SPRÁVA o návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 76/769/EHS v súvislosti s obmedzeniami pri uvádzaní určitých meracích prístrojov s obsahom ortuti na trh

19.9.2006 - (KOM(2006)0069 – C6‑0064/2006 – 2006/0018(COD)) - ***I

Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín
Spravodajkyňa: María Sornosa Martínez

Postup : 2006/0018(COD)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
A6-0287/2006
Predkladané texty :
A6-0287/2006
Prijaté texty :

NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

o návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 76/769/EHS v súvislosti s obmedzeniami pri uvádzaní určitých meracích prístrojov s obsahom ortuti na trh

(KOM(2006)0069 – C6‑0064/2006 – 2006/0018(COD))

(Spolurozhodovací postup: prvé čítanie)

Európsky parlament,

–   so zreteľom na návrh Komisie pre Európsky parlament a Radu (KOM(2006)0069)[1],

–   so zreteľom na článok 251 ods. 2 a článok 95 Zmluvy o ES, v súlade s ktorými Komisia predložila návrh Európskemu parlamentu (C6‑0064/2006),

–   so zreteľom na článok 51 rokovacieho poriadku,

–   so zreteľom na správu Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín a stanovisko (A6‑0287/2006),

1.  schvaľuje zmenený a doplnený návrh Komisie;

2.  žiada Komisiu, aby mu vec znovu predložila, ak má v úmysle podstatne zmeniť svoj návrh, alebo ho nahradiť iným textom;

3.  poveruje svojho predsedu, aby túto pozíciu postúpil Rade a Komisii.

Text predložený KomisiouPozmeňujúce a doplňujúce návrhy Európskeho parlamentu

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 1

ODÔVODNENIE 3 A (nové)

 

(3a) S cieľom minimalizovať uvoľňovanie ortuti do životného prostredia by sa obmedzujúce opatrenia mali prijať po ukončení prechodného obdobia aj pre ostatné meracie prístroje, ktoré nie sú určené pre širokú verejnosť, keď budú dostupné bezpečnejšie alternatívy neobsahujúce ortuť.

Odôvodnenie

Alternatívy k ortuti sa objavujú pri takmer všetkých meracích prístrojoch, ktoré nie sú určené pre širokú verejnosť. Mal by existovať mechanizmus, ktorý by umožnil nahradenie prístrojov využívajúcich ortuť, keď budú dostupné bezpečnejšie alternatívy.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 2

ODÔVODNENIE 4 A (nové)

 

(4 a) Je možné povoliť výnimky v prípadoch, keď ešte nejestvujú alternatívne riešenia, ako aj vo výnimočných prípadoch údržby tradičných barometrov, múzejných zbierok a priemyselného dedičstva;

Odôvodnenie

V súlade so stratégiou Spoločenstva týkajúcou sa ortuti, ktorú schválil Parlament, a keď sa ukáže, že v niektorých prípadoch ešte nejestvujú dostatočne spoľahlivé náhradné prístroje, by sa mali povoliť tieto druhy výnimiek, no vždy pod podmienkou ich uplatňovania v dôsledne kontrolovanom prostredí s príslušným povolením.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 3

ODÔVODNENIE 7 A (nové)

 

(7a) Komisia by mala v krátkom čase prijať opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa všetky výrobky (nielen elektrické a elektronické zariadenia), ktoré obsahujú ortuť a spoločnosť ich v súčasnosti využíva, zbierali osobitne a aby sa s nimi bezpečne zaobchádzalo.

Odôvodnenie

V súlade so stratégiou Spoločenstva týkajúcou sa ortuti, ktorú schválil Parlament, je nevyhnutné, aby sa výrobky obsahujúce ortuť v najkratšom možnom čase zozbierali a bezpečne uskladnili, čím by sa zaistila celková ochrana životného prostredia a ľudského zdravia.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 4

ODÔVODNENIE 7 B (nové)

 

(7b) Komisia by mala v krátkom čase prijať opatrenia na zabezpečenie toho, aby boli všetky výrobky (nielen elektrické a elektronické zariadenia), ktoré obsahujú ortuť a ktoré spadajú do kategórie výnimiek, správne označované.

