dėl pasiūlymo dėl Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1290/2005 dėl bendrosios žemės ūkio politikos finansavimo ir Reglamentas (EB) Nr. 1234/2007, nustatantis bendrą žemės ūkio rinkų organizavimą ir konkrečias tam tikriems žemės ūkio produktams taikomas nuostatas (Bendras bendro žemės ūkio rinkų organizavimo reglamentas), siekiant nustatyti vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programą
EUROPOS PARLAMENTO TEISĖKŪROS REZOLIUCIJOS PROJEKTAS
dėl pasiūlymo dėl Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1290/2005 dėl bendrosios žemės ūkio politikos finansavimo ir Reglamentas (EB) Nr. 1234/2007, nustatantis bendrą žemės ūkio rinkų organizavimą ir konkrečias tam tikriems žemės ūkio produktams taikomas nuostatas (Bendras bendro žemės ūkio rinkų organizavimo reglamentas), siekiant nustatyti vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programą
– atsižvelgdamas į Komisijos pasiūlymą Tarybai (COM(2008)0442),
– atsižvelgdamas į EB sutarties 36 ir 37 straipsnius, pagal kuriuos Taryba kreipėsi į Parlamentą dėl konsultacijos (C6‑0315/2008),
– atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 51 straipsnį,
– atsižvelgdamas į Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto pranešimą (A6‑0391/2008),
1. pritaria Komisijos pasiūlymui su pakeitimais;
2. ragina Komisiją pagal EB sutarties 250 straipsnio 2 dalį atitinkamai pakeisti savo pasiūlymą;
3. ragina Tarybą pranešti Parlamentui, jei ji ketina nukrypti nuo teksto, kuriam pritarė Parlamentas;
4. ragina Tarybą dar kartą konsultuotis su Parlamentu, jei ji ketina iš esmės keisti Komisijos pasiūlymą;
5. paveda Pirmininkui perduoti Parlamento poziciją Tarybai ir Komisijai.
Pakeitimas 1
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
2 konstatuojamoji dalis
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
(2) Sutarties 33 straipsnyje nustatyti BŽŪP tikslai – tai apima rinkų stabilizavimas, produkcijos tiekimo garantavimas ir vartotojams priimtinų tiekiamos produkcijos kainų užtikrinimas. Bendrijos parama pagal vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programą, kuria remiamas vaisių, daržovių ir bananų produktų tiekimas moksleiviams į švietimo įstaigas, atitiktų tokius tikslus. Be to, programa jaunieji vartotojai būtų skatinami vertinti vaisius ir daržoves, taigi ateityje padidėtųjų vartojimas, išaugtų žemės ūkio pajamos ir būtų veiksmingiau siekiama vieno iš BŽŪP tikslų. Be to, kaip numatyta Sutarties 35 straipsnio b punkte, įgyvendinant bendrąją žemės ūkio politiką galima numatyti bendras priemones tam tikrų produktų vartojimui skatinti, kaip antai vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programą.
(2) Sutarties 33 straipsnyje nustatyti BŽŪP tikslai – tai apima rinkų stabilizavimas, produkcijos tiekimo garantavimas ir vartotojams priimtinų tiekiamos produkcijos kainų užtikrinimas. Bendrijos parama pagal šviežių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programą, kuria remiamas vaisių, daržovių ir Bendrijos šalyse auginamų bananų, kurie turi būti kiek įmanoma šviežesni, sezoniniai ir prieinami mažomis kainomis, tiekimas moksleiviams į švietimo įstaigas, atitiktų tokius tikslus. Kaip reikalaujama pagal subsidiarumo principą, valstybėms narėms, kai jos nustato tikslines grupes, turi būti leidžiama veikti gana lanksčiai, kad jos, atsižvelgdamos į savo poreikius, galėtų tiekti vaisius į mokyklas kiek įmanoma didesniam skaičiui vartotojų. Be to, vykdant šią programą jaunieji vartotojai būtų skatinami vertinti vaisius ir daržoves, taigi būtų daromas didelis teigiamas poveikis visuomenės sveikatai ir geriau kovojama su vaikų skurdu, ateityje jų būtų vartojama daugiau, oįtraukus mokinius, tėvus ir mokytojus vartotojų skaičius padidėtų kelis kartus ir dėl šios priežastiespastebimai pagerėtų visuomenės sveikata, taip pat išaugtų žemės ūkio pajamos ir būtų veiksmingiau siekiama vieno iš BŽŪP tikslų. Be to, kaip numatyta Sutarties 35 straipsnio b punkte, įgyvendinant bendrąją žemės ūkio politiką galima numatyti bendras priemones tam tikrų produktų vartojimui skatinti, kaip antai šviežių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programa, kuri turėtų būti derinama su papildomais švietimo sveikatos ir mitybos klausimais aspektais ir pagal kurią turėtų būti skatinama vartoti regionų produktus, įskaitant kalnuotų vietovių produktus;
Pakeitimas 2
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
Konstatuojamoji dalis 2 a (nauja)
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
(2a) Šviežių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programa turi būti apibrėžiama kaip ES iniciatyva, kurią įgyvendinant siekiama kovoti su jaunimo nutukimu ir lavinti skonio pojūtį. Be to, ši programa turi būti skirta, naudojant atitinkamas švietimo programas, vaikų metų laikų kaitos suvokimui ugdyti. Siekdamos šio tikslo, už švietimą atsakingos valdžios institucijos turi teikti pirmenybę sezoninių vaisių dalijimui ir visų pirma skatinti dalyti įvairius vaisius, kad vaikai galėtų atrasti kitokį skonį.
