SPRAWOZDANIE w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2371/2002 w sprawie ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów rybołówstwa w ramach wspólnej polityki rybołówstwa
28.3.2007 - (COM(2006)0587 – C6‑0402/2006 –2006/0190 (CNS)) - *
Komisja Rybołówstwa
Sprawozdawca: Ioannis Gklavakis
PROJEKT REZOLUCJI LEGISLACYJNEJ PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2371/2002 w sprawie ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów rybołówstwa w ramach wspólnej polityki rybołówstwa
(COM (2006)0587 – C6‑0402/2006 –2006/0190 (CNS))
(Procedura konsultacji)
Parlament Europejski,
– uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Radzie (COM (2006)0587)[1],
– uwzględniając art. 37 Traktatu WE, na mocy którego Rada skonsultowała się z Parlamentem (C6‑0402/2006),
– uwzględniając art. 51 Regulaminu,
– uwzględniając sprawozdanie Komisji Rybołówstwa (A6‑0085/2007),
1. zatwierdza po poprawkach wniosek Komisji;
2. zwraca się do Komisji o odpowiednią zmianę jej wniosku, zgodnie z art. 250 ust. 2 Traktatu WE;
3. zwraca się do Rady, jeśli ta uznałaby za stosowne oddalić się od przyjętego przez Parlament tekstu, o poinformowanie go o tym fakcie;
4. zwraca się do Rady o ponowne skonsultowanie się z Parlamentem, jeśli ta uznałaby za stosowne wprowadzenie znaczących zmian do wniosku Komisji;
5. zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji.
Tekst proponowany przez Komisję | Poprawki Parlamentu |
Poprawka 1 ARTYKUŁ 1 PUNKT 1 | |
– 4 % średniego rocznego tonażu wycofanego z pomocą publiczną między dniem 1 stycznia 2003 r. a 31 grudnia 2006 r. w przypadku państw członkowskich będących członkami Wspólnoty dnia 1 stycznia 2003 r. oraz 4 % średniego rocznego tonażu wycofanego z pomocą publiczną między dniem 1 maja 2004 r. a 31 grudnia 2006 r. w przypadku państw członkowskich, które przystąpiły do Wspólnoty w dniu 1 maja 2004 r., oraz |
– 10 % średniego rocznego tonażu wycofanego z pomocą publiczną między dniem 1 stycznia 2003 r. a 31 grudnia 2006 r. w przypadku państw członkowskich będących członkami Wspólnoty dnia 1 stycznia 2003 r. oraz 10 % średniego rocznego tonażu wycofanego z pomocą publiczną między dniem 1 maja 2004 r. a 31 grudnia 2006 r. w przypadku państw członkowskich, które przystąpiły do Wspólnoty w dniu 1 maja 2004 r., oraz |
– 4 % tonażu wycofanego z floty z pomocą publiczną od dnia 1 stycznia 2007 r. |
– 10 % tonażu wycofanego z floty z pomocą publiczną od dnia 1 stycznia 2007 r. |
Uzasadnienie | |
Zaproponowane przyznanie 4% tonażu wycofanego z pomocą publiczną jest nadzwyczaj niskie w odniesieniu do całości floty przybrzeżnej i niewystarczające do poprawy bezpieczeństwa, higieny, warunków pracy i jakości produktów na statkach. | |
Poprawka 2 ARTYKUŁ 1 PUNKT 2 | |
|
Niemniej jednak redukcja mocy w żadnym przypadku nie może pogorszyć bezpieczeństwa lub przestronności lub skuteczności systemów przetwarzania ryb na statku.
|
|
Podobnie, o ile celem redukcji nie jest zwiększenie zdolności połowowej statku, nie uwzględnia się postanowień pierwszego akapitu, jeżeli wymiany silnika dokonuje się w celu oszczędności energii i/lub ulepszenia osiągów statku innych niż zdolność połowowa lub jeżeli zdecydowano się na korzystanie z bardziej selektywnych systemów połowów na danym statku.
|
Or. es |
- [1] Dotychczas nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym.
UZASADNIENIE
Wniosek Komisji
W czerwcu 2006 r., po osiągnięciu porozumienia politycznego w sprawie nowego Europejskiego Funduszu Rybackiego, zadecydowano o zmianie dwóch postanowień rozporządzenia leżącego u podstaw zreformowanej wspólnej polityki rybołówstwa (2371/2002) związanych z zarządzeniem zdolnością połowową. Zmiana pozwala na pewne działania dostosowawcze floty w celu poprawy bezpieczeństwa, warunków pracy, higieny i jakości produktów na pokładzie oraz efektywności energetycznej.
