skip to content
 
 
 

Výstavy 2019

Evropa skrze umění v Evropském domě.

Přízemí Evropského domu slouží jako galerie, kde v pravidelných cyklech obměňujeme atraktivní výstavy fotografií a obrazů českých i zahraničních autorů. Nezřídka zde máte možnost zhlédnout vítězné práce aktuálně vyhlášených mezinárodních soutěží. Výstavy jsou ke zhlédnutí zdarma.

Výstavy jsou veřejnosti přístupné zdarma každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod. v Evropském domě, Jungmannova 24, Praha 1.

 .

Sametová revoluce
Konec totalitního režimu v Československu
11. listopadu – 15. prosince

Výstava zahrnuje 40 černobílých fotografií 15 předních českých fotografů, kteří zachytili přelomové okamžiky našich novodobých dějin, kdy po 40 letech skončila v zemi komunistická diktatura: demonstrace proti totalitnímu režimu v roce 1988, Palachův týden v lednu 1989 a 17. listopad 1989, respektive emotivní atmosféra nadšení, které následovalo.

Autoři fotografií: Radek Bajgar, Radovan Boček, Karel Cudlín, Přemysl Hněvkovský, Lubomír Kotek, Jaroslav Kučera, Michal Krumphanzl (ČTK), Dana Kyndrová, Petr Matička (ČTK), Roman Sejkot, Jan Šibík, Jan Šilpoch, Pavel Štecha, Jiří Všetečka, Miroslav Zajíc

Kurátorka výstavy Dana Kyndrová je dokumentární fotografka se zaměřením na černobílou humanistickou fotografii. Vystudovala francouzštinu a ruštinu na Filozofické fakultě UK v Praze (1979). Od roku 1992 je volnou fotografkou. Fotografovat začala v osmnácti letech a momentálně žije v Praze. Uspořádala řadu výstav doma i v zahraničí a vydala osm autorských publikací. Získala řadu ocenění ve fotografických soutěžích: 1995-1999 Czech Press Photo (celkem 7 cen), 1998 - hlavní cena v národním kole Fujifilm Euro Press Photo Awards. Kromě své vlastní fotografické tvorby se začala v posledních letech věnovat i kurátorské a organizační činnosti v oblasti fotografie. Za tuto kurátorskou činnost ji Asociace českých profesionálních fotografů udělila titul „Osobnost české fotografie 2008“.

Výstavu připravila Česká centra ve spolupráci s MZV, autorem doprovodného textu je Jiří Suk.

 

Evropský parlament
8. října – 10. listopadu 2019

Přijďte se podívat na zajímavé interiéry a exteriéry Evropského parlamentu očima našich fotografů!

 

Výstava  ilustrací Sevdy Kovářové
2. září - 8. října 2019

Zveme Vás na výstavu reprodukcí nejzajímavějších časopiseckých a knižních ilustrací autorky bulharského původu, které vznikly v posledních letech a vyšly převážně v časopisech a knihách pro děti, zejména v rámci projektu Kamarádi spolku Zaedno. Za tento projekt přijala autorka v roce 2014 Evropskou jazykovou cenu Label, která je udělována inovativním projektům na podporu jazykové rozmanitosti EU.

O autorce

Magistra umění Sevdalina Kovářová Kostadinova – Sevda je umělkyně bulharského původu, která působí v ČR více než 15 let. Po ukončení vzdělání se provdala do České republiky, má dvě malé děti. Má klasické umělecké vzdělání z bulharské Národní umělecké akademie „Nikolaj Pavlovič“ v Sofii a drážďanské Akademie výtvarného umění. Ve svém portfoliu má řadu uměleckých projektů a autorských výstav jak v ČR, tak i v zahraničí a zúčastnila se i mnoha společných výstav a mezinárodních festivalů a projektů. V posledních letech se intenzivně věnuje ilustracím a tvorbě různorodých publikací zejména pro děti. Sevdalina Kovářová Kostadinova je též autorkou a vedoucí projektu Kamarádi neziskové organizace Spolku Zaedno. Jedná se o vzdělávací projekt pro děti, který začal v roce 2012. Projekt má působnost po celé České republice, ale stává se, že tuto teritoriální hranici překračuje.
Obrazy této osobité umělkyně, která má působivou pracovní zkušenost s grafickým designem a knižním layoutem, ozdobují několik desítek publikací a jsou příznivě přijímané jak dětskou, tak dospělou čtenářskou veřejností. V pestrobarevné tvorbě umělkyně se odrážejí vzpomínky na dětství a její jižní kořeny. Její ilustrace jsou pohádkovým světem, plným dobrodružství a přátelství, kladných hodnot, tolerance k odlišnému a respekt a láska k přírodě. Tento pohádkový a hodný svět, který zrcadlí ideály a přání umělkyně je vyobrazen na papíře či platně pomocí jemně zpracovaných detailů, citlivého ladění barev a řemeslné zručnosti, se kterou se někteří ze soudobých umělců pochlubit nemůžou.

