SPRAWOZDANIE w sprawie wniosku dotyczącego zalecenia Rady w sprawie zapobiegania urazom i propagowania bezpieczeństwa

23.11.2006 - (COM(2006)0329 – C6‑0238/2006 –2006/0106(CNS)) - *

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności
Sprawozdawca: Kathy Sinnott

Procedura : 2006/0106(CNS)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
A6-0398/2006

PROJEKT REZOLUCJI LEGISLACYJNEJ PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie zapobiegania urazom i propagowania bezpieczeństwa

(COM(2006)0329 – C6‑0238/2006 –2006/0106(CNS))

(Procedura konsultacji)

Parlament Europejski,

–   uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Radzie (COM(2006)0329)[1],

–   uwzględniając art. 152 ustęp 4 akapit drugi Traktatu WE, na mocy którego Rada skonsultowała się z Parlamentem (C6‑0238/2006),

–   uwzględniając art. 51 Regulaminu,

–   uwzględniając sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz opinię Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (A6‑0398/2006),

1.  zatwierdza po poprawkach wniosek Komisji;

2.  zwraca się do Komisji o odpowiednią zmianę jej wniosku, zgodnie z art. 250 ust. 2 Traktatu WE;

3.  zwraca się do Rady, jeśli ta uznałaby za stosowne oddalić się od przyjętego przez Parlament tekstu, o poinformowanie go o tym fakcie;

4.  zwraca się do Rady o ponowne skonsultowanie się z Parlamentem, jeśli ta uznałaby za stosowne wprowadzenie znaczących zmian do wniosku Komisji;

5.  zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji.

Tekst proponowany przez KomisjęPoprawki Parlamentu

Poprawka 1

Punkt uzasadnienia 2a (nowy)

 

(2a) Osoby powyżej 65. roku życia stanowią 16% całkowitej ludności UE, jednak to na nie przypada nieproporcjonalnie wysoka, 40% liczba urazów ze skutkiem śmiertelnym; tak więc w przypadku osób starszych ryzyko wypadku ze skutkiem śmiertelnym jest ponad dwukrotnie wyższe, a złamania kości długich stanowią główną przyczynę hospitalizacji osób starszych.

Uzasadnienie

Niezależnie od tego, jak ważne są urazy wśród dzieci i młodzieży, zdecydowana większość obrażeń dotyczy ludzi starszych, czego dowodzą dane na temat śmiertelności, umieszczone na portalu poświęconym statystyce obrażeń (Injury Statistics Portal).

Poprawka 2

Punkt uzasadnienia 5a (nowy)

 

(5a) Na zdrowie publiczne mają wpływ różnice biologiczne, środowisko, dostęp do informacji oraz warunki społeczno‑ekonomiczne.

Poprawka 3

Punkt uzasadnienia 5b (nowy)

 

(5b) Kwestie związane z problematyką płci należy brać pod uwagę we wszystkich dziedzinach, w tym również w polityce zdrowotnej. Należy podjąć stosowne kroki w celu przeprowadzenia badań ilościowych, ukierunkowanych na problematykę płci, oraz przydziału środków zgodnie z zasadą budżetowania uwzględniającego problematykę płci.

Poprawka 4

Punkt uzasadnienia 5c (nowy)

 

(5c) Przemoc domowa wobec kobiet jest główną przyczyną śmierci i kalectwa wśród kobiet w wieku od 16 do 44 lat.

Poprawka 5

Punkt uzasadnienia 6

(6) Ryzyko odniesienia urazów rozkłada się nierównomiernie w państwach członkowskich oraz w grupach społecznych. Ryzyko poniesienia śmierci z powodu urazu jest o pięć razy wyższe w państwie członkowskim o największej stopie urazów niż w państwie o najniższej stopie urazów.

(6) Ryzyko odniesienia urazów rozkłada się nierównomiernie w państwach członkowskich i różni się w zależności od warunków środowiskowych, warunków pracy i warunków społecznych oraz wieku i płci. Ryzyko poniesienia śmierci z powodu urazu jest o pięć razy wyższe w państwie członkowskim o największej stopie urazów niż w państwie o najniższej stopie urazów.

Uzasadnienie

Należy zauważyć, że ryzyko zależy od obiektywnych warunków, takich jak środowisko, w którym dana osoba żyje (sytuacja rodzinna, praca, itp.), a także od sytuacji osobistej zagrożonych osób, czyli wieku, płci, itp.

Poprawka 6

Punkt uzasadnienia 7

(7) W odróżnieniu od innych powodów chorób lub przedwczesnej śmierci, urazom można zapobiegać poprzez uczynienie środowiska, w którym żyjemy, jak również produktów i usług, z których korzystamy bezpieczniejszymi. Istnieje wiele dowodów potwierdzonej skuteczności środków zapobiegania wypadkom, których wciąż nie stosuje się na terenie całej Wspólnoty.

(7) W odróżnieniu od innych powodów chorób lub przedwczesnej śmierci, urazom można zapobiegać poprzez uczynienie środowiska, w którym żyjemy, jak również produktów i usług, z których korzystamy bezpieczniejszymi oraz poprzez podnoszenie świadomości społecznej co do konsekwencji wynikających z ryzykownych zachowań. Przyjęcie szerszego podejścia do kwestii zdrowia publicznego może również w znacznym stopniu zmniejszyć liczbę ofiar urazów i przemocy. Istnieje wiele dowodów potwierdzonej skuteczności środków zapobiegania wypadkom, których wciąż nie stosuje się na terenie całej Wspólnoty.

Uzasadnienie

Wielu wypadków i urazów można uniknąć poprzez lepsze uświadomienie społeczeństwa oraz zmianę zachowań związanych z ryzykiem, takich jak: prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków itp.

Poprawka 7

Punkt uzasadnienia 8

(8) Większość tych środków okazała się optymalna cenowo, ponieważ korzyści, jakie daje systemom opieki zdrowotnej zapobieganie wypadkom często przekraczają ponad kilkukrotnie koszty interwencji.

