Betänkande - A5-0295/2001Betänkande
A5-0295/2001

BETÄNKANDE om förslaget till rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 1267/1999 om upprättande av ett strukturpolitiskt föranslutningsinstrument
(KOM(2001) 110 – C5‑0152/2001 – 2001/0058(CNS))

11 september 2001 - *

Budgetkontrollutskottet
Föredragande: Christos Folias

Förfarande : 2001/0058(CNS)
Dokumentgång i plenum
Dokumentgång :  
A5-0295/2001
Ingivna texter :
A5-0295/2001
Debatter :
Omröstningar :
Antagna texter :

PROTOKOLLSIDA

Med en skrivelse av den 18 april 2001 begärde rådet i enlighet med artikel 308 i EG-fördraget att parlamentet skulle yttra sig över rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 1267/1999 om upprättande av ett strukturpolitiskt föranslutningsinstrument (KOM(2001) 110 - 2001/0058(CNS)).

Vid plenarsammanträdet den 2 maj 2001 tillkännagav talmannen att detta förslag hänvisats till budgetkontrollutskottet, som utsetts till ansvarigt utskott, och till utskottet för regionalpolitik, transport och turism som utsetts till rådgivande utskott (C5-0152/2001).

Vid utskottssammanträdet den 29 maj 2001 hade budgetkontrollutskottet utsett Christos Folias till föredragande.

Vid utskottssammanträdet den 10 september 2001 behandlade utskottet kommissionens förslag och förslaget till betänkande.

Vid detta sammanträde godkände utskottet enhälligt förslaget till lagstiftningsresolution och beslutade att tillämpa förfarande utan debatt i enlighet med artikel 114.1 i arbetsordningen.

Följande ledamöter var närvarande vid omröstningen: Diemut R. Theato (ordförande), Herbert Bösch och Freddy Blak (vice ordförande), José Javier Pomés Ruiz (föredragande) (suppleant för Christos Folias), Jean-Louis Bourlanges (suppleant för Thierry B. Jean-Pierre), Helmut Kuhne, José Paulo Martins Casaca (suppleant för Michiel van Hulten), John Joseph McCartin (suppleant för Christopher Heaton-Harris), Jan Mulder (suppleant för Antonio Di Pietro), Heide Rühle (suppleant för Bart Staes) och Gabriele Stauner.

Yttrandet från utskottet för regionalpolitik, transport och turism återges i detta betänkande.

Betänkandet ingavs den 11 september 2001.

Fristen för ändringsförslag till detta betänkande kommer att anges i förslaget till föredragningslista för den sammanträdesperiod vid vilken det skall behandlas.

FÖRSLAG TILL RÄTTSAKT

Förslag till rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 1267/1999 om upprättande av ett strukturpolitiskt föranslutningsinstrument (KOM(2001) 110 – C5‑0152/2001 – 2001/0058(CNS))

Förslaget ändras på följande sätt:

Kommissionens förslag[1]Parlamentets ändringar
Ändringsförslag 1
SKÄL 8

(8)   Bestämmelserna i förordning (EG) nr 1267/1999 bör för övrigt anpassas för att hänsyn skall kunna tas till rådets beslut 1999/468/EG av den 28 juni 1999 om de förfaranden som skall tillämpas vid utövandet av kommissionens genomförandebefogenheter.

(8)   Bestämmelserna i förordning (EG) nr 1267/1999 bör för övrigt anpassas för att hänsyn skall kunna tas till rådets beslut 1999/468/EG av den 28 juni 1999 om de förfaranden som skall tillämpas vid utövandet av kommissionens genomförandebefogenheter. Detta beslut innebär att kommissionen bör informera Europaparlamentet regelbundet om utskottens arbete, att kommissionen till parlamentet bör vidarebefordra sådana handlingar som berör utskottens verksamhet samt informera parlamentet när kommissionen till rådet vidarebefordrar åtgärder eller förslag som skall genomföras.