Pakeitimas 3
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
3 konstatuojamoji dalis
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
(3) Sutarties 152 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad „žmonių sveikatos aukšto lygio apsauga užtikrinama nustatant ir įgyvendinant visas Bendrijos politikos ir veiklos kryptis“. Vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programos nauda sveikatingumui yra aiški – tai aspektas, kurį reikėtų įtraukti įgyvendinant BŽŪP.
(3) Sutarties 152 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad „žmonių sveikatos aukšto lygio apsauga užtikrinama nustatant ir įgyvendinant visas Bendrijos politikos ir veiklos kryptis“. Vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programos nauda sveikatingumui yra aiški – tai aspektas, kurį reikėtų įtraukti įgyvendinant bendrą ES politiką ir ypač BŽŪP.
Pagrindimas
Bendroji žemės ūkio politika turėtų būti pavyzdys, kaip į programas įtraukti aukšto lygio sveikatos apsaugą.
Pakeitimas 4
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
3 a konstatuojamoji dalis (nauja)
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
(3a) Įgyvendinant Europos ekologiškai gaminamo maisto ir ekologinės žemdirbystės veiksmų planą siūloma vykdyti daugiametę ES masto informacinę ir reklaminę kampaniją, kad kelerius metus mokiniai būtų informuojami apie ekologinės žemdirbystės privalumus, būtų ugdomas vartotojų sąmoningumas, ekologiški produktai būtų geriau atpažįstami, įskaitant ES ženklą. Įgyvendinant šviežių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programą turi būti siekiama šių tikslų, ypač susijusių su ekologiškais vaisias, o papildomos priemonės turi apimti informacijos apie ekologišką žemdirbystę teikimą.
Pakeitimas 5
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
6 konstatuojamoji dalis
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
(6) Todėl Bendrijos parama turėtų būtų skiriama tam tikrų vaisių ir daržovių, perdirbtų vaisių ir daržovių bei bananų sektorių produktų tiekimui moksleiviams į švietimo įstaigas, taip pat su tuo susijusioms logistikos, dalijimo, įrangos, komunikacijos, stebėjimo ir vertinimo išlaidoms bendrai finansuoti. Komisija turėtų nustatyti programos sąlygas.
(6) Bendrijos parama turėtų būti skiriama tam tikrų šviežių vaisių ir daržovių sektorių, perdirbtų vaisių ir daržovių bei bananų sektorių produktų tiekimui moksleiviams į švietimo įstaigas, taip pat su tuo susijusioms logistikos, dalijimo, įrangos, komunikacijos, stebėjimo ir vertinimo, taip pat papildomų priemonių, reikalingų programos veiksmingumui užtikrinti, išlaidoms finansuoti. Komisija turėtų nustatyti programos sąlygas. Ypatingą dėmesį reikėtų skirti produktų, kuriems taikoma ši programa, kokybės ir tvarumo kriterijams; produktai turėtų atitikti pačius griežčiausius standartus ir, pageidautina, kad būtų sezoniniai ir pagaminti vietoje arba, jei įmanoma, Bendrijoje.
Pakeitimas 6
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
7 konstatuojamoji dalis
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
(7) Siekiant užtikrinti tvarkingą vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programos įgyvendinimą, norinčios ja pasinaudoti valstybės narės turėtų prieš tai nacionaliniu arba regioniniu lygmeniu parengti strategiją. Valstybės narės taip pat turėtų nustatyti papildomas priemones, kurių reikia, kad programa būtų sėkminga.