(8) Większość tych środków okazała się optymalna cenowo, jeżeli chodzi o ochronę integralności i życia osoby ludzkiej, ponieważ korzyści, jakie daje zarówno sektorowi prywatnemu, jak i publicznemu, a w szczególności systemom opieki zdrowotnej zapobieganie wypadkom, często przekraczają ponad kilkukrotnie koszty interwencji. Pomijając koszty opieki zdrowotnej i koszty gospodarcze, nie należy lekceważyć kosztów w wymiarze ludzkim oraz rzeczywistych kosztów ponoszonych przez społeczeństwo, gdyż koszty gospodarcze i opieki zdrowotnej nie obejmują następstw dla rodzin ofiar, sieci wsparcia społecznego i społeczności ani też dla miejsca pracy i szkoły.

Uzasadnienie

Pierwszeństwo muszą mieć ludzie, ofiary i wsparcie społeczne. Korzyści będą czerpać nie tylko systemy opieki zdrowotnej, ale także sektor prywatny i publiczny.

Poprawka 8

Punkt uzasadnienia 9

(9) Pomimo faktu, iż w różnych dziedzinach bezpieczeństwa, takich jak ruch drogowy lub miejsca pracy, poczyniono znaczny postęp, wciąż istnieją dziedziny objęte w znacznie mniejszym stopniu prewencją zdrowotną, takie jak dom, spędzanie czasu wolnego, uprawianie sportów, wypadki oraz prewencja zdrowotna w odniesieniu do dzieci i osób starszych.

(9) Pomimo faktu, iż w różnych dziedzinach bezpieczeństwa, takich jak ruch drogowy lub miejsca pracy, poczyniono znaczny postęp, wciąż istnieją dziedziny objęte w znacznie mniejszym stopniu prewencją zdrowotną, takie jak dom, spędzanie czasu wolnego, uprawianie sportów, wypadki oraz prewencja zdrowotna w odniesieniu do dzieci, kobiet i osób starszych.

Poprawka 9

Punkt uzasadnienia 9a (nowy)

 

(9a) Pomimo niedawnych badań, nadal przykłada się zbyt małą wagę do urazów spowodowanych przemocą domową w odniesieniu do szkód na ciele i szkód moralnych, które przemoc ta wyrządza, oraz wynikających z niej obciążeń finansowych systemu opieki zdrowotnej i społecznej.

Uzasadnienie

Przeprowadzone ostatnio w Wielkiej Brytanii badania szacują roczny koszt przemocy domowej na 23 miliardy funtów, zaś bezpośrednie obciążenie systemu opieki zdrowotnej i straty gospodarcze na 4 miliardy funtów.

Poprawka 10

Punkt uzasadnienia 9 b (nowy)

 

(9b) Należy uwzględnić wzajemne powiązanie między dostępnością alkoholu i narkotyków oraz ich konsumpcją a powszechnym występowaniem urazów wynikających z aktów przemocy lub wypadków, szczególnie wypadków w ruchu drogowym.

Poprawka 11

Punkt uzasadnienia 10

(10) Dlatego też konieczne wydaje się stworzenie systemu nadzoru urazowego oraz sprawozdawczości, który mógłby zapewnić skoordynowane podejście państw członkowskich celem stworzenia i wprowadzenia w życie polityk krajowych dotyczących zapobiegania urazom, włącznie z wymianą najlepszych praktyk. Tego rodzaju system zostanie stworzony na mocy decyzji nr 1786/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 września 2002 r. przyjmującej program działań wspólnotowych w dziedzinie zdrowia publicznego (2003-2008) oraz wszelkie kolejne programy, zostanie on stworzony na podstawie krajowych systemów kontroli urazów i sprawozdawczości celem stworzenia go w sposób spójny i zharmonizowany.

(10) Dlatego też konieczne wydaje się stworzenie systemu nadzoru urazowego oraz sprawozdawczości, który mógłby zapewnić skoordynowane podejście państw członkowskich celem stworzenia i wprowadzenia w życie polityk krajowych dotyczących zapobiegania urazom i propagowania bezpieczeństwa, łącznie z wymianą najlepszych praktyk. Tego rodzaju system zostanie stworzony na podstawie krajowych systemów kontroli urazów i sprawozdawczości celem stworzenia go w sposób spójny i zharmonizowany.

Uzasadnienie

Dokonuje się skreślenia, gdyż system kontroli powinien być finansowany z niezależnych źródeł, jako że stanowi on stałą strukturę, której nie można finansować w ramach programu o ograniczonym czasie trwania.

Poprawka 12

Punkt uzasadnienia 10a (nowy)

 

(10a) System kontroli urazów powinien obejmować istniejące już programy w dziedzinie zapobiegania urazom, bazy danych na temat urazów oraz sieci, które Komisja już w dużej mierze sfinansowała. Podjęcie takich działań jest bezwzględnie konieczne w celu osiągnięcia synergii i obniżenia kosztów poprzez wykorzystanie działających już mechanizmów.

Uzasadnienie

Komisja Europejska przeznaczyła już pewne środki na utworzenie i uruchomienie programów w dziedzinie zapobiegania urazom, baz danych na temat urazów oraz odpowiednich sieci. Synergię i maksymalną opłacalność będzie można osiągnąć tylko wówczas, gdy włączy się je w rozwój systemu kontroli urazów.

Poprawka 13

Punkt uzasadnienia 10b (nowy)

 

(10b) Jeżeli okaże się, że niektóre państwa członkowskie nie będą sobie mogły pozwolić na istniejący już system kontroli urazów i system monitoringu, powinno się zastosować system alternatywny, np. taki, który opiera się na łatwiej dostępnych „zbiorach danych podstawowych”, tworzonych na podstawie statystyk szpitalnych.

Uzasadnienie

Rozumie się samo przez się, że jeżeli nie wszystkie państwa członkowskie są w stanie finansować wprowadzony już system, należy szukać innych sposobów gromadzenia danych na temat urazów.

Poprawka 14

Punkt uzasadnienia 10c (nowy)

 

(10c) W celu zagwarantowania, że „najlepsze praktyki” rzeczywiście służą potrzebom i możliwościom każdego kraju, należy wspierać rozwój instytucjonalny, rozwój zasobów ludzkich oraz badania naukowe, zwłaszcza w krajach charakteryzujących się najwyższą liczbą urazów, którym można zapobiegać.

