Ziņojums - A6-0135/2008Ziņojums
A6-0135/2008

ZIŅOJUMS par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumam par Padomes Direktīvas 76/769/EEK grozījumiem attiecībā uz dažu bīstamo vielu — 2-(2-metoksietoksi)etanola, 2-(2-butoksietoksi)etanola, metilēndifenildiizocianāta, cikloheksāna un amonija nitrāta — un to preparātu tirgū laišanas un lietošanas ierobežojumiem

9.4.2008 - (COM(2007)0559 – C6‑0327/2007 – 2007/0200(COD)) - ***I

Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komiteja
Referents: Miroslav Ouzký

Procedūra : 2007/0200(COD)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls :  
A6-0135/2008
Iesniegtie teksti :
A6-0135/2008
Debates :
Pieņemtie teksti :

EIROPAS PARLAMENTA NORMATĪVĀS REZOLŪCIJAS PROJEKTS

par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumam par Padomes Direktīvas 76/769/EEK grozījumiem attiecībā uz dažu bīstamo vielu — 2-(2-metoksietoksi)etanola, 2-(2-butoksietoksi)etanola, metilēndifenildiizocianāta, cikloheksāna un amonija nitrāta — un to preparātu tirgū laišanas un lietošanas ierobežojumiem

(COM(2007)0559 – C6‑0327/2007 – 2007/0200(COD))

(Koplēmuma procedūra, pirmais lasījums)

Eiropas Parlaments,

–   ņemot vērā Komisijas priekšlikumu Eiropas Parlamentam un Padomei (COM(2007)0559),

–   ņemot vērā EK līguma 251. panta 2. punktu un 95. pantu, saskaņā ar kuriem Komisija tam iesniedz priekšlikumu (C6‑0327/2007),

–   ņemot vērā Reglamenta 51. pantu,

–   ņemot vērā Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komitejas ziņojumu (A6‑0135/2008),

1.  apstiprina grozīto Komisijas priekšlikumu;

2.  prasa Komisijai vēlreiz iesniegt savu priekšlikumu, ja tā ir paredzējusi šo priekšlikumu būtiski grozīt vai aizstāt ar citu tekstu;

3.  uzdod priekšsēdētājam nosūtīt Parlamenta nostāju Padomei un Komisijai.

Komisijas ierosinātais tekstsParlamenta izdarītie grozījumi

Grozījums Nr.  1

Lēmuma priekšlikums – grozījumu tiesību akts

4. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(4) DEGME vairs netiek izmantots par patērētājiem sadzīves vajadzībām izmantojamo krāsu un krāsas noņēmēju sastāvdaļu. Minētajā riska novērtējumā noskaidrots, ka pastāv risks patērētāju veselībai, DEGME saturošām krāsām un krāsas noņēmējiem iedarbojoties caur ādu. Tāpēc piegādēm iedzīvotājiem nedrīkst laist tirgū DEGME saturošus preparātus, ko izmanto krāsās un krāsas noņēmējos. Tirgus uzraudzības nolūkiem preparātos jānosaka DEGME pieļaujamā satura robežvērtība līdz 0,1 %.

(4) DEGME vairs netiek izmantots par patērētājiem sadzīves vajadzībām izmantojamo krāsu un krāsas noņēmēju sastāvdaļu. Minētajā riska novērtējumā noskaidrots, ka pastāv risks patērētāju veselībai, DEGME saturošām krāsām un krāsas noņēmējiem iedarbojoties caur ādu. Tāpēc piegādēm iedzīvotājiem nedrīkst laist tirgū DEGME saturošus preparātus, ko izmanto krāsās, krāsas noņēmējos, tīrīšanas līdzekļos, pašspodrinošās emulsijās un grīdu hermētiķiem. Tirgus uzraudzības nolūkiem preparātos jānosaka DEGME pieļaujamā satura robežvērtība līdz 0,1 %.