Motivering

Det bör understrykas att ett av de viktiga skälen för rådets beslut 1999/468/EEG av den 28 juni 1999 som innehöll bestämmelser om de förfaranden som skall tillämpas vid utövandet av kommissionens genomförandebefogenheter bland annat var att förbättra informationen till Europaparlamentet. Denna information är särskilt betydelsefull för föranslutningsstödets politiska sammanhang.

Ändringsförslag 2
ARTIKEL 1, PUNKT 1A (NY)
Artikel 7, punkt 1 (Förordning (EG) nr 1267/1999)
 

(1a)   Artikel 7.1 ändras enligt följande:

 

”Kommissionen skall besluta om förslag till åtgärder som skall finansieras av ISPA samt om deltagande av tredje länder i anbudsförfarande i enlighet med förfarandet i artikel 14.

Motivering

Denna ändring tydliggör att beslut om tredje länders deltagande anbudsförfarande måste föreläggas den rådgivande kommittén för yttrande.

Ändringsförslag 3
ARTIKEL 1, PUNKT 2A (NY)
Artikel 9, punkt 1, led c (Förordning (EG) nr 1267/1999)
 

2a.   Artikel 9, punkt 1, led c ändras enligt följande:

 

c)   skall förebygga och bestraffa felaktigheter och informera kommissionen så snart misstanke uppstår om allvarliga oegentligheter, samt regelbundet informera om samtliga dithörande administrativa eller straffrättsliga utredningar och efter anmodan ge tjänstemännen vid Europeiska byrån för bedrägeribekämpning OLAF och Europeiska revisionsrätten tillgång till vederbörliga utredningshandlingar.

Motivering

Kommissionen måste i full omfattning och snabbare än hittills underrättas om oegentligheter och kunna förvissa sig om att alla nödvändiga åtgärder faktiskt har vidtagits för att bestraffa oegentligheter.

Or.   de

Ändringsförslag 4
ARTIKEL 1, PUNKT 2B (NY)
Artikel 9, punkt 1, led da (nytt) (Förordning (EG) nr 1267/1999)
 

2b.   I artikel 9, punkt 1 infogas ett nytt led:

 

da)   skall senast den 1 januari 2002 göra korruption och sammanblandning av intressen hos tjänstemän som har till uppgift att förvalta gemenskapsmedel straffbart.

Motivering

Ett effektivt, straffrättsligt skydd mot korruption och ämbetsmissbruk är en absolut förutsättning för tilldelning av gemenskapsmedel.

Or.   de

Ändringsförslag 5
ARTIKEL 1, PUNKT 2C (NY)
Artikel 9, ny punkt (Förordning (EG) nr 1267/1999)
 

2c.   I artikel 9 infogas följande punkt:

 

Senast den 30 mars 2002 skall kommissionen underrätta Europaparlamentet om genomförandet av de krav som ställts på mottagarländerna i enlighet med stycke 1.

Motivering

Or.   de

Ändringsförslag 6
ARTIKEL 1, PUNKT 3A (NY)
Bilaga V, punkt 9 (Förordning (EG) nr 1267/1999)
 

3a.   Bilaga V, punkt 9 ändras enligt följande:

 

fullständiga och detaljerade upplysningar om resultaten av den genomförda kontrollen, konstaterade oegentligheter och aktuella förvaltningsfrågor och rättsfall.

Motivering

Kommissionens informationsplikt i årsrapporterna måste fastställas bättre så att Europaparlamentet kan utöva sina kontrollbefogenheter effektivt.

Or.   de

  • [1] EGT C 180, 26.6.2001, s. 197.

FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION

Europaparlamentets lagstiftningsresolution om förslaget till rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 1267/1999 om upprättande av ett strukturpolitiskt föranslutningsinstrument (KOM(2001) 110 – C5‑0152/2001 – 2001/0058(CNS))

(Samrådsförfarandet)

Europaparlamentet utfärdar denna resolution

–   med beaktande av kommissionens förslag till rådet, (KOM(2001) 110[1]),

–   med beaktande av att ha hörts av rådet i enlighet med artikel 308 i EG-fördraget (C5‑0152/2001),

–   med beaktande av artikel 67 i arbetsordningen,

–   med beaktande av betänkandet från budgetkontrollutskottet och yttrandet från utskottet för regionalpolitik, transport och turism (A5‑0295/2001).

