skip to content
 

Výstavy 2016

Evropa skrze umění v Evropském domě! Přijďte se podívat do galerie Evropského domu. V rámci našeho exhibičního programu Vám pravidelně nabízíme řadu zajímavých tématických výstav.

Přízemí Evropského domu slouží jako galerie, kde v pravidelných cyklech obměňujeme atraktivní výstavy fotografií a obrazů českých i zahraničních autorů. Nezřídka zde máte možnost zhlédnout vítězné práce aktuálně vyhlášených mezinárodních soutěží. Výstavy jsou ke zhlédnutí zdarma.

 

Laureáti Sacharovovy ceny v Evropském domě

3. listopadu - 31. prosince 2016, Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Celý listopad a prosinec si v prostorech Evropského domu můžete prohlédnout 28. let udílení Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, kterou Evropský parlament oceňuje osobnosti nebo celé kolektivy, které brání lidská práva a základní svobody. Letošními laureátkami se staly dvě jezídské dívky, Nadia Murad & Lamjá Bašár, které přežily násilí ze strany Islámského státu a staly se hlasem obětí sexuálního zotročování a také genocidy svého národa na území Iráku.

 

Evropa ve škole

7. října - 4. listopadu 2016, v knihovně Evropského domu (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Zastoupení Evropské komise v ČR, Informační kancelář EP v ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Národní institut pro další vzdělávání, Český národní komitét projektu Evropa ve škole a Evropské hnutí v České republice Vás srdečně zvou na výstavu oceněných výtvarných a literárních prací soutěže evropských škol Evropa ve škole.

Mezinárodní soutěžní výtvarný a literární projekt Evropa ve škole představuje úspěšnou formu vzdělávání a výchovy k evropskému myšlení. Je určen dětem a mladým lidem od 5 do 21 let ze všech typů škol (včetně mateřských a uměleckých) a školských zařízení. Projekt je organizován nepřetržitě od roku 1953 ve 33 zemích, nejdříve pod názvem Den evropských škol, poté Evropa ve škole. Vlastní výtvarná a literární soutěž se v České republice tradičně odvíjí postupovým způsobem od školních kol přes krajská kola a vrcholí kolem ústředním.

 

Evropský den jazyků - výstava Obrázkový slovník

1. září - 30. září 2016, v knihovně Evropského domu (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Již tradičně se každý rok koná několik akcí u příležitosti Evropského dne jazyků, které pro obyvatele Prahy a celé České republiky připravují evropské kulturní instituty v Praze sdružené v EUNIC, Zastoupení Evropské komise v České republice a další instituce.

Také letos se můžete zapojit do našeho kvízu o jazycích nebo přijít na speak-dating, který se uskuteční 26. září v Lucerně v Praze od
15 do 19 hodin.

Evropský den jazyků v Praze
 

Výstava map USE-IT

21. července - 31. srpna 2016, v knihovně Evropského domu (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Vydejte se na cestu po Evropě návštěvou Evropského domu a poznejte zajímavá místa Prahy, která jste ještě neobjevili i další evropská města očima místních mladých dobrovolníků. Zastoupení Evropské komise v ČR ve spolupráci s evropskou dobrovolnou sítí USE-IT Vás zve na výstavu map USE-IT.

USE-IT Europe je evropská síť, jejíž hlavním poselstvím je šířit čerstvý styl cestování s mottem „Act like a local“ – „Chovej se jako místní“, prostřednictvím tvorby map, které jsou šité na míru mladým cestovatelům (rozuměj „mladým duchem“, na věku nezáleží). Mapy jsou vždy zdarma, nekomerční, bez nesmyslů a tvořené místními mladými lidmi. Pomáhají tak cestovatelům vymanit se z „turistické bubliny“ a lépe poznat skutečnou místní kulturu. USE-IT mapy mají bohatou historii a svoji popularitu si získaly již ve více než 50ti evropských městech.

Kromě mapiček Prahy bude výstava obohacena i o další česká a evropská města a vy tak můžete očima „procestovat“ například Brusel, Milan, Temešvár i mnoho dalších.

 

Majstri ducha - osobnosti vědy a techniky na Slovensku

1. - 15. července 2016, v knihovně Evropského domu (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

U příležitosti zahájení předsednictví Slovenska v Radě EU připravilo Velvyslanectví Slovenské republiky v ČR ve spolupráci se Zastoupením EK v ČR pro návštěvníky Evropského domu výstavu s názvem "Majstri ducha - osobnosti vedy a techniky na Slovensku". Na 25 roll- upech se můžete seznámit s významnými slovenskými postavami z oblasti astronomie, fyziky, matematiky, biologie, geologie a dalších věd.

 

Stromy s příběhem

1. - 28. dubna 2016, v knihovně Evropského domu (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Tatobitská tisíciletá lípa, 
Lenka Grossmannová
Tatobitská tisíciletá lípa, Lenka Grossmannová

Celostátní anketa Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství, letos oslaví 15. výročí. V loňském roce zvítězila Tatobitská tisíciletá lípa ze Semilska, která v anketě získala více než 11 tisíc hlasů. Její fotografii i snímky dalších jedenácti finálových stromů si budete moci prohlédnout od 1. do 28. dubna v Evropském domě. Autorkou snímků je fotografka Lenka Grossmannová. Výstavu připravila Nadace Partnerství ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice.

