POROČILO o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1059/2003 o oblikovanju skupne klasifikacije statističnih teritorialnih enot (NUTS) zaradi pristopa Bolgarije in Romunije k Evropski uniji

19.7.2007 - (KOM(2007)0095 – C6‑0091/2007 – 2007/0038(COD)) - ***I

Odbor za regionalni razvoj
Poročevalec: Gerardo Galeote

Postopek : 2007/0038(COD)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
A6-0285/2007
Predložena besedila :
A6-0285/2007
Razprave :
Sprejeta besedila :

OSNUTEK ZAKONODAJNE RESOLUCIJE EVROPSKEGA PARLAMENTA

o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1059/2003 o oblikovanju skupne klasifikacije statističnih teritorialnih enot (NUTS) zaradi pristopa Bolgarije in Romunije k Evropski uniji

(KOM(2007)0095 – C6‑0091/2007 – 2007/0038(COD))

(Postopek soodločanja: prva obravnava)

Evropski parlament,

–   ob upoštevanju predloga Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu (KOM(2007)0095)[1],

–   ob upoštevanju člena 251(2) in člena 285(1) Pogodbe ES, na podlagi katerih je Komisija Parlamentu podala predlog (C6‑0091/2007),

–   ob upoštevanju člena 51 Poslovnika,

–   ob upoštevanju poročila Odbora za regionalni razvoj (A6‑0285/2007),

1.  odobri predlog Komisije;

2.  poziva Komisijo, naj zadevo ponovno predloži Parlamentu, če namerava svoj predlog bistveno spremeniti ali nadomestiti z drugim besedilom;

3.  naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji.

Besedilo, ki ga predlaga KomisijaPredlogi sprememb Parlamenta

Predlog spremembe 1

UVODNA IZJAVA 4 a (novo)

 

 

(4 a) Ker ciljev iz uredbe, namreč priprave skupnih statističnih standardov za izdelavo usklajenih podatkov, ni mogoče zadovoljivo doseči z ukrepi držav članic samih in jih je zato laže doseči na ravni Skupnosti, lahko Skupnost sprejme ukrepe v skladu z načelom subsidiarnosti iz člena 5 Pogodbe. Skladno z načelom sorazmernosti iz navedenega člena ta uredba ne prekoračuje okvirov, ki so potrebni za doseganje navedenih ciljev.

Predlog spremembe 2

PRILOGA III, TOČKA 1
Priloga III (Uredba (ES) št. 1059/2003 )

1. Med Belgijo in Češko se vstavi naslednje:

„za Bolgarijo ‚Населени места (Naseleni mesta)‘,“

1. Med Belgijo in Češko se vstavi naslednje:

„za Bolgarijo ‚Общини (Obshtini)‘‚“

  • [1]  Še neobjavljeno v UL.

OBRAZLOŽITEV

1. Uvod

Regionalna statistika se na ravni Skupnosti uporablja za številne zelo različne namene. Nekateri med njimi imajo velik pomen za politiko, na primer določanje področij, ki so upravičena do strukturnih skladov ali državne pomoči (v zadnjem primeru se zahteva skladnost s členi 87–89 Pogodbe ES).

Uredba ES št. 1059/2003 Evropskega parlamenta in Sveta vzpostavi skupno klasifikacijo statističnih teritorialnih enot (NUTS), ki temelji na demografskih merilih, pri čemer izhaja iz potrebe Skupnosti po ustrezni pravni podlagi za takšno klasifikacijo.

2. Ozadje

Regionalna statistika je temelj evropskega statističnega sistema, saj jo zelo različni uporabniki uporabljajo za zelo različne namene. Regionalni podatki držav članic EU se na primer uporabljajo za učinkovito in dosledno dodeljevanje sredstev iz strukturnih skladov, zato predstavlja regionalna statistika objektivno statistično osnovo pri pomembnih političnih odločitvah. Priprava uredbe, ki bi NUTS zagotovila pravni status, se je začela spomladi 2000, leta 2003 pa je bila sprejeta in stopila v veljavo zgoraj omenjena Uredba.

Trenutna razdelitev NUTS vsako državo članico nadalje razčleni na določeno število regij na ravni NUTS 1. Vsaka od teh regij se nato razdeli na regije na ravni NUTS 2, te pa v nadaljevanju na regije na ravni NUTS 3. Evropski parlament je pozival k vključitvi četrte kategorije NUTS (glej na primer poročilo A5-0071/2003); poročevalka: Rosa Miguélez Ramos), da bi bile zajete manjše teritorialne enote.

Da bi zadostila vse večji splošni potrebi po informacijah na lokalni ravni, je Komisija vzpostavila medregionalni informacijski sistem ter v njegovem okviru najprej pripravila klasifikacijo lokalnih upravnih enot (LAU), združljivih z NUTS. LAU so torej temeljne komponente regij NUTS. Sledila je določitev še dveh ravni LAU v skladu z načeli NUTS, vendar je bila za vse države članice določena le zadnja in najmanjša (raven LAU 2). Ta običajno odgovarja pojmu „občina“.