Poprawka 15

Punkt uzasadnienia 11

(11) Celem ukierunkowania zasobów wspólnotowego programu zdrowia publicznego oraz celem najskuteczniejszego rozwiązania problemu zapobiegania urazom, określono siedem priorytetowych dziedzin: bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, bezpieczeństwo osób starszych, bezpieczeństwo narażonych na zagrożenia użytkowników dróg, zapobieganie kontuzjom sportowym, zapobieganie urazom spowodowanym przez produkty i usługi, zapobieganie samoobrażeniom oraz zapobieganie przemocy. Te priorytetowe dziedziny określono poprzez uwzględnienie społecznego wpływu urazów w ujęciu liczbowym, powagi i konsekwencji różnych rodzajów obrażeń, dowodów dotyczących skuteczności interwencji oraz możliwości skutecznego prowadzenia interwencji w państwach członkowskich,

(11) Celem najskuteczniejszego rozwiązania problemu zapobiegania urazom, określono osiem priorytetowych dziedzin: bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, bezpieczeństwo osób starszych, bezpieczeństwo użytkowników dróg, zwłaszcza tych, którzy są szczególnie zagrożeni, zapobieganie urazom i bezpieczeństwo w miejscu pracy, zapobieganie kontuzjom sportowym i kontuzjom doznanym podczas rekreacji, zapobieganie urazom spowodowanym przez produkty i usługi, zapobieganie samoobrażeniom oraz zapobieganie przemocy, zwłaszcza przemocy wobec kobiet i dzieci. Te priorytetowe dziedziny określono poprzez uwzględnienie społecznego wpływu urazów w ujęciu liczbowym, powagi i konsekwencji różnych rodzajów obrażeń, dowodów dotyczących skuteczności interwencji oraz możliwości skutecznego prowadzenia interwencji w państwach członkowskich.

 

Uzasadnienie

Dokonuje się skreślenia, gdyż system kontroli powinien być finansowany z niezależnych źródeł, jako że stanowi on stałą strukturę, której nie można finansować w ramach programu o ograniczonym czasie trwania.

Chociaż należy poświęcić szczególną uwagę narażonym na zagrożenia użytkownikom dróg, takim jak rowerzyści i piesi, wszyscy użytkownicy dróg są narażeni na urazy. Ponadto należy poświęcić większą uwagę priorytetowej dziedzinie zapobiegania urazom, których doznaje się podczas rekreacji oraz bezpieczeństwu w miejscu pracy.

Poprawka 16

Zalecenie dla państw członkowskich, punkt 1

(1) Stworzyć krajowe systemy nadzoru urazowego i sprawozdawczości, dostarczające porównywalnych informacji, monitorujące rozwój różnych rodzajów zagrożenia oraz skutków środków prewencyjnych w czasie oraz oceniające potrzeby związane z wprowadzeniem dodatkowych inicjatyw związanych z bezpieczeństwem produktów i usług;

(1) Stworzyć krajowe systemy nadzoru urazowego i sprawozdawczości, które miałyby dostęp do innych stosownych baz danych, dostarczające porównywalnych informacji w rozbiciu na płeć i wiek, monitorujące rozwój różnych rodzajów zagrożenia poprzez koncentrowanie się na czynnikach powodujących urazy, monitorujące skutki środków prewencyjnych w czasie oraz oceniające potrzeby związane z wprowadzeniem dodatkowych inicjatyw związanych, z jednej strony, z bezpieczeństwem produktów i usług i, z drugiej strony, z uświadomieniem społeczeństwa, uwzględniając zwłaszcza grupy szczególnie narażone, takie jak młodzież;

1a) rozwinąć współpracę między różnymi sektorami obejmującą i wzmacniającą partnerstwa z zainteresowanymi stronami na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym, która zapewni koordynację i możliwość zintegrowanego reagowania na problem urazów i zagrożeń.

Uzasadnienie

Ważną rzeczą przy zbieraniu danych statystycznych byłoby uwzględnienie płci w celu zbadania, na jakie wypadki narażone są głównie kobiety, a na jakie mężczyźni, oraz umożliwienie analizy z uwzględnieniem wieku.

Jeśli istnieje taka możliwość, szczegółowe informacje można także gromadzić poprzez zbieranie danych z różnych źródeł. Ponadto niezwykle istotne jest, by w celu zwiększenia możliwości przewidywania urazów badać każdą sprawę z osobna porządkując informacje według konkretnych czynników. Stanowiłoby to realną podstawę dla rozwoju skutecznych strategii i propagowania bezpieczeństwa. Wreszcie dodatkowe inicjatywy nie powinny koncentrować się wyłącznie na bezpieczeństwie produktów i usług.

Poprawka 17

Zalecenie dla państw członkowskich, punkt 2

(2) Stworzyć krajowe plany zapobiegania wypadkom i urazom inicjując między departamentalną współpracę i zwiększyć możliwości finansowania na kampanie związane z działaniami dotyczącymi bezpieczeństwa, jego propagowaniem oraz wprowadzić tego rodzaju plany krajowe w życie zwracając szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze oraz narażonych na zagrożenia użytkowników dróg, mając na względzie kontuzje sportowe, urazy spowodowane przez produkty i usługi, przemoc i samoobrażenia.

(2) Stworzyć krajowe plany zapobiegania wypadkom i urazom inicjując międzydepartamentalną współpracę, jak również współpracę z zainteresowanymi podmiotami, zwiększyć możliwości finansowania na kampanie związane z działaniami dotyczącymi bezpieczeństwa, stworzyć zachęty do jego propagowania oraz wprowadzić tego rodzaju plany krajowe w życie zwracając szczególną uwagę na grupy najbardziej narażone na zagrożenia, takie jak dzieci, osoby starsze, osoby niepełnosprawne, kobiety oraz użytkownicy dróg, mając na względzie kontuzje sportowe i rekreacyjne, urazy związane z okaleczaniem genitalnym kobiet, urazy spowodowane przez produkty i usługi, przemoc, zwłaszcza przemoc domową oraz wobec dzieci, i samoobrażenia.

