ZPRÁVA o roční politické strategii Komise pro rozpočtový proces pro rok 2008
3. 4. 2007 - (2007/2017(BUD))
Oddíl III – Komise
Rozpočtový výbor
Zpravodaj: Kyösti Virrankoski
PR_BUD_Strategy
VYSVĚTLUJÍCÍ PROHLÁŠENÍ
Pracovní dokument č. 1 k rozpočtu zaměřenému na výsledky
Úvod
1. Tento pracovní dokument je prvním z řady dokumentů, které vypracuje hlavní zpravodaj během přípravy rozpočtu na rok 2008.
2. V jednáních o rozpočtu, která se uskuteční ve druhé polovině tohoto roku, dosáhne Evropský parlament tváří v tvář Komisi a Radě nejvíce, pokud bude moci při vyjednávání vycházet z obecně sdílených záměrů a společných cílů. Zpravodaj výboru proto zdůrazňuje svůj úmysl vést pravidelné konzultace s poslanci Parlamentu, s jeho specializovanými výbory a zejména se svými kolegy v Rozpočtovém výboru s cílem vytvořit silný postoj Parlamentu k rozpočtu na rok 2008.
3. Zpravodaj výboru poznamenává, že tento pracovní dokument čerpá z diskuse a názorů vyslovených při první výměně názorů týkající se priorit pro rozpočet na rok 2008, která se uskutečnila v Rozpočtovém výboru dne 23. ledna 2007.
4. Struktura tohoto pracovního dokumentu je následující: první oddíl popisuje zpravodajovo pojetí rozpočtu zaměřeného na výsledky. Druhý oddíl se zaměřuje na počáteční fáze ročního rozpočtového procesu a na otázky související se strukturou rozpočtu EU a s lidskými zdroji. Třetí oddíl se věnuje politickým prioritám.
5. Přípravné práce na rozpočtu na rok 2008 přirozeně neprobíhají ve vakuu. Pokud jde o politická témata Evropské unie, v roce 2007 si připomínáme 50. výročí podepsání Římské smlouvy a nový impuls dostává snaha dosáhnout pokroku v otázce Ústavní smlouvy. Globalizace se všemi příležitostmi a výzvami, které ji provázejí – v hospodářské a sociální oblasti a v oblasti životního prostředí – bude, jak se zdá, postupovat rychlým tempem a otázky jako bezpečnost dodávek energie, změna klimatu a migrace se dostávají stále více do popředí pozornosti.
6. Pokud jde o financování Evropské unie, rok 2007 je prvním rokem víceletého finančního rámce (VFR) na období 2007–2013. Rozpočet na rok 2008 tedy bude druhým rozpočtem, na kterém bude třeba se dohodnout v rámci celkových stropů uvedených v příloze 1 (připojené k tomuto pracovnímu dokumentu jako příloha 1) interinstitucionální dohody (IID) ze dne 17. května 2006. Rok 2008 bude předposledním rokem šestého volebního období Parlamentu a funkčního období Barrosovy komise. V důsledku toho bude rozpočet na rok 2008 připravován v rámci dalších prací směřujících k přezkumu finančního výhledu, který se bude týkat jak příjmů, tak výdajů. Rozpočet na rok 2008 bude vycházet z rozpočtu na rok 2007. Zpravodaj výboru poukazuje na práci stálých zpravodajů pro finanční výhled, vlastní zdroje a hlavního zpravodaje pro rozpočet na rok 2007 a upozorňuje, že v příloze 2 k tomuto pracovnímu dokumentu jsou uvedeny souhrnné výsledky rozpočtového procesu pro rok 2007 podle jednotlivých okruhů VFR. Tyto číselné údaje slouží jako podklad pro práci, která před námi stojí při přípravě rozpočtu na rok 2008.
I. Rozpočet zaměřený na výsledky
7. Hlavní zpravodaj pro rozpočet na rok 2008 navrhuje sestavovat rozpočet na rok 2008 jako „rozpočet zaměřený na výsledky“. Celková filosofie, kterou zpravodaj předkládá výboru, přímo navazuje na přístup hlavního zpravodaje pro rozpočet na rok 2007. „Rozpočet zaměřený na výsledky“ znamená, že v konečném důsledku jde především o praktický výsledek politiky. Rozpočtový orgán by se měl ve velké míře zaměřit na to, aby zajistil, že politika bude prováděna tak, aby v první řadě plnila politické cíle, pro které byla legislativně stanovena. Například:
· Zlepšuje evropská politika skutečně život občanů?
· Vede evropská politika vzdělávání a odborného školení k ucelenému pochopení evropské kultury a hodnot a ke zlepšení dovedností mladých lidí takovým způsobem, že zvyšuje konkurenceschopnost EU v moderní, globalizované ekonomice?
· Vede podpora výzkumu a vývoje k modernizaci a vyšší výkonnosti společností v EU, která se projevuje například větším počtem patentových žádostí, které podaly společnosti z EU?
· Zvyšuje regionální politika HDP na obyvatele v méně rozvinutých regionech EU?
· Plní EU své povinnosti globálního hráče efektivně a vyváženě?
8. Abychom mohli odpovědět na tyto otázky, je zapotřebí přesvědčivých dokladů o dopadu výdajů. Zpravodaj výboru má v úmyslu vyzvat Komisi, aby předložila Rozpočtovému výboru takové údaje, které svědčí o plnění politických cílů ku prospěchu občanů EU. Rád by navázal na přístup zvolený v rozpočtovém procesu pro rok 2007, kdy byly využívány studie a posudky externích odborníků ve snaze shromáždit doklady o účelnosti vynaložených prostředků EU. Tento přístup by měl na druhou stranu vést ke zvýšení vlivu Parlamentu jako jedné ze dvou složek rozpočtového orgánu při zajišťování toho, aby byly peníze z veřejného rozpočtu vynakládány účelně. Zpravodaj výboru by proto přivítal vznik řady studií provedených jménem Rozpočtového výboru, a ten může poté rozhodnout o prioritách v průběhu jednání o rozpočtu. Některé náměty jsou uvedeny v druhém oddílu tohoto pracovního dokumentu.
9. Zpravodaj výboru poukazuje na skvělý výsledek, kterého se Parlamentu podařilo dosáhnout při revizi finančního nařízení během roku 2006. Domnívá se však, že stále ještě jsou případy, v nichž přehnaně legalistický přístup k procesu provádění politiky EU brání jejímu účelnému a účinnému uskutečňování. Nalézt tu pravou rovnováhu mezi důvěrou na jedné straně a strukturou pravidel, jejich cílem je zabránit protiprávnímu jednání, na straně druhé je jednou ze stěžejních výzev pro efektivní přístup ke sledování plnění rozpočtu a k dohledu nad ním.
