SPRÁVA o návrhu nariadenia Rady, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 1234/2007 o vytvorení spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov a o osobitných ustanoveniach pre určité poľnohospodárske výrobky (nariadenie o jednotnej spoločnej organizácii trhov), pokiaľ ide o vnútroštátne kvóty na mlieko

27.2.2008 - (KOM(2007)0802 – C6-0015/2008 – 2007/0281(CNS)) - *

Výbor pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka
Spravodajkyňa: Elisabeth Jeggle

Postup : 2007/0281(CNS)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
A6-0046/2008

NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

o návrhu nariadenia Rady, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 1234/2007

o vytvorení spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov a o osobitných ustanoveniach pre určité poľnohospodárske výrobky (nariadenie o jednotnej spoločnej organizácii trhov), pokiaľ ide o vnútroštátne kvóty na mlieko

(KOM(2007)0802 – C6‑0015/2008 – 2007/0281(CNS))

(Konzultačný postup)

Európsky parlament,

–   so zreteľom na návrh Komisie pre Radu (KOM(2007)0802),

–   so zreteľom na článok 37 Zmluvy o ES, v súlade s ktorým Rada konzultovala s Európskym parlamentom (C6‑0015/2008),

–   so zreteľom na článok 51 rokovacieho poriadku,

–   so zreteľom na správu Výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (A6‑0046/2008),

1.  schvaľuje zmenený a doplnený návrh Komisie;

2.  vyzýva Komisiu, aby zodpovedajúco zmenila svoj návrh v súlade s článkom 250 ods. 2 Zmluvy o ES;

3.  vyzýva Radu, aby oznámila Európskemu parlamentu, ak má v úmysle odchýliť sa od ním schváleného textu;

4.  žiada Radu o opätovnú konzultáciu, ak má v úmysle podstatne zmeniť návrh Komisie;

5.  poveruje svojho predsedu, aby túto pozíciu postúpil Rade a Komisii.

Text predložený KomisiouPozmeňujúce a doplňujúce návrhy Európskeho parlamentu

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 1

ODÔVODNENIE 3

(3) Rada požiadala Komisiu, aby vypracovala správu o vyhliadkach trhu, keď sa v plnom rozsahu uskutoční reforma spoločnej organizácie trhu s mliekom a mliečnymi výrobkami z roku 2003, s cieľom posúdiť primeranosť prideľovania dodatočných kvót.

(3) Rada požiadala Komisiu, aby vypracovala správu o vyhliadkach trhu, keď sa v plnom rozsahu uskutoční reforma spoločnej organizácie trhu s mliekom a mliečnymi výrobkami z roku 2003, pričom by sa na základe tejto správy prijalo rozhodnutie.

Odôvodnenie

Mal by sa uviesť odkaz na znenie pôvodného vyhlásenia Rady z júna 2003.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 2

ODÔVODNENIE 4

4) Táto správa bola vypracovaná a dospelo sa v nej k záveru, že súčasná situácia na trhu Spoločenstva a na svetových trhoch a odhad situácie na nich v období do roku 2014 oprávňujú na dodatočné zvýšenie kvóty o 2 %, aby sa umožnilo vyrábať v Spoločenstve viac mlieka s cieľom uspokojiť požiadavky vznikajúcich trhov na mliečne výrobky.

4) Táto správa bola vypracovaná a dospelo sa v nej k záveru, že súčasná situácia na trhu Spoločenstva a na svetových trhoch a odhad situácie na nich v období do roku 2014 môžu oprávňovať na dodatočné zvýšenie kvóty (vypustenie), aby sa umožnilo vyrábať v Spoločenstve viac mlieka s cieľom uspokojiť požiadavky vznikajúcich trhov na mliečne výrobky.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 3

ODÔVODNENIE 4A (nové)

 

(4a) Kvóty na mlieko na úrovni Európskej únie nie sú čerpané dostatočne.

