skip to content
 
 
 

Tiskové zprávy

Zveme vás na další on-line diskusi ze série debat Evropský parlament pro Čechy.Tématem diskuse budou práva LGBT+ komunity a její situace v Evropě.
„Dnes jsme ve Fossoli, abychom si připomněli, že si nemůžeme dovolit podceňovat nenávist, násilí, diskriminaci. Musíme vybudovat nový evropský humanismus založený na jednotě v rozmanitosti. V Evropě jsou práva každého člověka právem všech.“
Cenu evropského občana, kterou udílí Evropský parlament, získalo za rok 2021 za Českou republiku Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ založené při Masarykově univerzitě.
Ještě před nedávnem by si většina z nás jen těžko dokázala představit situaci, kdy je zakázáno cestovat a státy uzavírají své hranice. V důsledku pandemie covid-19 se ale omezení možnosti vycestovat a paralýza cestovního průmyslu staly realitou. Covid pas by měl východiskem. 
Naše pozvání přijal Mikuláš Peksa, poslanec Evropského parlamentu za Piráty (Zelení/EFA), a Petr Zahradník, ekonom České spořitelny a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru. Tématem diskuse bude zelené oživení evropské ekonomiky a rozdělování fondů EU "po česku"
Naše kancelář je spolu se Zastoupením Evropské komise v ČR i letos partnerem Festivalu Dny Evropského filmu. Snímek ALVA bude po dobu tří dnů vysílám i online a to v rámci Kino Evropský dům. Projekce bude zdarma po dobu tří dnů 18. - 20.6., diváci se na ni mohou podívat kdykoli během této doby.
Kino Evropský dům za vámi opět přichází v online podobě. Tentokrát nás čeká francouzský snímek Dogman, v excelentní režii Mattea Garroneho, který na sebe mezinárodně upozornil mafinánským dramatem Gomora. Hlavní představitel si za svůj herecký výkon odnesl sošky z Cannes a z Evropských filmových cen.  Jak může citlivý drobný muž čelit hrubé síle? 
Česko má jednu z nejhustších železničních sítí v Evropě tvořenou ze 70% regionálními tratěmi. Debaty o výstavbě vysokorychlostních tratí v tuzemsku se vedou již od devadesátých let, avšak se skutečnou přípravou se začíná až nyní. Podle odborníků by mohly rychlovlaky v Česku začít jezdit za sedm let a dosahovat na určitých úsecích rychlosti až 320 km/h. Například trasa mezi Prahou a Brnem by tak trvala místo 2,5 hodiny pouze hodinu. Výstavba by měla mít i mezinárodní přesah, jelikož by přes Česko měly jezdit i vysokorychlostní spoje z Německa, Polska nebo Rakouska.
Raman Pratasevič a Sofie Sapegaová jsou stále zadržováni po nedělním vynuceném přistání letu společnosti Ryanair v Minsku. Předseda EP David Sassoli požaduje jejich okamžité propuštění a důraznou a jednotnou reakci EU.
Evropský týden mládeže 2021 je opět zde!Vzhledem k omezené možnosti uspořádat větší shromáždění a také k omezené možnosti cestovat byl minulý rok náročný, avšak více než kdy jindy musí mladí lidé právě nyní hovořit o demokracii, chránit ji a prožívat ji v aktivitách, které se jich nejvíce týkají. 
Kino Evropský dům za vámi opět přichází v online podobě. Tentokrát nás čeká emotivní drama Budiž světlo. To pojednává o tradiční rodině v realitě současného Slovenska a o zlu v každém z nás. Hlavní protagonista snímku Milan Ondrík na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary získal Cenu za nejlepší mužský herecký výkon.