II. Rozpočtový proces a struktura rozpočtu
Roční politická strategie
10. Komise má předložit svou roční politickou strategii (APS) na rok 2008 dne 22. února. APS je důležitým dokumentem, ve kterém uvádí Komise cíle politiky pro rok 2008. Návrhem Komise, jak financovat tyto cíle, je předběžný návrh rozpočtu (PNR) na rok 2008, který bude přijat pravděpodobně dne 2. května 2007. Je proto naprosto nutné, aby Parlament dokázal předat Komisi koherentní soubor svých vlastních priorit pro rozpočet na rok 2008 před 2. květnem, aby mohla Komise zapracovat tyto priority do PNR na rok 2008. Záměrem zpravodaje výboru je využít tohoto pracovního dokumentu a následných připomínek kolegů z Rozpočtového výboru při přípravě návrhu zprávy o APS na rok 2008. Usnesení o APS by pak mělo sloužit jako nástroj, kterým bude Parlament ovlivňovat tvorbu rozpočtu předtím, než Komise přijme PNR.
Sestavování rozpočtu podle činností a výkazy o činnosti
11. Zpravodaj výboru je dlouhodobě zastáncem koncepce sestavování rozpočtu podle činností (Activity-based budgeting – ABB), jehož těžištěm je cíl dosáhnout toho, aby finanční a lidské zdroje odpovídaly politickým prioritám. Byl rozhodným zastáncem zavedení přístupu ABB do systému Komise pro rozdělování rozpočtových zdrojů, který přiděloval zdroje podle „oblastí politiky“ (o nichž se někdy hovoří také jako o „hlavách“ rozpočtu), které v zásadě přesně odpovídaly působnosti jednotlivých generálních ředitelství Komise. Například výdaje na politiku v oblasti životního prostředí se tedy uskutečňují z rozpočtové hlavy 07 „Životní prostředí“. Tyto prostředky na výdaje jsou přiděleny generálnímu ředitelství Komise pro životní prostředí. Obecně vzato, koncepce ABB umožnila rozpočtovému orgány mít lepší kontrolu nad směřováním prostředků na výdaje.
12. Zpravodaj výboru by však rád zdůraznil, že sladit přístup ABB a strukturu členění finančního výhledu na okruhy a víceleté příděly finančních prostředků (viz příloha 1) není snadné. Zatímco okruhy finančního výhledu jsou užitečnou politickou kategorizací výdajů EU na období 2007–2013, překrývající se rozpočtové hlavy ABB a kategorizace do okruhů VFR mohou vést k určitému zmatku. Například v PNR na rok 2007 je oblast politiky/hlava rozpočtu „Životní prostředí“ rozptýlena ve 4 okruzích VFR (2, 3b, 4 a 5). Zpravodaj výboru by rád zdůraznil, že pro řádné zkoumání výdajů ze strany rozpočtového orgánu je důležité, aby Komise zpracovala své návrhy rozpočtových výdajů v přehledné podobě.
13. Výkazy o činnosti, které zpracovává každé generální ředitelství Komise a které se týkají cílů, činností a výsledků jejich politik, jsou pro rozpočtový orgán klíčovým nástrojem pro posouzení, do jaké míry přístup ABB funguje. Výkazy o činnosti zpracovává každé GŘ Komise a jsou součástí PNR. Zpravodaj výboru vítá, že se tyto dokumenty vypracovávají, ale poznamenává, že se tyto výkazy v minulosti příliš zaměřovaly na rozsáhlé popisy procesu a málo prostoru věnovaly vazbě mezi cíli politiky a jejími výsledky. Zpravodaj výboru má v úmyslu se podrobně zabývat výkazy o činnosti na rok 2008.
Lidské zdroje
14. Než se budeme věnovat prioritám politiky pro rok 2008, zpravodaj výboru by rád zdůraznil důležitost lidských zdrojů. Parlament v řadě bodů podpořil argumentaci Komise proti radikálním škrtům v počtech zaměstnanců Komise během rozpočtového procesu na rok 2007, ale požadoval, aby Komise provedla do 30. dubna 2007 prověrku stavu zaměstnanců, která by ozřejmila její skutečné potřeby. Zpravodaj výboru tento dokument se zájmem očekává.
15. Problémem souvisejícím s diskusí o rozpočtových strukturách VFR/ABB je skutečnost, že okruh 5 „Správa“ nemusí zahrnovat veškeré skutečné správní náklady Komise. V souvislosti s probíhající prací stálých zpravodajů Rozpočtového výboru pro agentury je namístě poukázat v tomto raném stadiu přípravné analýzy před rozpočtovým procesem pro rok 2008 na tři specifické otázky. Zaprvé, Komise, jak se zdá, čím dál více využívá výkonných agentur k uskutečňování konkrétních politik. Pokud výkonné agentury dělají práci za „mateřské“ GŘ, které dané úkoly dříve vykonávalo, měla by se v každém případě snížit v „mateřském“ GŘ potřeba pracovníků. Výkazy o činnosti pro rozpočet na rok 2008 by se měly touto otázkou zabývat. Zadruhé, výkonné agentury jsou pouze jedním z příkladů zřejmého rozmachu praxe „outsourcingu“ v Komisi, která může vést k tomu, že činnosti v rámci praktického provádění politik budou svěřovány „subjektům ad hoc“, které nejsou jasně vymezeny ve finančním nařízení. Tento „outsourcing“ může pomoci zajistit efektivnější provádění politik, ale měl by probíhat tak, aby byl pro rozpočtový orgán průhledný a nevedl k rozšíření skrytých nákladů na lidské zdroje, které nejsou v okruhu 5 rozpočtu na první pohled zřejmé. Zatřetí, je důležité, aby existoval efektivní dohled nad úkoly, které plní agentury, výkonné agentury a jiné subjekty ad hoc, které všechny zaměstnávají zaměstnance se smlouvou na dobu určitou ve větší míře než sama Komise. Je třeba dalších informací o politice lidských zdrojů v těchto subjektech, aby bylo možno posoudit míru dohledu a zajistit odpovídající míru individuální odpovědnosti za zaměstnance, kteří jsou u nich v pracovním poměru.
