ZPRÁVA o návrhu nařízení Rady o migraci z Schengenského informačního systému (SIS 1+) na Schengenský informační systém druhé generace (SIS II)
16. 9. 2008 - (11925/2/2008 – C6‑0189/2008 – 2008/0078(CNS)) - *
Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci
Zpravodaj: Carlos Coelho
NÁVRH LEGISLATIVNÍHO USNESENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU
o návrhu nařízení Rady o migraci z Schengenského informačního systému (SIS 1+) na Schengenský informační systém druhé generace (SIS II)
(11925/2/2008 – C6‑0189/2008 – 2008/0078(CNS))
(Postup konzultace)
Evropský parlament,
– s ohledem na návrh nařízení Rady (11925/2/2008),
– s ohledem na návrh Komise (KOM(2008)0197),
– s ohledem na článek 66 Smlouvy o ES, podle kterého Rada konzultovala s Parlamentem (C6‑0189/2008),
– s ohledem na článek 51 jednacího řádu,
– s ohledem na zprávu Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (A6‑0352/2008),
1. schvaluje pozměněný návrh nařízení Rady;
2. vyzývá Komisi, aby návrh v souladu s čl. 250 odst. 2 Smlouvy o ES změnila odpovídajícím způsobem;
3. vyzývá Radu, aby informovala Parlament, bude-li mít v úmyslu odchýlit se od znění schváleného Parlamentem;
4. vyzývá Radu, aby znovu konzultovala s Parlamentem, bude-li mít v úmyslu podstatně změnit znění předložené ke konzultaci;
5. pověřuje svého předsedu, aby předal postoj Parlamentu Radě a Komisi.
Pozměňovací návrh 1 Návrh nařízení Článek 11A a (nový) | |
Znění navržené Radou |
Pozměňovací návrh |
|
Článek 11A a |
|
Podávání zpráv |
|
Komise každých šest měsíců a poprvé po šestiměsíčním období v roce 2009 předloží Evropskému parlamentu a Radě zprávu o pokroku, která pojednává o migraci z Schengenského informačního systému (SIS 1+) na Schengenský informační systém druhé generace (SIS II). |
Pozměňovací návrh 2 Návrh nařízení Článek 12 | |
Znění navržené Radou |
Pozměňovací návrh |
Toto nařízení vstupuje v platnost třetím dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie. Jeho platnost skončí ke dni, který stanoví Rada v souladu s čl. 55 odst. 2 nařízení (ES) č. 1987/2006. |
Toto nařízení vstupuje v platnost třetím dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie. Jeho platnost skončí ke dni, který stanoví Rada v souladu s čl. 55 odst. 2 nařízení (ES) č. 1987/2006, a to v žádném případě ne později než 30. června 2010. |
VYSVĚTLUJÍCÍ PROHLÁŠENÍ
Základní informace:
Schengenský informační systém (SIS) je klíčovým nástrojem pro uplatňování schengenských zásad a je právem považován za opěrný pilíř Evropy „bez hranic“ a prostoru svobody, bezpečnosti a spravedlnosti.
Funkce systému se od jeho zavedení postupně měnila. Záhy po vytvoření sloužil SIS výhradně jako kompenzační opatření při otevření hranic. Později bylo rozhodnuto, že bude maximálně využit potenciál systému, především proto, že se SIS osvědčil jako užitečný a účinný nástroj, zejména v rámci policejní spolupráce.
Schengenský informační systém je rozsáhlá databáze (v podstatě největší společná evropská databáze – v prosinci roku 2007 obsahovala 22 450 781 záznamů, z toho 1 142 988 záznamů o osobách), která funguje jako společný informační systém, jenž umožňuje příslušným orgánům členských států spolupracovat a vyměňovat si mezi sebou nezbytné informace, což je předpokladem pro vytvoření prostoru bez kontrol na vnitřních hranicích.
Systém obsahuje informace o osobách a předmětech, jichž mohou příslušné orgány využívat zejména v oblasti policejní a soudní spolupráce v trestních věcech a také při kontrole osob na vnějších hranicích či vnitrostátním území a při vydávání víz a povolení k pobytu.
Rozhodnutí o vytvoření SIS druhé generace bylo přijato poté, co se ukázalo, že se musí do systému (za účelem posílení bezpečnosti a umožnění účinnějšího využití údajů, např. prostřednictvím propojení záznamů) vložit nové údaje (zejména biometrické), nové typy záznamů (např. evropský zatýkací rozkaz) a nové funkce a že se musí rozšířit přístup k záznamům pro příslušné orgány na vnitrostátní úrovni i na úrovni EU a vyhovět potřebě zahrnout nové členské státy, neboť centrální systém (C-SIS) nemohl propojit více než 18 zemí.
Dne 6. prosince 2001 byl Komisi udělen mandát k vyvinutí nového systému, jenž měl být uveden do provozu v březnu 2007. Z důvodu několika prodlev byl oznámen nový časový plán, podle kterého má být SIS II spuštěn do 17. prosince 2008, což je den, kdy Komisi končí stávající mandát.
