Ziņojums - A6-0410/2006Ziņojums
A6-0410/2006

ZIŅOJUMS par priekšlikumu regulai, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2424/2001 par otrās paaudzes Šengenas Informācijas sistēmas (SIS II) izstrādi

23.11.2006 - (COM(2006)0383 – C6‑0296/2006 – 2006/0125(CNS)) - *

Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komiteja
Referents: Carlos Coelho

Procedūra : 2006/0125(CNS)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls :  
A6-0410/2006
Iesniegtie teksti :
A6-0410/2006
Pieņemtie teksti :

EIROPAS PARLAMENTA NORMATĪVĀS REZOLŪCIJAS PROJEKTS

par priekšlikumu regulai, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2424/2001 par otrās paaudzes Šengenas Informācijas sistēmas (SIS II) izstrādi

(COM(2006)0383 – C6‑0296/2006 – 2006/0125(CNS))

(Apspriežu procedūra)

Eiropas Parlaments,

–   ņemot vērā Komisijas priekšlikumu Padomei (COM(2006)0383)[1],

–   ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 66. pantu, saskaņā ar kuru Padome ir apspriedusies ar Parlamentu (C6‑0296/2006),

–   ņemot vērā Reglamenta 51. pantu,

–   ņemot vērā Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komitejas ziņojumu (A6‑0410/2006),

1.  apstiprina Komisijas priekšlikumu;

2.  aicina Padomi informēt Parlamentu, ja tā ir paredzējusi nepievienoties Parlamenta apstiprinātajam tekstam;

3.  prasa Padomei vēlreiz apspriesties ar Parlamentu, ja tā ir paredzējusi būtiski grozīt Komisijas priekšlikumu;

4.  uzdod tā priekšsēdētājam nosūtīt Parlamenta nostāju Padomei un Komisijai.

  • [1]  Vēl nav publicēts OV.

PASKAIDROJUMS

Ievads

2006. gada 11. septembra vēstulē Eiropas Parlaments apspriedās par diviem priekšlikumiem attiecībā uz otrās paaudzes Šengenas Informācijas sistēmu (SIS II). Pirmā prasība attiecas uz priekšlikumu Padomes regulai, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2424/2001 par otrās paaudzes Šengenas Informācijas sistēmas (SIS II) izstrādi, kas pamatota uz Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 66. pantu. Otrā prasība skar priekšlikumu Padomes lēmumam, ar ko groza Lēmumu 200/886 par otrās paaudzes Šengenas Informācijas sistēmas (SIS II) izstrādi, kas pamatota uz Līguma par Eiropas Savienību 30. panta 1. punkta a) un b) apakšpunktu, 31. panta 1. punkta a) un b) apakšpunktu un 34. panta 2. punkta c) apakšpunktu.

Priekšlikumu mērķis

Šo priekšlikumu mērķis ir iegūt pagarinājumu SIS II izstrādei vajadzīgajām pilnvarām, kuru Padome ir piešķīrusi Komisijai un kuras termiņš beidzas 2006. gada 31. decembrī. Komisija ierosina pagarināt šo termiņu līdz 2007. gada 31. decembrim. Turklāt Komisija vēlas pārliecināties, ka ir iespējams sagādāt SIS izstrādei nepieciešamos budžeta līdzekļus. Pašreizējo Šengenas Informācijas sistēmu aizvietos nākamā SIS II, par kuras tiesisko pamatu LIBE komitejā balsoja 2006. gada 5. oktobrī un plenārsēdē – 2006. gada 25. oktobrī[1].

Šengenas Informācijas sistēma

SIS ir liela mēroga datu bāze, kas darbojas kā kopīga informācijas sistēma, kura ļauj kompetentām dalībvalstu iestādēm sadarboties un apmainīties ar informāciju, lai izveidotu zonu bez iekšējo robežu kontroles. Tā ļauj šīm iestādēm iegūt brīdinošu informāciju par personām un priekšmetiem. Iegūto informāciju jo īpaši izmanto policijas un tiesu iestāžu sadarbībai krimināllietās, kā arī personu kontrolei pie ārējām robežām vai dalībvalstu teritorijās un vīzu un uzturēšanās atļauju izsniegšanai.

Referenta novērojumi

Referents visnotaļ atbalsta jaunās SIS II izstrādi, jo pašreizējā sistēma spēj apkalpot ne vairāk par 18 dalībvalstīm. Tādēļ radās nepieciešamība izstrādāt jaunu sistēmu, kas ļautu jaunajām dalībvalstīm pilnībā piemērot Šengenas acquis un atceltu to iekšējo robežkontroli. Tajā pašā laikā SIS II vajadzētu sniegt lielāku drošību, nodrošināt efektīvāku datu izmantošanu un vairāk funkciju, un tai vajadzētu gūt labumu no jaunākajiem tehnoloģijas sasniegumiem. Tai vajadzētu būt spēcīgam un elastīgam līdzeklim, kas spēj apmierināt mainīgās prasības.

