SPRAWOZDANIE w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2004/2003 w sprawie przepisów regulujących partie polityczne na poziomie europejskim oraz zasad dotyczących ich finansowania

25.10.2007 - (COM(2007)0364 – C6‑0202/2007 – 2007/0130(COD)) - ***I

Komisja Spraw Konstytucyjnych
Sprawozdawca: Jo Leinen

PROJEKT REZOLUCJI LEGISLACYJNEJ PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2004/2003 w sprawie przepisów regulujących partie polityczne na poziomie europejskim oraz zasad dotyczących ich finansowania

(COM(2007)0364 – C6‑0202/2007 – 2007/0130(COD))

(Procedura współdecyzji: pierwsze czytanie)

Parlament Europejski,

–   uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Parlamentowi Europejskiemu i Radzie (COM(2007)0364),

–   uwzględniając art. 251 ust. 2 oraz art. 191 Traktatu WE, zgodnie z którymi wniosek został przedstawiony Parlamentowi przez Komisję (C6‑0202/2007),

–   uwzględniając art. 51 Regulaminu,

–   uwzględniając sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych oraz opinie Komisji Budżetowej i Komisji Kontroli Budżetowej (A6‑0000/2007),

1.  zatwierdza wniosek Komisji po poprawkach;

2.  zwraca się do Prezydium o zbadanie, w jaki sposób partii politycznej na poziomie europejskim można przyznać trzymiesięczny okres przejściowy w celu ponownego ukonstytuowania się z odpowiednią liczbą członków, jeżeli w czasie roku budżetowego liczba członków spadła poniżej minimalnej wymaganej zmienionymi przepisami;

3.  zwraca się do Komisji o ponowne przekazanie mu sprawy, jeśli uzna ona za stosowne wprowadzenie znaczących zmian do swojego wniosku lub zastąpienie go innym tekstem;

4.  zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji.

Tekst proponowany przez KomisjęPoprawki Parlamentu

Poprawka 1

PUNKT 6 PREAMBUŁY

(6) Celem podniesienia zdolności partii politycznych w zakresie długoterminowego planowania finansowego, uwzględnienia zmieniających się z roku na rok potrzeb w zakresie finansowania oraz skłonienia stron do uniezależnienia się od środków publicznych należy wprowadzić możliwość tworzenia przez partie polityczne na poziomie europejskim ograniczonych rezerw finansowych ze środków własnych, pochodzących ze źródeł innych niż budżet UE.

(6) Celem podniesienia zdolności partii politycznych w zakresie długoterminowego planowania finansowego, uwzględnienia zmieniających się z roku na rok potrzeb w zakresie finansowania oraz skłonienia stron do uniezależnienia się od środków publicznych należy wprowadzić, w drodze odstępstwa od zasady non-profit przewidzianej w art. 109 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich1, możliwość tworzenia przez partie polityczne na poziomie europejskim ograniczonych rezerw finansowych ze środków własnych, pochodzących ze źródeł innych niż budżet UE. Derogacja ta jest wyjątkowym postanowieniem uzasadnionym szczególną i jedyną w swoim rodzaju rolą partii politycznych.

 

______________________________

1 Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 1995/2006 (Dz.U. L 390 z 30.12.2006, str. 1).

Uzasadnienie

Niniejsza poprawka uściśla zasady przyjęcia niniejszego rozporządzenia.

Poprawka 2

PUNKT 7 UZASADNIENIA

(7) W celu stworzenia warunków sprzyjających finansowaniu partii politycznych na poziomie europejskim, zachęcając je równocześnie do odpowiedniego, długoterminowego planowania finansowego, należy dostosować minimalny poziom współfinansowania.

(7) W celu poprawy warunków dla finansowania partii politycznych na poziomie europejskim, zachęcając je równocześnie do odpowiedniego, długoterminowego planowania finansowego, należy dostosować minimalny poziom współfinansowania. Dla politycznych fundacji na poziomie europejskim należy przewidzieć taki sam udział własny w finansowaniu.

Uzasadnienie

Uściślenie. Patrz również poprawka 17.

Poprawka 3

PUNKT 8 UZASADNIENIA

(8) Mając na uwadze dalsze podkreślanie i promowanie europejskiego wymiaru wyborów do Parlamentu Europejskiego, należy wyraźnie zaznaczyć, że środki pochodzące z budżetu UE mogą być także wykorzystywane do finansowania kampanii wyborczych prowadzonych przez partie polityczne na poziomie europejskim w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, pod warunkiem że nie stanowi to bezpośredniego lub pośredniego finansowania partii politycznych lub osób, kandydujących z ramienia tych partii.

(8) Mając na uwadze dalsze podkreślanie i promowanie europejskiego wymiaru wyborów do Parlamentu Europejskiego, należy wyraźnie zaznaczyć, że środki pochodzące z budżetu UE mogą być także wykorzystywane do finansowania kampanii wyborczych prowadzonych przez partie polityczne na poziomie europejskim w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, pod warunkiem że nie stanowi to bezpośredniego lub pośredniego finansowania partii politycznych lub osób, kandydujących z ramienia tych partii. Partie polityczne na poziomie europejskim działają w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego szczególnie w celu uwypuklenia europejskiego charakteru tych wyborów. Zgodnie z art. 8 Aktu dotyczącego wyborów przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich, finansowanie i ograniczanie wydatków wyborczych podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego podlega w każdym państwie członkowskim przepisom krajowym. Przepisy krajowe mają zastosowanie do wydatków wyborczych podczas wyborów krajowych i referendów.

Poprawka 4

ARTYKUŁ 1 PUNKT 1
Artykuł 2 ustęp 4 część wprowadzająca (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

4. „Fundacja polityczna na poziomie europejskim” oznacza podmiot lub zrzeszenie podmiotów, posiadające osobowość prawną w państwie członkowskim, powiązane z partią polityczną na poziomie europejskim, które wspiera i dopełnia jej cele poprzez realizację różnego rodzaju działań, a zwłaszcza:

4. „Fundacja polityczna na poziomie europejskim” oznacza podmiot lub zrzeszenie podmiotów, posiadające osobowość prawną w państwie członkowskim, w którym ma swoją siedzibę, odrębne od partii politycznej na poziomie europejskim, z którą jest powiązane, oraz które wspiera i dopełnia jej cele poprzez realizację różnego rodzaju działań, a zwłaszcza:

Uzasadnienie

Zrównanie kryteriów dotyczących fundacji z kryteriami określającymi partie polityczne (obecny art. 3 lit. a) rozporządzenia 2004/2003).

Poprawka 5

ARTYKUŁ 1 PUNKT 2 A (nowy)
Art. 4 ust. 2 pkt (a) (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

(2a) Art. 4 ust. 2 lit. a) otrzymuje brzmienie:

 

„a) dokumenty zaświadczające, że wnioskodawca wypełnia warunki ustanowione w art. 2 i 3;”

Poprawka 6

ARTYKUŁ 1 PUNKT 3
Artykuł 4 ustęp 4 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

4. Fundacja polityczna na poziomie europejskim może składać wniosek o finansowanie za pośrednictwem europejskiej partii politycznej, z którą jest powiązana.

