RAPORT Ettepanek võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus Euroopa statistika kohta

15.9.2008 - (KOM(2007)0625 – C6‑0346/2007 – 2007/0220(COD)) - ***I

Majandus- ja rahanduskomisjon
Raportöör: Andreas Schwab

Menetlus : 2007/0220(COD)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A6-0349/2008

EUROOPA PARLAMENDI ÕIGUSLOOMEGA SEOTUD RESOLUTSIOONI PROJEKT

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus Euroopa statistika kohta

(KOM(2007)0625 – C6‑0346/2007 – 2007/0220(COD))

(Kaasotsustamismenetlus: esimene lugemine)

Euroopa Parlament,

–   võttes arvesse komisjoni ettepanekut Euroopa Parlamendile ja nõukogule (KOM(2007)0625);

–   võttes arvesse EÜ asutamislepingu artikli 251 lõiget 2 ja artikli 285 lõiget 1, mille alusel komisjon esitas ettepaneku Euroopa Parlamendile (C6‑0346/2007);

–   võttes arvesse kodukorra artiklit 51;

–   võttes arvesse majandus- ja rahanduskomisjoni raportit (A6‑0349/2008),

1.  kiidab komisjoni ettepaneku muudetud kujul heaks;

2.  palub komisjonil ettepaneku uuesti Euroopa Parlamendile saata, kui komisjon kavatseb seda oluliselt muuta või selle teise tekstiga asendada;

3.  teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile.

Muudatusettepanek  1

Ettepanek võtta vastu määrus

Neljas a volitus (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

võttes arvesse Euroopa Keskpanga arvamust;

Selgitus

EÜ asutamislepingu artikliga 253 nähakse ette, et Euroopa Parlamendi ja nõukogu ühiselt vastu võetud määrustes tuleb viidata kõikidele arvamustele, mille saamist lepingu kohaselt tuli taotleda. Seetõttu tuleb volituses ära märkida Euroopa Keskpanga arvamus.

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 4 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 a)Võttes arvesse finantskoormuse jagamist Euroopa Liidu ja liikmesriikide eelarvete vahel seoses statistikaprogrammi rakendamisega, peaks komisjon ühtlasi kooskõlas nõukogu 25. juuni 2002. aasta määrusega (EÜ) nr 1605/2002, mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust¹, eraldama riigiasutustele rahalisi vahendeid lisakulude katmiseks, mis neil võivad tekkida komisjoni määratud ajutiste otseste statistikaalaste meetmete kohaldamisel.

 

1 EÜT L248, 16.9.2002, lk 1.

Muudatusettepanek  3

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 10 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(10 a) Statistiliste mõistete ja meetodite lähendamiseks tuleks arendada mitut valdkonda hõlmavat piisavat koostööd akadeemiliste asutustega.

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 11

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(11) Samuti tuleb läbi vaadata Euroopa statistikasüsteemi toimimine, sest andmeesitajate koormuse vähendamiseks ja Euroopa statistika kättesaadavuse ja õigeaegsuse parandamiseks on vaja paindlikumaid Euroopa statistika väljatöötamise, koostamise ja levitamise meetodeid ning prioriteetide selget määratlemist. Selleks on välja töötatud „Euroopa lähenemisviis statistikale” (European Approach to Statistics).

(11) Samuti tuleb läbi vaadata Euroopa statistikasüsteemi toimimine, sest andmeesitajate ja Euroopa statistikasüsteemi liikmete koormuse vähendamiseks ning Euroopa statistika kättesaadavuse ja õigeaegsuse parandamiseks on vaja paindlikumaid Euroopa statistika väljatöötamise, koostamise ja levitamise meetodeid ning prioriteetide selget määratlemist. Selleks on välja töötatud „Euroopa lähenemisviis statistikale” (European Approach to Statistics).

Selgitus

Riiklike statistikaametite koormuse vähendamine on samuti üks komisjoni ettepaneku eesmärke ja seetõttu tuleks see põhjenduses ära märkida.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 14 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(14 a) Ühtlasi tuleks erilist tähelepanu pöörata sellele, et mitmete uuringute käigus kogutud andmeid käsitletaks ühtmoodi. Selleks tuleks luua mitut valdkonda hõlmavad töörühmad.

Selgitus

Mitut valdkonda hõlmav statistiline lähenemisviis ei ole praegu piisavalt arenenud, mille tagajärjel käsitlevad mitmed statistilised töörühmad sageli sama teemat üksnes veidi erinevast vaatenurgast. Seetõttu oleks igati tervitatav mõistete ühtlustamine ja tugevdatud, mitut valdkonda hõlmav koostöö.

Muudatusettepanek  6

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 15

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(15) Euroopa statistika jaoks kavandatav parandatud regulatiivne keskkond peaks eelkõige rahuldama vajadust vähendada äriühingute vastamise koormust ja aitama saavutada halduskoormuse vähendamise üldisemat eesmärki Euroopa tasandil kooskõlas 8. ja 9. märtsi 2007. aasta Euroopa Ülemkogu eesistuja järeldustega. Siiski tuleks rõhutada riiklike asutuste olulist panust Euroopa äriühingute koormuse vähendamisse riiklikul tasandil.

(15) Euroopa statistika jaoks kavandatav parandatud regulatiivne keskkond peaks eelkõige rahuldama vajadust vähendada andmeesitajate vastamise koormust ja aitama saavutada halduskoormuse vähendamise üldisemat eesmärki Euroopa tasandil kooskõlas 8. ja 9. märtsi 2007. aasta Euroopa Ülemkogu eesistuja järeldustega. Siiski tuleks rõhutada riiklike asutuste olulist panust Euroopa äriühingute koormuse vähendamisse riiklikul tasandil.

Selgitus

Andmeid on lisaks äriühingutele kohustatud esitama ka teised. Peale äriühingute tuleb seada eesmärgiks ka nende koormuse vähendamine.

Muudatusettepanek  7

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 16

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(16) Selleks et suurendada usaldust Euroopa statistika vastu, peavad statistikaasutused olema ametialaselt sõltumatud ning tagama Euroopa statistika erapooletu ja kvaliteetse koostamise vastavalt asutamislepingu artikli 285 lõikele 2 ning võtma arvesse ametliku statistika koostamise põhimõtteid, mille võttis 15. aprillil 1992 vastu ÜRO Euroopa Majanduskomisjon ja 14. aprillil 1994 ÜRO Statistikakomisjon, ning põhimõtteid, mis on sätestatud Euroopa statistikat käsitlevates tegevusjuhendites, mille kinnitas komisjon oma soovituses riiklike ja ühenduse statistikaasutuste sõltumatuse, terviklikkuse ja vastutuse kohta.

(16) Selleks et suurendada usaldust Euroopa statistika vastu, peavad liikmesriikide riiklikud statistikaasutused ning ühenduse statistikaamet komisjonis olema ametialaselt sõltumatud ning tagama Euroopa statistika erapooletu ja kvaliteetse koostamise vastavalt asutamislepingu artikli 285 lõikes 2sätestatud põhimõtetele ning põhimõtetele, mida on täpsustatud Euroopa statistikat käsitlevates tegevusjuhendites, mille kinnitas komisjon oma 25. mai 2005. aasta soovituses riiklike ja ühenduse statistikaasutuste sõltumatuse, terviklikkuse ja vastutuse kohta. Samuti tuleks arvesse võtta ametliku statistika koostamise põhimõtteid, mille võttis 15. aprillil 1992 vastu ÜRO Euroopa Majanduskomisjon ja 14. aprillil 1994 ÜRO Statistikakomisjon.

