skip to content
 
 
 

Migrace

 .

Evropa čelí závažnému přílivu migrantů, kdy statisíce lidí prchají před válkou a chudobou a cestují do Evropy, aby zde nalezli bezpečí a lepší život. Zatímco EU hledá nejvhodnější řešení bezprecedentního nárůstu migrace, poslanci EP prosazují vytvoření komplexního a spravedlivého azylového systému.

 
 .

Jak by měl podle Parlamentu vypadat ucelený přístup EU k migraci?

11/04/2016
 .

Uprchlická krize zasáhla všechny státy Evropské unie. I tam, kde ji nepocítili přímo, určuje v poslední době politickou debatu. Evropský parlament se chystá definovat své představy o uceleném přístupu EU k migraci. Zpravodajkami jeho návrhu jsou poslankyně Kyenge a Metsola, kterým jsme položili otázky od našich fanoušků na Facebooku. Týkají se především nové dohody mezi EU a Tureckem. Přehrajte si video z rozhovoru a sledujte debatu na plénu v přímém přenosu v úterý 12. 4. od 8:30.

Celý článek o přístup EU k migraci
 
 .

Poslanci navrhují centralizovaný systém pro azylová řízení a také národní kvóty

16/03/2016
 .

Azylový systém v Evropě se dosud nebyl schopný vypořádat s rostoucím počtem migrantů a proto je podle středečního usnesení poslanců výboru pro občanské svobody potřeba radikálně přepracovat takzvaná dublinská pravidla. Poslanci navrhují vytvořit centrální systém pro sběr a přidělování žádostí o azyl. Zahrnoval by kvóty pro každý členský stát EU a odvíjel by se od „hotspotů“, ze kterých by byli uprchlíci distribuováni.

Celá tisková zpráva o centralizovaném systému pro azylová řízení
 
 .
Pozvánka na veřejnou debatu o migrační krizi 2. 6. 2016
Ženy a migrace: výstava fotografií francouzské fotografky Marie Dorigny 1. - 31. 3. 2016
Ženy a migrace: debata u příležitosti Mezinárodního dne žen 11. 3. 2016
Regionální diskuzní fórum v Brně v pátek 11. 12. 2015 od 16 hodin
Debata o současné migrační krizi a jejím řešení 3. 12. 2015 v Ostravě
 .

Co podniká Parlament

Ve svém usnesení z prosince 2014 požadovali poslanci EP komplexní evropskou migrační strategii a účinnější prevenci ztrát životů na moři. V usnesení z dubna tohoto roku dále poslanci EP požadovali závazné kvóty pro rozdělování žadatelů o azyl mezi všechny členské státy EU, vyšší příspěvky pro programy přesídlování, lepší spolupráci se zeměmi mimo EU a přísnější postihy převaděčů. V červenci Parlament schválil dodatečných 69,6 milionu EUR, které by měly pomoci evropským agenturám, jako je Frontex, zvládat příliv migrantů.

 .