1998. gadā tika veikti iepriekšēji pētījumi, lai novērtētu SIS sistēmas iespējamās izstrādes un pārbaudītu dažādas iespējas un uzlabojumus, ko SIS varētu izmantot. Kad Ziemeļvalstis pievienojās Šengenas līgumam, tika izstrādāta SIS uzlabota versija (SIS 1+), kas deva iespēju papildus pievienot sistēmai divas vai trīs valstis. Jauninājumiem vajadzēja arī uzlabot C.SIS veiktspēju un padarīt to vieglāk pārvaldāmu un uzturamu.

2001. gada 6. decembrī Padome piešķīra Komisijai pilnvaras izstrādāt SIS II, kuru atšķirībā no pašreizējās SIS finansēs no ES budžeta. Komisija uzsāka SIS tehnisko ieviešanu 2004. gada oktobrī, parakstot līgumu par 40 miljonu lielu budžetu, lai izstrādātu SIS II un VIS (vīzu informācijas sistēmu), kam ir kopīga tehniskā platforma. Plānotais SIS II  iesniegšanas termiņš bija 2007. gada marts.

Vienlaikus ar SIS tehnisko ieviešanu Padomes dienaskārtībā bija diskusijas par jaunām prasībām SIS. 2003. un 2004. gadā Padome pieņēma secinājumus par SIS II funkcijām. Arī Eiropas Parlaments piedalījās debatēs un izteica viedokli 2003. gada beigās[2].

SIS II bija nepieciešams pienācīgs tiesiskais regulējums, kurā būtu detalizēti aprakstīta tās darbība un lietošana. Ņemot vērā dažādās iesaistītās politikas jomas, Komisija 2005. gada 1. jūnijā iesniedza apspriešanai trīs tiesību aktu priekšlikumus. Pirmais priekšlikums pamatojās uz Eiropas Kopienas dibināšanas līguma IV sadaļu (vīzas, patvērums, imigrācija un citas politikas jomas, kas saistītas ar personu brīvu pārvietošanos), otrais priekšlikums pamatojās uz Eiropas Kopienas līguma VI sadaļu (policijas un tiesu iestāžu sadarbība krimināllietās), jo SIS attiecas uz visiem pīlāriem. Trešā priekšlikuma, kas papildināja divus iepriekšējos un pamatojās uz V sadaļu (transports), mērķis bija transportlīdzekļu reģistrācijas iestādēm nodrošināt piekļuvi SIS II. Lai gan tie ir trīs juridiski teksti, kuru apspriešanā izmanto dažādas procedūras (koplēmuma un apspriežu), tie veido nedalāmu paketi, jo SIS II ir vienota informācijas sistēma un darbojas kā vienota sistēma.

Ir jāizsaka nožēla, ka šos priekšlikumus Eiropas Parlamentam nosūtīja ar novēlošanos un ka trūka vairāku sastāvdaļu, piemēram, paskaidrojums priekšlikumiem, kas bija ļoti tehniski un sarežģīti. Referents tomēr nolēma aplūkot šo paketi kā vienu veselumu un paātrināt sarunas, lai mēģinātu panākt kompromisu par šiem trim tekstiem pirmajā lasījumā un lai tie nekļūtu par šķērsli Šengenas zonas efektīvai paplašināšanai.

Sarunas bija ļoti grūtas, bet 2006. gada 27. septembrī Eiropas Parlaments, Komisija un Padome vienojās par kompromisa tekstu. Šo kompromisa paketi gandrīz vienprātīgi pieņēma LIBE komitejā 5. oktobrī. 25. oktobra plenārsēdē šo balsojumu ar lielu balsu vairākumu apstiprināja.

Lai gan Eiropas Parlaments gluži veiksmīgi paātrināja savu procedūras daļu, lai pieņemtu nepieciešamos tiesiskos instrumentus par SIS II, referents izsaka nožēlu par kavēšanos, kuru šim ambiciozajam projektam ir jau nācies pieredzēt:

- to darbuzņēmēju apstrīdējumus tiesā, kas bija zaudējuši konkursā par jaunās sistēmas izveidi;

- Komisijai bija arī grūtības ar darbuzņēmējiem, kurus tā nolīga, lai izveidotu Šengenas datu bāzi un liktu tai darboties;

- 2006. gada jūnijā pirmo reizi paziņoja par kavēšanos projekta grafikā sakarā ar sistēmas galvenās atrašanās vietas sagatavošanu Strasbūrā, kur būs izvietota datu bāze robežinformācijas apmaiņai. Komisija atzina, ka nav iespējams laikā sagatavot ierosināto vietu Strasbūrā, lai varētu piegādāt SIS II iekārtas saskaņā ar grafiku.

Tā kā šajā projektā vairs nebija pieļaujama turpmāka kavēšanās, jo rezerves laiks, kas bija iekļauts, plānojot Komisijas projektu, jau bija izmantots, mērķi nodot SIS II ekspluatācijā 2007. gada martā gluži vienkārši nevarēja īstenot. Tika paziņots, ka centrālās sistēmas uzstādīšana un iedarbināšana Strasbūrā aizkavēsies vismaz par 15 nedēļām.

Tādēļ bija jāpārskata globālā projekta grafiks, ņemot vērā un cenšoties mazināt sekas, kādas izraisīja šī kavēšanās, kas ietekmēs iekšējās robežkontroles atcelšanas laiku jaunajās ES dalībvalstīs.

