Ziņojums - A6-0004/2008Ziņojums
A6-0004/2008

ZIŅOJUMS par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai attiecībā uz statistiku par augu aizsardzības līdzekļiem

8.1.2008 - (COM(2006)0778 – C6‑0457/2006 – 2006/0258(COD)) - ***I

Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komiteja
Referents: Bart Staes

Procedūra : 2006/0258(COD)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls :  
A6-0004/2008
Iesniegtie teksti :
A6-0004/2008
Pieņemtie teksti :

EIROPAS PARLAMENTA NORMATĪVĀS REZOLŪCIJAS PROJEKTS

par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai attiecībā uz statistiku par augu aizsardzības līdzekļiem

(COM(2006)0778 – C6‑0457/2006 – 2006/0258(COD))

(Koplēmuma procedūra, pirmais lasījums)

Eiropas Parlaments,

–   ņemot vērā Komisijas priekšlikumu Eiropas Parlamentam un Padomei (COM(2006)0778),

–   ņemot vērā EK līguma 251. panta 2. punktu un 285. panta 1. punktu, saskaņā ar kuriem Komisija tam iesniedz priekšlikumu (C6‑0457/2006),

–   ņemot vērā Reglamenta 51. pantu,

–   ņemot vērā Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komitejas ziņojumu un Lauksaimniecības un lauku attīstības komitejas atzinumu (A6‑0004/2008),

1.  apstiprina grozīto Komisijas priekšlikumu;

2.  prasa Komisijai vēlreiz iesniegt savu priekšlikumu, ja tā ir paredzējusi šo priekšlikumu būtiski grozīt vai aizstāt ar citu tekstu;

3.  uzdod priekšsēdētājam nosūtīt Parlamenta nostāju Padomei un Komisijai.

Komisijas ierosinātais teksts[1]Parlamenta izdarītie grozījumi

Grozījums Nr. 1

3. apsvērums

(3) Saskaņota un salīdzināma Kopienas statistika par pesticīdu tirdzniecību un izmantošanu ir būtiska Kopienas tiesību aktu un politikas izstrādei un uzraudzībai saistībā ar tematisko stratēģiju par pesticīdu ilgtspējīgu izmantošanu.

(3) Saskaņota un salīdzināma Kopienas statistika par pesticīdu ražošanu, importu, eksportu, tirdzniecību, izplatīšanu un izmantošanu ir būtiska Kopienas tiesību aktu un politikas izstrādei un uzraudzībai saistībā ar tematisko stratēģiju par pesticīdu ilgtspējīgu izmantošanu.

Pamatojums

Stratēģijā ilgspējīgai pesticīdu izmantošanai kā svarīgi faktori jāiekļauj ražošana, imports, eksports un izplatīšana.

Grozījums Nr. 2

4. apsvērums

(4) Salīdzinoši jaunās Eiropas Parlamenta un Padomes 1998. gada 16. februāra Direktīvas 98/8/EK par biocīdo produktu laišanu tirgū ietekme izpaudīsies tikai pēc 2006. gada, kad tiks pabeigts pirmais novērtējums par darbīgo vielu izmantošanu biocīdos produktos, tāpēc pašlaik ne Komisijai, ne vairākumam dalībvalstu nav pietiekamu zināšanu vai pieredzes, lai ierosinātu turpmākus pasākumus attiecībā uz biocīdiem. Tāpēc šīs regulas piemērošanas joma aprobežojas ar augu aizsardzības līdzekļiem, uz kuriem attiecas Padomes 1991. gada 15. jūlija Direktīva 91/414/EEK par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū; šajā jomā jau ir gūta liela datu vākšanas pieredze. Ja nepieciešams, piemērošanas jomu vēlāk var paplašināt, lai iekļautu biocīdus.

(4) Salīdzinoši jaunās Eiropas Parlamenta un Padomes 1998. gada 16. februāra Direktīvas 98/8/EK par biocīdo produktu laišanu tirgū ietekme izpaudīsies tikai pēc 2006. gada, kad tiks pabeigts pirmais novērtējums par darbīgo vielu izmantošanu biocīdos produktos, tāpēc pašlaik ne Komisijai, ne vairākumam dalībvalstu nav pietiekamu zināšanu vai pieredzes, lai ierosinātu turpmākus pasākumus attiecībā uz biocīdiem. Tāpēc šīs regulas piemērošanas joma aprobežojas ar augu aizsardzības līdzekļiem, uz kuriem attiecas Padomes 1991. gada 15. jūlija Direktīva 91/414/EEK par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū; šajā jomā jau ir gūta liela datu vākšanas pieredze. Darbības joma, iekļaujot biocīdos produktus, jāpaplašina, līdz Komisija ir iesniegusi pirmo ziņojumu.

Pamatojums

Vairumā gadījumu biocīdu aktīvo sastāvdaļu izmanto arī kā augu aizsardzības līdzekli. Biocīdiem ir gandrīz tāda pati ietekme uz cilvēka veselību un vidi. Biocīdo produktu visas kategorijas, ražošana un tirdzniecība, ir zināmas, tādēļ tos jāiekļauj regulā.

Grozījums Nr. 3

8. apsvērums

(8) Padomes 1997. gada 17. februāra Regulā (EK) Nr. 322/97 par Kopienas statistiku noteikts pamatprincipu kopums šajā regulā izklāstītajiem noteikumiem. Īpaši tajā prasīta atbilstība taisnīguma, ticamības, objektivitātes, zinātniskās neatkarības, rentabilitātes un statistikas konfidencialitātes standartiem.

(8) Padomes 1997. gada 17. februāra Regulā (EK) Nr. 322/97 par Kopienas statistiku noteikts pamatprincipu kopums šajā regulā izklāstītajiem noteikumiem. Īpaši tajā prasīta atbilstība taisnīguma, ticamības, objektivitātes, zinātniskās neatkarības, precizitātes, rentabilitātes un statistikas konfidencialitātes standartiem.