Muudatusettepanek  8

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 24

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(24) Konfidentsiaalsete andmete kasutamine halduslikel, õiguslikel või maksustamise ning statistiliste andmete subjektide kontrollimise eesmärkidel tuleks rangelt keelata.

(24) Konfidentsiaalsete andmete kasutamine eesmärkidel, mis ei ole ainult statistilised, ning statistikaüksuste kontrollimiseks tuleks rangelt keelata.

Muudatusettepanek  9

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – teine lõik

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

 

Vastavalt subsidiaarsuse põhimõttele ning kooskõlas riiklike ja ühenduse asutuste sõltumatuse, terviklikkuse ja vastutusega on Euroopa statistika Euroopa Ühenduse tegevuse seisukohalt vajalik statistika. Statistikat töötatakse välja, koostatakse ja levitatakse kooskõlas statistikaalaste põhimõtetega, mis on sätestatud asutamislepingu artikli 285 lõikes 2, käesoleva määruse artiklis 2 ja Euroopa statistikaprogrammi raamistikus.

Vastavalt subsidiaarsuse põhimõttele ning kooskõlas riiklike ja ühenduse asutuste sõltumatuse, terviklikkuse ja vastutusega on Euroopa statistika Euroopa Ühenduse tegevuse seisukohalt vajalik statistika. Euroopa statistikat töötatakse välja, koostatakse ja levitatakse vastavalt Euroopa statistikaprogrammile ning kooskõlas statistikaalaste põhimõtetega, mis on sätestatud asutamislepingu artikli 285 lõikes 2 ja mida rakendatakse kooskõlas käesoleva määruse sätetega.

Selgitus

Euroopa statistika peaks hõlmama aumeeste kokkulepete tulemused (Eurostati ja liikmesriikide vahelised vabatahtlikud kokkulepped), mis ei kuulu ühenduse õigusaktide hulka, kuid mida rakendatakse viieaastase statistikaprogrammi raames, mille võtsid vastu Euroopa Parlament ja nõukogu.

Muudatusettepanek  10

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõige 1 – punkt a

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a) „ametialane sõltumatus” tähendab statistika sõltumatut väljatöötamist, koostamist ja levitamist ilma poliitiliste või muude huvirühmade surveta, eriti selles osas, mis seotud tehnika, määratluste, metoodika ja kasutatavate allikate valikuga ning ajastuse ja kõikide levitamisvormide sisuga;

(a) „ametialane sõltumatus” tähendab statistika sõltumatut väljatöötamist, koostamist ja levitamist eriti selles osas, mis seotud tehnika, määratluste, metoodika ja kasutatavate allikate valikuga ning ajastuse ja kõikide levitamisvormide sisuga, ilma poliitiliste või muude huvirühmade, riiklike või ühenduse asutuste surveta, piiramata institutsioonilisi nõudeid, nagu riiklikud institutsioonilised või eelarvesätted või statistiliste vajaduste määratlemine;

Selgitus

Mõiste „ametialane sõltumatus" täpsustamine.

Muudatusettepanek  11

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõige 1 – punkt b

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b) „erapooletus” tähendab statistika neutraalset väljatöötamist, koostamist ja levitamist ning seda, et kõiki kasutajaid tuleb kohelda võrdselt;

(b) „erapooletus” tähendab statistika neutraalset väljatöötamist, koostamist ja levitamist ning seda, et kõiki kasutajaid tuleb kohelda võrdselt, eelkõige silmas pidades nende üheaegset juurdepääsu statistikale;

Selgitus

Kõikide kasutajate üheaegne juurdepääs statistilistele andmetele on tänapäeva statistika põhielement, mis erineb varasemast põhimõttest eelistada statistikale juurdepääsemisel riigiorganeid. Seda tuleks rõhutada.

Muudatusettepanek  12

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõige 1 – punkt e

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(e) „statistiline konfidentsiaalsus” tähendab otseselt statistilistel eesmärkidel saadud või kaudselt halduslikest või muudest allikatest pärinevate üksikute andmesubjektidega seotud andmete kaitset. See tähendab saadud andmete muudeks kui statistilisteks eesmärkideks kasutamise ja ebaseadusliku avalikustamise keelustamist;

(e) „statistiline konfidentsiaalsus” tähendab otseselt statistilistel eesmärkidel saadud või kaudselt halduslikest või muudest allikatest pärinevate üksikute statistikaüksustega seotud andmete kaitset. See tähendab saadud andmete muudeks kui statistilisteks eesmärkideks kasutamise ja ebaseadusliku avalikustamise keelustamist. Eelkõige ei esitata andmeid viisil, mis võimaldab statistikaüksusi otseselt või kaudselt kindlaks teha;

Selgitus

Selgitus seoses statistiliste tulemuste avalikustamisega.

Muudatusettepanek  13

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõige 2 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2 a. Lõikes 1 nimetatud statistikaalaseid põhimõtteid arendatakse edasi Euroopa statistikat käsitlevas tegevusjuhendis, millele on viidatud artiklis 6 a.

Selgitus

Euroopa tegevusjuhendi erilise rolli rõhutamine seoses statistikaalaste põhimõtete määratlusega. Tegevusjuhendile viitamist käesolevas artiklis ei tohi võrdsustada selle kohustuslikuks muutmisega.

Muudatusettepanek  14

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 3 – punkt 8

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

8. „konfidentsiaalsed andmed” – andmed, mida liikmesriikide ametiasutused ja Eurostat kasutavad statistilistel eesmärkidel, kui need võimaldavad statistiliste andmete subjektide otsest või kaudset kindlakstegemist ja seeläbi isikuandmete avalikustamist. Statistiliste andmete subjektide kindlakstehtavuse kindlaksmääramisel võetakse arvesse kõiki vahendeid, mida kolmas isik võiks mõistuspäraselt kasutada statistiliste andmete subjekti kindlakstegemiseks;

8. „konfidentsiaalsed andmed” – andmed, mida liikmesriikide ametiasutused ja Eurostat kasutavad statistilistel eesmärkidel, kui need võimaldavad statistikaüksuste otsest või kaudset kindlakstegemist ja seeläbi isikuandmete avalikustamist. Statistiliste andmete subjektide kindlakstehtavuse kindlaksmääramisel võetakse arvesse kõiki vahendeid, mida kolmas isik võiks mõistuspäraselt kasutada statistiliste andmete subjekti kindlakstegemiseks;

Selgitus

Direktiivi teksti kooskõlastamine direktiiviga 95/46/EÜ. Vastavalt muudetakse samasuguseid viiteid põhjenduses 24, artikli 2 lõike 1 punktis e ja artikli 19 punktis 2.

Muudatusettepanek  15

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 4 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Liikmesriikide statistikaametite juhid ja komisjon (Eurostat) kohtuvad Euroopa statistikasüsteemi koostöörühmana vähemalt kolm korda aastas, et anda Euroopa statistikasüsteemile erialast nõu Euroopa statistika väljatöötamiseks, koostamiseks ja levitamiseks kooskõlas statistikaalaste põhimõtetega.

välja jäetud

Selgitus

Euroopa Parlamendi õigustalituse arvamuse kohaselt ei ole komisjoni ettepanek luua kaks eraldi asutust (Euroopa statistikasüsteemi komitee ja Euroopa statistikasüsteemi koostöörühm), mis tegelevad nii komiteemenetlusega seotud kui ka mitteseotud küsimustega, õiguslikult kohustuslik. Kõigi komiteemenetlusega seotud ja mitteseotud küsimustega peaks seega tegelema üks ja ainus asutus: Euroopa statistikasüsteemi komitee.