1.   Parlamentet godkänner kommissionens förslag såsom ändrat av parlamentet,

2.   uppmanar kommissionen att ändra sitt förslag i överensstämmelse härmed,

3.   uppmanar rådet att underrätta parlamentet om rådet har för avsikt att avvika från den text som parlamentet har godkänt,

4.   uppmanar rådet att på nytt höra parlamentet om rådet har för avsikt att väsentligt ändra kommissionens förslag,

5.   uppdrar åt talmannen att delge rådet och kommissionen parlamentets ståndpunkt.

  • [1] EGT C 180, 26.6.2001, s. 197.

MOTIVERING

Huvudsyftet med kommissionens förslag[1] om ändring av förordningen om strukturpolitiskt föranslutningsinstrument (Ispa) är att underlätta för internationella finansieringsinstitut (som exempelvis Europeiska banken för återuppbyggnad och utveckling och Världsbanken) att delta i finansieringen av Ispa-projekt.

Ispa-stöd till miljö och transportinfrastrukturnät

Ispa skall lämna stöd för att bidra till förberedelserna inför anslutningen till Europeiska unionen av följande ansökarländer: Bulgarien, Tjeckien, Estland, Ungern, Lettland, Litauen, Polen, Rumänien, Slovakien och Slovenien. Detta stöd skall gå till att förbättra miljön och till transportinfrastrukturnät.

Åtgärderna skall vara tillräckligt stora för att ha en avgörande inverkan. Den sammanlagda kostnaden för varje åtgärd skall i princip inte vara lägre än 5 miljoner euro.

Gemenskapens stöd genom Ispa kan även ske i form av direktbistånd som inte skall betalas tillbaka, bistånd som skall betalas tillbaka eller annan typ av bistånd. Andelen gemenskapsstöd som lämnas genom Ispa får uppgå till 75 procent (och i undantagsfall 85 procent) av offentliga eller jämförbara medel.

Enligt kommissionen fick genomförandet av Ispa under 2000 till resultat att gemenskapsstöd lämnades till sammanlagt 75 åtgärder som kommissionen godkände efter att ha rådgjort med den för detta ändamål inrättade rådgivande kommittén. Den sammanlagda kostnaden för de godkända åtgärderna var 2,9 miljarder euro där Ispa stod för 1,9 miljarder euro, av vilka något mer än 1 miljard anslogs i budgeten för 2000. De budgetåtaganden som förts in i budgeten för 2000 delas nästan jämnt mellan de två berörda områdena, transportinfrastruktur och miljö (se bifogade tabeller från kommissionen).

Svårigheter med medfinansiering

När det gäller medfinansiering har kandidatländerna ibland svårigheter med att delta i bredare Ispa-projekt som skulle kunna ha en avsevärd effekt på miljöskydd och förbättring av transportinfrastrukturnät. Därför är det viktigt att EIB och andra internationella finansieringsorgan, liksom den privata sektorn, deltar i sådan finansiering. Under 2000 erhöll Ispa anslag från internationella finansieringsinstitut för ungefär 40 procent av de godkända åtgärderna. Genom att öka samarbetet med andra finansieringskällor hoppas kommissionen kunna öka de resurser som används inom områden dit föranslutningsstöd riktas, förbättra de finansiella program som är tillgängliga för varje åtgärd och öka de mångfaldiga effekterna av Ispa under kommande år.

Att hitta sådan finansiering visar sig ibland vara svårt p.g.a. artikel 114.1 i budgetförordningen som tillämpas på Europeiska gemenskapens allmänna budget. På grund av denna bestämmelse, som tillämpas på externt bistånd, är anbudsförfarande för upphandling som finansieras av gemenskapen endast öppen för fysiska och juridiska personer i Europeiska unionens medlemsstater och Ispa:s mottagarländer.

