SPRÁVA k návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o energetickej štatistike

3.12.2007 - (KOM(2006)0850 – C6‑0035/2007 – 2007/0002(COD)) - ***I

Výbor pre priemysel, výskum a energetiku
Spravodajca: Claude Turmes

Postup : 2007/0002(COD)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
A6-0487/2007
Predkladané texty :
A6-0487/2007
Prijaté texty :

NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

k návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o energetickej štatistike

(KOM(2006)0850 – C6‑0035/2007 – 2007/0002(COD))

(Spolurozhodovací postup: prvé čítanie)

Európsky parlament,

–   so zreteľom na návrh Komisie pre Európsky parlament a Radu (KOM(2006)0850)[1],

–   so zreteľom na článok 251 ods. 2 Zmluvy o ES, v súlade s ktorými Komisia predložila návrh Európskemu parlamentu (C6‑0035/2007),

–   so zreteľom na článok 285 ods. 1 Zmluvy o ES,

–   so zreteľom na článok 51 rokovacieho poriadku,

–   so zreteľom na správu Výboru pre priemysel, výskum a energetiku (A6‑0487/2007),

1.  schvaľuje zmenený a doplnený návrh Komisie;

2.  poveruje svojho predsedu, aby túto pozíciu postúpil Rade a Komisii.

Text predložený KomisiouPozmeňujúce a doplňujúce návrhy Európskeho parlamentu

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 1

Odôvodnenie 1a (nové)

 

(1a) Energetická štatistika sa tradične zameriava na dodávky energie a na fosílne energie. V nasledujúcich rokoch je potrebné viac sa zamerať na dôkladnejšie znalosti o konečnej spotrebe energie, o obnoviteľnej energii a jadrovej energii a na ich sledovanie.

Odôvodnenie

Je potrebné vylepšiť poskytované údaje o spotrebe energie, obnoviteľnej energii a jadrovej energii, aby bolo možné porovnávať ich.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 2

Odôvodnenie 3a (nové)

 

(3a) Podľa Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2002/91/ES zo 16. decembra 2002 o energetickej hospodárnosti budov1, Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/32/ES z 5. apríla 2006 o energetickej účinnosti konečného využitia energie a energetických službách2 a Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2005/32/ES zo 6. júla 2005 o vytvorení rámca na stanovenie požiadaviek na ekodizajn výrobkov využívajúcich energiu3 sa od členských štátov vyžaduje, aby oznamovali kvantitatívne údaje o spotrebe energie. Požaduje sa, aby sledovali pokrok pri dosahovaní cieľov stanovených v týchto smerniciach, aby poskytovali podrobné a aktuálne energetické údaje, ako aj aby sa lepšie prepojili tieto energetické údaje s príslušnými štatistickými štúdiami, ako je sčítanie ľudu a domácností a údaje o preprave.

___________________

1 Ú. v. ES L 1, 4.11.2003, s. 65.

2 Ú. v. ES L 114, 27.04.2006, s. 64.

3 Ú. v. ES L 191, 22.07.2005, s. 29.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 3

Odôvodnenie 4

(4) Zelené knihy Komisie KOM(2005) 265 z 22. júna 2005 o energetickej účinnosti alebo Menej znamená viac a KOM(2006) 105 z 8. marca 2006 o Európskej stratégii pre udržateľnú, konkurencieschopnú a bezpečnú energiu ustanovujú energetické politiky EÚ, ktoré si vyžadujú dostupnosť energetickej štatistiky EÚ (okrem iného na účely zriadenia Európskej pozorovateľne dodávok).

(4) Zelené knihy Komisie KOM(2005) 265 z 22. júna 2005 o energetickej účinnosti alebo Menej znamená viac a KOM(2006) 105 z 8. marca 2006 o Európskej stratégii pre udržateľnú, konkurencieschopnú a bezpečnú energiu ustanovujú energetické politiky EÚ, ktoré si vyžadujú dostupnosť energetickej štatistiky EÚ (okrem iného na účely zriadenia Európskej pozorovateľne trhu s energiou).

Odôvodnenie

Názov Európska pozorovateľňa trhu s energiou zodpovedá názvu bežne používanému Radou a Komisiou.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 4

Odôvodnenie 4a (nové)

 

(4a) Vytvorenie verejného modelu energetickej prognózy, ako Európsky parlament požadoval vo svojom uznesení zo 14. decembra 2006 o Európskej stratégii pre udržateľnú, konkurencieschopnú a bezpečnú energiu1, vyžaduje podrobné a aktuálne energetické údaje.

______________

1Prijaté texty, P6_TA(2006)0603.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 5

Odôvodnenie 4 b (nové)

 

(4b) V nasledujúcich rokoch by sa mala venovať väčšia pozornosť bezpečnosti dodávok najdôležitejších palív. Na to, aby sa dali predvídať a koordinovať riešenia EÚ pre prípad kríz v zásobovaní, sú potrebné aktuálnejšie a presnejšie údaje na úrovni EÚ.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 6

Odôvodnenie 5

(5) Liberalizáciou energetického trhu je získavanie spoľahlivých a včasných energetických údajov výrazne ťažšie, keď neexistuje právny základ týkajúci sa poskytovania takýchto údajov.