Muudatusettepanek  16

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 4 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Euroopa statistikasüsteemi koostöörühm arutab järgmisi küsimusi:

välja jäetud

(a) meetmed Euroopa statistika, sh Euroopa lähenemisviisi statistikale, väljatöötamiseks, koostamiseks ja levitamiseks, meetmete õigustatus kulutasuvuse seisukohalt, nende saavutamiseks vajalikud vahendid ja ajakava ning vastamisega kaasnev koormus andmeesitajatele;

 

(b) Euroopa statistikaprogrammi põhisuunad;

 

(c) arengud ja prioriteedid Euroopa statistikaprogrammis, võttes eelkõige aluseks vahearuande, mille komisjon (Eurostati) koostab artikli 11 lõike 2 kohaselt;

 

(d) statistilise konfidentsiaalsusega seotud küsimused;

 

(e) kõik muud küsimused, eelkõige metoodilised küsimused, mis on tekkinud statistikaprogrammide kehtestamisel või rakendamisel.

 

Selgitus

Euroopa Parlamendi õigustalituse arvamuse kohaselt ei ole komisjoni ettepanek luua kaks eraldi asutust (Euroopa statistikasüsteemi komitee ja Euroopa statistikasüsteemi koostöörühm), mis tegelevad nii komiteemenetlusega seotud kui ka mitteseotud küsimustega, õiguslikult kohustuslik. Kõigi komiteemenetlusega seotud ja mitteseotud küsimustega peaks tegelema üksainus asutus: Euroopa statistikasüsteemi komitee.

Muudatusettepanek  17

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 4 – lõige 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4. Euroopa statistikasüsteemi koostöörühm töötab välja Euroopa statistika väljatöötamise, koostamise ja levitamise tegevusjuhise ning komisjon avalikustab selle. Tegevusjuhise eesmärk on tagada üldsuse usaldus Euroopa statistika suhtes, määrates kindlaks, kuidas Euroopa statistikat välja töötatakse, koostatakse ja levitatakse kooskõlas statistikaalaste põhimõtete ja parima rahvusvahelise statistikaalase tavaga. Tegevusjuhis vaadatakse läbi ja seda kaasajastatakse vastavalt vajadusele.

välja jäetud

Selgitus

Tegevusjuhend võeti kasutusele juba komisjoni soovitusega KOM(2005)0217. Seega ei ole uut juhendit vaja kasutusele võtta. Olemasolevat tegevusjuhendit tuleb täiustada artikli 6 e (uus) kohaselt.

Muudatusettepanek  18

Ettepanek võtta vastu määrus

Article 5 – paragraph 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Liikmesriikide riiklikud statistikaametid vastutavad riiklikul tasandil Euroopa statistika väljatöötamise, koostamise ja levitamisega seotud toimingute kooskõlastamise eest. Liikmesriigid võtavad vajalikud meetmed, et tagada käesoleva sätte kohaldamine.

1. Iga liikmesriik määrab asutuse, mis vastutab riiklikul tasandil Euroopa statistika väljatöötamise, koostamise ja levitamisega seotud toimingute kooskõlastamise eest ja seega toimib komisjoni (Eurostati) kontaktasutusena statistikaküsimustes. Seda asutust nimetatakse käesolevas määruses riiklikuks statistikaametiks. Liikmesriigid võtavad vajalikud meetmed, et tagada käesoleva sätte kohaldamine.

 

Selgitus

Komisjoni kavatsus luua ühtne riiklik kontaktasutus, mis annab teavet kõigi tegevustega seotud erialastes küsimustes, on vägagi tervitatav. Riigisisese kooskõlastamisega seotud kohustuste ja menetluste reguleerimine peaks subsidiaarsuse põhimõtte kohaselt jääma liikmesriikidele.

Muudatusettepanek  19

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 6 – esimene -1 lõik (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Komisjon määrab oma struktuuri raames ameti, millele tehakse ülesandeks Euroopa statistika väljatöötamine, koostamine ja levitamine vastavalt käesolevale määrusele ning komisjoni asjakohastele eeskirjadele ja menetlustele. Sellele asutusele viidatakse käesolevas määruses kui komisjonile (Eurostatile).

Muudatusettepanek  20

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 6 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 6 a

 

Euroopa statistikasüsteemi komitee

 

1. Euroopa statistikasüsteemi komitee, millele on osutatud artiklis 27, annab Euroopa statistikasüsteemile erialast nõu Euroopa statistika väljatöötamisel, koostamisel ja levitamisel kooskõlas statistika põhimõtetega.

 

2. Euroopa statistikasüsteemi komitee

moodustatakse riiklike statistikaametite esindajatest, kes on riiklikud statistika spetsialistid. Selle eesistujaks on komisjon (Eurostat).

 

3. Euroopa statistikasüsteemi komitee kinnitab oma töökorra, mis kajastab komitee ülesandeid.

 

4. Komisjon konsulteerib Euroopa statistikasüsteemi komiteega järgmistes küsimustes:

 

(a) meetmed, mida komisjon kavatseb võtta Euroopa statistika väljatöötamiseks, koostamiseks ja levitamiseks, meetmete õigustatus kulutasuvuse seisukohalt, nende saavutamiseks vajalikud vahendid ja ajakava ning andmeesitajate koormus seoses vastamisega;

 

(b) Euroopa statistikaprogrammi kavandatud tegevus ja esmaeesmärgid;

 

(c) algatused esmaülesannete muutmiseks ja vastamise koormuse vähendamiseks;

 

(d) statistilise konfidentsiaalsusega seotud küsimused;

 

(e) tegevusjuhendi täiustamine, mis on lisatud komisjoni 25. mai 2005. aasta soovitusele siseriiklike ja ühenduse statistikaasutuste sõltumatuse, terviklikkuse ja vastutuse kohta;

 

(f) kõik muud, eelkõige metoodilised küsimused, mis on tekkinud statistikaprogrammide kehtestamisel või rakendamisel ja mille on esitanud eesistuja omal algatusel või liikmesriigi palvel.

Selgitus

Euroopa Parlamendi õigustalituse arvamuse kohaselt ei ole komisjoni ettepanek luua kaks eraldi asutust (Euroopa statistikasüsteemi komitee ja Euroopa statistikasüsteemi koostöörühm), kes tegelevad nii komiteemenetlusega seotud kui ka mitteseotud küsimustega, õiguslikult kohustuslik. Kõigi komiteemenetlusega seotud ja mitteseotud küsimustega peaks tegelema üksainus asutus: Euroopa statistikasüsteemi komitee.

Muudatusettepanek  21

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 9

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Ilma et see piiraks liikmesriikide seisukohti, koordineerib komisjon (Eurostat) Euroopa statistikasüsteemi seisukohti Euroopa statistika seisukohast eriti olulistes küsimustes rahvusvahelisel tasandil ning samuti konkreetseid reegleid seoses esindatuse rahvusvahelistes statistikaasutustes.

Ilma et see piiraks liikmesriikide seisukohti, valmistab Euroopa statistikasüsteemi komitee ette ja koordineerib komisjon (Eurostat) Euroopa statistikasüsteemi seisukohti Euroopa statistika seisukohast eriti olulistes küsimustes rahvusvahelisel tasandil ning samuti konkreetseid reegleid seoses esindatuse rahvusvahelistes statistikaasutustes.

Selgitus

Seisukohtade koordineerimine enne rahvusvaheliste organite (ÜRO, OECD jne) istungeid on küll tervitatav, kuid komisjonipoolseks koordineerimiseks puuduvad ühenduses siiski volitused.

Muudatusettepanek  22

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 9 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 9 a

Euroopa statistikat käsitlev tegevusjuhend

1. Euroopa statistikat käsitleva tegevusjuhendi eesmärgiks on tagada üldsuse usaldus Euroopa statistika vastu, kusjuures määratakse kindlaks, kuidas Euroopa statistikat välja töötatakse, koostatakse ja levitatakse kooskõlas statistiliste põhimõtete ja heade rahvusvaheliste statistikatavadega.