Uzasadnienie

Oprócz współpracy międzydepartamentalnej należy uwzględnić wertykalną współpracę z zainteresowanymi podmiotami.

Ze względu na znaczną ilość urazów spowodowanych przemocą domową i fakt, że dotyczy ona głównie kobiet, należy wymienić ją wśród priorytetów, mających również zastosowanie do młodych imigrantek i okaleczenia genitalnego.

Poprawka 18

Zalecenie dla państw członkowskich, punkt 2a (nowy)

 

(2a) Przeprowadzić badania naukowe, w szczególności nad samoobrażeniami i ryzykownym zachowaniem.

Uzasadnienie

Ogólnie rzecz biorąc istotne jest, by obserwować, dlaczego i w jaki sposób dochodzi do urazów. Dokładniej mówiąc, potrzebne są badania w dziedzinie samoobrażeń. Niektóre urazy są niesłusznie uznawane za samoobrażenia, natomiast inne urazy będące wynikiem samoobrażeń nie są właściwie rozpoznawane. Dalsze badania są także potrzebne w dziedzinie ryzykownych zachowań, które są głównym czynnikiem powodującym urazy.

Poprawka 19

Zalecenie dla państw członkowskich, punkt 2b (nowy)

 

2b) Zwrócić szczególną uwagę na czynniki społeczne wywołujące urazy i będące przyczyną zagrożeń: największe różnice w częstotliwości występowania urazów, śmiertelności i zapadalności na choroby zauważa się między krajami biednymi i zamożnymi oraz między klasami społecznymi w obrębie danego kraju. Różnice te pogłębiają się, a do czynników, które temu sprzyjają, zalicza się wzmożony ruch na drogach, coraz większe różnice w dochodach, wyższe bezrobocie, malejące wsparcie społeczne, liberalizacja rynków, łatwiejszy dostęp do alkoholu oraz słabe mechanizmy regulacyjne i egzekwowania prawa. Bezrobotni, mniejszości etniczne, pracownicy napływowi, uchodźcy, osoby upośledzone i bezdomne są narażone na szczególne ryzyko;

Poprawka 20

Zalecenie dla państw członkowskich, punkt 2c (nowy)

 

(2a) Podjąć działania gwarantujące, że bazy danych na temat „dobrych praktyk” w zakresie zapobiegania urazom opierają się na wiarygodnych informacjach uwzględniających warunki lokalne i znajdują potwierdzenie w badaniach wskazujących na specyficzne warunki społeczne, ekonomiczne, infrastrukturalne i kulturalne, w których realizowane są skuteczne strategie polityczne;

Uzasadnienie

Coś, co w jednym kraju funkcjonuje dobrze w zakresie zapobiegania urazom, niekoniecznie musi funkcjonować równie dobrze w innych krajach. Potrzebna jest obszerniejsza wiedza na temat warunków społecznych, ekonomicznych, politycznych, kulturalnych i infrastrukturalnych decydujących o skuteczności danej polityki, priorytetach rządowych, otwartości społeczeństw i możliwościach gospodarczych państw.

Poprawka 21

Zalecenie dla państw członkowskich, punkt 3

(3) Zapewnić systematyczne wprowadzanie zapobiegania urazom i propagowanie bezpieczeństwa do szkolenia zawodowego osób zajmujących się zdrowiem publicznym, tak aby ta grupa pracowników mogła służyć jako kompetentni doradcy dla swoich pacjentów, klientów oraz ludności.

(3) Zapewnić systematyczne wprowadzanie zapobiegania urazom i propagowanie bezpieczeństwa poprzez poprawę kształcenia i szkolenia zawodowego osób zajmujących się zdrowiem publicznym i innych osób, tak aby ta grupa pracowników mogła służyć jako kompetentni doradcy dla swoich pacjentów, klientów oraz ludności. Poszerzyć wiedzę społeczeństwa na temat przyczyn i skutków poprzez podkreślenie obowiązków zarówno jednostek, jak i społeczeństwa, w odniesieniu do zapobiegania urazom i propagowania bezpieczeństwa.

Uzasadnienie

Propagowanie bezpieczeństwa nie może ograniczać się do szkolenia pracowników służby zdrowia. Koncepcja propagowania bezpieczeństwa została wyjaśniona dzięki wzmiance o poszerzaniu wiedzy społeczeństwa. Ponadto podkreślono znaczenie roli, jaką odgrywa każdy obywatel w unikaniu wypadków i udzielaniu pomocy innym.

Poprawka 22

Zalecenie dla państw członkowskich, punkt 3a (nowy)

 

(3a) Zapewnić, aby firmy ubezpieczeniowe, mające dostęp do danych na temat urazów, udostępniały państwom członkowskim wszystkie istotne dane w celu łatwiejszego określenia mechanizmów i miejsc charakteryzujących się najwyższą częstotliwością występowania wypadków, a także w celu wykorzystania tych informacji z myślą o usprawnieniu działań prewencyjnych.

Uzasadnienie

Wiadomo, że firmy ubezpieczeniowe dysponują danymi na temat urazów, których posiadanie mogłoby pomóc państwom członkowskim w podejmowaniu decyzji dotyczących inwestowania środków z zamiarem zapobiegania dalszym wypadkom.

Poprawka 23

Zalecenie dla Komisji, punkt 1

(1) Wsparcia i przyznania priorytetowego traktowania, w ramach wspólnotowego programu zdrowia publicznego i kolejnych programów, utworzenia obejmującego swoim zasięgiem całą Wspólnotę systemu nadzoru gromadzącego dane na temat urazów, dostarczane przez państwa członkowskie na podstawie ich krajowych systemów nadzoru urazowego oraz umożliwienie łatwego dostępu do informacji zawartych w systemie wszystkim zainteresowanym podmiotom;

(1) Wsparcia i przyznania priorytetowego traktowania kwestii utworzenia systemu nadzoru obejmującego swoim zasięgiem całą Wspólnotę, gromadzącego dane na temat urazów, dostarczane przez państwa członkowskie na podstawie ich krajowych systemów nadzoru urazowego oraz umożliwienie łatwego dostępu do informacji zawartych w systemie wszystkim zainteresowanym podmiotom;

Uzasadnienie

Dokonuje się skreślenia, gdyż system kontroli powinien być finansowany z niezależnych źródeł, jako że stanowi on stałą strukturę, której nie można finansować w ramach programu o ograniczonym czasie trwania.