(5) Liberalizáciou trhu s energiou a jeho vzrastajúcou zložitosťou je získavanie spoľahlivých a včasných energetických údajov výrazne ťažšie, najmä keď neexistuje právny základ týkajúci sa poskytovania takýchto údajov.

Odôvodnenie

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh vychádza z pracovnej verzie Rady/Komisie pochádzajúci z neskoršieho dátumu ako text, ktorý zaslala Komisia Parlamentu; preto je pre dosiahnutie súhlasu v prvom čítaní dôležité zohľadniť túto skutočnosť.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 7

Odôvodnenie 6

(6) Je nevyhnutné, aby sa štatistický systém týkajúci sa energetiky mohol pružne prispôsobiť situácii, ktorá sa v budúcnosti očakáva.

(6) Energetický štatistický systém musí zaručiť porovnateľnosť, transparentnosť, flexibilitu a schopnosť vyvíjať sa, aby mohol pomáhať pri politickom rozhodovaní Európskej únie a jej členských štátov a aby podporoval verejnú diskusiu s občanmi. Preto by sa mala v blízkej budúcnosti pridať štatistika o jadrovej energii a mali by sa zdokonaliť príslušné údaje o obnoviteľnej energii (solárna energia a energia pochádzajúca z dreva). Aj vzhľadom na energetickú účinnosť by boli podrobné štatistiky o domácnostiach a doprave nesmierne užitočné.

Odôvodnenie

Toto odôvodnenie patrí k novému článku 7a a 7b.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 8

Odôvodnenie 12a (nové)

 

(12a) Výnimka alebo vyňatie by sa mala udeliť len po predložení hodnotenia vplyvu, ktoré udáva súčasnú situáciu a akúkoľvek nadmernú záťaž transparentne a dostatočne podrobne. Stanovená doba ich platnosti by mala byť čo najkratšia. Opodstatnenie a význam výnimky alebo vyňatia by sa malo zohľadniť pri posudzovaní súladu s povinnosťami na úrovni Spoločenstva zo strany členských štátov a mala by sa uviesť pri oznamovaní príslušných štatistických údajov.

Odôvodnenie

Jedným z hlavných účelov získavania harmonizovanej štatistiky je umožniť zmysluplné porovnávanie a následné vyhodnotenie, ďalším je poskytnúť spätnú väzbu z dosiahnutia cieľov a účinnosti nástrojov rozhodovania, ktoré členské štáty a Európska únia používajú v oblasti energetickej politiky. Vzhľadom na dôležitosť cieľov je opodstatnené obmedziť lehotu platnosti výnimiek a zohľadniť, že výnimka sa udelila na základe vyhodnotení a po uvedení príslušných údajov.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 9

Článok 3 odsek 1 písmeno a)

(a) špecifické štatistické zisťovania zamerané na výrobcov primárnej a transformovanej energie, distribútorov a dopravcov, dovozcov a vývozcov energetických výrobkov,

(a) špecifické štatistické zisťovania zamerané na výrobcov a obchodníkov primárnej a transformovanej energie, distribútorov a dopravcov, dovozcov a vývozcov energetických výrobkov;

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 10

Článok 3 odsek 1 písmeno c)

(c) ostatné postupy štatistického odhadu alebo iné zdroje vrátane administratívnych zdrojov.

(c) ostatné postupy štatistického odhadu alebo iné zdroje vrátane administratívnych zdrojov ako tie, ktoré pochádzajú od vnútroštátnych a európskych orgánov ako tých, ktoré regulujú trhy s elektrinou a plynom, dodávky energie a dopyt, ako aj od Agentúry Euratom pre zásobovanie a Európskej environmentálnej agentúry.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 11

Článok 4 odsek 1 úvodná časť

1. Národné štatistiky, ktoré sa majú zbierať, sa uvádzajú v prílohách. Odovzdávajú sa s nasledujúcou periodicitou:

1. Národné štatistiky, ktoré sa majú oznamovať, sa uvádzajú v prílohách. Odovzdávajú sa s nasledujúcou periodicitou:

Odôvodnenie

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh vychádza z pracovnej verzie Rady/Komisie pochádzajúci z neskoršieho dátumu ako text, ktorý zaslala Komisia Parlamentu; preto je pre dosiahnutie súhlasu v prvom čítaní dôležité zohľadniť túto skutočnosť.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 12

Článok 4 odsek 3

3. Národné štatistiky a uplatniteľné objasnenia alebo definície možno upraviť v súlade s postupom uvedeným v článku 9 ods. 2.