III. Politické priority
16. Zpravodaj výboru soudí, že usnesení Parlamentu o roční politické strategii Komise je vhodnou příležitostí pro prezentaci jeho politických priorit pro rozpočet na rok 2008. Na tomto místě není jeho snahou podat jejich obsáhlý soupis. Nicméně v souladu s přístupem „rozpočtu zaměřeného na výsledky“ bude zbývající prostor tohoto pracovního dokument věnován několika námětům na klíčová témata a priority. Tyto priority mají formu témat pro studie, jejichž zpracování možná Rozpočtový výbor zadá externím odborníkům. Pokud se podaří předložit tyto studie výboru před letní přestávkou, mohly by z nich vyplynout podněty pro podzimní stěžejní fáze rozpočtového procesu. Bylo by samozřejmě důležité zajistit, aby tyto studie byly konzistentní s pracemi probíhajícími ve specializovaných výborech.
Témata, jichž se studie budou týkat, mohou být také zdrojem námětů pro pilotní projekty a přípravné akce, v souvislosti s nimiž obsahuje IID v příloze II (D) závazek Parlamentu vystoupit se svými záměry do poloviny června.
17. Zpravodaj výboru se snažil zahrnout do tohoto dokumentu náměty kolegů, zejména ty, které vyslovili během diskuse v Rozpočtovém výboru dne 23. ledna. Těší se na další diskusi s kolegy.
Politické priority a otázky k dalšímu zkoumání
· Konkurenceschopnost EU a celoživotní vzdělávání
18. Vysoký standard životní úrovně občanů EU ve srovnání s jinými regiony světa se odráží v poměrně vysoké nákladovosti společností v EU. Společnosti v EU proto musí být přizpůsobivé a zaměstnávat vysoce kvalifikované pracovníky, aby byly schopny konkurovat v prostředí globální ekonomiky. V důsledku toho je evropská ekonomika závislá ve značné míře na dovednostech lidí, kteří v ní působí. Odvětví služeb zaměstnává v některých z nejbohatších regionů EU přes 70 procent pracovníků a obecný trend, který souvisí s probíhajícím procesem globalizace, směřuje, jak se zdá, k dalšímu růstu odvětví služeb v Evropě. Hospodářská konkurenceschopnost EU je často charakterizována číselnými údaji, které vykazuje odvětví průmyslu. Ty mají svou váhu, ale postihují celkový stav pouze zčásti. Program celoživotního vzdělávání je důležitou součástí snah pomoci evropským občanům uplatnit se v globalizovaném světě. Studie by se mohla zabývat – možná leckdy přehlíženým – ekonomickým přínosem tohoto programu a mohla by se zaměřit na příležitosti, které pomáhá program vytvořit pro jeho účastníky.
· EU jako globální hráč/posouzení rozpočtových dopadů rostoucí role EU při civilních a vojenských misích v krizových oblastech
19. V posledních letech se velmi výrazně zvýšilo zapojení EU do civilních a vojenských misí v krizových oblastech. Tyto mise mohou být financovány z nástroje stability, z rozpočtu na SZBP, z mechanismu Athena nebo z příspěvků členských států. Částečně, vzhledem k nadcházející misi v Kosovu, by bylo cílem této studie vyvodit poučení z předchozích misí, pokud jde o nejvhodnější/nejúčelnější způsoby poskytování finančních prostředků pro různé druhy misí. Studie by se také zabývala mírou parlamentního dohledu, které lze dosáhnout při různých postupech financování. Studie by rovněž mohla být užitečná tím, že postihne vazby mezi rozhodnutími o financování a „životním cyklem“ mise: od jejího zahájení a po hodnocení ex post.
· Hodnocení správní reformy v Evropské komisi
20. Cílem této studie by bylo vyhodnotit efektivnost tzv. Kinnockovy reformy, pokud jde o racionalizaci správy Evropské komise. Studie by zkoumala, do jaké míry zlepšily reformy přijímání pracovníků a služební postup na základě zásluh, postupy personálního a finančního řízení v Komisi. Přístup sestavování rozpočtu podle činností (ABB) byl rovněž zaveden v posledních letech jako nástroj zajišťující, aby zdroje Komise lépe odpovídaly politickým cílům. Studie by se měla také zabývat otázkou, do jaké míry byl tento přístup efektivní a jaké křížové vazby případně vznikly mezi Kinnockovými reformami a zavedením ABB.
· Zlepšení vlivu strukturálních fondů na dosahování lisabonských cílů
21. Strukturální fondy jsou určeny k financování strukturální politiky a politiky soudržnosti v méně rozvinutých regionech EU a prostředky z nich se vynakládají prostřednictvím programů vypracovaných členskými státy. Lisabonské cíle však obsahují závazek zvýšit výdaje EU na výzkum a vývoj na 3 % HDP EU. 7. rámcový program pro výzkum má za cíl pomoci dosáhnout tohoto cíle, ale je prostor pro větší příspěvek ze stávajících strukturálních fondů. Výroční zpráva Komise o pokroku při uskutečňování Lisabonské strategie z prosince 2006 uvádí, že členské státy by mohly dělat v této oblasti více. Zvláště to zřejmě platí pro ty členské státy, které vstoupily do EU v roce 2004 a v roce 2007. Studie by se tedy měla zabývat otázkou, do jaké míry stávající strukturální fondy skutečně přispívají ke zvyšování kapacity výzkumu a vývoje v EU, a navrhnout opatření, kterými by bylo možno tento příspěvek zvýšit.
· Posouzení financování EU poskytovaného na sledování nelegální migrace
22. Vnější hranice EU jsou pod stálým a značným tlakem migrantů, zvláštní nápor je na jižní hranici v celé její délce. Nutnost mít pod lepší kontrolou vnější hranice EU je jednou z hlavních priorit Evropského parlamentu. Tato studie by proto měla posoudit financování, které EU poskytuje na sledování nelegální migrace, s cílem porovnat finanční zdroje poskytnuté na nové nástroje, jako je Fond pro vnější hranice, Evropský fond pro uprchlíky, Evropský fond pro integraci státních příslušníků třetích zemí a agentura FRONTEX, s jejich záměry a politickými cíli. Studie by měla také posoudit otázku, zda jsou finanční prostředky a jejich rozdělení mezi jednotlivé nástroje optimální pro dosažení politických cílů a poskytování podpory členským státům, které se musí vyrovnat s přistěhovalectvím.
