POROČILO o predlogu Odločbe Evropskega parlamenta in Sveta o sodelovanju Skupnosti v programu za raziskave in razvoj, ki ga je sprejelo več držav članic ter je namenjen podpiranju MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem

4.3.2008 - (KOM(2007)0514 – C6‑0281/2007 – 2007/0188(COD)) - ***I

Odbor za industrijo, raziskave in energetiko
Poročevalec: Paul Rübig

Postopek : 2007/0188(COD)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
A6-0064/2008

OSNUTEK ZAKONODAJNE RESOLUCIJE EVROPSKEGA PARLAMENTA

o predlogu Odločbe Evropskega parlamenta in Sveta o sodelovanju Skupnosti v programu za raziskave in razvoj, ki ga je sprejelo več držav članic ter je namenjen podpiranju MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem

(KOM(2007)0514 – C6‑0281/2007 – 2007/0188(COD))

(Postopek soodločanja: prva obravnava)

Evropski parlament,

–   ob upoštevanju predloga Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu (KOM(2007)0514),

–   ob upoštevanju členov 251(2), 169 in 172(b) pogodbe o ES, na podlagi katerih je Komisija podala predlog Parlamentu (C6-0281/2007),

–   ob upoštevanju člena 51 poslovnika,

–   ob upoštevanju poročila Odbora za industrijo, raziskave in energetiko ter mnenja Odbora za proračun (A6–0000/2008),

1.  odobri predlog Komisije, kakor je bil spremenjen;

2.  poziva Komisijo, da zadevo ponovno predloži Parlamentu, če namerava predlog bistveno spremeniti ali ga nadomestiti z drugim besedilom;

3.  naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji.

Besedilo, ki ga predlaga KomisijaPredlogi sprememb Parlamenta

Predlog spremembe 1

Uvodna izjava 10 a (novo)

(10a) dejavnosti, ki prispevajo k skupnemu programu Eurostars so predvsem raziskovalne in razvojne dejavnosti, ki jih vodi eno ali več malih ali srednje velikih podjetij za raziskave in razvoj, ustanovljenih v sodelujočih državah članicah in v drugih sodelujočih državah. Pri vsakem projektu, ki je izbran na razpisu za zbiranje predlogov, mora(jo) MSP, ki izvaja(jo) raziskovalne in razvojne dejavnosti, izvesti skupaj najmanj 50 % vseh raziskovalnih in razvojnih dejavnosti v okviru projekta.

Obrazložitev

S 50-odstotnim fiksnim prispevkom, omenjenim v členih, je izločenih preveč MSP, ki izvajajo raziskovalne in razvojne dejavnosti. Omemba cilja 50 % v uvodni izjavi prisili Skupino na visoki ravni, da daje prednost MSP, ki prispevajo vsaj 50 %, vendar mora imeti tudi možnost, da naredi izjemo z več tržno usmerjenimi MSP.

Predlog spremembe 2

Uvodna izjava 19

(19) Skupnost ima pravico zmanjšati finančni prispevek, če se skupni program Eurostars izvaja neustrezno, delno ali z zamudo ali če sodelujoče države članice in druge sodelujoče države ne prispevajo ali delno ali z zamudo prispevajo k financiranju skupnega programa Eurostars, pod pogoji, določenimi v sporazumu, ki ga skleneta Skupnost in namenska izvedbena struktura.

(19) Skupnost ima pravico zmanjšati ali odreči finančni prispevek, če se skupni program Eurostars izvaja neustrezno, delno ali z zamudo ali če sodelujoče države članice in druge sodelujoče države ne prispevajo ali delno ali z zamudo prispevajo k financiranju skupnega programa Eurostars, pod pogoji, določenimi v sporazumu, ki ga skleneta Skupnost in namenska izvedbena struktura.

Predlog spremembe 3

Uvodna izjava 20

(20) Za učinkovito izvajanje skupnega programa Eurostars mora namenska izvedbena struktura tretjim osebam, ki sodelujejo v skupnem programu Eurostars in so izbrane na podlagi razpisov za zbiranje predlogov, odobriti finančno podporo.

(20) Za učinkovito izvajanje skupnega programa Eurostars mora namenska izvedbena struktura odobriti finančno podporo tretjim osebam, ki sodelujejo v skupnem programu Eurostars in so izbrane na podlagi razpisov za zbiranje predlogov, ki so razvrščeni glede na zaporedje vloženih projektov, upravičenih do financiranja. Dodelitev denarne pomoči tretjim strankam ter njeno izplačilo mora biti pregledno in nebirokratsko.