3. Údaje, ktoré sa majú zaslať, a uplatniteľné objasnenia alebo definície možno upraviť v súlade s postupom uvedeným v článku 9 ods. 2.

Odôvodnenie

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh vychádza z pracovnej verzie Rady/Komisie pochádzajúci z neskoršieho dátumu ako text, ktorý zaslala Komisia Parlamentu; preto je pre dosiahnutie súhlasu v prvom čítaní dôležité zohľadniť túto skutočnosť.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 13

Článok 5 názov

Zasielanie údajov

Zasielanie a šírenie údajov

Odôvodnenie

Tento PDN zosúlaďuje text s významom návrhu nariadenia a prácou Eurostatu.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 14

Článok 5 odsek 2

2. Opatrenia na ich zasielanie vrátane príslušných časových lehôt, odchýliek a výnimiek, sa uvádza v prílohách.

2. Opatrenia na ich zasielanie vrátane príslušných časových lehôt, odchýliek a výnimiek, sa uvádzajú v prílohách, pričom sa berie do úvahy možné získanie času, ktoré sa môže dosiahnuť použitím informačných a komunikačných technológií.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 15

Článok 5 odsek 4

4. V prípade riadne odôvodnenej žiadosti členského štátu môže Komisia v súlade s postupom uvedeným v článku 9 ods. 3 udeliť dodatočné výnimky a odchýlky od tých častí národných štatistík uvedených v článku 4 ods. 1, pre ktoré by zber viedol k nadmernému zaťaženiu respondentov.

4. V prípade riadne odôvodnenej žiadosti členského štátu môže Komisia v súlade s regulačným postupom s kontrolou uvedeným v článku 9 ods. 2 udeliť dodatočné výnimky a odchýlky od tých častí národných štatistík uvedených v článku 4 ods. 1, pre ktoré by zber viedol k nadmernému zaťaženiu respondentov.

Odôvodnenie

Tieto vykonávacie právomoci udelené Komisii sa môžu považovať za „kvázi legislatívu“, ktorá ukladá povinnosť použiť regulačný postup s kontrolou.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 16

Článok 5 odsek 4a (nový)

 

4a. Komisia (Eurostat) do 31. januára druhého roka, ktorý nasleduje po vykazovanom období, rozšíri ročnú energetickú štatistiku.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 17

Článok 6 odsek 3

3. Metodické špecifikácie určené na zabezpečenie kvality zasielaných údajov možno vypracovať a neskôr aktualizovať v súlade s postupom uvedeným v článku 9 ods. 3.

3. Metodické špecifikácie určené na zabezpečenie kvality zasielaných údajov možno vypracovať a neskôr aktualizovať v súlade s regulačným postupom s kontrolou uvedeným v článku 9 ods. 2.

Odôvodnenie

Tieto vykonávacie právomoci udelené Komisii sa môžu považovať za „kvázi legislatívu“, ktorá ukladá povinnosť použiť regulačný postup s kontrolou.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 18

Článok 7a (nový)

 

Článok 7a

 

Výročná jadrová štatistika

 

Komisia (Eurostat) určí v spolupráci s členskými štátmi a odvetvím jadrovej energie v EÚ súbor výročnej jadrovej štatistiky, ktorý sa bude zbierať a šíriť počnúc rokom 2009, pričom tento rok bude prvým vykazovaným obdobím bez toho, aby bola v prípade potreby dotknutá dôvernosť údajov a vyhýbajúc sa akejkoľvek duplicite údajov.

 

Súbor výročnej jadrovej štatistiky možno upraviť v súlade s postupom uvedeným v článku 9 ods. 2.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 19

Článok 7b (nový)

 

Článok 7b

 

Štatistika a obnoviteľnej energii a konečnej spotrebe energie

 

V záujme zlepšenia kvality energetickej štatistiky sa Komisia (Eurostat) v spolupráci s členskými štátmi ubezpečí, že tieto štatistiky sú porovnateľné, transparentné, podrobné a flexibilné tým, že

 

a) preskúma metódu používanú na tvorbu štatistiky v oblasti obnoviteľnej energie s cieľom každý rok hospodárnym spôsobom sprístupniť dodatočnú, relevantnú, podrobnú štatistiku o každom zdroji obnoviteľnej energie. Komisia (Eurostat) bude počnúc rokom 2010 predkladať a šíriť vytvorenú štatistiku;

 

b) preskúma a určí metódu používanú na vnútroštátnej úrovni a na úrovni Spoločenstva, aby vytvorila štatistiku o konečnej spotrebe energie (zdroje, premenné, kvalita) založenú na súčasnom stave, súčasných štúdiách a pilotných štúdiách uskutočniteľnosti, ktoré sa ešte vykonajú, s cieľom vypracovať kľúč pre členenie konečných energií podľa odvetvia a hlavného využitia energie a postupne začleniť výsledné prvky do štatistiky počnúc rokom 2011.

