Pranešimas - A6-0023/2005Pranešimas
A6-0023/2005

PRANEŠIMAS dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1165/98 dėl trumpojo laikotarpio statistikos

7. 2. 2005 - (KOM(2003)0823 – C6‑0028/2004 – 2003/0325(COD)) - ***I

Ekonomikos ir pinigų politikos komitetas
Pranešėja: Margarita Starkevičiūtė


Procedūra : 2003/0325(COD)
Procedūros eiga plenarinėje sesijoje
Dokumento priėmimo eiga :  
A6-0023/2005
Pateikti tekstai :
A6-0023/2005
Debatai :
Balsavimas :
Priimti tekstai :

EUROPOS PARLAMENTO TEISĖKŪROS REZOLIUCIJOS PROJEKTAS

dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1165/98 dėl trumpojo laikotarpio statistikos

(KOM(2003)0823 – C6‑0028/2004 – 2003/0325(COD))

(Bendro sprendimo procedūra: pirmasis svarstymas)

Europos Parlamentas,

–   atsižvelgdamas į Komisijos pasiūlymą Europos Parlamentui ir Tarybai (KOM(2003)0823)[1],

–   atsižvelgdamas į EB steigimo sutarties 251 straipsnio 2 dalį ir 285 straipsnio 1 dalį, kuriomis remdamasi Komisija pateikė pasiūlymą Parlamentui (C6‑0028/2004),

–   atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 51 straipsnį,

–   atsižvelgdamas į Ekonomikos ir pinigų politikos komiteto pranešimą (A6-0023/2005),

1.  patvirtina Komisijos pasiūlymą su pakeitimais;

2.  kreipiasi į Komisiją prašydamas pateikti medžiagą Parlamentui dar kartą, jei ji ketina pasiūlymą pakeisti iš esmės arba jo tekstą pakeisti kitu tekstu;

3.  nurodo Parlamento Pirmininkui pateikti savo poziciją Tarybai ir Komisijai.

Komisijos pasiūlytas tekstasParlamento pakeitimai

Pakeitimas 1

7A KONSTATUOJAMOJI DALIS (nauja)

 

(7a) Įgyvendinant Lisabonos augimo ir užimtumo strategiją, numatoma mažinti nereikalingas prievoles įmonėms ir diegti naujas technologijas.

Pagrindimas

Šis pakeitimas aptaria skubias priemones, reikalingas siekiant mažinti bendras administravimo prievoles ir skatinti standartų kūrimą, kurie tiek ES, tiek už jos ribų spartintų naujų technologijų raidą ir diegimą; šie klausimai ypač pabrėžiami Wim Kok pirmininkaujamos Aukšto lygio ekspertų grupės ataskaitoje dėl Lisabonos strategijos.

Pakeitimas 2

1 STRAIPSNIO 1 PUNKTAS

4 straipsnio 2 dalies 3 papunktis (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

Europos duomenų atrankos sistemos kuriamos tik tais atvejais, kai nacionalinės duomenų atrankos sistemos neatitinka Europos reikalavimų. Dalyvavimas Europos duomenų atrankos sistemoje turi atitikti valstybės narės sąlygas, nustatytas tam tikram kintamam rodikliui pateikti, atsižvelgiant į Europos duomenų atrankos sistemos tikslą. Europos duomenų atrankos sistemos gali apibrėžti sąlygas, duomenų detalizavimo lygį ir duomenų pateikimo terminus.

Europos duomenų atrankos sistemos kuriamos tais atvejais, kai nacionalinės duomenų atrankos sistemos neatitinka Europos reikalavimų. Be to, valstybės narės gali nuspręsti dalyvauti Europos duomenų atrankos sistemose, kai šios sistemos sudaro galimybę žymiai sumažinti statistinių sistemų sąnaudas arba įmonėms tenkančias prievoles ir kai to galima pasiekti laikantis Europos reikalavimų. Dalyvavimas Europos duomenų atrankos sistemoje turi atitikti valstybės narės sąlygas, nustatytas tam tikram kintamam rodikliui, atsižvelgiant į Europos duomenų atrankos sistemos tikslą. Europos duomenų atrankos sistemos gali apibrėžti sąlygas, duomenų detalizavimo lygį ir duomenų pateikimo terminus.

Pagrindimas

Straipsnis išplečiamas, kad būtų galima kurti Europos duomenų atrankos sistemas, apimančias platesnį kintamų rodiklių diapazoną, siekiant sumažinti statistikos sąnaudas arba įmonėms tenkančias prievoles ir praplėsti Europos duomenų atrankos sistemų veikimo sritį. Pasiūlytas reglamentas galėtų žymiai sumažinti duomenų perdavimo reikalavimus mažosioms ES valstybėms ir joms sudarytų sąlygas sutelkti dėmesį į pagrindinių suvestinių rodiklių kaupimą.

