POROČILO o predlogu Sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o oblikovanju večletnega programa Skupnosti za zaščito otrok, ki uporabljajo internet in druge komunikacijske tehnologije

14.10.2008 - (KOM(2008)0106 – C6‑0092/2008 – 2008/0047(COD)) - ***I

Odbor za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve
Poročevalka: Roberta Angelilli

Postopek : 2008/0047(COD)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
A6-0404/2008
Predložena besedila :
A6-0404/2008
Sprejeta besedila :

OSNUTEK ZAKONODAJNE RESOLUCIJE EVROPSKEGA PARLAMENTA

o predlogu Sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o oblikovanju večletnega programa Skupnosti za zaščito otrok, ki uporabljajo internet in druge komunikacijske tehnologije (KOM(2008)0106 – C6‑0092/2008 – 2008/0047(COD))

(Postopek soodločanja: prva obravnava)

Evropski parlament,

–   ob upoštevanju predloga Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu (KOM(2008)0106),

–   ob upoštevanju člena 251(2) in člena 153 Pogodbe ES, na podlagi katerih je Komisija Parlamentu podala predlog (C6‑0092/2008),

–   ob upoštevanju člena 51 svojega poslovnika,

–   ob upoštevanju poročila Odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve in mnenj Odbora za pravice žensk in enakost spolov, Odbora za kulturo in izobraževanje, Odbora za proračun ter Odbora za pravne zadeve (A6‑0404/2008),

1.  odobri predlog Komisije, kakor je bil spremenjen;

2.  meni, da mora biti referenčni finančni znesek 55 000 000 EUR iz zakonodajnega predloga za izvajanje programa za obdobje od 1. januarja 2009 do 31. decembra 2013 v skladu z zgornjo mejo iz podrazdelka 1a večletnega finančnega okvira za obdobje 2007-2013;

3.  poziva Komisijo, naj zadevo ponovno predloži Parlamentu, če namerava svoj predlog bistveno spremeniti ali nadomestiti z drugim besedilom;

4.  naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji.

Predlog spremembe  1

Predlog sklepa

Uvodna izjava 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(1) Prodor interneta in uporaba komunikacijskih tehnologij, kot so mobilni telefoni, v Skupnosti še vedno zelo naraščata in ponujata vsem državljanom velike priložnosti, kot so udeležba, interaktivnost in ustvarjalnost. Še naprej pa obstajajo tveganja za otroke in zlorabo tehnologij, zaradi spreminjajočih se tehnologij in socialnega vedenja pa še naprej nastajajo nova tveganja in zlorabe. Da bi spodbudili koriščenje priložnosti in pozitivnih učinkov, ki jih nudijo internet in druge spletne tehnologije, je treba sprejeti tudi ukrepe za spodbujanje varnejše uporabe.

(1) Prodor interneta in uporaba komunikacijskih tehnologij, kot so mobilni telefoni, v Skupnosti še vedno zelo naraščata in ponujata vsem državljanom velike priložnosti, kot so udeležba, interaktivnost in ustvarjalnost. Vendar še naprej obstajajo tveganja za otroke in zlorabo tehnologij, zaradi spreminjajočih se tehnologij in socialnega vedenja pa še naprej nastajajo nova tveganja in zlorabe. Na ravni EU je treba sprejeti ukrepe, da se zaščiti telesna, duševna in moralna integriteta otrok, ki bi jim dostop do neprimernih vsebin lahko škodoval. Da bi spodbudili koriščenje priložnosti in pozitivnih učinkov, ki jih nudijo internet in druge komunikacijske tehnologije, je poleg tega treba sprejeti tudi ukrepe za spodbujanje varnejše uporabe.

Predlog spremembe  2

Predlog sklepa

Uvodna izjava 4

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(4) Še naprej bo obstajala potreba po ukrepih na področju vsebin, potencialno škodljivih za otroke, in na področju nezakonitih vsebin, zlasti gradiv z zlorabo otrok. Enako velja za otroke, ki postanejo žrtve škodljivega in nezakonitega vedenja, kar privede do telesne in psihološke škode, in za otroke, ki so zavedeni v posnemanje takšnega ravnanja, s čimer škodujejo sebi in drugim.

