SPRAWOZDANIE w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Rady zmieniającego dyrektywę 2002/38/WE w odniesieniu do okresu stosowania systemu podatku od wartości dodanej stosowanego do usług radiowych i telewizyjnych oraz niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną
1.12.2006 - (COM(2006)0739 – C6‑0437/2006 – 2006/0245(CNS)) - *
Komisja Gospodarcza i Monetarna
Sprawozdawca: Zsolt László Becsey
PROJEKT REZOLUCJI LEGISLACYJNEJ PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Rady zmieniającego dyrektywę 2002/38/WE w odniesieniu do okresu stosowania systemu podatku od wartości dodanej stosowanego do usług radiowych i telewizyjnych oraz niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną
(COM(2006)0739 – C6‑0437/2006 – 2006/0245(CNS))
(Procedura konsultacji)
Parlament Europejski,
– uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Radzie (COM(2006)0739),
– uwzględniając art. 93 Traktatu WE, na mocy którego Rada skonsultowała się z Parlamentem (C6‑0437/2006),
– uwzględniając art. 51 Regulaminu,
– uwzględniając sprawozdanie Komisji Gospodarczej i Monetarnej (A6‑0440/2006),
1. zatwierdza po poprawkach wniosek Komisji;
2. zwraca się do Komisji o odpowiednią zmianę jej wniosku, zgodnie z art. 250 ust. 2 Traktatu WE;
3. zwraca się do Rady, jeśli ta uznałaby za stosowne oddalić się od przyjętego przez Parlament tekstu, o poinformowanie go o tym fakcie;
4. zwraca się do Rady o ponowne skonsultowanie się z Parlamentem, jeśli ta uznałaby za stosowne wprowadzenie znaczących zmian do wniosku Komisji;
5. zobowiązuje swojego Przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji.
Tekst proponowany przez Komisję | Poprawka Parlamentu |
Poprawka 1 ARTYKUŁ 1 | |
„Art. 1 stosuje się do dnia 31 grudnia 2008 r.” |
„Art. 1 stosuje się do dnia 31 grudnia 2009 r.” |
Uzasadnienie | |
The amendment strives for giving more time to the ECOFIN to ensure the consistent application and harmonisation of different provisions of E-Commerce VAT Directive(2002/38/EC), the proposal for establishing "One Stop Shop (OSS)" package (COM(2004)0728) and the proposal place of supply of services (COM(2005)0334 which politically relates to the whole VAT package. | |
The European Parliament sees the importance of legal and economic consistency - specially, as regards the different deadlines ( for length of tax period, record keeping obligation and filing tax return) - between the concerning VAT regulations. | |
Till 31 December 2009 Council should finish the unification of the above-mentioned VAT schemes and transpose them in a uniform structure into the basic Council Directive 77/388/EC. |
.
UZASADNIENIE
Stworzenie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT) stanowiło kamień milowy w osiąganiu wyższego poziomu integracji gospodarczej, za pomocą której realizowany był rynek wewnętrzny.
Jeden niewielki element systemu VAT dotyczy zasad opodatkowania niektórych rodzajów usług świadczonych drogą elektroniczną oraz usług nadawania (tzw. usług elektronicznych).
Podstawowym założeniem dyrektywy Rady 2002/38/WE było zlikwidowanie niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej unijnych przedsiębiorstw świadczących usługi elektroniczne w stosunku do przedsiębiorstw mających siedzibę w krajach trzecich. Przed wejściem w życie tej dyrektywy, usługodawcy mający siedzibę w krajach trzecich mogły świadczyć usługi elektroniczne z zerową stawką VAT dzięki zwolnieniu od podatku. Przedsiębiorstwa unijne świadczące usługi elektroniczne poza obrębem UE musiały naliczać stawki VAT swego kraju pochodzenia.
I. Wnioski Komisji
Podstawy
1. Główne przesłanie nowego wniosku Komisji to przedłużenie zbliżającego się terminu dotyczącego specjalnych usług świadczonych drogą elektroniczną (usług elektronicznych). W myśl dyrektywy Rady 2002/38/WE, przepisy dotyczące tego specjalnego systemu VAT można było stosować do dnia 30 czerwca 2006 r.
Dyrektywa Rady 2002/38/WE (dyrektywa w sprawie VAT dla handlu elektronicznego) tymczasowo zmieniła dyrektywę 77/388/WE, mając na celu restrukturyzację systemu podatku od wartości dodanej stosowanego do niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną w zakresie handlu elektronicznego oraz do usług nadawania drogą radiową i telewizyjną.