 

Súbor výročnej jadrovej štatistiky a štatistiky o konečnej spotrebe energie možno upraviť v súlade s postupom uvedeným v článku 9 ods. 2.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 20

Článok 9 odsek 3

3. Ak sa uvádza odkaz na tento odsek, uplatňuje sa regulačný postup uvedený v článkoch 5 a 7 rozhodnutia 1999/468/ES so zreteľom na ustanovenia článku 8 tohto rozhodnutia.

vypúšťa sa

Lehota stanovená v článku 5 ods. 6 rozhodnutia 1999/468/ES je tri mesiace.

 

Odôvodnenie

Tento odsek je zbytočný. Pozri PDN k článku 5 ods. 4 a k článku 6 ods. 3.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 21

Príloha B bod 3.3.1 Čistá maximálna elektrická kapacita a odberová špička, štvrtý odsek pred tabuľkou

Nasledujúce množstvo treba uviesť pre výrobcov s hlavnou činnosťou aj pre samovýrobcov:

Nasledujúce množstvo treba uviesť iba pre sieť:

Odôvodnenie

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh vychádza z pracovnej verzie Rady/Komisie pochádzajúci z neskoršieho dátumu ako text, ktorý zaslala Komisia Parlamentu; preto je pre dosiahnutie súhlasu v prvom čítaní dôležité zohľadniť túto skutočnosť.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 22

Príloha B bod 3.5 Výnimky a vyňatia

VÝNIMKY A VYŇATIA

VÝNIMKY A VYŇATIA

Francúzsko má na vykazovanie súhrnov v súvislosti s teplom výnimku štyri roky od dátumu nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.

Výnimka, ktorú má Francúzsko na vykazovanie súhrnov v súvislosti s teplom, skončí hneď, ako Francúzsko bude môcť túto správu zaslať, a v každom prípade nie neskôr než štyri roky odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.

Odôvodnenie

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 23

Príloha B bod 4.2.1 Sektor dodávky a transformácie, tabuľka bod 5 „Dovoz a vývoz“ odsek 3

Poznámka: Je potrebné, aby sa dovoz alebo vývoz etanolu (uvádza sa v stĺpci aditív/oxygenátov) vzťahoval na množstvo určené na palivové použitie.

Poznámka: Každá výmena biopaliva, ktoré nebolo zaradené medzi dopravnými palivami (napríklad v ich čistej forme), by sa mala uviesť v dotazníku o obnoviteľných energiách.

Odôvodnenie

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh vychádza z pracovnej verzie Rady/Komisie pochádzajúci z neskoršieho dátumu ako text, ktorý zaslala Komisia Parlamentu; preto je pre dosiahnutie súhlasu v prvom čítaní dôležité zohľadniť túto skutočnosť.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 24

