INDSTILLING VED ANDENBEHANDLING om Rådets fælles holdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om tilsætning af vitaminer og mineraler samt visse andre stoffer til fødevarer

23.3.2006 - (9857/3/2005 – C6‑0017/2006 – 2003/0262(COD)) - ***II

Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed
Ordfører: Karin Scheele

Procedure : 2003/0262(COD)
Forløb i plenarforsamlingen
Dokumentforløb :  
A6-0078/2006
Indgivne tekster :
A6-0078/2006
Vedtagne tekster :

FORSLAG TIL EUROPA-PARLAMENTETS LOVGIVNINGSMÆSSIGE BESLUTNING

om Rådets fælles holdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om tilsætning af vitaminer og mineraler samt visse andre stoffer til fødevarer

(9857/3/2005 – C6‑0017/2006 – 2003/0262(COD))

(Fælles beslutningsprocedure: andenbehandling)

Europa-Parlamentet,

–   der henviser til Rådets fælles holdning (9857/3/2005 – C6‑0017/2006),

–   der henviser til sin holdning ved førstebehandling[1] til Kommissionens forslag til Europa-Parlamentet og Rådet (KOM(2003)0671)[2],

–   der henviser til EF-traktatens artikel 251, stk. 2,

–   der henviser til forretningsordenens artikel 62,

–   der henviser til indstilling ved andenbehandling fra Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed (A6‑0078/2006),

1.  godkender den fælles holdning som ændret;

2.  pålægger sin formand at sende Parlamentets holdning til Rådet og Kommissionen.

Rådets fælles holdningÆndringsforslag

Ændringsforslag 1

Betragtning 15

(15) Ved fastsættelsen af disse maksimumsgrænser og eventuelle andre betingelser, der begrænser stoffernes tilsætning til fødevarer, bør der derfor tages hensyn til de øvre sikre indtagelsesniveauer for de pågældende stoffer fastsat ved en videnskabelig risikovurdering på grundlag af almindeligt anerkendte videnskabelige data samt til det potentielle indtag gennem andre fødevarer. Der bør også tages behørigt hensyn til referenceindtagene af vitaminer og mineraler for befolkningen. Hvor det er nødvendigt for visse vitaminer og mineraler at fastsætte restriktioner med hensyn til, hvilke fødevarer disse kan tilsættes til, bør der gives prioritet med henblik på restituering af indholdet af vitaminer og mineraler, hvis dette er blevet reduceret under fremstillingen, opbevaringen eller håndteringen, og med henblik på at give fødevarerne en næringsværdi svarende til næringsværdien i fødevarer, for hvilke disse fødevarer skal være alternativer.

(15) Ved fastsættelsen af disse maksimumsgrænser og eventuelle andre betingelser, der begrænser stoffernes tilsætning til fødevarer, bør der derfor tages hensyn til de øvre sikre indtagelsesniveauer for de pågældende stoffer fastsat ved en videnskabelig risikovurdering på grundlag af almindeligt anerkendte videnskabelige data samt til det potentielle indtag gennem andre fødevarer. Der bør også tages behørigt hensyn til referenceindtagene af vitaminer og mineraler for befolkningen. Hvor det er nødvendigt for visse vitaminer og mineraler at fastsætte restriktioner med hensyn til, hvilke fødevarer disse kan tilsættes til (f.eks. tilsætning af jod til salt), bør der gives prioritet med henblik på restituering af indholdet af vitaminer og mineraler, hvis dette er blevet reduceret under fremstillingen, opbevaringen eller håndteringen, og med henblik på at give fødevarerne en næringsværdi svarende til næringsværdien i fødevarer, for hvilke disse fødevarer skal være alternativer.

(Genfremsættelse af ændringsforslag 3 fra førstebehandlingen i ændret affattelse)

Begrundelse

Vilkårlig tilsætning af jod til alle fødevarer ville være farlig på grund af den lille margin mellem ønskelig tilsætning og kronisk toksisk dosis. En kronisk toksisk dosis fremkalder først en farlig reaktion, når man indtager en for stor mængde af et stof i en vis periode.

Ændringsforslag 2

Betragtning 19 a (ny)

 

(19a) Den anbefalede daglige tilførsel (ADT) i direktiv 90/496/EØF er ikke fastlagt fuldstændigt for alle vitaminer og mineraler i bilag I og II til denne forordning og er desuden forældet. Der bør derfor foretages en revision af den daglige tilførsel.