Predlog spremembe 4

Uvodna izjava 20 a (novo)

(20a) v primeru, da so tretje strani, ki sodelujejo v programu in prejemajo finančno podporo, prednostno razporejene, je ta razporeditev obvezujoča pri razdelitvi sredstev iz prispevkov Skupnosti in iz nacionalnih namenskih proračunov.

Predlog spremembe 5

Uvodna izjava 27 a (novo)

(27a) Spremljanje izvajanja skupnega programa Eurostars mora biti stroškovno učinkovito in ne sme povzročati nepotrebnega bremena za MSP, ki sodelujejo v programu. Zahtevani pogoji morajo biti jasni in ustrezni ter pripravljeni tako, da lahko posamezna podjetja, na osnovi svojih dejavnosti, zlahka odgovorijo na postavljena vprašanja.

Predlog spremembe 6

Uvodna izjava 27 b (novo)

(27b) Komisija mora pripraviti bazo podatkov z rezultati projektov in te informacije morajo biti vedno na voljo.

Obrazložitev

Pomembno je, da se vzpostavi evropska podatkovna baza za področje raziskav in inovacij.

Predlog spremembe 7

Člen 2, točka (e)

(e) obveznosti sodelujočih držav članic in drugih sodelujočih držav, da prispevajo k financiranju skupnega programa Eurostars ter dejanskemu plačevanju finančnih prispevkov, zlasti k financiranju udeležencev v projektih, izbranih na podlagi razpisov za zbiranje predlogov v okviru programa Eurostars;

 

(e) obveznosti sodelujočih držav članic in drugih sodelujočih držav, da prispevajo k financiranju skupnega programa Eurostars ter dejanskemu plačevanju finančnih prispevkov, zlasti k financiranju znotraj obdobja, predvidenega v izvajalni strukturi, udeležencev v projektih, izbranih na podlagi razpisov za zbiranje predlogov v okviru programa Eurostars

Obrazložitev

Ker so ponavadi MSP posebej prizadeta zaradi poznih plačil, mora Skupnost poiskati učinkovito shemo za spremljanje, da se izogne poznim plačilom.

Predlog spremembe 8

Člen 4

Ureditev finančnega prispevka Skupnosti, pravila o finančni odgovornosti in pravicah intelektualne lastnine ter podrobna pravila za zagotavljanje finančne podpore izvedbene strukture tretjim osebam so določena v splošnem sporazumu, ki ga skleneta Komisija v imenu Skupnosti in izvedbena struktura, ter letnimi sporazumi o financiranju.

Ureditev finančnega prispevka Skupnosti, pravila v zvezi s finančno odgovornostjo in pravicami intelektualne lastnine ter podrobna pravila za zagotavljanje finančne podpore namenske izvedbene strukture tretjim osebam se, če je to potrebno, po oceni določijo s splošnim sporazumom, ki ga skleneta Komisija v imenu Skupnosti in namenska izvedbena struktura, ter letnimi sporazumi o financiranju.

Obrazložitev

Če je iz ocene po dveh letih razvidna nujnost, je treba prilagoditi splošni sporazum.

Predlog spremembe 9

Člen 9

Komisija sporoči vse ustrezne informacije Evropskemu parlamentu, Svetu in Računskemu sodišču. Sodelujoče države članice in druge sodelujoče države so pozvane, da prek namenske izvedbene strukture predložijo Komisiji kakršne koli dodatne informacije, ki jih zahtevajo Evropski parlament, Svet in Računsko sodišče v zvezi s finančnim upravljanjem namenske izvedbene strukture.

Komisija sporoči vse ustrezne informacije Evropskemu parlamentu, Svetu in Računskemu sodišču. Sodelujoče države članice in druge sodelujoče države na zahtevo prek namenske izvedbene strukture predložijo Komisiji kakršne koli dodatne informacije, ki jih zahtevajo Evropski parlament, Svet in Računsko sodišče v zvezi s finančnim upravljanjem namenske izvedbene strukture.

Obrazložitev

Če Evropski parlament, Svet ali Računsko sodišče potrebujejo dodatne podatke v zvezi s finančnim upravljanjem, jih morajo države članice zagotoviti, kar je pomembno za ocenjevanje programa v prihodnosti.