4. Fundacja polityczna na poziomie europejskim może jedynie składać wniosek o finansowanie z budżetu ogólnego Unii Europejskiej za pośrednictwem europejskiej partii politycznej, z którą jest powiązana.

Poprawka 7

ARTYKUŁ 1 PUNKT 3

Artykuł 4 ustęp 6 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

6. Fundacja polityczna na poziomie europejskim może wykorzystywać przyznane jej środki jedynie do celów finansowania działań własnych zgodnych z przepisami art. 2 ust. 4.

6. Fundacja polityczna na poziomie europejskim wykorzystuje przyznane jej środki jedynie do celów finansowania działań własnych zgodnych z przepisami art. 2 ust. 4. W żadnym przypadku nie może wykorzystywać ich do finansowania kampanii wyborczych.

Uzasadnienie

Wyraźne wyjaśnienie wydaje się tu niezbędne. Odnośnie dopuszczalnego wykorzystania środków przez europejskie partie polityczne patrz art. 8 w zmienionej wersji.

Poprawka 8

ARTYKUŁ 1 PUNKT 5

Artykuł 6 ustęp 1 litera (b) (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

(b) deklarują swoje źródła finansowania, dostarczając listę określającą darczyńców i darowizny otrzymane od każdego z nich, z wyjątkiem darowizn, których wartość nie przekracza 500 EUR;

(b) deklarują swoje źródła finansowania, dostarczając listę określającą darczyńców i darowizny otrzymane od każdego z nich, z wyjątkiem darowizn, których wartość nie przekracza 500 EUR rocznie na darczyńcę.

Uzasadnienie

Wyjaśnienie i wprowadzenie spójności z progiem przewidzianym w art. 6 ust. 1 lit. d).

Poprawka 9

ARTYKUŁ 1 PUNKT 5

Artykuł 6 ustęp 2 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

2. Dopuszcza się przekazywanie środków na rzecz partii politycznej na poziomie europejskim przez krajowe partie polityczne, które są członkami tej partii politycznej na poziomie europejskim. Wkład ten nie powinien przekraczać 40% rocznego budżetu partii.

2. Dopuszcza się przekazywanie środków na rzecz partii politycznej na poziomie europejskim przez krajowe partie polityczne, które są członkami tej partii politycznej na poziomie europejskim lub przez indywidualnych członków (osoby fizyczne) tej partii. Środki przekazywane partiom politycznym na poziomie europejskim przez krajowe partie polityczne lub osoby fizyczne nie mogą przekraczać 40% rocznego budżetu partii.

Poprawka 10

ARTYKUŁ 1 PUNKT 5

Artykuł 6 ustęp 3 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

3. Dopuszcza się przekazywanie środków na rzecz fundacji politycznej na poziomie europejskim przez krajowe fundacje polityczne, które są członkami tej fundacji politycznej na poziomie europejskim, oraz przez partie polityczne na poziomie europejskim. Wkład ten nie powinien przekraczać 40% rocznego budżetu fundacji.

3. Dopuszcza się przekazywanie środków na rzecz fundacji politycznej na poziomie europejskim przez krajowe fundacje polityczne, które są członkami tej fundacji politycznej na poziomie europejskim, oraz przez partie polityczne na poziomie europejskim. Wkład ten nie może przekraczać 40% rocznego budżetu fundacji i nie może pochodzić ze środków, które partia polityczna na poziomie europejskim zgodnie z niniejszym rozporządzeniem otrzymała z ogólnego budżetu Unii Europejskiej.

Ciężar dowodu spoczywa na zainteresowanej partii politycznej na poziomie europejskim.

Uzasadnienie

Konieczne jest uzupełnienie ograniczające w celu wyraźnego wykluczenia sytuacji, w których fundacja także swój 15%-owy udział własny w finansowaniu uzyskiwałaby pośrednio ze środków wspólnotowych, tzn. gdyby środki przekazywane partii z budżetu Unii, przekazywane byłby następnie fundacji w formie dofinansowania.

Poprawka 11

ARTYKUŁ 1 PUNKT 6
Artykuł 7 ustęp 1 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

1. Środki finansowe uzyskiwane przez partie polityczne na poziomie europejskim z ogólnego budżetu Unii Europejskiej lub z innego źródła nie mogą być wykorzystane do bezpośredniego lub pośredniego finansowania innych partii politycznych, w szczególności krajowych partii politycznych, które nadal podlegają przepisom krajowym.

1. Środki finansowe uzyskiwane przez partie polityczne na poziomie europejskim z ogólnego budżetu Unii Europejskiej lub z innego źródła nie mogą być wykorzystane do bezpośredniego lub pośredniego finansowania innych partii politycznych, w szczególności krajowych partii politycznych lub kandydatów. Te krajowe partie polityczne i kandydaci nadal podlegają przepisom krajowym.

Poprawka 12

ARTYKUŁ 1 PUNKT 6
Artykuł 7 ustęp 2 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

2. Środki finansowe uzyskiwane przez fundacje polityczne na poziomie europejskim z ogólnego budżetu Unii Europejskiej nie mogą być wykorzystane do bezpośredniego lub pośredniego finansowania partii politycznych na poziomie europejskim lub krajowym ani też fundacji na poziomie krajowym.”.

2. Środki finansowe uzyskiwane przez fundacje polityczne na poziomie europejskim z ogólnego budżetu Unii Europejskiej nie mogą być wykorzystane do bezpośredniego lub pośredniego finansowania partii politycznych na poziomie europejskim lub krajowym ani też kandydatów lub fundacji na poziomie krajowym.

Poprawka 13

ARTYKUŁ 1 PUNKT 8 LITERA A A) (nowy)

Artykuł 9 ustęp 2 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

 

(aa) Ust. 2 otrzymuje następujące brzmienie:

„2. Ocena wartości nieruchomości i mienia ruchomego oraz jego amortyzacja jest przeprowadzana zgodnie ze szczegółowymi przepisami wykonawczymi do niniejszego rozporządzenia, przyjmowanymi zgodnie z ust. 1.”

Uzasadnienie

Rozporządzenie (WE) 2909/2000 zostało uchylone w 2005 r. Należy zatem określić warunki oceny mienia opierając się na przepisach wykonawczych, które mają zostać przyjęte przez Parlament Europejski zgodnie z procedurą przewidzianą w ust. 1.

Poprawka 14

ARTYKUŁ 1 PUNKT 8 LITERA C)
Artykuł 9 ustęp 7 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

7. W przypadku gdy partia polityczna na poziomie europejskim na koniec roku budżetowego, na jaki przyznano jej pomoc operacyjną, osiągnęła nadwyżkę, w drodze odstępstwa od zasady no-profit określonej w art. 109 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1995/2006, pewna części tej nadwyżki, do wysokości 25% rocznego przychodu, może być wykorzystana w następnym roku budżetowym, pod warunkiem że zostanie ona wykorzystana przed końcem pierwszego kwartału następnego roku.