Pakeitimas 3

1 STRAIPSNIO 1 PUNKTAS

4 straipsnio 2 dalies 3a papunktis (naujas) (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

 

Privalomos apklausos atliekamos rinkti informacijai, kuri dar nėra prieinama (per nurodytą laiką) iš kitų šaltinių, pvz., registrų; apklausos atliekamos naudojant elektronines anketas, o prireikus – ir anketas internete.

Pagrindimas

Šis pakeitimas atspindi verslo visuomenės nuomonę (informacija apie Austriją, Lietuvą ir Liuksemburgą, susijusi su Reglamento 1165/98 dėl trumpojo laikotarpio statistikos, pakeitimu). Be to, jis galėtų paspartinti naujų technologijų kūrimą ir diegimą ES viduje ir atitiktų Lisabonos strategijos tikslus įgyvendinti eEuropos veiksmų planą. Atsižvelgiant į ribotus mažų ir vidutinių įmonių išteklius, ypač paslaugų sektoriuje, reikia imtis tolesnių veiksmų, kuriais šioms įmonėms būtų sumažinti duomenų perdavimo reikalavimai.

Pakeitimas 4

1 STRAIPSNIO 1A PUNKTAS (naujas)

10 straipsnio 3 pastraipa (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

 

1a) 10 straipsnio 3 dalis pakeičiama taip:

„3. Rodiklių kokybė reguliariai tikrinama lyginant juos su kita statistine informacija; šią patikrą atlieka kiekviena valstybė narė ir Komisija (Eurostatas). Be to, tikrinama, ar rodikliai neprieštarauja vienas kitam.“

Pagrindimas

Šiuo metu statistikos duomenų vartotojus, įskaitant ECB, labiausiai neramina suvestinių statistikos duomenų kokybė. Reikia ir toliau stengtis, kad būtų aiškiai paskirstyta atsakomybė už duomenų kokybę.

Pakeitimas 5

1 STRAIPSNIO 1B PUNKTAS (naujas)

10 straipsnio 4 pastraipa (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98

 

1b) 10 straipsnio 4 dalis pakeičiama taip:

„4. Kokybė vertinama lyginant galimybės naudotis duomenimis naudą su duomenų rinkimo sąnaudomis ir įmonėms, ypač mažoms, tenkančiomis prievolėmis. Komisijos prašymu valstybės narės pagal bendrą Europos metodologiją, sukurtą Komisijai glaudžiai bendradarbiaujant su valstybėmis narėmis, perduoda Komisijai visą šiam įvertinimui atlikti būtiną informaciją.

Pagrindimas

Šiame pakeitime atsižvelgiama į Wim Kok vadovaujamos Aukšto lygio ekspertų grupės dėl Lisabonos strategijos pranešime pateikiamas rekomendacijas, kad „Europos Komisija turi toliau tobulinti teisės aktų pasiūlymų poveikio analizės priemones siekiant veiksmingiau įtraukti konkurencingumo ir darnaus vystymosi uždavinius“. Siekiant geriau ir vienodžiau apskaičiuoti duomenų prieinamumo ir jų rinkimo išlaidas atskirose valstybėse narėse, reikia sukurti vieningą metodiką.

Pakeitimas 6

1 STRAIPSNIO 1 C PUNKTAS (naujas)

12 straipsnio 1 dalis (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

 

„1c) 12 straipsnio 1 dalis iš dalies pakeičiama taip:

Komisija, pasikonsultavusi su Statistikos programų komitetu, per ...* išleidžia patariamojo pobūdžio metodologinį žinyną, kuriame paaiškinamos prieduose pateikiamos taisyklės ir nurodymai dėl trumpojo laikotarpio statistikos.

___

* šešis mėnesius po Reglamento (EB) Nr. .../2004, iš dalies pakeičiančio Reglamentą (EB) Nr. 1165/98 dėl trumpojo laikotarpio statistikos, įsigaliojimo“.

Pagrindimas

Greitai paruošus metodologines gaires būtų užtikrintas nacionalinių duomenų palyginamumas ir žymiai pagerinta statistinių suvestinių rodiklių kokybė, be to, informacijos vartotojams būtų pateikta gana ilgo laikotarpio patikimų duomenų.

Pakeitimas 7

1 STRAIPSNIO 1 D PUNKTAS (naujas)

14 straipsnio 2 dalis (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

 

1d) 14 straipsnio 2 dalis iš dalies pakeičiama taip:

„2. Per trejus metus nuo šio reglamento įsigaliojimo dienos ir vėliau kas trejus metus Komisija pateikia Europos Parlamentui ir Tarybai ataskaitą apie statistinius duomenis, parengtus pagal šį reglamentą, ir ypač apie jų tinkamumą bei kokybę ir rodiklių patikslinimą. Ataskaitoje taip pat konkrečiai nurodomas statistikos sistemos sąnaudų ir įmonėms, taikančioms šį reglamentą, tenkančių prievolių ir galimybės naudotis duomenimis naudos santykis. Joje pateikiami įmonėms tenkančių prievolių mažinimo geros praktikos pavyzdžiai ir nurodomi prievolių ir sąnaudų mažinimo būdai“.

