První dohoda o rybolovu mezi Evropskou Unií a Komorskou federativní islámskou republikou byla podepsána v roce 1988. Zrušuje se a nahrazuje touto novou dohodou o partnerství, jež byla oběma stranami sjednána a parafována dne 24. listopadu 2004 a je obnovitelná po sedmiletých obdobích. Připojený protokol, který vstoupil v platnost dne 1. ledna 2005 a bude v platnosti do prosince 2010, Parlament schválil v říjnu 2005 v rámci samostatného postupu.
Zpravodaj je nucen vyjádřit politování nad tím, že v tomto postupu hrál Evropský parlament vedlejší úlohu. Legislativní návrh měl být posuzován společně s protokolem, o němž ostatně poslankyně Carmen Fraga Estévez připravila vynikající zprávu (A6–0260/2005 v konečném znění) s vysvětlujícím prohlášením, které přehledně rozebírá politické, hospodářské a sociální aspekty tohoto partnerství.
Dohoda souvisí s novým přístupem k vnějšímu rozměru společné rybářské politiky z hlediska „partnerství“, který Komise navrhla ve svém sdělení Evropskému parlamentu a který Rada schválila ve svých závěrech z června 2004. Dohody o partnerství mají nahradit dřívější dvoustranné dohody o rybolovu, které se doposud považovaly čistě za dohody o přístupu ke zdrojům s cílem přispět k souladu cílů vyplývajících z rybářské politiky, politiky životního prostředí a rozvojové spolupráce. Dohody mají sladit ochranu zájmů evropského odvětví rybolovu a zachování jeho rybářského loďstva ve vzdálených oblastech při dodržování zásad odpovědného a udržitelného rybolovu a se zvyšováním schopností rozvojových států využívat své mořských zdroje, dosahovat vyššího lokálního přínosu a zaručit co nejspravedlivější ceny za přístupová práva poskytovaná loďstvu Společenství.
Zpravodaj se domnívá, zejména s ohledem na to, že se jedná o dohodu uzavřenou s malou zemí, která má vážné potíže v oblasti hospodářského a sociálního rozvoje, že jak zásady a cíle, kterými se dohoda řídí, tak prováděcí předpisy uvedené v ustanoveních dohody, jejichž prostřednictvím bude dohoda realizována, jsou přiměřené.
Zpravodaj s uspokojením zdůrazňuje, že při všech krocích, které bylo třeba učinit v rámci dohody, byla plně respektována svrchovanost Komor, a vítá skutečnost, že se kladl důraz na stálý politický dialog mezi smluvními stranami, ať už přímý, nebo v rámci příslušných mezinárodních organizací, jehož účelem je předávání a sdílení znalostí a postupů, které by měly zaručit odpovědné řízení rybolovných zdrojů a rozvoj odvětví rybolovu na Komorách a podporovat spolupráci mezi hospodářskými činiteli Společenství a Komor.
Z výše uvedených důvodů by měl Evropský parlament tuto dohodu politicky podpořit.
STANOVISKO Výboru pro rozvoj (26. 4. 2006)
pro Výbor pro rybolov
k návrhu nařízení Rady o uzavření Dohody o partnerství mezi Evropským společenstvím a Komorskou unií v odvětví rybolovu
Podle článku 178 Smlouvy o založení Evropského společenství musí společná rybářská politika brát v úvahu rozvojové cíle uvedené v článku 177 Smlouvy, zejména boj proti chudobě a trvalý rozvoj místních komunit.
Výbor pro rozvoj Evropského parlamentu upozornil Radu a Komisi na tuto povinnost při vypracovávání stanovisek ke starším dohodám o rybolovu a k novým dohodám o partnerství v odvětví rybolovu, které mu předložila Evropská komise.
Tento nový návrh Dohody o partnerství v odvětví rybolovu s Komorskou unií byl vhodnou příležitostí pro Komisi, aby navrhla Radě zabývat se názory Výboru pro rozvoj, čímž by byly splněny závazky vyplývající ze Smlouvy.
Odkaz na „související činnosti“ uvedený v závěru článku 1 Dohody o partnerství v odvětví rybolovu považuje výbor v souvislosti s těmito rozvojovými cíli za nedostačující.
Článek 1 a článek 7 Dohody o partnerství v odvětví rybolovu by měly jasně stanovovat, že rozsah a finanční příspěvek uvedené v této dohodě by se měly vztahovat na projekty zaměřené na rozvoj obyvatelstva pobřežních oblastí, které je závislé na rybolovu.
Je třeba, aby Komise a Rada začaly důsledně zachovávat ustanovení Smlouvy o založení Evropského společenství. Smlouvu musí dodržovat především orgány Unie.
Tento návrh nařízení Rady byl předložen Parlamentu pouhých pět měsíců po zveřejnění nařízení (ES) č. 1660/2005 ze dne 6. října 2005, na základě něhož mohou evropské lodi rybařit v komorských vodách až do 31. prosince 2010.
