SPRÁVA o návrhu rozhodnutia Rady o uzatvorení dohody vo forme výmeny listov medzi Európskym spoločenstvom a Ukrajinou v súvislosti so zachovaním záväzkov týkajúcich sa obchodu so službami obsiahnutých v dohode o partnerstve a spolupráci

11.9.2008 - (KOM(2008)0220 – C6-0202/2008 – 2008/0087(CNS)) - *

Výbor pre medzinárodný obchod
Spravodajca: Zbigniew Zaleski

Postup : 2008/0087(CNS)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
A6-0337/2008

NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

o návrhu rozhodnutia Rady o uzatvorení dohody vo forme výmeny listov medzi Európskym spoločenstvom a Ukrajinou v súvislosti so zachovaním záväzkov týkajúcich sa obchodu so službami obsiahnutých v dohode o partnerstve a spolupráci

(KOM(2008)0220 – C6-0202/2008 – 2008/0087(CNS))

(Konzultačný postup)

Európsky parlament,

–   so zreteľom na návrh rozhodnutia Rady (KOM(2008)0220),

–   so zreteľom na článok 71 ods. 1 a článok 80 ods. 2 Zmluvy o ES,

–   so zreteľom na článok 300 ods. 3 prvý pododsek Zmluvy o ES, v súlade s ktorým Rada konzultovala s Európskym parlamentom (C6‑0202/2008),

–   so zreteľom na článok 51 a článok 83 ods. 7 rokovacieho poriadku,

–   so zreteľom na správu Výboru pre medzinárodný obchod (A6‑0337/2008),

1.  schvaľuje uzatvorenie dohody;

2.  poveruje svojho predsedu, aby túto pozíciu postúpil Rade, Komisii a vládam a parlamentom členských štátov a Ukrajiny.

DÔVODOVÁ SPRÁVA

Správa podporuje uzatvorenie dohody vo forme výmeny listov medzi EÚ a Ukrajinou v súvislosti so zachovaním záväzkov týkajúcich sa obchodu so službami obsiahnutých v dohode o partnerstve a spolupráci (DPS), pokiaľ ide o slobodu poskytovania služieb medzinárodnej námornej dopravy na ich vnútrozemských vodných cestách (mori a riekach).

V tejto súvislosti spravodajca zastáva názor, že Parlament musí využiť túto príležitosť na zdôraznenie sľubných obchodných vzťahov medzi EÚ a Ukrajinou a najmä rastového potenciálu v obchode so službami. V roku 2004 bola Ukrajina ako významný obchodný partner EÚ integrovaná do európskej susedskej politiky a vo februári 2005 bol odsúhlasený akčný plán.

Súčasná dohoda o partnerstve a spolupráci

V roku 1998 podpísali EÚ a Ukrajina dohodu o partnerstve a spolupráci obsahujúcu silné záväzky. Odvtedy sa významne posilnili obchodné vzťahy medzi oboma stranami a EÚ sa stala hlavným zdrojom zahraničných investícií na Ukrajine. Spravodajca oceňuje posilňovanie obchodných vzťahov a úsilie Ukrajiny a EÚ o vytvorenie koordinovanejšieho a efektívnejšieho partnerstva.

Vstup Ukrajiny do WTO

Ukrajina sa stala členom WTO v máji 2008, pričom získala presvedčivú podporu ukrajinského parlamentu (411 zo 450 poslancov). EÚ neprestajne podporovala úsilie Ukrajiny o vstup do WTO. Spravodajca víta tento historický úspech, ktorý Ukrajine umožní plne sa zapojiť do svetového multilaterálneho obchodného systému.

Ukrajina v záujme ukončenia procesu svojho pristúpenia k WTO podpísala ústupky vo všetkých oblastiach vrátane tých, ktoré súvisia so Všeobecnou dohodou o obchode so službami (GATS).

Zóna voľného obchodu medzi EÚ a Ukrajinou a služby

Tento vstup do WTO by mohol vydláždiť cestu na vytvorenie komplexnej zóny voľného obchodu medzi EÚ a Ukrajinou vrátane ďalších záväzkov v oblasti obchodu so službami.

