– s ohledem na podnět Spolkové republiky Německo (11231/2007),
– s ohledem na čl. 34 odst. 2 písm. c) Smlouvy o EU,
– s ohledem na čl. 39 odst. 1 Smlouvy o EU, podle kterého Rada konzultovala s Parlamentem (C6‑0240/2007),
– s ohledem na články 93 a 51 jednacího řádu,
– s ohledem na zprávu Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (A6‑0174/2008),
1. schvaluje pozměněný podnět Spolkové republiky Německo;
2. vyzývá Radu, aby odpovídajícím způsobem znění změnila;
3. vyzývá Radu, aby informovala Parlament, bude-li mít v úmyslu odchýlit se od znění schváleného Parlamentem;
4. vyzývá Radu, aby znovu konzultovala s Parlamentem, bude-li mít v úmyslu podstatně změnit podnět Spolkové republiky Německo;
5. pověřuje svého předsedu, aby předal postoj Parlamentu Radě, Komisi a vládě Spolkové republiky Německo.
Znění navržené Spolkovou republikou Německo
Pozměňovací návrhy Parlamentu
Pozměňovací návrh 1
Článek 1
Ke zlepšení spolupráce mezi orgány a agenturami za účelem předcházení korupci v Evropě a boje proti ní se zřizuje síť kontaktních míst členských států Evropské unie (dále jen „síť“). Evropskákomise, Europol a Eurojust jsou v plném rozsahu zapojeny do jejích činností.
Ke zlepšení spolupráce mezi orgány a agenturami za účelem předcházení korupci v Evropě a boje proti ní se zřizuje síť kontaktních míst členských států Evropské unie (dále jen „síť“). Komise(OLAF), Europol a Eurojust jsou v plném rozsahu zapojeny do jejích činností.
Odůvodnění
Jedním z hlavních cílů Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) je potírání korupce v souvislosti s rozpočtem Společenství. Proto by měl být OLAF nedílnou součástí této sítě.
Pozměňovací návrh 2
Článek 2
Síť tvoří orgány a agentury členských států Evropské unie, jejichž úkolem je předcházení korupci nebo boj proti ní. Její členy určí členské státy. Každý členský stát určí nejméně jednu, ale nejvýše tři organizace. Evropskákomise určí své zástupce. Europol a Eurojust se v rámci svých pravomocí mohouúčastnit činností sítě.
Síť tvoří orgány a agentury členských států Evropské unie, jejichž úkolem je předcházení korupci nebo boj proti ní. Její členy určí členské státy. Každý členský stát určí nejméně jednu, ale nejvýše tři organizace. Komise(OLAF) určí své zástupce. OLAF, Europol a Eurojust se v rámci svých pravomocí účastní činností sítě.
Odůvodnění
Jedním z hlavních cílů Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) je potírání korupce v souvislosti s rozpočtem Společenství. Proto by měl být OLAF nedílnou součástí této sítě. Nezbytným předpokladem pro vybudování sítě na pevných základech jsou zkušenosti a know-how Europolu a Eurojustu. Nedílnou součástí této sítě by tedy měly být i oba tyto orgány, což je důvodem, proč zpravodaj navrhuje, aby jejich účast byla povinná.
Pozměňovací návrh 3
Čl. 3 odst. 1 bod 1a (nový)
1a) každoročně předkládá Komisi a Evropskému parlamentu zprávu o svých zjištěních dle čl. 3 odst. 1 bodu 1 společně s konkrétními návrhy opatření k předcházení korupci a boji proti ní;
Odůvodnění
Vzhledem k tomu, že návrh nestanoví žádný mechanismus přezkumu, je žádoucí, aby síť alespoň předkládala zprávy o své činnosti a přicházela s konkrétními návrhy, jak korupci předcházet.
Pozměňovací návrh 4
Čl. 3 odst. 2
2. Členové sítě se za účelem plnění svých úkolů setkávají podle potřeby, avšak nejméně jednou ročně.
2. Členové sítě se za účelem plnění svých úkolů setkávají nejméně jednou ročně.
Odůvodnění
Tato část je nadbytečná.