(4) Še naprej bo obstajala potreba po ukrepih na področju vsebin, potencialno škodljivih za otroke, zlasti pornografskih vsebin, in na področju nezakonitih vsebin, zlasti gradiv z zlorabo otrok Enako velja za otroke, ki postanejo žrtve škodljivega in nezakonitega vedenja, kar privede do telesne in psihološke škode, in za otroke, ki so zavedeni v posnemanje takšnega ravnanja, s čimer škodujejo sebi in drugim. Posebej bi si bilo treba prizadevati za to, da se raziščejo možne rešitve, kako z informacijsko in komunikacijsko tehnologijo preprečiti namerne predloge za srečanje med odraslim in otrokom z namenom spolne zlorabe ali kaznivega dejanja, pri tem pa je treba posebno pozornost nameniti sistemu pomoči sebi enakih.

Predlog spremembe  3

Predlog sklepa

Uvodna izjava 4 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(4a) Dejavnosti bi morale biti usmerjene tudi v preprečevanje viktimizacije otrok z grožnjami, nadlegovanjem in poniževanjem preko interneta in/ali interaktivnih digitalnih tehnologij, tudi mobilnih telefonov.

Predlog spremembe  4

Predlog sklepa

Uvodna izjava 5

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(5) Sklenitev mednarodnega sporazuma o pravno zavezujočih pravilih je zaželena, vendar to ne bo doseženo hitro. Tudi če bi takšen sporazum sklenili, ta sam po sebi ne bo zadoščal za zagotovitev izvrševanja teh pravil ali za zagotovitev zaščite ogroženih.

črtano

Predlog spremembe  5

Predlog sklepa

Uvodna izjava 7 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(7a) Program iz tega sklepa bi moral biti med drugim usmerjen v oblikovanje izobraževalnih paketov za učitelje, skrbnike in starše

Predlog spremembe  6

Predlog sklepa

Uvodna izjava 8

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(8) Razvijajoče se tehnologije, spremembe v načinih uporabe interneta in drugih komunikacijskih tehnologij s strani odraslih in otrok ter premiki v socialnem vedenju vodijo do novih tveganj za otroke. Bazo znanja, ki jo je mogoče uporabiti pri oblikovanju učinkovitih ukrepov, je treba okrepiti, da bi bolje razumeli te spremembe. Več ukrepov bo treba združiti na raznolik in dopolnjevalen način; to bo vključevalo na primer nadaljnji razvoj podpornih tehnologij in spodbujanje najboljše prakse za kodekse ravnanja, ki vključujejo splošno sprejete norme vedenja ali sodelovanje z industrijo v zvezi z dogovorjenimi cilji.

(8) Razvijajoče se tehnologije, spremembe v načinih uporabe interneta in drugih komunikacijskih tehnologij s strani odraslih in otrok ter premiki v socialnem vedenju vodijo do novih tveganj za otroke. Bazo znanja, ki jo je mogoče uporabiti pri oblikovanju učinkovitih ukrepov, je treba okrepiti, da bi bolje razumeli te spremembe. Več ukrepov bo treba združiti na raznolik in dopolnjevalen način; to bo vključevalo na primer sprejemanje ukrepov za spodbujanje varne in odgovorne uporabe interneta, nadaljnji razvoj podpornih tehnologij in spodbujanje najboljše prakse za kodekse ravnanja, ki vključujejo splošno sprejete norme vedenja ali sodelovanje z industrijo v zvezi z dogovorjenimi cilji.

Predlog spremembe  7

Predlog sklepa

Uvodna izjava 8 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(8a) Program bi moral nadalje podpirati ukrepe za spodbujanje pozitivnih vsebin za otroke.

Predlog spremembe  8

Predlog sklepa

Uvodna izjava 8 b (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(8b) Ker se medijski prostor zaradi novih tehnologij in medijskih inovacij spreminja, je treba naučiti otroke, pa tudi starše, skrbnike in vzgojitelje, da bodo spletne informacijske storitve uporabljali varno in učinkovito.

Predlog spremembe  9

Predlog sklepa

Uvodna izjava 8 c (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(8c) Treba si je prizadevati za zaščito otrok, na primer z razvojem učinkovitih sistemov za preverjanje starosti in prostovoljne certifikacijske oznake.

Predlog spremembe  10

Predlog sklepa

Uvodna izjava 9 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(9a) Vse države članice so ratificirale Konvencijo ZN o otrokovih pravicah z dne 20. novembra 1989, po kateri morajo države sprejeti vse nacionalne, dvostranske in večstranske ukrepe, ki so potrebni, da se prepreči kakršno koli izkoriščanje otrok, in, kadar je to ustrezno, v mednarodnem sodelovanju sprejeti vse zakonodajne, upravne in druge ukrepe, ki so potrebni za podpiranje pravic, priznanih v tej konvenciji.