Príloha B bod 5.2.4 Konečné použitie energie, tabuľka

Text predložený Komisiou

1

Konečná energetická spotreba

2

Priemyselný sektor

2.1

Z toho: Železo a oceľ

2.2

Z toho: Chemický a petrochemický

2.3

Z toho: Neželezné materiály

2.4

Z toho: Nekovové minerály

2.5

Z toho: Dopravné zariadenia

2.6

Z toho: Stroje a zariadenia

2.7

Z toho: Ťažba a dobývanie

2.8

Z toho: Potraviny, nápoje a tabak

2.9

Z toho: Buničina, papier a polygrafia

2.10

Z toho: Drevo a drevené výrobky

2.11

Z toho: Stavebníctvo

2.12

Z toho: Textil a koža

2.13

Z toho: Inde neuvedené – Priemysel

3

Dopravný sektor

3.1

Z toho: Železničná

3.2

Z toho: Cestný

3.3

Z toho: Vnútrozemská plavba

3.4

Z toho: Inde neuvedené – Doprava

4

Ostatné sektory

4.1

Z toho: Obchod a verejné služby

4.2

Z toho: Bytové

4.3

Z toho: Poľnohospodárstvo/lesníctvo

4.4

Z toho: Rybolov

4.5

Z toho: Inde neuvedené – Ostatné

Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy Európskeho parlamentu

1

Konečná energetická spotreba

2

Priemyselný sektor

2.1

Z toho: Železo a oceľ

2.2

Z toho: Chemický a petrochemický

2.3

Z toho: Neželezné materiály

2.4

Z toho: Nekovové minerály

2.5

Z toho: Dopravné zariadenia

2.6

Z toho: Stroje a zariadenia

2.7

Z toho: Ťažba a dobývanie

2.8

Z toho: Potraviny, nápoje a tabak

2.9

Z toho: Buničina, papier a polygrafia

2.10

Z toho: Drevo a drevené výrobky

2.11

Z toho: Stavebníctvo

2.12

Z toho: Textil a koža

2.13

Z toho: Inde neuvedené – Priemysel

3

Dopravný sektor

3.1

Z toho: Železničná

3.1.1

Z toho: Cestujúci

3.1.2

Z toho: Nákladná doprava

3.2

Z toho: Cestný

3.2.1

Z toho: Autá a ľahké úžitkové vozidlá

3.2.2

Z toho: Nákladná doprava

3.2.3

Z toho: Verejná doprava

3.3

Z toho: Vnútrozemská plavba

3.4

Z toho: Inde neuvedené – Doprava

3a

Obchod a verejné služby

3a.1

Z toho: Vykurovanie a chladenie

3a.2

Z toho: Iné využitie

3b

Bytové

3b.1

Z toho: Vykurovanie a chladenie

3b.2

Z toho: Teplá voda zo solárnych tepelných kolektorov

3b.3

Z toho: Iné využitie

4

Ostatné sektory

4.1

Z toho: Poľnohospodárstvo/lesníctvo

4.2

Z toho: Rybolov

4.3

Z toho: Inde neuvedené – Ostatné

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 25

Príloha B bod 6 Uplatniteľné ustanovenia, bod 3

3. Lehota na zasielanie údajov

3. Lehota na zasielanie údajov

30. november v roku po vykazovanom období.

31. október v roku po vykazovanom období.

Odôvodnenie

Táto lehota vytvára rovnováhu medzi požiadavkami členských štátov a časom, ktorý potrebuje Eurostat na spracovanie údajov, aby ich mohol rozšíriť pred jarným zasadnutím Rady.

  • [1]  Zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku.

DÔVODOVÁ SPRÁVA

Prispôsobenie energetickej štatistiky Európskej únie výzvam XX1. storočia

Európska komisia predložila vo svojom energetickom balíku z januára 2007 návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Európskej rady o energetickej štatistike (2007/0002 COD).

Veľkou zásluhou tohto textu je zavedenie povinnej účasti členských štátov na zbieraní potrebných údajov, čo je hlavnou podmienkou toho, aby inštitúcie Európskej únie mohli plniť vytýčené ciele: postupne vypracovať koherentnú európsku energetickú politiku a vystupovať jednotne na medzinárodnej scéne.

Návrh Komisie však obsahuje značné množstvo nedostatkov, ktoré budeme analyzovať. So zreteľom na technickú komplexnosť tejto témy sú moje pozmeňujúce a doplňujúce návrhy založené na odporúčaniach pána Bertranda Châteaua, významného odborníka v danej oblasti, riaditeľa ENERDATA (Francúzsko), ako aj na príspevkoch ostatných odborníkov, ktorí sa stretli v rámci workshopu.

Nedostatky navrhovaného textu

1. Štatistika, ktorú vypracovali veľké medzinárodné organizácie ako napr. Eurostat, sú v súčasnosti štruktúrované podľa účtovných nástrojov, ktoré boli vypracované v období, keď boli v plnej miere dominantné fosílne palivá a za tým účelom, aby sa ohraničilo fungovanie energetického odvetvia len so zreteľom na ponuku.

Vývoj za posledných tridsať rokov postupne smeroval k narastajúcemu rozdielu medzi pôvodným cieľom týchto nástrojov a ich schopnosťou odzrkadľovať reálny stav v oblasti energetiky. Ako určujúce smery vývoja sa uvádzajú:

— narastajúci význam energetickej účinnosti;

— narastajúci význam obnoviteľných energií;

— narastajúce obavy spojené so skleníkovým efektom;

— rozvoj jadrovej energetiky;

— vznik nových druhov transformovania energie: biopalivá

Riziko, že poznávanie a hodnotenie energetickej reality povedú k nepodloženým rozhodnutiam, je z roka na rok väčšie. 

2. Návrh Komisie vychádza z prác uskutočnených v rokoch 2003, 2004 a začiatkom roka 2005, ktoré v značnej miere opomínajú kľúčové dokumenty o energetických otázkach, ktoré Komisia zverejnila v marci 2006 (Zelená kniha o energetickej účinnosti) a v januári 2007 (energetický balík).

Energetický balík obsahuje najmä myšlienku zriadiť energetické stredisko, ktoré bude disponovať právnym základom, a to na základe návrhu Komisie naplánovaného na september 2007. V záujme lepšieho využitia zdrojov Spoločenstva bude dôležité správne vymedziť interakciu medzi týmto novým strediskom a štatistikou EUROSTAT-u.

Potrebné úpravy

Európska štatistika musí splniť určité podmienky v záujme toho, aby mohla plniť úlohu základných údajov potrebných na analýzu a hodnotenie výsledkov zavádzaných politík.

1. Spoľahlivosť údajov a lehoty na zverejnenie musia umožniť, aby boli pre politických aktérov v potrebnom čase a dôverne k dispozícii.