Grozījums Nr. 4

9. apsvērums

(9) Tādu datu konfidencialitātes nepieciešamo aizsardzību, kuriem ir komerciāla vērtība, tostarp nodrošina, tos pirms statistikas publicēšanas pienācīgi summējot.

(9) Jāizveido pārredzama ziņošanas un uzraudzības sistēma augu aizsardzības līdzekļiem un jānodrošina tādu datu konfidencialitātes nepieciešamā aizsardzība, kuriem ir komerciāla vērtība, tostarp tos pirms statistikas publicēšanas pienācīgi summējot. Tomēr ir jāvienojas par kompromisu attiecībā uz izvēlētu datu par augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu pieejamību sabiedrībai saskaņā ar Orhūsas konvenciju.

Pamatojums

Ne visi savāktie dati ir konfidenciāli, tādēļ tie var būt pieejami sabiedrībai. Šī grozījuma mērķis ir informēt un izglītot ES sabiedrību (saskaņā ar Orhūsas konvenciju), kā arī aizsargāt pret iespējamiem draudiem saistībā ar augu aizsardzības līdzekļu nepamatotu izmantošanu.

Grozījums Nr. 5

1. panta virsraksts

Priekšmets un darbības joma

Priekšmets, darbības joma un mērķi

Grozījums Nr. 6

1. panta 1. punkts

1. Šajā regulā izveidots pamats, lai varētu apkopot Kopienas statistiku par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū un izmantošanu.

1. Šajā regulā izveidots pamats, lai varētu apkopot Kopienas statistiku par pesticīdu ražošanu, laišanu tirgū un izmantošanu.

 

(Šis grozījums attiecas uz visu tiesību akta tekstu. Terminu "pesticīdi" jālieto visā pieņemtajā tekstā, tostarp virsrakstā.)

Pamatojums

Statistikas regulā un pesticīdu noteikumu paketē jābūt saskaņotām definīcijām. Termins „augu aizsardzības līdzekļi”, kuru izmanto priekšlikumā, tostarp virsrakstā, var radīt pārpratumus, jo terminu „pesticīdi” min visu priekšlikumu virsrakstos. „Augu aizsardzības līdzekļi” jāaizstāj ar „pesticīdi” visā šīs regulas tekstā.

Statistikas datos par augu aizsardzības līdzekļiem jāietver ražošana, laišana tirgū un izmantošana, lai izveidotu uzticamu kontroles sistēmu.

Grozījums Nr. 7

1. panta 2. punkta 1. ievilkums

– tirgū laisto augu aizsardzības līdzekļu gada daudzums saskaņā ar I pielikumu;

saražoto un tirgū laisto augu aizsardzības līdzekļu gada daudzums saskaņā ar I pielikumu;

Grozījums Nr. 8

1. panta 2. punkta 2. ievilkums

lauksaimniecībā izmantoto augu aizsardzības līdzekļu gada daudzums saskaņā ar II pielikumu.

–– izmantoto augu aizsardzības līdzekļu gada daudzums saskaņā ar II pielikumu;

Grozījums Nr. 9

1. panta 2. punkta 2.a ievilkums (jauns)

 

– biocīdo produktu gada daudzums, ko laiž tirgū saskaņā ar Direktīvas 98/8/EK I pielikumu, IA pielikumu un IB pielikumu.

Pamatojums

Skatīt 1. panta 1. punkta grozījuma pamatojumu.

Grozījums Nr. 10

1. panta 2.a punkts (jauns)

 

2.a Statistikas datus izmanto jo īpaši, lai:

– īstenotu un izvērtētu tematisko stratēģiju ilgtspējīgai pesticīdu izmantošanai,

– valsts un Kopienas līmenī izstrādātu harmonizētus riska indikatorus, noteiktu augu aizsardzības līdzekļu izmantošanas tendences, kā arī izvērtētu valsts rīcības plānu lietderīgumu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu .../.../EK, ar kuru nosaka Kopienas pamatprincipus pesticīdu ilgtspējīgas lietošanas nodrošināšanai1,

– reģistrētu vielu plūsmu augu aizsardzības līdzekļu ražošanas, tirdzniecības un izmantošanas posmā.

_______

1 (COM(2006)0373)

Pamatojums

Statistikas datiem jākalpo mērķiem, ko nosaka Kopienas tiesību akti. Turklāt iegūtos datus vajadzētu izmantot arī tam, lai apzinātu augu aizsardzības līdzekļu vielu plūsmu un tādā veidā iegūtu informāciju par nelegālu līdzekļu izmantošanu.

Grozījums Nr. 11

2. panta a) punkts

(a) „augu aizsardzības līdzeklis” ir augu aizsardzības līdzeklis, kā definēts grozītās Direktīvas 91/414/EK 2. panta 1. punktā;

(a) „pesticīdi” ir

 

(i) augu aizsardzības līdzekļi, kā definēts grozītās Direktīvas 91/414/EEK 2. panta 1. punktā;

 

(ii) biocīdie produkti, kuri noteikti Direktīvā 98/8/EK un kuri pieder tās V pielikumā noteiktajam 14.–19. produktu veidam.

Pamatojums

Tā kā visā regulā aizstāj terminu „augu aizsardzības līdzekļi” ar „pesticīdi”, precīzi jānorāda, ko apzīmē ar terminu „pesticīdi". Šajā gadījumā pesticīdi ir augu aizsardzības līdzekļi saskaņā ar iepriekš minēto Direktīvu un biocīdie produkti, kas noteikti pamatdirektīvā par pesticīdu ilgtspējīgu izmantošanu.

Grozījums Nr. 12

3. panta 1. punkta 1. ievilkums (jauns)

 

– dati no pesticīdu ražotājiem, tirgotājiem un importētājiem,

Pamatojums

Pesticīdu ražotājiem, tirgotājiem un importētājiem ir visatbilstošākie dati par augu aizsardzību un biocīdo produktu laišanu tirgū.