 

2. Euroopa statistikasüsteemi komitee kehtestab Euroopa statistikat käsitleva tegevusjuhise, vaatab seda läbi ja vajaduse korral uuendab. Komisjon avaldab tegevusjuhise muudatused.

Muudatusettepanek  23

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 11 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Euroopa statistikaprogrammis esitatakse raamistik Euroopa statistika väljatöötamiseks, koostamiseks ja levitamiseks, peamised valdkonnad ning kavandatud tegevuste eesmärgid maksimaalselt viieks aastaks. Sellekohase otsuse teevad Euroopa Parlament ja nõukogu.

1. Euroopa statistikaprogrammis esitatakse raamistik Euroopa statistika väljatöötamiseks, koostamiseks ja levitamiseks, peamised valdkonnad ning kavandatud tegevuste eesmärgid maksimaalselt viieks aastaks. Euroopa statistikaprogrammi mõju ja kulutasuvust hindab välisasutus ning sellekohase otsuse teevad Euroopa Parlament ja nõukogu.

Selgitus

Tõhususe hindamiseks on vaja lisada Euroopa statistikaprogrammi hinnangusse mõju hindamine. Välisasutus peaks tagama esitatud tulemuste võimalikult suure läbipaistvuse ja sõltumatuse.

Muudatusettepanek  24

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 11 – lõige 1 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1 a. Euroopa statistikaprogrammis määratletakse esmaülesanded seoses teabevajadusega ühenduse ülesannete täitmiseks. Vajadusi tuleks hinnata seoses vahenditega, mida ühenduse ja liikmesriikide tasandil vajatakse nõutud statistika esitamiseks, ning seoses vastamise koormuse ja andmeesitajate täiendavate kuludega.

Selgitus

Täiendava halduskoormuse vältimiseks statistika koostamisel tuleb esmaülesannete määratlemist arvesse võtta ka Euroopa statistikaprogrammis.

Muudatusettepanek  25

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 11 – lõige 1 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1 b. Komisjon esitab algatused, millega määratletakse Euroopa statistikaprogrammi või selle osade esmaülesanded ning vähendatakse teabe esitajate koormust.

Selgitus

Halduskoormuse vähendamise vahendite lisamine määrusesse Euroopa statistika kohta tagaks nimetatud vahendite kinnistumise ühenduse tasandil.

Muudatusettepanek  26

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 11 – lõige 2 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

2 a. Komisjon esitab Euroopa statistikasüsteemi komiteele tutvumiseks Euroopa statistikaprogrammi projekti.

Selgitus

Euroopa statistikasüsteemi komiteel peab olema võimalik tutvuda Euroopa statistikaprogrammi projektiga, et nõuetekohaselt esmaeesmärke määratleda.

Muudatusettepanek  27

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 12 – lõige 1 – punkt b

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b) erandjuhtudel komisjon artiklis 15 sätestatud tingimustel; või

(b) komisjon konkreetsetel ja nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel, eelkõige ootamatute vajaduste rahuldamiseks, kooskõlas lõikega 1 a; või

Muudatusettepanek  28

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 12 – lõige 1 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1 a. Komisjon võib otsustada ajutiste otseste statistikaalaste meetmete võtmise üle kooskõlas artikli 27 lõikes 2 osutatud regulatiivmenetlusega, tingimusel, et:

 

(a) meetmete raames ei ole ette nähtud andmete kogumist rohkem kui kolme vaatlusaasta kohta;

 

(b) kogutavad andmed on riiklikes vastutavates asutustes juba kättesaadavad või juurdepääsetavad või on neid võimalik saada otse, kasutades riigiasutustega nõuetekohaselt kooskõlastades asjakohaseid valimeid statistilise kogumi vaatlemiseks Euroopa tasandil.

 

Ühendus eraldab kooskõlas määrusega (EÜ) nr 1605/2002 rahalised vahendid niisuguste ajutiste otseste statistikaalaste meetmete rakendamisel tekkinud lisakulude täielikuks katmiseks.

Muudatusettepanek  29

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 12 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Lõike 1 punktides a ja b osutatud meetme saavutamiseks näeb komisjon ette meetme eesmärgid ja kulutasuvusanalüüsi ning hinnangu vastajate koormuse kohta.

2. Lõike 1 punktides a ja b osutatud meetme saavutamiseks esitab komisjon järgmise teabe:

 

(a) põhjused meetme võtmiseks, eelkõige ühenduse asjaomase poliitika eesmärkide valguses;

 

(b) meetme eesmärgid ja oodatavad tulemused;

 

(c) kulutasuvusanalüüs, sealhulgas hinnang vastajate koormuse ja koostamiskulude kohta;

 

(d) meetme teostamise kirjeldus, sealhulgas meetme kestus ja komisjoni ning riiklike asutuste roll selle teostamisel.

Selgitus

Ajutiste statistikaalaste meetmete määratlus tuleks lisada teisi statistikaalaseid üksikmeetmeid käsitlevasse sättesse. Samal ajal kui ajutised statistikaalased meetmed on piiratud konkreetsete ja nõuetekohaselt põhjendatud juhtudega, tuleks neid rakendada teatud paindlikkusega, eelkõige selleks, et rahuldada õigeaegsel ja asjakohasel viisil Euroopa Liidu tasandil väljendatud ootamatut või kiiresti kasvavat poliitilist vajadust statistiliste andmete järele.

Muudatusettepanek  30

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 14 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Statistikat käsitleva Euroopa lähenemisviisi eesmärk on:

1. Statistikat käsitleva Euroopa lähenemisviisi eesmärk on konkreetsetel ja nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel ning Euroopa statistikaprogrammi raames:

(a) suurendada Euroopa koondandmete kättesaadavust ja õigeaegsust, kui Euroopa statistika koostamine ja levitamine toetub täielikult või ei saa toetuda liikmesriikide riiklike asutuste koostatud ja levitatud andmetele;

(a) suurendada statistilise koondandmestiku kättesaadavust ühenduse tasandil ning tagada Euroopa statistika suurem ajakohasus;

(b) optimeerida andmete edastamist ning avalikustamist ja läbivaatamist juhtudel, kui on vaja kooskõlastada poliitikat ja lähenemist.

(b) vähendada teabe esitajate vastamise koormust ja riiklike statistikaametite koormust kulutasuvusanalüüsi abil.

Selgitus

Selgitatakse statistikat käsitlevat Euroopa lähenemisviisi. Seda on võimalik rakendada ainult artiklis 12 loetletud statistikaalaste üksikmeetmete abil ja see on piiratud konkreetsete ja nõuetekohaselt põhjendatud juhtudega. Lähenemisviisi eesmärk – vähendada teabe esitajate ja riiklike statistikaametite koormust –tuleb selgelt sõnastada.

Muudatusettepanek  31

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 14 – lõige 1 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1 a. Juhtumid, mil statistikat käsitlev Euroopa lähenemisviis on oluline, hõlmavad:

 

(a) Euroopa statistika koostamine järgmisi vahendeid kasutades:

 

- riikide avaldamata andmed või liikmesriikide rühmade andmed;

 

– konkreetsel eesmärgil kavandatud andmekogumissüsteemid;

 

– modelleerimismeetodite abil saadav osaline teave;

 

(b) statistiliste koondandmestike levitamine ühenduse tasandil, kasutades spetsiaalseid statistikaandmete avalikustamise kontrollitehnikaid.

Selgitus

Selgitatakse statistikat käsitlevat Euroopa lähenemisviisi. Seda on võimalik rakendada ainult artiklis 12 loetletud statistikaalaste üksikmeetmete abil ja see on piiratud konkreetsete ja nõuetekohaselt põhjendatud juhtudega.