Poprawka 24

Zalecenie dla Komisji, punkt 1a (nowy)

 

(1a) Przedłożenia wniosku legislacyjnego w sprawie utworzenia systemu nadzoru urazowego obejmującego całą Wspólnotę, którego celem byłaby wymiana informacji na temat dobrych praktyk i przekazywanie informacji, o czym mowa w punkcie 1, Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, zgodnie z art. 251 Traktatu, łącznie ze szczegółami dotyczącymi skutków finansowych;

Uzasadnienie

Zgodnie ze sprawozdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o stanie zdrowia w Europie za 2005 r. jedną z najważniejszych przyczyn obciążenia chorobowego w regionie europejskim WHO w przeliczeniu na utracone potencjalne lata życia (Disability Adjusted Life-Years - DALYs) są przyczyny zewnętrzne, takie jak urazy i zatrucia (14%), wobec czego należy zwrócić na ten problem szczególną uwagę i przeznaczyć konkretne środki na jego rozwiązanie.

Poprawka 25

Zalecenie dla Komisji, punkt 2

(2) Utworzenia wspólnotowego mechanizmu wymiany informacji i dobrych praktyk oraz przekazania informacji o nim zainteresowanym podmiotom;

skreślony

Uzasadnienie

Treść punktu 2 została już zawarta w punktach 1 i 1a (nowy).

Poprawka 26

Zalecenie dla Komisji, punkt 3a (nowy)

 

(3a) Wsparcia, przy wykorzystaniu środków z Funduszu Spójności i funduszy strukturalnych, działań obejmujących zapobieganie urazom i wpływających na budowę lepszej i bezpieczniejszej infrastruktury;

Poprawka 27

Zalecenie dla Komisji, punkt 4

(4) Wspierania dobrych praktyk oraz prowadzonych w ramach polityk działań w odniesieniu do wspomnianych wyżej siedmiu priorytetowych dziedzin przy wykorzystaniu zasobów przewidzianych we wspólnotowym programie zdrowia publicznego i kolejnych programach w zakresie ogólnych ram finansowania działań wspólnotowych wspierających politykę konsumencką oraz programu ramowego dotyczącego badań;

(4) Rozwijania dobrych praktyk oraz prowadzonych w ramach polityk działań w odniesieniu do wspomnianych wyżej ośmiu priorytetowych dziedzin w celu zapewnienia, że wszystkie przyszłe programy dotyczące zapobiegania urazom i promowania bezpieczeństwa uwzględniają nierówności w zakresie zdrowia, ponieważ brak dostępu do wsparcia społecznego, słaba spójność społeczna oraz wykluczenie społeczne ograniczają zdolność człowieka do radzenia sobie z konfliktami społecznymi bez uciekania się do przemocy, w tym również przemocy skierowanej przeciwko samemu sobie;

Or. en

Uzasadnienie

Dokonuje się skreślenia, gdyż system kontroli powinien być finansowany z niezależnych źródeł, jako że stanowi on stałą strukturę, której nie można finansować w ramach programu o ograniczonym czasie trwania.

Poprawka 28

Zalecenie dla Komisji, punkt 5

(5) Prowadzenia sprawozdania oceniającego przez cztery lata po przyjęciu niniejszego zalecenia celem określenia skuteczności zaproponowanych środków oraz określenia, jakie należy podjąć dalsze działania.

(5) Sporządzenia cztery lata po przyjęciu niniejszego zalecenia sprawozdania celem ustalenia skuteczności zaproponowanych środków, określenia, jakie należy podjąć dalsze działania oraz przeprowadzenia oceny obecnych i przyszłych środków i działań z uwzględnieniem ich zależności od płci.

Uzasadnienie

Wniosek w sprawie zalecenia i komunikat Komisji nie zawierają ani wcześniejszych ocen wpływu płci, ani też nie zapowiadają przeprowadzenia oceny w przyszłości. Aby zmienić tę sytuację należy nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny wpływu płci.

  • [1]  Dotychczas nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym.

UZASADNIENIE

Około 235 000 obywateli umiera każdego roku w Unii Europejskiej z powodu urazów doznanych w wypadku lub podczas aktu przemocy. Oznacza to ponad 600 zgonów dziennie w wyniku urazów. Urazy przyczyniają się także do powstawania obciążeń o charakterze społecznym i gospodarczym, stanowiąc ponad 7 milionów przyjęć do szpitala i 65 milionów przypadków leczenia medycznego rocznie. W celu zmniejszenia tych obciążeń sprawozdawca podkreśla kwestie dotyczące zbierania i jakości danych oraz akcentuje wagę propagowania bezpieczeństwa, a także poszerzania wiedzy społeczeństwa na temat możliwości obniżania kosztów dzięki zastosowaniu środków służących zapobieganiu urazom. Ponadto sprawozdawca pragnie jasno określić dziedziny priorytetowe oraz podkreślić potrzebę współpracy między sektorami i udział zainteresowanych podmiotów.

Poprawki mają na celu zarówno uwzględnienie wagi zbierania informacji, co zostało podkreślone we wnioskowanym zaleceniu Rady, jak i zapewnienie wysokiej jakości danych. Podczas gromadzenia danych ilościowych „czynniki powodujące urazy” pozostają zazwyczaj ukryte. Dlatego też istotne jest obserwowanie przyczyn urazów i sposób, w jaki do nich dochodzi. Na przykład urazy doznane w wypadkach samochodowych są zaklasyfikowane tylko do jednej kategorii statystycznej. Jednak kategoria ta nie pokazuje różnorodności czynników, które w rzeczywistości wpływają na powstanie urazów w wypadkach samochodowych, takich jak:

1)        zdolność fizyczna,

2)        brak doświadczenia,

3)        wpływ środków odurzających (szczególnie alkoholu),

4)        brak koncentracji,

5)        różnice w stylach życia (tj. przynależność społeczna, kultura),

6)        ryzykowne zachowanie (szczególnie wśród młodych ludzi i zależnie od płci),

7)        warunki zewnętrzne (pogoda, środowisko miejskie/warunki życia, infrastruktura, produkty i usługi).