Ukrajina musí zlepšiť svoj sektor služieb. Konkurencieschopné služby sú kľúčovou zložkou rastu a produktivity v dobre fungujúcom trhovom hospodárstve. V záujme dosiahnutia tohto cieľa musí Ukrajina uskutočniť domáce reformy a viesť ambiciózne rokovania s EÚ.

Spravodajca podporuje technickú pomoc EÚ Ukrajine a zastáva názor, že ďalší hospodársky rast by sa mohol dosiahnuť posilnením cezhraničnej spolupráce medzi Ukrajinou a jej susedmi patriacimi do EÚ.

Doprava a clá

Ukrajina potrebuje modernú, efektívnu a dobre prepojenú dopravnú sieť, aby mohla využiť svoju strategickú polohu vo východnej Európe, čo si vyžaduje reformy a investície v oblasti infraštruktúry. Spravodajca víta spoločné úsilie ES a Ukrajiny zamerané na prehĺbenie spolupráce v oblasti dopravy s cieľom urýchliť ďalšiu integráciu ukrajinskej dopravnej infraštruktúry, najmä prístavov a vodných ciest, do európskej dopravnej siete pozdĺž celoeurópskych dopravných koridorov.

V odvetví civilného letectva by sa dvojstranné rokovania mali zamerať na plné začlenenie Ukrajiny do jednotného európskeho neba, čo by mohlo priniesť určitú liberalizáciu činností súvisiacich s letectvom vrátane letísk.

Čo sa týka colných a správnych postupov, ich relatívna neefektívnosť môže vážne poškodiť ukrajinský zahraničný obchod a vyústiť do závažného zhoršenia hospodárskej situácie. Uľahčenie obchodu by preto malo byť jedným z prioritných cieľov novej dohody o voľnom obchode s Ukrajinou. EÚ by tiež mala poskytovať viac technickej pomoci na odstránenie colných prekážok a obaja partneri sa musia zaviazať k harmonizácii svojich colných postupov a predpisov.

Energia

Ukrajina je významnou tranzitnou krajinou pre ropu a plyn smerujúce do EÚ z Ruska a oblastí Čierneho mora a Kaukazu. Okrem toho má Ukrajina potenciál stať sa exportérom elektrickej energie do EÚ a vyjadrila želanie integrovať sa do trhu s elektrickou energiou v EÚ a juhovýchodnej Európe. Rozhodnutie ES posilniť spoluprácu s Ukrajinou v oblasti energetiky v rámci akčného plánu je v tejto súvislosti vítané. Spravodajca však trvá na tom, že riadne fungujúci trh s energiou a efektívna politika prepravy ropy a plynu sú nevyhnutnými predpokladmi plného začlenenia Ukrajiny do energetického systému EÚ.

Reforma finančného sektora

Uzatvorenie dohody o voľnom obchode umožňuje odstrániť nielen obmedzenia pohybu kapitálu, ale aj obmedzenia v oblasti finančných služieb.

Banky a poisťovne na Ukrajine sú stále malé: všetky banky v krajine spolu majú čisté aktíva vo výške menej ako 20 mld. EUR, čo zodpovedá priemernej malej banke v EÚ. Dynamický finančný sektor je dôležitý pre všeobecný proces hospodárskeho rozvoja a otvárania trhu, ako aj pre hlbšie prepojenie Ukrajiny s hospodárstvami EÚ. Spoľahlivý finančný rámec je potrebný na to, aby sa Ukrajina stala silným hospodárstvom a obmedzila pranie peňazí a korupciu, ktoré brzdia jej rozvoj.

Telekomunikácie

Telekomunikačný sektor na Ukrajine sa v súčasnosti nachádza v etape implementácie komplexných záväzkov v rámci GATS.

Modernizácia ukrajinského telekomunikačného sektora vytvorí základ pre budúci obchod so službami založenými na informačných technológiách. Ako susediaca krajina EÚ s dobre vzdelanou a kvalifikovanou pracovnou silou má Ukrajina významný potenciál ťažiť z tendencie európskych podnikov zadávať vykonávanie určitých vnútropodnikových úloh (back-office) externým firmám.

Distribúcia a predaj

Odvetvie distribúcie a predaja na Ukrajine je naďalej veľmi tradičné a rozdrobené, ale príchod zahraničných konkurentov by mohol priniesť rôznorodosť produktov a služieb a prispieť k domácej konkurencii a udržateľnej cenovej stabilite.