Predlog spremembe 10

Člen 13, odstavek 2

2. Komisija opravi vmesno oceno skupnega programa Eurostars dve leti po začetku skupnega programa Eurostars. Ta ocena vsebuje kakovost in učinkovitost izvajanja skupnega programa Eurostars, vključno z znanstvenim, upravnim in finančnim povezovanjem, ter napredka pri doseganju zastavljenih ciljev, vključno s priporočili o najprimernejših načinih za dodatno okrepitev povezovanja. Komisija njihove sklepe posreduje Evropskemu parlamentu in Svetu skupaj s svojimi ugotovitvami in po potrebi s predlogi za prilagoditev te odločbe.

2. Komisija opravi vmesno oceno skupnega programa Eurostars dve leti po začetku skupnega programa Eurostars. Ta ocena vsebuje kakovost in učinkovitost izvajanja skupnega programa Eurostars, vključno z znanstvenim, upravnim in finančnim povezovanjem, ter napredka pri doseganju zastavljenih ciljev, vključno s priporočili o najprimernejših načinih za dodatno okrepitev povezovanja. Ocena zajema tudi merila za izbor malih in srednje velikih podjetij za raziskave in razvoj, zlasti kolikšen delež časa in letnega prometa je namenjenega raziskovalnim dejavnostim. Komisija njihove sklepe posreduje Evropskemu parlamentu in Svetu skupaj s svojimi ugotovitvami in po potrebi s predlogi za prilagoditev te odločbe.

Obrazložitev

Pogoji za sodelovanje MSP, ki se nanašajo na ekvivalent polne zaposlitve in vlaganja v pogoje raziskovanja, so zelo visoki, tako da lahko na programu prisostvuje malo MSP. Zaradi tega je nujna ocena po dveh letih.

Predlog spremembe 11

Člen 13, odstavek 2 a (novo)

2a. Če ocena iz odstavka 2 pokaže, da so merila za izbor prestroga, tako je sprejetih premalo predlogov za podelitev podpor, se Komisija in ustrezen organ za izvajanje spremenita splošni sporazum iz člena 4, da bi prilagodila merila. Poenostavitev pravil, sprejeta z namenom razbremenitve podjetij pri administraciji, mora veljati tudi v stikih Komisije z zadevnimi stranmi v zvezi s temi vprašanji.

Predlog spremembe 12

Priloga I, razdelek II, Dejavnosti, točka (2)

(2) jih večinoma izvajajo MSP, ki se ukvarjajo z RR, pri čemer morajo prispevati vsaj 50% stroškov, povezanih z raziskavami in razvojem pri projektu. Oddaja manjših del podizvajalcem se lahko obračuna, če je to potrebno za projekt.

(2) jih večinoma izvaja(jo) MSP, ki se ukvarja(jo) z RR. V vsakem projektu morajo MSP, ki se ukvarjajo z RR, skupaj opraviti večino dejavnosti, povezanih z raziskavami in razvojem. Oddaja manjših del podizvajalcem se lahko obračuna, če je to potrebno za projekt;

Predlog spremembe 13

Priloga I, razdelek IV, Izvajanje programa, odstavek 1 a (novo)

Namenska izvedbena struktura z ustreznimi ukrepi poskrbi za prepoznavnost prispevka Skupnosti skupnemu podjetju Eurostars, tako pri celotnem programu kot pri posameznih projektih. Ti ukrepi vključujejo uporabo logotipa Skupnosti v vsem objavljenem materialu v zvezi s skupnim podjetjem Eurostars.

Obrazložitev

Prispevek Evropske unije mora biti prepoznaven.

Predlog spremembe 14

Priloga I, razdelek V, Mehanizem financiranja, naslov Financiranje projektov Eurostars, odstavek 1 a (novo)

 

Finančna podpora se izplača v obliki pavšalnega zneska. Kjer izplačilo v obliki pavšalnega zneska ni skladno s pravili financiranja soudeleženih nacionalnih programov, se da prednost določenemu odstotku neposrednih stroškov zadevnega projekta (pavšalna stopnja).

Obrazložitev

Program Eurostars mora delovati pregledno in nebirokratsko, kar se lahko doseže z izplačilom v obliki pavšalnega zneska ali pavšalne stopnje.

OBRAZLOŽITEV

Predlog Komisije zadeva sodelovanje Skupnosti v skupnem programu za raziskave in razvoj v zvezi s programom Eurostars, ki ga je sprejelo več držav članic na podlagi člena 169 Pogodbe.