Grozījums Nr. 13

3. panta 1. punkta 1.–3. ievilkums ievilkums

– apsekojumus,

 

 

 

– piegādātājiem noteikto pienākumu sniegt ziņojumus par tirgū laistajiem augu aizsardzības līdzekļiem; var izmantot atšķirīgas atļaujas profesionāliem lietotājiem un pārējiem lietotājiem,

 

– piegādātājiem noteikto pienākumu sniegt ziņojumus par tirgū laistajiem augu aizsardzības līdzekļiem; var izmantot atšķirīgas atļaujas profesionāliem lietotājiem un pārējiem lietotājiem; jo īpaši pienākumu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes .. Regulas (EK) Nr. XXX/... par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū 64. panta 2. punktu1,

– profesionālajiem lietotājiem noteikto pienākumu sniegt ziņojumus, pamatojoties uz uzskaiti par izmantotajiem augu aizsardzības līdzekļiem,

– profesionālajiem lietotājiem noteikto pienākumu sniegt ziņojumus, pamatojoties uz uzskaiti par izmantotajiem augu aizsardzības līdzekļiem, jo īpaši pienākumu saskaņā ar Regulas (EK) Nr. XXX/... 64. panta 1. punktu;

 

– apsekojumus,

______

1 (COM(2006)0388)

Pamatojums

Jāizvairās no dubultu pienākumu uzlikšanas lauksaimniekiem attiecībā uz dokumentāciju un datu vākšanu un atbilstošos gadījumos prioritāri jāizmanto citi avoti. Dalībvalstīm jānodrošina, ka apsekojumu norisi uzrauga atbilstoši kvalificētas personas.

Grozījums Nr. 14

3. panta 1.a punkts (jauns)

 

1.a Dalībvalstis Komisijai paziņo par savu izvēli attiecībā uz datu vākšanu saskaņā ar 1. punktu, un tā apstiprina datu vākšanas metodi saskaņā ar 5. panta 3. punktā minēto regulatīvo kontroles procedūru;

Pamatojums

Lai Kopienas līmenī garantētu datu savietojamību un salīdzināmību, Komisija apstiprina dalībvalsts attiecīgās iestādes izvēlēto datu vākšanas metodi.

Grozījums Nr. 15

3. panta 1.b punkts (jauns)

 

1.b Dalībvalstis nodrošina, ka augu aizsardzības līdzekļu ražotāji, kā arī tie, kas atbildīgi par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū vai importu, reizi gadā iesniedz kompetentajai iestādei ziņojumu par:

(a) aktīvās vielas vai augu aizsardzības līdzekļa saražoto daudzumu,

(b) aktīvās vielas vai augu aizsardzības līdzekļa daudzumu, ko piegādā pārstrādes uzņēmumiem vai vairumtirgotājiem Eiropas Savienībā,

(c) aktīvās vielas vai augu aizsardzības līdzekļa eksportēto daudzumu,

Šo informāciju kompetentās iestādes izvērtē un publicē, attiecīgos gadījumos vispirms rediģējot, lai nodrošinātu informācijas konfidencialitātes ievērošanu.

Pamatojums

Ražotāju un tirgus dalībnieku, kas atbildīgi par minēto līdzekļu laišanu tirgū, pienākums ziņot par daudzumiem, kurus laiž tirgū vai eksportē, ir svarīga datu vākšanas daļa, tādēļ tā konkrēti minama šīs regulas pamattekstā.

Grozījums Nr. 16

3. panta 2. punkts

2. Dalībvalstis nosūta Komisijai statistikas rezultātus, ieskaitot konfidenciālos datus, saskaņā ar plāniem un ar regularitāti, kas norādīta I un II pielikumā. Datus iesniedz, tos klasificējot, kā norādīts III pielikumā.

2. Dalībvalstis nosūta Komisijai statistikas rezultātus, ieskaitot konfidenciālos datus, saskaņā ar plāniem un ar regularitāti, kas norādīta I un II pielikumā. Datus iesniedz, tos klasificējot, kā norādīts III pielikumā. Dalībvalstis var summēt datus konfidencialitātes ievērošanas nolūkā.

Pamatojums

1. Lai izstrādātu riska rādītājus, kas ir statistiskas noteikumu galvenais iemesls, jāiegūst statistikas rezultāti — konfidenciāla informācija nav nepieciešama. Tādēļ šī daļa ir lieka.

2. Jābūt iespējai datus, kurus nosūta saskaņā ar III pielikuma klasifikāciju, summēt tā, lai saglabātu operacionālās un uzņēmējdarbības informācijas konfidencialitāti.

Grozījums Nr. 17

3. panta 2.a punkts (jauns)

 

2.a Dalībvalstis nodrošina, ka atbilstīgi kvalificēta speciālistu grupa izvērtē iegūtos datus un novērtē tos saistībā ar to ietekmi uz cilvēka veselību un vidi. Šādu izvērtējumu publicē internetā.

Pamatojums

Par Regulā XXX (COM (2006) 373 (galīgā versija)) noteiktajiem valsts rīcības plāniem atbildīgajām iestādēm dalībvalstīs ir specializēti jāizvērtē statistikas dati un attiecīgos gadījumos jākoriģē rīcības plāni atbilstoši novērotājam tendencēm.

Grozījums Nr. 18

3. panta 6. punkts

6. Ja nepieciešams konfidencialitātes apsvērumu dēļ, pirms publicēšanas Komisija datus summē saskaņā ar līdzekļu ķīmisko vielu klasēm vai kategorijām, kā norādīts III pielikumā.

6. Konfidencialitātes apsvērumu dēļ, pirms publicēšanas atbilstošos gadījumos Komisija datus summē saskaņā ar līdzekļu ķīmisko vielu klasēm vai kategorijām, kā norādīts III pielikumā, atbilstoši ņemot vērā jutīgas komercinformācijas konfidencialitāti, kā arī privātuma prasības.

 

Saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 322/97 konfidenciālus datus valsts iestādes un Kopienas iestādes izmanto tikai šīs regulas vajadzībām.

Pamatojums

Konfidenciāliem datiem nosaka regulējumu ne tikai saistībā ar publikācijām, bet arī precizē, ka šos datus izmanto tikai paredzētajam mērķim.