· Má EU k dispozici finanční zdroje ke splnění společných cílů, pokud jde o energetickou politiku a změnu klimatu?
23. Komise předložila v lednu 2007 zásadní sdělení o změně klimatu a energetické politice pro Evropu. Tato sdělení vytyčují ambiciózní cíle, pokud jde o udržitelnost, bezpečnost a konkurenceschopnost dodávek. V rámci rozpočtu EU, stejně jako v jakémkoli jiném rozpočtu, vzájemně soupeří jednotlivé priority o omezené finanční prostředky. Ovšem vzhledem k prvořadému zájmu, který na sebe upoutala energetická politika a přístup ke změně klimatu v posledních letech, by tato studie měla zkoumat, zda s dostupnými finančními prostředky bude Unie schopna udržet potřebné tempo. Tato studie by proto měla porovnat finanční zdroje, které jsou k dispozici, se skutečnými potřebami, ze kterých vycházejí politické cíle, a předložit návrhy, jak by mohly dodatečné finanční prostředky, pokud vznikne přesvědčení o jejich nutnosti, být vynaloženy nejefektivněji a nejtransparentněji.
· Financování multifunkčnosti evropského zemědělství
24. Multifunkčnost odvětví zemědělství byla již před dlouhou dobou uznána za jeden z cílů politiky EU. Důležitý aspekt pilíře rozvoje venkova v rámci společné zemědělské politiky (SZP) se týká programů k zajištění udržitelnosti evropské zemědělské půdy, venkovské krajiny a venkovského způsobu života. Evropská unie má nyní 27 členských států a v SZP budou v budoucnu provedeny další reformy. Za těchto okolností by tato studie mohla začít popisem dosud provedených změn v politice rozvoje venkova. Dále by se mohla zabývat scénáři toho, co další změny v politice rozvoje venkova mohou znamenat pro evropské odvětví zemědělství: jak ovlivní činnosti a příjmy zemědělců? Jakou roli budou hrát inovativní zemědělské podniky, mj. v oblasti biotechnologie? Jak půjdou tyto změny dohromady s mezinárodními závazky v rámci WTO a jiných mezinárodních organizací? Vzhledem k tomu, že na SZP se celkově vynakládá zhruba 40 % výdajů EU, jakékoli změny zemědělské politiky EU mají závažné finanční důsledky. Studie by proto měla rovněž zkoumat finanční důsledky analyzovaných scénářů.
· Informační a komunikační politika a přiblížení se občanům na místní úrovni
25. Ve věku stále se rozšiřující komunikace přes internet stojí rozšířená Unie o 27 členech před zásadní výzvou, jak komunikovat s občany. Téma, které se v posledních letech dostalo do popředí zájmu, je důležitost komunikace s občany způsobem, který je pro ně snadno přístupný. To neznamená jen hovořit k nim v jazyce, kterým mluví, ale také v mediálním prostředí, v němž je možno propojit evropská témata s každodenní realitou a s tím, co zajímá lidi v regionu, ve kterém žijí. Komise věnuje značné prostředky na přiblížení se občanům na místní úrovni a Parlament schválil v rozpočtu na rok 2007 pilotní projekt „pilotních informačních sítí“, jehož cílen je lépe propojit politiky z členských zemí, novináře a osoby, které mají vliv na utváření veřejného mínění, se zázemím EU v Bruselu. Tato studie by se mohla zabývat zkušenostmi z těchto snah: co funguje? Co nikoli? Kde je třeba více zdrojů? Na co je vynaložit?
ANNEX I FINANCIAL FRAMEWORK 2007-2013 |
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
(EUR million - 2004 prices) |
|
COMMITTMENT APPROPRIATIONS |
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
Total |
|
1. Sustainable Growth |
51 267 |
52 415 |
53 616 |
54 294 |
55 368 |
56 876 |
58 303 |
382 139 |
|
1a Competitiveness for Growth and Employment |
8 404 |
9 097 |
9 754 |
10 434 |
11 295 |
12 153 |
12 961 |
74 098 |
|
1b Cohesion for Growth and Employment |
42 863 |
43 318 |
43 862 |
43 860 |
44 073 |
44 723 |
45 342 |
308 041 |
|
2. Preservation and Management of Natural Resources |
54 985 |
54 322 |
53 666 |
53 035 |
52 400 |
51 775 |
51 161 |
371 344 |
|
of which: market related expenditure and direct payments |
43 120 |
42 697 |
42 279 |
41 864 |
41 453 |
41 047 |
40 645 |
293 105 |
|
3. Citizenship, freedom, security and justice |
1 199 |
1 258 |
1 380 |
1 503 |
1 645 |
1 797 |
1 988 |
10 770 |
|
3a. Freedom, Security and Justice |
600 |
690 |
790 |
910 |
1 050 |
1 200 |
1 390 |
6 630 |
|
3b. Citizenship |
599 |
568 |
590 |
593 |
595 |
597 |
598 |
4 140 |
|
4. EU as a global player |
6 199 |
6 469 |
6 739 |
7 009 |
7 339 |
7 679 |
8 029 |
49 463 |
|
5. Administration(1) |
6 633 |
6 818 |
6 973 |
7 111 |
7 255 |
7 400 |
7 610 |
49 800 |
|
6. Compensations |
419 |
191 |
190 |
|
|
|
|
800 |
|
TOTAL COMMITTMENT APPROPRIATIONS |
120 702 |
121 473 |
122 564 |
122 952 |
124 007 |
125 527 |
127 091 |
864 316 |
|
as a percentage of GNI |
1,10% |
1,08% |
1,07% |
1,04% |
1,03% |
1,02% |
1,01% |
1,048% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOTAL PAYMENT APPROPRIATIONS |
116 650 |
119 620 |
111 990 |
118 280 |
115 860 |
119 410 |
118 970 |
820 780 |
|
as a percentage of GNI |
1,06% |
1,06% |
0,97% |
1,00% |
0,96% |
0,97% |
0,94% |
1,00% |
|
Margin available |
0,18% |
0,18% |
0,27% |
0,24% |
0,28% |
0,27% |
0,30% |
0,24% |
|
Own Resources Ceiling as a percentage of GNI |
1,24% |
1,24% |
1,24% |
1,24% |
1,24% |
1,24% |
1,24% |
1,24% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(1) The expenditure on pensions included under the ceiling for this heading is calculated net of the staff contributions to the relevant scheme, within the limit of EUR 500 million at 2004 prices for the period 2007-2013. |
|||||||||
2007 Budgetary Procedure
Parliament's Second Reading - 14 December 2006
Multi-annual Financial Framework - Margins
Cat. |
2007 MFF |
Council 2nd Reading |
Parliament amendments |
Parliament's 2nd Reading |
