skip to content
 
 
 

Laureáti Sacharovovy ceny v Karlových Varech

 .
23/11/2021
 .

Loni jste si na plzeňské pěší zóně mohli prohlédnout venkovní expozici o Sacharovově ceně, kterou od roku 1988 uděluje Evropský parlament jako ocenění výjimečným osobnostem nebo organizacím za jejich úsilí v boji za lidská práva a základní svobody. Letos bude k vidění tato expozice na Mlýnské kolonádě v centru Karlových Varů. Výstava se rozšířila o letošního laureáta Alexeje Navalného, ruského opozičního politika a protikorupčního aktivistu.

 .

Ve dnech od 4.12. do 10.12.2021 bude možné zhlédnout výstavu laureátů Sacharovovy ceny za svobodu myšlení v I. patře Vřídelní kolonády. Tato cena, která byla poprvé udělena v roce 1988, odměňuje osobnosti nebo celé kolektivy, které brání lidská práva a základní svobody. O nositeli této ceny pro rozhoduje Konference předsedů, tedy předseda EP a předsedové politických skupin.

Alexej Navalnyj je ruský opoziční politik, protikorupční aktivista a hlavní politický oponent prezidenta Putina. Známý prostřednictvím svého blogu LiveJournal a kanálů na YouTube a Twitteru, kde má miliony sledujících, se dostal na mezinárodní scénu pořádáním demonstrací a obhajováním reforem proti korupci v Rusku, proti prezidentu Vladimiru Putinovi a jeho vládě. V srpnu 2020 byl při cestě na Sibiř otráven. Strávil měsíce zotavováním se v Berlíně, ale v lednu 2021 se vrátil do Moskvy, kde byl zatčen. V současné době si odpykává trest odnětí svobody na dobu tří a půl roku, přičemž mu stále zbývají více než dva roky. Navalnyj zahájil koncem března 2021 dlouhou hladovku na protest proti nedostatečnému přístupu k lékařské péči. V červnu 2021 ruský soud zakázal činnost Navalného regionálních kanceláří a jeho protikorupční nadace, které nyní ruské orgány označily za extremistické a nežádoucí.

S udělením Sacharovovy ceny je spojen finanční příspěvek ve výši 50 000 EUR.

 .

Alexej Navalnyj: letošní nositel Sacharovovy ceny

 .

Kdo byl Andrej Sacharov?

Ruský fyzik Andrej Dmitrievič Sacharov (1921–1989), nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1975, je především vynálezcem vodíkové bomby.

Z obav před následky, které by jeho práce mohla na budoucnost lidstva mít, se snažil upozornit na nebezpečí závodů v jaderném zbrojení. Částečného úspěchu se mu podařilo dosáhnout v roce 1963, kdy byla podepsána Smlouva o částečném zákazu jaderných zkoušek.

Tento muž, který byl v SSSR považován za disidenta s podvratnými názory, vytvořil v 70. letech Výbor na ochranu lidských práv a na obranu politických obětí. Jeho úsilí bylo v roce 1975 korunováno Nobelovou cenou za mír.