Grozījums Nr. 19

4. panta 2. punkta d) apakšpunkts

(d) iekļaujamo vielu saraksta un to klasifikācijas pielāgošana līdzekļu kategorijās un ķīmisko vielu klasēs, kā norādīts III pielikumā.

(d) iekļaujamo vielu saraksta un to klasifikācijas pielāgošana līdzekļu kategorijās un ķīmisko vielu klasēs, kā norādīts III pielikumā. Šo vielu sarakstu apstiprina regulāri un atbilstoši notiekošajai aktīvo vielu izskatīšanai.

Pamatojums

Aktīvo vielu pielikumu atjauno ikreiz, kad jaunu aktīvo vielu iekļauj apstiprinājuma procedūras I pielikumā, jo īpaši tāpēc, ka aktīvo vielu sarakstu atjauninās saskaņā ar pamatdirektīvu.

Grozījums Nr. 20

6. panta 1. punkts

Reizi piecos gados Komisija iesniedz ziņojumu par regulas īstenošanu Eiropas Parlamentam un Padomei. Šajā ziņojumā jo īpaši novērtē nosūtīto datu kvalitāti un salīdzināmību, uzņēmumu administratīvo slogu un šīs statistikas lietderību saistībā ar tematisko stratēģiju par pesticīdu ilgtspējīgu izmantošanu, jo īpaši attiecībā uz 1. pantā minētajiem mērķiem.

Reizi piecos gados Komisija iesniedz ziņojumu par regulas īstenošanu Eiropas Parlamentam un Padomei. Šajā ziņojumā jo īpaši novērtē nosūtīto datu kvalitāti un salīdzināmību, lauku un dārzkopības saimniecību un citu uzņēmumu administratīvo slogu un šīs statistikas lietderību saistībā ar tematisko stratēģiju par pesticīdu ilgtspējīgu izmantošanu, jo īpaši attiecībā uz 1. pantā minētajiem mērķiem. Atbilstošos gadījumos tajā iekļauj priekšlikumus, lai turpmāk uzlabotu datu kvalitāti un samazinātu slogu lauku saimniecībām un lauksaimniecības uzņēmumiem.

Pamatojums

Komisijas ziņojumā skaidri jāparāda statistikas datu lietderība, īstenojot tiesību aktos noteiktos uzdevumus.

Grozījums Nr. 21

I pielikuma virsraksts

Statistika par augu aizsardzības līdzekļu ražošanu un laišanu tirgū

Statistika par augu aizsardzības līdzekļu ražošanu un laišanu tirgū

Pamatojums

Vācot datus, jāietver arī saražotie apjomi.

Statistikas datos jāiekļauj informācija par augu aizsardzības līdzekļu ražošanu un laišanu tirgū.

Grozījums Nr. 22

I pielikuma 2. iedaļa

Apkopo informāciju par tās katras III pielikumā norādītās vielas daudzumu, kura ir ietverta tirgū laistajos augu aizsardzības līdzekļos.

Katrā dalībvalstī apkopo informāciju par tās katras III pielikumā norādītās vielas daudzumu, kura ir ietverta tirgū laistajos augu aizsardzības līdzekļos un biocīdos produktos.

Pamatojums

Šīs regulas mērķis ir samazināt pesticīdu radīto risku un salīdzināt situāciju dažādās dalībvalstīs. Šos mērķus var sasniegt tikai tad, ja ir pieejami valstu un reģionu dati.

Grozījums Nr. 23

I pielikuma 2.a iedaļa (jauna)

 

2.a IEDAĻA

Pienākums ziņot

Augu aizsardzības līdzekļu ražotāji, kā arī tie, kas atbildīgi par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū un importu, reizi gadā iesniedz kompetentajai iestādei ziņojumu par:

– aktīvās vielas vai augu aizsardzības līdzekļa saražoto daudzumu,

– aktīvās vielas vai augu aizsardzības līdzekļa daudzumu, ko piegādā pārstrādes uzņēmumiem vai vairumtirgotājiem Eiropas Savienībā,

– vielas vai augu aizsardzības līdzekļa eksportēto daudzumu,

Grozījums Nr. 24

I pielikuma 3. iedaļa

Datus izsaka vielu kilogramos.

Datus izsaka aktīvo vielu kilogramos.

Pamatojums

Pareizs termins ir „aktīvā viela”.

Grozījums Nr. 25

I pielikuma 5. iedaļas 2. punkts

2. Dalībvalstis sniedz datus par katru kalendāro gadu pēc pirmā pārskata perioda un publicē šos datus internetā.

2. Dalībvalstis sniedz datus par katru kalendāro gadu pēc pirmā pārskata perioda un atbilstošos gadījumos apkopotā veidā publicē šos datus internetā, pienācīgi ņemot vērā jutīgas komercinformācijas konfidencialitāti, kā arī privātuma prasības.

Pamatojums

Jāparedz kārtība, kādā dalībvalstis publicē šos datus.

Grozījums Nr. 26

II pielikuma 1. iedaļas 1. punkts

1. Statistika aptver augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu lauksaimniecībā katrā dalībvalstī.

1. Statistika aptver augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu lauksaimniecībā, dārzkopībā un profesionālu izmantošanu citām vajadzībām katrā dalībvalstī, piemēram, izmantošana apzaļumošanai sabiedriskās vietās, ceļu un dzelzceļu uzturēšanai.

Pamatojums

Jāņem vērā augu aizsardzības līdzekļu izmantošana ar lauksaimniecību nesaistītās jomās. Tādēļ jāiekļauj profesionāli lietotāji, piemēram, sabiedrisko dārzu un parku, kā arī ceļu un dzelzceļu apsaimniekotāji.

Grozījums Nr. 27

II pielikuma 3. iedaļas 1. punkts

1. Izmantoto vielu daudzumu izsaka kilogramos.

1. Izmantoto aktīvo vielu daudzumu izsaka kilogramos.

Pamatojums

Pareizs termins ir „aktīvā viela”.