Odôvodnenie

V súlade so stratégiou Spoločenstva týkajúcou sa ortuti, ktorú schválil Parlament, je nevyhnutné, aby boli výrobky obsahujúce ortuť riadne označené ako výrobky s obsahom ortuti, čo umožní riadne zaobchádzanie s týmito produktmi.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 5

PRÍLOHA
Príloha I bod 19a pravý stĺpec pododsek 1 a (nový) (Smernica 76/769/EHS)

 

Ako výnimka sa body (1) a (2) nevzťahujú na:

 

(a) starožitné barometre a vedecké prístroje určené na predaj alebo obchodovanie na medzinárodnom trhu so starožitnosťami;

 

(b) výrobu tradičných barometrov využívajúcich malé množstvo ortuti v prísne kontrolovanom prostredí s príslušným povolením.

Odôvodnenie

Obmedzenia v tejto oblasti by narušili akademickú prácu a výskum a obmedzili by možnosti múzeí a súkromných zberateľov získavať a vystavovať takéto prístroje. Tieto predmety majú často veľký význam v kontexte vedeckých a kultúrnych dejín Európy a sú obdivované a zbierané po celom svete.

V EÚ okrem toho existuje len niekoľko odborných podnikov, ktoré vyrábajú tradičné meracie prístroje využívajúce malé množstvá ortuti, a toto využívanie by malo byť aj naďalej povolené v prísne kontrolovanom prostredí s príslušným povolením.

Keďže tieto prístroje sú vysoko vyhľadávané, je nepravdepodobné, že dôjde k ich rozbitiu a vyhodeniu na skládku, čo by zhoršilo problém znečisťovania ortuťou.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 6

PRÍLOHA
Príloha I bod 19a pravý stĺpec bod 2 a (nový) (Smernica 76/769/EHS)

 

(2a) v iných meracích prístrojoch, ktoré nie sú určené na predaj širokej verejnosti po ...*.

 

Výrobcovia môžu požiadať o výnimku z bodu 2a pred uplynutím ...**. Výnimka sa udeľuje na nevyhnutné využitie v rámci obmedzenej lehoty, ktorá sa stanoví pre jednotlivé prípady, ak výrobcovia môžu dokázať, že vyvinuli všetko úsilie potrebné na vytvorenie bezpečnejších alternatív alebo alternatívnych postupov, a že bezpečnejšie alternatívy alebo alternatívne postupy stále nie sú k dispozícii.

 

* troch rokoch od nadobudnutia účinnosti tejto smernice.

 

**osemnástich mesiacov od nadobudnutia účinnosti tejto smernice.

Odôvodnenie

Alternatívy k ortuti sa objavujú pri takmer všetkých meracích prístrojoch, ktoré nie sú určené pre širokú verejnosť. Mal by existovať mechanizmus, ktorý by umožnil nahradenie tachto prístrojov využívajúcich ortuť, keď budú dostupné bezpečnejšie alternatívy.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 7

PRÍLOHA
Príloha I bod 19a pravý stĺpec bod 2 b (nový) (Smernica 76/769/EHS)

 

(2b) vo všetkých meracích a kontrolných zariadeniach určených na spotrebiteľské a odborné použitie (najmä v domácnostiach, zdravotných zariadeniach a školách), pričom sa umožnia časovo obmedzené výnimky, pokiaľ ešte nebudú k dispozícii bezpečnejšie a ekonomicky realizovateľné alternatívy, ktoré by poskytovali zodpovedajúcu úroveň presnosti a spoľahlivosti.

Odôvodnenie

V súlade so stratégiou Spoločenstva týkajúcou sa ortuti, ktorú schválil Parlament, je nevyhnutné, aby boli meracie prístroje obsahujúce ortuť postupne stiahnuté a aby sa obmedzenia rozšírili aj na výrobky s obsahom ortuti určené na odborné použitie. Je však možné udeliť výnimky, ak existujú presvedčivé vedecké dôkazy o tom, že bezpečnejšie a ekonomicky realizovateľné náhrady s rovnakou presnosťou a spoľahlivosťou nie sú k dispozícii.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 8

PRÍLOHA
Príloha I bod 19a pravý stĺpec bod 2 c (nový) (Smernica 76/769/EHS)

 

(2c) vo sfygmomanometroch (s výnimkou tenzometrov v zdravotníctve) obsahujúcich ortuť, ktoré sa využívajú na spotrebiteľské a zdravotné účely.

Odôvodnenie

Sfygmomanometre sa široko využívajú v nemocniciach, v súkromných lekárskych ordináciách atď. Zo všetkých zariadení s obsahom ortuti, ktoré sa využívajú v zdravotníctve, majú sfygmomanometre najväčší podiel ortuti na jeden prístroj (približne 100 g/kus). Niekoľkým členským štátom sa už využívanie sfygmomanometrov obsahujúcich ortuť podarilo obmedziť.