Pamatojoties uz tā saukto „Globālo SIS II izpildes grafika pārskatīšanas dokumentu”, Komisija paziņo, ka SIS II sekmīgu izmēģinājumu varētu pabeigt 2008. gada aprīlī pirms Padomes lēmuma, ar kuru noteiks datumu, kad SIS II sāks darboties un būs pieejama dalībvalstīm, kas pilnībā piedalās SIS 1+ projektā. Pēc tam notiks to dalībvalstu pāreja uz SIS II, kuras pašreiz ir saistītas ar SIS 1+, un jauno dalībvalstu integrācija, kurai aprēķinātais laika periods, kas nepieciešams „jauno” SIS II lietotāju tehniskajai integrācijai, būs 12 nedēļas.

Referenta secinājums:

Referentam nav šaubu, ka Komisijas pilnvaras ir jāpagarina, neraugoties uz kavēšanos, par ko galvenokārt ir atbildīga Komisija. Tomēr Komisijas lūgumā pagarināt tās pilnvaras līdz 2007. gada beigām ir acīmredzama grafiku nesaderība. Plānošanas aspekti, kas izklāstīti iepriekš, rāda, ka SIS II tehnisko izstrādi nepabeigs 2007. gadā.

No otras puses, vajadzētu ņemt vērā to, ka Komisijas pilnvaru pagarinājumā tai pašā laikā jāiekļauj Komisijas pilnvaras iekļaut arī jauno dalībvalstu tehnisko integrāciju SIS II sistēmā.

  • [1]  Tā saucamo Šengenas paketi veido A6-0353/2006SIS II izveide, pārvaldība un izmantošana (lēmums), A-60354/2006 – dienestu, kas ir atbildīgi par transportlīdzekļu reģistrācijas apliecību izdošanu, piekļuve SIS II, A-6-0355/2006 – SIS II izveide, pārvaldība un izmantošana (regula), kuru pieņēma ar lielu balsu vairākumu 2006. gada 25. oktobrī.
  • [2]  Sk. C. Coelho ziņojumu, A5-0436/2002.

PROCEDŪRa

Virsraksts

Priekšlikums regulai, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2424/2001 par otrās paaudzes Šengenas Informācijas sistēmas (SIS II) izstrādi

Atsauces

COM(2006)0383 – C6-0296/2006 – 2006/0125(CNS)

Datums, kad notika apspriešanās ar EP

11.9.2006

Komiteja, kas atbildīga par jautājumu
  Datums, kad paziņoja plenārsēdē

LIBE
26.9.2006

Komiteja(-s), kurai(-ām) ir lūgts sniegt atzinumu
  Datums, kad paziņoja plenārsēdē

 

 

 

 

 

Atzinumu nav sniegusi
  Lēmuma datums

 

 

 

 

 

Ciešāka sadarbība
  Datums, kad paziņoja plenārsēdē

 

 

 

 

 

Referents(-e/-i/-es)
  Iecelšanas datums

Carlos Coelho
13.9.2006

 

Aizstātais(-ā/-ie/-ās) referents(-e/-i/-es)

 

 

Vienkāršota procedūralēmuma datums

 

Juridiskā pamata apstrīdēšana
  Datums, kad JURI komiteja sniedza atzinumu

 

 

 

Finansējuma grozījumi
  Datums, kad BUDG komiteja sniedza atzinumu

 

 

 

EP apspriešanās ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejuplenārsēdes lēmuma datums

 

EP apspriešanās ar Reģionu komiteju plenārsēdes lēmuma datums

 

Izskatīšana komitejā

6.11.2006

22.11.2006

 

 

 

Pieņemšanas datums

22.11.2006

Galīgā balsojuma rezultāti

+:

–:

0:

37

0

0

Deputāti, kas bija klāt galīgajā balsojumā

Alexander Alvaro, Edit Bauer, Johannes Blokland, Mihael Brejc, Giusto Catania, Carlos Coelho, Fausto Correia, Panayiotis Demetriou, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Kinga Gál, Elly de Groen-Kouwenhoven, Lilli Gruber, Lívia Járóka, Timothy Kirkhope, Ewa Klamt, Magda Kósáné Kovács, Barbara Kudrycka, Claude Moraes, Inger Segelström, Ioannis Varvitsiotis, Donato Tommaso Veraldi, Manfred Weber, Stefano Zappalà, Tatjana Ždanoka

Aizstājējs(-i), kas bija klāt galīgajā balsojumā

Bárbara Dührkop Dührkop, Ignasi Guardans Cambó, Sophia in 't Veld, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Vincent Peillon, Marie-Line Reynaud

Aizstājējs(-i) (178. panta 2. punkts), kas bija klāt galīgajā balsojumā

Pilar Ayuso, Iratxe García Pérez, Esther Herranz García, Mary Honeyball, Ana Mato Adrover, Manolis Mavrommatis, Alejo Vidal-Quadras

Iesniegšanas datums

23.11.2006

 

Piezīmes (informācija pieejama tikai vienā valodā)