Muudatusettepanek  32

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 14 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Võetavad meetmed määratakse kindlaks artikli 12 lõike 1 kohastes statistikaalastes üksikmeetmetes (sektoripõhiste statistikavaldkondade puhul) või vastavalt kontrolliga regulatiivmenetluse korrale.

2. Meetmed Euroopa lähenemisviisi rakendamiseks võetakse liikmesriikide täielikul osalusel. Kõnealused meetmed kehtestatakse artikli 12 lõikes 1 osutatud statistikaalaste üksikmeetmete raames.

Selgitus

Selgitatakse statistikat käsitlevat Euroopa lähenemisviisi. Seda on võimalik rakendada ainult artiklis 12 loetletud statistikaalaste üksikmeetmete abil ja see on piiratud konkreetsete ja nõuetekohaselt põhjendatud juhtudega.

Muudatusettepanek  33

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 14 – lõige 2 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

2 a. Vajaduse korral kehtestatakse koostöös liikmesriikidega kooskõlastatud avaldamise ja läbivaatamise poliitika.

Selgitus

Selgitatakse statistikat käsitlevat Euroopa lähenemisviisi. Seda on võimalik rakendada ainult artiklis 12 loetletud statistikaalaste üksikmeetmete abil ja see on piiratud konkreetsete ja nõuetekohaselt põhjendatud juhtudega.

Muudatusettepanek  34

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 15

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Artikkel 15

välja jäetud

Komisjoni (Eurostati) ajutised otsesed statistikaalased meetmed

 

Komisjon võib otsustada ajutiste otseste statistikaalaste meetmete võtmise kooskõlas artikli 27 lõikes 2 osutatud regulatiivmenetlusega tingimusel, et:

 

(a) meetme kestus ei ületa sel hetkel kehtiva Euroopa statistikaprogrammi kestust;

 

(b) kogutavad andmed on riiklikes vastutavates asutustes kättesaadavad või juurdepääsetavad või saab andmeid otse, kasutades asjakohaseid valimeid statistilise kogumi vaatlemiseks Euroopa tasandil.

 

Selgitus

Ajutiste statistikaalaste meetmete määratlus on üle viidud artiklisse 12, kus on loetletud kõik erinevad võimalikud statistikaalased üksikmeetmed.

Muudatusettepanek  35

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 16 – lõige 1 – sissejuhatav osa

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Igal aastal enne mai lõppu esitab komisjon oma järgmise aasta tööprogrammi statistikasüsteemi komiteele tutvumiseks. Programm sisaldab eelkõige järgmist teavet:

Igal aastal enne mai lõppu esitab komisjon oma järgmise aasta sisemise tööprogrammi statistikasüsteemi komiteele teadmiseks. Komisjon võtab statistikasüsteemi komitee märkusi võimalikult suurel määral arvesse. Komisjoni sisemine tööprogramm põhineb Euroopa statistikaprogrammil ja sisaldab eelkõige järgmist teavet:

Selgitus

Kõnealune tööprogramm on komisjoni sisekorralduse meede. Antud olukorras on vaja selgitada, et Euroopa statistikasüsteemi komitee täidab pelgalt nõuandvat rolli.

Muudatusettepanek  36

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 16 – punkt a a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(a a) esmaeesmärkide ning vastamise koormuse vähendamisega seotud algatused;

Selgitus

Teksti paremaks kohandamiseks käibivate heade tavadega.

Muudatusettepanek  37

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 16 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Komisjon võtab statistikasüsteemi komitee märkusi võimalikult suurel määral arvesse.

Euroopa statistikasüsteemi komitee võib esitada märkusi tööprogrammi kohta.

Selgitus

Kõnealune tööprogramm on komisjoni sisekorralduse meede. Antud olukorras on vaja selgitada, et Euroopa statistikasüsteemi komitee täidab pelgalt nõuandvat rolli.

Muudatusettepanek  38

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 17 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Euroopa statistika levitamisel järgitakse erapooletuse põhimõtte alusel täpselt statistikaalaseid põhimõtteid, eelkõige statistika konfidentsiaalsuse kaitsmise ning võrdse juurdepääsu tagamise osas.

Euroopa statistika levitamisel järgitakse erapooletuse põhimõtte alusel täpselt statistikaalaseid põhimõtteid, nagu on sätestatud artiklis 2, eelkõige statistika konfidentsiaalsuse kaitsmise ning võrdse juurdepääsu tagamise osas.

Selgitus

Teksti täpsustamine.

Muudatusettepanek  39

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 17 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Euroopa statistikat levitavad oma vastavates pädevusvaldkondades komisjon (Eurostat), riiklikud statistikaametid ja muud liikmesriikide asutused.

2. Komisjon (Eurostat), riiklikud statistikaametid ja muud liikmesriikide asutused on kohustatud tegema oma vastavates pädevusvaldkondades Euroopa statistika, sealhulgas mõisted, määratlused ja selgitused viivitamata asjakohasel viisil üldsusele kättesaadavaks, kui Euroopa Parlamendi ja nõukogu õigusaktides ei ole sätestatud teisiti.

Muudatusettepanek  40

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 17 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Liikmesriigid ja komisjon tagavad vajaliku toetuse, et kindlustada kõikide kasutajate võrdne juurdepääs Euroopa statistikale.

3. Liikmesriigid ja komisjon tagavad oma vastavas pädevusvaldkonnas vajaliku toetuse, et kindlustada kõikide kasutajate võrdne juurdepääs Euroopa statistikale.

Selgitus

Täpsustus.

Muudatusettepanek  41

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 19 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Liikmesriikide asutused ja komisjon (Eurostat) tagavad, et konfidentsiaalseid andmeid kasutatakse eranditult statistilistel eesmärkidel, välja arvatud juhul, kui statistiliste andmete subjektid on andnud kirjaliku nõusoleku andmete kasutamiseks muudel kindlaksmääratud eesmärkidel.

2. Konfidentsiaalseid andmeid, mida kogutakse üksnes Euroopa statistika koostamiseks, kasutavad liikmesriikide asutused ja komisjon (Eurostat) eranditult statistilistel eesmärkidel, välja arvatud juhul, kui statistikaüksus on andnud ühemõttelise nõusoleku andmete kasutamiseks muudel eesmärkidel.

Selgitus

Ettepaneku aluseks on määruse 322/97 artikli 15 sõnastus.

Muudatusettepanek  42

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 19 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Statistilisi tulemusi, mille alusel on võimalik statistiliste andmete subjekti kindlaks teha, võivad riiklikud asutused ja komisjon (Eurostat) levitada erandjuhtudel; konkreetsed tingimused määratakse kindlaks ühenduse õigusega.

3. Statistilisi tulemusi, mille alusel on võimalik statistikaüksust kindlaks teha, võivad riiklikud asutused ja komisjon (Eurostat) levitada järgmistel erandjuhtudel:

Iga kord, kui statistiliste andmete subjekt seda taotleb, muudetakse tulemusi nii, et nende levitamine ei ohustaks statistilist konfidentsiaalsust.

(a) kui konkreetsed tingimused ja meetodid määratakse kindlaks Euroopa Parlamendi ja nõukogu aktiga asutamislepingu artiklis 251 sätestatud korras. Iga kord, kui statistikaüksus seda taotleb, muudetakse tulemusi nii, et nende levitamine ei ohustaks statistilist konfidentsiaalsust; või

 

(b) kui statistikaüksus on andnud andmete avalikustamiseks ühemõttelise nõusoleku.

Selgitus

Ettepanek hõlmab määruse ettepaneku endise artikli 25 sisu, mõlemal juhul osutatakse andmete levitamisele, mille alusel võib olla võimalik statistikaüksust kindlaks teha.

