BETÆNKNING om forslag til Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 382/2001 for så vidt angår udløbsdato og visse bestemmelser om gennemførelsen af budgettet

25.5.2005 - (KOM(2004)0840 – C6–0044/2005 – 2004/0288(CNS)) - *

Udvalget om International Handel
Ordfører: David Martin

Procedure : 2004/0288(CNS)
Forløb i plenarforsamlingen
Dokumentforløb :  
A6-0154/2005
Indgivne tekster :
A6-0154/2005
Forhandlinger :
Afstemninger :
Vedtagne tekster :

FORSLAG TIL EUROPA-PARLAMENTETS LOVGIVNINGSMÆSSIGE BESLUTNING

om forslag til Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 382/2001 for så vidt angår udløbsdato og visse bestemmelser om gennemførelsen af budgettet

(KOM(2004)0840 – C6–0044/2005 – 2004/0288(CNS))

(Høringsprocedure)

Europa-Parlamentet,

–   der henviser til Kommissionens forslag til Rådet (KOM(2004)0840)[1],

–   der henviser til EF-traktatens artikel 133 og 181a, der danner grundlag for Rådets høring af Parlamentet (C6–0044/2005),

–   der henviser til forretningsordenens artikel 51,

–   der henviser til betænkning fra Udvalget om International Handel og udtalelser fra Udenrigsudvalget, Budgetudvalget og Kultur- og Uddannelsesudvalget (A6–0154/2005),

1.  godkender Kommissionens forslag som ændret;

2.  opfordrer Kommissionen til at ændre sit forslag i overensstemmelse hermed, jf. EF-traktatens artikel 250, stk. 2;

3.  opfordrer Rådet til at underrette Parlamentet, hvis det ikke agter at følge den tekst, Parlamentet har godkendt;

4.  kræver, at der indledes samrådsprocedure, jf. fælleserklæringen af 4. marts 1975, hvis Rådet ikke agter at følge den tekst, Parlamentet har godkendt;

5.  anmoder Rådet om at høre Parlamentet på ny, hvis det agter at ændre Kommissionens forslag i væsentlig grad;

6.  pålægger sin formand at sende Parlamentets holdning til Rådet og Kommissionen.

Kommissionens forslagÆndringsforslag

Ændringsforslag 1

ARTIKEL 1, NR. -1 (nyt)

Betragtning 9 a (ny) (forordning (EF) nr. 382/2001)

 

-1. Efter betragtning 9 tilføjes følgende betragtning:

 

"9a) "Gateway to Japan"-programmet og ledelsesuddannelsesprogrammet har haft så stor succes, at der for fremtiden bør oprettes tilsvarende programmer til fordel for andre lande, som f.eks. Kina."

Begrundelse

Kina er ikke en mulig partner i henhold til denne forordning, der kun dækker industrilande. Men de økonomiske forbindelser med Kina er vigtige, og et program, der fremmer kontakterne, ville være gavnligt. Andre mulige lande er Thailand og Indien.

Ændringsforslag 2

ARTIKEL 1, NR. -1 A (nyt)

Artikel 4, litra h a (nyt) (forordning (EF) nr. 382/2001)

 

-1a. I artikel 4 tilføjes følgende litra efter litra h:

 

"ha) koordinering af aktiviteterne i de enkelte partnerlande og mellem forskellige partnerlande"

Begrundelse

EU-centrene har behov for en fælles hjemmeside til udveksling af information og til oplysning om deres aktiviteter. Hjemmesiden kunne ikke blot benyttes af centrene i USA, men af alle centre uden for EU. Endvidere bør centrene koordinere deres samarbejde indbyrdes og ikke via Kommissionen. Der bør afsættes midler til sådanne aktiviteter.

  • [1]  EUT C ... / Endnu ikke offentliggjort i EUT.

BEGRUNDELSE

Forordningen vedrører samarbejde og handelsmæssige forbindelser med følgende industrialiserede lande: De Forenede Stater, Canada, Japan, Korea (Republikken Korea), Australien og New Zealand. Oprindeligt blev den udarbejdet for at skabe retsgrundlag for flere programmer eller aktioner, som Fællesskabet ønskede at støtte, men hvor retsgrundlaget manglede. Forordningen kaldes i daglig tale "omnibusforordningen", da den dækker en række forskellige programmer, der ikke har tilknytning til hinanden - og som alle manglede retsgrundlag, inden dette forslag blev stillet.