Odôvodnenie

Na úrovni EÚ sú kvóty na mlieko nevyčerpané. Údaje za kvótový rok 2006/2007 ukazujú, že na úrovni EÚ sa nevyčerpalo 1,9 milióna ton, pričom 18 z 27 členských štátov nenaplnilo svoje vnútroštátne kvóty. Európska komisia očakáva za súčasný kvótový rok 2007/08 nevyčerpanie vo výške 3 milióny ton, bez ohľadu na relatívne vysoké ceny mlieka.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 4

ODÔVODNENIE 4B (nové)

(4b) Európsky parlament vo svojom uznesení z 25. októbra 2007 o zvyšovaní cien krmív a potravín[1] vyzval Komisiu, aby urýchlene navrhla dočasné zvýšenie kvót na mlieko s cieľom stabilizovať ceny na vnútornom trhu.

__________

1P6_TA(2007)0480.

Odôvodnenie

Európsky parlament prijal k uvedenému dátumu veľkou väčšinou uznesenie o zvyšovaní cien krmív a potravín, v ktorom vyzval Komisiu, aby prijala súbor opatrení, konkrétne v bode 6 žiadal, aby s okamžitou účinnosťou navrhla dočasné zvýšenie kvót na mlieko.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 5

ODÔVODNENIE 4C (nové)

 

(4c) Európsky parlament požiadal Komisiu o vytvorenie programu na reštrukturalizáciu fondov určených mliekarenskému odvetviu.

Odôvodnenie

V rámci malého balíka reformných opatrení OCM Parlament požiadal Komisiu o vytvorenie programu na reštrukturalizáciu fondov určených mliekarenskému odvetviu s cieľom zachovať úspory plynúce zo zavedenia opatrení malého balíka pre mliekarenské odvetvie. Spravodajkyňa poznamenáva, že mliekarenské odvetvie predstavuje citlivé odvetvie, a preto sú potrebné osobitné opatrenia na zabezpečenie trvalo udržateľnej výroby mlieka a mliečnych výrobkov (vo všetkých regiónoch EÚ). Navyše je mliekarenský sektor inovatívny, orientovaný na budúcnosť a predstavuje silný sociálny rozmer, pričom musí dodržiavať normy pre dobré životné podmienky zvierat a prísne environmentálne normy.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 6

ODÔVODNENIE 4D (nové)

 

(4d) Súčasná situácia na trhu mliečnych výrobkov v Európskej únii ponúka výrobcom, ktorí si to želajú, možnosti rastu, pretože výroba nestačí pokrývať stále sa zvyšujúci dopyt.

Odôvodnenie

Podľa vyjadrení Komisie bude na pokrytie rozdielu medzi výrobou a dopytom v EÚ v rokoch 2007 až 2014 potrebné dodatočné množstvo mlieka vo výške najmenej 8 miliónov ton.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 7

ODÔVODNENIE 5

5) Preto je náležité zvýšiť kvóty vo všetkých členských štátoch od 1. apríla 2008 o 2 %, ako sa uvádza v prílohe IX k nariadeniu (ES) č. 1234/2007.

5) Preto je náležité umožniť členským štátom zvýšiť ich kvóty na základe dobrovoľnosti od 1. apríla 2008 o 2 % nad rámec ich súčasných kvót, ako sa uvádza v prílohe IX k nariadeniu (ES) č. 1234/2007, pričom je potrebné uznať, že momentálne nie všetky štáty úplne čerpajú pridelené kvóty a že niektoré členské štáty zvýšené kvóty čerpať nebudú.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 8

ODÔVODNENIE 5A (nové)

 

(5a) Zvýšenie kvót na mlieko od 1. apríla 2008 neumožňuje vopred posúdiť výsledky preskúmania trhu mlieka a mliečnych výrobkov v rámci hodnotenia stavu spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Odôvodnenie

Je potrebné jasne zdôrazniť, že miera zvýšenia kvót v apríli 2008 nie je nijako rozhodujúca pokiaľ ide o zmeny, ktoré sa budú musieť uskutočniť v rámci preskúmania stavu SPP.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 9