Grozījums Nr. 28

II pielikuma 5. iedaļas 5. punkts

5. Datus nosūta Komisijai un publicē internetā 12 mēnešu laikā pēc katra piecu gadu perioda beigām.

5. Datus nosūta Komisijai un atbilstošos gadījumos apkopotā veidā publicē internetā 12 mēnešu laikā pēc katra piecu gadu perioda beigām, pienācīgi ņemot vērā jutīgas komercinformācijas konfidencialitāti, kā arī privātuma prasības.

Pamatojums

Jāparedz kārtība, kādā dalībvalstis publicē datus.

Grozījums Nr. 29

II pielikuma 6. iedaļas 5.a ievilkums (jauns)

– paredzētās vidējās izmaksas saistībā ar datu vākšanu un iespējas samazināt šīs izmaksas.

  • [1]  OV vēl nav publicēts.

PASKAIDROJUMS

Komisijas priekšlikums par augu aizsardzības līdzekļu statistiku ir tieši saistīts ar dažus mēnešus iepriekš iesniegto „Tematisko stratēģiju par pesticīdu „ilgtspējīgu” izmantošanu”. Priekšlikuma mērķis ir panākt dalībvalstu datu par augu aizsardzības līdzekļu tirdzniecību un izmantošanu salīdzināmību Eiropas mērogā. Tā ir jānodrošina tādā līmenī, kas ļautu ievākt uzticamus datus par augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu un vidējā laikposmā ļautu samazināt šo līdzekļu radīto risku un ietekmi uz vidi un cilvēku veselību.

1. Datu kvalitātes salīdzināmība

Saskaņošanas pamatmērķis ir no visām dalībvalstīm iegūt savietojamus un salīdzināmus datus, lai Kopienas līmenī varētu sagatavot izsmeļošus, uzticamus un objektīvus statistikas datus. Lai netiktu apdraudēta šī mērķa īstenošana, dalībvalstīm piešķirtajai elastībai (3. pants), attiecība uz dažādu avotu primāro datu kombinēšanu, pretnostāda Komisija obligātu apstiprinājumu attiecībā uz dalībvalstu piedāvāto datu vākšanas sistēmu (sk. 5. grozījuma priekšlikums).

2. Izvairīšanas no dubultas datu vākšanas

Turklāt saskaņā ar referenta uzskatiem ir jāizvairās no dubultas slodzes, jo īpaši profesionāliem lietotājiem, saistībā ar apsekojumiem un datu vākšanu. Tematiskās stratēģijas tiesiskā regulējuma priekšlikumos, kurus pašreiz apspriež EP un Padome, ir paredzētas specifiskas prasības attiecībā uz augu aizsardzības līdzekļu izmantošanas datiem, kā arī par ražotāju pienākumu sniegt datus par šo līdzekļu pārdošanu (sk. plānotās Regulas par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū 64. pantu; COM(2006) 0388). Šīs prasības noteikti ir jāievēro šeit paredzētājā statistisko datu apkopošanā.

Turklāt integrētās augu aizsardzības būtiska sastāvdaļa ir arī citas līdzīgas datu uzskaites prasības, tostarp arī tādas privātā sektora kvalitātes pārvaldības sistēmas kā EUREPGAP/ GlobalGAP prasības. Primāri datu vākšanā ir jāizmanto dati, kas iegūti saimniecībās, kuras darbojas atbilstoši šiem standartiem, tomēr ir jāievēro, ka, ņemot vērā visu lauku saimniecību kopumu, minēto saimniecību grupa nav reprezentatīva.

Apsekojumu pamatā ir jābūt datiem par saražotiem un apritē laistiem augu aizsardzības līdzekļiem, par kuriem ražotājiem un tirgotājiem ir jāziņo attiecīgajām atbildīgajām iestādēm. Turklāt, ievērojot mērķi panākt saskaņotu datu apkopošanu Eiropas mērogā, nepietiek ar minētās grupas ziņošanas pienākuma iekļaušanu tikai izpildes noteikumos (kā tas paredzēts Regulas par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū 64. pantā). Šajā regulā iespējami precīzi jāformulē ziņošanas pienākums, jo paziņotie dati tiks izmantoti kā bāzes dati statistikas apkopošanai par attiecīgo produktu izmantošanu (sk. II pielikuma 1. daļu).

3. Izmantošanas ar lauksaimniecību nesaistītos sektoros iekļaušana regulas darbības jomā

Saskaņā ar referenta uzskatu nav attaisnota iemesla izslēgt no šīs regulas piemērošanas jomas datu vākšanu par augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu ārpus lauksaimniecības sektora. Ja šo līdzekļu izmantošanu privātiem nolūkiem, piemēram, mazdārziņu saimniecībās, patiešām var uzskaitīt tikai pēc pārdošanas datiem, tad turpretī profesionāliem lietotājiem un attiecīgi arī lielu teritoriju lietotājiem (piemēram, komunālajiem dienestiem, herbicīdu izmantošanai uz ceļiem un dzelzceļiem) būtu jānosaka tādas pašas prasības attiecībā uz datu uzglabāšanu un uzskaiti kā lauksaimniecības lietotājiem.

4. Savākto datu pilnīga izmantošana

Apkopotie dati dalībvalstu un Kopienas līmenī ir jāizmanto tā, lai tie ļautu visefektīvākā veidā īstenot tematisko stratēģiju. Līdz ar to referents ierosina, ka uzskaitītos datus būtu jāizvērtē ekspertu grupai, kura sniegtu arī novērtējumu par to ietekmi uz cilvēka veselību un vidi. Šajā ekspertu grupā ietilptu iestādes, kas ir atbildīgas par valsts rīcības plāniem, Eiropas līmenī veidojot tīklojumu.

Datus par saražotajiem un pārdotajiem augu aizsardzības līdzekļiem vajadzētu izmantot tā, lai tie ne tikai būtu par pamatu datu vākšanai par pesticīdu izmantošanu, bet vienlaikus ļautu iestādēm tos izmantot kā atskaites punktu, uzraugot produktu plūsmu. To varētu sasniegt, ja nodrošinātu pārredzamību attiecībā uz tirdzniecību ar lielajiem klientiem vai attiecīgi lauku saimniecībām. Īpaši ievērojot rūpniecības paustās norādes par augošajām problēmām ar nelegāli importētajiem produktiem, produktu plūsmas uzskaite augu aizsardzības sektorā var kļūt par lietderīgu instrumentu atbildīgajām iestādēm. Tas, savukārt, piešķirtu būtisku pievienoto vērtību ierosinātajam datu vākšanas darbam.