Margins left by EP |
||||||
Commitments |
Payments |
Commitments |
Payments |
Commitments |
Payments |
Commitments |
Payments |
Commitments |
Payments |
||
1 |
54.405.000.000 |
0 |
54.274.887.015 |
44.137.342.319 |
80.065.000 |
724.708.000 |
54.354.952.015 |
44.862.050.319 |
50.047.985 |
0 |
|
1a |
8.918.000.000 |
0 |
8.788.328.511 |
6.772.076.511 |
79.839.000 |
299.708.000 |
8.868.167.511 |
7.071.784.511 |
49.832.489 |
0 |
|
1b |
45.487.000.000 |
0 |
45.486.558.504 |
37.365.265.808 |
226.000 |
425.000.000 |
45.486.784.504 |
37.790.265.808 |
215.496 |
0 |
|
European Gobal Adjustment Funds (outside the MFF & margin) |
500.000.000 |
0 |
|
|
500.000.000 |
|
|
|
|||
2 |
58.351.000.000 |
0 |
56.240.800.036 |
54.665.465.736 |
9.430.000 |
53.080.000 |
56.250.230.036 |
54.718.545.736 |
2.100.769.964 |
0 |
|
3 |
1.273.000.000 |
0 |
1.149.840.000 |
1.049.687.652 |
96.606.000 |
127.278.000 |
1.246.446.000 |
1.176.965.652 |
26.554.000 |
0 |
|
3a |
637.000.000 |
0 |
561.695.000 |
400.145.000 |
62.138.000 |
73.538.000 |
623.833.000 |
473.683.000 |
13.167.000 |
0 |
|
3b |
636.000.000 |
0 |
588.145.000 |
649.542.652 |
34.468.000 |
53.740.000 |
622.613.000 |
703.282.652 |
13.387.000 |
0 |
|
4 |
6.578.000.000 |
0 |
6.401.214.000 |
7.179.921.578 |
176.719.000 |
172.825.154 |
6.577.933.000 |
7.352.746.732 |
67.000 |
0 |
|
Emergency Aid Reserve (outside the MFF & margin*) |
234.527.000 |
0 |
|
|
234.527.000 |
|
|
|
|||
5 |
7.115.000.000 |
0 |
6.849.570.101 |
6.849.470.101 |
92.793.929 |
92.793.929 |
6.942.364.030 |
6.942.264.030 |
172.635.970 |
0 |
|
6 |
445.000.000 |
0 |
444.646.152 |
444.646.152 |
0 |
0 |
444.646.152 |
444.646.152 |
353.848 |
0 |
|
Total |
128.167.000.000 |
123.866.000.000 |
126.095.484.304 |
114.326.533.538 |
455.613.929 |
1.170.685.083 |
126.551.098.233 |
115.497.218.621 |
2.350.428.767 |
8.368.781.379 |
|
STANOVISKO Výboru pro zahraniční věci (22. 3. 2007)
pro Rozpočtový výbor
k roční politické strategii Komise pro rozpočtový proces pro rok 2008
(2007/2017(BUD))
Navrhovatel: Michael Gahler
NÁVRHY
Výbor pro zahraniční věci vyzývá Rozpočtový výbor jako příslušný výbor, aby do svého návrhu usnesení začlenil tyto návrhy:
1. zdůrazňuje, že rozpočet na rok 2008 by měl Evropské unii umožnit účinně provádět své politiky a dodržet všechny své závazky vůči partnerům na celém světě; zdůrazňuje, že na vnější činnost Unie by měly být k dispozici dostatečné prostředky na podporu činností souvisejících s procesy regionální integrace, upevňování demokracie a ochrany lidských práv v třetích zemích;
2. zdůrazňuje, že je zapotřebí mít k dispozici dostatečně velký objem finančních prostředků k zachování priorit Unie, a to vzhledem ke značnému rozsahu naléhavých úkolů, před nimiž stojí – ať už jde o politiku sousedství, nebo obecněji o vnější politické vztahy s ostatními regiony světa, jako jsou Afrika, Asie nebo Latinská Amerika; opakuje, že je zapotřebí poskytnout další podporu všem iniciativám ve třetích zemích, jež jsou zaměřeny na provádění nutných demokratických, hospodářských a sociálních reforem;
3. připomíná, že podpora demokracie a lidských práv, včetně práv menšin, jsou klíčovými prvky zahraniční politiky EU; zdůrazňuje, že je zapotřebí zajistit dostatečnou výši finančních prostředků, pokud jde o všechny nástroje vnější pomoci a nástroje pro rozšíření, aby tuto prioritu odrážely, především však aby EU mohla efektivně vést dialog se zeměmi, jejichž přístup k lidským právům vyvolává velké znepokojení;
4. zdůrazňuje význam udržitelného pokroku v západobalkánských zemích a konstatuje, že tento region by měl být považován v činnostech EU za prioritu;
5. zdůrazňuje, že je zapotřebí zajistit dostatečnou výši finančních prostředků na stále se zvyšující počet činností v oblasti SZBP; konkrétně zdůrazňuje, že je zapotřebí zajistit odpovídající financování akcí v Kosovu, a upozorňuje, že rozpočet na SZBP bude pravděpodobně vystaven tlaku kvůli značnému finančnímu úsilí, jež je nutné k podpoře činnosti úřadu vedoucího mezinárodní civilní správy; očekává, že Rada co nejdříve vyjasní krátkodobé a střednědobé důsledky této mise, pokud jde o udržitelnost stávajícího rozpočtu na SZBP, a že bude Parlament pravidelně a odpovídajícím způsobem informovat o plánovaných akcích;
6. vítá rozhodnutí Rady omezit rozsah operace Althea v Bosně a Hercegovině jako znamení zlepšujících se podmínek a stabilizace v této zemi; konstatuje, že všechny plány na omezení rozsahu operace musí vycházet z důkladného posouzení bezpečnostní situace v zemi;
7. zdůrazňuje význam pokračujících jednání o přistoupení na základě vlastních výsledků a obnoveného konsenzu o rozšiřování dohodnutého na zasedání Evropské rady v prosinci 2006;
8. vítá závazky Komise dosáhnout významného pokroku v účinném rozvoji evropské politiky sousedství a zdůrazňuje rozhodující význam zajištění odpovídajících finančních prostředků pro nástroj evropského sousedství a partnerství s cílem podpořit demokracii a lidská práva v regionu;
9. zdůrazňuje, že východní dimenze evropské politiky sousedství by měla být financována přiměřeněji, a že by měly být vloženy větší finanční prostředky a kladen větší důraz na zlepšování vztahů především s Ukrajinou a Moldavskem;
10. domnívá se, že s přistoupením Rumunska a Bulharska se zvyšuje potřeba klást větší důraz na spolupráci mezi EU a oblastí Černého moře; dále poznamenává, že bude nezbytné vyvinout odpovídající nástroje financování EU k zajištění společného hospodářského, dopravního a environmentálního rozvoje černomořského a dunajského regionu, a vypracovat komplexní přístup k těmto nástrojům;