ODÔVODNENIE 5B (nové)

 

(5b) Zvýšenie kvót na mlieko v kvótovom roku 2008/2009 momentálne neohrozuje stabilitu trhu mlieka EÚ a úlohou kvót nie je stabilizovať trh mlieka a zabezpečiť výnosnosť výroby.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 10

ODÔVODNENIE 5C (nové)

 

(5c) Je tiež potrebné skúmať správanie výrobcov, pretože vo viacerých členských štátoch dochádza k výrazne nedostatočnému čerpaniu kvót.

Odôvodnenie

Je potrebné preskúmať, či dôvody nedostatočného čerpania kvót nespočívajú v rozhodnutiach v rámci poľnohospodárskej reformy z roku 2003 o oddelení priamych platieb. Okrem toho je tiež potrebné zistiť, či ide o prechodný alebo dlhodobý jav. S cieľom zabezpečiť trvalo udržateľnú konkurencieschopnosť je potrebné objasniť otázku nedostatočného čerpania kvót.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 11

ODÔVODNENIE 5D (nové)

 

(5d) Je potrebné zvýšiť úsilie o prieskum správania spotrebiteľov na trhu mlieka a mliečnych výrobkov, pretože tento trh je veľmi citlivý na výkyvy. Komisia by mala okamžite podniknúť kroky na posilnenie výskumu v tejto oblasti.

Odôvodnenie

Diskusia o otázke okamžitého zvýšenia kvót na mlieko v EÚ v kvótovom roku 2008/2009 sa začala v polovici roka 2006, keď sa medzinárodné komoditné ceny mliečnych výrobkov zvyšovali. Nárast cien mlieka a mliečnych výrobkov mal okamžitý negatívny účinok na spotrebiteľský dopyt, čo ukazuje, že trh mlieka je veľmi citlivý na výkyvy. Očakávania spotrebiteľov sú rozhodujúce. Je tiež potrebné zvýšiť úsilie o prieskum spotrebiteľského správania.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 12

ODÔVODNENIE 6A (nové)

 

(6a) Vývoj na medzinárodnom trhu a na mnohých trhoch Únie v posledných týždňoch poukázal, a to bez zvýšenej výroby, na značne nižšie kótovanie na komoditných burzách. Je preto dôležité stanoviť strednodobé účinky 2 % zvýšenia kvót.

Odôvodnenie

Zvýšenie cien mlieka a mliečnych výrobkov viedlo pravdepodobne k nahradeniu masla a sušeného mlieka, a tým k nižšej spotrebe, čo už malo za následok pokles kótovacích cien. Vyčerpanie zásob v Spoločenstve a klimaticky podmienené problémy vo výrobe v iných regiónoch sveta viedli v spojení so špekulatívnym správaním niektorých účastníkov trhu k prehriatiu trhu, ktoré by v takomto rozsahu nemalo pretrvať.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 13

ODÔVODNENIE 7A (nové)

 

(7a) Výroba mlieka a mliečnych výrobkov má rozhodujúci význam ako zdroj príjmov v znevýhodnených oblastiach Únie, pretože v poľnohospodárskej výrobe veľmi často neexistujú rovnocenné alternatívy. Je tiež potrebné venovať osobitnú pozornosť osobitným účinkom týchto opatrení, ktoré majú dosah z obchodného hľadiska na pridanú hodnotu a na zachovanie trvalo udržateľnej regionálnej výroby mlieka a mliečnych výrobkov, ktorá je pre poľnohospodárske odvetvie kľúčovou.