1.1. Spoľahlivosť

Spoľahlivosť údajov poskytnutých EUROSTAT-u bola vážne spochybnená v dôsledku problému s gréckymi údajmi pri prechode na euro. Význam energetickej a environmentálnej otázky si nielen v dôsledku politických priorít, ale aj z finančných dôvodov (napr. hodnota emisných certifikátov CO2) vyžaduje, aby nové predpisy poskytovali ochranu pred manipuláciou s údajmi. Bude teda potrebné spresniť, ba dokonca posilniť článok 6[1].

1.2. Lehoty na zverejnenie

Ústredným problémom súčasného systému je dôležitá lehota na zverejnenie energetických údajov EUROSTAT-u. Zatiaľ čo hlavné podniky členských štátov a špecializované podniky zverejňujú svoje údaje do 6 až 8 mesiacov, na štatistiku EUROSTAT-u je vo všeobecnosti potrebné čakať 18 mesiacov. Táto lehota je nielen hendikepom pre všetky analýzy európskych politík, ale ovplyvňuje aj dôveryhodnosť EÚ na medzinárodnej úrovni.

Meškanie je spôsobené hlavne tým, že malý počet členských štátov poskytuje odpovede neskoro alebo nepresne.

Zdá sa nám, že je potrebné stanoviť bližšie konečné dátumy pre odpovede v dotazníkoch ako aj hraničný dátum pre uverejňovanie štatistiky zo strany EUROSTAT-u.

2. Obsah a stupeň detailov musia byť triedené podľa dvoch cieľov energetickej štatistiky:

— poznatky o energetických tokoch, ktoré sú nevyhnutné pre riadenie odvetvia;

— hodnotenie výkonov energetického systému vzhľadom na ciele energetických politík.

Nedostatočná presnosť niektorých údajov značne zneisťuje čítanie energetickej štatistiky a v dôsledku toho teda aj poznatky, ktoré by sa z nich dali odvodiť. Vymedzili sme dve dôležité pracovné oblasti:

2.1. Zlepšenie štatistiky pre energetickú účinnosť

Účinnosť energetického systému sa stala prioritou pre všetky energetické politiky a pre boj proti klimatickým zmenám v celej Európe. Súčasná štatistika žiaľ neodráža túto zmenu priorít.

Nedostatočná ak nie neexistujúca podrobná štatistika o konečnej spotrebe veľkých odvetví mimo priemyselnej spotreby bráni tomu, aby sa mohli zmerať pomery príslušnej technickej účinnosti; rozdiel medzi stupňom presnosti informácií o odvetví „priemyslu“ a 70 až 80 % ostatnej spotreby (doprava, bývanie, terciárny sektor), ktoré sú prezentované len súhrnne, je očividný.

V prípade dopravy dnes dokonca nie je možné rozlišovať medzi cestnou osobnou a nákladnou dopravou; ako sa teda môžu zmerať účinky prijatých opatrení?

Naše návrhy na zlepšenie poznatkov o konečnej energii za čo najnižšie inštitucionálne a finančné náklady sa sústreďujú na dve hlavné myšlienky:

— V ročných dotazníkoch doplniť podrobnosti o hlavnom využití konečných energií podľa formy energie. Napríklad povinné rozlišovanie medzi kúrením a iným využitím všetkých finálnych energetických výrobkov okrem elektrickej energie pre sektor bývania a terciárny sektor.

— Každé tri alebo štyri roky vykonať prieskumy umožňujúce vypracovanie a následne aktualizáciu kľúčov na rozlišovanie konečných energií podľa odvetvia a podľa hlavného využitia energie.

2.2 Nedostatočná a neprimeraná účtovná evidencia primárnych energií

Poznatky o energetických tokoch sa v súčasnosti sústreďujú na dve požiadavky: dostupnosť informácií o tepelnom obsahu účtovaných energií a existencia nástrojov na meranie fyzických tokov.

Rozvoj jadrovej energie a obnoviteľných energií spôsobujú v tomto ohľade viaceré nevyriešené alebo nedostatočne vyriešené problémy.

Jadrová energia

Jadrová energia sa v súčasnosti účtuje výlučne za elektrickú energiu vyrobenú v elektrárňach. Toto účtovanie sa okrem toho vykonáva nie na základe tepelnej ekvivalencie elektrickej energie prostredníctvom joulovho javu (ako v prípade spotrebovanej konečnej elektrickej energie), ale na základe tepla vyrobeného v elektrárni so súčasnou dominantnou technológiou, to znamená s priemernou účinnosťou 33 %. Tento postup, na rozdiel od toho, ako je to v prípade uhlia alebo ropy, nič nevypovedá o skutočných tepelných tokoch jadrových palív.

Ďalší problém, s ktorým sa v súčasnosti stretávame v súvislosti s jadrovou energiou, je slabá úroveň špecifických vedomostí o energetických tokoch pôsobiacich v rámci palivového cyklu.

V záujme toho, aby sa odstránil tento výrazný nedostatok v energetickej štatistike EÚ, navrhujeme doplniť do prílohy B (ročné dotazníky) dotazník o jadrovej energii.