Ve svém stanovisku z května 2005 pro Výbor pro rybolov Evropského parlamentu jsme jasně uvedli, že Komise měla dodržovat „integrovaný rámec pro dohody o partnerství v odvětví rybolovu se třetími zeměmi“.
Komise se při jednáních držela raději systému starších dohod o rybolovu a předložení stávajícího právního textu potvrzuje, že parlamentní Výbor pro rozvoj měl pravdu.
Po Parlamentu se nyní žádá, aby přijal nahrazení stávajícího právního textu textem novým, který byl sjednán podle nového rámce pro dohody o partnerství v odvětví rybolovu.
Proti tomuto nahrazení nemáme námitky, je nám pouze líto, že Komise zbytečně vynaložila čas a peníze, které mohly být ušetřeny, pokud by vzala v úvahu naše stanovisko.
POZMĚŇOVACÍ NÁVRHY
Výbor pro rozvoj vyzývá Výbor pro rybolov jako příslušný výbor, aby do své zprávy začlenil tyto pozměňovací návrhy:
(3) Tato dohoda stanoví posílení hospodářské, finanční, technické a vědecké spolupráce v odvětví rybolovu s cílem zajistit zachování a udržitelné využívání zdrojů, jakož i partnerství mezi podniky zaměřené na rozvíjení hospodářských činností asouvisejících činností v odvětví rybolovu ve společném zájmu.
(3) Tato dohoda stanoví posílení hospodářské, finanční, technické a vědecké spolupráce v odvětví rybolovu s cílem zajistit zachování a udržitelné využívání zdrojů, partnerství mezi podniky zaměřené na rozvíjení hospodářských činností v odvětví rybolovu jakož i rozvoj obyvatelstva pobřežních oblastí závislých na příjmech z rybolovu, zejména podporou zakládání menších místních továren na konzervování a zpracování ryb a podporou obchodu s produkty rybolovu.
POSTUP
Název
Návrh nařízení Rady o uzavření Dohody o partnerství mezi Evropským společenstvím a Komorskou unií v odvětví rybolovu
Výbor požádaný o stanovisko Datum oznámení na zasedání
DEVE 3.4.2006
Užší spolupráce – datum oznámení na zasedání
Navrhovatelka Datum jmenování
Luisa Morgantini 21.3.2006
Předchozí navrhovatel
Projednání ve výboru
25.4.2006
Datum přijetí
25.4.2006
Výsledek závěrečného hlasování
+:
–:
0:
20
0
0
Členové přítomní při závěrečném hlasování
Margrietus van den Berg, Danutė Budreikaitė, Marie-Arlette Carlotti, Thierry Cornillet, Nirj Deva, Fernando Fernández Martín, Michael Gahler, Filip Andrzej Kaczmarek, Ģirts Valdis Kristovskis, Maria Martens, Luisa Morgantini, Toomas Savi, Frithjof Schmidt, Jürgen Schröder, Jan Zahradil
Náhradníci přítomní při závěrečném hlasování
Milan Gaľa, Jan Jerzy Kułakowski, Linda McAvan, Manolis Mavrommatis, Zbigniew Zaleski
Náhradník(ci) (čl. 178 odst. 2) přítomný(í) při závěrečném hlasování
Poznámky (údaje, které jsou k dispozici jen v jednom jazyce)
Výbory požádané o stanovisko Datum oznámení na zasedání
BUDG 3.4.2006
DEVE 3.4.2006
Nezaujaté stanovisko
Datum rozhodnutí
BUDG 30.5.2006
Užší spolupráce Datum oznámení na zasedání
Zpravodaj
Datum jmenování
[Luis Manuel Capoulas Santos] 21.3.2006
Předchozí zpravodaj(ové)
Zjednodušený postup – datum rozhodnutí
Zpochybnění právního základu Datum, kdy výbor JURI zaujal stanovisko
Změna finanční dotace Datum, kdy výbor BUDG zaujal stanovisko
/
Konzultace EP s Evropským hospodářským a sociálním výborem –datum rozhodnutí na zasedání
Konzultace EP s Výborem regionů –
datum rozhodnutí na zasedání
Projednání ve výboru
18.4.2006
20.6.2006
Datum přijetí
12.7.2006
Výsledek závěrečného hlasování
+:
–:
0:
15
1
2
Členové přítomní při závěrečném hlasování
Stavros Arnaoutakis, Elspeth Attwooll, Iles Braghetto, Niels Busk, David Casa, Paulo Casaca, Zdzisław Kazimierz Chmielewski, Carmen Fraga Estévez, Ioannis Gklavakis, Alfred Gomolka, Heinz Kindermann, Albert Jan Maat, Rosa Miguélez Ramos, Willi Piecyk, Struan Stevenson, Daniel Varela Suanzes-Carpegna
Náhradníci přítomní při závěrečném hlasování
Francesco Musotto, Helga Trüpel
Náhradník(ci) (čl. 178 odst. 2) přítomný(í) při závěrečném hlasování
Datum předložení
13.7.2006
Poznámky (údaje, které jsou k dispozici jen v jednom jazyce)