Pamatojums

Lēmuma priekšlikuma paskaidrojuma rakstā konstatēts, ka DEGME rada apdraudējumu cilvēku veselībai, kaitīgi iedarbojoties caur ādu. Saskaņā ar riska novērtējumu atbilstīgi Regulai Nr. 793/93 un paskaidrojuma rakstu DEGME tiek izmantots krāsās, krāsu noņēmējos, tīrīšanas līdzekļos, pašspodrinošās emulsijās, grīdu hermētiķiem, vējstiklu mazgāšanas šķidrumos un ādas mazgāšanas līdzekļos (ziepēs); tāpēc ierobežojumi jāpiemēro arī tīrīšanas līdzekļiem, pašspodrinošām emulsijām un grīdas hermētiķiem.

Grozījums Nr.  2

Lēmuma priekšlikums – grozījumu tiesību akts

5. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(5) DEGBE izmanto par krāsu sastāvdaļu. Minētajā riska novērtējumā noskaidrots, ka pastāv risks patērētāju veselībai, DEGME ieelpojot krāsošanas laikā ar izsmidzināšanu. Lai patērētājiem novērstu kaitīgās iedarbības risku ieelpojot, ar izsmidzināšanu lietojamajām krāsām jānosaka DEGME drošas koncentrācijas robežvērtība līdz 3 %.

(5) DEGBE izmanto par krāsu, krāsošanas materiālu, iespiedkrāsu, detergentu un tīrīšanas līdzekļu sastāvdaļu. Minētajā riska novērtējumā noskaidrots, ka pastāv risks patērētāju veselībai, DEGBE ieelpojot krāsošanas laikā ar izsmidzināšanu. Lai patērētājiem novērstu kaitīgās iedarbības risku ieelpojot, ar izsmidzināšanu lietojamajām krāsām vai izsmidzināmiem tīrīšanas līdzekļiem jānosaka DEGBE drošas koncentrācijas robežvērtība līdz 3 %.

Pamatojums

Saskaņā ar riska novērtējumu ir noskaidrots, ka pastāv apdraudējums patērētāju veselībai, DEGBE ieelpojot krāsošanas laikā ar izsmidzināšanu. Paskaidrojuma rakstā izklāstīts, ka DEGBE izmanto arī par krāsošanas materiālu, iespiedkrāsu, detergentu un tīrīšanas līdzekļu sastāvdaļu; tāpēc ierobežojumi jāpiemēro arī izsmidzināmiem tīrīšanas līdzekļiem, jo līdzīgi iespējama to ieelpošana.

Grozījums Nr.  3

Lēmuma priekšlikums – grozījumu tiesību akts

6. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(6) Par krāsām, kuras lieto ar citiem paņēmieniem, izņemot smidzināšanu, ir vajadzīgs brīdinājums par to, ka tās nedrīkst lietot, izmantojot smidzināšanas ierīces, ja šajās krāsās DEGME koncentrācija ir vienāda vai lielāka par 3 %.

(6) Par krāsām vai tīrīšanas līdzekļiem, kurus lieto ar citiem paņēmieniem, izņemot smidzināšanu, ir vajadzīgs brīdinājums par to, ka tos nedrīkst lietot, izmantojot smidzināšanas ierīces, ja šajās krāsās vai tīrīšanas līdzekļos DEGBE koncentrācija ir vienāda vai lielāka par 3 %.

Pamatojums

Saskaņā ar paskaidrojuma rakstu DEGBE ir arī tīrīšanas līdzekļu sastāvā; tāpēc arī attiecībā uz šiem produktiem ir jāpiemēro ierobežojumi.

Grozījums Nr.  4

Lēmuma priekšlikums – grozījumu tiesību akts

8. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(8) MDI riska novērtējums liecina, ka nepieciešams ierobežot riskus, kas saistīti ar ieelpošanu un iedarbību caur ādu patērētājiem paredzēto MDI preparātu lietošanas laikā. Šo risku novēršanai un ierobežošanai piegādei iedzīvotājiem paredzētu MDI saturošu preparātu laišana tirgū jāatļauj, tikai ievērojot konkrētus nosacījumus, piemēram, obligāti iepakojumā pievienojot polietilēna aizsargcimdus, bet uz iepakojuma sniedzot papildus instrukcijas. Tā kā aizsardzības līdzekļu nodrošināšanai un papildus instrukciju iespiešanai uz iepakojuma ražotājiem jāveic īpaši pasākumi, ir jānosaka ilgāks pārejas periods.