(7) Siekiant užtikrinti tvarkingą šviežių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programos įgyvendinimą, norinčios ja pasinaudoti valstybės narės turėtų prieš tai nacionaliniu arba regioniniu lygmeniu parengti strategiją,kuri taip pat apimtų tikslinių grupių švietimą. Valstybės narės taip pat turėtų nustatyti papildomas švietimo ir logistikos priemones, kurių reikia, kad programa būtų sėkminga, o Komisija turėtų parengti šio reglamento įgyvendinimo gaires. Valstybės narės gali švietimo tikslais įtraukti šias priemones į mokyklų sveikatos ir mitybos mokymo programas.
Pakeitimas 7
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
8 konstatuojamoji dalis
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
(8) Kad nebūtų ribojamas bendras panašių nacionalinių priemonių poveikis, valstybėmsnarėms taip pat turėtų būti leista skirti papildomą nacionalinę pagalbą produktų tiekimui ir su tuo susijusioms išlaidoms bei papildomoms priemonėms, o Bendrijos vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programos neturėtų niekaip apriboti jokių atskirų nacionalinių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programų, kuriomis nepažeidžiama Bendrijos teisė. Tačiau, kad būtų užtikrintas Bendrijos programos poveikis, šia programa neturėtų būti pakeistas esamas nacionalinių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programų ar kitų mokykloms taikomų paskirstymo programų, pagal kurias skirstomi ir vaisiai, finansavimas.
(8) Kad nebūtų ribojamas bendras panašių nacionalinių priemonių poveikis, valstybėsnarės taip pat turėtų būti skatinamos skirti papildomą nacionalinę pagalbą produktų tiekimui ir su tuo susijusioms išlaidoms bei papildomoms priemonėms, o Bendrijos šviežių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programos neturėtų niekaip apriboti jokių atskirų nacionalinių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programų, kuriomis nepažeidžiama Bendrijos teisė. Tačiau, kad būtų užtikrintas Bendrijos programos poveikis, būtina, kad šia programa nebūtų pakeistas esamas daugiamečių nacionalinių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programų ar kitų mokykloms taikomų paskirstymo programų, pagal kurias skirstomi ir vaisiai, nacionalinis finansavimas. Bendrijos finansavimas turi būti papildomojo pobūdžio ir skirtas naujoms programoms arba esamų programų plėtrai finansuoti.
Pakeitimas 8
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
9 konstatuojamoji dalis
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
(9)Siekiant užtikrinti patikimą biudžeto valdymą, reikėtų nustatyti fiksuotą aukščiausią Bendrijos pagalbos ribą ir didžiausią bendro finansavimo normą, o Bendrijos finansinį įnašą į programą reikėtų įtraukti į priemonių, kurios atitinka 2005 m. birželio 21 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 1290/2005 dėl bendrosios žemės ūkio politikos finansavimo 3 straipsnio 1 dalyje nustatyto EŽŪGF finansavimo reikalavimus, sąrašą.
(9) Siekiant užtikrinti patikimą biudžeto valdymą, reikėtų nustatyti fiksuotą aukščiausią Bendrijos pagalbos ribą ir didžiausią bendro finansavimo normą, o Bendrijos finansinį įnašą į programą reikėtų įtraukti į priemonių, kurios atitinka 2005 m. birželio 21 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 1290/2005 dėl bendrosios žemės ūkio politikos finansavimo 3 straipsnio 1 dalyje nustatyto EŽŪGF finansavimo reikalavimus, sąrašą. Jeigu viena ar daugiau valstybių narių nepanaudoja Bendrijos finansavimo, lėšas galima pervesti ir panaudoti kitoms valstybėms narėms.
Pagrindimas
Kuo daugiau vaikų dalyvaus programose, tuo didesnė nauda sveikatai. Kuo daugiau vaikų dalyvauja, tuo daugiau turi būti teikiama pagalbos, kaip ir pagal mokyklų aprūpinimo pienu programą. Turėtų būti galimybė nenorinčių dalyvauti programoje valstybių narių nepanaudotas lėšas naudoti kitose valstybėse narėse.
Pakeitimas 9
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
10 konstatuojamoji dalis
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
(10) Siekiant skirti pakankamai laiko sklandžiam programos įgyvendinimui, ji turėtų būti pradėta įgyvendinti 2009–2010 mokykliniais metais. Jos ataskaita turėtų būti teikiama po trejų metų.