Pagrindimas

Šis pakeitimas pabrėžia įprastinių Komisijos ataskaitų svarbą ir būtinybę tikslinti statistikos rezultatus, taip pat galimybes mažinti įmonėms tenkančias administracines prievoles ir statistikos duomenų rinkimo sąnaudas.

Pakeitimas 8

1 STRAIPSNIO 1 E PUNKTAS (naujas)

17 straipsnio j punktas (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

 

(1e) 17 straipsnis iš dalies pakeičiamas taip:

„j) Europos duomenų atrankos sistemų sukūrimas (4 straipsnis)“.

Pagrindimas

Kadangi visos Europos duomenų atrankos sistemos patvirtinamos ir diegiamos taikant komitologijos procedūrą, todėl čia būtina paminėti duomenų atrankos sistemas.

Pakeitimas 9

A PRIEDO „DETALIZAVIMO LYGIO“ DALIES 1 PUNKTAS

A priedo f antraštinės dalies 2 pastraipa (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

2. Be to, NACE D sekcijos produkcijos indeksas (Nr.110) ir parduotos produkcijos kainų indeksas (Nr. 310, 311, 312) turi būti perduodami NACE triženkliu ir keturženkliu lygiu. Importo kainų indeksas (Nr. 110) turi būti perduodamas CPA triženkliu ir keturženkliu lygiu. Triženkliu ir keturženkliu lygiu perduoti produkcijos ir produkcijos kainų indeksai turi atitikti mažiausiai 90 % bendros pridėtinės vertės, sukurtos NACE D sekcijoje kiekvienoje valstybėje narėje nagrinėjamaisiais baziniais metais. Triženkliu ir keturženkliu lygiu perduoti importo kainų indeksai turi atitikti mažiausiai 90 % bendro kiekvienos valstybės narės prekių, išvardytų CPA D sekcijoje, importo nagrinėjamaisiais baziniais metais. Šiuos taip detalizuotus rodiklius nebūtina perduoti toms valstybėms narėms, kurių NACE D sekcijoje bendra (arba prekių, išvardytų CPA D sekcijoje, importo) sukurta pridėtinė vertė nagrinėjamaisiais baziniais metais sudaro mažiau kaip 4% bendros Europos Bendrijos pridėtinės vertės.

2. Be to, NACE D sekcijos produkcijos indeksas (Nr.110) ir parduotos produkcijos kainų indeksas (Nr. 310, 311, 312) turi būti perduodami NACE triženkliu ir keturženkliu lygiu. Triženkliu ir keturženkliu lygiu perduoti produkcijos ir produkcijos kainų indeksai turi atitikti mažiausiai 90 % bendros pridėtinės vertės, sukurtos NACE D sekcijoje kiekvienoje valstybėje narėje nagrinėjamaisiais baziniais metais. Šiuos taip detalizuotus rodiklius nebūtina perduoti toms valstybėms narėms, kurių NACE D sekcijoje bendra (arba prekių, išvardytų CPA D sekcijoje, importo) sukurta pridėtinė vertė nagrinėjamaisiais baziniais metais sudaro mažiau nei 4 % bendros Europos bendrijos pridėtinės vertės.

Pagrindimas

Siekiant sumažinti įmonių ir statistikos institutų krūvį, nepritarta Komisijos pasiūlymui dar labiau detalizuoti importo kainos indeksą.

Pakeitimas 10

A PRIEDO „DETALIZAVIMO LYGIS“ 3 PUNKTAS

A priedo f antraštės 7 dalis (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

7. Turi būti perduodamas bendrai visų pramonės produktų, išvardytų CPA C – E sekcijose, importo kainos rodiklis (Nr. 340) ir pagrindinių pramonės grupių (PPG), Reglamento (EB) Nr. 586/2001 nustatyta tvarka atskirtų nuo CPA produktų grupių, importo kainos rodiklis.

7. Turi būti perduodamas bendrai visų pramonės produktų, išvardytų CPA C – E sekcijose, importo kainos rodiklis (Nr. 340) ir pagrindinių pramonės grupių (PPG), Reglamento (EB) Nr. 586/2001 nustatyta tvarka atskirtų nuo CPA produktų grupių, importo kainos rodiklis. Importo kainos rodiklio (Nr. 340) neperduoda valstybės narės, kurios dar nėra įsivedusios euro.

Pagrindimas

Remiantis pasiūlytais pakeitimais, reikalavimas perduoti importo kainų indeksą taikomas tik valstybėms narėms, kurios yra įsivedusios eurą.

Pakeitimas 11

A PRIEDAS „PEREINAMASIS LAIKOTARPIS“

A priedo j antraštės 4 dalis (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

4. 110 rodiklio duomenų perdavimo galutiniams terminams pakeisti gali būti taikomas pereinamasis laikotarpis, kuris pasibaigia ne vėliau kaip [nurodoma data turi būti dveji metai nuo iš dalies pakeisto reglamento įsigaliojimo dienos].