Mezitím byla během roku 2006 vyvinuta nová verze SIS (SIS I+R), která nahradila stroje C-SIS a která je z komunikačního hlediska aktualizovanějším řešením a umožňuje připojení nových zemí k tomuto systému.
Vzhledem k obrovskému zklamání nových členských států, jež počítaly se slíbeným připojením k SIS ještě v roce 2007, se portugalská vláda rozhodla předložit návrh, který by mohl sloužit jako přechodné technické řešení, tzv. SISone4ALL.
Tento systém je nyní plně funkční a umožnil připojení devíti nových členských států k systému SIS. Nicméně s rozšířením schengenského prostoru nabývá na významu a naléhavosti bezpečnostních požadavků.
Toho lze dosáhnout pouze v případě, že bude uvedena do provozu další generace systému, označovaná jako SIS II.
Vytvoření SIS II
Pravidla pro zřízení, provoz a využívání SIS II byla schválena v roce 2006 Radou a Evropským parlamentem postupem spolurozhodování hned v prvním čtení, aby se předešlo dalším prodlevám. Předpokládá se, že tyto nástroje se budou vztahovat na členské státy zapojené do SIS 1+ až ode dne, který stanoví Rada jednomyslným rozhodnutím svých členů zastupujících vlády členských států zapojených do SIS 1+ (v souladu s čl. 55 odst. 2 nařízení č. 1987/2006).
Před uvedením do provozu se však musí důkladně vyzkoušet a zhodnotit, zda SIS II splňuje všechny technické a funkční požadavky stanovené v právních nástrojích, které se na SIS II vztahují, jakož i ostatní nezbytné požadavky, např. odolnost, dostupnost a výkonnost.
Teprve po úspěšném provedení všech testů SIS II je možné přistoupit k dalšímu kroku: migraci uživatelů SIS 1+ do prostředí SIS II, přičemž všechny členské státy by měly tento přechod uskutečnit ve stejný den – tzv. jednorázová migrace.
Stávající návrhy: migrace
Evropský parlament byl požádán o vydání stanoviska ohledně dvou nástrojů, jež mají pro tuto migraci stanovit právní rámec.
Tento návrh nařízení Rady má za cíl upravit migraci ze současného Schengenského informačního systému (SIS I +) na Schengenský informační systém druhé generace (SIS II).
Zohledňuje přitom potřebu změnit migrační strategii. Podle původního plánu mělo migraci během 8 hodin podstoupit 15 členských států (původní počet).
Mezitím však počet členských států vzrostl na 25[1], čímž se stal proces migrace složitějším a náročnějším, a převod všech dat do nové sítě tak vyžaduje více času. Riziko se neúměrně zvýšilo, neboť v případě, kdy by se jednomu členskému státu migrace společně s ostatními nezdařila, musel by ihned znovu zavést kontroly na svých hranicích, protože by již neměl přístup do SIS. Pro případ, že by mělo dojít k této nepředvídatelné situaci, bylo nutné vypracovat náhradní řešení, které by umožnilo návrat k SIS 1+.
Aby byla omezena rizika přerušení provozu během migrace, bude zřízena provizorní technická architektura pro provoz SIS 1+, která na velmi omezené přechodné období umožní souběžný provoz SIS 1+ a některých technických částí architektury SIS II.
Kromě toho bude k dispozici technický nástroj, tzv. převodník, umožňující úspěšnou výměnu údajů mezi SIS 1+ a SIS II a jejich synchronizaci, který bude využíván jen velmi krátce. Tento převodník propojuje centrální systém SIS 1+ a centrální systém SIS II, umožňuje tak oběma zpracovávat stejné údaje a zajišťuje, aby členské státy, které se k systému SIS II úspěšně připojily, zůstaly na stejné úrovni jako státy dosud připojené na SIS 1+. Nová funkce, jež nebyla zahrnuta v první smlouvě, tzv. reverzní režim, umožňuje správné fungování provizorní technické architektury.
Cílem stávajícího návrhu není pouze stanovit právní rámec upravující migraci, ale také zajistit provedení souhrnného testu, který především prokáže, že úroveň funkční způsobilosti SIS II je přinejmenším rovnocenná úrovni funkční způsobilosti, které bylo dosaženo u SIS 1+. Dále je jeho cílem stanovit pravidla pro provedení testu výměny doplňujících informací.
Vývoj a zkušební fáze
Jednorázová migrace údajů by se měla uskutečnit až poté, co budou splněny podmínky stanovené v čl. 55 odst. 2 nařízení č. 1987/2006 (včetně oznámení veškerých výsledků Parlamentu). Těmito čtyřmi podmínkami jsou:
– přijetí nezbytných prováděcích opatření,
– oznámení všemi členskými státy, že přijaly nezbytná technická a právní opatření,
– úspěšné dokončení souhrnného testu,
– provedení veškerých nezbytných technických opatření umožňujících připojení vnitrostátních systémů k centrálnímu systému.
Spuštěním SIS II končí vývojová fáze a začíná použitelnost právního základu SIS II. Migrační fáze musí být tedy logicky poslední fází provedenou v rámci mandátu pro SIS II.