Det dækker to hovedområder:

A) Samarbejde - alle berørte lande

 uddannelse samt informering af offentligheden

 styrkelse af udvekslingsmæssige forbindelser

 bilateral dialog mellem politiske, økonomiske og sociale partnere

 forskningsarbejde og undersøgelser

 forsknings- og teknologiprojekter

 toldsamarbejde

 styrkelse af EU's profil

 forsøgsprojekter.

Disse mål nås først og fremmest ved samfinansiering af EU-centre. De støtter forskningsaktiviteter, støtter udvekslingsprogrammer, f.eks. for studerende og kandidater, tilrettelægger akademiske konferencer om EU-spørgsmål, osv.

B) Handelsmæssige forbindelser - Japan og, i mindre udstrækning, Korea

 Japan: målrettede programmer, der tilfører medlemsstaternes indsats en merværdi

 Japan: deltagelse af grupper af ledere fra små og mellemstore virksomheder i aktioner i Japan (Gateway to Japan-kampagnen)

 Japan: konferencer og seminarer, erhvervsmissioner på højt plan

 Japan og Korea: lederuddannelsesprogrammerne (Executive Training Programmes) - som skal gøre det muligt for ledere at kommunikere og arbejde i et japansk og koreansk erhvervsmiljø. Grupper af unge ledere får sprogkurser (9 måneder i Japan, en kortere periode i Korea) og arbejder derefter som praktikant i en virksomhed.

Hvad er støtten gået til?

Der er blevet åbnet 23 EU-centre, 15 i USA, 5 i Canada, 1 i hhv. Australien, New Zealand og Japan. Disse centre er uensartede, hvad angår størrelse og aktiviteter. I USA varetages de af større universiteter. Nogle befinder sig inden for internationale institutter, andre drives af flere institutter i fællesskab, nogle er uafhængige. De fleste har en eller anden form for rådgivende styrelse. I Canada befinder centrene sig i internationale institutter med europæisk sigte. I Australien og New Zealand befinder de sig inden for et institut.

Centrene i USA har sædvanligvis mere end et mål. Kun et (Harvard, USA) betragter undervisning som et hovedmål. De fleste betragter opsøgende arbejde som hovedmålet. Det er interessant, at ingen af de 17 centre i USA betragter det som et mål at indgå i et netværk med de øvrige. Centrene i Canada svarer til dem i USA, mens centrene i Australien og New Zealand fokusere på akademiske mål.

ETP har kørt siden 1979. Til dato har mere end 850 europære deltaget.

En koreansk version af ETP blev iværksat i 2002.

Ca. 1500 SMV'er har deltaget i Gateway to Japan-programmet.

Budget

Budgetmidlerne lå mellem EUR 15,2 mio. og 16,8 mio. årligt, hvoraf ca. 50% går til ETP, 22% til Gateway to Japan-programmet og 17% til EU-centre.

Den oprindelige forordning udløber den 31. december 2005. Ifølge Kommissionens planlægning skal de bevillinger, den dækker, falde ind under de nye finansielle instrumenter for Fællesskabets eksterne bistand fra 2007. Denne ændringsforordning er blevet udarbejdet for at dække tidsrummet mellem 31. december 2005 og 1. januar 2007.

Fremtidig lovgivningsdækning.

Kommissionen har foreslået, at der skal være fire finansielle instrumenter. For det ene, instrumentet for udviklingssamarbejde, har Udvalget om International Handel henstillet til det korresponderende udvalg, Udviklingsudvalget, at forslaget forkastes. Udviklingsudvalget har efterfølgende vedtaget en henstilling om forkastelse af forslaget. Plenarmødet skal behandle denne henstilling næste uge. Hvis forslaget ikke får flertal på plenarmødet, vil Parlamentets formand anmode Kommissionen om at trække forslaget tilbage. Hvis Kommissionen ikke gør dette, vil formanden henvise sagen til fornyet udvalgsbehandling i det korresponderende udvalg. Det vil ikke blive vedtaget ved førstebehandling, og lovgivningsforslaget vil derefter være blokeret. Da de fire instrumenter er udformet som en pakke, vil forkastelsen også få konsekvenser for de øvrige instrumenter.

Kommissionens foreslåede ændringer

1.  Udvidelse af gyldighedsperioden til 2007, dvs. indtil de nye finansielle overslag træder i kraft. Budgetmæssige følger: EUR 17 mio. i forpligtelser og betalinger.