4. 110 rodiklio duomenų perdavimo galutiniams terminams 18 straipsnyje nustatyta tvarka pakeisti gali būti taikomas pereinamasis laikotarpis, kuris pasibaigia ne vėliau kaip [nurodoma data turi būti dveji metai nuo iš dalies pakeisto reglamento įsigaliojimo dienos].

Pagrindimas

Pasiūlyti nedideli pakeitimai, kad ši dalis atitiktų kitų šio dokumento dalių formuluotes.

Pakeitimas 12

A PRIEDAS „PEREINAMASIS LAIKOTARPIS“

A priedo j antraštės 5 dalis (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

5. 210 rodiklio duomenų perdavimo galutiniams terminams pakeisti gali būti taikomas pereinamasis laikotarpis, kuris pasibaigia ne vėliau kaip [nurodoma data turi būti vieneri metai nuo iš dalies pakeisto reglamento įsigaliojimo dienos].

5. 210 rodiklio duomenų perdavimo galutiniams terminams 18 straipsnyje nustatyta tvarka pakeisti gali būti taikomas pereinamasis laikotarpis, kuris pasibaigia ne vėliau kaip [nurodoma data turi būti vieneri metai nuo iš dalies pakeisto reglamento įsigaliojimo dienos].

Pagrindimas

Pasiūlyti nedideli pakeitimai, kad ši dalis atitiktų kitų šio dokumento dalių formuluotes.

Pakeitimas 13

B PRIEDO „RODIKLIŲ SĄRAŠO“DALIES 2 PUNKTAS

B priedo c antraštinės dalies 6 pastraipa, įžanginė dalis (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

6. Komisija parengia atitinkamas tyrimų programas, kurias valstybės narės turi įvykdyti. Tyrimai, atsižvelgiant į galimybės naudotis duomenimis naudą lyginant su jų rinkimo sąnaudomis ir įmonėms tenkančiomis prievolėmis, atliekami, kad:

6. Valstybės narės įvykdo Komisijos parengtas tyrimų programas, sudarytas su jomis konsultuojantis. Tyrimai, atsižvelgiant į galimybės naudotis duomenimis naudą lyginant su jų rinkimo sąnaudomis ir įmonėms tenkančiomis prievolėmis, atliekami, kad:

Pagrindimas

Pakeitime numatoma, kad po konsultacijų su atitinkamomis valstybėmis narėmis Komisija gali parengti reikiamą pagristumo tyrimą.

Pakeitimas 14

B PRIEDO „RODYKLIŲ SĄRAŠAS“ 2 PUNKTAS

B priedo c antraštės 6 dalies 4 papunktis (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

Laikydamasi 18 straipsnyje nustatytos tvarkos, Komisija ne vėliau kaip iki [nurodoma data turi būti treji metai nuo iš dalies pakeisto reglamento įsigaliojimo dienos] nusprendžia, ar taikyti 17 straipsnio b punktą ir įtraukti į sąrašą parduotos produkcijos kainų rodiklį, kuris įsigaliotų nuo 2010 bazinių metų.

Laikydamasi 18 straipsnyje nustatytos tvarkos, Komisija ne vėliau kaip iki [nurodoma data turi būti treji metai nuo iš dalies pakeisto reglamento įsigaliojimo dienos] nusprendžia, ar taikyti 17 straipsnio b punktą ir pakeisti statybos sąnaudų rodiklį parduotos produkcijos kainų rodikliu, kuris įsigaliotų nuo 2010 bazinių metų.

Pagrindimas

Šis pakeitimas palengvins statistikos rodiklių suderinimą ateityje, kai bus susitarta parduotos produkcijos kainų rodiklį laikyti įprastu rodikliu.

Pakeitimas 15

C PRIEDO „RODIKLIŲ SĄRAŠO“ DALIS

C priedo c antraštinės dalies 4 pastraipos įžanginė dalis (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

4. Komisija parengia atitinkamas tyrimų programas, kurias valstybės narės turi įvykdyti. Tyrimai, atsižvelgiant į galimybės naudotis duomenimis naudą lyginant su jų rinkimo sąnaudomis ir įmonėms tenkančiomis prievolėmis, atliekami, kad:

4. Valstybės narės įvykdo Komisijos parengtas tyrimų programas, sudarytas su jomis konsultuojantis. Tyrimai, atsižvelgiant į galimybės naudotis duomenimis naudą lyginant su jų rinkimo sąnaudomis ir įmonėms tenkančiomis prievolėmis, atliekami, kad:

Pagrindimas

Pakeitime numatoma, kad po konsultacijų su atitinkamomis valstybėmis narėmis Komisija gali parengti reikiamą pagristumo tyrimą.