Aby poprawić możliwość przewidywania urazów, należy zbadać każdy poważny lub śmiertelny przypadek z osobna poprzez uporządkowanie informacji według czynników powodujących urazy, takich jak te umieszczone powyżej. Stworzyłoby to realną podstawę do opracowania skutecznych strategii i propagowania bezpieczeństwa. Szczegółowe informacje można także zgromadzić poprzez zebranie danych z różnych źródeł, takich jak Eurostat lub firmy ubezpieczeniowe. Firmy te mogą mieć dostęp do bardziej szczegółowych informacji na temat przyczyn urazu.

Wniosek dotyczący zalecenia Rady koncentruje się głównie na zbieraniu informacji na temat urazów poprzez stworzenie systemu nadzoru. Jednak w sprawozdaniu nie ma zbyt wiele o propagowaniu bezpieczeństwa, mimo że zagadnienie to zostało umieszczone w tytule. Odwołanie do propagowania bezpieczeństwa pojawia się jedynie dwa razy w całym dokumencie i nie jest przedstawione w sposób jasny. Należy nadać tej kwestii większe znaczenie, szczególnie w zakresie poszerzania wiedzy społeczeństwa na ten temat. Istnieje potrzeba poszerzania wiedzy i szkolenia/kształcenia właściwych grup, nie tylko pracowników służby zdrowia. W końcu nie można zapominać, że życie ludzkie jest kruche a urazy nadal będą występować. Ludzie muszą mieć większą świadomość tego, że nie mogą igrać z życiem, o czym jak widać obecnie się zapomina. Dlatego też potrzebne jest poszerzenie wiedzy społeczeństwa i poprawa jakości kształcenia, szczególnie w przypadku grup najbardziej narażonych na zagrożenia.

Badania naukowe pokazują, że środki zapobiegania urazom pomagają obniżyć koszty zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. W sektorze prywatnym zachęty, takie jak dopłaty i/lub nagrody, przyczyniłyby się do podniesienia jakości praktyk i sprzętu służących bezpieczeństwu.

Można zgodzić się na niektóre dziedziny priorytetowe określone w zaleceniu Rady (bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szkolnej, bezpieczeństwo osób starszych, zapobieganie urazom spowodowanym przez produkty i usługi oraz zapobieganie przemocy interpersonalnej). Trzeba jednak doprecyzować również inne priorytety. Chociaż należy poświęcić szczególną uwagę narażonym na zagrożenia użytkownikom dróg, takim jak rowerzyści i piesi, wszyscy użytkownicy dróg są narażeni na urazy, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w użytej kategorii. Potrzebne są badania w dziedzinie samoobrażeń. Niektóre urazy są niesłusznie uznawane za samoobrażenia, natomiast inne urazy będące wynikiem samoobrażeń nie są właściwie rozpoznane. Urazy sportowe bez wątpienia stanowią dużą liczbę poważnych wypadków, mimo iż dochodzi do nich pod opieką trenerów sportowych. Jednak czynności rekreacyjne wykonywane bez nadzoru lub jedynie sporadycznie i w sposób spontaniczny (np. jazda na deskorolce) nie zostały zawarte we wniosku. Ta dziedzina priorytetowa została zatem poszerzona, tak by mogła zawierać zapobieganie urazom związanym z rekreacją oraz ze sportem.

Dotychczas we wniosku była mowa jedynie o powiązaniach publiczno-publicznych (współpraca międzydepartamentalna); jednak należy uwzględnić także wertykalną współpracę z zainteresowanymi podmiotami. Z tego względu w niniejszym sprawozdaniu wyrażona została potrzeba zaplanowanej współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi w dziedzinie zapobiegania urazom (szczególnie Europejskim Biurem WHO). Ponadto zapobieganie urazom związane jest z istotnymi zagadnieniami natury społecznej i moralnej poprzez podkreślenie obowiązku jednostki pomagania innym członkom społeczności lokalnej, szczególnie osobom najbardziej narażonym na urazy (np. dzieciom, młodzieży w wieku szkolnym, kobietom ciężarnym, osobom starszym i niepełnosprawnym). Dlatego właśnie więź ze społecznościami jest niezwykle istotna dla zmniejszenia obciążeń, jakie niosą ze sobą urazy.

Należy zauważyć, że ryzyko zależy od obiektywnych warunków. Powinno się wziąć pod uwagę np. warunki społeczno-ekonomiczne, a także kwestię płci. Ponadto uwzględnić trzeba również przemoc domową oraz zależność pomiędzy spożyciem alkoholu i środków odurzających a powszechnością urazów. (CNS)

OPINIA Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (14.11.2006)

dla Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności

w sprawie wniosku dotyczącego zalecenia Rady w sprawie zapobiegania urazom i propagowania bezpieczeństwa
(COM(2006)0329 – C6‑0238/2006 – 2006/0106(CNS))

Sprawozdawca komisji opiniodawczej: Maria Carlshamre

POPRAWKI

Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia zwraca się do Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, jako do komisji przedmiotowo właściwej, o naniesienie w swoim sprawozdaniu następujących poprawek:

Tekst proponowany przez Komisję[1]Poprawki Parlamentu

Poprawka 1

Punkt uzasadnienia 7

(7) W odróżnieniu od innych powodów chorób lub przedwczesnej śmierci, urazom można zapobiegać poprzez uczynienie środowiska, w którym żyjemy, jak również produktów i usług, z których korzystamy bezpieczniejszymi. Istnieje wiele dowodów potwierdzonej skuteczności środków zapobiegania wypadkom, których wciąż nie stosuje się na terenie całej Wspólnoty.