7. W przypadku gdy partia polityczna na poziomie europejskim na koniec roku budżetowego, na jaki przyznano jej pomoc operacyjną, osiągnęła nadwyżkę, w drodze odstępstwa od zasady non-profit określonej w art. 109 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1995/2006, uzasadnionego szczególną i jedyną w swoim rodzaju rolą partii politycznych, pewna części tej nadwyżki, do wysokości 25% rocznego przychodu, może być wykorzystana w następnym roku budżetowym, pod warunkiem że zostanie ona wykorzystana przed końcem pierwszego kwartału następnego roku. Zewnętrzny i niezależny audytor, na którym spoczywa obowiązek wydania rocznego poświadczenia, o którym mowa w art. 9 ust. 3, jest także w danym przypadku odpowiedzialny za poświadczenie właściwego wykonania przepisów dotyczących przeniesienia nadwyżki na kolejny rok budżetowy.

 

 

Justification

W celu ułatwienia kontroli i audytu należy ograniczyć przeniesienie do zobowiązań prawnych już zaciągniętych w roku N.

Poprawka 15

ARTYKUŁ 1 PUNKT 8 LITERA C)
Artykuł 9 ustęp 9 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

9. Przepisy ust. 8 nie mają zastosowania w przypadku, gdy rezerwa finansowa partii politycznej na poziomie europejskim przekracza 100% jej średniego rocznego przychodu.

9. Przepisy ust. 8 nie mają zastosowania w przypadku, gdy rezerwa finansowa partii politycznej na poziomie europejskim przekracza 100% jej średniego rocznego przychodu. Zewnętrzny i niezależny audytor wydaje również zaświadczenie potwierdzające właściwe przestrzeganie tych przepisów.

Poprawka 16

ARTYKUŁ 1 PUNKT 8 A (nowy)
Artykuł 9 a (nowy) (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

 

(8a) Dodaje się następujący art. 9a:

 

„Artykuł 9a

Przejrzystość

 

Parlament Europejski publikuje na swojej stronie internetowej w utworzonej w tym celu rubryce - dla każdego roku budżetowego, w którym przekazano pomoc finansową - łącznie następujące dokumenty:

 

- tabelę kwot przekazanych każdej partii politycznej i każdej fundacji politycznej na poziomie europejskim;

 

- przepisy wykonawcze do niniejszego rozporządzenia, przyjęte przez Prezydium Parlamentu Europejskiego.”

Poprawka 17

ARTYKUŁ 1 PUNKT 9

Artykuł 10 ustęp 2 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

2. Finansowanie z ogólnego budżetu Unii Europejskiej nie przekracza 85 % budżetu partii politycznej na poziomie europejskim lub fundacji na poziomie europejskim. Ciężar dowodu spoczywa na zainteresowanej partii politycznej na poziomie europejskim.

2. Finansowanie z ogólnego budżetu Unii Europejskiej nie przekracza 85 % tych kosztów partii politycznej lub fundacji politycznej na poziomie, które kwalifikują się do finansowania. Ciężar dowodu spoczywa na zainteresowanej partii politycznej na poziomie europejskim.

Uzasadnienie

Elastyczniejsza terminologia, która występuje już w rozporządzeniu finansowym, w przepisach wykonawczych do niego i w decyzji Prezydium z 2004 r. Bez tej korekty nie zostałaby ustalona maksymalna wartość procentowa pomocy finansowej w budżecie fundacji politycznej, co spowodowałby powstanie luki prawnej.

Poprawka 18

ARTYKUŁ 1 a (nowy)

 

Artykuł 1a

Przepisy przejściowe

 

Postanowienia określone w niniejszym rozporządzeniu mają zastosowanie do dotacji przyznawanych europejskim partiom politycznym począwszy od roku budżetowego 2008.

 

Na rok budżetowy 2008 wszelkie wnioski o finansowanie politycznych fundacji na poziomie europejskim zgodnie z art. 4 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 2004/2003 odnoszą się wyłącznie do kosztów kwalifikujących się do finansowania poniesionych po dniu 1 września 2008 r.

 

Europejskie partie polityczne, które w należyty sposób przedłożyły wnioski o dotacje na rok 2008 mogą, w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, przedstawić dodatkowy wniosek o finansowanie oparty na zmianach wprowadzonych niniejszym rozporządzeniem i w razie potrzeby wniosek o dotację dla fundacji powiązanej z daną partią polityczną. Parlament Europejski przyjmuje odpowiednie środki wykonawcze.

 

UZASADNIENIE

Sprawozdawca z zadowoleniem przyjmuje w całości wniosek Komisji i zaleca jego przyjęcie z zaproponowanymi przez siebie poprawkami, które w przeważającej części mają charakter wyjaśniający. Sprawozdawca zastrzega sobie prawo do przedstawienia dalszych poprawek, które mogą okazać się niezbędne ze względu na obrady w Radzie.

Wniosek dotyczy trzech tematów, z których wszystkie zostały już poruszone w ostatniej rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej europejskich partii politycznych, w której oceniono dotychczasowe finansowanie i przedstawiono propozycje poprawy i dalszego rozwoju[1]. Powyższe tematy to:

1. Dostosowanie zasad finansowania do specyficznych potrzeb partii politycznych ze względu na wykorzystanie środków[2],

2. Uznanie roli europejskich partii politycznych w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego i stosowne wyraźne uznanie legalności wykorzystania dofinansowania w tym celu[3] oraz

3. Możliwość wspierania fundacji politycznych na poziomie europejskim, uzupełniających działalność europejskich partii politycznych poprzez polityczne działania informacyjne i edukacyjne[4].

Szczegółowe aspekty powyższych zagadnień:

1. Zasady dotyczące finansowania

Dla uniknięcia powtórzeń odsyła się do szczegółowego uzasadnienia we wniosku Komisji. Chodzi o dwie kwestie zainteresowania europejskich partii politycznych, które okazały się uzasadnione w praktyce, a mianowicie:

- możliwość wykorzystania do 25% rocznego przychodu partii w kolejnych trzech miesiącach następnego roku budżetowego i poprzez to zwiększenie elastyczności w wydatkach w okresie przejścia z jednego roku budżetowego na następnego, co umożliwi szybką reakcję na zmienione okoliczności, oraz

- umożliwienie partiom tworzenia przez okres wielu lat rezerw z własnych środków (darowizny, składki partii członkowskich i członków indywidualnych) w wysokości 100% średnich ogólnych zasobów europejskich partii politycznych.

Pierwszy nowy przepis regulujący stanowi odstępstwo od tzw. zasady no-profit, określonej w art. 109 rozporządzenia finansowego, zgodnie z którą w końcu roku budżetowego w kasie podmiotu kwalifikującego się do przyznania dofinansowania nie mogą znajdować się żadne środki z udzielonej mu pomocy finansowej. Potwierdziło się, że koncepcja „pomocy finansowej” według rozporządzenia finansowego, na której zasadniczo oparto finansowanie europejskich partii politycznych, może być jedynie w ograniczonym stopniu stosowana do cech i potrzeb partii politycznych.