Eftersom internationella finansiella institut kan komma att bli tvungna att följa bestämmelser för anbudsförfarande som skiljer sig från bestämmelserna i budgetförordningen är detta i vissa fall ett oöverstigligt hinder för finansiering av åtgärder som är berättigade till finansiellt stöd genom Ispa.

Använd undantaget i budgetförordningen

Artikel 114.2 i budgetförordningen föreskriver att medborgare i tredje länder i undantagsfall och när det är rimligt motiverat kan tillåtas att delta i anbudsförfarande.

Emellertid måste de två följande villkoren uppfyllas för att detta undantag skall kunna tillämpas: för det först måste grundinstrumentet, i detta fall rådets förordning som upprättar Ispa, innehålla särskilda villkor, och för det andra måste dessa villkor stämma överens med det korrekta beslutsförfarandet. Syftet med kommissionens förslag är att ändra Ispa‑förordningen i enlighet med detta och ge en mer exakt definition av begreppet berättigade utgifter.

Dessutom föreslår kommissionen att man skall anta Ispa–förordningen om de förfaranden som skall tillämpas vid utövandet av kommissionens genomförandebefogenheter som ingår i rådets beslut 1999/468/EG av den 28 juni 1999[2].

Slutsatser

Utskottet står bakom kommissionens förslag och att rådet antar detta förslag så snart som möjligt och lägger även fram två ändringsförslag som syftar till att

a)   tydliggöra att beslut om deltagande av tredje länder i anbudsförfarande måste föreläggas det rådgivande utskottet för yttrande, samt

b)   betona att rådets beslut 1999/468/EG av den 28 juni 1999 om de förfaranden som skall tillämpas vid utövandet av kommissionens genomförandebefogenheter bland annat syftade till att förbättra informationen till Europaparlamentet. Denna information är särskilt betydelsefull för föranslutningsstödets politiska sammanhang,

c)   betona att utskottet måste få snabbare och mera detaljerad information än hittills när oriktigheter förekommer. Utskottet måste kunna vara övertyget om att alla åtgärder som krävs verkligen vidtas för att bestraffa oriktigheter,

d)   betona att gemenskapsfinansiering endast kan beviljas om ett effektivt skydd mot korruption och missbruk av myndighetsställning fastställs i brottslagstiftningen, samt

e)   understryka att den rapporteringsskyldighet som kommissionen har att fullgöra i sina årsrapporter måste skärpas upp för att göra det möjligt för parlamentet att effektivt utöva sina kontrollbefogenheter.

***

BILAGA I

Tabell 1. Ispa:s budget för 2000 (uppdelad per land)