  • [1]  Ú. v. C ... / Zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku.

DÔVODOVÁ SPRÁVA

Východiská a cieľ návrhu:

Komisia prijala 28. januára 2005 oznámenie o stratégii Spoločenstva týkajúce sa ortuti, v ktorom sa navrhujú opatrenia na ochranu ľudského zdravia a životného prostredia pri uvoľňovaní ortuti na základe analýzy životného cyklu a s prihliadnutím na výrobu, použitie, spracovanie odpadu a emisie.

S cieľom zredukovať dopyt po ortuti vo výrobe a urýchliť jej nahrádzanie by na úrovni Spoločenstva bolo vhodné zaviesť obmedzenia na uvádzanie na trh pre meracie a kontrolné prístroje s obsahom ortuti určené na spotrebiteľské využitie a s určitými výnimkami aj pre prístroje používané v sektore zdravotníctva.

Určité meracie prístroje, ako sú lekárske teplomery a teplomery na meranie izbovej teploty, barometre, tlakomery a manometre, nespadajú do rozsahu pôsobnosti smernice 2002/95/ES o obmedzení používania určitých nebezpečných látok.

Cieľom tejto smernice je zaviesť harmonizované ustanovenia týkajúce sa ortuti prostredníctvom obmedzení týkajúcich sa meracích prístrojov, a tým aj zabrániť prenikaniu značného množstva ortuti do odpadu, prispieť k dosiahnutiu vyššieho stupňa ochrany životného prostredia a ľudského zdravia a zároveň zachovať vnútorný trh v súlade s článkom 95 zmluvy.

Všeobecný kontext

Ako uvádza Európska komisia, ortuť a jej zlúčeniny sú pre ľudí, ekosystémy a prírodu vysoko toxické. Znečistenie ortuťou, na ktoré sa spočiatku hľadelo ako na naliehavý problém miestneho rozsahu, sa v súčasnosti považuje aj za globálny, rozšírený a chronický problém. Ortuť pôsobí dlhodobo a v prostredí sa môže zmeniť na metylortuť, čo je jej najtoxickejšia forma. K vystaveniu účinkom metylortuti dochádza najmä prostredníctvom stravy. Metylortuť sa zhromažďuje a sústreďuje najmä vo vodnom potravinovom reťazci, osobitne ohrozenými sa preto stávajú populácie s vysokou spotrebou rýb a morských živočíchov (najmä v pobrežných oblastiach Stredomoria).

Zdravotné riziko predstavuje aj priame vystavenie pôsobeniu ortuti prostredníctvom inhalácie výparov a vstrebávania cez kožu.

Na základe dostupných informácií sa podľa Komisie 80 – 90 % všetkej ortuti používanej na meracie a kontrolné prístroje používa pri výrobe lekárskych teplomerov a iných teplomerov na domáce použitie. Hoci použitie ortuti má klesajúcu tendenciu, jeho miera je stále vysoká; odhaduje sa, že ročne sa v EÚ použije 33 ton ortuti na meracie a kontrolné prístroje a len prostredníctvom samotných teplomerov sa do spomínaného cyklu dostane ročne 23 – 30 ton ortuti.

Pokiaľ ide o možnosť úplného zákazu používania ortuti vo všetkých prístrojoch, treba poukázať na to, že odborníci, na ktorých sa Komisia obrátila so žiadosťou o konzultácie, dospeli k záveru, že nemocnice potrebujú pri liečbe stavov ohrozujúcich život, ako napr. hypertenzia, arytmia a preeklampsia, prístroje s vysokým stupňom presnosti. Ortuťové sfygmomanometre poskytujú vhodný stupeň presnosti a spoľahlivosti na zabezpečenie trvalej bezpečnosti pacienta. Alternatívnymi monitormi na meranie krvného tlaku sa zatiaľ rovnaký stupeň spoľahlivosti nedosiahol.

Keďže v dohľadnej budúcnosti budú ortuťové sfygmomanometre potrebné na testovanie a porovnávanie iných manometrov na meranie tlaku, toto stanovisko by sa malo prehodnotiť, keď sa ukáže, že bezortuťové sfygmomanometre sú vhodné nielen na meranie trendov krvného tlaku, ale aj na diagnózu a liečbu hypertenzie a na klinické skúšky.

Obmedzenia vzťahujúce sa na lekárske teplomery a iné meracie prístroje určené na spotrebiteľské použitie predstavujú hlavné formy použitia ortuti a emisií z tejto skupiny výrobkov. Pri ostatných formách odborného vedeckého a priemyselného použitia chýbajú spoľahlivé alternatívy alebo sú veľmi drahé.