 

15 let Polska v EU
15. května - 31. srpna

Letos 1. května uplynulo přesně patnáct let od vstupu Polska, České republiky a dalších devíti zemí do Evropské unie. Těchto patnáct let změnilo Polsko k nepoznání. Šlo o období hospodářského růstu, impozantního tempa výstavby dopravní infrastruktury či desítek dechberoucích architektonických počinů – nových divadel, muzeí či koncertních sálů. Členství v EU pomohlo také k posilování polského zemědělství či ochrany životního prostředí. Polsko se za toto období dokázalo vypracovat mezi nejaktivnější členy společenství v oblasti humanitární pomoci či účasti na zahraničních misích EU. Patří také mezi hlavní motory spolupráce se zeměmi mimo společenství – spoluiniciovalo projekt Východního partnerství, podporuje aspirace západního Balkánu.  
Výstava připravená Ministerstvem zahraničních věcí Polské republiky shrnuje těchto patnáct let prostřednictvím mnoha faktů a statistik, ale také krásných fotografií.

 

Konec doby plastové
24. dubna - 31. května

Plastový odpad trápí oceány i přírodu v Česku. Stačí přestat používat brčka, nebo musíme udělat víc? Výstava "Konec doby plastové" napoví, jak můžeme přispět k řešení světového problému v našem každodenním životě.  

 .
 

DNY EVROPSKÉHO FILMU
Výstava plakátů u příležitosti 26. ročníku festivalu Dny evropského filmu
4. - 21. dubna 2019

U kolébky DNŮ EVROPSKÉHO FILMU stálo několik diplomatů z evropských zemí: Giorgio Ficcarelli (Itálie), Andreas Stroehl (Německo), Sylvie Dargnies (Francie) a Franta Wijchers (Nizozemí). Všimli si téměř úplné absence evropských filmů v českých kinech a tak spolu se zástupci ostatních velvyslanectví evropských zemí dali dohromady první, tenkrát pokusný ročník, s cílem zjistit, jestli je o evropské filmy zájem. Hlavní ideou byla obohatit nabídku českých kin o kvalitní a významná díla současné evropské kinematografie. Divácký zájem předčil očekávání, ačkoliv propagace byla minimální a divák byl zvyklý na poněkud monotematickou nabídku filmů převážně z USA.

První řada ročníků byla spíše „přehlídkou filmů ze zemí EU“, kdy se na přípravě podílely členské země EU, ale postupně se, zejména skrze koprodukci, přidávaly i další evropské země a 10. ročník byl již „přehlídkou filmů ze současných a budoucích členských zemí EU“. Nyní programová skladba přehlídky zahrnuje filmy všech Evropských zemí. Jednotlivé ročníky DEF od roku 1994 po rok 2018 nabídly ročně přes 40 filmů z více než 25 evropských zemí. Řada filmů byla oceněna na významných národních a mezinárodních filmových festivalech a vznikla v mezinárodních koprodukcích. Filmy se promítají v původní verzi s českými titulky a vzhledem k zájmu cizojazyčně mluvících diváků, kteří jsou součástí divácké obce DEF, jsou samozřejmostí anglické titulky. Přehlídku současné kinematografie hostí Praha, Brno a další města v rámci ozvěn.