(Genfremsættelse af ændringsforslag 5 fra førstebehandlingen i ændret affattelse)

Begrundelse

Den anbefalede daglige tilførsel, der er fastlagt i direktiv 90/496/EØF om næringsdeklaration af levnedsmidler (anbefalinger om tilsætning af næringsstoffer baseret på behov), er forældet og gælder i relation til mange næringsstoffer ikke længere. For eksempel er behovet for C-vitamin ifølge direktiv 90/496/EØF 60 mg, mens de seneste anbefalinger fra DACH (sammenslutning af ernæringsselskaber i Tyskland, Østrig og Schweiz) ligger på 100 mg om dagen.

Ændringsforslag 3

Artikel 2, stk. 1 a (nyt)

 

"visse andre stoffer": andre stoffer end næringsstoffer, som har en ernæringsmæssig eller fysiologisk virkning.

(Genfremsættelse af ændringsforslag 9 fra førstebehandlingen i ændret affattelse)

Begrundelse

Vitaminer og mineraler, der er tilladt med henblik på berigelse, er anført og defineret i bilag I og II. Derfor er det også nødvendigt med i det mindste en definition af "visse andre stoffer". Denne definition stammer fra den fælles holdning af 8. december 2005 med henblik på vedtagelse af forordningen om ernærings- og sundhedsanprisninger af fødevarer (artikel 2, stk. 2, nr. 3)).

Ændringsforslag 4

Artikel 2, stk. 1 b (nyt)

 

"anbefalet dagligt indtag": den mængde, der fastlægges af fødevarevirksomhederne som defineret i forordning (EF) nr. 178/2002, under hensyn til de i overensstemmelse med artikel 6, stk. 1, i nærværende forordning fastsatte maksimalt tilladte mængder og den i direktiv 90/496/EØF nævnte anbefalede daglige tilførsel af et næringsstof

(Genfremsættelse af ændringsforslag 10 fra førstebehandlingen i ændret affattelse)

Begrundelse

Emballerede fødevarer består normalt af flere portioner, og mængden på 100 g svarer for det meste heller ikke til en portion, som indtages af forbrugeren. Det er derfor vigtigt for forbrugerne at få oplysninger om det af producenten anbefalede indtag. Kun i forbindelse med sådanne oplysninger bliver oplysninger om næringsværdien brugbare. Se også ændringsforslaget til artikel 7, stk. 3.

Ændringsforslag 5

Artikel 3, stk. 2, indledning

2. Vitaminer og mineraler kan tilsættes til fødevarer, hvad enten næringsstoffet normalt findes i den pågældende fødevare eller ej, for at tage hensyn til følgende:

2. Vitaminer og mineraler kan i en for den menneskelige krop biotilgængelig form tilsættes til fødevarer, hvad enten næringsstoffet normalt findes i den pågældende fødevare eller ej, for navnlig at tage hensyn til følgende:

(Genfremsættelse af ændringsforslag 11 fra førstebehandlingen i ændret affattelse)

Begrundelse

Alle vitaminer og mineraler, der tilsættes fødevarer, skal kunne optages af kroppen, ellers bliver forbrugerne vildledt, og i ekstreme tilfælde kan det få negative virkninger for sundheden (som f.eks. diarré eller formindsket optagelse af andre næringsstoffer).

Med den nuværende ordlyd af kravene i forbindelse med tilsætning af vitaminer og mineraler i artikel 3, stk. 2, er begrebet restitution eller surrogatfødevarers ernæringsmæssige ækvivalens ikke omfattet.

Ændringsforslag 6

Artikel 3, stk. 3, afsnit 1 a (nyt)

 

Inden der foretages sådanne ændringer, hører Kommissionen de berørte parter, især fødevarevirksomheder og forbrugergrupper.

(Genfremsættelse af ændringsforslag 13 fra førstebehandlingen i ændret affattelse)

Ændringsforslag 7

Artikel 4, stk. 2

2. Efter proceduren i artikel 14, stk. 2, kan der på grundlag af videnskabelig dokumentation og under hensyntagen til deres næringsværdi træffes afgørelse om yderligere fødevarer eller fødevarekategorier, hvortil der ikke må tilsættes vitaminer og mineraler.