Muudatusettepanek  43

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 19 – lõige 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4. Liikmesriikide asutused ja komisjon (Eurostat) võtavad kõik vajalikud regulatiivsed, haldus-, tehnilised ja korralduslikud meetmed, et tagada meetodite, kriteeriumite ja tavade ühtlustamine Euroopa statistikasüsteemi raames konfidentsiaalsete andmete füüsilise ja loogilise kaitse puhul (statistika avalikustamise kontroll).

4. Liikmesriikide asutused ja komisjon (Eurostat) võtavad oma pädevusvaldkondade raames kõik vajalikud regulatiivsed, haldus-, tehnilised ja korralduslikud meetmed, et tagada konfidentsiaalsete andmete füüsiline ja loogiline kaitse (statistika avalikustamise kontroll).

Esimese lõigu rakendamise tagamiseks vajalikud meetmed võtab vastu komisjon vastavalt artikli 27 lõikes 2 sätestatud regulatiivmenetlusele.

Liikmesriikide asutused ja komisjon (Eurostat) võtavad kõik vajalikud meetmed, et tagada põhimõtete ja suuniste ühtlustamine konfidentsiaalsete andmete füüsilise ja loogilise kaitse puhul. Niisugused meetmed võtab vastu komisjon vastavalt artikli 27 lõikes 2 sätestatud regulatiivmenetlusele.

Selgitus

Teksti täpsustamine.

Muudatusettepanek  44

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Konfidentsiaalseid andmeid võivad liikmesriikide ametiasutused vahetada omavahel ja komisjoniga (Eurostatiga) tingimusel, et edastamine on vajalik Euroopa statistika väljatöötamiseks, koostamiseks ja levitamiseks. Muuks andmete edastamiseks peab olema andmed kogunud liikmesriigi ametiasutuse selgesõnaline luba.

1. Konfidentsiaalseid andmeid võib edastada andmed kogunud, artiklis 4 osutatud Euroopa statistikasüsteemi asutus teisele Euroopa statistikasüsteemi asutusele tingimusel, et edastamine on vajalik Euroopa statistika tõhusaks väljatöötamiseks, koostamiseks ja levitamiseks või selle kvaliteedi parandamiseks.

Muudatusettepanek  45

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 1 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1 a. Konfidentsiaalseid andmeid võivad vahetada andmed kogunud Euroopa statistikasüsteemi asutus ja Euroopa Keskpankade Süsteemi (EKPS) liige, tingimusel, et edastamine on vajalik Euroopa statistika tõhusaks väljatöötamiseks, koostamiseks ja levitamiseks või selle kvaliteedi parandamiseks Euroopa statistikasüsteemi ja EKPSi vastavates pädevusvaldkondades.

Selgitus

Lubavad sätted võimaldavad edastada konfidentsiaalseid andmeid Euroopa statistikasüsteemi raames ning Euroopa statistikasüsteemi ja Euroopa Keskpankade Süsteemi vahel, aga edastamine ei ole kohustuslik, välja arvatud juhul, kui see on ette nähtud Euroopa Parlamendi ja nõukogu aktiga. Konfidentsiaalsed andmed saanud asutus ei tohi neid edastada ilma andmed kogunud asutuse selgesõnalise loata. Tagatud on konfidentsiaalsuse kaitse ja andmete kasutamine üksnes statistilistel eesmärkidel.

Muudatusettepanek  46

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 1 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1 b. Kõikideks edastusteks peale esimese edastuse peab olema andmed kogunud asutuse selgesõnaline luba.

Selgitus

Lubavad sätted võimaldavad edastada konfidentsiaalseid andmeid Euroopa statistikasüsteemi raames ning Euroopa statistikasüsteemi ja Euroopa Keskpankade Süsteemi vahel, aga edastamine ei ole kohustuslik, välja arvatud juhul, kui see on ette nähtud Euroopa Parlamendi ja nõukogu aktiga. Konfidentsiaalsed andmed saanud asutus ei tohi neid edastada ilma andmed kogunud asutuse selgesõnalise loata. Tagatud on konfidentsiaalsuse kaitse ja kasutamine üksnes statistilistel eesmärkidel.

Muudatusettepanek  47

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Statistilist konfidentsiaalsust käsitlevad riiklikud eeskirjad ei tohi takistada konfidentsiaalsete statistiliste andmete edastamist, kui ühenduse õigusaktiga nähakse ette selliste andmete edastamine.

2. Statistilist konfidentsiaalsust käsitlevad riiklikud eeskirjad ei tohi takistada konfidentsiaalsete statistiliste andmete edastamist vastavalt lõigetele 1 ja 1 a, kui asutamislepingu artiklis 251 sätestatud korras vastu võetud Euroopa Parlamendi ja nõukogu aktiga nähakse ette selliste andmete edastamine.

Selgitus

Lubavad sätted võimaldavad edastada konfidentsiaalseid andmeid Euroopa statistikasüsteemi raames ning Euroopa statistikasüsteemi ja Euroopa Keskpankade Süsteemi vahel, aga edastamine ei ole kohustuslik, välja arvatud juhul, kui see on kehtestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu aktiga. Konfidentsiaalsed andmed saanud asutus ei tohi neid edastada ilma andmeid kogunud asutuse selgesõnalise loata. Tagatud on konfidentsiaalsuse kaitse ja kasutamine üksnes statistilistel eesmärkidel.

Muudatusettepanek  48

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 2 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

2 a. Käesoleva artikli sätete kohaselt edastatud konfidentsiaalseid andmeid kasutatakse üksnes statistilistel eesmärkidel ning need on juurdepääsetavad ainult statistikaalast tööd tegevale personalile nende konkreetses töövaldkonnas.

Selgitus

Lubavad sätted võimaldavad edastada konfidentsiaalseid andmeid Euroopa statistikasüsteemi raames ning Euroopa statistikasüsteemi ja Euroopa Keskpankade Süsteemi vahel, aga edastamine ei ole kohustuslik, välja arvatud juhul, kui see on kehtestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu aktiga. Konfidentsiaalsed andmed saanud asutus ei tohi neid edastada ilma andmed kogunud asutuse selgesõnalise loata. Tagatud on konfidentsiaalsuse kaitse ja kasutamine üksnes statistilistel eesmärkidel.

Muudatusettepanek  49

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Euroopa statistikasüsteem ja Euroopa Keskpankade Süsteem võivad vahetada konfidentsiaalseid andmeid statistilistel eesmärkidel, kui seda peetakse vajalikuks Euroopa ja Euroopa Keskpankade Süsteemi statistika väljatöötamiseks, koostamiseks ja levitamiseks ning kui see on ühenduse õiguses selgesõnaliselt sätestatud.

3. Euroopa statistikasüsteem ja Euroopa Keskpankade Süsteem võivad vahetada konfidentsiaalseid andmeid statistilistel eesmärkidel, kui seda peetakse vajalikuks Euroopa ja Euroopa Keskpankade Süsteemi statistika väljatöötamiseks, koostamiseks ja levitamiseks ning kui see on Euroopa Parlamendi ja nõukogu vastuvõetud õigusaktis selgesõnaliselt sätestatud.

Selgitus

Ühenduse õiguse mõiste on liiga lai. Igal juhul on sellise delikaatse andmeedastuse kohustatud kehtestama seadusandja.

Muudatusettepanek  50

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4. Käesoleva määrusega ette nähtud kaitsemeetmeid kohaldatakse kõikide konfidentsiaalsete andmete suhtes, mida edastatakse Euroopa statistikasüsteemi raames ning Euroopa statistikasüsteemi ja Euroopa Keskpankade Süsteemi vahel.