Program je rezultat pobude projekta EUREKA za podporo MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem, pri izvajanju tržno usmerjenih raziskav v nadnacionalnih projektih. Eurostars je ena izmed štirih pobud iz člena 169, opredeljenih v posebnih programih, ki se izvajajo v okviru sedmega okvirnega programa.

Omrežje EUREKA je skupna medvladna pobuda za podporo tržno usmerjenim raziskovalnim, razvojnim in inovacijskim projektom med 27 državami in Evropsko komisijo, ki zagotavlja financiranje MSP za izvajanje mednarodnih raziskovalnih skupnih projektov, ki jih narekuje trg. Shema združuje centralizirano upravljanje okvirnega programa z decentraliziranim omrežjem EUREKA.

22 držav članic in 7 pridruženih držav so za program namenile 300 milijonov evrov, Evropska komisija pa bo iz sedmega okvirnega programa prispevala 100 milijonov evrov.

Eurostars in sedmi okvirni program

MSP imajo dostop do številnih programov iz okvirnega programa:

· v okviru posebnega programa Sodelovanje lahko MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami, sodelujejo v skupni raziskavi v katerem koli izmed desetih tematskih področij.

Vsak delovni program opredeli raziskovalna področja, ki so posebej zanimiva za MSP, in zagotavlja konkretne ukrepe, da povečajo njihovo sodelovanje. Na prošnjo EP je cilj, da se MSP nameni najmanj 15 % razpoložljivih sredstev.

Razširjanje in prenos znanja sta pomembni lastnosti vsakega tematskega področja.

· V okviru posebnega programa Zmogljivosti lahko MSP, ki oddajajo raziskave zunanjim sodelavcem, sodelujejo v dveh shemah, da bi vzpostavila raziskovalne sposobnosti ter znanja in izkušnje s področja tehnologije.

a) Raziskave v korist MSP zajemajo vsa področja znanosti in tehnologije ter dopolnjujejo nacionalne programe s podpiranjem nadnacionalnega sodelovanja v raziskavah in prenosa tehnologije.

Podpora se zagotovi za vse večje raziskovalne napore, oddajanje raziskav, razširitev omrežij in pridobivanje znanja in izkušenj s področja tehnologije.

b) Raziskave v korist združenjem MSP zagotavljajo podporo kratkoročnim skupnim projektom več MSP, ki s pomočjo raziskav rešujejo splošne težave, kot je usklajevanje evropskih standardov ali pa izpolnjevanje zakonskih zahtev. Zatem se rezultati posredujejo članom združenja MSP. Shemi zahtevata, da se v programe vključijo dejavnosti, ki spodbujajo uporabo rezultatov raziskav. Prav tako imata shemi tudi posebna pravila za lastništvo in pravice dostopa.

· V okviru posebnega programa Človeški viri lahko MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami, sodelujejo v povezavah in partnerstvih med podjetji in univerzami. Shema omogoča, da MSP sodelujejo v skupnih raziskovalnih partnerstvih, ki jih podpirajo izkušeni raziskovalci in izmenjave osebja med javnim in zasebnim sektorjem.

· Sklad za financiranje na osnovi delitve tveganja, ki je nov element sedmega okvirnega programa, je namenjen izboljšanju dostopa do kreditiranja. EU je preko EIB namenila prispevek za financiranje bolj tveganih projektov s področja raziskav in tehnološkega razvoja. To bo EIB omogočalo povečano financiranje ukrepov za raziskave in tehnološki razvoj, kot so skupne tehnološke pobude, obsežni projekti, vključno s projekti EUREKA, raziskovalne infrastrukture in projekti, ki jih vodijo MSP, in omogočilo lažje premagovanje pomanjkljivosti trga.

Program Eurostars dopolnjuje sedmi okvirni program, tako da omogoča programe od spodaj navzgor, prilagojene potrebam MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami.

Skupni program Eurostars

Skupni program namerava preseči osnovno usklajevanje nacionalnih programov, da bi se tako doseglo vključevanje znanstvenih, upravljavskih in finančnih vidikov.

Znanstveno vključevanje obsega splošni postopek ocene in izbire projektov, ki temeljijo na znanstveni odličnosti in gospodarskem učinku. Upravljavsko vključevanje se doseže z uporabo namenske izvedbene strukture (sekretariat EUREKA), finančno pa z vzpostavitvijo večletnega načrta financiranja s sredstvi, ki jih prispevajo sodelujoče države in Skupnost.