Drugi nowy przepis regulujący został uznany i określony przez Komisję również jako odstępstwo od zasady non-profit. Można go jednak zinterpretować jako wyjaśnienie określające sens i cel zasady, że jedynie pomoc finansowa nie może być powodem powstania nadwyżki na koniec roku budżetowego i że nie dotyczy to środków własnych z darowizn osób trzecich lub składek członkowskich.

2. Rola europejskich partii politycznych w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Komisja wyjaśnia w swoim wniosku kwestię, która nie została wyraźnie ustalona w obowiązującym rozporządzeniu. Zawsze twierdzono, że uznanie partii na poziomie europejskim będzie miało sens tylko wtedy, gdy pozwoli się im odgrywać rolę również podczas kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Faktycznie już brzmienie przepisu stanowiącego ich podstawę prawną, który został wprowadzony w Traktacie z Maastricht (art. 191 TWE), sugeruje taką interpretację. Inaczej, jak partie te miałyby stać się aktorami na europejskiej scenie politycznej i wnosić wkład w kształtowanie europejskiej świadomości wśród obywateli, a także wyrażać swoją wolę polityczną, jeżeli nie pozwala się im na podejmowanie działań w ramach kampanii wyborczych. Do takich działań europejska partia polityczna może wykorzystywać również przyznane jej wsparcie finansowe. Działania europejskiej partii politycznej podejmowane w związku z kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego, będące uzupełnieniem kampanii partii krajowych, nie mogą być uznawane ze niedozwolone „finansowanie” danej partii członkowskiej.

Sformułowanie odpowiedniego postanowienia we wniosku (art. 8 ust. 3 rozporządzenia), w nowej wersji, zawiera jednak drobny błąd wynikający z niezrozumiałego sformułowania, które znalazło się już w obowiązującej wersji rozporządzenia (art. 3 lit. d)). Gdy w art. 8 ust. 3 jest mowa o „wyborach do Parlamentu Europejskiego”, „w których (europejskie partie polityczne) muszą uczestniczyć zgodnie z art. 3 lit. d)”, nie oznacza to, że europejska partia polityczna musi zgłosić własnych kandydatów do wyborów, jako że do tej pory nie może tego robić, lecz że muszą to zrobić należące do niej partie członkowskie lub że muszą przynajmniej wyrazić taki zamiar.

3. Wspieranie fundacji politycznych na poziomie europejskim

Najważniejszą innowacją wniosku Komisji jest umożliwienie wspierania z budżetu Wspólnoty nie tylko europejskich partii politycznych, lecz również związanych z nimi fundacji politycznych na poziomie europejskim. Fundacje polityczne, powiązane z partiami, składają się w znacznej liczbie z państw członkowskich. Istnieją już też transgraniczne formy współpracy fundacji politycznych[5]. Przez długi czas brakowało jednak ram regulacyjnych i podstawy finansowej do tworzenia fundacji, które byłyby powiązane z istniejącymi rodzinami politycznymi na poziomie europejskim i spełniałyby funkcje, których europejskie partie polityczne nie mogą wykonywać bądź robią to w niewystarczającym stopniu. W celu zaradzenia zaistniałej sytuacji Komisja sporządziła na 2007 r. projekt pilotażowy, który umożliwił udzielanie wsparcia finansowego na tworzenie europejskich fundacji politycznych i organizowanie ich działalności[6]. Możliwość tę ograniczono jednak do maksymalnie dwóch lat, przez co stanowi ona tylko rozwiązanie przejściowe do momentu przygotowania podstawy prawnej dla wsparcia finansowego. Europejskie fundacje polityczne mają zajmować się działalnością edukacyjną w zakresie europejskiej polityki publicznej, obserwacją i analizą debat i procesów w ramach europejskiej polityki publicznej (funkcja „think-tank”) oraz stworzeniem platformy dla współpracy istniejących fundacji krajowych.

Zestawienie nowo przyjętych postanowień dotyczących europejskich fundacji politycznych:

- Fundacje, podobnie jak partie, muszą być tworzone na mocy prawa państwa członkowskiego i posiadać osobowość prawną. Mogą być one tworzone bezpośrednio bądź to jako samodzielna fundacja bądź jako połączenie istniejących fundacji lub innych organizacji. Tak jak w przypadku partii rozporządzenie nie przewiduje obowiązku „rejestracji” ani związanego z tym „uznania”. Stworzono jedynie możliwość udzielania wsparcia finansowego z budżetu operacyjnego Parlamentu Europejskiego, która będzie powiązana z określonymi warunkami.

- Warunkiem udzielenia wsparcia jest powiązanie fundacji z europejską partią polityczną wspieraną finansowo przez Unię Europejską. Rozporządzenie powierza stosownej partii i stosownej fundacji ustalenie szczegółowych aspektów wzajemnych stosunków i „właściwego podziału” między nimi w odniesieniu do bieżącego zarządzania i struktur decyzyjnych.

- Fundacja musi posiadać zakres działalności odpowiadający typowej postaci fundacji politycznej (definicja w art. 2 ust. 4 (nowy)) i przestrzegać zasad wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz praworządności. Spełnienie tego warunku może zostać sprawdzone poprzez odpowiednie zastosowanie procedury weryfikacyjnej, przewidzianej dla partii (art. 5 rozporządzenia). Ponadto fundacja traci prawo do wsparcia finansowego, jeżeli prawo to zostanie odebrane związanej z nią partii.

- Fundacja polityczna składa wniosek o dofinansowanie „za pośrednictwem europejskiej partii politycznej, z którą jest powiązana”. Powyższe sformułowanie wymaga sprecyzowania w przepisach wykonawczych Parlamentu Europejskiego.

- Fundacja może wykorzystywać dofinansowanie tylko do działalności zgodnej z jej definicją, a w szczególności nie wolno jej bezpośrednio lub pośrednio finansować partii politycznych lub fundacji krajowych (art. 7 uzupełniony, patrz wyjaśniająca poprawka 5).

- Również w zakresie sprawozdawczości finansowej i dopuszczalności darowizn fundacje podlegają tym samym wymogom co partie. Mogą uzyskiwać do 40% finansowania ze składek fundacji będących ich członkami i europejskich partii politycznych (patrz poprawka 6).

- Postanowienia art. 9 dotyczące „wykonania i kontroli” powinny obejmować również dofinansowanie przyznane fundacjom (koniec art. 4 ust. 5 (nowy) rozporządzenia). Tym samym nowe przepisy dotyczące przenoszenia środków na następny rok budżetowy i tworzenia rezerw obowiązują również w odniesieniu do fundacji.

- Podział dostępnych środków odbywa się dla fundacji według tego samego klucza co dla partii, z którą jest powiązana (art. 10 ust. 1 rozporządzenia), tj. 15% jest dzielone w równych częściach i 85% jest dzielone proporcjonalnie do liczby wybranych członków w Parlamencie Europejskim, których posiada powiązana z nią partia.

- W odniesieniu do finansowania dla partii i fundacji obowiązuje jednolity maksymalny pułap 85% rocznego budżetu. W obu przypadkach pułap ten jest ustalany stosownie do szczególnej sytuacji beneficjenta (patrz poprawka 17).

