RAPORT Ettepanek võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus ühenduse vabade töökohtade kvartalistatistika kohta

19.9.2007 - (KOM(2007)0076 – C6‑0090/2007 – 2007/0033(COD)) - ***I

Tööhõive- ja sotsiaalkomisjon
Raportöör: Alexandru Athanasiu

Menetlus : 2007/0033(COD)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A6-0335/2007
Esitatud tekstid :
A6-0335/2007
Hääletused :
Vastuvõetud tekstid :

EUROOPA PARLAMENDI ÕIGUSLOOMEGA SEOTUD RESOLUTSIOONI PROJEKT

Ettepanek võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus ühenduse vabade töökohtade kvartalistatistika kohta

(KOM(2007)0076 – C6‑0090/2007 – 2007/0033(COD))

(Kaasotsustamismenetlus: esimene lugemine)

Euroopa Parlament,

–   võttes arvesse komisjoni ettepanekut Euroopa Parlamendile ja nõukogule (KOM(2007)0076);

–   võttes arvesse EÜ asutamislepingu artikli 251 lõiget 2 ja artikli 285 lõiget 1, mille alusel komisjon Euroopa Parlamendile ettepaneku esitas (C6‑0090/2007);

–   võttes arvesse kodukorra artiklit 51;

–   võttes arvesse tööhõive- ja sotsiaalkomisjoni raportit (A6‑0335/2007),

1.  kiidab komisjoni ettepaneku muudetud kujul heaks;

2.  palub komisjonil ettepaneku uuesti Euroopa Parlamenti saata, kui komisjon kavatseb seda oluliselt muuta või selle teise tekstiga asendada;

3.  teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile.

Komisjoni ettepanekEuroopa Parlamendi muudatusettepanekud

Muudatusettepanek 1

Põhjendus 8 a (uus)

(8 a) Erilisi jõupingutusi tuleks teha alla kümne töötajaga üksuseid puudutavate kõikide andmete võimalikult kiireks kaasamiseks statistikasse.

Muudatusettepanek 2

Põhjendus 11 a (uus)

 

(11 a) Oluline on jagada andmeid tööturu osapooltega nii riiklikul kui ka Euroopa tasandil ning teavitada neid käesoleva määruse rakendamisest.

Muudatusettepanek 3

Artikli 1 lõike 2 teine lõik

Lõike 3 ja 4 kohaselt katab statistika kõiki kehtivas ühenduse majanduse tegevusalade statistilises klassifikaatoris NACE ettenähtud majandustegevusi, välja arvatud palgatöötajatega kodumajapidamised ning eksterritoriaalsed organisatsioonid ja üksused.

Lõike 3 kohaselt katab statistika kõiki kehtivas ühenduse majanduse tegevusalade statistilises klassifikaatoris NACE ettenähtud majandustegevusi, välja arvatud palgatöötajatega kodumajapidamised ning eksterritoriaalsed organisatsioonid ja üksused. Andmete esitamine põllumajanduse, metsanduse ja kalanduse kohta vastavalt kehtivale NACE jaotusele ei ole kohustuslik. Kõnealuste valdkondade kohta andmeid esitada soovivad liikmesriigid teevad seda kooskõlas käesoleva määrusega. Isikuteenuste (isikutele ja perekondadele nende kodudes või mujal osutatavad teenused, mida teostavad valitsusasutused või eraorganisatsioonid) kasvava tähtsuse tõttu töökohtade loomisel palutakse liikmesriikidel edastada võimalusel ka teave vabade töökohtade kohta selliste teenuste sektoris.

Selgitus

Isikuteenused on muutunud oluliseks töökohtade loomise allikaks, vastates uutele vajadustele ja pakkudes kvaliteettöökohti. Kõnealust valdkonda puudutavate usaldusväärsete andmete saamine on oluline, isegi kui tööandjad võivad olla erinevad, nt eraettevõtted, riigiasutused.