2. Przepisy przewidziane dyrektywą Rady 2002/38/WE wygasły z dniem 30 czerwca 2006 r. System punktu kompleksowej kontroli ściśle łączy się co do zasad i zastosowań z dyrektywą w sprawie VAT dla handlu elektronicznego, poprzedzającą punkt kompleksowej kontroli w przypadku przedsiębiorstw mających siedzibę w UE w rozumieniu elektronicznego pojedynczego punktu kontaktowego w zakresie VAT. Przewidując, że pakiet pojedynczego systemu (COM(2004)0728) nie zostanie przyjęty przez Radę przed datą wygaśnięcia dyrektywy w sprawie VAT dla handlu elektronicznego, Komisja wyłączyła usługi elektroniczne z całego pakietu VAT i w dniu 15 maja przyjęła sprawozdanie (COM(2006)0210), wnioskując o przedłużenie do dnia 31 grudnia 2008 r. okresu stosowania dyrektywy w sprawie usług elektronicznych.
Mimo że Komisja zaleciła zastosowanie na mocy art. 93 Traktatu standardowej procedury konsultacji z Parlamentem Europejskim, z uwagi na bardzo napięty harmonogram Rada ECOFIN bez udziału Parlamentu Europejskiego podjęła w czerwcu 2006 r. dyrektywą Rady 2006/58/WE decyzję o tymczasowym przedłużeniu obowiązującego systemu do końca 2006 r. Działanie Rady oparte było na podstawie prawnej art. 5 pierwotnej dyrektywy 2002/38/WE, dopuszczającej w razie konieczności jednogłośne przyjęcie przedłużenia bez uwzględniania art. 93 Traktatu.
3. Aby uniknąć dalszego pogarszania się statusu prawnego i niepewności w zakresie nastrojów dotyczących prowadzenia działalności biznesowej oraz uwzględniając brak postępów ze strony Rady w sprawie pakietu VAT, Komisja wnioskuje teraz o przedłużenie specjalnego systemu VAT w zakresie usług elektronicznych do końca 2008 r., zgodnie z pierwotnym wnioskiem złożonym w maju. W toku aktualnego procesu legislacyjnego podstawę prawną zasięgnięcia opinii Parlamentu Europejskiego stanowi art. 93 Traktatu.
Cele
Przed wejściem w życie dyrektywy w sprawie VAT dla handlu elektronicznego (2002/38/WE) opodatkowanie usług świadczonych drogą elektroniczną regulowane było głównym przepisem (zasada kraju pochodzenia) dyrektywy źródłowej 77/388/WE, zgodnie z którym przedsiębiorstwo świadczące usługi elektroniczne zobowiązane było pobierać i przekazywać stawki VAT ustalone według kraju pochodzenia. Przedsiębiorstwa mające siedzibę w krajach trzecich nie musiały naliczać podatku VAT, co stawiało unijne przedsiębiorstwa w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej.
W dyrektywie Rady 2002/38/WE usługi elektroniczne świadczone przez dostawców z krajów trzecich usunięto poza zakres zasady kraju pochodzenia, obejmując je w zamian zasadą kraju konsumpcji. Ten specjalny system VAT zmuszał niemające siedziby przedsiębiorstwa (głównie przedsiębiorstwa mające siedzibę w krajach trzecich, niemające siedziby i nieposiadające stałej firmy w UE) do zarejestrowania się w jednym z wybranych przez nie państw członkowskich UE (państwo członkowskie identyfikacji).
Przedłużenie obowiązywania dyrektywy w sprawie VAT dla handlu elektronicznego ma na celu zapewnienie należytego działania rynku wewnętrznego i unikanie wszelkiej ewentualnej nieuczciwej konkurencji i zakłóceń między przedsiębiorstwami posiadającymi siedzibę w UE a przedsiębiorstwami zlokalizowanymi w krajach trzecich.
Nowość tego specjalnego systemu zasadza się na stworzeniu pojedynczego punktu kontaktowego dla przedsiębiorstw niemających siedziby.
Dostawcy z krajów trzecich nie byli już zobowiązani do dokonywania rejestracji w każdym państwie członkowskim, w którym dokonywali opodatkowanych świadczeń elektronicznych dla klientów, ale umożliwiono im elektroniczne składanie zeznań podatkowych w krajach konsumpcji za pośrednictwem organu podatkowego państwa członkowskiego identyfikacji.