- Parlament Europejski musi najpóźniej do dnia 15 lutego 2011 r. ocenić w sprawozdaniu stosowanie niniejszego rozporządzenia.

  • [1]  Rezolucja z dnia 23 marca 2006 r. na podstawie sprawozdania Komisji Spraw Konstytucyjnych A6-0042/2006, sprawozdawca: Jo Leinen
  • [2]  Ustęp 13 litera d) i e) rezolucji
  • [3]  Ustęp 14 litera c) rezolucji
  • [4]  Ustęp 14 litera a) rezolucji
  • [5]  takie jak European network of political foundations
  • [6]  Pozycja budżetowa 15 06 07

OPINIA Komisji Budżetowej (10.10.2007)

dla Komisji Spraw Konstytucyjnych

w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2004/2003 w sprawie przepisów regulujących partie polityczne na poziomie europejskim oraz zasad dotyczących ich finansowania
(COM(2007)0364 – C6‑0202/2007 – 2007/0130(COD))

Sprawozdawca komisji opiniodawczej: Catherine Guy-Quint

ZWIĘZŁE UZASADNIENIE

W art. 191 Traktatu uznano fundamentalną rolę partii politycznych na poziomie europejskim w kształtowaniu świadomości europejskiej i wyrażaniu woli politycznej obywateli Unii. Stanowi to podstawę umożliwiającą finansowanie europejskich partii politycznych ze środków publicznych na poziomie europejskim. Artykuł ten nie wspomina jednak o fundacjach politycznych na poziomie europejskim.

Odnośny wniosek jest częściowo odpowiedzią na oświadczenie wynegocjowane przez Komisję Budżetową i jej sprawozdawcę w sprawie przeglądu rozporządzenia finansowego w trakcie reformy rozporządzenia finansowego w grudniu 2006 r.[1]:

2. Projekt oświadczenia Komisji w sprawie finansowania europejskich partii politycznych

„Komisja zobowiązuje się do przedłożenia, jeśli będzie to możliwe, do końca stycznia 2007 r. wniosku w sprawie zmiany rozporządzenia nr (WE) 2004/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. w sprawie przepisów regulujących partie polityczne na poziomie europejskim oraz zasad dotyczących ich finansowania, który wprowadzi odpowiednie przepisy dotyczące wyjęcia środków własnych spod zasady non-profit zawartej w art. 109 rozporządzenia finansowego, w szczególności wkładów i składek członkowskich włączonych do finansowania rocznych działań partii politycznych na poziomie unijnym, które przekraczają 25% kwalifikowanych kosztów ponoszonych przez beneficjenta, zgodnie z art. 10 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 2004/2003.”

Zaproponowane poprawki obejmują w zasadzie wyłącznie partie polityczne na poziomie europejskim i poszanowanie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Unii.

Należy nadmienić, że w trakcie procedury budżetowej 2008, do projektu budżetu 2008 złożono dwie poprawki dotyczące fundacji politycznych na poziomie europejskim, w których wnoszono o utworzenie linii budżetowej w sekcji Parlamentu Europejskiego, udostępniającej środki w formie symbolicznego zapisu p.m. oraz umieszczającej w rezerwie 5 mln euro w oczekiwaniu na przyjęcie podstawy prawnej.

POPRAWKI

Komisja Budżetowa zwraca się do Komisji Spraw Konstytucyjnych, jako do komisji przedmiotowo właściwej, o naniesienie w swoim sprawozdaniu następujących poprawek:

Tekst proponowany przez KomisjęPoprawki Parlamentu

Poprawka 1

PUNKT 4 A PREAMBUŁY (nowy)

 

(4a) W przypadku gdy realizacja działania wymaga udzielenia wsparcia finansowego podmiotowi trzeciemu, na przykład młodzieżowej organizacji politycznej, partia polityczna może udzielić takiego wsparcia pod warunkiem przestrzegania warunków określonych w art. 120 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich1 oraz art. 184a rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie

rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich2.

_______________

1 Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 1995/2006 (Dz.U. L 390 z 30.12.2006, str. 1).

2 Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 478/2007 (Dz.U. L 111 z 28.4.2007, str. 13).

Uzasadnienie

Niniejsza poprawka ma na celu pogodzenie propozycji legislacyjnej ze stanowiskiem PE.

Poprawka 2

PUNKT 6 PREAMBUŁY

(6) Celem podniesienia zdolności partii politycznych w zakresie długoterminowego planowania finansowego, uwzględnienia zmieniających się z roku na rok potrzeb w zakresie finansowania oraz skłonienia stron do uniezależnienia się od środków publicznych należy wprowadzić możliwość tworzenia przez partie polityczne na poziomie europejskim ograniczonych rezerw finansowych ze środków własnych, pochodzących ze źródeł innych niż budżet UE.

(6) Celem podniesienia zdolności partii politycznych w zakresie długoterminowego planowania finansowego, uwzględnienia zmieniających się z roku na rok potrzeb w zakresie finansowania oraz skłonienia stron do uniezależnienia się od środków publicznych należy wprowadzić, w drodze odstępstwa od przewidzianej w art. 109 ust. 2 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1605/2002 zasady non-profit, możliwość tworzenia przez partie polityczne na poziomie europejskim ograniczonych rezerw finansowych ze środków własnych, pochodzących ze źródeł innych niż budżet UE.

Uzasadnienie

Niniejsza poprawka uściśla zasady przyjęcia niniejszego rozporządzenia.

Poprawka 3

ARTYKUŁ 1 PUNKT 1
Artykuł 2 ustęp 4 a (nowy) (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

 

4a) „finansowanie”: dotacja w rozumieniu art. 108 ust. 1 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1605/2002;

Uzasadnienie

Wyjaśnienie terminologiczne i wprowadzenie spójności z rozporządzeniem finansowym.

Poprawka 4

ARTYKUŁ 1 PUNKT 5
Artykuł 6 ustęp 1 litera (b) (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

(b) deklarują swoje źródła finansowania, dostarczając listę określającą darczyńców i darowizny otrzymane od każdego z nich, z wyjątkiem darowizn, których wartość nie przekracza 500 EUR;

(b) deklarują swoje źródła finansowania, dostarczając listę określającą darczyńców i darowizny otrzymane od każdego z nich, z wyjątkiem darowizn, których wartość nie przekracza 500 EUR rocznie na darczyńcę.

Uzasadnienie

Uściślenie i wprowadzenie spójności z progiem przewidzianym w art. 6 ust. 1 lit. d).

Poprawka 5

ARTYKUŁ 1 PUNKT 5
Artykuł 6 ustęp 2 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

2. Dopuszcza się przekazywanie środków na rzecz partii politycznej na poziomie europejskim przez krajowe partie polityczne, które są członkami tej partii politycznej na poziomie europejskim. Wkład ten nie powinien przekraczać 40% rocznego budżetu partii.

2. Dopuszcza się przekazywanie środków na rzecz partii politycznej na poziomie europejskim przez krajowe partie polityczne, które są członkami tej partii politycznej na poziomie europejskim lub przez indywidualnych członków (osoby fizyczne) tej partii. Wkład ten nie powinien przekraczać 40% rocznego budżetu partii.