4. Käesoleva määrusega ette nähtud statistikaalase konfidentsiaalsuse sätteid kohaldatakse kõikide konfidentsiaalsete andmete suhtes, mida edastatakse Euroopa statistikasüsteemi raames ning Euroopa statistikasüsteemi ja Euroopa Keskpankade Süsteemi vahel.

Selgitus

„Kaitsemeetmed“ on tehniline mõiste (vrd andmekaitsedirektiivi artikkel 17). Seetõttu on parem ja lihtsam osutada statistikaalase konfidentsiaalsuse sätetele määruses endas.

Muudatusettepanek  51

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 21 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Isikud, kellel on juurdepääs konfidentsiaalsetele andmetele, tohivad kasutada neid üksnes käesolevas määruses sätestatud eesmärkidel. Nimetatud piirang kehtib ka pärast ametiülesannete täitmise lõppu.

3. Isikud, kellel on juurdepääs konfidentsiaalsetele andmetele, tohivad kasutada neid eranditult statistilistel eesmärkidel. Nimetatud piirang kehtib ka pärast ametiülesannete täitmise lõppu.

Selgitus

Komisjoni esitatud lõike 3 sõnastus ei ole kooskõlas lõike 1 sõnastusega. Kuna nimetatud erinevuse jaoks puuduvad objektiivsed põhjused, näib olevat mõttekas kasutada lõike 1 sõnastust („eranditult statistilistel eesmärkidel) samuti lõikes 3.

Muudatusettepanek  52

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 24

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Andmeid, mis on saadud ametlikult avalikest allikatest, ei loeta konfidentsiaalseteks neist andmetest saadud statistilise teabe levitamise eesmärgil.

Andmeid, mis on saadud ametlikult avalikest allikatest ja mis vastavalt liikmesriigi õigusaktidele jäävad üldsusele riigiasutustes kättesaadavaks, ei loeta konfidentsiaalseteks.

Muudatusettepanek  53

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 25

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Statistiline konfidentsiaalsus ei ole levitamisele takistuseks, kui statistiliste andmete subjekt on andnud andmete avalikustamiseks nõusoleku.

Statistiline konfidentsiaalsus ei ole levitamisele takistuseks, kui statistiliste andmete subjekt on andnud andmete avalikustamiseks ühemõttelise nõusoleku.

Selgitus

See, et subjekt peab andma ühemõttelise nõusoleku, vastab kehtiva määruse (määrus ühenduse statistika kohta) artiklile 15.

Muudatusettepanek  54

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 27 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Komisjoni abistab Euroopa statistikasüsteemi komitee.

1. Komisjoni abistab Euroopa statistikasüsteemi komitee vastavalt artiklile 6 a.

Selgitus

Muudatusettepanek on kooskõlas artikli 6 a (uus) muudatusettepanekuga.

SELETUSKIRI

Raportöör väljendab suurt heameelt komisjoni ettepaneku üle võtta vastu määrus Euroopa statistika kohta, mis kujutab endast õiguslikku alust statistika koostamiseks Euroopa tasandil ja mille raames vaadatakse läbi kehtiv õigusraamistik statistika koostamiseks Euroopa tasandil.

Käesolev määruse ettepanek on üks mitmest reguleerimisega seotud ettepanekust, mis komisjon on praeguse ametiaja jooksul statistika koostamise ja levitamise valdkonnas esitanud ning mida majandus- ja rahanduskomisjon on kaalunud. Erinevaid sätteid konsolideerides aitab ettepanek kaasa paremale õigusloomele.

Statistika olulisus ELis

Statistika eesmärk on pakkuda objektiivseid ja mõõdetavaid andmeid, mis on aluseks poliitilistele arvamuse kujundamise ja otsuste vastuvõtmisega seotud protsessidele. Statistika on ELi ja liikmesriikide otsene abivahend poliitiliste ja haldusalaste otsuste vastuvõtmisel. Statistikasüsteemide ühtlustamisel ELis tuleb seega nende olulisust asjakohasel viisil arvesse võtta.

Määruse eelnõu sisu

Määruse eelnõu sisaldab hetkel kehtiva määrusega võrreldes järgmisi muudatusettepanekuid:

–   Euroopa statistikasüsteemi mõiste, samuti selle rolli määratlemine ja kinnistamine ühenduse õiguses;

–   riiklike statistikaametite rolli kindlaksmääramine Euroopa statistikasüsteemis;

–   Euroopa statistikat käsitleva tegevusjuhendi mainimine ühenduse õiguses;

–   statistilise konfidentsiaalsuse põhimõttest tehtavate erandite laiendamine;

–   Euroopa statistikasüsteemi koostöörühma ja Euroopa statistikasüsteemi komitee loomine, mis vahetavad välja praeguse „statistikaprogrammi komitee”;

–   Euroopa statistika kvaliteedimõõtme määratlemine.

Põhimõtted

Statistiliste põhimõtete ulatus peaks olema piiratud ja vastavusse viidud EÜ asutamislepingu artikliga 285, et vältida vastuolusid, õiguslikku ebaselgust ja tarbetuid konflikte õigusakti kohaldamisel.

Tuleb tagada statistilise teabe kogumise teaduslik ja metoodiline sõltumatus ELis. Lisaks peavad sätted olema kooskõlas subsidiaarsuse põhimõttega.

Euroopa statistikasüsteem

Artikli 4 lõikes 1 määratletakse Euroopa statistikasüsteemi kui partnerlust komisjoni (Eurostat), riiklike statistikaametite ja liikmesriikide muude asutuste (riigiasutuste) vahel, kes vastutavad Euroopa statistika väljatöötamise, koostamise ja levitamise eest.

Komisjon teeb ettepaneku jagada Euroopa statistikasüsteemi komitee kaheks asutuseks:

esiteks Euroopa statistikasüsteemi koostöörühm, mis koosneb liikmesriikide statistikaametite juhtidest ja komisjonist (Eurostat), mis annaks erialaseid suuniseid ühenduses statistika koostamisega tegelevatele liikmesriikide ja ühenduse asutustele. Koostöörühma ülesandeks oleks arutada erinevaid kooskõlastamise, metoodika, esmaülesannete määratlemisega jne seotud küsimusi. Teiseks loodaks Euroopa statistikasüsteemi (komiteemenetluse) komitee, mis toetaks komisjoni talle käesoleva määrusega antud rakendussätete vastuvõtmisel.

Raportööri arvates ei ole selline eraldamine vajalik ning – nagu nähtub Euroopa Parlamendi õigustalituse arvamusest[1] – on see õiguslikult võimalik, kuid mitte kohustuslik. Komiteemenetlust käsitleva otsusega[2] ei nõuta kaheks asutuseks lahutamist.

Raportöör teeb õigusliku selguse ja parema õigusloomega seotud põhjustel ettepaneku võtta kasutusele vaid üks asutus (Euroopa statistikasüsteemi komitee), mis täidaks Euroopa statistikasüsteemi koostöörühma ja Euroopa statistikasüsteemi komitee rolli komisjoni ettepaneku kohaselt. Õiguslik selgus aitab kaasa parema poliitilise kontrolli ja läbipaistvuse saavutamisele.

Komiteemenetlust käsitleva otsuse kohaselt koosneb kontrolli teostav regulatiivkomitee liikmesriikide esindajatest. Liikmesriigid võivad vabalt otsustada selle üle, kes neid komitees esindab. Euroopa Parlamendil ja nõukogul puuduvad volitused selle üle otsustamiseks, kes liikmesriiki komiteemenetluse komitees esindab. Seetõttu ei ole õiguslikult võimalik kindlaks määrata, et Euroopa statistikasüsteemi koostöörühma liikmeteks peavad olema liikmesriikide statistikaametite juhid ja komisjon (Eurostat).