Na základě žádosti zpravodaje Evropského parlamentu místopředseda Barrot ve svém dopise ze dne 13. června 2008 odpověděl, že zkušební fáze již probíhá, a popsal v něm 12 různých fází, jež předchází spuštění SIS II stanoveném na 30. září 2009.
Mandát
Dokud nebude SIS II uveden do provozu, tzv. „spuštění“, je nutné mít mandát pro vývoj SIS II.
Tento mandát musí umožnit provádění všech úkolů, jež jsou vymezeny v právních nástrojích SIS II jako nezbytné, včetně příprav spuštění systému. Znamená to, že jakékoli případné nedostatky zjištěné při zkušebních fázích se musí opravit a že musí být zajištěny všechny nezbytné předpoklady, jako jsou zkušební platformy a zdroje. Testování by se mělo považovat za úspěšně dokončené teprve tehdy, kdy již nejsou zjištěny významné nedostatky či blokace.
Doposud Komise řídila jak samotný projekt, tak i vztahy s firmou najatou za tímto účelem. V případě, že mandát Komise skončí ještě před fází „spuštění“, měly by být ukončeny i vztahy s dodavatelem. Nicméně této firmě je vyplácena odměna za dodání dokonale fungujícího systému. Zvážíme-li tyto skutečnosti, jak je možné dopustit, aby smlouva skončila ještě předtím, než poznáme, zda systém řádně funguje, a než budou odstraněny případné potíže a nedostatky, (které se zajisté objeví), což by mělo být učiněno ještě v rámci této smlouvy? Jak může smlouva skončit v prosinci 2008, když do té doby projde testováním pouhých 15 členských států, a nikoli všechny? Může být zaručena stabilita výkonu systému i poté, co se k němu připojí dalších 10 členských států?
Předpokládá se, že pro převzetí prací na uvedení systému do provozu a na provedení nezbytných testů se pro tuto novou fázi bude muset najít nový dodavatel a přebudovat pracovní prostředí uvnitř struktur Rady, (ačkoli tato práce byla v zásadě požadována od předešlého dodavatele a bylo mu za ni zaplaceno). Pokud je tomu tak, vyžaduje tato varianta sestavení nového časového plánu, který bude zohledňovat všechna tato nová hlediska, s nimiž se původně nepočítalo?
- [1] Členské státy zahrnuty v SIS II jsou: 15 původních členských států kromě Spojeného království a Irska a dále 9 nových členských států (10 států, jež přistoupily k EU v roce 2004, vyjma Kypru), dále Norsko, Island a Švýcarsko.
POSTUP
Název |
Přechod od schengenského informačního systému SIS 1+ na schengenský informační systém druhé generace (SIS II) (nařízení) |
|||||||
Referenční údaje |
KOM(2008)0197 – C6-0189/2008 – 2008/0078(CNS) |
|||||||
Datum konzultace s EP |
14.5.2008 |
|||||||
Příslušný výbor Datum oznámení na zasedání |
LIBE 20.5.2008 |
|||||||
Výbor(y) požádaný(é) o stanovisko Datum oznámení na zasedání |
BUDG 20.5.2008 |
|
|
|
||||
Nezaujaté stanovisko Datum rozhodnutí |
BUDG 11.9.2008 |
|
|
|
||||
Zpravodaj(ové) Datum jmenování |
Carlos Coelho 28.5.2008 |
|
|
|||||
Projednání ve výboru |
28.5.2008 |
8.9.2008 |
15.9.2008 |
|
||||
Datum přijetí |
15.9.2008 |
|
|
|
||||
Výsledek závěrečného hlasování |
+: –: 0: |
35 0 2 |
||||||
Členové přítomní při závěrečném hlasování |
Alexander Alvaro, Emine Bozkurt, Mihael Brejc, Kathalijne Maria Buitenweg, Giusto Catania, Jean-Marie Cavada, Carlos Coelho, Panayiotis Demetriou, Gérard Deprez, Bárbara Dührkop Dührkop, Urszula Gacek, Kinga Gál, Jeanine Hennis-Plasschaert, Lívia Járóka, Ewa Klamt, Magda Kósáné Kovács, Stavros Lambrinidis, Kartika Tamara Liotard, Viktória Mohácsi, Javier Moreno Sánchez, Rareş-Lucian Niculescu, Inger Segelström, Csaba Sógor, Vladimir Urutchev, Tatjana Ždanoka |
|||||||
Náhradník(ci) přítomný(í) při závěrečném hlasování |
Edit Bauer, Frieda Brepoels, Simon Busuttil, Sophia in ‘t Veld, Iliana Malinova Iotova, Ona Juknevičienė, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Antonio Masip Hidalgo, Bill Newton Dunn, Luca Romagnoli, Eva-Britt Svensson |
|||||||
Náhradník(ci) (čl. 178 odst. 2) přítomný(í) při závěrečném hlasování |
Andres Tarand |
|||||||
Datum předložení |
16.9.2008 |
|||||||