skip to content
 
 
 

Nová podoba filmové ceny LUX oznámena

 .
10/09/2020
 .

Filmovou cenu LUX bude nově udílet Evropský parlament společně s Evropskou filmovou akademií. V sobotu představila Sabine VERHEYEN (EPP/DE), předsedkyně Výboru EP pro kulturu, podrobnosti o nové podobě ceně LUX; ta se od nynějška bude jmenovat „LUX - filmová cena Evropského diváka“.

 .
 .
  • Cena LUX bude od nynějška udělována společně s Evropskou filmovou akademií
  • Diváci a europoslanci společně vyberou vítěze
  • Užší výběr tří filmů budou vyhlášen v prosinci v Reykjavíku
  • Vítězný film bude vyhlášen na plenárním zasedání EP dne 28. dubna 2021
  • Formát omezen kvůli epidemii Covid-19
 .

Skutečná celoevropská divácká cena

Cena LUX, kterou donedávna pořádal a udílel pouze Evropský parlament, bude nyní udělována společně Evropským parlamentem a Evropskou filmovou akademií ve spolupráci s Evropskou komisí a sítí Europa Cinemas.  Čestným předsedou poroty LUX bude Mike Downey, předseda Evropské filmové akademie.

Nová procedura výběru

Dosud to byli pouze členové Evropského parlamentu, kdo měl právo hlasovat pro soutěžníá snímky. Nově bude vítěz vybrán společně poslanci a veřejností, přičemž každý z nich bude představovat 50% hlasů.
Tři evropské filmy, které se dostanou do užšího výběru ceny LUX, vyberou odborníci z filmového průmyslu.
Tři letošní nominované snímky budou oznámeny během slavnostního předávání evropských filmových cen 12. prosince v islandském Reykjavíku. Do dubna pak budou v celé Evropě promítány tři nominované filmy s titulky ve 24 úředních jazycích EU. Veřejnost bude mít možnost hlasovat a hodnotit filmy pomocí 1 až 5 hvězdiček. Publikum i europoslanci mají 50% hlasů.