Odporúčania spravodajkyne

Spravodajkyňa sa domnieva, že je nanajvýš vhodné na úrovni Spoločenstva zaviesť obmedzenia na uvádzanie určitých neelektrických a neelektronických meracích a kontrolných prístrojov s obsahom ortuti na trh. Takéto obmedzenia by:

-  mali výhody pre životné prostredie a v dlhodobejšom meradle aj pre ľudské zdravie, keďže by predchádzali tomu, aby ortuť prenikala do odpadových tokov,

-  sa vzťahovali na meracie prístroje určené na predaj širokej verejnosti a prístroje určené na použitie v konkrétnej oblasti zdravotníctva,

-  obmedzili uvádzanie nových meracích prístrojov na trh.

Treba si uvedomiť, že v uznesení Európskeho parlamentu o stratégii Spoločenstva týkajúcej sa ortuti (2005/2050(INI)), ktoré bolo schválené 14. marca 2006, sa žiada povolenie výnimiek v prípadoch, keď ešte nie sú k dispozícii alternatívne riešenia, ako aj vo výnimočných prípadoch údržby tradičných barometrov, múzejných zbierok či priemyselného dedičstva.

Spravodajkyňa odporúča, aby sa tieto výnimky zahrnuli do rozsahu smernice, a to pod podmienkou uplatňovania v dôsledne kontrolovanom prostredí s príslušným povolením.

V uznesení sa tiež žiada, aby Komisia v krátkom čase prijala opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa všetky výrobky (nielen elektrické a elektronické prístroje), ktoré obsahujú ortuť a sú v súčasnosti v spoločenskom obehu, zbierali osobitne a aby sa s nimi bezpečne zaobchádzalo.

Spravodajkyňa skrátka odporúča dospieť k dohode už v prvom čítaní tak, aby smernica čo najskôr nadobudla účinnosť a začala sa uplatňovať, čím by sa znížil priemyselný dopyt po ortuti a urýchlilo jej nahrádzanie alternatívnymi materiálmi bez škodlivých účinkov na ľudské zdravie a životné prostredie.

POSTUP

Názov

Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 76/769/EHS v súvislosti s obmedzeniami pri uvádzaní určitých meracích prístrojov s obsahom ortuti na trh

Referenčné čísla

KOM(2006)0069 – C6 0064/2006 – 2006/0018(COD)

Dátum predloženia v EP

21.2.2006

Gestorský výbor
  dátum oznámenia na schôdzi

ENVI

14.3.2006

Výbory požiadané o stanovisko
  dátum oznámenia na schôdzi

ITRE

14.3.2006

IMCO

14.3.2006

 

 

 

Bez predloženia stanoviska
  dátum rozhodnutia

ITRE

4.7.2006

IMCO

18.4.2006

 

 

 

Rozšírená spolupráca
  dátum oznámenia na schôdzi

 

 

 

 

 

Spravodajkyňa
  dátum menovania

María Sornosa Martínez

25.4.2006

 

Prerokovanie vo výbore

6.7.2006

13.9.2006

 

 

 

Dátum prijatia

13.9.2006

Výsledok záverečného hlasovania

+

0

44

0

0

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Adamos Adamou, Georgs Andrejevs, John Bowis, Frieda Brepoels, Martin Callanan, Dorette Corbey, Chris Davies, Avril Doyle, Mojca Drčar Murko, Edite Estrela, Anne Ferreira, Matthias Groote, Françoise Grossetête, Cristina Gutiérrez-Cortines, Gyula Hegyi, Caroline Jackson, Dan Jørgensen, Christa Klaß, Eija-Riitta Korhola, Urszula Krupa, Aldis Kušķis, Peter Liese, Jules Maaten, Linda McAvan, Marios Matsakis, Riitta Myller, Péter Olajos, Dimitrios Papadimoulis, Vittorio Prodi, Dagmar Roth-Behrendt, Guido Sacconi, Karin Scheele, Jonas Sjöstedt, Bogusław Sonik, María Sornosa Martínez, Antonios Trakatellis, Thomas Ulmer, Anja Weisgerber

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Hélène Goudin, Rebecca Harms, Jutta D. Haug, Miroslav Mikolášik, Bart Staes, Thomas Wise

Náhradníci (čl. 178 ods.2) prítomní na záverečnom hlasovaní

 

Dátum predloženia

19.9.2006

Poznámky (údaje, ktoré sú k dispozícii iba v jednej jazykovej verzii)