(8) MDI riska novērtējums liecina, ka nepieciešams ierobežot riskus, kas saistīti ar ieelpošanu un iedarbību caur ādu patērētājiem paredzēto MDI preparātu lietošanas laikā. Šo risku novēršanai un ierobežošanai piegādei iedzīvotājiem paredzētu MDI saturošu preparātu laišana tirgū jāatļauj, tikai ievērojot konkrētus nosacījumus, piemēram, obligāti iepakojumā pievienojot atbilstīgus aizsargcimdus un uz iepakojuma sniedzot papildu instrukcijas. Tā kā aizsardzības līdzekļu nodrošināšanai un papildus instrukciju iespiešanai uz iepakojuma ražotājiem jāveic īpaši pasākumi, ir jānosaka ilgāks pārejas periods.

Pamatojums

Saskaņā ar informāciju, kas saņemta no institūcijām saistībā ar darba ņēmēju veselību, ir dažādi aizsargcimdu veidi, kas ir piemēroti darbam ar MDI, taču neviens no tiem nav gatavots no polietilēna. Tāpēc vēlams minēt terminu „atbilstīgi aizsargcimdi”, nevis precizēt aizsargcimdu veidu, kas nav piemērots minētajam nolūkam. Atbilstīgo aizsargcimdu veidu var attiecīgi noteikt ar komitoloģijas procedūru.

Grozījums Nr.  5

Lēmuma priekšlikums – grozījumu tiesību akts

16. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(16) Amonija nitrāta minerālmēsli ir izmantoti nelikumīgai sprāgstvielu ražošanai. Šim nolūkam var tikt izmantoti mēslošanas līdzekļi, kuru slāpekļa saturs ir ne zemāks par 20 %. Piekļuves iespējas šādiem mēslošanas līdzekļiem jāierobežo tikai ar profesionālu lietojumu lauksaimniecībā, nosakot 20 % slāpekļa satura ierobežojumu amonija nitrāta preparātiem, kurus pārdod iedzīvotājiem.

(16) Amonija nitrāta minerālmēsli ir izmantoti nelikumīgai sprāgstvielu ražošanai. Piekļuves iespējas šādiem mēslošanas līdzekļiem jāierobežo tikai ar profesionālu lietojumu lauksaimniecībā, nosakot 28 % slāpekļa satura ierobežojumu amonija nitrāta preparātiem, kurus pārdod iedzīvotājiem.

Pamatojums

Daudzu Eiropā ražotu mēslošanas līdzekļu sastāvā ir aptuveni 27 % amonija nitrāta. Amonija nitrāta iegūšanas iespēja no mēslošanas līdzekļiem ir atkarīga no to kvalitātes, ne tikai no amonija nitrāta koncentrācijas līmeņa. Paskaidrojuma rakstā konstatēts, ka „minerālmēsli, kuru galvenā sastāvdaļa ir amonija nitrāts, netiek uzskatīti par sprādzienbīstamiem parastos transportēšanas, pārkraušanas un lietošanas apstākļos, ja to slāpekļa saturs ir zemāks par 28 %”, tāpēc slāpekļa satura ierobežojumam jābūt 28 %.

Grozījums Nr.  6

Lēmuma priekšlikums – grozījumu tiesību akts

17.a apsvērums (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(17a) Šīs direktīvas noteikumi tiek pieņemti, lai tos iekļautu Regulas (EK) Nr. 1907/2006 (REACH) XVII pielikumā, kā noteikts minētās regulas 137. panta 3. punktā.

Pamatojums

Ar šo grozījumu precizē saikni starp šo lēmumu, Direktīvu 76/769/EEK un REACH regulu.

