Konferencia predsedov delegácií

Konferencia predsedov delegácií (CDC) je politický orgán Európskeho parlamentu, ktorý koordinuje prácu stálych delegácií Parlamentu.

Zaisťuje, aby delegácie fungovali efektívne a v koordinácii s inými štruktúrami Parlamentu. Na pravidelných schôdzach Konferencie predsedov delegácií sa diskutuje o spoločných otázkach a úlohách všetkých delegácií.

Zloženie a predseda

Členmi Konferencia predsedov delegácií sú predsedovia 48 stálych delegácií Parlamentu a predsedovia jeho troch výborov, ktorí sa venujú medzinárodným vzťahom: Výboru pre zahraničné veci (AFET), Výboru pre rozvoj (DEVE) a Výboru pre medzinárodný obchod (INTA).

Jeden zo 48 predsedov delegácií je zvolený za predsedu konferencie a túto funkciu vykonáva po celé dané volebné obdobie.

Kalendár schôdzí


Schôdze Konferencie predsedov delegácií sa zvyčajne konajú v stredu počas plenárnych schôdzí v Štrasburgu.

Konferencia predsedov delegácií prijíma dvakrát za rok kalendár schôdzí delegácií na šesť mesiacov, ktorý musí následne schváliť Konferencia predsedov. Počas toho konzultuje s výbormi AFET, INTA a DEVE.

Konferencia spolupracuje na príprave tohto kalendára s Konferenciou predsedov výborov, ktorá je obdobným politickým orgánom dohliadajúcim na činnosť výborov. Spoločne overujú, či sa harmonogramy delegácií a výborov dopĺňajú a či sú v súlade so všeobecným kalendárom činnosti Parlamentu.

Do úvahy sa berú aj budúce činnosti zamerané na podporu demokracie a ľudských práv mimo EÚ.

Konečný šesťmesačný kalendár schôdzí delegácií schvaľuje Konferencia predsedov, ktorú tvoria predseda Európskeho parlamentu a predsedovia politických skupín.

Koordinačná úloha

Konferencia predsedov delegácií koordinuje s ostatnými politickými orgánmi v Parlamente okrem kalendára schôdzí aj viaceré iné oblasti.

Predkladá Konferencii predsedov odporúčania týkajúce sa práce delegácií.

Predsedníctvo Parlamentu zložené z predsedu a podpredsedov Európskeho parlamentu príležitostne žiada Konferenciu predsedov delegácií, aby splnila určité úlohy.

Konferencia predsedov delegácií presadzuje najlepšie postupy v práci týchto rôznych orgánov, ako aj prijímanie spoločných prístupov a usmernení k činnostiam delegácií.

Spoluprácou s výbormi zabezpečuje aj to, aby boli výbory a delegácie Parlamentu naďalej vzájomne zosúladené. Tým sa zase posilňuje zapojenie Parlamentu do zahraničnej politiky EÚ.

Členovia výboru