Ker se je bližal vstop velikega števila novih držav članic v Unijo, so bila merila postavljena z namenom, da se pojasni referenčne teritorialne enote (NUTS) in tako določi dosledna regionalna razdelitev teritorija za statistične namene. Ta izključno tehnični vidik pa je dejansko imel velike posledice za lokalne in regionalne oblasti.

Leta 2005 je Komisija predložila sporočilo v skladu s členom 2(5) zgoraj navedene Uredbe ES 1059/2003 o primernosti uvedbe pravil za vseevropsko podrobnejšo členitev ravni klasifikacije NUTS (KOM(2005)0473).

V sporočilu (KOM(2005)473 končno) je Komisija prišla do zaključka, „naj se trenutno v okviru Uredbe NUTS ne predvidi dodatna raven regionalne razdelitve“.

3. Predlog uredbe Evropske komisije

Komisija predlaga spremembo Uredbe (ES) št. 1059/2003 o oblikovanju skupne klasifikacije statističnih teritorialnih enot (NUTS) zaradi pristopa Bolgarije in Romunije k EU.

Uredba o spremembi uredbe skladno sledi prejšnji taki uredbi (Uredbi (ES) št. 1888/2005 Evropskega parlamenta in Sveta), ki jo je spodbudil pristop desetih držav članic leta 2004.

4. Zaključek

Mnenje poročevalca je, da je treba v skladu s predlogom Komisije klasifikacijo teritorialnih enot Bolgarije in Romunije vključiti v statistično klasifikacijo Skupnosti. Zato odobrava s tem povezano pobudo Komisije glede prilagoditve prilog Uredbe (ES) 1059/2003 Evropskega parlamenta in Sveta.

Poročevalec meni, da predlogi spremembe k predlogu Komisije niso potrebni. Kot je že v prejšnji fazi opozoril Evropski parlament, pa je vseeno treba osvetliti nekatere elemente, na primer obravnavo manjših upravnih enot. Raven NUTS za „manjše upravne enote“ bi pripomogla k temu, da bi se natančneje odražale dejanske okoliščine in da bi se preprečilo neenakosti, kot je recimo vključitev regionalnih enot z zelo različnimi skupinami prebivalcev v isto raven NUTS. Poročevalec zato odločno spodbuja Komisijo, naj, kot tudi sama omenja v sporočilu (KOM(2005)473 končno), ponovno oceni stanje v prihodnjem letu, takoj po začetku novega obdobja kohezijske politike, da natančneje preuči nadaljnje možnosti uvedbe še ene ravni NUTS.

Pozornost pa je treba nameniti Prilogi 3, kot je bila spremenjena, ki v primeru dveh romunskih regij ne spoštuje dosledno meril populacije, saj sta regiji v uredbi označeni kot neupravni. Poročevalec ne vidi potrebe, da bi predlagal drugo klasifikacijo, saj se ta zaradi kontinuitete statističnih podatkov zdi najboljša, poleg tega pa se z njo strinjajo pristojni organi. Primerno pa bi bilo, da se klasifikacija pregleda v okviru naslednje revizije trenutne strukture.

Poročevalec tudi priporoča, naj Komisija v evropskem merilu aktivno podpre uskladitev ravni LAU1. To se lahko doseže z izmenjavo mnenj med statističnimi uradi, ki naj jo spodbuja in podpira Komisija, ter z oblikovanjem vodilnega načela za uskladitev pojmov pri opredeljevanju regij ravni LAU 1.

POSTOPEK

Naslov

NUTS - Sprememba Uredbe (ES) št. 1059/2003 zaradi pristopa Bolgarije in Romunije k Evropski uniji

Referenčni dokumenti

KOM(2007)0095 - C6-0091/2007 - 2007/0038(COD)

Datum predložitve EP

13.3.2007

Pristojni odbor

       Datum razglasitve na zasedanju

REGI

15.3.2007

Poročevalec/-ka

       Datum imenovanja

Gerardo Galeote

7.6.2007

 

 

Obravnava v odboru

25.6.2007

 

 

 

Datum sprejetja

17.7.2007

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

44

0

0

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Alfonso Andria, Stavros Arnaoutakis, Elspeth Attwooll, Tiberiu Bărbuleţiu, Jean Marie Beaupuy, Rolf Berend, Jana Bobošíková, Wolfgang Bulfon, Bairbre de Brún, Vasile Dîncu, Gerardo Galeote, Iratxe García Pérez, Pedro Guerreiro, Zita Gurmai, Marian Harkin, Jim Higgins, Filiz Hakaeva Hyusmenova, Mieczysław Edmund Janowski, Tunne Kelam, Evgeni Kirilov, Constanze Angela Krehl, Mario Mantovani, Sérgio Marques, James Nicholson, Jan Olbrycht, Maria Petre, Markus Pieper, Pierre Pribetich, Wojciech Roszkowski, Elisabeth Schroedter, Grażyna Staniszewska, Kyriacos Triantaphyllides, Lambert van Nistelrooij, Oldřich Vlasák

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Jan Březina, Den Dover, Jill Evans, Emanuel Jardim Fernandes, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Samuli Pohjamo, Christa Prets

Namestniki (člen 178(2)), navzoči pri končnem glasovanju

Thomas Ulmer, Péter Olajos

Datum predložitve

19.7.2007