Grozījums Nr.  7

Lēmuma priekšlikums – grozījumu tiesību akts

Pielikums

Direktīva 76/769/EEK

I pielikums – 53. punkts – 2. sleja

 

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

Nedrīkst laist tirgū pēc [18 mēneši pēc šā lēmuma spēkā stāšanās], lai piegādātu iedzīvotājiem krāsu un krāsas noņēmēju sastāvā masas koncentrācijā, kas ir vienāda vai lielāka par 0,1 %.

Nedrīkst laist tirgū pēc [18 mēneši pēc šā lēmuma spēkā stāšanās], lai piegādātu iedzīvotājiem krāsu, krāsas noņēmēju, tīrīšanas līdzekļu, pašspodrinošo emulsiju un grīdas hermētiķu sastāvā masas koncentrācijā, kas ir vienāda vai lielāka par 0,1 %.

Pamatojums

Lēmuma priekšlikuma paskaidrojuma rakstā konstatēts, ka DEGME rada apdraudējumu cilvēku veselībai, kaitīgi iedarbojoties caur ādu. Saskaņā ar riska novērtējumu atbilstīgi Regulai Nr. 793/93 un paskaidrojuma rakstu DEGME tiek izmantots krāsās, krāsu noņēmējos, tīrīšanas līdzekļos, pašspodrinošās emulsijās, grīdu hermētiķiem, vējstiklu mazgāšanas šķidrumos un ādas mazgāšanas līdzekļos (ziepēs); tāpēc ierobežojumi jāpiemēro arī tīrīšanas līdzekļiem, pašspodrinošām emulsijām un grīdas hermētiķiem.

Grozījums Nr.  8

Lēmuma priekšlikums – grozījumu tiesību akts

Pielikums

Direktīva 76/769/EEK

I pielikums – 54. punkts – 2. sleja – 1. punkts

 

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(1) Nedrīkst laist tirgū pēc [18 mēneši pēc šā lēmuma spēkā stāšanās], lai piegādātu kā ar smidzināšanu lietojamo krāsu sastāvdaļu masas koncentrācijā, kas ir vienāda vai lielāka par 3 %.

Nedrīkst laist tirgū pēc [18 mēneši pēc šā lēmuma spēkā stāšanās], lai piegādātu kā ar smidzināšanu lietojamo krāsu vai izsmidzināmo tīrīšanas līdzekļu sastāvdaļu masas koncentrācijā, kas ir vienāda vai lielāka par 3 %.

Pamatojums

Saskaņā ar riska novērtējumu ir noskaidrots, ka pastāv apdraudējums patērētāju veselībai, DEGBE ieelpojot krāsošanas laikā ar izsmidzināšanu. Paskaidrojuma tekstā minēts, ka DEGBE izmanto arī par detergentu un tīrīšanas līdzekļu sastāvdaļu; tāpēc arī attiecībā uz šiem izsmidzināmiem produktiem ir jāpiemēro ierobežojumi.

Grozījums Nr.  9

Lēmuma priekšlikums – grozījumu tiesību akts

Pielikums

Direktīva 76/769/EEK

I pielikums – 54. punkts – 2. sleja – 3. punkts

 

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(3) Neskarot citu Kopienas noteikumu piemērošanu, kuri attiecas uz bīstamu vielu un preparātu klasifikāciju, iepakošanu un marķēšanu, krāsas, izņemot ar smidzināšanu lietojamās krāsas, kas satur vairāk nekā 3 % DEGBE un kas tiek laistas tirgū piegādēm iedzīvotājiem, līdz [24 mēneši pēc šā lēmuma spēkā stāšanās] skaidri salasāmi un neizdzēšami marķē šādi:„Nelietot, izmantojot

krāsas smidzināšanas ierīces”.

