skip to content
 

Focení v ulicích ani sdílení fotek z dovolených EU nezakazuje

 .
23/06/2015
 .

Česká média v uplynulých dnech opakovaně informovala o snaze Evropského parlamentu omezit volné fotografování na veřejnosti a sdílení fotek z dovolených. Tyto informace jsou však vytržené z kontextu a nekompletní. Amatérským fotografům rozhodně žádné omezení nehrozí.

 .

Titulky jako "Zveřejňovat fotky budov, třeba z dovolené, má být trestné" či "EVROPA DIKTUJE: Zakážeme focení na ulicích měst!" a nedostatečně ověřené informace opět ukazují, jak novinářská neznalost rozhodovacích procesů EU a mediální zkratky u čtenářů zbytečně vyvolávají rozhořčení.

Nejčastěji se v této souvislosti píše, že bude trestné sdílení fotografií z dovolené na Facebooku či jiných sociálních sítích. Pokud však své fotografie sdílíte se svými přáteli bez vlastního finančního obohacení, žádná omezení se vás nikdy netýkala a nebudou se vás týkat ani v budoucnu.

Důležitá je také faktická podoba návrhu. Poslanci Evropského parlamentu se pouze v rámci jednoho výboru (Výbor pro právní záležitosti) zabývali problematikou ochrany autorských práv a shodli se na tom, že by výhledově mělo být určitým způsobem ošetřeno komerční využívání fotografií s architektonickými památkami, na které se vztahuje právní ochrana. To znamená, že pokud si například vyfotíte Tančící dům nebo Ještěd a budete chtít tyto fotografie dále prodávat, měli byste k tomu podle představ poslanců mít souhlas architekta či držitele práv. A to navíc pouze v případě, že stále trvá autorská ochrana architektonického díla (nejvýše 70 let po smrti autora). Katedrály svatého Víta či Karlova mostu se rozhodně nic podobného netýká.

Zpráva poslanců, o které se bude hlasovat na plenárním zasedání, je navíc pouze doporučujícího charakteru a nemá jakýkoliv právní závazek, protože Evropský parlament novou legislativu navrhovat nemůže. Návrh poputuje do Evropské komise, která ho může v budoucnu zpracovat a případně předložit. Ani pak ovšem nebude nic závazné a návrh projde kompletním legislativním procesem, ve kterém s ním musí souhlasit členské státy, včetně ČR, a plénum Evropského parlamentu. Navíc je pravděpodobné, že otázka sdílení fotografií na sociálních sítích bude samostatně ošetřena tak, aby k žádným omezením nedošlo.

K problematice se již dříve vyjádřil také poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda (EPP), který je předsedou Výboru pro právní záležitosti (JURI).