2.  Overensstemmelse med den nye finansforordning - deltagerne i ETP-programmer får individuel støtte eller stipendier. Dette skal dækkes på en anden måde, nu hvor den nye finansforordning er trådt i kraft.

3.  Retsgrundlaget ændres, idet art. 181 tilføjes - økonomisk, finansielt og teknisk samarbejde med tredjelande.

Bemærkninger

Ordføreren erkender, at forlængelsen kun er nødvendig for at dække perioden mellem udgangen af 2005 og begyndelsen af den periode, der er dækket af den nye finansforordning og de nye finansielle instrumenter inden for EU's udenrigspolitik. Så snart de nye instrumenter er på plads, trækkes forordningen tilbage.

Evalueringerne for EU-centre, ETP og Gateway-programmet er alle meget positive. Gateway-programmet viser, at der for hver €1, der bruges på programmet, skabes et mersalg for de deltagende virksomheder på €37. Evalueringen af ETP er noget mindre entusiastisk, men stadig meget positiv, og derfor bør programmet fortsætte. EU-centrene udfører også et meget relevant arbejde, idet det eneste negative aspekt er manglen på koordination mellem de forskellige centre i USA. Mens centrene i USA umiddelbart efter oprettelsen havde en koordinator og en hjemmeside, er dette nu opgivet, og i dag varetages koordineringen af Kommissionens delegation i Washington. Med tabet af hjemmeside har centrene mistet en fælles, daglig platform for indbyrdes interaktion. At have Kommissionen i baghånden er heller ikke så positivt. Ordføreren foreslår, at koordinatoren genindføres.

I forordningen er der ikke plads til at inddrage andre lande, som f.eks. Indien eller Kina, i programmerne, da det drejer sig om nyligt industrialiserede lande. Ordføreren går dog ind for en udvidelse af visse dele af dette program til andre lande. ETP's og Gateway-programmets modelkarakter kunne fremmes til andre bilaterale forbindelser, f.eks. Kina, Thailand eller Indien.

PROCEDURE

Titel

Forslag til Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 382/2001 for så vidt angår udløbsdato og visse bestemmelser om gennemførelsen af budgettet

Referencer

(KOM(2004)0840 – C6-0044/2005 – 2004/0288(CNS))

Retsgrundlag

art. 133 og 181 EF

Hjemmel i forretningsordenen

art. 51

Dato for høring af EP

21.2.2005

Korresponderende udvalg
  Dato for meddelelse på plenarmødet

INTA
24.2.2005

Rådgivende udvalg
  Dato for meddelelse på plenarmødet

CULT

BUDG

AFET

 

 

Ingen udtalelse(r)
  Dato for afgørelse

CULT
17.01.2005

BUDG
20.4.2005

AFET
18.1.2005

 

 

Udvidet samarbejde
  Dato for meddelelse på plenarmødet

 

 

 

 

 

Ordfører(e)
  Dato for valg

David Martin
3.2.2005

 

Oprindelig(e) ordfører(e)

 

 

Forenklet procedure
  Dato for afgørelse

 

Anfægtelse af retsgrundlaget
  Dato for udtalelse fra JURI

 

 

 

Ændring af bevillingsrammen
  Dato for udtalelse fra BUDG

 

 

 

Høring af Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg
  Dato for afgørelse på plenarmødet



Høring af Regionsudvalget
  Dato for afgørelse på plenarmødet


Behandling i udvalg

 

18.4.2005

 

 

 

Dato for vedtagelse

23.5.2005

Resultat af den endelige afstemning

for:

imod:

hverken/eller:

18

0

0

Til stede ved den endelige afstemning - medlemmer

Daniel Caspary, Christofer Fjellner, Georgios Papastamkos, Tokia Saïfi, Zbigniew Zaleski, Françoise Castex, Erika Mann, Javier Moreno Sánchez, Sajjad Karim, Johan Van Hecke, Caroline Lucas, Jacky Henin, Helmuth Markov

Til stede ved den endelige afstemning - stedfortrædere

Maria Martens, Zuzana Roithová, Panagiotis Beglitis, Elisa Ferreira, Danute Budreikaitė

Til stede ved den endelige afstemning - stedfortrædere, jf. art. 178, stk. 2

 

Dato for indgivelse - A6

25.5.2005

A6-0154/2005

Bemærkninger