Neskarot citu Kopienas noteikumu piemērošanu, kuri attiecas uz bīstamu vielu un preparātu klasifikāciju, iepakošanu un marķēšanu, krāsas, detergentus un tīrīšanas līdzekļus, izņemot izsmidzināmas krāsas un līdzekļus, kas satur vairāk nekā 3 % DEGBE un kas tiek laistas tirgū piegādēm iedzīvotājiem, līdz [24 mēneši pēc šā lēmuma spēkā stāšanās] skaidri salasāmi un neizdzēšami marķē šādi:„Nelietot, izmantojot smidzināšanas ierīces”.

 

Pamatojums

Saskaņā ar riska novērtējumu ir noskaidrots, ka pastāv apdraudējums patērētāju veselībai, DEGBE ieelpojot krāsošanas laikā ar izsmidzināšanu. Paskaidrojuma tekstā minēts, ka DEGBE izmanto arī par detergentu un tīrīšanas līdzekļu sastāvdaļu; tāpēc arī attiecībā uz šiem izsmidzināmiem produktiem ir jāpiemēro ierobežojumi.

Grozījums Nr.  10

Lēmuma priekšlikums – grozījumu tiesību akts

Pielikums

Direktīva 76/769/EEK

I pielikums – 55. punkts – 2. sleja – 1. punkts – a apakšpunkts

 

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(a) nav polietilēna aizsargcimdu;

(a) nav atbilstīgu aizsargcimdu;

 

Saskaņošanas labad konkrēts atbilstīgu aizsargcimdu veids jānosaka saskaņā ar šīs direktīvas 2.a pantā minēto procedūru.

Pamatojums

Saskaņā ar informāciju, kas saņemta no institūcijām saistībā ar darba ņēmēju veselību, ir dažādi aizsargcimdu veidi, kas ir piemēroti darbam ar MDI, taču neviens no tiem nav gatavots no polietilēna. Tāpēc vēlams minēt terminu „atbilstīgi aizsargcimdi”, nevis precizēt aizsargcimdu veidu, kas nav piemērots minētajam nolūkam. Atbilstīgo aizsargcimdu veidu var attiecīgi noteikt ar komitoloģijas procedūru.

Grozījums Nr.  11

Lēmuma priekšlikums – grozījumu tiesību akts

Pielikums

Direktīva 76/769/EEK

I pielikums – 55. punkts – 2. sleja – 3. punkts

 

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(3) Fiziskās un juridiskās personas, kas pirmo reizi laiž tirgū MDI saturošus preparātus, 3 gadus no (1) punktā noteikto ierobežojumu ieviešanas dienas vāc datus par iespējamajiem elpošanas ceļu alerģijas gadījumiem MDI saturošu preparātu lietošanas laikā, un šos datus paziņo Komisijai. Dati jāvāc saskaņā ar pētījumu protokolu, iesaistot specializētus centrus, un tie jāsaskaņo ar Komisiju.

svītrots

Pamatojums

Kopš 2005. gadā pabeigtā riska novērtējuma par MDI, ko veica saskaņā ar Regulu (EEK) Nr. 793/93 par esošo vielu riska novērtējumu, jauni dati par iedarbību, kuri saņemti no Dānijas Vides aizsardzības aģentūras, no Vācijas, Apvienotās Karalistes un Beļģijas toksikoloģijas centriem un rūpniecības nozares, ļauj secināt, ka patērētājiem risks reāli nepastāv. Pirms tiek uzticēts uzdevums veikt jaunu plašu pētniecību, konsultējoties ar attiecīgo zinātnisko komiteju, ir jāapsver, vai šāda pētniecība patiesi ir nepieciešama. Tā kā šā lēmuma noteikumi tiks iekļauti REACH regulā, attiecīgi minētās regulas panti attieksies uz iespējamo nepieciešamību veikt turpmākus pētījumus vai noteikt ierobežojumus, un tāpēc 3. punkts jāsvītro.