Pakeitimas16

D PRIEDO „RODIKLIŲ SĄRAŠO“ DALIES 2 PUNKTAS

D priedo c antraštinės dalies 4 pastraipos įžanginė dalis (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

4. Komisija parengia atitinkamas tyrimų programas, kurias valstybės narės turi įvykdyti. Tyrimai, atsižvelgiant į galimybės naudotis duomenimis naudą lyginant su jų rinkimo sąnaudomis ir įmonėms tenkančiomis prievolėmis, atliekami, kad:

4. Valstybės narės įvykdo Komisijos parengtas tyrimų programas, sudarytas su jomis konsultuojantis. Tyrimai, atsižvelgiant į galimybės naudotis duomenimis naudą lyginant su jų rinkimo sąnaudomis ir įmonėms tenkančiomis prievolėmis, atliekami, kad:

Pagrindimas

Pakeitime numatoma, kad po konsultacijų su atitinkamomis valstybėmis narėmis Komisija gali parengti reikiamą pagristumo tyrimą.

Pakeitimas17

D PRIEDO „ATASKAITINIO LAIKOTARPIO“ DALIS

D priedo e antraštinės dalies 2 pastraipos 1 įtrauka (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

2. Komisija parengia atitinkamas tyrimų programas, kurias valstybės narės turi įvykdyti. Tyrimai, atsižvelgiant į sutrumpinto ataskaitinio laikotarpio taikymo naudą lyginant su duomenų rinkimo sąnaudomis ir įmonėms tenkančiomis prievolėmis, atliekami siekiant nustatyti, ar galima sutrumpinti apyvartos rodiklio (Nr. 120) ataskaitinį laikotarpį nuo metų ketvirčio iki vieno mėnesio;

2. Valstybės narės įvykdo Komisijos parengtas tyrimų programas, sudarytas su jomis konsultuojantis. Tyrimai, atsižvelgiant į sutrumpinto ataskaitinio laikotarpio taikymo naudą lyginant su duomenų rinkimo sąnaudomis ir įmonėms tenkančiomis prievolėmis, atliekami siekiant nustatyti, ar galima sutrumpinti apyvartos rodiklio (Nr. 120) ataskaitinį laikotarpį nuo metų ketvirčio iki vieno mėnesio;

Pagrindimas

Pakeitime numatoma, kad po konsultacijų su atitinkamomis valstybėmis narėmis Komisija gali parengti reikiamą pagristumo tyrimą.

Pakeitimas18

D PRIEDAS „PIRMASIS ATASKAITINIS LAIKOTARPIS“

D priedo i antraštė (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

Pirmasis ataskaitinis laikotarpis, kurio parduotos produkcijos kainų rodiklio Nr. 310 duomenys turi būti perduodami, yra ne vėliau kaip pirmasis 2005 metų ketvirtis. Laikantis 18 straipsnyje nustatytos tvarkos, gali būti taikoma leidžianti nukrypti nuostata skiriant pirmąjį ataskaitinį laikotarpį vieneriais metais vėliau, su sąlyga, kad baziniais metais laikomi ne vėlesni kaip 2005 metai.

Pirmasis ataskaitinis laikotarpis, kurio parduotos produkcijos kainų rodiklio Nr. 310 duomenys turi būti perduodami, yra ne vėliau kaip pirmasis 2006 metų ketvirtis. Laikantis 18 straipsnyje nustatytos tvarkos, gali būti taikoma leidžianti nukrypti nuostata skiriant pirmąjį ataskaitinį laikotarpį vieneriais metais vėliau, su sąlyga, kad baziniais metais laikomi ne vėlesni kaip 2006 metai.

Pagrindimas

Data pakeista siekiant suderinti vartotojų (pvz., ECB) poreikius ir valstybėms narėms kylančias problemas, susijusias su duomenų rinkimu, apdorojimu ir skelbimu.

Pakeitimas19

D PRIEDAS „PEREINAMASIS LAIKOTARPIS“

D priedo j antraštės 1 dalis (Reglamentas (EB) Nr. 1165/98)

Laikantis 18 straipsnyje nustatytos tvarkos, rodikliui Nr. 310 gali būti skirtas pereinamasis laikotarpis, kuris pasibaigia ne vėliau kaip [nurodoma data turi būti treji metai nuo iš dalies pakeisto reglamento įsigaliojimo dienos]. Rodikliui Nr. 310 gali būti skirtas papildomas vienerių metų pereinamasis laikotarpis NACE 63 ir 74 skyriams įdiegti.

Laikantis 18 straipsnyje nustatytos tvarkos, rodikliui Nr. 310 gali būti skirtas pereinamasis laikotarpis, kuris pasibaigia ne vėliau kaip [nurodoma data turi būti treji metai nuo iš dalies pakeisto reglamento įsigaliojimo dienos]. Rodikliui Nr. 310 gali būti skirtas papildomas vienerių metų pereinamasis laikotarpis NACE 63 ir 74 skyriams įdiegti 18 straipsnyje nustatyta tvarka. Be šių pereinamųjų laikotarpių, laikantis 18 straipsnyje nustatytos tvarkos, vienerių metų pereinamasis laikotarpis gali būti skirtas toms valstybėms narėms, kurių apyvarta pagal NACE veiklos rūšis, išvardytas a punkte „Taikymo sritis“, nagrinėjamaisiais baziniais metais sudaro mažiau nei 1 % bendros Europos bendrijos apyvartos.