Raportöör teeb seetõttu ettepaneku kasutada sõnastust, mis jätab liikmesriikidele õiguse otsustada selle üle, kes neid komitees esindab. Samas on raportöör seisukohal, et tuleb püüelda isikulise järjepidevuse poole.

Raportöör toetab lisaks ideed (artikkel 5) luua ühtne riiklik kontaktasutus, mis annab nõu kõigi tegevusega seotud erialaste küsimuste korral.

Tegevusjuhend

Euroopa Komisjoni soovitusega (KOM(2005)0217) koostatud ja avalikustatud Euroopa statistika väljatöötamise, koostamise ja levitamise tegevusjuhend peaks tugevdama üldsuse usaldust Euroopa statistika suhtes seeläbi, et selles määratakse kindlaks, kuidas Euroopa statistikat välja töötatakse, koostatakse ja levitatakse kooskõlas statistikaalaste põhimõtete ja parima rahvusvahelise statistikaalase tavaga. Raportööri arvates tuleks tegevusjuhend vajadusel läbi vaadata ja seda täiendada. Raportööri hinnangul ei muuda tegevusjuhendi mainimine määruses seda õiguslikult siduvaks, millega mõned liikmesriigid ei nõustuks ning mis oleks ühtlasi vastuolus tegevusjuhendi tähenduse ja eesmärgiga.

Eurostat / komisjon

Tuleb tagada Eurostati ametialane sõltumatus Euroopa Komisjoni raames, et tagada statistika kasutamine eranditult statistilistel eesmärkidel. Raportöör esitab seetõttu muudatusettepanekud, mis tagavad Eurostati eraldamise teistest komisjoni talitustest ja tugevdavad Eurostati kooskõlastamise rolli. Euroopa Komisjonil on organisatsioonilised volitused Eurostati üle.

Raportöör tervitab Eurostati[3] nõuandva rolli rõhutamist komisjoni muude talitustega võrreldes (artikli 6 lõige 2).

Uurimis- ja arendustegevuse huvid

Raportööri arvates ei võeta määruse ettepanekus uurimis- ja arendustegevuse huve piisavalt arvesse. Uurimis- ja arendustegevuse panus poliitiliste otsuste ettevalmistamisse on äärmiselt oluline ja seetõttu tuleb nende juurdepääsu statistilistele andmetele asjakohaselt reguleerida.

Täiendava halduskoormuse vältimine statistika koostamisel

Statistikaalase põhimõtte kulutasuvuse määratlemine artiklis 2 peab samuti selgelt hõlmama teabe esitajate võimalikult väikest koormust, nagu on sõnastatud kehtivas määruses. Raportöör esitab asjakohased muudatusettepanekud.

Teabe esitajate koormuse ja statistikaametite kulude võimalikult väikesena hoidmiseks peab Euroopa statistikaprogrammis prioriteetide määratlemist rohkem arvesse võtma. Vaid nõnda on võimalik tagada püsiv arvesse võtmise kohustus komisjoni poolt. Raportöör esitab seetõttu muudatusettepanekud artikli 11 kohta, mis tagavad, et komisjon määratleb prioriteedid ja Euroopa statistikasüsteemi komiteel on Euroopa statistikaprogrammiga võimalik tutvuda selle kavandamise etapis.

Kulutasuvusanalüüsi (artikkel 12) ei peaks tegema mitte alles statistikaalaste üksikmeetmete rakendamisel, vaid sarnaselt kehtiva määruse artikliga 4 statistikaprogrammi eelkontrolli raames. Raportöör esitas asjakohased muudatusettepanekud. Ametliku statistika kogumisprogrammi kergendamine on siiski olemasolevat koormust[4] arvesse võttes vajalik.

Lõpuks tuleb ühtlustada mõisted ja tugevdada mitut valdkonda hõlmavat koostööd, tagamaks, et erinevad statistilised töörühmad ei käsitleks ühte ja sama teemat, üksnes veidi erinevast vaatenurgast. Ka siin esitas raportöör asjakohase muudatusettepaneku.

Euroopa Komisjoni esitatud Euroopa lähenemisviis statistikale (artikkel 14) on sõnastuselt ähmane ning selle sisu on vaja selgitada. Raportöör jätab endale õiguse esitada nimetatud punkti kohta järgmise menetluse käigus täiendavaid muudatusettepanekuid.

Samuti vajavad raportööri arvates täpsustamist statistilist konfidentsiaalsust käsitlevad sätted. Näiteks tuleks „konfidentsiaalsete andmete” määratluses sätestada, kas isikustamine on võimalik või mitte. Komisjoni ettepanekus ette nähtud mõõdupuu „mõistuspäraselt kasutatavate vahendite“ on liiga suhteline. Konkreetsed nõudmised tuleks sõnastada ka seoses juurdepääsuga konfidentsiaalsetele andmetele teaduslikel eesmärkidel, muu hulgas juurdepääsu vajalikkuse ja anonüümsete andmete juurdepääsetavuse piiramise kohta. Raportöör jätab endale õiguse esitada nimetatud punkti kohta järgmise menetluse käigus täiendavaid muudatusettepanekuid.

  • [1]  Nr SJ-0173/08, 9.4.2008.
  • [2]  Nõukogu 17. juuli 2006 otsus, millega muudetakse otsust 1999/468/EÜ, millega kehtestatakse komisjoni rakendusvolituste kasutamise menetlused (ELT L 200, 22.7.2006, lk 11).
  • [3]  Statistiliste tööde korral peavad komisjoni talitused konsulteerima Eurostatiga. Soovitusi tuleb arvesse võtta.
  • [4]  Saksamaa Statistikaameti hinnangul moodustab ettevõtete koormus, mis tuleneb ELi statistikaalastest nõuetest, 65% ettevõtete statistikaalase teavitamise kogukoormusest.

MENETLUS

Pealkiri

Euroopa statistika

Viited

KOM(2007)0625 – C6-0346/2007 – 2007/0220(COD)

EP-le esitamise kuupäev

16.10.2007

Vastutav komisjon

       istungil teada andmise kuupäev

ECON

13.11.2007

Raportöör(id)

       nimetamise kuupäev

Andreas Schwab

13.11.2007

 

 

Arutamine parlamendikomisjonis

26.2.2008

2.6.2008

16.7.2008

 

Vastuvõtmise kuupäev

9.9.2008

 

 

 

Lõpphääletuse tulemused

+:

–:

0:

42

0

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Mariela Velichkova Baeva, Paolo Bartolozzi, Zsolt László Becsey, Pervenche Berès, Slavi Binev, Sebastian Valentin Bodu, Sharon Bowles, Udo Bullmann, Manuel António dos Santos, Christian Ehler, Elisa Ferreira, José Manuel García-Margallo y Marfil, Jean-Paul Gauzès, Robert Goebbels, Bruno Gollnisch, Gunnar Hökmark, Karsten Friedrich Hoppenstedt, Othmar Karas, Christoph Konrad, Guntars Krasts, Kurt Joachim Lauk, Andrea Losco, Astrid Lulling, Hans-Peter Martin, Gay Mitchell, Sirpa Pietikäinen, John Purvis, Alexander Radwan, Bernhard Rapkay, Heide Rühle, Eoin Ryan, Antolín Sánchez Presedo, Salvador Domingo Sanz Palacio, Olle Schmidt, Peter Skinner, Margarita Starkevičiūtė, Ieke van den Burg, Cornelis Visser, Sahra Wagenknecht, John Whittaker

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Harald Ettl, Ján Hudacký, Vladimír Maňka, Gianni Pittella, Bilyana Ilieva Raeva, Margaritis Schinas, Andreas Schwab