11. požaduje, aby rozpočet na rok 2008 vzal v úvahu naléhavou potřebu hospodářského přežití a obnovy na celém Středním východě, především v Palestině a Libanonu, a dovolí-li to situace, také v Iráku;
12. zastává názor, že by EU měla přistoupit k přeměně svých dřívějších obecných zásadních prohlášení o úloze EU v procesu politické a hospodářské obnovy Iráku na konkrétní činy, přičemž jednou z reálných možností je začít usměrňovat aktivní politiku rozvojové spolupráce, jež by se zaměřila na celou celou zemi a na spolupráci uvnitř Iráku, a to vše s využitím úspěchů na poli demokracie a příznivé bezpečnostní situace v některých částech země; je přesvědčen, že uvedený přístup by byl pozitivním příkladem pro celou zemi, i mimo její hranice, a značným dílem by přispěl k většímu zviditelnění pomoci EU, které je doposud nulové;
13. znovu potvrzuje závazek EU, že Afghánistán zůstane na čelném místě jejího politického programu; zdůrazňuje, že je důležité zajistit odpovídající výši financování s ohledem na stále existující potřeby, které se týkají obnovy a které přímo souvisejí se zlepšením bezpečnostní situace v zemi; zdůrazňuje, že je zvláště zapotřebí podporovat rozvoj a upevňování silných státních institucí, hospodářský, sociální a kulturní rozvoj země, odzbrojení soukromých milicí a boj proti pěstování drog a obchodu s nimi; požaduje, aby mu byly podávány přesné informace o všech aspektech závazku EU vůči Afghánistánu, včetně plánované mise EBOP;
14. vítá skutečnost, že se Komise zavázala posílit vztahy mezi EU a Afrikou; zejména zdůrazňuje, že je zapotřebí podporovat Africkou unii a Panafrický parlament jako instituce, jež zvyšují podíl Afričanů na řešení problémů, s nimiž se tento světadíl potýká; znovu zdůrazňuje, že je zapotřebí podporovat africkou pohotovostní jednotku při jejích operacích na tomto kontinentu, zejména v Súdánu; zdůrazňuje však, že je důležité zároveň posílit administrativní kapacity subregionálních organizací, jež hrají nezastupitelnou roli při předcházení místním a regionálním konfliktům a při jejich řešení; znovu vyslovuje svou podporu africkému mechanismu odborného hodnocení (APRM), jenž hraje důležitou roli při podněcování procesu politických reforem, a zdůrazňuje, že je nutné posílit jeho administrativní kapacity;
15. vítá závazek Komise upevnit spolupráci s producentskými, tranzitními a spotřebitelskými zeměmi v otázkách energie; zdůrazňuje, že udržitelná, bezpečná a konkurenceschopná energie v celé Evropské unii může být zajištěna pouze postupným budováním společné vnější energetické politiky, která aktivně sleduje uskutečňování evropských zájmů;
16. vítá skutečnost, že německé předsednictví, Parlament a Rada právě zahajují vzájemně prospěšný dialog o prioritách SZBP; očekává v této souvislosti plné provádění interinstitucionální dohody ze dne 17. května 2006 o rozpočtové kázni a řádném finančním řízení[1], která stanoví společná konzultační jednání nejméně pětkrát za rok a výhledový dokument Rady, který bude předán do 15. června každého roku a bude se týkat hlavních hledisek a strategických rozhodnutí SZBP;
17. vzhledem k tomu, že Parlament musí být informován dříve, než přidělí finanční prostředky a rozhodne o konání misí, znovu zdůrazňuje nutnost transparentnosti a plné informovanosti před vydáním rozhodnutí o misích;
18. požaduje, aby byl informován o aspektech financování vojenských akcí, zejména o mechanismu Athena;
19. těší se na smysluplnou spolupráci s Komisí v rámci pracovních skupin, jejichž úkolem je monitorovat programování a provádění nových nástrojů vnější pomoci; bere na vědomí zamýšlený přezkum v polovině období týkající se fungování uvedených nástrojů; znovu zdůrazňuje přání Parlamentu, aby byl do tohoto procesu plně zapojen.
POSTUP
Název |
Roční politická strategie Komise pro rozpočtový proces na rok 2008 |
||||||
Číslo postupu |
|||||||
Příslušný výbor |
BUDG |
||||||
Výbor, který vypracoval stanovisko Datum oznámení na zasedání |
AFET |
||||||
Užší spolupráce – datum oznámení na zasedání |
|
||||||
Navrhovatel(ka) |
Michael Gahler |
||||||
Předchozí navrhovatel(ka) |
|
||||||
Projednání ve výboru |
12.3.2007 |
20.3.2007 |
|
|
|
||
Datum přijetí |
21.3.2007 |
||||||
Výsledek závěrečného hlasování |
+: –: 0: |
49 4 4 |
|||||
Členové přítomní při závěrečném hlasování |
Vittorio Agnoletto, Roberta Alma Anastase, Robert Atkins, Panagiotis Beglitis, Monika Beňová, André Brie, Elmar Brok, Simon Coveney, Véronique De Keyser, Hanna Foltyn-Kubicka, Michael Gahler, Maciej Marian Giertych, Alfred Gomolka, Richard Howitt, Anna Ibrisagic, Bogdan Klich, Helmut Kuhne, Vytautas Landsbergis, Eugen Mihăescu, Philippe Morillon, Pasqualina Napoletano, Annemie Neyts-Uyttebroeck, Baroness Nicholson of Winterbourne, Raimon Obiols i Germà, Janusz Onyszkiewicz, Ioan Mircea Paşcu, Alojz Peterle, Tobias Pflüger, Mirosław Mariusz Piotrowski, Hubert Pirker, Michel Rocard, Raül Romeva i Rueda, Libor Rouček, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Jacek Saryusz-Wolski, Marek Siwiec, István Szent-Iványi, Charles Tannock, Inese Vaidere, Geoffrey Van Orden, Ari Vatanen, Kristian Vigenin, Jan Marinus Wiersma |
||||||
Náhradník(ci) přítomný(í) při závěrečném hlasování |
Laima Liucija Andrikienė, Giulietto Chiesa, Alexandra Dobolyi, Carlo Fatuzzo, David Hammerstein Mintz, Tunne Kelam, Doris Pack, Inger Segelström, Adrian Severin, Jean Spautz, Csaba Sándor Tabajdi, Marcello Vernola |
||||||
Náhradník(ci) (čl. 178 odst. 2) přítomný(í) při závěrečném hlasování |
David Martin, Ria Oomen-Ruijten |
||||||
Poznámky (údaje, které jsou k dispozici jen v jednom jazyce) |
|
||||||
- [1] Úř. věst. C 139, 14.6.2006, s. 1.