Voda

Služby zásobovania vodou sa musia zlepšiť, pretože zastarávajú a vyskytujú sa nedostatky v zásobovaní vodou. Finančná podpora EÚ a cielené verejné investície do infraštruktúry sú zjavne potrebné. Napriek tomu by sa však malo zabrániť neregulovanej privatizácii alebo otváraniu trhu, pretože to bude mať vážny dosah na nižšie vrstvy ukrajinskej spoločnosti, ktoré už teraz čelia ťažkostiam v prispôsobovaní sa zmenenej hospodárskej a politickej situácii.

Cestovný ruch

Ukrajina má značný potenciál v oblasti medzinárodného cestovného ruchu, a to najmä v hlavnom meste Kyjeve, v Ľvove a krymskej a karpatskej oblasti. Odvetvie cestovného ruchu potrebuje predovšetkým nové programy výstavby, investície a silnejší právny štát, čo by umožnilo založenie nových hotelových reťazcov na Ukrajine. Túto otázku považuje spravodajca za veľmi dôležitú vzhľadom na to, že už v roku 2012 organizuje Ukrajina spoločne s Poľskom majstrovstvá Európy vo futbale.

Vzdelávanie

Ukrajina dlhodobo dosahuje uspokojivé výsledky v testoch vzdelanosti a gramotnosti. Spravodajca trvá na tom, že kvalita vyššieho vzdelávania sa musí zachovať a že ju možno zlepšiť prostredníctvom študentských výmenných programov s EÚ, ako aj investícií do miestnej infraštruktúry. Okrem toho by sa mala posilniť účasť Ukrajiny na európskych rámcových výskumných programoch a ukrajinským vedcom by sa mal uľahčiť vstup do EÚ. Ukrajinské orgány by mali odstrániť všetky prekážky, ktoré bránia plnému uznávaniu vysokoškolských diplomov vydaných uznanými európskymi akademickými inštitúciami.

Závery

Oblasť služieb je pre hospodárstva EÚ a Ukrajiny kľúčová. Ukrajina nemá inú možnosť než reformovať tento sektor. Tieto reformy síce prinesú dočasné ťažkosti, ale ich výsledkom bude zmodernizovaný, transparentnejší, otvorenejší a súťaživejší trh so službami.

Ak Ukrajina dokáže poskytovať služby svetovej kvality, vybuduje si medzinárodnú reputáciu a dokáže svoju schopnosť zvládať problémy. Európska únia musí byť pripravená technicky i finančne podporiť úsilie Ukrajiny, ale aj Ukrajina musí urobiť svoj diel práce a uskutočniť domáce reformy a opatrné otvorenie trhu.

POSTUP

Názov

Dohoda medzi ES a Ukrajinou v súvislosti so zachovaním záväzkov týkajúcich sa obchodu so službami obsiahnutých v dohode o partnerstve a spolupráci

Referenčné čísla

KOM(2008)0220 – C6-0202/2008 – 2008/0087(CNS)

Dátum konzultácie s EP

23.5.2008

Gestorský výbor

       dátum oznámenia na schôdzi

INTA

4.6.2008

Výbor požiadaný o stanovisko

       dátum oznámenia na schôdzi

AFET

4.6.2008

 

 

 

Bez predloženia stanoviska

       dátum rozhodnutia

AFET

3.6.2008

 

 

 

Spravodajca

       dátum menovania

Zbigniew Zaleski

27.5.2008

 

 

Prerokovanie vo výbore

23.6.2008

 

 

 

Dátum prijatia

9.9.2008

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

25

0

0

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Carlos Carnero González, Daniel Caspary, Françoise Castex, Christofer Fjellner, Béla Glattfelder, Ignasi Guardans Cambó, Jacky Hénin, Alain Lipietz, Marusya Ivanova Lyubcheva, Erika Mann, Helmuth Markov, David Martin, Vural Öger, Georgios Papastamkos, Godelieve Quisthoudt-Rowohl, Peter Šťastný, Robert Sturdy, Gianluca Susta, Daniel Varela Suanzes-Carpegna, Corien Wortmann-Kool

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Jean-Pierre Audy, Albert Deß, Elisa Ferreira, Vasco Graça Moura, Eugenijus Maldeikis, Rovana Plumb, Salvador Domingo Sanz Palacio, Zbigniew Zaleski