skip to content
 

Laureáti Sacharovovy ceny v Teplicích

 .
20/11/2022
 .

Loni jste si na plzeňské pěší zóně mohli prohlédnout venkovní expozici o Sacharovově ceně, kterou od roku 1988 uděluje Evropský parlament jako ocenění výjimečným osobnostem nebo organizacím za jejich úsilí v boji za lidská práva a základní svobody. Letos bude k vidění tato expozice u fontány Mírového náměstí v Teplicích. Výstava se rozšířila o letošního oceněného, kterým je ukrajinský lid. 

 .

Ve dnech od 2.12. do 9.12.2022 bude možné zhlédnout výstavu laureátů Sacharovovy ceny za svobodu myšlení u fontány Mírového náměstí v Teplicích. Tato cena, která byla poprvé udělena v roce 1988, odměňuje osobnosti nebo celé kolektivy, které brání lidská práva a základní svobody. O nositeli této ceny pro rozhoduje Konference předsedů, tedy předseda EP a předsedové politických skupin.

S udělením Sacharovovy ceny je spojen finanční příspěvek ve výši 50 000 EUR.

Ukrajinský lid: letošní nositel Sacharovovy ceny

„Toto ocenění je určeno Ukrajincům, kteří bojují na místě. Těm, kteří byli nuceni uprchnout. Těm, kteří ztratili své příbuzné a přátele. Všem těm, kteří se postavili a bojují za to, v co věří. Vím, že statečný ukrajinský lid se nevzdá a my také ne,“ uvedla Roberta Metsolová.

Za nevyprovokovanou ruskou agresivní válku proti Ukrajině platí ukrajinský lid obrovskou cenu. Bojuje nejen za ochranu svých domovů, suverenity, nezávislosti a územní celistvosti, ale také brání svobodu, demokracii, právní stát a evropské hodnoty na bojištích „proti brutálnímu režimu, který se snaží podkopat naši demokracii, oslabit a rozdělit naši Unii,“ uvádějí poslanci.

 .
 .

Kdo byl Andrej Sacharov?

Ruský fyzik Andrej Dmitrievič Sacharov (1921–1989), nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1975, je především vynálezcem vodíkové bomby.

Z obav před následky, které by jeho práce mohla na budoucnost lidstva mít, se snažil upozornit na nebezpečí závodů v jaderném zbrojení. Částečného úspěchu se mu podařilo dosáhnout v roce 1963, kdy byla podepsána Smlouva o částečném zákazu jaderných zkoušek.

Tento muž, který byl v SSSR považován za disidenta s podvratnými názory, vytvořil v 70. letech Výbor na ochranu lidských práv a na obranu politických obětí. Jeho úsilí bylo v roce 1975 korunováno Nobelovou cenou za mír.