Odôvodnenie

Zvýšenie výroby mlieka a mliečnych výrobkov môže mať za následok zníženie cien, ktoré môžu vyvolať rozdielne reakcie v závislosti od štruktúr a regiónov. V znevýhodnených oblastiach a horských oblastiach alebo v prípade malých výrobcov je potrebné tieto dôsledky osobitne analyzovať a zohľadniť ich pri prijímaní politických rozhodnutí vzhľadom na ich výrobné náklady a na vyššie náklady na zber.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 14

ČLÁNOK -1 (nový)

Článok 78 odsek 1 (nariadenie (ES) č. 1234/2007)

 

Článok -1

 

Do článku 78 ods. 1 nariadenia (ES) č. 1234/2007 sa pridáva tento pododsek:

 

„V kvótovom roku 2008/2009 sa za mlieko a iné mliečne výrobky uvedené na trh nad hranicu kvót stanovených v súlade s pododsekom II, bude platiť poplatok za nadbytočné množstvo, pokiaľ sa nadbytok vykáže aj po vyrovnaní na úrovni EÚ.“

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 15

ČLÁNOK 1

Bod 1 prílohy IX k nariadeniu (ES) č. 1234/2007 sa nahrádza textom v prílohe k tomuto nariadeniu.

Kvóty členských štátov sa od 1. apríla 2008 zvýšia na základe dobrovoľnosti o 2 %. Bod 1 prílohy IX k nariadeniu (ES) č. 1234/2007 sa príslušne upraví.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 16

ČLÁNOK 1A (nový)

 

Článok 1a

 

Komisia najneskôr do 1. januára 2009 predloží analýzu hospodárskych, sociálnych a environmentálych dôsledkov zvýšenia kvót na mlieko, pričom zohľadní najmä horské regióny a regióny s porovnateľne náročnejšími výrobnými podmienkami.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 17

ČLÁNOK 1B (nový)

 

Článok 1b

 

Komisia najneskôr do 1. januára 2009 predloží správu o správaní spotrebiteľov na trhu mlieka, ako aj o osobitostiach výroby mlieka v znevýhodnených regiónoch.

Odôvodnenie

Výroba mlieka a mliečnych výrobkov v horských regiónoch a odľahlých oblastiach zabezpečuje zachovanie rázu krajiny a predstavuje dôležitý prvok vidieckeho hospodárstva. Výrobné náklady v týchto oblastiach sú však často vyššie ako výrobné náklady v oblastiach s priaznivými podmienkami. Preto je potrebné prijať vhodné opatrenia, ktoré zabezpečia zachovanie týchto prevádzok. Najskôr by bolo potrebné vypracovať analýzu situácie podnikov v týchto oblastiach.

DÔVODOVÁ SPRÁVA

Základné informácie

Rozhodnutia, ktoré nadobudli platnosť v rámci Agendy 2000, rozšírili režim kvót na mlieko do apríla 2008. Agenda 2000 navyše stanovila 2,4 % zvýšenie celkových referenčných množstiev Spoločenstva zo 117,5 milióna ton na 120,3 milióna ton. Na jednej strane sa to prejavilo formou osobitných vnútroštátnych zvýšení pre Taliansko, Španielsko, Írsku republiku a Severné Írsko počas obdobia dvoch rokov od 2000/2001 do 2001/2002, a na druhej strane formou 1,5 % lineárneho nárastu kvót na mlieko počas troch rokov od 2005/2006 do 2007/2008 pre všetky členské štáty, ktoré nedostali osobitné zvýšenie kvóty.

V rámci dohody Agenda 2000 sa Rada zaviazala uskutočniť v roku 2003 revíziu v polovici obdobia systému kvót na mlieko. Rada vo svojom kompromise z júna 2003 súhlasila, že súčasný režim kvót na mlieko sa predĺži do roku 2014/2015. Navyše Rada rozhodla, že zvýšenia kvót v rámci Agendy 2000 začnú v období rokov2006/2007 namiesto 2005/2006 a že v 2007/2008 ani v 2008/2009 nebudú žiadne ďalšie zvýšenia kvót, ako sa navrhlo v Agende 2000.