W świetle wyników przeprowadzonego przez Komisję badania VAT (dokument roboczy 2004/3) opublikowanych w 2004 r., od wejścia w życie dyrektywy Rady w dniu 1 lipca 2003 r. z tego specjalnego systemu VAT skorzystało w przybliżeniu 5000 przedsiębiorstw spoza UE.
II. Znaczenie wniosku
1. Dyrektywa Rady 2002/38/WE stanowiła najważniejszy element usprawniający działanie wspólnego systemu VAT w dwóch aspektach.
Najpierw we wniosku Komisji (COM(2004)0728) zastosowano zasadę pojedynczego punktu kontaktowego. Wniosek ten opierał się na trzech filarach: pojedynczym punkcie kontaktowym, ułatwieniu procedury zwrotu podatku i współpracy organów podatkowych w zakresie punktu kompleksowej kontroli. Ten pakiet tzw. „systemu punktu kompleksowej kontroli” miał się odnosić do przedsiębiorstw mających siedzibę w UE, dokonujących opodatkowanych dostaw transgranicznych.
Punkt kompleksowej kontroli dawał podmiotowi gospodarczemu możliwość skorzystania ze specjalnego numeru VAT, identyfikującego go w państwie członkowskim siedziby w przypadku wszystkich dostaw do innego państwa członkowskiego i możliwość składania deklaracji VAT w pojedynczym portalu elektronicznym.
Punkt kompleksowej kontroli pozwalał podmiotom gospodarczym na automatyczne zgłaszanie, uiszczanie i otrzymywanie płatności za pośrednictwem portalu elektronicznego bezpośrednio w państwie członkowskim i od państwa, w którym ten VAT jest wymagalny. Po przyjęciu przez Parlament Europejski korzystnej opinii trwa obecnie procedura udzielania zgody przez Radę przed wejściem w życie pakietu punktu kompleksowej kontroli.
2. Po drugie, Komisja wystąpiła z wnioskiem COM(2005)0334 zmieniającym dyrektywę 77/388/EWG w zakresie miejsca dostawy usług świadczonych przez dostawców prowadzących działalność w UE. Wniosek ten zmienił kształt pierwszego wniosku COM(2003)0822, mając na celu zmianę głównego przepisu kraju pochodzenia na zasadę kraju konsumpcji przy świadczeniu opodatkowanych usług dla podatników i osób niepodlegających opodatkowaniu.
Wskutek tego rewolucyjnego kroku wszystkie usługi muszą być objęte podatkiem VAT zgodnie z zasadą kraju konsumpcji. Jeżeli Rada przyjmie to nowe stanowisko, w myśl wniosku COM(2005)0334 wszystkie usługi nadawania i usługi świadczone elektronicznie będą opodatkowane w miejscu konsumpcji niezależnie od statusu podatkowego klienta.
III. Główne uwagi sprawozdawcy
1. Sprawozdawca zwraca uwagę na konieczność przesunięcia o rok daty wygaśnięcia stosowania dyrektywy Rady 2002/38/WE do 31 grudnia 2009 r. Zmiana wniosku Komisji dokonana przez sprawozdawcę ma na celu przedłużenie radzie ECOFIN okresu na zapewnienie konsekwentnego stosowania, harmonizacji i ewentualnej konsolidacji w szóstej dyrektywie w sprawie VAT sprzeciwiającej się uchylaniu się od płacenia podatku i unikaniu zobowiązań podatkowych - co dotyczy całego pakietu podatku VAT - różnych przepisów zawartych w dyrektywie w sprawie VAT dla handlu elektronicznego (2002/38/WE), wniosku w sprawie stworzenia pakietu „pojedynczego systemu” (COM(2004)0728) oraz wniosku w sprawie miejsca świadczenia usług (COM(2005)0334). Uzyskanie prawnej i ekonomicznej spójności między przedmiotowymi przepisami w zakresie VAT - szczególnie jeśli chodzi o różne terminy (odnoszące się do długości okresu opodatkowania, wymogu przechowywania informacji oraz składania zeznań podatkowych) - ma ogromne znaczenie dla ustanowienia pewności prawnej, tak potrzebnej przedsiębiorstwom do prowadzenia działalności.