Muudatusettepanek 4

Artikli 1 lõige 3

3. Andmete esitamine põllumajanduse, metsanduse ja kalanduse kohta vastavalt kehtivale NACE jaotusele ei ole kohustuslik neis riikides, kus sellised majandusharud on väheolulised, arvestades nende osakaalu kogu tööhõivest.

välja jäetud

 

Esimeses lõigus nimetatud osa asjakohasusega seotud lävi määratakse kindlaks artikli 11 lõikes 2 nimetatud korras. Kui see on vajalik ja asjakohane, võetakse arvesse artiklis 8 nimetatud otstarbekusuuringuid.

 

Muudatusettepanek 5

Artikli 2 lõige 2 a (uus)

 

Esitatud statistikas eristatakse võimalusel tähtajalisi ja alalisi vabasid töökohti.

Selgitus

Statistikas on oluline eristada tähtajalisi ja tähtajatuid töölepinguid, mis võimaldab saada teavet tööturu stabiilsuse kohta.

Muudatusettepanek 6

Artikli 3 punkt 1

1. Täidetud ametikoht – tasustatav ametikoht, millele töövõtja on ametisse määratud.

(Ei puuduta eestikeelset versiooni.)

Selgitus

(Ei puuduta eestikeelset versiooni.)

Muudatusettepanek 7

Artikli 5 lõike 1 esimene a lõik (uus)

 

Kõigi edastatud andmete allikaid täpsustatakse.

Muudatusettepanek 8

Artikli 5 lõike 3 esimene lõik

3. Euroopa valimiskeemid kehtestab ja kooskõlastab komisjon (Eurostat), et esitada ühenduse hinnangud juhul, kui kvartaliandmete kogumise riiklikud valimiskeemid ei vasta ühenduse nõuetele. Valimiskeemide üksikasjad, nende heakskiitmine ja rakendamine määratakse kindlaks artikli 11 lõikes 3 nimetatud korras.

3. Euroopa valimiskeemid võib kehtestada ja kooskõlastada komisjon (Eurostat), et esitada ühenduse hinnangud juhul, kui kvartaliandmete kogumise riiklikud valimiskeemid ei vasta ühenduse nõuetele. Valimiskeemide üksikasjad, nende heakskiitmine ja rakendamine määratakse kindlaks artikli 11 lõikes 3 nimetatud korras.

Muudatusettepanek 9

Artikli 6 lõige 1

1. Liikmesriigid edastavad komisjonile (Eurostat) andmed ja metaandmed, mille formaat ja edastustähtajad määratakse kindlaks artikli 11 lõikes 2 nimetatud korras. Samal ajal edastatakse ka eelmiste kvartalite läbivaadatud andmed.

1. Liikmesriigid edastavad komisjonile (Eurostat) andmed ja metaandmed, mille formaat ja edastustähtajad määratakse kindlaks artikli 11 lõikes 2 nimetatud korras. Esimese vaatluskvartali kuupäev määratakse kindlaks artikli 11 lõikes 2 nimetatud korras. Samal ajal edastatakse ka eelmiste kvartalite läbivaadatud andmed.

Muudatusettepanek 10

Artikli 8 lõike 1 punkti b alapunkt i

i) põllumajandus, metsandus ja kalandus;

i) isikutele ja perekondadele nende kodudes või mujal osutatavad teenused, mida teostavad valitsusasutused või eraorganisatsioonid;

Muudatusettepanek 11

Artikli 8 lõige 3

3. Otstarbekusuuringute tulemuste kohaselt vastuvõetud meetmed peavad arvestama määruse (EÜ) nr 322/97 artiklis 10 nimetatud kulutasuvuse põhimõtet, mis hõlmab ka andmeesitajate võimalikult väikest koormust.

3. Otstarbekusuuringute tulemuste kohaselt vastuvõetud meetmed peavad arvestama määruse (EÜ) nr 322/97 artiklis 10 nimetatud kulutasuvuse põhimõtet, mis hõlmab ka andmeesitajate võimalikult väikest koormust, ning võtma arvesse esialgseid rakendamisega seotud probleeme.

Muudatusettepanek 12

Artikli 8 lõige 4

4. Otstarbekusuuringute tulemuste kohaselt vastuvõetud meetmete rakendamine võimaldab andmete edastamist hiljemalt 2011. aasta esimesest kvartalist.