(10) Siekiant skirti pakankamai laiko sklandžiam programos įgyvendinimui, ji turėtų būti pradėta įgyvendinti 2009–2010 mokykliniais metais. Valstybės narės turi kasmet atlikti programos įgyvendinimo ir jos poveikio vertinimą, o po trejų metų Komisija Europos Parlamentui ir Tarybai turi pateikti ataskaitą.Kadangi tik ilgalaikė programa duotų ilgalaikės naudos, būtina užtikrinti šios programos stebėseną ir vertinimą, kad būtų galima nustatyti jos veiksmingumą ir pasiūlyti galimus jos tobulinimo būdus.
Pagrindimas
Valstybės narės atsako už programos administravimą; taigi, kad valstybės narės galėtų teisingai valdyti, joms reikės nuolatos vertinti šią programą tam, kad būtų galima priimti reikiamus sprendimus.
Pakeitimas 10
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
11 konstatuojamoji dalis
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
(11) Kad programa būtų veiksmingesnė, Bendrija turėtų turėti galimybę finansuoti informavimo, stebėjimo ir vertinimo priemones, kuriomis būtų informuojama apie vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programą bei jos tikslus ir apie ryšių mezgimo priemones, susijusias su programa, nepažeisdama savo įgaliojimų pagal 2007 m. gruodžio 17 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 3/2008 dėl žemės ūkio produktams skirtų informavimo ir skatinimo priemonių vidaus rinkoje ir trečiosiose šalyse[4] bendrai finansuoti būtinas papildomas priemones, skirtas informuoti apie vaisių ir daržovių vartojimo naudą sveikatai.
(11) Kad programa būtų veiksmingesnė, Bendrija turėtų turėti galimybę finansuoti informavimo, stebėjimo ir vertinimo priemones, kuriomis būtų informuojama apie šviežių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programą bei jos tikslus ir apie ryšių mezgimo priemones, susijusias su programa, nepažeisdama savo įgaliojimų pagal 2007 m. gruodžio 17 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 3/2008 dėl žemės ūkio produktams skirtų informavimo ir skatinimo priemonių vidaus rinkoje ir trečiosiose šalyse, bendrai finansuoti būtinas papildomas priemones, skirtas informuoti apie vaisių ir daržovių vartojimo naudą sveikatai. Labai svarbu, kad Komisija ES mastu vykdytų didelę šios programos reklamos kampaniją.
Pakeitimas 11
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
2 straipsnio 1 punkto a papunktis
Reglamentas (EB) Nr. 1234/2007
II dalies I antraštinės dalies IV skyriaus IV a skirsnio II a poskirsnio antraštinė dalis
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
VAISIŲ VARTOJIMO SKATINIMO MOKYKLOSE PROGRAMA
ŠVIEŽIŲ VAISIŲ VARTOJIMO SKATINIMO MOKYKLOSE PROGRAMA
Pagrindimas
Perdirbti vaisių ir daržovių produktai mitybos požiūriu yra mažiau vertingi, todėl jiems neturi būti taikomas šis reglamentas. Turint mintyje tikslą siekti, kad Europos vaikai maitintųsi sveikesniu maistu, turi būti remiamas tik šviežių vaisių ir daržovių nemokomas dalijimas.
Pakeitimas 12
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
2 straipsnio 1 punkto a papunktis
Reglamentas (EB) Nr. 1234/2007
II dalies I antraštinės dalies IV skyriaus IV a skirsnio II a poskirsnio 103 g straipsnio antraštinė dalis
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
Pagalba vaisių, daržovių ir bananų produktų tiekimui moksleiviams
Pagalba vaisių, daržovių ir bananų tiekimui moksleiviams
Pagrindimas
Perdirbti vaisių ir daržovių produktai mitybos požiūriu yra mažiau vertingi, todėl jiems neturi būti taikomas šis reglamentas. Turint mintyje tikslą siekti, kad Europos vaikai maitintųsi sveikesniu maistu, turi būti remiamas tik šviežių vaisių ir daržovių nemokomas dalijimas.
Pakeitimas 13
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
103 ga straipsnio 1 dalis
Reglamento 2 straipsnis, kuriuo iš dalies keičiama Reglamento (EB) Nr. 1234/2007 IIa poskirsnio 103ga straipsnio 1 dalis
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
1. Komisijos nustatytomis sąlygomis nuo 2009–2010 mokyklinių metų skiriama Bendrijos pagalba tam tikrų vaisių ir daržovių, perdirbtų vaisių ir daržovių bei bananų sektorių produktų, kuriuos turėtų nustatyti Komisija, tiekimui moksleiviams į švietimo įstaigas; ji taip pat gali būti skiriama tam tikroms su tuo susijusioms logistikos, skirstymo, įrangos, komunikacijos, stebėjimo ir vertinimo išlaidoms finansuoti.