Pagrindimas

Nuoroda į komitologijos procedūrą papildomai įtraukta siekiant, kad ši dalis atitiktų kitų šio dokumento dalių formuluotes. Pasiūlytas reglamentas galėtų žymiai sumažinti duomenų perdavimo reikalavimus mažoms ES valstybėms ir joms sudarytų sąlygas sutelkti dėmesį į pagrindinių suvestinių rodiklių kaupimą.

  • [1]  Dar nepaskelbta OL.

AIŠKINAMOJI DALIS

ĮŽANGA

Tarybos reglamentas Nr. 1165/98 dėl trumpojo laikotarpio statistikos duomenų (angl. Short-term Statistics, STS) paruošė bendrą įvairių ekonomikos ir pinigų politikai vykdyti reikalingų statistinių ekonominio ciklo raidos analizės rodiklių rinkimo kas mėnesį ir kas ketvirtį bazę. Tačiau turi būti pabrėžta, kad, nors Eurostat ir gali apskaičiuoti svarbius 25 valstybių ES/euro zonos rodiklius, kai kurių rodiklių, pvz., parduotos produkcijos kainų indekso, kuris yra labai svarbi euro zonos kainų analizės dalis, suvestinių rodiklių negalima nustatyti . Todėl, siekiant patobulinti esamą statistikos sistemą, reikėjo padaryti keletą pakeitimų. ECB tiksliai apibrėžė trumpojo laikotarpio statistikos duomenis, kurių jam reikia pinigų politikai vykdyti. 2000 metų rudens EMU veiksmų plane aiškiai nurodyta, kad ir toliau turi būti įgyvendinamos priemonės, gerinančios trumpojo laikotarpio statistikos duomenų rinkimą. EMU veiksmų plano paraiška ir Pagrindinių Europos ekonomikos rodiklių (angl. Principle European Economic Indicators, PEEI) rinkinys buvo įtrauktas į ES Tarybai ir Europos Parlamentui pateiktą pasiūlymą dėl STS reglamento dalinio pakeitimo.

Pasiūlymo tikslas – sukurti teisinę bazę, kuri palengvintų statistinių duomenų, reikalingų EMU ekonomikos ir pinigų politikai vykdyti, rinkimą, apdorojimą ir pateikimą.

KOMISIJOS PASIŪLYMAS

Reglamentas (EB) Nr. 1165/98 iš dalies keičiamas taip:

1 straipsnio 1 dalyje apibrėžiama sąlyga, kuria remiantis euro zonoje rodiklius galima rinkti naudojant vadinamąsias „Europos duomenų atrankos sistemas“, jei šios sistemos sudaro galimybes ženkliai sumažinti statistinių sistemų sąnaudas arba įmonėms tenkančias prievoles. 2 straipsnio dalis nustato, kad per trejus metus nuo šio reglamento įsigaliojimo dienos ir vėliau kas trejus metus Europos Parlamentui ir Tarybai turi būti pateikiama ataskaita apie statistinius duomenis, renkamus vadovaujantis šiuo reglamentu, ir ypač apie jų tinkamumą, kokybę ir rodiklių pakeitimus. 3 straipsnio dalyje numatoma sukurti Europos duomenų atrankos sistemas, skirtas šiam reglamentui įgyvendinti, įskaitant ekonominės ir techninės plėtros priemones, susijusias su duomenų rinkimu, statistiniu jų apdorojimu ir rodiklių peržiūrėjimu.

4 straipsnio dalyje pažymima, jog pasiūlyti A – D priedų daliniai pakeitimais siekiama ženkliai pagerinti dabartinį Tarybos reglamentą dėl trumpojo laikotarpio statistikos. Svarbiausi klausimai:

 pridėti importo kainų rodiklį, kuris būtų panašaus detalizavimo lygio kaip ir parduotos produkcijos kainų rodiklis,

 charakterizuoti euro zoną remiantis apyvartos užsienio rinkoje, naujų užsakymų užsienio rinkoje, parduotos produkcijos kainos ir importo kainos pramoniniais rodikliais,

 pridėti parduotos produkcijos kainų indeksą, skirtą atrinkti tam tikrus paslaugų sektorius, kuriuose vartotojų kainų indeksai tinkamai neatspindi kainų kitimo; rodiklis turi būti taikomas parduotos produkcijos kainų indeksui nustatyti, kai viena paslaugų įmonė teikia paslaugas kitai įmonei – savo klientui,

 pakeisti ataskaitinį laikotarpį iš „ne ilgesnio kaip ketvirčio“ į mėnesio ataskaitinį laikotarpį; šie rodikliai ypač tinka sparčiai besikeičiančiam statybų sektoriui analizuoti;

 sutrumpinti leidžiamą įvairių trumpojo laikotarpio statistikos rodiklių, kurie taip pat nurodyti PEEI rinkinyje, pateikimo vėlavimą atsižvelgiant į PEEI rinkinyje nustatytus savalaikiškumo reikalavimais,