(7) W odróżnieniu od innych powodów chorób lub przedwczesnej śmierci, urazom można zapobiegać poprzez uczynienie środowiska, w którym żyjemy, jak również produktów i usług, z których korzystamy bezpieczniejszymi oraz poprzez podnoszenie świadomości społecznej co do konsekwencji wynikających z ryzykownych zachowań. Istnieje wiele dowodów potwierdzonej skuteczności środków zapobiegania wypadkom, których wciąż nie stosuje się na terenie całej Wspólnoty.

Uzasadnienie

Wielu wypadków i urazów można uniknąć poprzez lepsze uświadomienie społeczeństwa oraz zmianę zachowań związanych z ryzykiem, takich jak: prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków itp.

Poprawka 2

Punkt uzasadnienia 9

(9) Pomimo faktu, iż w różnych dziedzinach bezpieczeństwa, takich jak ruch drogowy lub miejsca pracy, poczyniono znaczny postęp, wciąż istnieją dziedziny objęte w znacznie mniejszym stopniu prewencją zdrowotną, takie jak dom, spędzanie czasu wolnego, uprawianie sportów, wypadki oraz prewencja zdrowotna w odniesieniu do dzieci i osób starszych.

(9) Pomimo faktu, iż w różnych dziedzinach bezpieczeństwa, takich jak ruch drogowy lub miejsca pracy, poczyniono znaczny postęp, wciąż istnieją dziedziny objęte w znacznie mniejszym stopniu prewencją zdrowotną, takie jak dom, spędzanie czasu wolnego, uprawianie sportów, wypadki oraz prewencja zdrowotna w odniesieniu do dzieci, kobiet i osób starszych.

Poprawka 3

Punkt uzasadnienia 9a (nowy)

 

(9a) Pomimo niedawnych badań, nadal przykłada się zbyt małą wagę do urazów spowodowanych przemocą domową z punktu widzenia szkód na ciele i szkód moralnych, które przemoc ta wyrządza, oraz z punku widzenia wynikających z niej obciążeń finansowych systemu opieki zdrowotnej i społecznej.

Uzasadnienie

Przeprowadzone ostatnio w Wielkiej Brytanii badania szacują roczny koszt przemocy domowej na 23 miliardy funtów, zaś bezpośrednie obciążenie systemu opieki zdrowotnej i straty gospodarcze na 4 miliardy funtów.

Poprawka 4

Punkt uzasadnienia 9 b (nowy)

 

(9b) Należy uwzględnić wzajemne powiązanie między dostępnością alkoholu i narkotyków oraz ich konsumpcją a powszechnym występowaniem urazów wynikających z aktów przemocy lub wypadków, szczególnie wypadków w ruchu drogowym.

Poprawka 5

Punkt uzasadnienia 11

(11) Celem ukierunkowania zasobów wspólnotowego programu zdrowia publicznego oraz celem najskuteczniejszego rozwiązania problemu zapobiegania urazom, określono siedem priorytetowych dziedzin: bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, bezpieczeństwo osób starszych, bezpieczeństwo narażonych na zagrożenia użytkowników dróg, zapobieganie kontuzjom sportowym, zapobieganie urazom spowodowanym przez produkty i usługi, zapobieganie samoobrażeniom oraz zapobieganie przemocy. Te priorytetowe dziedziny określono poprzez uwzględnienie społecznego wpływu urazów w ujęciu liczbowym, powagi i konsekwencji różnych rodzajów obrażeń, dowodów dotyczących skuteczności interwencji oraz możliwości skutecznego prowadzenia interwencji w państwach członkowskich.

(11) Celem ukierunkowania zasobów wspólnotowego programu zdrowia publicznego oraz celem najskuteczniejszego rozwiązania problemu zapobiegania urazom, określono siedem priorytetowych dziedzin: bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, bezpieczeństwo osób starszych, bezpieczeństwo narażonych na zagrożenia użytkowników dróg, zapobieganie kontuzjom sportowym, zapobieganie urazom spowodowanym przez produkty i usługi, zapobieganie samoobrażeniom oraz zapobieganie przemocy, szczególnie wobec kobiet. Te priorytetowe dziedziny określono poprzez uwzględnienie społecznego wpływu urazów w ujęciu liczbowym, powagi i konsekwencji różnych rodzajów obrażeń, dowodów dotyczących skuteczności interwencji oraz możliwości skutecznego prowadzenia interwencji w państwach członkowskich.

Poprawka 6

Zalecenia dla państw członkowskich, ustęp 1

(1) Stworzyć krajowe systemy nadzoru urazowego i sprawozdawczości, dostarczające porównywalnych informacji, monitorujące rozwój różnych rodzajów zagrożenia oraz skutków środków prewencyjnych w czasie oraz oceniające potrzeby związane z wprowadzeniem dodatkowych inicjatyw związanych z bezpieczeństwem produktów i usług;

(1) Stworzyć krajowe systemy nadzoru urazowego i sprawozdawczości, dostarczające porównywalnych informacji w rozbiciu na płeć i wiek, monitorujące rozwój różnych rodzajów zagrożenia oraz skutków środków prewencyjnych w czasie oraz oceniające potrzeby związane z wprowadzeniem dodatkowych inicjatyw związanych, z jednej strony, z bezpieczeństwem produktów i usług i, z drugiej strony, z uświadomieniem społeczeństwa, uwzględniając zwłaszcza grupy szczególnie narażone, takie jak młodzież;

Uzasadnienie

Ważną rzeczą przy zbieraniu danych statystycznych byłoby uwzględnienie płci w celu zbadania, na jakie wypadki narażone są głównie kobiety, a na jakie mężczyźni, oraz umożliwienie analizy z uwzględnieniem wieku.

Poprawka 7

Zalecenia dla państw członkowskich, ustęp 2

(2) Stworzyć krajowe plany zapobiegania wypadkom i urazom inicjując między departamentalną współpracę i zwiększyć możliwości finansowania na kampanie związane z działaniami dotyczącymi bezpieczeństwa, jego propagowaniem, oraz wprowadzić tego rodzaju plany krajowe w życie zwracając szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze oraz narażonych na zagrożenia użytkowników dróg, mając na względzie kontuzje sportowe, urazy spowodowane przez produkty i usługi, przemoc i samoobrażenia.