1. Komisijos nustatytomis sąlygomis nuo 2009–2010 mokyklinių metų skiriama Bendrijos pagalba tam tikrų ES pagamintų šviežiųvaisių ir daržovių sektorių Komisijos parinktų produktų, kuriuos turėtų detaliau nustatyti valstybės narės, tiekimui moksleiviams į švietimo ir ikimokyklines įstaigas; ji taip pat skiriama tam tikroms su tuo susijusioms logistikos, skirstymo, įrangos, komunikacijos, stebėjimo ir vertinimo išlaidoms finansuoti, taip pat papildomoms priemonėms, kuriųreikia programos veiksmingumui užtikrinti, finansuoti.
Komisija ir valstybės narės, vadovaudamosi sveikatingumo kriterijais, kaip antai mažiausias įmanomas nenatūralių ir sveikatai kenksmingų priedų kiekis, parenka daržoves ir vaisius, kurie turi būti kiek įmanoma šviežesni, sezoniniai ir prieinami mažomis kainomis.
Pirmenybė turi būti teikiama vietos produktams siekiant išvengti nereikalingo transportavimo ir aplinkos taršos.
Jei yra galimybių gauti ekologiškų vietos vaisių ir daržovių,jiems reikia skirti ypatingą dėmesį.
Pakeitimas 14
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
2 straipsnio 1 punkto a papunktis
Reglamentas (EB) Nr. 1234/2007
II dalies I antraštinės dalies IV skyriaus IV a skirsnio II a poskirsnio 103 g straipsnio 2 dalis
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
2. Programoje norinčios dalyvauti valstybės narės prieš tai nacionaliniu arba regioniniu lygmeniu parengia programos įgyvendinimo strategiją. Valstybės narės taip pat nustato papildomas priemones, kurių reikia, kad programa būtų veiksminga.
2. Programoje norinčios dalyvauti valstybės narės prieš tai nacionaliniu arba regioniniu lygmeniu parengia programos įgyvendinimo strategiją, kurioje atsižvelgiama į vietovių, kuriose auginami vaisiai ir daržovės, dirvožemio ypatybes ir klimato sąlygas.Atsižvelgiant į tai, atitinkamiems produktams teikiama Bendrijos pirmenybė. Tos pačios valstybės narės taip pat užtikrina Bendrijos ir nacionalinių finansinių išteklių, būtinų programos įgyvendinimui, ir nustato papildomas priemones, kurių reikia, kad programa būtų veiksminga, pirmenybę teikiant ikimokyklinio ugdymo įstaigų auklėtiniams ir pradinių mokyklų mokiniams, kuriems nemokami vaisiai turi būti dalijami kasdien.
Valstybės narės, remdamosi šia strategija, be kita ko, nustato:
- produktus, kurie bus dalijami, atsižvelgdamos į turimus atitinkamus sezoninius ir vietos produktus;
- mokinių, kurie naudojasi programa, amžiaus grupes;
- programoje dalyvaujančių mokyklų sąrašą.
Laikydamosi objektyvių kriterijų, įgyvendinamos programą valstybės narės teikia pirmenybę vietoje užaugintiems tradiciniams vaisiams ir daržovėms ir remia smulkius ūkininkus.
Papildomos priemonės apima su sveikata ir mityba susijusių patarimų ir informacijos apie šviežių vaisių naudą sveikatai teikimą atsižvelgiant į mokinių amžių, taip pat informacijos apie ekologiško ūkininkavimo ypatybes teikimą.
Pakeitimas 15
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
2 straipsnio 1 punkto a papunktis
Reglamentas (EB) Nr. 1234/2007
II dalies I antraštinės dalies IV skyriaus IV a skirsnio II a poskirsnio 103 g a straipsnio 3 dalies a punktas
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
(a) viršyti 90 mln. EUR per vienerius mokyklinius metus,
(a) viršyti 500 mln. EUR per vienerius mokyklinius metus,
Pagrindimas
Dėl to, kad labai padidėjo maisto produktų kainos, liko daug nepanaudotų pagal 2 išlaidų kategoriją (žemės ūkio išlaidos) numatytų lėšų.