Pozměňovací návrh 5
Čl. 5 odst. 1
1. Síť zajišťuje sama svoji organizaci, přičemž vychází ze stávající neformální spolupráce mezi EPAC.
1. Síť zajišťuje sama svoji organizaci za předsednictví příslušného předsednictví Rady, přičemž vychází ze stávající neformální spolupráce mezi EPAC.
Odůvodnění
Vzhledem k absenci vlastního sekretariátu je pro efektivní fungování a koordinaci této sítě žádoucí kontaktní místo v Radě.
Pozměňovací návrh 6
Čl. 5 odst. 2
2. Členské státy aEvropská komisenesou veškeré výdaje členů nebo zástupců, které určí. Totéž platí pro Europol a Eurojust.
2. Komisenese veškeré výdaje svých členů nebo zástupců, které určí,a dále výdaje členů či zástupců určených členskými státy. Totéž platí pro OLAF, Europol a Eurojust.
Odůvodnění
Pro zajištění evropského ducha a nezávislosti sítě a toho, aby se do její činnosti mohli zapojit zástupci každého členského státu, by měly být náklady všech členů sítě hrazeny z rozpočtu Společenství, např. prostřednictvím programu HERCULE II.
VYSVĚTLUJÍCÍ PROHLÁŠENÍ
Zpravodaj zastává názor, že myšlenka vytvořit síť kontaktních míst pro boj proti korupci je v zásadě správná. Tato iniciativa by se slučovala s obecným cílem Haagského programu přijatého v roce 2005, jímž je vytvoření oblasti svobody, bezpečnosti a práva.
Je potěšující, že podnět ke zřízení této sítě počítá s již existujícími agenturami a orgány členských států.
Stávající návrh Rady je však nutné považovat pouze za minimální model spolupráce. Pokud by se totiž jednalo pouze o organizační stránku, bylo by možné tyto otázky řešit v rámci pracovní skupiny v Radě nebo Komisi, jako tomu je v případě mnohých jiných pracovních skupin, jež mají srovnatelné cíle a strukturu. Ve stávající podobě si návrh nezasluhuje být schválen.
Za účelem posílení myšlenky užší spolupráce při potírání korupce bylo ke znění předloženému Radou vypracováno několik pozměňovacích návrhů.
Vzhledem k rozdílům ve struktuře protikorupčních agentur a orgánů jednotlivých států i v míře jejich nezávislosti na příslušné vládní struktuře zastává zpravodaj názor, že účast zástupců těchto agentur by měla být hrazena z rozpočtu Společenství. Je rovněž přesvědčen, že je nezbytné, aby se do této sítě plně zapojil Evropský úřad pro boj proti podvodům.
Každoroční předkládání zpráv Komisi a Evropskému parlamentu je předpokladem pro získání zpětné vazby o činnosti sítě a námětů, jak lze předcházení korupci a boj s ní zkvalitnit. Tato činnost by měla být zajišťována v rámci předsednictví Rady.
Pokud nebudou uvedené pozměňovací návrhy do zprávy zahrnuty, nemá podle názoru zpravodaje smysl, aby návrh v podobě předložené Radou schválil.
Alexander Alvaro, Philip Bradbourn, Mihael Brejc, Kathalijne Maria Buitenweg, Michael Cashman, Giusto Catania, Jean-Marie Cavada, Elly de Groen-Kouwenhoven, Panayiotis Demetriou, Gérard Deprez, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Armando França, Urszula Gacek, Kinga Gál, Roland Gewalt, Jeanine Hennis-Plasschaert, Lívia Járóka, Ewa Klamt, Magda Kósáné Kovács, Stavros Lambrinidis, Henrik Lax, Claude Moraes, Martine Roure, Inger Segelström, Csaba Sógor, Vladimir Urutchev, Ioannis Varvitsiotis, Manfred Weber, Tatjana Ždanoka
Náhradník(ci) přítomný(í) při závěrečném hlasování
Sylvia-Yvonne Kaufmann, Marianne Mikko, Bill Newton Dunn, Nicolae Vlad Popa, Stefano Zappalà
Náhradník(ci) (čl. 178 odst. 2) přítomný(í) při závěrečném hlasování