BETÆNKNING om forslag til Rådets direktiv om ændring af direktiv 2001/114/EF om visse former for konserveret helt eller delvis inddampet mælk bestemt til konsum
19.7.2007 - (KOM(2007)0058 – C6‑0083/2007 – 2007/0025 (CNS)) - *
Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter
Ordfører: Elisabeth Jeggle
FORSLAG TIL EUROPA-PARLAMENTETS LOVGIVNINGSMÆSSIGE BESLUTNING
om forslag til Rådets direktiv om ændring af direktiv 2001/114/EF om visse former for konserveret helt eller delvis inddampet mælk bestemt til konsum
(KOM(2007)0058 – C6‑0083/2007 – 2007/0025(CNS))
(Høringsprocedure)
Europa-Parlamentet,
– der henviser til Kommissionens forslag til Rådet (KOM(2007)0058)[1],
– der henviser til EF-traktatens artikel 37, der danner grundlag for Rådets høring af Parlamentet (C6–0083/2007),
– der henviser til forretningsordenens artikel 51,
– der henviser til betænkning fra Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter (A6–0282/2007),
1. godkender Kommissionens forslag;
2. opfordrer Rådet til at underrette Parlamentet, hvis det ikke agter at følge den tekst, Parlamentet har godkendt;
3. anmoder Rådet om fornyet høring, hvis det agter at ændre Kommissionens forslag i væsentlig grad;
4. pålægger sin formand at sende Parlamentets holdning til Rådet og Kommissionen.
- [1] Endnu ikke offentliggjort i EUT.
BEGRUNDELSE
Kommissionen
Kommissionens forslag er udelukkende begrænset til ændringer i bilag 1 til direktiv 2001/114/EF. Kommissionen foreslår at tillade en justering af proteinindholdet i Fællesskabet i overensstemmelse med Codex Alimentarius-komitéens standarder (minimumsindhold på
34 % udtrykt i fedtfrit tørstof).
Analyse
Det er p.t. ikke tilladt at justere proteinindholdet til et standardniveau. Det naturlige proteinindhold i den indsamlede mælk skal bevares i den konserverede mælk. I øjeblikket varierer det naturlige proteinindhold i mælkepulver fra 31 % til 37 %. EU's mejerisektor og eksportørerne af mælkepulver og kondenseret mælk ("konserveret mælk" er en betegnelse for mælkepulver og kondenseret mælk) har længe udtrykt ønske om en tilpasning af EU-reglerne om proteinindholdet i disse produkter til de internationale standarder (Codex).
Den foreslåede tilladelse til at justere proteinindholdet til et standardniveau på mindst 34 % udtrykt i fedtfrit tørstof gør det muligt for de europæiske producenter at konkurrere med deres konkurrenter fra tredjelande på samme betingelser. Konkurrenter fra tredjelande kan allerede nu producere efter Codex Alimentarius-komitéens regler og har derfor en økonomisk fordel.
Interventionsprisen for skummetmælkspulver er i øjeblikket baseret på et proteinindhold på 35,6 %. Kommissionen foreslår nu at tilpasse interventionsstandarden til et proteinindhold på 34 %, hvilket nødvendigvis medfører justeringer af interventionsprisen for skummetmælkspulver.
Forslaget om at nedsætte interventionsprisen for skummetmælkspulver er en del af forslaget om ændring af den fælles markedsordning for mælk og mejeriprodukter (ændring af forordning (EF) nr. 1255/1999), som er genstand for en særskilt betænkning fra Europa-Parlamentet.
Kommissionen forventer, at tilpasningen af standarden til et niveau på 34 % fører til, at der kommer betydelige mængder protein på EU's marked. I lyset af den stærke efterspørgsel forventer Kommissionen ikke, at det større udbud medfører nævneværdige ekstraomkostninger for EU – hvis der overhovedet bliver tale om ekstraomkostninger.
En standardisering af konserveret mælk samtidig med en nedsættelse af interventionspriserne på skummetmælkspulver vil sandsynligvis resultere i en lidt større produktion af skummetmælkspulver, mens hovedparten af de ekstra proteinmængder, der opnås gennem standardisering, vil gå til en større produktion af ost og friske mejeriprodukter. Kommissionen forventer samtidig, at dette fører til et større fedtforbrug for disse produkter, og at dette vil medføre en tilsvarende mindre produktion og eksport af smør.