Obnoviteľné energie

Toky obnoviteľných energií sa, v prípade ak sú účtované, účtujú viacerými spôsobmi:

— za biomasu a jej deriváty na základe tepelného obsahu ako za fosílne palivá;

— za elektrickú energiu vyrobenú pomocou vodnej, veternej alebo slnečnej energie na základe kWh meraných odvodene podľa metódy tepelného ekvivalentu prostredníctvom joulovho javu;

— za slnečnú tepelnú energiu pri priamom použití na základe rozsahu inštalovaných kolektorov v m2 a na základe pomeru joule/m2;

— za geotermálnu energiu na základe tepelného obsahu vody alebo geotermálnej pary.

Tento spôsob účtovania obnoviteľných energií vytvára problém v súvislosti s neexistujúcimi poznatkami o skutočných energetických tokoch (najmä v prípade slnečnej energie) a energetických tokoch mobilizovaných pri premene energie (najmä pokiaľ ide o biopalivá).

V záujme odstránenia týchto nedostatkov navrhujeme rozšíriť údaje požadované pre odvetvie výroby biomasy a slnečnej energie. V záujme toho, aby sa zabránilo narušeniam spôsobeným obvyklými premenami konečnej energie na primárnu energiu navrhujeme, aby sa budúce ciele a štatistika EÚ v oblasti obnoviteľných energií zakladali na percentuálnych podieloch konečnej energie (pozri takisto kapitolu 3 o ukazovateľoch).

3. Ukazovatele

Potom ako EÚ stanoví presné ciele v oblasti energetickej politiky, bude potrebovať nástroje pre kvantitatívne monitorovanie výsledkov: toto je úloha ukazovateľov, ktoré musia stanoviť obsah a usporiadanie štatistického systému.

3.1. Dôraz na štatistiku vyjadrenú v „primárnej energii“

Najpoužívanejšou referenciou na charakterizovanie energetického systému krajín Európskej únie sú čísla alebo grafy vyjadrujúce podiel jednotlivých energií na primárnej energii.

Tieto čísla a grafy sú však vypracované na základe činiteľov premeny medzi konečnou a primárnou energiou, ktoré spôsobujú problémy. Dnes je na základe dohody primárna elektrická energia, ktorá pochádza z obnoviteľných zdrojov, účtovaná podľa ich tepelného ekvivalentu prostredníctvom joulovho javu (1TWh = 0,086 Mtep), zatiaľ čo jadrová elektrická energia, ktorá je takisto považovaná za primárnu elektrickú energiu, sa účtuje na základe tepla vyrobeného v reaktore ( 1 TWh = 0,26 Mtep podľa dohody). Preto má rovnaká výroba konečnej elektrickej energie v TWh odlišnú váhu v celkovej primárnej výrobe energie (vyjadrenej v Mtep) podľa svojho pôvodu: 1 TWh jadrovej energie sa považuje za 3 krát viac ako obnoviteľná TWh.

Toto má vplyv na význam, ktorý štatistika pripisuje jednotlivým formám energie: umelo „nafukuje“ tie energie, ktoré majú najnižšiu účinnosť poskytovania elektrickej energie (jadrová energia, uhlie) a „zužuje“ podiel energií s veľkou účinnosťou poskytovania elektrickej energie (obnoviteľné energie, plyn).

Bernard Laponche podrobne analyzoval „štatistické“ dokumenty na základe zelenej knihy Európskej komisie[2]. Táto analýza poukazuje na rozsah tohto narušenia.

V záujme toho, aby sa odstránilo toto závažné narušenie vo výklade štatistiky navrhujeme, aby:

— ciele vyčíslené v oblasti európskej energetickej politiky (zlepšenie energetickej účinnosti, podiel obnoviteľných energií, ...) boli vyjadrené ako konečná energia;

— v rámci EUROSTAT-u bola vytvorená skupina nezávislých expertov na opätovné prediskutovanie primeranosti súčasných faktorov premeny.

3.2. Nezrovnalosti ukazovateľov „energetickej účinnosti“

Spôsob účtovania energetických tokov má priamy vplyv na mieru primárnej produkcie a primárnej spotreby a teda na výpočet ukazovateľov nezávislosti a sebestačnosti. Je tu potrebné zdôrazniť dve hlavné skutočnosti:

— neexistujúce účtovanie alebo čiastočné účtovanie niektorých energetických tokov. Ide tu opäť o špecifický problém týkajúci sa jadrovej energie: neúčtovanie jadrových štiepnych palív má za následok, že sa neobjavujú pri dovoze ani vývoze, čím sa de facto narúša vývoj v pomeroch predstavujúcich energetickú nezávislosť alebo sebestačnosť.

— narušenie v účtovaní primárnych energií určených na výrobu elektrickej energie. Opäť sa stretávame s dôsledkom toho, čo sme už uviedli v súvislosti s energetickými tokmi.