1. ročník přehlídky byl zahájen 8. dubna roku 1994 snímkem Orlando režisérky Sally Potter. Během následujících let DEF hostily osobnosti jako jsou Ken Loach (RAINING STONES / Pršící kamení, SWEET SIXTEEN / Sladkých šestnáct let), Aki Kaurismäki (PIDÄ HUIVISTA KIINNI, TATJANA / Drž si šátek, Tatjano), Carlos Saura (GOYA EN BURDEOS / Goya v Bordeaux),  Brenda Blethyn (SAVING GRACE / Záchrana Grace), Stephen Frears (LIAM / Liam), Mikkel Boe Følsgaard (A ROYAL AFFAIR / Královská aféra) a další.

Za největším úspěchem DEF stojí diváci. Jsou součástí splnění základního cíle – přivést české diváky do kin na evropské filmy.

Stránky festivalu: www.eurofilmfest.cz

 .
 

Úspěšné projekty ve vzdělávání
Výstava fotografií, 28. března – 31. května 2019

Výstava fotografií představuje projekty podpořené z Operačního programu výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) . OP VVV je víceletým tematickým programem v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, v jehož rámci je možné v programovém období 2014 – 2020 čerpat finanční prostředky z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF).

Fotografie projektů přibližují například, jak vypadá podpora žáků ohrožených školním neúspěchem nebo fungování čtenářského a matematického klubu. Další snímky zachycují vědecké projekty, které se zabývají obnovitelnými zdroji, patogeny, nanotechnologiemi nebo robotikou. Každou fotografii zároveň doprovází text, který poskytuje základní informace o daném projektu.

 .
 

„NA KŘÍDLECH FANTAZIE“
Výstava ke Světovému dni boje proti rakovině
4.2. - 4.4.2019

Veřejnost má možnost shlédnout již devátou výstavu 38 uměleckých snímků Jitky Dosoudilové, absolventky soukromého studia výtvarné digitální fotografie. Fantaskní krajiny, imprese i abstraktní koláže svou barevností přináší radost a pozitivní pohled na svět.
Cesta autorky k tvorbě koláží nebyla obvyklá. K tvorbě koláží ji přiměla dramatická změna v jejím životě. Když jí před několika roky diagnostikovali rakovinu prsu, rozhodla se tuto informaci před rodinou i přáteli zatajit. Po operaci potřebovala uvolnit emoce jinou cestou a rozhodla se pro tvorbu digitálních koláží.
Cílem této výstavy je mimo jiné upozornit na fakt, že prevence a léčba rakoviny nejsou v různých evropských zemích na stejné úrovni a že pro odstranění těchto rozdílů je důležité zvýšit standardy v celé Evropě. Rakovina je totiž příčinou čtvrtiny všech úmrtí v Evropské unii a se stárnutím populace počet lidí s rakovinou vzrůstá. V roce 2012 byla rakovina diagnostikována 2,6 milionu Evropanů, přičemž v zemích s nižšími příjmy je její výskyt vyšší a míra přežití nižší, přestože celková míra přežití se zvyšuje.
Evropská unie podporuje projekty, které pozvedly hlasy pacientů do středu politiky proti rakovině, vytvořily sítě odborníků na rakovinu, vytvořily programy zaměřené na evropské pokyny pro zajištění kvality screeningu, podpořily vznik vnitrostátních plánů boje proti rakovině a podpořily osvědčené postupy.

 .
 

Výstava laureátů Sacharovovy ceny
18.12.2018 - 30.1.2019

Od 18. prosince 2018 do 30. ledna 2019 si v prostorách Evropského domu můžete prohlédnout výstavu o Sacharovově ceně za svobodu myšlení, kterou Evropský parlament oceňuje osobnosti nebo celé kolektivy, které brání lidská práva a základní svobody.

.Letošním laureátem Sacharovovy ceny za svobodu myšlení je Oleh Sencov, ukrajinský filmový režisér a spisovatel, který se ostře staví proti ruské anexi Krymu. Dne 10. května 2014 byl zadržen v krymském Simferopolu na základě obvinění z přípravy teroristického útoku na „faktickou“ vládu Ruska na Krymu.

.Evropský parlament uděluje Sacharovovu cenu za svobodu myšlení již třicet let. Cenu získávají osobnosti, které výjimečným způsobem přispěly k boji za lidská práva na celém světě; upozorňuje na případy porušování lidských práv, podporuje laureáty a pomáhá jim v jejich úsilí.

Více informací o o Sacharovově ceně naleznete zde.