STANOVISKO Výboru pro mezinárodní obchod (27. 3. 2007)
pro Rozpočtový výbor
k roční politické strategii Komise pro rozpočtový proces na rok 2008
(2007/2017(BUD))
Navrhovatel: Peter Šťastný
NÁVRHY
Výbor pro mezinárodní obchod vyzývá Rozpočtový výbor jako příslušný výbor, aby do svého návrhu usnesení začlenil tyto návrhy:
1. zdůrazňuje, že roční politická strategie na rok 2008 jasně odráží rozsah a hloubku úkolů, před kterými EU stojí v oblasti obchodu a které kromě úspěšného zakončení kola jednání o rozvoji z Dohá jako hlavní priority zahrnují přípravu, vyjednávání a provádění užších hospodářských vztahů a dohod v rostoucím počtu oblastí, jako jsou služby, investice či práva duševního vlastnictví, a se stále větším počtem partnerů na celém světě – včetně zemí AKT, Ukrajiny, Koreje, Číny, Indie, zemí ASEAN, Mercosur, Střední Ameriky, Andského společenství – a nových dohod o partnerství a spolupráci s Ruskem, Arménií, Ázerbájdžánem, Gruzií a Moldavskem;
2. zdůrazňuje v této souvislosti, že je třeba, aby byl Parlament významně zapojen do procesu vyjednávání a přijímání dvoustranných a regionálních dohod o volném obchodu; vyzývá Komisi, aby příslušnému výboru Parlamentu poskytovala pravidelné aktuální informace o stavu jednání a výsledky těchto jednání předkládala Parlamentu ke schválení;
3. zdůrazňuje proto, že by v předběžném návrhu rozpočtu měly být Komisi poskytnuty dostatečné rozpočtové a lidské zdroje, aby mohla dostatečně plnit zvyšující se počet úkolů v oblasti obchodu a aby mohla dosahovat výsledků v souladu se strategickými cíli definovanými ve svém pracovním programu na rok 2007 nazvaném Globální Evropa, zejména v oblasti dvoustranných hospodářských a obchodních vztahů; vyzývá proto Komisi, aby ještě před předložením předběžného návrhu rozpočtu informovala Parlament o počtu a složení zaměstnanců, kteří se v současné době zabývají obchodními otázkami v delegacích Komise ve třetích zemích, a aby současně předložila hodnocení schopností a zdrojů, které mají tyto delegace k dispozici na to, aby se mohly zabývat rostoucími úkoly obchodní politiky, zejména v rozvojových zemích a nastupujících ekonomikách;
4. konstatuje, že aby občané a společnosti, zejména malé a střední podniky, mohli plně využívat výhod vnitřního trhu, měly by se legislativní návrhy, které má Komise po provedení revize jednotného trhu z roku 2007 předložit v roce 2008, speciálně zabývat vnějším hospodářským rozměrem těchto nových iniciativ;
5. bere na vědomí závazek EU a členských států, že podstatná část jejich slíbeného zvýšení podpory obchodu do roku 2010 na 2 miliardy EUR bude věnována zemím AKT; upozorňuje však se znepokojením na to, že pouze kolektivní příspěvek členských států se považuje za zdroj, který doplňuje zdroje Evropského rozvojového fondu; naléhavě vyzývá Radu a Komisi, aby vysvětlily rozsah a rozpočtovou povahu tohoto závazku co nejdříve a v dostatečném předstihu před ukončením vyjednávání Evropské dohody o partnerství;
6. vyzývá Komisi, aby objasnila, jaké finanční částky jsou zapotřebí k financování horizontální iniciativy v oblasti pomoci obchodu, včetně bilaterálních, regionálních a multilaterálních iniciativ, jako je např. integrovaný rámec;
7. připomíná svůj požadavek, aby Komise zavedla systém pravidelného podávání zpráv o plánech a výdajích v rámci pomoci související s obchodem, s jehož pomocí má být Parlament informován o opatřeních, která byla financována, a případně o výsledcích monitorování a hodnocení, o zapojení příslušných partnerů, plnění závazků a rozpočtových závazků a o platbách, přičemž tyto informace budou uvedeny a rozepsány jednotlivě podle země, regionu a podle kategorie pomoci;
8. vyjadřuje znepokojení nad tím, že Výbor EP pro mezinárodní obchod dosud neobdržel zvláštní písemné informace ohledně cílů, strategií a obchodních a ekonomických prvků budoucích dohod s třetími zeměmi, jako je rámcová dohoda mezi EU a Čínou, nová rozšířená dohoda s Ukrajinou, obchodní dohody se Střední Amerikou a Andským společenstvím nebo nové dohody o partnerství a spolupráci s Ruskem, Arménií, Ázerbájdžánem, Gruzií a Moldavskem;
9. žádá vyčlenění dostatečného množství finančních prostředků na to, aby bylo možno vypracovat hodnocení dopadu udržitelnosti všech navrhovaných obchodních dohod co nejdříve a v každém případě v dostatečném předstihu před ukončením jednání;
10. zdůrazňuje, Parlament by měl být o návrzích makrofinanční pomoci (MFA) konzultován v dostatečném předstihu, aby mohl vyjádřit svá stanoviska a přijmout je podle běžného harmonogramu a postupu; žádá proto Komisi, aby informovala Parlament o záměrech týkajících se MFA a předpokládaném harmonogramu předkládání návrhů Komise ohledně MFA;
11. vítá rozhodnutí Komise klást prvořadý důraz na energetickou politiku a na boj proti klimatickým změnám, považuje však za zásadní, aby vnější obchodní politika byla navržena tak, že bude tyto cíle podporovat.