Pakeitimas 16
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
2 straipsnio 1 punkto a papunktis
Reglamentas (EB) Nr. 1234/2007
II dalies I antraštinės dalies IV skyriaus IV a skirsnio II a poskirsnio 103 g a straipsnio 3 dalies b punktas
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
b) viršyti 50 % (regionuose, kurie atitinka reikalavimus pagal konvergencijos tikslą – arba 75 %) 1 dalyje minimų tiekimo ir susijusių išlaidų,
b) viršyti tiekimo ir susijusias išlaidas bei su papildomomis priemonėmis susijusiasišlaidas, kaip nurodyta 1 dalyje,
Pakeitimas 17
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
2 straipsnio 1 punkto a papunktis
Reglamentas (EB) Nr. 1234/2007
II dalies I antraštinės dalies IV skyriaus IV a skirsnio II a poskirsnio 103 g a straipsnio 3 dalies c punktas
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
c) dengti ne 1 dalyje minimas tiekimo ir susijusias išlaidas, ir
c) dengti ne tiekimo ir susijusias išlaidas ir papildomų priemonių, reikalingų programos veiksmingumui užtikrinti, išlaidas, kaip nurodyta 1 dalyje, ir
Pakeitimas 18
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
2 straipsnio 1 punkto a papunktis
Reglamentas (EB) Nr. 1234/2007
II dalies I antraštinės dalies IV skyriaus IV a skirsnio II a poskirsnio 103 g a straipsnio 3 dalies d punktas
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
d) pakeisti dabartinio esamų nacionalinių vaisių vartojimo skatinimo programų arba kitų mokykloms taikomų paskirstymo programų, pagal kurias skirstomi ir vaisiai, finansavimo.
d) pakeisti dabartinio esamų nacionalinių vaisių vartojimo skatinimo programų arba kitų mokykloms taikomų paskirstymo programų, pagal kurias skirstomi ir vaisiai, viešojo finansavimo.
Pagrindimas
Šis pakeitimas tiesiog paaiškina, kad d punkto nuostatos taikomos tik viešajam finansavimui, kaip tai galima suprasti iš dabartinės formuluotės. Privačiajam finansavimui, pavyzdžiui, dovanotoms lėšoms, d punkto nuostatos neturi būti taikomos.
Pakeitimas 19
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
2 straipsnio 1 punkto a papunktis
Reglamentas (EB) Nr. 1234/2007
II dalies I antraštinės dalies IV skyriaus IV a skirsnio II a poskirsnio 103 ga straipsnio 5 dalis
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
5. Bendrijos vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programa neturi niekaip apriboti jokių atskirų nacionalinių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programų, kuriomis nepažeidžiama Bendrijos teisė.
5. Bendrijos šviežių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programa neturi niekaip apriboti jokių atskirų nacionalinių šviežių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programų, kuriomis nepažeidžiama Bendrijos teisė. Bandomieji projektai, kurie tam tikrą laiką buvo vykdomi keliose mokymo įstaigose eksperimentavimo tikslu, nelaikomi nacionalinėmis programomis, kaip nurodyta 3d dalyje.
Pagrindimas
Tikslas – patikslinti „esamų nacionalinių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programų“ sąvoką, kad būtų galima lengviau taikyti papildomumo principą. Nuo 2008 mokyklinių metų pradžios labai nedaug Prancūzijos mokyklų buvo vykdomos bandomosios vaisių dalijimo mokyklose programos; 50 proc. finansavimo buvo skirta iš viešųjų (vietos ir regionų valdžios institucijų) lėšų, o 50 proc. finansavimo buvo skirta iš privačių (be kitų institucijų ir už prevenciją atsakingų institucijų bei sveikatos draudikų) lėšų.
Pakeitimas 20
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
2 straipsnio 1 punkto a papunktis
Reglamentas (EB) Nr. 1234/2007
II dalies I antraštinės dalies IV skyriaus IV a skirsnio II a poskirsnio 103 g straipsnio 6 dalis
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
6. Pagal Reglamento (EB) Nr. 1290/2005 5 straipsnį Bendrija taip pat gali finansuoti informavimo, stebėjimo ir vertinimo priemones, susijusias su vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programa, įskaitant visuomenės informavimą apie programą, ir susijusias ryšių mezgimo priemones.“;
6. Pagal Reglamento (EB) Nr. 1290/2005 5 straipsnį Bendrija taip pat gali finansuoti informavimo, stebėjimo ir vertinimo priemones, susijusias su šviežių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programa, įskaitant visuomenės informavimą apie programą, ir susijusias ryšių mezgimo priemones“;
Pagrindimas
Perdirbti vaisių ir daržovių produktai mitybos požiūriu yra mažiau vertingi, todėl jiems neturi būti taikomas šis reglamentas. Turint mintyje tikslą siekti, kad Europos vaikai maitintųsi sveikesniu maistu, turi būti remiamas tik šviežių vaisių ir daržovių nemokomas dalijimas.