Lauksaimniecības un lauku attīstības komitejaS ATZINUMS (10.10.2007)

Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komitejai

par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai attiecībā uz statistiku par augu aizsardzības līdzekļiem
(COM(2006)0778 – C6‑0457/2006 – 2006/0258(COD))

Atzinumu sagatavoja: Friedrich-Wilhelm Graefe zu Baringdorf

ĪSS PAMATOJUMS

Komisijas priekšlikums par augu aizsardzības līdzekļu statistiku ir tieši saistīts ar dažus mēnešus iepriekš iesniegto „Tematisko stratēģiju par pesticīdu ilgtspējīgu izmantošanu”. Priekšlikuma mērķis ir panākt dalībvalstu datu par augu aizsardzības līdzekļu tirdzniecību un izmantošanu salīdzināmību visā Eiropā. Tā ir jānodrošina tādā līmenī, kas ļautu ievākt uzticamus datus par augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu un vidējā laikposmā samazināt šo līdzekļu radīto risku un ietekmi uz vidi un cilvēku veselību.

Turklāt saskaņā ar atzinuma sagatavotāja uzskatiem ir jāizvairās no dubultas slodzes, jo īpaši lauku saimniecībām, saistībā ar apsekojumiem un datu vākšanu. Pašlaik izskatāmajos tematiskās stratēģijas tiesiskā regulējuma priekšlikumos ir paredzētas specifiskas prasības attiecībā uz augu aizsardzības līdzekļu izmantošanas datiem, kā arī par ražotāju pienākumu sniegt datus par šo līdzekļu pārdošanu (sk. plānotās Regulas par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū 64. pantu; COM(2006) 0388). Šīs prasības noteikti ir jāievēro šeit paredzētājā statistisko datu apkopošanā.

Turklāt integrētās augu aizsardzības būtiska sastāvdaļa ir arī citas līdzīgas datu uzskaites prasības, tostarp arī tādas privātā sektora kvalitātes nodrošināšanas sistēmas kā EUREPGAP prasības. Primāri datu vākšanā ir jāizmanto dati, kas iegūti saimniecībās, kuras darbojas atbilstoši šiem standartiem, tomēr jāievēro, ka, ņemot vērā visu lauku saimniecību kopumu, minēto saimniecību grupa nav reprezentatīva.

Apsekojumu pamatā jābūt datiem par saražotiem un apritē laistiem augu aizsardzības līdzekļiem, par kuriem ražotājiem un tirgotājiem ir jāziņo attiecīgām atbildīgajām iestādēm. Turklāt, ievērojot mērķi panākt saskaņotu datu apkopošanu visā Eiropā, nepietiek ar minētās grupas ziņošanas pienākuma iekļaušanu tikai izpildes noteikumos (kā tas paredzēts Regulas par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū 64. pantā). Šajā regulā iespējami precīzi jāformulē ziņošanas pienākums, jo paziņotie dati tiks izmantoti kā bāzes dati statistikas apkopošanai par attiecīgo produktu izmantošanu (sk. II pielikuma 1. daļu).

Saskaņā ar atzinuma sagatavotāja uzskatu nav attaisnota iemesla izslēgt no šīs regulas piemērošanas jomas datu vākšanu par augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu lauksaimniecību nesaistītās jomās. Ja šo līdzekļu izmantošanu privātiem nolūkiem, piemēram, mazdārziņu saimniecībās, patiešām var uzskaitīt tikai pēc pārdošanas datiem, tad profesionāliem lietotājiem un attiecīgi arī lielu teritoriju lietotājiem (piemēram, komunālajiem dienestiem, transporta uzņēmumiem) būtu jānosaka tādas pašas prasības attiecībā uz datu uzglabāšanu un uzskaiti kā lauksaimniecības lietotājiem.

Apkopotie dati dalībvalstu un Kopienas līmenī ir jāizmanto tā, lai tie ļautu visefektīvākā veidā īstenot tematisko stratēģiju. Līdz ar to atzinuma sagatavotājs ierosina, ka uzskaitītos datus būtu jāizvērtē ekspertu grupai, kura sniegtu arī novērtējumu par to ietekmi uz cilvēka veselību un vidi. Šajā ekspertu grupā jāiekļauj iestādes, kas ir atbildīgas par valsts rīcības plāniem, veidojot visas Eiropas tīklojumu.

Datus par saražotajiem un pārdotajiem augu aizsardzības līdzekļiem vajadzētu izmantot tā, lai tie ne tikai būtu par pamatu datu vākšanai par pesticīdu izmantošanu, bet vienlaikus ļautu iestādēm tos izmantot kā atskaites punktu, vācot datus par produktu plūsmu. Šajā sakarā pietiktu ar pārredzamību par tirdzniecību ar lielajiem klientiem vai attiecīgi lauku saimniecībām. Īpaši ievērojot rūpniecības paustās norādes par augošajām problēmām ar nelegāli importētajiem produktiem, produktu plūsmas uzskaite augu aizsardzības sektorā var kļūt par lietderīgu instrumentu atbildīgajām iestādēm. Tas, savukārt, piešķir būtisku pievienoto vērtību ierosinātajam datu vākšanas darbam.

GROZĪJUMI

Lauksaimniecības un lauku attīstības komiteja aicina par jautājumu atbildīgo Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komiteju savā ziņojumā iekļaut šādus grozījumus:

Komisijas ierosinātais teksts[1]Parlamenta izdarītie grozījumi

Grozījums Nr. 1

1. panta nosaukums

Priekšmets un darbības joma

Priekšmets, darbības joma un mērķis

Grozījums Nr. 2

1. panta 2. punkta 2. ievilkums

lauksaimniecībā izmantoto augu aizsardzības līdzekļu gada daudzums saskaņā ar II pielikumu.