2. Efter proceduren i artikel 14, stk. 2, kan der på grundlag af videnskabelig dokumentation, hvis der består en fare for folkesundheden, træffes afgørelse om yderligere fødevarer eller fødevarekategorier, hvortil der ikke må tilsættes bestemte vitaminer og mineraler.

(Genfremsættelse af ændringsforslag 19 fra førstebehandlingen)

Begrundelse

Europa-Parlamentet vedtog ved førstebehandlingen et ændringsforslag (nr. 19), hvorefter der kun kan udstedes et forbud mod tilsætning af vitaminer og mineraler, hvis det kan frygtes, at der består en fare for folkesundheden, hvis den tilladte daglige dosis overskrides. Formålet med dette ændringsforslag er at genindsætte denne præcisering i forordningen.

Ændringsforslag 8

Artikel 6, stk. 1

1. Når et vitamin eller et mineral tilsættes til fødevarer, må den samlede mængde af det pågældende vitamin eller mineral i den fødevare, der frembydes til salg, uanset formål ikke overstige de maksimumsmængder, der fastsættes efter proceduren i artikel 14, stk. 2. For koncentrerede og tørrede produkters vedkommende skal maksimumsmængder, der fastsættes, være dem, der er til stede i fødevarerne, når de er tilberedt til konsum efter producentens anvisninger.

1. Når et vitamin eller et mineral tilsættes til fødevarer, må den samlede mængde af det pågældende vitamin eller mineral i den fødevare, der frembydes til salg, uanset formål ikke overstige de maksimumsmængder, der fastsættes efter proceduren i artikel 14, stk. 2. Kommissionen fremsætter senest …* i dette øjemed forslag til maksimumsmængderne. For koncentrerede og tørrede produkters vedkommende skal maksimumsmængder, der fastsættes, være dem, der er til stede i fødevarerne, når de er tilberedt til konsum efter producentens anvisninger.

 

* To år efter denne forordnings ikrafttræden.

Begrundelse

Maksimumsmængderne er allerede foreskrevet i direktiv 2002/46/EF om kosttilskud og foreligger endnu ikke. Af hensyn til forbrugernes sikkerhed haster det derfor med at få dem fastlagt. Europa-Parlamentet vedtog ved førstebehandlingen, at maksimumsmængderne skal fastlægges, inden denne forordning træder i kraft. Rådet nævner ikke noget tidspunkt. To år er derfor et passende kompromis.

Ændringsforslag 9

Artikel 6, stk. 6

6. Tilsætning af et vitamin eller et mineral til fødevarer medfører, at det pågældende vitamin eller mineral forekommer i mindst en betydelig mængde, hvor denne er defineret, i henhold til bilaget til direktiv 90/496/EØF. Minimumsmængder, herunder eventuelt lavere mængder ved fravigelse fra den ovennævnte betydelige mængde for bestemte fødevarer eller fødevarekategoriers vedkommende, vedtages efter proceduren i artikel 14, stk. 2.

6. Tilsætning af et vitamin eller et mineral til fødevarer medfører, at det pågældende vitamin eller mineral forekommer i mindst en betydelig mængde, dvs. 15 % af den anbefalede daglige tilførsel (ADT) pr. 100 g (faste produkter) eller 7,5 % af ADT pr. 100 ml (flydende produkter) eller 5 % af ADT pr. 100 kcal (12 % af ADT pr. 1 MJ) eller 15 % af ADT pr. portion. Minimumsmængder, herunder eventuelt lavere mængder ved fravigelse fra den ovennævnte betydelige mængde for bestemte fødevarer eller fødevarekategoriers vedkommende, vedtages efter proceduren i artikel 14, stk. 2.

(Genfremsættelse af ændringsforslag 25 fra førstebehandlingen)

Begrundelse

Med dette ændringsforslag forsøges det at skabe et kompromis mellem Rådets fælles holdning og Parlamentets holdning ved førstebehandlingen, hvor Parlamentet vedtog et ændringsforslag, hvorefter referenceniveauerne tilpasses retningslinjerne i Codex Alimentarius, således at der fastsættes forskellige niveauer for henholdsvis faste produkter og flydende produkter, da portionerne sædvanligvis er større for flydende produkter (drikkevarer) end for faste produkter. Det er hensigtsmæssigt at benytte betegnelsen "ADT" med henblik på at harmonisere dette krav med den eksisterende EU-lovgivning om mærkning af fødevarer.