Pakeitimas 21
Pasiūlymas dėl reglamento – iš dalies keičiantis aktas
2 straipsnio 3 punktas
Reglamentas (EB) Nr. 1234/2007
184 straipsnio 6 dalis
Komisijos siūlomas tekstas
Pakeitimas
6) Europos Parlamentui ir Tarybai iki 2012 m. rugpjūčio 31 d. dėl 103ga straipsnyje numatytos vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programos taikymo, jei būtina, papildant atitinkamais pasiūlymais. Ataskaitoje visų pirma nagrinėjama, kokiu mastu programa padėjo paskatinti veiksmingų vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programų diegimą valstybėse narėse ir kaip programa padėjo pagerinti vaikų mitybos įpročius.
6) Europos Parlamentui ir Tarybai iki 2012 m. rugpjūčio 31 d. dėl 103ga straipsnyje numatytos vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programos taikymo, jei būtina, papildant atitinkamais pasiūlymais. Ataskaitoje visų pirma nagrinėjama:
- kokiu mastu programa padėjo paskatinti veiksmingų vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programų diegimą valstybėse narėse ir kaip programa padėjo pagerinti vaikų mitybos įpročius;
- kokiu mastu dalies nacionalinių programai finansuoti reikalingų lėšų parūpinimo būdas, pavyzdžiui, tėvų įnašai, turėjo ar neturėjo įtakos programos apimčiai ir jos veiksmingumui;
- nacionalinių papildomų priemonių tinkamumas ir poveikis, visų pirma, kaip šviežių vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programa ir papildoma informacija apie sveiką mitybą buvo įtrauktos į nacionalines mokymo programas;
AIŠKINAMOJI DALIS
ĮVADAS
Palyginti su PSO rekomendacija per dieną suvartoti bent 400 g vaisių ir daržovių, Europos Sąjungoje jų vartojama kur kas mažiau. Be to, vartojimas mažėja. Kartu pastebima vaikų nutukimo epidemija; manoma, kad Europos Sąjungoje maždaug 22 mln. vaikų turi antsvorio, iš jų 5,1 mln. turi labai daug antsvorio.
Vartojant daug vaisių ir daržovių mažėja daugelio ligų rizika, užkertamas kelias antsvoriui ir dideliam antsvoriui. Mitybos įpročiai įgyjami vaikystėje ir esama duomenų, kad vaikai, vaikystėje įpratę valgyti daug vaisių ir daržovių, tai daro ir būdami suaugę.
2007 m. vaisių ir daržovių rinkos organizavimas iš esmės reformuotas – labiau orientuojamasi į rinką ir taip jos organizavimas derinamas su kitomis modernizuotos bendrosios Europos žemės ūkio politikos sritimis. Atsakomybė už krizių prevenciją ir valdymą tenka gamintojų organizacijoms, pagalba eksportui ir perdirbimui panaikinta, o vaisiai ir daržovės dabar visiškai integruoti į bendrosios išmokos sistemą. Kitaip tariant, pasiūlą lemia paklausa. Reformuojant vaisių ir daržovių rinkos organizavimą vieningai nuspręsta keisti mažėjančio vaisių ir daržovių vartojimo tendenciją. Didesnė paklausa pirmiausia prisidės prie visuomenės sveikatos gerėjimo, bet taip pat bus naudinga ir vaisius bei daržoves auginantiems Europos ūkininkams.
Sveikatos aspektas – svarbiausia priežastis, kodėl ES pradedama vykdyti vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programa.
BIUDŽETAS
Antsvoris didina širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto, didelio kraujo spaudimo ir tam tikrų formų vėžio riziką. Šios ligos – viena didžiausių grėsmių ES visuomenės sveikatai, o gydymo išlaidos – sunki našta valstybių narių sveikatos priežiūros biudžetams. Poveikio vertinime Komisija remiasi dviem tyrimais (šių tyrimų atlikta itin mažai), kuriais siekiama susieti sveikatos priežiūros išlaidas ir per mažą vaisių ir daržovių vartojimą. Vertinant šiuo požiūriu, išlaidos vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programai turėtų būti laikomos valstybių narių sveikatos priežiūros biudžetų lėšų taupymu, turinčiu bendrą teigiamą poveikį – visų pirma visuomenės sveikatai, taip pat ir Europos ekonomikai. Kol bus pasiekta, kad per dieną būtų suvartojama 600 g – šį kiekį keli ekspertai rekomenduoja vyresniems kaip 11 m. amžiaus žmonėms – patartina vaisių ir daržovių suvartoti kuo daugiau, tada atitinkamai daugiau bus sutaupyta lėšų. Prevencija yra pigesnė už gydymą.