– izmantoto augu aizsardzības līdzekļu gada daudzums saskaņā ar II pielikumu.

Grozījums Nr. 3

1. panta 2.a punkts (jauns)

2.a Statistiku izmanto jo īpaši, lai:

 

– īstenotu un izvērtētu tematisko stratēģiju ilgtspējīgai pesticīdu izmantošanai,

 

– valsts un Kopienas līmenī izstrādātu saskaņotus riska indikatorus, noteiktu augu aizsardzības līdzekļu izmantošanas tendences, kā arī izvērtētu valsts rīcības plānu lietderīgumu saskaņā ar Direktīvu Nr. XXX, ar kuru nosaka Kopienas pamatprincipus pesticīdu ilgtspējīgas lietošanas nodrošināšanai (COM (2006)0373),

 

– konstatētu vielu plūsmu augu aizsardzības līdzekļu ražošanā, tirdzniecībā un izmantošanā.

Pamatojums

Statistika kalpo konkrētiem mērķiem, ko nosaka Kopienas tiesību akti. Turklāt iegūtos datus vajadzētu izmantot arī tam, lai apzinātu augu aizsardzības līdzekļu vielu plūsmu un tādā veidā iegūtu informāciju par nelegālu līdzekļu izmantošanu.

Grozījums Nr. 4

3. panta 1. punkta 1.-3. ievilkums

– apsekojumus,

 

– piegādātājiem noteikto pienākumu sniegt ziņojumus par tirgū laistajiem augu aizsardzības līdzekļiem; var izmantot atšķirīgas atļaujas profesionāliem lietotājiem un pārējiem lietotājiem,

– piegādātājiem noteikto pienākumu sniegt ziņojumus par tirgū laistajiem augu aizsardzības līdzekļiem; var izmantot atšķirīgas atļaujas profesionāliem lietotājiem un pārējiem lietotājiem; jo īpaši pienākumu atbilstoši Regulas Nr. XXX par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū (COM (2006)0388) 64. panta 2. punktam,

 

– profesionālajiem lietotājiem noteikto pienākumu sniegt ziņojumus, pamatojoties uz uzskaiti par izmantotajiem augu aizsardzības līdzekļiem,

– profesionālajiem lietotājiem noteikto pienākumu sniegt ziņojumus, pamatojoties uz uzskaiti par izmantotajiem augu aizsardzības līdzekļiem; jo īpaši pienākumu atbilstoši Regulas Nr. XXX par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū (COM (2006)0388) 64. panta 1. punktam;

 

 

– apsekojumus,

Pamatojums

Jāizvairās no dubultu pienākumu uzlikšanas lauksaimniekiem attiecībā uz dokumentāciju un datu vākšanu un atbilstošos gadījumos vispirms jāizmanto citi avoti. Dalībvalstīm jānodrošina, ka apsekojumu veikšanu uzrauga kvalificētas personas.

Grozījums Nr. 5

3. panta 1.a punkts (jauns)

 

1.a Dalībvalstis nodrošina, ka:

- augu aizsardzības līdzekļu ražotāji un

- personas, kas atbildīgas par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū, kā arī importu,

katru gadu iesniedz kompetentajai iestādei ziņojumu par:

– attiecīgās aktīvās vielas vai augu aizsardzības līdzekļa saražoto daudzumu,

– attiecīgās aktīvās vielas vai augu aizsardzības līdzekļa daudzumu, ko piegādā pārstrādes uzņēmumiem vai vairumtirgotājiem Eiropas Savienībā,

– attiecīgās aktīvās vielas vai augu aizsardzības līdzekļa eksportēto daudzumu.

Šo informāciju kompetentās iestādes izvērtē un publicē, attiecīgos gadījumos vispirms rediģējot, lai nodrošinātu informācijas konfidencialitātes ievērošanu.

Pamatojums

Ražotāju un tirgus dalībnieku, kas atbildīgi par minēto līdzekļu laišanu tirgū, pienākums ziņot par daudzumiem, kurus laiž tirgū vai eksportē, ir svarīga datu vākšanas daļa, tādēļ tā konkrēti minama šīs regulas pamattekstā.

Grozījums Nr.  6

6. panta 1. punkts

Reizi piecos gados Komisija iesniedz ziņojumu par regulas īstenošanu Eiropas Parlamentam un Padomei. Šajā ziņojumā jo īpaši novērtē nosūtīto datu kvalitāti, uzņēmumu administratīvo slogu un šīs statistikas lietderību saistībā ar tematisko stratēģiju par pesticīdu ilgtspējīgu izmantošanu.

Reizi piecos gados Komisija iesniedz ziņojumu par regulas īstenošanu Eiropas Parlamentam un Padomei. Šajā ziņojumā jo īpaši novērtē nosūtīto datu kvalitāti un salīdzināmību, lauksaimniecības un dārzkopības saimniecību un citu uzņēmumu administratīvo slogu un šīs statistikas lietderību saistībā ar tematisko stratēģiju par pesticīdu ilgtspējīgu izmantošanu, jo īpaši attiecībā uz 1. pantā minētajiem mērķiem. Atbilstošos gadījumos tajā iekļauj priekšlikumus, lai turpmāk uzlabotu datu kvalitāti un samazinātu slogu lauku saimniecībām un lauksaimniecības uzņēmumiem.

Grozījums Nr. 7

1. pielikuma nosaukums

Statistika par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū

Statistika par augu aizsardzības līdzekļu ražošanu un laišanu tirgū

Pamatojums

Vācot datus, jāietver arī saražotie apjomi.

Grozījums Nr. 8

I pielikuma 2.a iedaļa (jauna)

 

2.a IEDAĻA

Pienākums ziņot

Augu aizsardzības līdzekļu ražotāji, kā arī personas, kas atbildīgas par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū vai importu, reizi gadā iesniedz kompetentajai iestādei ziņojumu par:

– attiecīgās aktīvās vielas vai augu aizsardzības līdzekļa saražoto daudzumu,

– attiecīgās aktīvās vielas vai augu aizsardzības līdzekļa daudzumu, ko piegādā pārstrādes uzņēmumiem vai vairumtirgotājiem Eiropas Savienībā,

– attiecīgās aktīvās vielas vai augu aizsardzības līdzekļa eksportēto daudzumu.