3.3. „Zavádzajúce“ návrhy niektorých ukazovateľov energetickej účinnosti

Tento koncept vlastne zahŕňa dve odlišné skutočnosti, ktoré sú však pevne spojené:

— technická účinnosť, s ktorou sa vyrába a spotrebúva energia,

— hospodárska účinnosť energetického systému.

Technická účinnosť meria schopnosť uspokojiť potreby (tepla, mobility, výrobných postupov atď.) s množstvami energeticky slabších produktov. Táto účinnosť sa meria podľa odvetvia a využitia.

Hospodárska účinnosť meria schopnosť hospodárstva vyrobiť euro hrubého domáceho produktu (HDP) s menším množstvom energie (alebo o euro viac s tou istou energiou): táto účinnosť sa celkovo meria podľa energetickej intenzity (konečnej a/alebo primárnej) HDP a energetickej intenzity HDP s konštantnou štruktúrou1 , ktorá využíva celkovú konečnú a primárnu spotrebu.

Je nevyhnutné zabrániť dvom rizikám:

— zámena energetickej účinnosti (v zmysle cieľov energetickej politiky) so štrukturálnym vývojom hospodárstva[3] .

— dôraz kladený na účtovanie primárnej energie v ukazovateľoch: ukazovatele konečnej energie nespôsobujú problémy tohto druhu, aj keď neumožňujú porozumieť sektoru transformácie.

V záujme toho, aby sa energetická štatistika čítala objektívnejšie, navrhujeme, aby sa vo všetkých publikáciách EUROSTAT-u uvádzali nasledovné indexy:

Nezávislosť a bezpečnosť zásobovania

Ukazovateľ diverzity primárneho mixu (Shannon-Wiener)

Miera nezávislosti (primárna výroba / primárna spotreba)

Celková miera sebestačnosti

Miera sebestačnosti systému elektrickej energie

Energetická účinnosť

Energetická intenzita HDP: primárna, konečná

Energetická intenzita HDP s konštantnou štruktúrou: primárna, konečná

ODEX

Energia na obyvateľa: primárna, konečná, elektrická

Životné prostredie a klíma

Emisie energie CO2

Emisie energie CO2 z HDP, emisie energie CO2 na obyvateľa

Podiel obnoviteľnej elektrickej energie na domácej spotrebe elektrickej energie

Podiel obnoviteľných energií na konečnej spotrebe

  • [1]  Keďže tu ide o horizontálnu otázku, ktorá sa týka aj ostatných oblastí štatistiky, spravodajca je prípravený doplniť do svojho textu aj návrhy vyplývajúce z prebiehajúcich medziinštitucionálnych diskusií.
  • [2]  Bernard Laponche: Energy Consumption in the European Union, March 2006. Tento dokument je možné získať mailom: cturmes@europarl.eu.int
  • [3] 2 Komplexnejšie ukazovatele ako intenzita so stálou štruktúrou alebo ODEX sa snažia reagovať na toto prvé riziko; pozri stránku www.odyssee-indicators.org

POSTUP

Názov

Energetická štatistika

Referenčné čísla

KOM(2006)0850 - C6-0035/2007 - 2007/0002(COD)

Dátum predloženia v EP

10.1.2007

Gestorský výbor

       dátum oznámenia na schôdzi

ITRE

1.2.2007

Výbory požiadané o stanovisko

       dátum oznámenia na schôdzi

ECON

1.2.2007

ENVI

1.2.2007

IMCO

1.2.2007

 

Bez predloženia stanoviska

       dátum rozhodnutia

ECON

13.2.2007

ENVI

27.2.2007

IMCO

1.3.2007

 

Spravodajca

       dátum menovania

Claude Turmes

27.2.2007

 

 

Prerokovanie vo výbore

20.3.2007

1.10.2007

 

 

Dátum prijatia

22.11.2007

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

41

0

0

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Jan Březina, Philippe Busquin, Jerzy Buzek, Jorgo Chatzimarkakis, Giles Chichester, Pilar del Castillo Vera, Den Dover, Nicole Fontaine, Adam Gierek, Norbert Glante, Umberto Guidoni, András Gyürk, David Hammerstein, Erna Hennicot-Schoepges, Ján Hudacký, Romana Jordan Cizelj, Werner Langen, Anne Laperrouze, Eluned Morgan, Angelika Niebler, Reino Paasilinna, Miloslav Ransdorf, Vladimír Remek, Herbert Reul, Teresa Riera Madurell, Paul Rübig, Andres Tarand, Britta Thomsen, Radu Ţîrle, Catherine Trautmann, Claude Turmes, Nikolaos Vakalis, Alejo Vidal-Quadras

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Pilar Ayuso, Joan Calabuig Rull, Avril Doyle, Neena Gill, Lambert van Nistelrooij

Náhradníci (čl. 178 ods. 2) prítomní na záverečnom hlasovaní

Holger Krahmer, Umberto Pirilli, Carl Schlyter