Konkretnie zaproponowano zmiany dwóch artykułów w rozdziale III rozporządzenia (WE) nr 2371/2002: art. 11 w sprawie dostosowania zdolności połowowej oraz art. 13 odnoszącego się do systemu wprowadzania/wycofywania oraz ogólnego zmniejszenia zdolności połowowej.
a) Nowy art. 11 daje możliwość wykorzystania 4% tonażu wycofanego z floty lub tonażu, który zostanie wycofany z floty z pomocą publiczną na przeprowadzenie modernizacji statków rybackich, w ramach potrzeb w zakresie bezpieczeństwa i higieny oraz poprawy warunków pracy rybaków na pokładzie statku.
b) W celu kontynuowania obecnie prowadzonej polityki na rzecz zmniejszania zdolności połowowej, w nowym art. 13 dodano postanowienie, zgodnie z którym moc zmniejszona w związku z wymianą silnika z pomocą publiczną nie może zostać wyrównana.
Uwagi sprawozdawcy
Sprawozdawca wyraża zadowolenie w związku z wnioskiem Komisji zmieniającym rozporządzenie stojące u podstaw wspólnej polityki rybołówstwa w odniesieniu do kwestii odnoszących się do zarządzania zdolnością połowową floty. Ta zmiana zapewni państwom członkowskim możliwość zwiększenia w ograniczony sposób tonażu ich statków, co doprowadzi do poprawy bezpieczeństwa, warunków pracy i higieny, jakości produktów na pokładzie i efektywności energetycznej.
Odnośnie zmiany w art. 11 sprawozdawca uznaje możliwość wykorzystania 4% tonażu wycofanego lub tonażu, który zostanie wycofany z floty z pomocą publiczną za jasną i pozytywną. Celem jest modernizacja statków rybackich z przyczyn związanych z bezpieczeństwem i higieną.
Sprawozdawca uznaje, że ten procent należy w pierwszej kolejności przyznać łodziowemu rybołówstwu przybrzeżnemu, tzn. statkom, których całkowita długość nie przekracza 12 metrów, z dwóch powodów, po pierwsze dlatego, że ten sektor wiele wycierpiał ze względu na zmiany warunków połowów, po drugie dlatego, że jego przetrwanie nie jest pewne.
Jednak zdaniem sprawozdawcy możliwość powtórnego przyznania 4% tonażu wycofanego z pomocą publiczną nie przyniesie realnej pomocy temu sektorowi, ponieważ stanowi on ponad 80% floty rybackiej. Chodzi więc o bardzo niski procent rozkładający się na wielką liczbę statków.
Z dokumentów dotyczących wspólnotowej floty połowowej wynika, że w latach 2003, 2004 i 2005 z pomocą publiczną wycofane zostało 132 tys. tonażu brutto (BRT). Dokładnie rzecz biorąc, w starych państwach członkowskich wycofano 112 tys. BRT (6,27%), a od maja 2004 r. w nowych państwach członkowskich wycofano dodatkowo 20 tys. ton BRT (18,47%). 4% tej wartości rozłożone na floty rybackie państw członkowskich stanowi bardzo niewiele. Zwłaszcza dla państw członkowskich, które przyznały pierwszeństwo modernizacji floty przybrzeżnej, ta możliwość nie ma wielkiego znaczenia. Należy zauważyć, że zmniejszenie tonażu zostało przede wszystkim osiągnięte dzięki trwałemu zaprzestaniu prowadzenia działalności w zakresie rybołówstwa.
Sprawozdawca jest przekonany, że ponieważ ta konkretna zmiana nie zwiększy zdolności połowowej statków, zaproponowane umiarkowane zwiększenie procentu - 10% całości tonażu wycofanego z pomocą publiczną - mogłoby poprawić warunki pracy i higienę na pokładzie. Ponadto, co jeszcze ważniejsze, zwiększyłoby to konkurencyjność floty przybrzeżnej, mając istotne konsekwencje społeczne i gospodarcze dla ludności zamieszkującej obszary przybrzeżne.
Propozycja sprawozdawcy nie pociąga poza tym za sobą obciążeń administracyjnych lub finansowych, ale mieści się w duchu porozumienia politycznego. Inaczej mówiąc, zastosowanie nowych zasad zarządzania flotą jest zapewnione przy istniejących środkach ludzkich i budżetowych.
Odnośnie do zmiany zaproponowanej w art. 13 ust. 1 lit. c): chodzi o wprowadzenie nowego postanowienia, zgodnie z którym nie można zrównoważyć zmniejszenia mocy w związku z wymianą silnika z pomocą publiczną. Nowe postanowienie dołączono w celu dostosowania rozporządzenia do przewidzianego również w Europejskim Funduszu Rybackim w celu zmniejszenia zdolności połowowej floty.