(2) Stworzyć krajowe plany zapobiegania wypadkom i urazom inicjując współpracę międzydepartamentalną i zwiększyć możliwości finansowania na kampanie związane z działaniami dotyczącymi bezpieczeństwa, jego propagowaniem, oraz wprowadzić w życie tego rodzaju plany krajowe, zwracając szczególną uwagę na dzieci, w szczególności młode dziewczęta, osoby starsze, osoby niepełnosprawne, kobiety oraz narażonych na zagrożenia użytkowników dróg, mając na względzie kontuzje sportowe, urazy związane z okaleczaniem genitalnym kobiet, urazy spowodowane przez produkty i usługi, przemoc, zwłaszcza przemoc domową, i samoobrażenia.

Uzasadnienie

Ze względu na znaczną ilość urazów spowodowanych przemocą domową i fakt, że dotyczy ona głównie kobiet, należy wymienić ją wśród priorytetów, mających również zastosowanie do młodych imigrantek i okaleczenia genitalnego.

Poprawka 8

Zalecenia dla Komisji, ustęp 5

(5) Prowadzenia sprawozdania oceniającego przez cztery lata po przyjęciu niniejszego zalecenia celem określenia skuteczności zaproponowanych środków oraz określenia, jakie należy podjąć dalsze działania.

(5) Prowadzenia sprawozdania oceniającego przez cztery lata po przyjęciu niniejszego zalecenia celem określenia skuteczności zaproponowanych środków, określenia, jakie należy podjąć dalsze działania oraz przeprowadzenia oceny obecnych i przyszłych środków i działań z uwzględnieniem ich zależności od płci.

Uzasadnienie

Wniosek w sprawie zalecenia i komunikat Komisji nie zawierają ani wcześniejszych ocen wpływu płci, ani też nie zapowiadają przeprowadzenia oceny w przyszłości. Aby zmienić tę sytuację należy nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny wpływu płci.

PROCEDURA

Tytuł

Wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie zapobiegania urazom i propagowania bezpieczeństwa

Odsyłacze

COM(2006)0329 – C6‑0238/2006 – 2006/0106(CNS)

Komisja przedmiotowo właściwa

ENVI

Opinia wydana przez
  Data ogłoszenia na posiedzeniu

FEMM
5.9.2006

Ściślejsza współpraca - data ogłoszenia na posiedzeniu

 

Sprawozdawca komisji opiniodawczej
  Data powołania

Maria Carlshamre
11.7.2006

Poprzedni sprawozdawca komisji opiniodawczej

 

Rozpatrzenie w komisji

5.10.2006

13.11.2006

 

 

 

Data przyjęcia

13.11.2006

Wynik głosowania końcowego

+:

–:

0:

23

0

0

Posłowie obecni podczas głosowania końcowego

Edit Bauer, Hiltrud Breyer, Maria Carlshamre, Ilda Figueiredo, Věra Flasarová, Lívia Járóka, Piia-Noora Kauppi, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Siiri Oviir, Marie Panayotopoulos-Cassiotou, Marie-Line Reynaud, Teresa Riera Madurell, Raül Romeva i Rueda, Amalia Sartori, Eva-Britt Svensson, Anne Van Lancker, Corien Wortmann-Kool, Anna Záborská

Zastępca(y) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Anna Hedh, Zita Pleštinská

Zastępca(y) (art. 178 ust. 2) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Albert Deß, Viktória Mohácsi

Uwagi (dane dostępne tylko w jednym języku)

...

  • [1]  Dz.U. C ... z 14.9.2006, str. ...

PROCEDURA

Tytuł

Wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie zapobiegania urazom i propagowania bezpieczeństwa

Odsyłacze

COM(2006)0329 - C6-0238/2006 - 2006/0106(CNS)

Data konsultacji z PE

11.7.2006

Komisja przedmiotowo właściwa
  Data ogłoszenia na posiedzeniu

ENVI
5.9.2006

Komisja(e) wyznaczona(e) do wydania opinii
  Data ogłoszenia na posiedzeniu

EMPL
5.9.2006

TRAN

5.9.2006

FEMM

5.9.2006

 

 

Opinia niewydana
  Data wydania decyzji

EMPL

10.7.2006

TRAN

12.7.2006

 

 

 

Ściślejsza współpraca
  Data ogłoszenia na posiedzeniu

-

 

 

 

 

Sprawozdawca(y)
  Data powołania

Kathy Sinnott
13.7.2006

 

Poprzedni sprawozdawca(y)

-

 

Procedura uproszczona - data decyzji

-

Zasięgnięcie opinii Komitetu Ekonomiczno-Społecznego przez PE - data decyzji na posiedzeniu

-

Rozpatrzenie w komisji

10.10.2006

 

 

 

 

Data przyjęcia

21.11.2006

Wynik głosowania końcowego

+:

–:

0:

43
1
1

Posłowie obecni podczas głosowania końcowego

Adamos Adamou, Georgs Andrejevs, Irena Belohorská, Johannes Blokland, Frieda Brepoels, Dorette Corbey, Chris Davies, Avril Doyle, Edite Estrela, Jill Evans, Anne Ferreira, Karl-Heinz Florenz, Alessandro Foglietta, Matthias Groote, Françoise Grossetête, Satu Hassi, Jens Holm, Mary Honeyball, Caroline Jackson, Aldis Kušķis, Peter Liese, Jules Maaten, Roberto Musacchio, Péter Olajos, Adriana Poli Bortone, Vittorio Prodi, Frédérique Ries, Dagmar Roth-Berendt, Guido Sacconi, Kathy Sinnott, Antonios Trakatellis, Evangelia Tzampazi, Thomas Ulmer, Anja Weisgerber, Åsa Westlund, Anders Wijkman

Zastępca(y) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Bairbre de Brún, Milan Gaľa, Vasco Graça Moura, Ria Oomen-Ruijten, Pál Schmitt, Renate Sommer, Bart Staes, Andres Tarand, Marcello Vernola

Zastępca(y) (art. 178 ust. 2) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Jens Holm

Data złożenia

23.11.2006

 

Uwagi (dane dostępne tylko w jednym języku)

-