Od 21. března do 30. dubna 2016 budete mít opět možnost nominovat své oblíbené stromy do ankety Strom roku 2016 a seznámit tak veřejnost s jejich příběhem.  Účast a vítězství v anketě umožní získat pro ně finance na odborné ošetření nebo výsadbu nových stromů. Odborná porota z došlých přihlášek vybere dvanáct stromů, které postoupí do finálového hlasování. Vaše favority budete mít možnost podpořit od 15. června do 10. října. Výsledky ankety budou známé 20. října, kdy se v České republice slaví svátek stromů.

 

Ženy a migrace: výstava fotografií francouzské fotografky Marie Dorigny

1. - 31. března 2016, v knihovně Evropského domu (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Informační kancelář Evropského parlamentu Vás zve na výstavu nazvanou Ženy a migrace, která se koná u příležitosti Mezinárodního dne žen.

Během posledního roku, v kontextu dnešní rozsáhlé humanitární krize, nadále stoupá počet lidí usilujících o statut uprchlíka v Evropské unii. Ženy a dívky prchající před konflikty a válkou čelí různým formám násilí, ať už v zemi svého původu, při cestě do hostitelské země nebo poté, co jsou přijímány v Evropě.

Výstava poskytuje pohled na situaci uprchlic a žadatelek o azyl na jejich cestě napříč Evropou. Evropský parlament pověřil oceňovanou fotoreportérku Marie Dorigny, aby tento, do značné míry chybějící pohled obecné medializace uprchlické krize, nafotografovala. Fotografie byly pořízeny v průběhu prosince 2015 a ledna 2016.

Více informací o výstavě, projektu a autorce
 

Genius Loci - Duch místa

7. - 31. března 2016, Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Již tradiční fotosoutěž Domu zahraniční spolupráce byla vyhlášena na téma: Genius loci – Duch místa. Cílem bylo ukázat rozmanitost vnímání tohoto tématu. Každý člověk má své oblíbené místo, kam se rád vrací a připomene si příjemné chvíle. Celkem bylo do soutěže přihlášeno 167 snímků. Z došlých fotografií porota vybrala 13 nejzajímavějších, které si v rámci výstavy můžete prohlédnout. Mimo vítězné fotografie však můžete shlédnout i další zdařilé snímky, které porota kladně ohodnotila za ztvárnění tématu soutěže.

 .

Autoři oceněných fotografií:

 • Kateřina Bartošová,
 • Lenka Davidová,
 • Radek Masár,
 • Radek Votoček,
 • Miloslav Janovský,
 • Michal Adamec,
 • Blanka Šoulavá,
 • Jan Treger,
 • Lada Francová,
 • Jan Pavelka,
 • Jan Müller,
 • Helena Raulová,
 • Veronika Žurovcová,
 • David Morávek,
 • Dagmar Čápová.
 

Bulharské folklorní motivy: Petya Ilievová - autorská výstava

26. ledna - 1. března 2016, Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Autorská výstava Petyi Ilievové, která se tématem bulharského folkloru zabývá od roku 2012, kdy byla bulharskou komisí pro UNESCO vyzvána, aby reprezentovala svou rodnou zemi na Art kempu Colours for the planet. „Samotné téma pro mne bylo dostatečnou energií a motivací k vytvoření něčeho, co by se k tématu hodilo a zároveň bylo typicky bulharské. Tak jsem došla k nápadu použít folklorní motivy, ve kterých se již po staletí skrývají naše tradice a kultura,“ Petya Ilieva. Výstava probíhá v rámci doprovodného programu 8. ročníku Festivalu bulharských filmů 2016.

Petya Ilieva se narodila 15. března 1972. Vystudovala obory Malba a Estetika na Univerzitě sv. Cyrila a Metoděje ve Vysokém Tarnovu. Specializaci absolvovala u prof. Josefa Fastla ve Vídni, obor Restaurování nástěnných maleb. Je nositelkou několika ocenění. Vystavuje v Bulharsku i v zahraničí.

Více informací se dozvíte na stránkách Bulharského kulturního institutu.  

 

Výstava laureátů Sacharovovy ceny

14. prosince 2015 - 22. ledna 2016, Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1)
Každý všední den od 10:00 do 18:00 hod., v pátek do 17:00 hod.

Od prosince 2015 až do ledna 2016 si v protorech Evropského domu můžete prohlédnout 27. let udílení Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, kterou Evropský parlament oceňuje osobnosti nebo celé kolektivy, které brání lidská práva a základní svobody. Letošním laureátem se stal saúdskoarabský blogger Raif Badawi, kterému byl v roce 2013 udělen trest sedmi let vězení a 600 ran bičem. V roce 2014 byl trest navýšen na 1000 ran bičem, 10 let vězení a na pokutu ve výši milion rialů (asi 6,36 milionů korun). To vše z urážku islámu, které se dopustil na svých webových stránkách Free Saudi Liberals.