Eurostars bo financiral večpartnerske nadnacionalne projekte s katerega koli področja znanosti in tehnologije, ki jih sprožijo in vodijo MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem, in ki so odprti za druge udeležence (univerze, raziskovalne organizacije, velika podjetja), čeprav mora osrednji del projekta izvesti MSP. Raziskovalne dejavnosti morajo biti tržno usmerjene in meriti na srednjeročne tržne rezultate.

Izvajanje programa Eurostars

Skupni program se izvaja prek namenske izvedbene strukture, ki deluje kot enotna vstopna točka za predloge, posredovane po vsakoletnem razpisu za zbiranje predlogov.

Predlogi za projekte se ocenijo in izberejo na centralni ravni na podlagi meril za upravičenost in ocenjevanje ob pomoči neodvisnih strokovnjakov. Razvrstitev predlogov bodo izvedli neodvisni strokovnjaki v okviru mednarodnih ocenjevalnih forumih. Razvrstitveni seznam je zavezujoč za dodelitev finančnih sredstev iz naslova prispevka Skupnosti in nacionalnih namenskih skladov za projekte Eurostars.

Zadevni nacionalni programi upravno obravnavajo udeležence v izbranih projektih.

Pripombe poročevalca

Poročevalec je zaskrbljen zaradi pogojev za pridobitev sredstev za MSP glede odstotka prispevka k stroškom projekta tako z vidika vlaganja kot tudi ekvivalenta polne zaposlitve in odstotka letnega prihodka, namenjenega raziskovalnim dejavnostim. Zato predlaga, da je treba oceniti te pogoje po dveh letih in jih po potrebi pogoje prilagoditi.

Skrb zbuja tudi prispevek MSP, ki izvajajo RR in morajo k stroškom projekta prispevati najmanj 50 odstotkov sredstev, kar bo izločilo veliko tržno usmerjenih MSP. Zato poročevalec predlaga določitev 25-odstotne meje.

Skupni program Eurostars se mora izvajati pregledno in nebirokratsko, da se poenostavi sodelovanje za MSP. Zato se prispevek Skupnosti projektom izvede z izplačilom v obliki pavšalnega zneska, v primeru, ko izplačilo v obliki pavšalnega zneska ni skladno z nacionalnimi programi, se izvede izplačilo pavšalne stopnje.

Ker je uresničevanje programa Eurostars že pozni fazi izvajanja, obstaja splošno soglasje, da je treba poročilo obravnavati hitro. Zaradi tega si bo poročevalec prizadeval, da bo poročilo sprejeto na prvi obravnavi.

POSTOPEK

Naslov

Podpora MSP, ki opravljajo dejavnosti raziskav in razvoja

Referenčni dokumenti

KOM(2007)0514 – C6-0281/2007 – 2007/0188(COD)

Datum predložitve EP

12.9.2007

Pristojni odbor

       Datum razglasitve na zasedanju

ITRE

27.9.2007

Odbori, zaprošeni za mnenje

       Datum razglasitve na zasedanju

BUDG

27.9.2007

CONT

27.9.2007

 

 

Odbori, ki niso podali mnenja

       Datum sklepa

BUDG

14.11.2007

CONT

3.10.2007

 

 

Poročevalec/-ka

       Datum imenovanja

Paul Rübig

9.10.2007

 

 

Obravnava v odboru

24.1.2008

29.1.2008

27.2.2008

 

Datum sprejetja

28.2.2008

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

44

0

0

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Šarūnas Birutis, Jan Březina, Jerzy Buzek, Jorgo Chatzimarkakis, Giles Chichester, Dragoş Florin David, Den Dover, Lena Ek, Adam Gierek, Norbert Glante, András Gyürk, Fiona Hall, David Hammerstein, Rebecca Harms, Erna Hennicot-Schoepges, Mary Honeyball, Werner Langen, Eugenijus Maldeikis, Angelika Niebler, Reino Paasilinna, Atanas Paparizov, Francisca Pleguezuelos Aguilar, Anni Podimata, Miloslav Ransdorf, Vladimír Remek, Herbert Reul, Teresa Riera Madurell, Paul Rübig, Andres Tarand, Britta Thomsen, Catherine Trautmann, Nikolaos Vakalis, Dominique Vlasto

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Danutė Budreikaitė, Avril Doyle, Christian Ehler, Neena Gill, Gunnar Hökmark, Eija-Riitta Korhola, Pierre Pribetich, Bernhard Rapkay, Esko Seppänen, Vladimir Urutchev, Lambert van Nistelrooij

Datum predložitve

4.3.2008