2. Sprawozdawca zwraca uwagę Komisji na konieczność dokładnego zbadania możliwych skutków ekonomicznych (obejmujących zatrudnienie, uiszczanie podatku dochodowego zarówno lokalnego, jak i od osób prawnych, itd.) wynikających ze zobowiązania do uzyskania wyłącznie numeru identyfikacyjnego czy też do utworzenia siedziby.
3. Wyjaśnienie tej kwestii przyczyniłoby się do zlikwidowania ewentualnego uprzywilejowanego statusu przedsiębiorstw świadczących na terenie UE usługi elektroniczne i usługi nadawania bez konieczności zakładania stałej siedziby.
4. Sprawozdawca podnosi kwestię bezpieczeństwa prawnego, ponieważ przedsiębiorstwa mające siedzibę w krajach trzecich powinny przechowywać swoje dane elektroniczne i zeznania podatkowe również poza swymi firmami w państwie członkowskim identyfikacji podatkowej, każdorazowo jeśli zażądają tego organy podatkowe.
5. Sprawozdawca zwraca uwagę na konieczność dokonywania ciągłej aktualizacji treści usług nadawania i usług elektronicznych, przywołanych w art. 9 ust. 2 i załączniku L dyrektywy Rady 77/388/WE. W zakresie rodzajów usług nadawania przywołanych w dyrektywie w sprawie VAT dla handlu elektronicznego (2002/38/WE) należy stwierdzić, że w erze cyfrowej ten rodzaj usług podlega bardzo szybkim przemianom, a zatem zaleca się starannie śledzić ich rozwój w celu zagwarantowania równości szans z punktu widzenia VAT między różnymi rodzajami usług nadawania (usług linearnych i nielinearnych).
6. Sprawozdawca zwraca uwagę na fakt różnego traktowania przez dyrektywę Rady 2002/38/WE i dyrektywę Rady 77/388/WE zagadnienia opodatkowania wartości dodanej w przypadku gazet wydawanych w formie papierowej i elektronicznej. Te drugie wchodzą wyłącznie w zakres dyrektywy w sprawie handlu elektronicznego, podczas gdy gazety wydawane w formie papierowej objęte są załącznikiem H, co oznacza, że dane państwo członkowskie ma prawo zastosować obniżoną stawkę VAT.
PROCEDURA
Tytuł |
Wniosek dotyczący dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2002/38/WE w odniesieniu do okresu stosowania systemu podatku od wartości dodanej stosowanego do usług radiowych i telewizyjnych oraz niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną |
|||||||
Odsyłacze |
COM(2006)0739 – C6-0437/2006 – 2006/0245(CNS) |
|||||||
Data konsultacji z PE |
30.11.2006 |
|||||||
Komisja przedmiotowo właściwa |
ECON |
|||||||
Komisja(e) wyznaczona(e) do wydania opinii |
|
|
|
|
|
|||
Opinia niewydana |
|
|
|
|
|
|||
Ściślejsza współpraca |
|
|
|
|
|
|||
Sprawozdawca(y) |
Zsolt László Becsey |
|
||||||
Rozpatrzenie w komisji |
6.11.2006 |
21.11.2006 |
28.11.2006 |
|
|
|||
Data przyjęcia |
28.11.2006 |
|||||||
Wynik głosowania końcowego |
+: –: 0: |
30 0 0 |
||||||
Posłowie obecni podczas głosowania końcowego |
Zsolt László Becsey, Pervenche Berès, Sharon Bowles, Udo Bullmann, Ieke van den Burg, David Casa, Jan Christian Ehler, Elisa Ferreira, José Manuel García-Margallo y Marfil, Jean-Paul Gauzès, Gunnar Hökmark, Karsten Friedrich Hoppenstedt, Sophia in 't Veld, Wolf Klinz, Guntars Krasts, Kurt Joachim Lauk, Gay Mitchell, Cristobal Montoro Romero, John Purvis, Alexander Radwan, Bernhard Rapkay, Antolín Sánchez Presedo, Margarita Starkevičiūtė, Sahra Wagenknecht, Lars Wohlin |
|||||||
Zastępca(y) obecny(i) podczas głosowania końcowego |
Harald Ettl, Satu Hassi, Giovanni Pittella, Andreas Schwab, Corien Wortmann-Kool |
|||||||
Zastępca(y) (art. 178 ust. 2) obecny(i) podczas głosowania końcowego |
|
|||||||
Data złożenia |
1.12.2006 |
|||||||
Uwagi (dane dostępne tylko w jednym języku) |
... |
|||||||