skip to content
 
 
 

Výstavy 2015

Evropa skrze umění v Evropském domě!

Přijďte se podívat do galerie Evropského domu. V rámci našeho exhibičního programu Vám pravidelně nabízíme řadu zajímavých tématických výstav.

Přízemí Evropského domu slouží jako galerie, kde v pravidelných cyklech obměňujeme atraktivní výstavy fotografií a obrazů českých i zahraničních autorů. Nezřídka zde máte možnost zhlédnout vítězné práce aktuálně vyhlášených mezinárodních soutěží. Výstavy jsou ke zhlédnutí zdarma.

 

Výstava laureátů Sacharovovy ceny

14. prosince 2015 - 22. ledna 2016, Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Od prosince 2015 až do ledna 2016 si v protorech Evropského domu můžete prohlédnout 27. let udílení Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, kterou Evropský parlament oceňuje osobnosti nebo celé kolektivy, které brání lidská práva a základní svobody. Letošním laureátem se stal saúdskoarabský blogger Raif Badawi, kterému byl v roce 2013 udělen trest sedmi let vězení a 600 ran bičem. V roce 2014 byl trest navýšen na 1000 ran bičem, 10 let vězení a na pokutu ve výši milion rialů (asi 6,36 milionů korun). To vše z urážku islámu, které se dopustil na svých webových stránkách Free Saudi Liberals.  

 

Kniha dětských práv

23. listopadu - 11. prosince 2015, Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Národní parlament dětí a mládeže několik let po sobě v rámci Bambiriády kreslil s dětmi obrázky s dětskými právy.  Ty můžete vidět na unikátní výstavě, kterou jsme pro Vás spolu s Národním parlamentem dětí a mládeže připravili.

Více informací
 

Výstava programu CENTRAL EUROPE

20. října - 20. listopadu 2015, Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Evropský dům a Program nadnárodní spolupráce INTEREG CENTRAL EUROPE Vás zvou na výstavu portrétů programu CENTRAL EUROPE. Jednotlivé portréty této výstavy přináší ohlednutí za úspěchy nadnárodní spolupráce ve střední Evropě, kterých bylo dosaženo od roku 2007. Tato putovní sbírka plakátů zobrazuje všech 124 projektů CENTRAL EUROPE, které pomohly s rozvojem regionů i měst a s lepším využitím přírodního i kulturního dědictví zemí střední Evropy.

Program spolupráce CENTRAL EUROPE zahrnuje území 9 států: Rakousko (celá země), Česká republika (celá země), Německo (regiony Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Berlín, Braniborsko, Meklenbursko-Přední Pomořansko, Sasko, Sasko-Anhaltsko), Maďarsko (celá země), Itálie (Emilia-Romagna, Furlandsko-Julské Benátsko, Ligurie, Lombardie, Piemont, autonomní provincie Bolzano, autonomní provincie Trento, Valle d'Aosta a Benátsko), Polsko (celá země), Slovenská republika (celá země), Slovinsko (celá země) a Chorvatsko (celá země).

Vstup na výstavu je zdarma!

 

Evropa ve škole

18. září - 14. října 2015, Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Zastoupení Evropské komise v ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Národní institut pro další vzdělávání, Český národní komitét projektu EVROPA VE ŠKOLE a Evropské hnutí v České republice Vás srdečně zvou na výstavu oceněných výtvarných a literárních prací soutěže evropských škol "Evropa ve škole".

 

TVÁŘE POMOCI – who CAREs?

1. - 31. července 2015, Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Evropský dům pro vás ve spolupráci s neziskovou organizací CARE Česká republika připravil výstavu Tváře pomoci - who CAREs?, která u příležitosti Evropského roku rozvoje 2015 představuje témata humanitární pomoci a rozvojové spolupráce.

Tváře pomoci návštěvníky zavedou například do Bangladéše, kde mladá Sabina za šicím strojem každý den šije trička pro evropský trh, do Vietnamu za „Otcem stromů“, který sází mangrovníky a předchází tak ničivým dopadům vichřic a záplav. Představí osmiletého Ibrahima ze Sýrie, jenž se svou matkou žije v uprchlickém táboře. Prostřednictvím příběhů Vidy z Ghany či Faustina z Burundi zjistí, proč je tak důležité posilovat roli žen ve společnosti. Spolu s Rinou z Bangladéše si tak budou moci říci: „Společnými silami můžeme něco dokázat!“

Tento projekt byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

 

Ukradené dětství

1. června - 7. července 2015, Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Zastoupení Evropské komise v ČR  pro Vás ve spolupráci s internetovým portálem Rozvojovka.cz (Člověk v tísni) připravilo, v rámci Evropského roku pro rozvoj 2015, výstavu, kterou nafotily čtyři známé české fotografky - Alžběta Jungrová, Jarmila Štuková, Markéta Tauerová Kutilová a Lenka Klicperová. Fotografie zachycují život pracujících dětí, s nimiž se autorky setkaly při svých cestách po Africe, Asii a v dalších rozvojových zemích.

Některé z fotografií si můžete prohlédnout zde.

 

Laureáti Sacharovovy ceny v Evropském domě

27. dubna - 31. května 2015, Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Po celý květen 2015 si v prostorách Evropského domu můžete prohlédnout 26 let udílení Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, kterou Evropský parlament oceňuje osobnosti nebo celé kolektivy, které brání lidská práva a základní svobody. V roce 2014 cenu získal Denis Mukwege, konžský gynekolog, který se specializuje na ošetřování obětí znásilnění.

 

REFLEXE I.
Výstava fotografií Alexandra Ivanova

6. ledna - 11. února 2015, Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

 .

První část dvoudílné výstavy fotografií v rámci 7. ročníku FESTIVALU BULHARSKÝCH FILMŮ

„Svět kolem nás je reflexí našich duší“ – motto výjimečné sbírky fotografií s názvem Reflexe. Výstava představuje dvě Bulharska – jedním je industriální země a tím druhým panenská a člověkem nedotčená příroda. Na otázku, zda by měla být fotografie společensky angažovaná, odpovídá fotograf Alexandr Ivanov, že: „…člověk by skutečně neměl sám sebe omezovat a dělat, že některé věci neexistují. Vlastně věci kolem nás jsou takové, jaké jsou. Nechci je zkrášlovat, ani zošklivovat. Chci je ukazovat tak, jak na mě zapůsobily. A možná zrovna v tom je síla fotografie, protože skrz ni, může člověk vyjádřit přímo sebe a své myšlenky.“

Umělecký fotograf Alexandr Ivanov o sobě rád říká, že focení je pro něj smysl života. Fotografuje svůj rodný kraj a zemi od chvíle, co se mu do ruky dostal první černobílý film. Popularitu mu přinesla pozoruhodná výstava 360° Bulharska – emocionální poslání o nutnosti péče a ochrany světa kolem nás.

 

Laureáti Sacharovovy ceny v Evropském domě

9. prosince 2014 - 9. ledna 2015, Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Od prosince až do ledna 2015 si v protorách Evropského domu můžete prohlédnout 26 let udílení Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, kterou Evropský parlament oceňuje osobnosti nebo celé kolektivy, které brání lidská práva a základní svobody. Letošní laureát Denis Mukwege, konžský gynekolog, který se specializuje na ošetřování obětí znásilnění, si převzal ocenění ve středu 26. listopadu z rukou předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze na plenárním zasedání ve Štrasburku.