Ændringsforslag 10

Artikel 7, stk. 3

3. Næringsdeklaration på produkter tilsat vitaminer og mineraler, der er omfattet af denne forordning, er obligatorisk. Deklarationen skal indeholde de oplysninger, der er nævnt i artikel 4, stk. 1, gruppe 2, i direktiv 90/496/EØF, samt en angivelse af de samlede mængder af de tilsatte vitaminer og mineraler efter tilsætning til fødevaren.

3. Næringsdeklaration på produkter tilsat vitaminer og mineraler, der er omfattet af denne forordning, er obligatorisk. Deklarationen skal indeholde følgende oplysninger:

 

a) de oplysninger, der er nævnt i artikel 4, stk. 1, gruppe 2, i direktiv 90/496/EØF

 

b) en angivelse af de samlede mængder af de tilsatte vitaminer og mineraler efter tilsætning til fødevaren. Oplysninger om vitaminer og mineraler, der skal angives pr. 100 g eller 100 ml, jf. artikel 6, stk. 2 i direktiv 90/496/EØF, bør også angives pr. portion i absolutte tal og i procent af den anbefalede daglige tilførsel (ADT)

 

c) det af producenten anbefalede daglige indtag - pr. portion, hvis det er hensigtsmæssigt og let kan omregnes

 

d) en advarsel om ikke at overskride den anbefalede daglige tilførsel.

(Genfremsættelse af ændringsforslag 30 fra førstebehandlingen i ændret affattelse)

Begrundelse

Emballerede fødevarer består normalt af flere portioner, og mængden på 100 g svarer for det meste heller ikke til en portion, som indtages af forbrugeren. Det er derfor vigtigt for forbrugerne at få oplysninger om det af producenten anbefalede indtag. Med denne ændring sikres det, at forbrugerne kun får relevant information, således at de kan beskytte sig mod en overdosis af vitaminer og mineraler. Forslaget vedrørende et anbefalet dagligt indtag og advarslen er også i overensstemmelse med direktiv 2002/46/EF om kosttilskud.

Ændringsforslag 11

Artikel 9, stk. 2, litra g a (nyt)

 

ga) Oplysninger om de i bilag III, del C, anførte stoffer, som det generelt er tilladt at anvende, jf. artikel 8, stk. 5.

Begrundelse

Stoffer, der er blevet undersøgt nøje og vurderet positivt, bør nævnes udtrykkeligt i fællesskabsregisteret.

Ændringsforslag 12

Artikel 18, stk. 3

Fødevarer, som markedsføres eller mærkes inden den ...*, og som ikke er i overensstemmelse med denne forordning, kan markedsføres indtil den ...**.

Fødevarer, som markedsføres eller mærkes inden den ...*, og som ikke er i overensstemmelse med denne forordning, kan markedsføres, indtil alle lagre er solgt.

____________

* Evt.: Første dag i den sjette måned efter datoen for denne forordnings ikrafttræden.

**Evt.: Sidste dag i den 29. måned efter datoen for denne forordnings ikrafttræden.

_______

* Evt.: Første dag i den sjette måned efter datoen for denne forordnings ikrafttræden.

Begrundelse

Nogle fødevarer er holdbare i få dage, andre i flere år. Hvis der fastsættes en fast dato (29 måneder), tages der ikke hensyn til produkter, der har en længere holdbarhed. Hvis der derimod ikke fastsættes en dato, men anvendes formuleringen "lagre er solgt", tages der hensyn til produkter med kort og lang holdbarhed, uden at der udvises større fleksibilitet over for produkter med kort holdbarhed.

BEGRUNDELSE

Der findes i dag meget store forskelle mellem de nationale bestemmelser om frivillig tilsætning af vitaminer, mineraler og visse andre stoffer til fødevarer.

Det er derfor hensigtsmæssigt at arbejde på en harmonisering af fællesskabsbestemmelserne om tilsætning af vitaminer og mineraler samt visse andre stoffer, forudsat at denne harmonisering sker på et højt forbrugerbeskyttelsesniveau. De pågældende produkter må på ingen måde udgør en fare for folkesundheden.