Komisija siūlo Bendrijos biudžete numatyti 90 mln. EUR. Už šias lėšas būtų galima užtikrinti vieną vaisių vieną dieną per savaitę trisdešimt savaičių per metus vaikams nuo šešerių iki dešimties metų amžiaus. Valstybės narės šią programą gali papildyti arba išplėsti, bet negali jos taikyti vietoje esamų nuolatinių programų.
Norint pasiekti visus įmanomus vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programos įgyvendinimo rezultatus, būtina skirti kur kas daugiau lėšų. Norint pakeisti mitybos įpročius ar padaryti poveikį visuomenės sveikatai, neužtenka vieno vaisiaus per savaitę. Pagal vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programą kiekvienam moksleiviui per dieną turėtų būti skiriama porcija vaisių ir programa turėtų būti taikoma ne vien moksleiviams nuo šešerių iki dešimties metų amžiaus, kaip siūlo Komisija.
Siekiant apimti daug skirtingų jau esamų ES tradicijų ir programų, vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programa turi būti pakankamai lanksti, kad ją būtų galima pritaikyti pagal vietos, regionines ir valstybės lygio sąlygas. Šis lankstumas turėtų būti taikomas ir valstybių narių skiriamam bendram finansavimui – kiekvienai valstybei narei turėtų būti palikta teisė spręsti, kaip bus finansuojamas jos įnašas (iš nacionalinio, regiono ar vietos biudžetų, iš tėvų įmokų ir kt.).
MOKYKLŲ APRŪPINIMAS VAISIAIS IR PIENU
Daugiau kaip 30 metų skirstant moksleiviams pieną teikiama įvairių formų ES pagalba. 2006–2007 mokslo metais 22 valstybių narių mokykloms paskirstyta 305 000 tonų pieno, ES tam skyrė daugiau kaip 50 mln. eurų. Mokyklų aprūpinimo pienu taisyklės supaprastintos, o produktų pasirinkimas išplėstas – valstybės narės dabar gali nuspręsti pirmenybę teikti neriebiems pieno produktams, todėl vykdant šią programą dabar užtikrinamas maistingumas.
Mokyklų aprūpinimo pienu biudžetas neribojamas, ribojamas tik pieno kiekis – vienam moksleiviui per dieną gali būti skiriama 0,25 l. Tai reiškia, kad kuo daugiau programos dalyvių, tuo daugiau pagalbos skiriama. Atitinkamą sistemą pageidautina taikyti ir vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programai – pagal ją būtų galima riboti vienam moksleiviui per dieną skiriamos vaisių porcijos kiekį.
Malonu matyti, kad Komisija pasinaudojo plačia patirtimi, įgyta taikant mokyklų aprūpinimo pienu programą.
Apibendrindamas pranešėjas norėtų paraginti Komisiją nuolat informuoti Europos Parlamentą apie produktų, kuriuos Bendrijos lygmeniu patvirtinta įtraukti į vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programą, sąrašą.
Vincenzo Aita, Peter Baco, Niels Busk, Luis Manuel Capoulas Santos, Giovanna Corda, Albert Deß, Gintaras Didžiokas, Konstantinos Droutsas, Constantin Dumitriu, Michl Ebner, Duarte Freitas, Ioannis Gklavakis, Lutz Goepel, Friedrich-Wilhelm Graefe zu Baringdorf, Esther Herranz García, Lily Jacobs, Elisabeth Jeggle, Heinz Kindermann, Stéphane Le Foll, Véronique Mathieu, Mairead McGuinness, Rosa Miguélez Ramos, Neil Parish, María Isabel Salinas García, Agnes Schierhuber, Willem Schuth, Czesław Adam Siekierski, Alyn Smith, Petya Stavreva, Donato Tommaso Veraldi
Posėdyje per galutinį balsavimą dalyvavęs (-ę) pavaduojantis (-ys) narys (-iai)
Katerina Batzeli, Esther De Lange, Maria Petre, Zdzisław Zbigniew Podkański, Struan Stevenson
Posėdyje per galutinį balsavimą dalyvavęs (-ę) pavaduojantis (-ys) narys (-iai) (178 straipsnio 2 dalis)