Relationen transporter/miljö

Andel åtagandebemyndiganden

Mottagarland

Transporter

Miljö

Tekniskt bistånd

TOTALT

Ispa-stöd i euro

I %

Ispa-stöd i euro

i %

Ispa-stöd i euro

i %

Ispa-stöd i euro

i %

Bulgarien

52 000 000

49,98

52 045 600

50,02

0

0

104 045 600

10,43

Tjeckiska republiken

41 671 864

59,54

27 588 844

39,42

728 000

1,04

69 988 708

7,02

Estland

11 331 126

40,15

15 808 281

56,02

1 080 000

3,83

28 219 407

2,83

Ungern

43 825 000

49,81

42 573 123

48,38

1 592 580

1,81

87 990 703

8,82

Lettland

19 925 328

42,62

26 568 260

56,83

255 000

0,55

46 748 588

4,69

Litauen

34 042 528

65,16

18 200 000

34,84

0

0

52 242 528

5,24

Polen

173 085 066

56,39

130 258 589

42,44

3 614 000

1,18

306 957 655

30,77

Rumänien

118 627 137

49,59

120 601 333

50,41

0

0

239 228 470

23,98

Slovakien

30 853 200

72,66

11 606 372

27,34

0

0

42 459 572

4,26

Slovenien

7 500 000

38,20

11 175 275

56,91

960 000

4,89

19 635 275

1,97

TOTALT

532 861 249

53,42

456 425 677

45,76

8 229 580

0.   83

997 516 506

BILAGA II

Tabell 2: Ispa-stöd per område – åtaganden i budgeten för 2000

Ispa-stöd per område – åtaganden i budgeten för 2000

Ispa:s budget för 2000

Antal projekt

Ispa-anslag i euro

Ispa-anslag/
område i %

MILJÖ

Dricksvatten

27 535 927

5,98

3

Dricks- och avloppsvatten

42 568 260

9,24

4

Behandling av avloppsvatten

296 696 243

64,38

24

Sophantering

94 020 967

20,40

8

Luftföroreningar

0

0

0

Sammanlagd Ispa-budget till miljöområdet

460 821 397

46,20

39

varav tekniskt bistånd (TB) utgjorde följande:

TB dricksvatten

228 000

0,02

1

TB behandling av avloppsvatten

4 167 720

0,42

3

Totalt TB till miljö av Ispa:s budget

4 395 720

0,44

4

Transporter

Vägar

224 790 797

41,88

15

Järnvägar

283 584 312

52,84

19

Flygplatser

28 000 000

5,22

1

Järnvägar/motorvägar

320 000

0,06

1

Sammanlagd Ispa-budget till transportområdet

536 695 109

53,80

36

varav tekniskt bistånd (TB) utgjorde följande:

TB vägar

620 000

0,06

2

TB järnvägar

2 893 860

0,29

6

TB vägar/järnvägar

320 000

0,03

1

Totalt TB transporter av ISPA:s budget

3 833 860

0,38

9

Totalt områdesprojekt

989 286 926

99,17

62

Totalt tekniskt bistånd

8 229 580

0,83

13

Totalt stöd

997 516 506

75

  • [1] Förslag till rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 1267/1999 om upprättande av ett strukturpolitiskt föranslutningsinstrument (KOM(2001) 110 av den 8 mars 2001).
  • [2] EGT L 184, 17.7.1999, s. 23.

YTTRANDE FRÅN UTSKOTTET FÖR REGIONALPOLITIK, TRANSPORT OCH TURISM

10 juli 2001

till budgetkontrollutskottet

över förslaget till rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 1267/1999 om upprättande av ett strukturpolitiskt föranslutningsinstrument

(KOM(2001) 110 – C5‑0152/2001 – 2001/0058(CNS))

Föredragande: Samuli Pohjamo

ÄRENDETS GÅNG

Vid utskottssammanträdet den 25 april 2001 utsåg utskottet för regionalpolitik, transport och turism Samuli Pohjamo till föredragande.

Vid utskottssammanträdena den 29 juni och 9 juli 2001 behandlade utskottet förslaget till yttrande.

Vid det sistnämnda sammanträdet godkände utskottet enhälligt nedanstående slutsatser.

Följande ledamöter var närvarande vid omröstningen: Konstantinos Hatzidakis (ordförande), Helmuth Markov och Emmanouil Mastorakis (vice ordförande), Samuli Pohjamo (föredragande), Sir Robert Atkins, Emmanouil Bakopoulos, Rolf Berend, Theodorus J.J. Bouwman, Philip Charles Bradbourn, Garrelt Duin, Giovanni Claudio Fava, Markus Ferber (suppleant för Jacqueline Foster), Jean-Claude Fruteau (suppleant för John Hume), Mary Honeyball, Georg Jarzembowski, Dieter-Lebrecht Koch, Giorgio Lisi, Erik Meijer, Rosa Miguélez Ramos, Wilhelm Ernst Piecyk, Giovanni Pittella (suppleant för Gilles Savary), Reinhard Rack, Carlos Ripoll i Martínez Bedoya, Marieke Sanders-ten Holte, Agnes Schierhuber (suppleant för Dana Rosemary Scallon), Brian Simpson, Renate Sommer, Per Stenmarck (suppleant för Karla M.H. Peijs), Dirk Sterckx, Ulrich Stockmann, Margie Sudre, Hannes Swoboda (suppleant för Demetrio Volcic), Ari Vatanen och Mark Francis Watts.

