skip to content
 
 
 

Předseda EP - David Maria SASSOLI

 .
17/07/2019
 .

3. července 2019 se stal předsedou Evropského parlamentu italský politik David Sassoli. Funkční období nového předsedy EP je dva a půl roku.  Tento italský sociální demokrat setrvá v čele EP do ledna 2022, kdy se bude konat volba nového předsednictva.

David Sassoli
David Sassoli
 .
 .

Před volbou připomněl, že v evropských volbách 23. - 26. května přišlo k urnám mnoho nových voličů a zdůraznil, že Parlament má vůči nim odpovědnost: „Voliči nám dali mandát, protože věří v naši instituci, věří v demokracii a ve svobodné volby. Nesmíme je zklamat. “
„Během tohoto funkčního období musíme být na čele nutné modernizace a důležitých změn, které Evropa potřebuje, aby byla silnější,“ dodal.

„V těchto měsících příliš mnoho lidí podněcovalo rozdíly a konflikty, o kterých jsme si mysleli, že jsou už jen smutnou připomínkou naší historie. Občané nám na druhé straně ukázali, že stále věří v tento výjimečný evropský projekt, který jako jediný dokáže poskytnout odpovědi na globální výzvy, které před námi stojí. Musíme mít sílu obnovit náš integrační proces, změnit naši Unii, aby byla schopna lépe reagovat na potřeby našich občanů a poskytnout skutečné odpovědi na jejich obavy, na jejich rostoucí pocit beznaděje," prohlásil nový předseda EP.

 .

Výsledky volby předsedy Evropského parlamentu

Ke zvolení předsedou je potřebná absolutní většina platných odevzdaných hlasů, tj. 50 % plus jeden hlas. Prázdné či znehodnocené lístky se pro výpočet potřebné většiny nepočítají.

 .
Webové stránky předsedy EP
 .
 .