Uzasadnienie

Wyjaśnienie konieczne z uwagi na fakt, że niektóre partie polityczne na poziomie europejskim dają osobom fizycznym możliwość indywidualnego wstępowania do nich.

Poprawka 6

ARTYKUŁ 1 PUNKT 8 A)

Artykuł 9 ustęp 1 akapit 2 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

Zasady wykonania niniejszego rozporządzenia określa urzędnik zatwierdzający.

Zasady wykonania niniejszego rozporządzenia określa Parlament Europejski.

Uzasadnienie

Dzięki temu doprecyzowaniu procedura przyjęcia zasad wykonania stanie się bardziej przejrzysta poprzez uwypuklenie odpowiedzialności wobec społeczeństwa.

Poprawka 7

ARTYKUŁ 1 PUNKT 8 A A) (nowy)
Artykuł 9 ustęp 2 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

 

a a) Ustęp 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Ocena wartości nieruchomości i mienia ruchomego oraz jego amortyzacja jest przeprowadzana zgodnie ze szczegółowymi przepisami wykonawczymi do niniejszego rozporządzenia, przyjmowanymi zgodnie z ust. 1.”

Uzasadnienie

Rozporządzenie (WE) 2909/2000 zostało uchylone w 2005 r. Należy zatem określić warunki oceny mienia opierając się na przepisach wykonawczych, które mają zostać przyjęte przez Parlament Europejski zgodnie z procedurą przewidzianą w ust. 1.

Poprawka 8

ARTYKUŁ 1 PUNKT 9
Artykuł 10 ustęp 2 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

2. Finansowanie z ogólnego budżetu Unii Europejskiej nie przekracza 85 % budżetu partii politycznej na poziomie europejskim lub fundacji na poziomie europejskim. Ciężar dowodu spoczywa na zainteresowanej partii politycznej na poziomie europejskim.

2. Finansowanie z ogólnego budżetu Unii Europejskiej nie przekracza 85 % kosztów kwalifikujących się do finansowania, poniesionych przez partię polityczną na poziomie europejskim lub fundację na poziomie europejskim. Ciężar dowodu spoczywa na zainteresowanej partii politycznej na poziomie europejskim.

Uzasadnienie

Elastyczniejsza terminologia, która występuje już w rozporządzeniu finansowym, w przepisach wykonawczych do niego i w decyzji Prezydium z 2004 r.

Załącznik

Procedura przyznawania dotacji Parlamentu Europejskiego

w roku budżetowym N

Rok N-1

czerwiec N-1

Ogłoszenie przez PE zaproszenia do składania wniosków, które określa wspólnotowe kryteria kwalifikowalności, zasady finansowania (art. 110 ust 2 rozporządzenia finansowego) i planowane terminy przyznania.

 

15 listopada N-1

Ostateczny termin składania przez beneficjentów wniosków o dotację.

Rok N

15 lutego N

 

Decyzja Prezydium w sprawie rozdziału środków i przyznania dotacji europejskim partiom politycznym.

 

15 marca N

 

Ostateczny termin podpisania umowy w sprawie przyznania dotacji przez europejską partię polityczną i urzędnika zatwierdzającego.

 

30 marca N

 

Wypłata finansowania wstępnego w wysokości 80% kwoty dotacji.

Rok N+1

31 marca N+1

PE publikuje w rocznym raporcie szczegółowe informacje na temat technicznej pomocy udzielonej każdej partii politycznej na poziomie europejskim.

 

30 czerwca N+1

Wszystkie dotacje przyznane przez PE w trakcie danego roku budżetowego są ogłaszane w ciągu pierwszego semestru kolejnego roku budżetowego na stronach internetowych PE.

 

Data T

przed 15 maja N+1

Wniosek europejskiej partii politycznej o wypłatę salda, któremu towarzyszy końcowe sprawozdanie z wykonania programu prac, ostateczne zestawienie poniesionych kosztów kwalifikujących się do finansowania, pełne rozliczenie dochodów i wydatków, sprawozdanie z kontroli zewnętrznej.

 

T+60 dni

Zatwierdzenie przez Prezydium PE końcowego sprawozdania z działalności i rozliczenia końcowego.

 

T+ 90 dni

Wypłata salda lub odzyskanie nadpłaty przez Parlament.

 

 

Przechowywanie dokumentów:

Beneficjent zachowuje do wglądu PE dokumenty odnoszące się do umowy w sprawie przyznania dotacji przez okres 5 lat od daty wypłaty salda.

 

 

Kontrole i audyty:

Beneficjent ułatwia przeprowadzenie przez PE audytu dotyczącego wykorzystania dotacji. Audyty te mogą być przeprowadzane w trakcie całego okresu wykonywania umowy w sprawie przyznania dotacji, a także w okresie 5 lat od daty wypłaty salda.

PROCEDURA

Tytul

Statut i finansowanie europejskich partii politycznych

Odsyłacze

COM(2007)0364 - C6-0202/2007 - 2007/0130(COD)

Komisja przedmiotowo właściwa

AFCO

Opinia wydana przez

       Data ogłoszenia na posiedzeniu

BUDG

3.9.2007

 

 

 

Sprawozdawca komisji opiniodawczej

       Data powołania

Catherine Guy-Quint

17.7.2007

 

 

Rozpatrzenie w komisji

13.9.2007

9.10.2007

 

 

Data przyjęcia

8.10.2007

 

 

 

Wynik głosowania końcowego

+:

–:

0:

20

0

0

Posłowie obecni podczas głosowania końcowego

Richard James Ashworth, Reimer Böge, Herbert Bösch, Joan Calabuig Rull, Gérard Deprez, Brigitte Douay, Ingeborg Gräßle, Catherine Guy-Quint, Anne E. Jensen, Wiesław Stefan Kuc, Janusz Lewandowski, Nils Lundgren, Vladimír Maňka, Mario Mauro, Rovana Plumb, Nina Škottová, László Surján, Ralf Walter

Zastępca(y) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Thijs Berman, Richard Corbett

OPINIA Komisji Kontroli Budżetowej (4.10.2007)

dla Komisji Spraw Konstytucyjnych

w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2004/2003 w sprawie przepisów regulujących partie polityczne na poziomie europejskim oraz zasad dotyczących ich finansowania
(COM(2007)0364 – C6‑0202/2007 – 2007/0130(COD))

Sprawozdawca komisji opiniodawczej: Véronique Mathieu

ZWIĘZŁE UZASADNIENIE

Zaproponowana przez Komisję zmiana rozporządzenia nr 2004/2003 ma na celu:

- zezwolenie partiom politycznym na wykorzystanie, w drodze odstępstwa od tzw. zasady no-profit, określonej w art. 109 rozporządzenia finansowego, pewnej części (25%) całkowitego rocznego przychodu partii w kolejnych trzech miesiącach następnego roku budżetowego;

- zezwolenie partiom politycznym na poziomie europejskim na tworzenie rezerw finansowych z uzyskanej przez nie nadwyżki, przekraczającej nowy minimalny poziom współfinansowania obniżony do 15%;

- umożliwienie fundacjom politycznym na poziomie europejskim odgrywania istotnej roli we wspieraniu i w promowaniu działalności i celów partii politycznych na poziomie europejskim;

- wyraźne ustalenie, że środki pochodzące z budżetu UE mogą być także wykorzystywane do finansowania kampanii wyborczych prowadzonych przez partie polityczne na poziomie europejskim w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, pod warunkiem że nie stanowi to bezpośredniego lub pośredniego finansowania partii politycznych lub osób, kandydujących z ramienia tych partii.