Grozījums Nr.  12

Lēmuma priekšlikums – grozījumu tiesību akts

Pielikums

Direktīva 76/769/EEK

I pielikums – 55. punkts – 2. sleja – 4. punkts

 

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(4) Pilnībā piemēro Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 1907/2006* 69. panta 1. un 3. punktu, izņemot gadījumus, kad iegūtie dati nepārprotami liecina par to, ka esošajiem ierobežojumiem papildus nav jānosaka vēl kādi pasākumi.

svītrots

Pamatojums

Regulas (EK) Nr. 1907/2006 (REACH) 69. panta 1. un 3. punktu piemēro neatkarīgi no šā noteikuma. Ar to gan Komisijai, gan dalībvalstīm nodrošina iespēju turpmāk ierobežot MDI saskaņā ar REACH ierobežojumu procesu, ja tas atbilst skaidriem kritērijiem, par ko vienojušies Parlaments un Padome. Ar ieteikto noteikumu zūd loģiska sakarība starp lēmuma un REACH regulas noteikumiem, izveidojot nevajadzīgu papildu kritēriju kopumu šīs vielas turpmākajiem ierobežojumiem.

Grozījums Nr.  13

Lēmuma priekšlikums – grozījumu tiesību akts

Pielikums

Direktīva 76/769/EEK

I pielikums – 56. punkts – 2. sleja – 1. punkts

 

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(1) Nedrīkst laist tirgū pēc [18 mēneši pēc šā lēmuma spēkā stāšanās], lai piegādātu iedzīvotājiem kā sastāvdaļu adhezīvos uz neoprēna bāzes masas koncentrācijā, kas ir vienāda vai lielāka par 0,1 % un kas vienā iepakojumā ir vairāk par 650 g

(1) Nedrīkst laist tirgū pēc [18 mēneši pēc šā lēmuma spēkā stāšanās], lai piegādātu iedzīvotājiem kā sastāvdaļu adhezīvos uz neoprēna bāzes masas koncentrācijā, kas ir vienāda vai lielāka par 0,1 % un kas vienā iepakojumā ir vairāk par 350 g.

Pamatojums

Tā kā šis adhezīvs nav paredzēts lietošanai lielām virsmām, šķiet, ir atbilstīgi samazināt tā daudzumu iepakojumā. Riska novērtējumā tika ierosināts 350 g iepakojums.

Grozījums Nr.  14

Lēmuma priekšlikums – grozījumu tiesību akts

Pielikums

Direktīva 76/769/EEK

I pielikums – 57. punkts – 2. sleja – 2. punkts

 

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(2) Nedrīkst laist tirgū pēc [18 mēneši pēc šā lēmuma spēkā stāšanās] piegādēm iedzīvotājiem vielas vai preparātu veidā, kuru slāpekļa masas daļa, izsakot amonija nitrātā, ir lielāks par 20 %.

(2) Nedrīkst laist tirgū pēc [18 mēneši pēc šā lēmuma spēkā stāšanās] piegādēm iedzīvotājiem vielas vai preparātu veidā, kuru slāpekļa masas daļa, izsakot amonija nitrātā, ir lielāks par 28 %.

Pamatojums

Daudzu Eiropā ražotu mēslošanas līdzekļu sastāvā ir aptuveni 27 % amonija nitrāta. Amonija nitrāta iegūšanas iespēja no mēslošanas līdzekļiem ir atkarīga no to kvalitātes, ne tikai no amonija nitrāta koncentrācijas līmeņa. Paskaidrojuma rakstā konstatēts, ka „minerālmēsli, kuru galvenā sastāvdaļa ir amonija nitrāts, netiek uzskatīti par sprādzienbīstamiem parastos transportēšanas, pārkraušanas un lietošanas apstākļos, ja to slāpekļa saturs ir zemāks par 28 %”, tāpēc slāpekļa satura aizlieguma ierobežojumam jābūt 28 %.

PASKAIDROJUMS

Vispārēja informācija un lēmuma mērķis

Saskaņā ar Padomes Regulu (EEK) Nr. 793/93 par esošo vielu riska faktoru novērtējumu un kontroli tika veikts DEGME, DEGBE, MDI un cikloheksāna radīto risku novērtējums. Visu šo ķīmisko vielu riska novērtējums liecina par nepieciešamību samazināt risku, ko tās rada cilvēka veselībai. Šos secinājumus apstiprinājusi Toksikoloģijas, ekotoksikoloģijas un vides zinātniskā komiteja (CSTEE).