W tym przypadku odniesienie dotyczy art. 25 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1198/2006 dotyczącego możliwości zmiany silnika statku z pomocą finansową, zależnie od typu statku, od 1 stycznia 2003 r. Jeśli statek należy do łodziowego rybołówstwa przybrzeżnego, czyli jego długość nie przekracza 12 metrów, nowy silnik zachowa taką samą moc jak poprzedni, natomiast w przypadku większych statków przewidziano zmniejszenie mocy o 20%.
Sprawozdawca wyraża zadowolenie, że zainteresowane strony będą mogły zastąpić silnik statku z pomocą publiczną, obawia się jednak, że powiązanie udzielanej pomocy na wymianę silnika statków dłuższych niż 12 metrów z obowiązkiem zmniejszenia jego mocy o 20% może mieć niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo statku i załogi. Ponadto w ten sposób uniemożliwi się pewne metody połowu, co pociągnie za sobą konsekwencje społeczne i gospodarcze.
Sprawozdawca przyznaje, że w ramach wspólnej polityki rybołówstwa przyjęto środki zdolne do zmniejszenia nadmiernej zdolności połowowej. Dowodzi tego dokumentacja wspólnotowej floty rybołówczej. W latach 2003, 2004 i 2005 wycofano z pomocą publiczną 427 000 kW. Z tej zdolności połowowej znakomita większość – 373 000 kW – przypada na państwa członkowskie unijnej Piętnastki. Zdolność połowowa wycofana w nowych państwach członkowskich z pomocą publiczną od 2 maja 2004 r. wyniosła 54 000 kW.
Sprawozdawca zgadza się z Komisją, że zdolność połowowa floty pozostaje na wysokim poziomie w stosunku do zapasów rybnych. Nalega jednak, by zmniejszenie zdolności połowowej nie następowało kosztem bezpieczeństwa statków i załóg. Pomoc wspólnotowa powinna zostać dostosowana do potrzeb zmieniającego się sektora rybołówczego i gwarantować zarówno trwałą eksploatację zasobów rybnych, jak i długotrwałą działalność rybołówczą.
Wnioski
Sprawozdawca wyraża zadowolenie z zamiaru przyznania przez Komisję - mimo, że niewielkich - możliwości modernizacji statków rybackich w związku z potrzebami bezpieczeństwa i higieny oraz poprawy warunków pracy na pokładzie. Jego zdaniem trzeba powtórnie rozważyć wskaźnik procentowy w celu umożliwienia rzeczywistej modernizacji łodziowego rybołówstwa przybrzeżnego. Odnośnie do zmiany w art.13, sprzeciwia się obowiązkowemu zmniejszeniu mocy o 20% statków o długości przewyższającej 12 metrów, ponieważ wystawia to na szwank bezpieczeństwo statku i załogi, jednocześnie w praktyce uniemożliwiając niektóre metody połowu, co pociągnie za sobą konsekwencje społeczne i gospodarcze dla tego sektora.
PROCEDURA
Tytul |
Ochrona i zrównoważona eksploatacja zasobów rybołówstwa |
|||||||
Odsyłacze |
COM(2006)0587 - C6-0402/2006 - 2006/0190(CNS) |
|||||||
Data konsultacji z PE |
9.11.2006 |
|||||||
Komisja przedmiotowo właściwa Data ogłoszenia na posiedzeniu |
PECH 29.11.2006 |
|||||||
Komisja(e) wyznaczona(e) do wydania opinii Data ogłoszenia na posiedzeniu |
ENVI 29.11.2006 |
|
|
|
||||
Opinia niewydana Data decyzji |
ENVI 28.11.2006 |
|
|
|
||||
Sprawozdawca(y) Data powołania |
Ioannis Gklavakis 13.12.2006 |
|
|
|||||
Rozpatrzenie w komisji |
25.1.2007 |
27.2.2007 |
|
|
||||
Data przyjęcia |
22.3.2007 |
|
|
|
||||
Wynik głosowania końcowego |
+: –: 0: |
25 1 0 |
||||||
Posłowie obecni podczas głosowania końcowego |
Alfonso Andria, Stavros Arnaoutakis, Elspeth Attwooll, Marie-Hélène Aubert, Iles Braghetto, Luis Manuel Capoulas Santos, Paulo Casaca, Zdzisław Kazimierz Chmielewski, Emanuel Jardim Fernandes, Carmen Fraga Estévez, Duarte Freitas, Ioannis Gklavakis, Pedro Guerreiro, Ian Hudghton, Heinz Kindermann, Rosa Miguélez Ramos, Marianne Mikko, Philippe Morillon, Seán Ó Neachtain, Willi Piecyk, Struan Stevenson, Catherine Stihler, Daniel Varela Suanzes-Carpegna |
|||||||
Zastępca(y) obecny(i) podczas głosowania końcowego |
Vincenzo Aita, Ole Christensen, Jan Mulder, Thomas Wise |
|||||||