skip to content

 
 
 

EPAS "Školy - vyslanci Evropského parlamentu"

 .
01/09/2021
 .

Evropský parlament nabízí od roku 2016 vzdělávací program o Evropské unii speciálně zaměřený na střední školy. Zapojením do programu se škola stává součástí evropské sítě EPAS škol, která umožňuje propojení a výměnu zkušeností s učiteli a žáky z celé EU.

 
 .

Cíl programu

Cílem tohoto programu je podpora a oživení výuky o Evropské unii na středních školách a zvýšení povědomí mladých lidí o dění v Evropské unii a evropské parlamentní demokracii. Praktickou a zábavnou formou přibližuje žákům fungování, hodnoty a vliv EU na náš každodenní život, ale i základy mediální gramotnosti. Důležitým prvkem projektu je aktivní role studentů při vytváření a realizaci výukových aktivit.

 .

Jak program funguje

Vzdělávací program EPAS „Školy – vyslanci Evropského parlamentu“ realizuje školou vybraný tým 5 - 10 žáků pod vedením alespoň jednoho vyučujícího. Vyučující se v rámci projektu nazývají „senior vyslanci“ a žáci „junior vyslanci“.

Účastníkům programu je poskytnuta plná podpora a odborné školení o tom, jak program funguje, výukové materiály včetně metodických pokynů pro učitele a online přednášky a workshopy pro žáky. Žáci a učitelé pak mají ve škole na základě získaných znalostí vytvořit informační místo o EU, uspořádat akci ke Dni Evropy nebo vytvářet obsah na sociálních sítích. Podle zájmu školy a zapojených vyslanců je možné organizovat diskusní setkání žáků s různými zajímavými hosty, např. z řad europoslanců či odborníků na EU.

 .

Co získá škola zapojením do programu

  • výukové materiály o EU pro učitele a žáky, včetně vzdělávacích her a interaktivních kvízů
  • přístup k akcím, školením a aktivitám organizovaným pro učitele a/nebo žáky v České republice, v Bruselu nebo ve Štrasburku.
  • škola se stane součástí sítě tzv. EPAS škol, která umožňuje propojení a výměnu zkušeností s učiteli a žáky z celé EU
  • zajímavé workshopy třetích stran zdarma, v minulosti se jednalo např. o Zvol si info, Fakescape, Ústav pro evropskou integraci či Stužák.

Po úspěšném absolvování programu škola získá certifikát „Vyslanecká škola Evropského parlamentu“.
Čtyřem nejaktivnějším školám bude nabídnuta cesta do Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Pokud máte zájem o účast v programu EPAS, napište na adresu irena.kubaskova@ep.europa.eu
Ve školním roce 2022/2023 se školy mohou přihlašovat do 15. října 2022!