POSTUP
Název |
Roční politická strategie Komise pro rozpočtový proces na rok 2008 |
||||||
Číslo postupu |
|||||||
Příslušný výbor |
BUDG |
||||||
Výbor požádaný o stanovisko |
INTA |
||||||
Užší spolupráce - datum oznámení na zasedání |
|
||||||
Navrhovatel(ka) |
Peter Šťastný |
||||||
Předchozí navrhovatel(ka) |
|
||||||
Projednání ve výboru |
27.2.2007 |
|
|
|
|
||
Datum přijetí |
21.3.2007 |
||||||
Výsledek závěrečného hlasování |
+: –: 0: |
22 4 0 |
|||||
Členové přítomní při závěrečném hlasování |
Kader Arif, Graham Booth, Carlos Carnero González, Christofer Fjellner, Béla Glattfelder, Eduard Raul Hellvig, Jacky Henin, Syed Kamall, Ģirts Valdis Kristovskis, Caroline Lucas, Marusya Ivanova Lyubcheva, Erika Mann, David Martin, Godelieve Quisthoudt-Rowohl, Tokia Saïfi, Peter Šťastný, Daniel Varela Suanzes-Carpegna, Zbigniew Zaleski |
||||||
Náhradník(ci) přítomní při závěrečném hlasování |
Panagiotis Beglitis, Danutė Budreikaitė, Elisa Ferreira, Małgorzata Handzlik, Jens Holm, Sepp Kusstatscher, Eugenijus Maldeikis, Zuzana Roithová, Corien Wortmann-Kool |
||||||
Náhradník(ci) (čl. 178 odst. 2) přítomní při závěrečném hlasování |
|
||||||
Poznámky (údaje, které jsou k dispozici jen v jednom jazyce) |
|
||||||
PŘÍLOHA
Trojstranná schůzka, která se konala dne 7. března 2007
Závěry
Trojstranná schůzka byla uspořádána v souladu s bodem 47 interinstitucionální dohody (IID) o rozpočtové kázni a řádném finančním řízení ze dne 17. května 2006.
Cílem těchto závěrů je shrnout body, na nichž se všechny tři orgány dohodly.
1. Společný podnik pro ITER
Evropský parlament a Rada se dohodly, že:
· Společný podnik pro ITER bude za účelem uplatnění bodu 47 IID považován za agenturu Společenství;
· odpovědnost za udělení absolutoria Společnému podniku pro ITER za plnění rozpočtu bude mít Evropský parlament.
Evropský parlament a Rada potvrdily příspěvek Společenství ve prospěch ITER, který bude vycházet ze 7. rámcového programu pro Euratom (ve výši maximálně 986 milionů EUR[1] pro období 2007–2011), jak navrhuje Komise. Vzhledem k tomu, že projekt ITER má podle plánu pokračovat dlouho po roce 2011 a že je třeba, aby pokračoval až do roku 2041, jsou příslušné částky pro roky 2012 a 2013 zahrnuty do finančního programování. Budoucí financování bude součástí jednání o příštím finančním rámci.
2. Agentury
S cílem optimalizovat fungování stávajících agentur, jakož i postupy pro vytváření nových agentur, se Evropský parlament, Rada a Komise dohodly, že budou pokračovat v hloubkové diskusi zejména o podrobném hodnocení poměru nákladů a výnosů včetně správních nákladů před zřizováním nových agentur a o provádění ustanovení o přezkumu, která jsou stanovena specifickými nařízeními pro stávající agentury.
V tomto kontextu vyjadřují svou vůli i nadále pokračovat v jednáních o dalším vývoji postupu stanoveného v bodu 47 IID a tato jednání prohlubovat.
Jednání budou pokračovat na dalších trojstranných setkáních, z nichž první se bude konat dne 18. dubna 2007.
________________________
POSTUP
Název |
Roční politická strategie Komise pro rozpočtový proces pro rok 2008 |
||||||||
Referenční údaje |
|||||||||
Příslušný výbor Datum oznámení na zasedání |
BUDG |
||||||||
Výbor(y) požádaný(é) o stanovisko – datum oznámení na zasedání |
všechny výbory |
|
|
|
|
||||
Zpravodaj(ové) Datum jmenování |
Kyösti Virrankoski13.12.2006 |
||||||||
Předchozí zpravodaj(ové) |
James Elles |
||||||||
Date of decision to draw up report |
|
||||||||
Projednání ve výboru |
26.2.2007 |
21.3.2007 |
29.3.2007 |
|
|
||||
Datum schválení |
29.3.2007 |
||||||||
Výsledek závěrečného hlasování |
+: –: 0: |
32 3 |
|||||||
Členové přítomní při závěrečném hlasování |
Laima Liucija Andrikienė, Richard James Ashworth, Reimer Böge, Simon Busuttil, Joan Calabuig Rull, Paulo Casaca, Gérard Deprez, Salvador Garriga Polledo, Neena Gill, Ingeborg Gräßle, Louis Grech, Nathalie Griesbeck, Catherine Guy-Quint, Monica Maria Iacob-Ridzi, Anne E. Jensen, Sergej Kozlík, Wiesław Stefan Kuc, Janusz Lewandowski, Nils Lundgren, Vladimír Maňka, Esko Seppänen, Nina Škottová, László Surján, Kyösti Virrankoski, Ralf Walter |
||||||||
Náhradník(ci) přítomný(í) při závěrečném hlasování |
Thijs Berman, Hans-Peter Martin, José Javier Pomés Ruiz, Paul Rübig, José Albino Silva Peneda, Margarita Starkevičiūtė, Peter Šťastný |
||||||||
Náhradník(ci) (čl. 178 odst. 2) přítomný(í) při závěrečném hlasování |
Janusz Onyszkiewicz, Toomas Savi, Grażyna Staniszewska |
||||||||
Datum předložení |
3.4.2007 |
||||||||
Poznámky (údaje, které jsou k dispozici jen v jednom jazyce) |
... |
||||||||
- [1] z celkového orientačního příspěvku EU na Společný podnik pro ITER a na rozvoj energie z jaderné syntézy ve výši 1,290 miliard EUR