4. Võimalikult kiiresti pärast otstarbekusuuringute tulemuste saamist ning koostöös liikmesriikidega ja mõistliku aja jooksul võtab komisjon meetmeid artikli 11 lõikes 2 nimetatud korras.

Muudatusettepanek 13

Artikli 9 lõige 3 a (uus)

 

3a. Kaaluda võib rakendustegevuse täiendavat rahastamist, järgides otstarbekusuuringute tulemuste kohaselt vastuvõetud meetmeid.

Selgitus

Kolmeaastane rahastamisperiood ei pruugi olla piisav alalise andmeedastussüsteemi loomiseks, seda eriti uute liikmesriikide puhul.

Muudatusettepanek 14

Artikkel 10

Rakendusmeetmed

välja jäetud

Käesoleva määruse rakendamiseks vajalikud meetmed võetakse vastu artikli 11 kohaselt.

 

Muudatusettepanek 15

Artikkel 12

Kahe aasta jooksul pärast käesoleva määruse jõustumist ja seejärel iga kolme aasta tagant esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande käesoleva määruse rakendamise kohta. Aruandes hinnatakse liikmesriikide esitatud statistika kvaliteeti ja määratakse kindlaks parandamist vajavad valdkonnad.

Kahe aasta jooksul pärast käesoleva määruse jõustumist ja seejärel iga kolme aasta tagant esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande käesoleva määruse rakendamise kohta. Aruandes hinnatakse liikmesriikide esitatud statistika ja Euroopa agregaatide kvaliteeti ning määratakse kindlaks parandamist vajavad valdkonnad.

Muudatusettepanek 16

Artikli 12 esimene a lõik (uus)

Võimalikult kiiresti, kuid eelistatavalt ühe aasta jooksul pärast esimeses lõigus osutatud iga kolme aasta tagant koostatava aruande avaldamist, rakendavad liikmesriigid kõik aruandes esitatud soovitused ning annavad aru varasemate soovituste rakendamise olukorrast.

Muudatusettepanek 17

Artikkel 12 a (uus)

Artikkel 12a

Statistiliste andmete avaldamine

 

1. Liikmesriikide edastatud statistilised andmed ja nende analüüs avaldatakse regulaarselt komisjoni (Eurostat) veebilehel.

 

2. Andmed avaldatakse ka liikmesriikides ja sellest antakse eraldi teada, et tagada võimalikult paljude Euroopa kodanike juurdepääs sellele teabele, eriti EURESi portaali kaudu.

 

3. Erilisi jõupingutusi tehakse selleks, et tagada andmete jõudmine koolide kutsenõustamisüksuste ja kutseõppeasutusteni.

Selgitus

Tuleks vältida algatuste dubleerimist ning kasutada ära juba olemasolevaid tööalase liikuvuse vahendeid, nimelt EURESi portaali.

SELETUSKIRI

I – Sissejuhatus

Vabasid töökohti käsitlev kvaliteetne statistika on Lissaboni strateegia prioriteet. Euroopa Ülemkogu taaskäivitas 2005. aasta märtsis Lissaboni strateegia, kutsudes üles võtma meetmeid tööhõive suurendamiseks ja uute töökohtade loomiseks, millega seoses suureneb vajadus teabe järele tööjõunõudluse kohta. Tööhõivekomitee pidas vajalikuks tööjõuturu pingestatuse ja oskustööjõu puudujäägi mõõtmiseks välja arendada ja avaldada vabade töökohtade struktuurinäitaja. Vabasid töökohti puudutavad struktureeritud andmed kvartali ja aasta kaupa võib olla vahend tööjõunõudluse taseme ja struktuuri jälgimiseks ja analüüsimiseks ning tööjõupuuduse, kitsaskohtade ja ebakõlade tuvastamiseks regioonide, majandussektorite ja elukutsete kaupa, nagu on nõutud ka majanduskasvu ja tööhõive ühtsetes suunistes (2005–2008). Kooskõlas ülaltoodud argumendiga tuleb vabade töökohtade statistikat koguda ka siseriiklikul eesmärgil, et aidata riigiasutustel hinnata ja jälgida tööturgu ning et aidata teha tööturupoliitilisi otsuseid.