 detalūs darbiniai patobulinimai, sukurti renkant ir apdorojant duomenis remiantis dabartiniu STS reglamentu, pvz., nuoseklesnis suvestinių rodiklių ir pakeistų rodiklių (pakeitimai dėl darbo dienos ir sezoniškumo) apdorojimas,

 nustatyti statybų sąnaudas ir kainas; dabartinis STS reglamentas aptaria statybų sąnaudas, tačiau vadovaujantis jo nuostatomis pastatų sąnaudas apytiksliai galima apskaičiuoti pagal pardavimo kainas; iš dalies pakeistas reglamentas leidžia naudoti tokią metodiką tik pereinamuoju laikotarpiu ir reikalauja atlikti pagrįstumo tyrimą ir nustatyti kainų indeksą bei statybos sąnaudų rodiklį.

Iš dalies pakeistas reglamentas ragina Europoje tiksliai apibrėžti įvairius rodiklius, pvz. euro zonos įprastos importo kainos rodiklį. Šiuo metu valstybėse narėse įgyvendinamas bandomasis projektas, susijęs su mažmeninės prekybos apyvartos indeksu. Svarbiausias elementas, kuris gali padėti sutrumpinti mažmeninės prekybos apyvartos indekso pateikimo laiką nuo dabar nustatyto t+60 dienų po ataskaitinio laikotarpio iki t+30 dienų nuo 2004 metų pradžios, yra sumažinta tyrimų apimtis. Mažmeninės prekybos apyvartos indeksas – tai svarbus vartotojų paklausos rodiklis. Kiekvienam Europos sistemos rodikliui turės būti sukurta atskira metodika.

Vadovaujantis iš dalies pakeistu reglamentu turi būti atliekamos pagrįstumo analizės su atvira galimybe, taikant koordinavimo procedūrą, tikslinti toliau pateikiamą rodiklių sąrašą ir jų sąlygas:

 „dirbtų valandų“ rodiklį, numatomą mažmeninei prekybai ir kitoms paslaugų rūšims,

 „bruto darbo užmokesčio“ rodiklį, numatomą mažmeninei prekybai ir kitoms paslaugų rūšims,

 mėnesio ataskaitinį laikotarpį, numatomą kitų paslaugų rūšių apyvartai nustatyti.

Taigi iš dalies pakeistame reglamente pateikiama daug supaprastinimų ir techninių detalių. Jos buvo nustatytos glaudžiai bendradarbiaujant su ECB, kad būtų sumažinta nacionalinių statistikos institutų darbo apkrova nepakenkiant trumpojo laikotarpio statistikos rodiklių kokybei. Ypač buvo atsižvelgta į tai, kad ateityje daugės mažų valstybių narių. Reglamentas numato ženklių lengvatų dėl įvairių rodiklių detalizavimo lygio ir ataskaitinio laikotarpio trukmės toms valstybėms narėms, kurių pridėtinės vertės rodiklis yra mažesnis nei 1 proc. bendros ES pridėtinės vertės.

Apibendrinant, iš dalies pakeistas reglamentas dėl trumpojo laikotarpio statistikos duomenų – tai didelis žingsnis pirmyn, siekiant sukurti trumpojo laikotarpio statistikos sistemą, kuri atitiktų ekonomikos ir pinigų politikos reikalavimus. Iš dalies pakeistame reglamente pateikiami kompromisiniai pakeitimai pataiso dabartinio reglamento spragas, o valstybėms narėms suteikia pakeitimams įgyvendinti reikalingo laiko. Be to, sėkmės atveju reglamentas apibrėžia tolesnės analizės pakopas taikant supaprastintą (komitologijos ) procedūrą. Ši nuostata padidina trumpojo laikotarpio statistikos lankstumą siekiant ją pritaikyti ekonomikos ir pinigų politikos reikalavimams.

IŠSAMUS ĮVERTINIMAS

Vienas pagrindinių Europos Parlamento veiksmingos teisėkūros politikos uždavinių – sumažinti įmonėms tenkančias prievoles siekiant įvykdyti teisės aktų ir reglamentų reikalavimus. Pranešėja norėtų atkreipti jūsų dėmesį į gerąsias šio pasiūlymo puses:

- sudaromos sąlygos pagerinti euro zonos statistikos sistemą ir tuo pat metu, įdiegus „Europos duomenų atrankos sistemas“, sumažinti sąnaudas valstybių lygmeniu,

- numatoma pranešti apie geriausias statistinių duomenų rinkimo prievolę įmonėms mažinančias praktikas, apie rodiklių tinkamumą, jų kokybę ir peržiūrą,

- žymiai pagerinama ekonomikos ir pinigų politikos ekonominio ciklo raidos analizė,

- sukuriamas tvirtas pagrindas augimo įvertinimo statistikos duomenų kokybei gerinti valstybių lygmeniu.