Sprawozdawca komisji opiniodawczej zauważa, że co roku Prezydium Parlamentu Europejskiego analizuje sprawozdanie sekretarza generalnego w sprawie wykonania pozycji budżetowej dotyczącej pomocy finansowej dla partii politycznych na poziomie europejskim oraz że propozycja Komisji ma służyć skorygowaniu słabych punktów i wypełnieniu luk, wskazanych w tych sprawozdaniach i w rezolucji Parlamentu z dnia 23 marca 2006[1].r.

Sprawozdawca komisji opiniodawczej przychyla się zasadniczo do zmian zaproponowanych przez Komisję, ponieważ odpowiadają one wnioskom sformułowanym już przez Parlament.

Niemniej jednak po wnikliwym zapoznaniu się z tekstem Komisji sprawozdawca ustalił kilka punktów zasługujących na refleksję i w związku z powyższym przygotował niewielką liczbę poprawek w celu uczynienia tekstu jaśniejszym, jednakże bez kwestionowania zasadniczej treści wniosku.

Powyższe poprawki nie wymagają odrębnego komentarza, niemniej sprawozdawca komisji opiniodawczej chciałby zwrócić uwagę na jedną dodatkową kwestię.

Znaczenie i realny zakres nowych ustępów 8 i 9 artykułu 9, w ich aktualnym brzmieniu, nie są całkowicie jasne. Sprawozdawca komisji opiniodawczej nie zaproponował szczegółowej poprawki. Zachęca jednak komisję przedmiotowo właściwą, aby przed przystąpieniem do głosowania nad wnioskiem przeanalizowała dokładne brzmienie tych ustępów w celu sprecyzowania ich znaczenia i ich skutku prawnego.

POPRAWKI

Komisja Kontroli Budżetowej zwraca się do Komisji Spraw Konstytucyjnych, jako do komisji przedmiotowo właściwej, o naniesienie w swoim sprawozdaniu następujących poprawek:

Tekst proponowany przez KomisjęPoprawki Parlamentu

Poprawka 1

ARTYKUŁ 1 PUNKT 1
Artykuł 2 ustęp 4 część wprowadzająca (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

4. „Fundacja polityczna na poziomie europejskim” oznacza podmiot lub zrzeszenie podmiotów, posiadające osobowość prawną w państwie członkowskim, powiązane z partią polityczną na poziomie europejskim, które wspiera i dopełnia jej cele poprzez realizację różnego rodzaju działań, a zwłaszcza:

4. „Fundacja polityczna na poziomie europejskim” oznacza podmiot lub zrzeszenie podmiotów, posiadające osobowość prawną w państwie członkowskim, w którym ma swoją siedzibę, odrębne od partii politycznej na poziomie europejskim, z którą jest powiązane, oraz które wspiera i dopełnia jej cele poprzez realizację różnego rodzaju działań, a zwłaszcza:

Uzasadnienie

Zrównanie kryteriów dotyczących fundacji z kryteriami określającymi partie polityczne (obecny art. 3 lit. a) rozporządzenia 2004/2003).

Poprawka 2

ARTYKUŁ 1 PUNKT 2 A (nowy)
Artykuł 4 ustęp 2 litera a) (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

 

2a. Art. 4 ust. 2 lit. a) otrzymuje brzmienie:

 

„a) dokumenty zaświadczające, że wnioskodawca wypełnia warunki ustanowione w art. 2 i 3;”

Poprawka 3

ARTYKUŁ 1 PUNKT 3
Artykuł 4 ustęp 4 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

4. Fundacja polityczna na poziomie europejskim może składać wniosek o finansowanie za pośrednictwem europejskiej partii politycznej, z którą jest powiązana.

4. Fundacja polityczna na poziomie europejskim składa wniosek o finansowanie oddzielnie od wniosku europejskiej partii politycznej, z którą jest powiązana.

Uzasadnienie

Poprawka ma na celu oddzielenie procedur dotyczących fundacji od procedur dotyczących partii.

Poprawka 4

ARTYKUŁ 1 PUNKT 5
Artykuł 6 ustęp 1 akapit pierwszy litera b) (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

(b) deklarują swoje źródła finansowania, dostarczając listę określającą darczyńców i darowizny otrzymane od każdego z nich, z wyjątkiem darowizn, których wartość nie przekracza 500 EUR;

(b) deklarują swoje źródła finansowania, dostarczając listę określającą darczyńców i darowizny otrzymane od każdego z nich, z wyjątkiem darowizn, których wartość nie przekracza 2500 EUR.

Poprawka 5

ARTYKUŁ 1 PUNKT 5
Artykuł 6 ustęp 3 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

3. Dopuszcza się przekazywanie środków na rzecz fundacji politycznej na poziomie europejskim przez krajowe fundacje polityczne, które są członkami tej fundacji politycznej na poziomie europejskim, oraz przez partie polityczne na poziomie europejskim. Wkład ten nie powinien przekraczać 40% rocznego budżetu fundacji.

3. Dopuszcza się przekazywanie środków na rzecz fundacji politycznej na poziomie europejskim przez krajowe fundacje polityczne, które są członkami tej fundacji politycznej na poziomie europejskim, oraz przez partie polityczne na poziomie europejskim. Wkład ten nie powinien przekraczać 40% rocznego budżetu fundacji i musi spełniać przepisy art. 10 ust. 2. Ciężar dowodu spoczywa na zainteresowanej partii politycznej na poziomie europejskim.

Poprawka 6

ARTYKUŁ 1 PUNKT 6
Artykuł 7 ustęp 1 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

1. Środki finansowe uzyskiwane przez partie polityczne na poziomie europejskim z ogólnego budżetu Unii Europejskiej lub z innego źródła nie mogą być wykorzystane do bezpośredniego lub pośredniego finansowania innych partii politycznych, w szczególności krajowych partii politycznych, które nadal podlegają przepisom krajowym.

1. Środki finansowe uzyskiwane przez partie polityczne na poziomie europejskim z ogólnego budżetu Unii Europejskiej lub z innego źródła nie mogą być wykorzystane do bezpośredniego lub pośredniego finansowania innych partii politycznych, w szczególności krajowych partii politycznych lub kandydatów indywidualnych, nadal podlegających przepisom krajowym.

Poprawka 7

ARTYKUŁ 1 PUNKT 6
Artykuł 7 ustęp 2 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

2. Środki finansowe uzyskiwane przez fundacje polityczne na poziomie europejskim z ogólnego budżetu Unii Europejskiej nie mogą być wykorzystane do bezpośredniego lub pośredniego finansowania partii politycznych na poziomie europejskim lub krajowym ani też fundacji na poziomie krajowym.