Lühiajaliste muutuste jälgimiseks vabade töökohtade puhul vajavad komisjon ja Euroopa Keskpank kiiresti vabade töökohtade kvartaliandmeid majandustegevuste lõikes. Vastavalt majandus- ja rahaliidu tegevuskavale lisatakse vabad töökohad Euroopa peamiste majandusnäitajate hulka ning neid on vaja ELi/euroala tööturu olukorra hindamiseks.

Nendele nõudmistele vastamiseks kavatseb Eurostat sätestada õigusliku aluse andmete kogumiseks vabade töökohtade kohta.

II – Komisjoni ettepanek

Alates 2003. aastast on kogutud siseriiklikke andmeid vabade ja täidetud töökohtade kohta suulise kokkuleppe alusel. Aastaandmeid edastab üksnes piiratud arv riike, kusjuures andmed on erineva detailsusastmega ja raskesti võrreldavad. Õigusakti vastuvõtmisega oleks tagatud liikmesriikide vaheliseks võrdluseks vajalik ühtlane ja kvaliteetne kvartalistatistika ning kvartaliandmete kogumise järjepidevus.

Liikmesriigid ei suuda piisavalt hästi saavutada kavandatava tegevuse eesmärki, mistõttu see on paremini saavutatav ühenduse tasemel ühenduse õigusakti alusel, sest ainult komisjon saab kooskõlastada vajalikku statistiliste andmete ühtlustamist ühenduse tasandil, samas kui andmete kogumist ja vabade töökohtade võrreldava statistika koostamist saavad korraldada liikmesriigid. Määruses esitatakse vaid miinimumnõuded ega minda kaugemale sellest, mida on vaja selle eesmärgi saavutamiseks.

Määrus on põhiaktina eelistatud direktiivile, kuna vastupidiselt direktiivile kehtestatakse määrusega samasugused õigusnormid kogu ühenduses ning liikmesriikidele ei jää võimalust kohaldada õigusakte osaliselt või valikuliselt ja neile ei jää võimalust valida vorme ja meetodeid eesmärgi saavutamiseks. Peale selle on direktiiv vahetult kohaldatav, mis tähendab, et seda ei pea riiklikku õigusse üle võtma, hoides sellega ära direktiivide riiklikku õigusse ülevõtmisega seotud viivitused. Samuti saavutatakse parem ja kiirem õigusloome.

Rahastamine toimub ühenduse tööhõive ja sotsiaalse solidaarsuse programmi PROGRESS abil.

MENETLUS

Pealkiri

Ühenduse vabade töökohtade kvartalistatistika

Viited

KOM(2007)0076 - C6-0090/2007 - 2007/0033(COD)

EP-le esitamise kuupäev

12.3.2007

Vastutav komisjon

       istungil teada andmise kuupäev

EMPL

15.3.2007

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

BUDG

15.3.2007

ECON

15.3.2007

 

 

Arvamuse esitamisest loobumine

       otsuse kuupäev

BUDG

29.3.2007

ECON

22.5.2007

 

 

Raportöör(id)

       nimetamise kuupäev

Alexandru Athanasiu

21.3.2007

 

 

Arutamine parlamendikomisjonis

11.9.2007

 

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

11.9.2007

 

 

 

Lõpphääletuse tulemused

+:

–:

0:

32

0

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Jan Andersson, Alexandru Athanasiu, Edit Bauer, Jean-Luc Bennahmias, Emine Bozkurt, Iles Braghetto, Philip Bushill-Matthews, Alejandro Cercas, Ole Christensen, Luigi Cocilovo, Jean Louis Cottigny, Harald Ettl, Richard Falbr, Carlo Fatuzzo, Ilda Figueiredo, Joel Hasse Ferreira, Stephen Hughes, Karin Jöns, Jan Jerzy Kułakowski, Jean Lambert, Bernard Lehideux, Thomas Mann, Mary Lou McDonald, Elisabeth Morin, Csaba Őry, Marie Panayotopoulos-Cassiotou, José Albino Silva Peneda, Gabriele Stauner

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Françoise Castex, Rumiana Jeleva, Sepp Kusstatscher, Agnes Schierhuber