Správa o vyhliadkach na trhu sa mala predložiť po úplnej realizácii reformy. No z osobitných miestnych dôvodov sa Grécku povolilo zvýšenie kvót o 120 000 ton a Azorám zvýšenie o ďalších 50 000 ton od roku 2005/06 (znížené oproti 73 000 tonám v roku 2003/04 a 61 500 tonám v 2004/05).

Európska komisia

Pôvodný návrh Komisie na reformu v roku 2003 zahŕňal zvýšenie kvóty o dvakrát 1 % navyše k už dohodnutým zvýšeniam v rámci Agendy 2000. Rada v kompromise z júna 2003 rozhodla, že sa neuskutoční žiadne dodatočné zvýšenie kvóty v roku 2007 ani v roku 2008, a požiadala Komisiu o predloženie správy o vyhliadkach trhu, len čo sa reforma uskutoční v plnom rozsahu.

V správe o vyhliadkach trhu pre odvetvie mliekarenstva, ktorá je priložená k tomuto návrhu, sa nastoľuje otázka, či trh ponúka dostatok príležitostí pre dodávky dodatočných množstiev mlieka bez toho, aby to viedlo k zvýšenej verejnej podpore v krátkodobom a/alebo strednodobom výhľade, ak sa vnútroštátne kvóty rozšíria na všetkých 27 členských štátov.

V správe sa na záver uvádza, že vyhliadky trhu EÚ, ako aj svetového trhu, sú priaznivé a analýza týkajúca sa pre 2 % zvýšenia výroby mlieka v EÚ ukazuje, že trh reálne ponúka príležitosti pre tieto dodatočné množstvá. Komisia dospela k záveru, že 2 % zvýšenie kvót na mlieko navrhované v reforme v roku 2003 sa môže uplatniť od obdobia kvót na mlieko 2008/2009 (t. j. 2,85 milióna ton dodatočného mlieka z celkových 145,7 milióna ton).

Všeobecne je z pripomienok zrejmé, že Európska komisia uprednostňuje zrušenie režimu kvót na mlieko po roku 2015. Z právneho hľadiska sa systém kvót na mlieko skončí v roku 2015, pokiaľ Komisia nepredloží návrh na jeho predĺženie a pokiaľ tento návrh nepodporí kvalifikovaná väčšina členských štátov.

POSTUP

Názov

Modification du Règlement «OCM unique» pour les quotas nationaux de lait

Referenčné čísla

KOM(2007)0802 – C6-0015/2008 – 2007/0281(CNS)

Dátum konzultácie s EP

10.1.2008

Gestorský výbor

       dátum oznámenia na schôdzi

AGRI

17.1.2008

Spravodajkyňa

       dátum menovania

Elisabeth Jeggle

21.11.2007

 

 

Prerokovanie vo výbore

29.1.2008

26.2.2008

 

 

Dátum prijatia

26.2.2008

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

42

0

0

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Vincenzo Aita, Peter Baco, Bernadette Bourzai, Niels Busk, Luis Manuel Capoulas Santos, Giuseppe Castiglione, Giovanna Corda, Joseph Daul, Albert Deß, Gintaras Didžiokas, Michl Ebner, Carmen Fraga Estévez, Ioannis Gklavakis, Lutz Goepel, Bogdan Golik, Friedrich-Wilhelm Graefe zu Baringdorf, Esther Herranz García, Lily Jacobs, Elisabeth Jeggle, Heinz Kindermann, Stéphane Le Foll, Diamanto Manolakou, Véronique Mathieu, Mairead McGuinness, Rosa Miguélez Ramos, James Nicholson, Neil Parish, María Isabel Salinas García, Agnes Schierhuber, Czesław Adam Siekierski, Alyn Smith, Dimitar Stoyanov, Donato Tommaso Veraldi, Andrzej Tomasz Zapałowski

Náhradníci (čl. 178 ods. 2) prítomní na záverečnom hlasovaní

Katerina Batzeli, Esther De Lange, Gábor Harangozó, Catherine Neris, Maria Petre, Zdzisław Zbigniew Podkański, Struan Stevenson, Kyösti Virrankoski