2. Środki finansowe uzyskiwane przez fundacje polityczne na poziomie europejskim z ogólnego budżetu Unii Europejskiej nie mogą być wykorzystane do bezpośredniego lub pośredniego finansowania partii politycznych na poziomie europejskim lub krajowym ani też kandydatów indywidualnych lub fundacji na poziomie krajowym.

Poprawka 8

ARTYKUŁ 1 PUNKT 8 B A) (nowy)
Artykuł 9 ustęp 3 a (nowy) (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

 

ba) Dodaje się ust. 3a w brzmieniu:

„3a. Odpowiedzialny wydelegowany urzędnik zatwierdzający może również dokonywać ocen ex post oraz na miejscu, kiedy uzna to za przydatne, zgodnie z art. 60 ust. 4 rozporządzenia finansowego.”

Poprawka 9

ARTYKUŁ 1 PUNKT 8 C)
Artykuł 9 ustęp 7 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

7. W przypadku gdy partia polityczna na poziomie europejskim na koniec roku budżetowego, na jaki przyznano jej pomoc operacyjną, osiągnęła nadwyżkę, w drodze odstępstwa od zasady no-profit określonej w art. 109 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1995/2006, pewna części tej nadwyżki, do wysokości 25% rocznego przychodu, może być wykorzystana w następnym roku budżetowym, pod warunkiem że zostanie ona wykorzystana przed końcem pierwszego kwartału następnego roku.

7. W przypadku gdy partia polityczna na poziomie europejskim na koniec roku budżetowego, na jaki przyznano jej pomoc operacyjną, osiągnęła nadwyżkę, w drodze odstępstwa od zasady no-profit określonej w art. 109 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1995/2006, pewna części tej nadwyżki, do wysokości 25% rocznego przychodu, może być wykorzystana w następnym roku budżetowym, pod warunkiem że zostanie ona wykorzystana przed końcem pierwszego kwartału następnego roku. Zewnętrzny i niezależny audytor, na którym spoczywa obowiązek wydania rocznego poświadczenia, o którym mowa w art. 9 ust. 3, jest także w danym przypadku odpowiedzialny za poświadczenie właściwego wykonania przepisów dotyczących przeniesienia nadwyżki na kolejny rok budżetowy.

Jedynie zobowiązania prawidłowo zaciągnięte przed upływem roku N mogą zostać przeniesione na następny rok.

Uzasadnienie

W celu ułatwienia kontroli i audytu należy ograniczyć przeniesienie do zobowiązań prawnych już zaciągniętych w roku N.

Poprawka 10

ARTYKUŁ 1 PUNKT 8 C)
Artykuł 9 ustęp 9 (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

9. Przepisy ust. 8 nie mają zastosowania w przypadku, gdy rezerwa finansowa partii politycznej na poziomie europejskim przekracza 100% jej średniego rocznego przychodu.

9. Przepisy ust. 8 nie mają zastosowania w przypadku, gdy rezerwa finansowa partii politycznej na poziomie europejskim przekracza 100% jej średniego rocznego przychodu. Zewnętrzny i niezależny audytor wydaje również zaświadczenie potwierdzające właściwe przestrzeganie tych przepisów.

Poprawka 11

ARTYKUŁ 1 PUNKT 8 A (nowy)
Artykuł 9 a (nowy) (rozporządzenie (WE) nr 2004/2003)

 

8 a) Dodaje się artykuł 9 a) w następującym brzmieniu:

„Artykuł 9 a)

Przejrzystość

Parlament Europejski publikuje na swojej stronie internetowej w utworzonej w tym celu rubryce - dla każdego roku budżetowego, w którym przekazano pomoc finansową - łącznie następujące dokumenty:

- tabelę kwot przekazanych każdej partii politycznej na poziomie europejskim lub każdej fundacji ;

- roczne poświadczenie o audycie wydane przez zewnętrznych i niezależnych audytorów, o których mowa w art. 9 ust. 3 akapit drugi;

- sprawozdanie roczne sekretarza generalnego Parlamentu Europejskiego w sprawie działalności finansowanej, o którym mowa w art. 12;

- przepisy wykonawcze do niniejszego rozporządzenia, przyjęte przez Prezydium Parlamentu Europejskiego.”

PROCEDURA

Tytul

Statut i finansowanie europejskich partii politycznych

Odsyłacze

COM(2007)0364 - C6-0202/2007 - 2007/0130(COD)

Komisja przedmiotowo właściwa

AFCO

Opinia wydana przez

       Data ogłoszenia na posiedzeniu

CONT

3.9.2007

 

 

 

Sprawozdawca komisji opiniodawczej

       Data powołania

Véronique Mathieu

17.7.2007

 

 

Data przyjęcia

4.10.2007

 

 

 

Wynik głosowania końcowego

+:

–:

0:

12

2

1

Posłowie obecni podczas głosowania końcowego

Jean-Pierre Audy, Mogens N.J. Camre, Paulo Casaca, Esther De Lange, Szabolcs Fazakas, Ingeborg Gräßle, Dan Jørgensen, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Bogusław Liberadzki, Nils Lundgren, Hans-Peter Martin, Jan Mulder, Bart Staes, Paul van Buitenen

Zastępca(y) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Véronique Mathieu

  • [1]  Sprawozdanie AFCO w sprawie partii politycznych na poziomie europejskim A6-0042/2006

PROCEDURA

Tytul

Statut i finansowanie europejskich partii politycznych

Odsyłacze

COM(2007)0364 - C6-0202/2007 - 2007/0130(COD)

Data przedstawienia w PE

27.6.2007

Komisja przedmiotowo właściwa

       Data ogłoszenia na posiedzeniu

AFCO

3.9.2007

Komisja(e) wyznaczona(e) do wydania opinii

       Data ogłoszenia na posiedzeniu

BUDG

3.9.2007

CONT

3.9.2007

JURI

3.9.2007

 

Opinia niewydana

       Data decyzji

JURI

3.10.2007

 

 

 

Sprawozdawca(y)

       Data powołania

Jo Leinen

2.5.2007

 

 

Rozpatrzenie w komisji

16.7.2007

11.9.2007

1.10.2007

 

Data przyjęcia

22.10.2007

 

 

 

Wynik głosowania końcowego

+:

–:

0:

18

4

0

Posłowie obecni podczas głosowania końcowego

Jim Allister, Enrique Barón Crespo, Bastiaan Belder, Jens-Peter Bonde, Richard Corbett, Jean-Luc Dehaene, Andrew Duff, Ingo Friedrich, Bronisław Geremek, Anneli Jäätteenmäki, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Timothy Kirkhope, Jo Leinen, Íñigo Méndez de Vigo, Rihards Pīks, Adrian Severin, Johannes Voggenhuber, Dushana Zdravkova

Zastępca(y) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Costas Botopoulos, Elmar Brok, Carlos Carnero González, Alain Lamassoure, György Schöpflin