Europa-Parlamentet vedtog ved førstebehandlingen den 26. maj 2005 46 ændringsforslag.

Rådet vedtog i december 2005 den fælles holdning og tog i den forbindelse ikke hensyn til nogle vigtige ændringsforslag fra Europa-Parlamentet. Disse ændringsforslag bliver derfor genfremsat.

1. Vitaminer og mineralers biotilgængelighed

De tilsatte vitaminer og mineraler skal være biotilgængelige, dvs. at de skal kunne optages af kroppen. Ellers bliver forbrugerne vildledt, og i ekstreme tilfælde kan det få negative virkninger for sundheden. Rådet har ganske vist nævnt stoffers biotilgængelighed i betragtningerne, men det er nødvendigt, at den også medtages i en artikel.

2. Fastsættelse af sikre maksimumsmængder af vitaminer og mineraler

Overdreven tilsætning af vitaminer og mineraler kan have skadelige virkninger for sundheden. Der skal derfor fastsættes sikre maksimumsmængder for tilsætningen af disse stoffer til fødevarer. Maksimumsmængderne skal allerede fastsættes i henhold til direktiv 2002/46/EF om kosttilskud og foreligger endnu ikke. Det er derfor nødvendigt, at maksimumsmængderne fastsættes hurtigt.

3. Deklaration og oplysninger til forbrugerne

Oplysningerne til forbrugerne skal være forståelige og nyttige. De skal have al relevant information, således at de kan beskytte sig mod en overdosis af vitaminer og mineraler.

PROCEDURE

Titel

Rådets fælles holdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om tilsætning af vitaminer og mineraler samt visse andre stoffer til fødevarer

Referencer

9857/3/2005 – C6 0017/2006 – 2003/0262(COD)

Dato for EP's førstebehandling- P.nr.

26.5.2005

P6_TA(2005)0202

Kommissionens forslag

KOM(2003)0671 – C5-0538/2003

Kommissionens ændrede forslag

 

Dato for meddelelse på plenarmødet om modtagelse af den fælles holdning

19.1.2006

Korresponderende udvalg
  Dato for meddelelse på plenarmødet

ENVI
19.1.2006

Ordfører(e)
  Dato for valg

Karin Scheele
21.9.2004

 

Oprindelig(e) ordfører(e)

 

 

Behandling i udvalg

30.1.2006

21.3.2006

 

 

 

Dato for vedtagelse

21.3.2006

Resultat af den endelige afstemning

+:
–:

0:

53

2

2

Til stede ved den endelige afstemning - medlemmer

Adamos Adamou, Liam Aylward, Johannes Blokland, John Bowis, Frederika Brepoels, Hiltrud Breyer, Martin Callanan, Dorette Corbey, Chris Davies, Avril Doyle, Mojca Drčar Murko, Edite Estrela, Jillian Evans, Anne Ferreira, Matthias Groote, Françoise Grossetête, Satu Hassi, Gyula Hegyi, Mary Honeyball, Marie Anne Isler Béguin, Caroline Jackson, Eija-Riitta Korhola, Holger Krahmer, Urszula Krupa, Aldis Kušķis, Peter Liese, Jules Maaten, Linda McAvan, Roberto Musacchio, Riitta Myller, Péter Olajos, Miroslav Ouzký, Adriana Poli Bortone, Vittorio Prodi, Frédérique Ries, Dagmar Roth-Behrendt, Guido Sacconi, Karin Scheele, Carl Schlyter, Horst Schnellhardt, Richard Seeber, Kathy Sinnott, Bogusław Sonik, María Sornosa Martínez, Antonios Trakatellis, Evangelia Tzampazi, Thomas Ulmer, Marcello Vernola, Åsa Westlund

Til stede ved den endelige afstemning - stedfortrædere

Alfonso Andria, María del Pilar Ayuso González, Bairbre de Brún, Jutta D. Haug, Miroslav Mikolášik, Amalia Sartori, Andres Tarand, Thomas Wise

Til stede ved den endelige afstemning - stedfortrædere, jf. art. 178, stk. 2

 

Dato for indgivelse

23.3.2006

 

Bemærkninger (foreligger kun på ét sprog)

...