Amonija nitrāts ir viela, kura var iedarboties kā oksidētājs, un ar to saistītais risks, kam jāpievērš uzmanība, ir spēja eksplodēt maisījumā ar citām vielām. ES amonija nitrātu plaši izmanto par mēslošanas līdzekli, un pirms amonija nitrāta laišanas tirgū amonija nitrāta minerālmēsliem jāatbilst dažām obligātajām drošības prasībām.

Šajā lēmumā paredzēti harmonizēti noteikumi par iedzīvotājiem sadzīves vajadzībām paredzēto DEGME, DEGBE, MDI un cikloheksānu saturošo preparātu laišanu tirgū un lietošanu. Tajā paredzēti arī harmonizēti noteikumi par amonija nitrāta laišanu tirgū vielas un preparātu veidā izmantošanai par mēslošanas līdzekli. Šis lēmums, ar kuru ierosina Direktīvas 76/769/EEK grozījumus, tādējādi varētu uzlabot apstākļus iekšējā tirgus darbības sekmēšanai, un tie varētu nodrošināt cilvēka veselības augsta līmeņa aizsardzību.

Attiecīgo ķimikāliju izmantošanas jomas

DEGME ir pieskaitāms glikola ēteru grupai. DEGME galvenokārt tiek izmantots par pretapledošanas piedevu reaktīvo dzinēju degvielai. Bez tam DEGME izmanto arī par ķīmisko starpproduktu, pamata ķīmisko vielu (šķīdinātāju tehnoloģiskajos procesos, šķīdinātāju lakām un krāsām, krāsu noņēmējos, tīrīšanas līdzekļos, pašspodrinošās emulsijās, grīdu hermētiķiem, vējstiklu mazgāšanas šķidrumos, ādas kopšanas un ādas mazgāšanas līdzekļos (ziepēs).

DEGBE ir pieskaitāms glikola ēteru grupai. DEGBE ir dažādu krāsu, detergentu un tīrīšanas līdzekļu sastāvā. Šīs vielas galvenā funkcija ir dažādu maisījumu komponentu šķīdināšana gan ūdens, gan neūdens šķīdumu sistēmās.

MDI ir dažādi izomēri savienojumi. MDI visā pasaulē galvenokārt izmanto cietā putupoliuretāna ražošanā. Tam ir dažādi lietojumi arī krāsu un pārklājumu, adhezīvu, hermētiķu (arī ūdensizturīgu pārklājumu), elastomēru, kā arī apavu ražošanā. To izmanto arī par saistvielu kokskaidu plātņu ražošanā (koksnes daļiņu saistīšanai) un liešanas veidņu ražošanā.

Cikloheksāns is ciklisks alkāns. Cikloheksānu galvenokārt izmanto par šķīdinātāju adhezīvu sastāvā (cikloheksāns kopā ar citiem šķīdinātājiem). Tie galvenokārt ir adhezīvi uz „neoprēna” (polihloroprēna) bāzes, kurus izmanto ādu apstrādes rūpniecībā (apavu ražošanā), būvniecībā (grīdas segumi) un automobiļu aprīkojuma ražošanā. Adhezīvus, kas satur cikloheksānu, galvenokārt izmanto profesionāļi, tomēr tie ir paredzēti arī lietošanai sadzīvē „prasmīgajām rokām” domātajos produktos.

Amonija nitrātu visā ES plaši izmanto ne tikai par mēslošanas līdzekli, tas ir arī galvenā sastāvdaļa sprāgstvielā ANFO (amonija nitrāta degmaisījums). Amonija nitrātu izmanto par mēslošanas līdzekli gan atsevišķi, gan maisījumos kopā ar citām augu barības elementus saturošām vielām. Mēslošanas līdzekļus ar slāpekļa saturu virs 28 % parasti sauc par amonija nitrāta minerālmēsliem.