Pranešėja pritaria Komisijos pasiūlymui su keliais pataisymais, pateiktais 2, 7, 8 ir 9 – 19 pakeitimuose (pastarieji susiję su priedu), kuriam Komisija jau pritarė.

Vis dėlto pranešėja norėtų atkreipti dėmesį į tai, kad Austrija turi svarbių teisinių pastabų, susijusių su komitologijos procedūros reikalavimais, pateiktais iš dalies pakeisto reglamento projekte. Ji nepritaria, kad komitologijos procedūra būtų naudojama rodikliams apibrėžti arba tartis dėl rodiklių pakeitimų. Priėmus iš dalies pakeistą reglamentą be Austrijos pritarimo, kiltų tam tikrų problemų rodiklių naudotojams.

Pranešėja mano, kad Komisijos pasiūlymas ne visiškai atitinka rekomendacijas, išdėstytas Wim Kok pirmininkaujamos Aukšto lygio ekspertų grupės ataskaitoje dėl Lisabonos strategijos, todėl pateikė papildomų Tarybos Reglamento (EB) Nr. 1165/98 4 straipsnio 2 dalies ir 10 straipsnio 4 dalies pakeitimų, o taip pat atitinkamą konstatuojamąją dalį – 1, 3 ir 5 pakeitimai. Be to, pranešėja daro prielaidą, kad Tarybos reglamento 10 straipsnio 3 dalis ir 12 straipsnio 1 dalis nėra tiek veiksmingos, kad būtų užtikrinta tinkama suvestinių rodiklių kokybė. Todėl pranešėja pateikė 4 ir 6 pakeitimus.

PROCEDŪRA

Antraštė

Pasiūlymas dėl reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1165/98 dėl trumpojo laikotarpio statistikos

Nuorodos

KOM(2003)0823 – C6-0028/2004 – 2003/0325(COD)

Teisinis pagrindas

EB sutarties 251 straipsnio 2 dalis ir 285 straipsnio 1 dalis

Pagrindas Darbo tvarkos taisyklėse

51 straipsnis

Pateikimo Parlamentui data

13.4.2004

Atsakingas komitetas
  Paskelbimo plenariniame posėdyje data

ECON15.9.2004

Nuomonę teikiantis(-ys) komitetas(-ai)  Paskelbimo plenariniame posėdyje data

ITRE
15.9.2004

 

 

 

 

Nuomonė(-s) nepareikšta(-os)  Sprendimo priėmimo data

ITRE

7.10.2004

 

 

 

 

Glaudesnis bendradarbiavimas  Paskelbimo plenariniame posėdyje data

 

 

 

 

 

Pranešėjas:         Paskyrimo data

Margarita Starkevičiūtė 21.9.2004

 

Pakeistas(-i) pranešėjas(-ai)

 

 

Supaprastinta procedūra  Sprendimo priėmimo data

 

Teisinio pagrindo užginčijimas      JURI nuomonės pareiškimo data

 

/

 

Lėšų skyrimo pakeitimas
  BUDG nuomonės pareiškimo data

 

/

 

Konsultacija su Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu  Plenariniame posėdyje priimto sprendimo data



Konsultacija su Regionų komitetu  Plenariniame posėdyje priimto sprendimo data


Svarstymas komitete

5.10.2004

30.11.2004

 

 

 

Priėmimo data

2.2.2005

Galutinio balsavimo rezultatai

Už:

Prieš:

Susilaikė:

46

0

0

Posėdyje per galutinį balsavimą dalyvavę nariai

Zsolt László Becsey, Pervenche Berès, Pier Luigi Bersani, Udo Bullmann, Ieke van den Burg, Elisa Ferreira, José Manuel García-Margallo y Marfil, Gunnar Hökmark, Karsten Friedrich Hoppenstedt, Ian Hudghton, Christopher Huhne, Sophia in 't Veld, Othmar Karas, Piia-Noora Kauppi, Wolf Klinz, Guntars Krasts, Kurt Joachim Lauk, Enrico Letta, Astrid Lulling, Gay Mitchell, Cristobal Montoro Romero, Joseph Muscat, Alexander Radwan, Bernhard Rapkay, Karin Riis-Jørgensen, Dariusz Rosati, Eoin Ryan, Manuel António dos Santos, Peter Skinner, Margarita Starkevičiūtė, Ivo Strejček, Sahra Wagenknecht, Lars Wohlin

Posėdyje per galutinį balsavimą dalyvavę pavaduojantys nariai

Pilar del Castillo Vera, Mia De Vits, Alain Lipietz, Jules Maaten, Thomas Mann, Diamanto Manolakou, Giovanni Pittella, Antonis Samaras, Andreas Schwab, Theresa Villiers, Corien Wortmann-Kool

Posėdyje per galutinį balsavimą dalyvavę pavaduojantys nariai (178 straipsnio 2 dalis)

Ambroise Guellec, Maria Matsouka,

Pateikimo data – A6

7.2.2005

A6-0023/2005

Pastabos

...