Efter Kommissionens opfattelse vil nedsættelsen af interventionsprisen på skummetmælkspulver på 2,8 % fra og med 2008 og de forventede lavere udgifter til eksport af smør føre til budgetbesparelser. Kommissionen forventer alt i alt, at standardiseringen vil medføre budgetbesparelser på 19,55 mio. euro i årsgennemsnit for årene 2008-2013 (i alt 117,3 mio. euro).
Ordførerens holdning og konklusioner
Ordføreren hilser standardiseringen af proteinindholdet velkommen, da de europæiske producenter dermed får mulighed for at konkurrere i samme øjenhøjde med importerede produkter, og den internationale handel bliver forenklet.
Derfor støtter ordføreren det fremlagte forslag fra Kommissionen og har ikke yderligere ændringsforslag.
Det skal imidlertid understreges, at det forslag om nedsættelse af interventionsprisen for skummetmælkspulver (forslag om ændring af forordning (EF) nr. 1255/1999 om den fælles markedsordning for mælk og mejeriprodukter), som er forbundet med standardiseringsforslaget, vil være genstand for en særskilt betænkning fra Parlamentet.
Ordføreren gør desuden opmærksom på, at Kommissionen som følge af standardiseringen og nedsættelsen af interventionspriserne på skummetmælkspulver forventer færre udgifter til eksporten af smør og dermed budgetbesparelser.
Ordføreren har inden for rammerne af sin udtalelse om ændringen af den fælles markedsordning for mælk og mejeriprodukter, og ikke i det forslag, som er behandlet her, anbefalet at etablere et omstruktureringsprogram for mælkefonden. Retsteknisk set er denne fremgangsmåde at foretrække, da de forventede besparelser ganske vist er en indirekte følge af proteinstandardiseringen, men besparelserne i form af færre udgifter til eksporten af smør og interventionsprisen på skummetmælkspulver indtræder efter 2008.
Omstruktureringsprogrammet for mælkefonden kunne anvendes til salgsfremmende og ernæringsoplysende foranstaltninger for mejerisektoren, til hjælp til sikring af en blød landing for mælkeproducenter i det forestående health check eller til støtte i forbindelse med de følgeforanstaltninger, som måtte blive nødvendige inden for mejerisektoren indtil 2013.
PROCEDURE
Titel |
Visse former for konserveret helt eller delvis inddampet mælk bestemt til konsum (ændring af direktiv 2001/114/EF) |
|||||||
Referencer |
KOM(2007)0058 - C6-0083/2007 - 2007/0025(CNS) |
|||||||
Dato for høring af EP |
7.3.2007 |
|||||||
Korresponderende udvalg Dato for meddelelse på plenarmødet |
AGRI 15.3.2007 |
|||||||
Rådgivende udvalg Dato for meddelelse på plenarmødet |
ENVI 15.3.2007 |
|
|
|
||||
Ingen udtalelse Dato for afgørelse |
ENVI 27.3.2007 |
|
|
|
||||
Ordfører Dato for valg |
Elisabeth Jeggle 26.2.2007 |
|
|
|||||
Behandling i udvalg |
11.4.2007 |
4.6.2007 |
17.7.2007 |
|
||||
Dato for vedtagelse |
17.7.2007 |
|
|
|
||||
Resultat af den endelige afstemning |
+: –: 0: |
30 1 |
||||||
Til stede ved den endelige afstemning - medlemmer |
Katerina Batzeli, Sergio Berlato, Bernadette Bourzai, Niels Busk, Luis Manuel Capoulas Santos, Giuseppe Castiglione, Albert Deß, Michl Ebner, Duarte Freitas, Ioannis Gklavakis, Friedrich-Wilhelm Graefe zu Baringdorf, Esther Herranz García, Elisabeth Jeggle, Stéphane Le Foll, Jean-Claude Martinez, Mairead McGuinness, Rosa Miguélez Ramos, Neil Parish, Radu Podgorean, Willem Schuth, Czesław Adam Siekierski, Alyn Smith, Marc Tarabella, Witold Tomczak, Andrzej Tomasz Zapałowski |
|||||||
Til stede ved den endelige afstemning - stedfortrædere |
Alejandro Cercas, Esther De Lange, Ilda Figueiredo, Wiesław Stefan Kuc, Hans-Peter Mayer, James Nicholson |
|||||||
Dato for indgivelse |
19.7.2007 |
|||||||