KORTFATTAD MOTIVERING

Den 3 mars 2001 lade kommissionen fram förslaget till rådets förordning om ändring av förordningen om upprättande av ett strukturpolitiskt föranslutningsinstrument (Ispa). Ispa‑förordningen måste ändras så att Europeiska investeringsbanken och andra internationella finansinstitut, såsom Europeiska banken för återuppbyggnad och utveckling och Världsbanken, kan delta i finansieringen av Ispa-projekt. Om Ispa-bestämmelserna ändrades på detta sätt skulle de motsvara bestämmelserna i Phare-förordningen.

Kommissionens förslag

Om delfinansieringsdelen i sin helhet måste täckas av offentliga medel i mottagarlandet är det ofta svårt för landet att delta i större Ispa-projekt. Dessa projekt är betydelsefulla eftersom de förbättrar miljöskyddet och transportnäten. Därför är det viktigt att Europeiska investeringsbanken, andra internationella finansinstitut och den privata sektorn kan delta i finansieringen.

När det gäller Ispa-programmet är anbudsförfarandena för projekt som finansieras av gemenskapen för närvarande endast öppna för fysiska och juridiska personer i EU:s medlemsstater och i mottagarländerna. För tillfället begränsas medfinansieringen av att särskilda bestämmelser saknas i förordningen som skulle göra det möjligt att låta tredje länder delta i anbudsförfarandet i undantagsfall och beslut om detta skulle fattas från fall till fall. Detta strider mot de internationella finansinstitutens bestämmelser och är i vissa fall ett oöverkomligt hinder för medfinansiering.

Vid medfinansiering borde det alltså i vissa enskilda fall vara möjligt att frångå bestämmelserna om tilldelning av kontrakt i gemenskapens budgetförordning. I samband med åtgärder där gemenskapen är den enda externa stödkällan är anbudsförfarandena fortfarande inte öppna för tredje länder.

Dessutom bör en anpassning ske av de stödberättigande utgifterna. Om internationella finansinstitut medfinansierar en Ispa-åtgärd måste institutens utgifter räknas med i de totala kostnaderna för åtgärden. Kommissionen vill på samma gång uppdatera artikeln om kommittéförfaranden så att den tekniskt sett är överensstämmande med det ordval som använts i dag.

Slutsatser

Ispa-programmet kan inte genomföras på ett effektivt sätt, eftersom finansieringen inte är tillräcklig. EU:s stöddel i varje projekt bör därför vara så liten som möjlig, för att det skall vara möjligt att finansiera flera projekt. Ispa-stödet bör inte helt och hållet bestå av bidrag, utan stöd bör också ges i form av lån. Ispa-stödet bör i synnerhet användas för att starta projekt och som räntestöd. På så sätt skulle man kunna verka inom ramen för de gällande bestämmelserna.

Det är viktigt att mottagarländerna inte skäms bort med onödigt hög stödfinansiering. Exempelvis skall de invånare som bor i närheten av ett vattenreningsprojekt betala för det rena vattnet och för avloppsvattnet. Utgifterna får inte bindas till en viss nivå för en alltför lång tid, utan de bör anpassas till kostnads- och inkomstnivån. Dessutom är det viktigt att så många projekt som möjligt kan finansieras.

Eftersom kommissionens förslag är en teknisk förändring, som främst berör finansieringsbestämmelserna, godkände utskottet för regionalpolitik, transport och turism undantagsvis att budgetkontrollutskottet utarbetade ett betänkande om förslaget till förordning. Det är alltså fråga om ett undantagsfall, så att ändringen av förordningen skall kunna träda i kraft så snart som möjligt. Det finns emellertid skäl att kraftigt understryka att utskottet för regionalpolitik, transport och turism fortfarande är det utskott som är ansvarigt för Ispa-frågor i Europaparlamentet.

För att Ispa-programmet skall kunna genomföras så effektivt som möjligt är det viktigt att kommissionens förslag till ändringar av anbudsförfarandet och kommittéförfarandet träder i kraft så snart som möjligt. Det är varken möjligt eller förnuftigt att ändra Ispa-bestämmelserna ytterligare inom ramen för detta förslag. Föredraganden föreslår därför att kommissionens förslag skall godkännas utan ändringar.