Grozījums Nr. 9

I pielikuma 6. iedaļas 3. daļa

Ziņojumā par otro pārskata gadu ietver aptuvenu novērtējumu par vielu, kas ietvertas augu aizsardzības līdzekļos, kuri laisti tirgū, lai tos izmantotu gan lauksaimniecības, gan citām vajadzībām, īpatsvaru kopējā daudzumā katrā lielajā grupā, kura norādīta III pielikumā. Šos novērtējumus atjauno reizi piecos gados.

Ziņojumā par otro pārskata gadu ietver aptuvenu novērtējumu par vielu, kas ietvertas augu aizsardzības līdzekļos, kuri laisti tirgū, lai tos izmantotu gan lauksaimniecības un dārzkopības, gan citām vajadzībām, jo īpaši transporta jomā, apstādījumos sabiedriskās vietās un privātai izmantošanai, īpatsvaru kopējā daudzumā katrā lielajā grupā, kura norādīta III pielikumā. Šos novērtējumus atjauno reizi piecos gados.

Grozījums Nr. 10

II pielikuma 1. iedaļas 1. punkts

1. Statistika aptver augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu lauksaimniecībā katrā dalībvalstī.

1. Statistika aptver augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu lauksaimniecībā, dārzkopībā un profesionālu izmantošanu citām vajadzībām katrā dalībvalstī.

Grozījums Nr. 11

II pielikuma 6. iedaļas 5.a ievilkums (jauns)

– paredzētās vidējās izmaksas, kas radīsies lauksaimniecības un dārzkopības saimniecībām saistībā ar datu vākšanu, un iespējas samazināt šīs izmaksas.

PROCEDŪRA

Virsraksts

Statistika par augu aizsardzības līdzekļiem

Atsauces

COM(2006)0778 - C6-0457/2006 - 2006/0258(COD)

Komiteja, kas atbildīga par jautājumu

ENVI

Atzinumu sniedza

       Datums, kad paziņoja plenārsēdē

AGRI

14.12.2006

 

 

 

Atzinumu sagatavoja

       Iecelšanas datums

Friedrich-Wilhelm Graefe zu Baringdorf

19.12.2006

 

 

Izskatīšana komitejā

11.9.2007

9.10.2007

 

 

Pieņemšanas datums

9.10.2007

 

 

 

Galīgā balsojuma rezultāti

+:

–:

0:

32

0

0

Deputāti, kas bija klāt galīgajā balsojumā

Bernadette Bourzai, Niels Busk, Luis Manuel Capoulas Santos, Giuseppe Castiglione, Albert Deß, Gintaras Didžiokas, Michl Ebner, Carmen Fraga Estévez, Ioannis Gklavakis, Lutz Goepel, Esther Herranz García, Lily Jacobs, Elisabeth Jeggle, Heinz Kindermann, Jean-Claude Martinez, Véronique Mathieu, Mairead McGuinness, Rosa Miguélez Ramos, Neil Parish, Radu Podgorean, María Isabel Salinas García, Agnes Schierhuber, Willem Schuth, Czesław Adam Siekierski, Alyn Smith, Janusz Wojciechowski, Andrzej Tomasz Zapałowski

Aizstājējs(-i), kas bija klāt galīgajā balsojumā

Esther De Lange, Gábor Harangozó, Jan Mulder, Catherine Neris, Markus Pieper

  • [1]  OV vēl nav publicēts.

PROCEDŪRA

Virsraksts

Statistika par augu aizsardzības līdzekļiem

Atsauces

COM(2006)0778 - C6-0457/2006 - 2006/0258(COD)

Datums, kad to iesniedza EP

11.12.2006

Komiteja, kas atbildīga par jautājumu

       Datums, kad paziņoja plenārsēdē

ENVI

14.12.2006

Komiteja(-s), kurai(-ām) ir lūgts sniegt atzinumu

       Datums, kad paziņoja plenārsēdē

ITRE

14.12.2006

IMCO

14.12.2006

AGRI

14.12.2006

 

Atzinumu nav sniegusi

       Lēmuma datums

ITRE

12.4.2007

IMCO

1.3.2007

 

 

Referents(-e/-i/-es)

       Iecelšanas datums

Bart Staes

10.4.2007

 

 

Izskatīšana komitejā

8.10.2007

 

 

 

Pieņemšanas datums

19.12.2007

 

 

 

Galīgā balsojuma rezultāti

+:

–:

0:

26

15

4

Deputāti, kas bija klāt galīgajā balsojumā

Adamos Adamou, Georgs Andrejevs, Margrete Auken, Pilar Ayuso, John Bowis, Magor Imre Csibi, Chris Davies, Avril Doyle, Mojca Drčar Murko, Jill Evans, Anne Ferreira, Karl-Heinz Florenz, Matthias Groote, Satu Hassi, Gyula Hegyi, Jens Holm, Marie Anne Isler Béguin, Christa Klaß, Eija-Riitta Korhola, Urszula Krupa, Aldis Kušķis, Marios Matsakis, Linda McAvan, Roberto Musacchio, Riitta Myller, Miroslav Ouzký, Vladko Todorov Panayotov, Vittorio Prodi, Guido Sacconi, Richard Seeber, Bogusław Sonik, María Sornosa Martínez, Thomas Ulmer, Anders Wijkman, Glenis Willmott

Aizstājējs(-i), kas bija klāt galīgajā balsojumā

Kathalijne Maria Buitenweg, Philip Bushill-Matthews, Bairbre de Brún, Johannes Lebech, Miroslav Mikolášik, Hartmut Nassauer, Alojz Peterle, Bart Staes

Aizstājējs(-i) (178. panta 2. punkts), kas bija klāt galīgajā balsojumā

Ingeborg Gräßle, Andreas Schwab