Referenta ieteikumi

Tāpēc, ka ir jāsamazina risks patērētājiem un jo īpaši jānodrošina pienācīga aizsardzība, izmantojot „prasmīgo roku” lietojumiem, jānosaka daži ierobežojumi attiecībā uz tādiem preparātiem, kas satur DEGME, DEGBE, MDI vai cikloheksānu un kurus laiž tirgū pārdošanai iedzīvotājiem. Attiecībā uz visiem amonija nitrāta mēslošanas līdzekļiem arī ir jānodrošina vienādi augsta līmeņa drošība lauksaimniekiem un izplatītājiem visā ES, kā arī jāierobežo profesionālu lauksaimnieku piekļuves iespējas slāpekļa minerālmēsliem ar augstu slāpekļa saturu.

Apkopojot iepriekšminēto un apsverot to, ka ierosinātais lēmums nevarētu rūpniecības nozarei vai tirdzniecībai radīt problēmas, referents atbalsta Komisijas tekstu ar dažiem grozījumiem. Ierosinātie grozījumi varētu precizēt saikni ar REACH regulu, samazināt nevajadzīgas izmaksas un uzlabot patērētāju drošību.

PROCEDŪRA

Virsraksts

Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumam par Padomes Direktīvas 76/769/EEK grozījumiem attiecībā uz dažu bīstamo vielu — 2-(2-metoksietoksi)etanola, 2-(2-butoksietoksi)etanola, metilēndifenildiizocianāta, cikloheksāna un amonija nitrāta — un to preparātu tirgū laišanas un lietošanas ierobežojumiem (Padomes Direktīvas 76/769/EEK grozījumi)

Atsauces

COM(2007)0559 – C6-0327/2007 – 2007/0200(COD)

Datums, kad to iesniedza EP

2.10.2007

Komiteja, kas atbildīga par jautājumu

       Datums, kad paziņoja plenārsēdē

ENVI

11.10.2007

Komiteja(-s), kurai(-ām) ir lūgts sniegt atzinumu

       Datums, kad paziņoja plenārsēdē

ITRE

11.10.2007

IMCO

11.10.2007

 

 

Atzinumu nav sniegusi

       Lēmuma datums

ITRE

22.11.2007

IMCO

21.11.2007

 

 

Referents(-e/-i/-es)

       Iecelšanas datums

Miroslav Ouzký

9.10.2007

 

 

Izskatīšana komitejā

25.2.2008

 

 

 

Pieņemšanas datums

26.3.2008

 

 

 

Galīgais balsojums

+:

–:

0:

46

0

4

Deputāti, kas bija klāt galīgajā balsošanā

Adamos Adamou, Georgs Andrejevs, Margrete Auken, Pilar Ayuso, Irena Belohorská, Johannes Blokland, John Bowis, Frieda Brepoels, Martin Callanan, Dorette Corbey, Magor Imre Csibi, Avril Doyle, Mojca Drčar Murko, Edite Estrela, Jill Evans, Anne Ferreira, Matthias Groote, Françoise Grossetête, Satu Hassi, Gyula Hegyi, Caroline Jackson, Christa Klaß, Eija-Riitta Korhola, Holger Krahmer, Urszula Krupa, Aldis Kušķis, Peter Liese, Marios Matsakis, Roberto Musacchio, Riitta Myller, Péter Olajos, Miroslav Ouzký, Vladko Todorov Panayotov, Dagmar Roth-Behrendt, Karin Scheele, Richard Seeber, Kathy Sinnott, María Sornosa Martínez, Antonios Trakatellis, Evangelia Tzampazi, Thomas Ulmer, Anja Weisgerber, Åsa Westlund, Anders Wijkman, Glenis Willmott

Aizstājējs(-a/-i-/as), kas bija klāt galīgajā balsošanā

Iles Braghetto, Bairbre de Brún, Jutta Haug, Erna Hennicot-Schoepges

Aizstājējs(-a/-i-/as) (178. panta 2. punkts), kas bija klāt galīgajā balsošanā

Miguel Angel Martínez Martínez

Iesniegšanas datums

9.4.2008