Predlog spremembe  11

Predlog sklepa

Uvodna izjava 14

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(14) Ta sklep spoštuje temeljne pravice in upošteva načela iz Listine Evropske unije o temeljnih pravicah, zlasti iz členov 7, 8 in 24 Listine –

(14) Ta sklep spoštuje temeljne pravice in upošteva načela iz Listine Evropske unije o temeljnih pravicah, zlasti iz členov 3(1), 7, 8 in 24 Listine –

Predlog spremembe  13

Predlog sklepa

Člen 1 – odstavek 1 – pododstavek 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Program se bo imenoval program „Varnejši internet“ (v nadaljnjem besedilu „program“).

Program se bo imenoval program „Varnejši internet“1 (v nadaljnjem besedilu „program“).

 

1 Naslov programa se mora prevesti v vse jezike.

Predlog spremembe  14

Predlog sklepa

Člen 1 – odstavek 1 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

1a. Za namen tega sklepa „otroci“ pomenijo osebe, stare manj kot 18 let, razen če jim ustrezna nacionalna zakonodaja pod nekaterimi pogoji da polno pravno sposobnost pred to starostjo.

Predlog spremembe  15

Predlog sklepa

Člen 1 – odstavek 2 – pododstavek 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

2. Za dosego celovitega cilja programa se je treba osredotočiti na naslednja področja delovanja:

2. Za dosego celovitega cilja programa se je treba osredotočiti na naslednja področja delovanja:

(a) zmanjševanje nezakonite vsebine in obravnava škodljivega vedenja na spletu;

(a) zagotavljanje ozaveščanja javnosti;

(b) spodbujanje varnejšega spletnega okolja;

(b) boj proti nezakoniti vsebini in škodljivemu vedenju na spletu;

(c) zagotavljanje ozaveščanja javnosti;

(c) spodbujanje varnejšega spletnega okolja;

(d) vzpostavitev baze znanja.

(d) vzpostavitev baze znanja.

Predlog spremembe  16

Predlog sklepa

Člen 3 – odstavek 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

2.        Komisija na podlagi tega sklepa pripravi delovni program.

2. Komisija na podlagi tega sklepa pripravi letne delovne programe.

Predlog spremembe  17

Predlog sklepa

Člen 3 – odstavek 2 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

2a. Pri izvajanju programa Komisija v tesnem sodelovanju z državami članicami zagotovi, da se ta v splošnem sklada z drugimi ustreznimi politikami, programi in ukrepi Skupnosti ter jih dopolnjuje.

Predlog spremembe  18

Predlog sklepa

Člen 3 – odstavek 3 – točka (a)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(a) sprejetja in sprememb delovnega programa, vključno z določitvijo prednostnih področij za mednarodno sodelovanje;

(a) sprejetja in sprememb letnih delovnih programov, vključno z določitvijo prednostnih področij za mednarodno sodelovanje;

Predlog spremembe  19

Predlog sklepa

Člen 3 – odstavek 3 – točka (b)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(b) kakršnega koli odstopanja od pravil iz Priloge III;

črtano

Predlog spremembe  20

Predlog sklepa

Člen 3 – odstavek 3 – točka (b a) (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(ba) ocenjevanja projektov, ki so v okviru razpisov za zbiranje predlogov predlagani za denarno podporo Skupnosti, če je ocenjeni znesek prispevka Skupnosti enak ali višji od 500 000 EUR;

Predlog spremembe  21

Predlog sklepa

Člen 3 – odstavek 4

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

4. Komisija obvesti odbor iz člena 4 o napredku pri izvajanju programa.

4. Komisija obvesti odbor iz člena 4 o napredku pri izvajanju programa. Komisija predvsem takoj obvesti odbor o vseh odločitvah o izboru pri zadevah, ki ne spadajo v področje odstavka 3.

Predlog spremembe  22

Predlog sklepa

Priloga I – Uvod – odstavek 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Cilj programa je spodbujati varnejšo uporabo interneta in drugih komunikacijskih tehnologij, zlasti za otroke, ter boj proti nezakoniti vsebini in škodljivemu vedenju na spletu.

Cilj programa je spodbujati varnejšo uporabo interneta in drugih komunikacijskih tehnologij, v zvezi s tem izobraževati uporabnike, zlasti za otroke, starše, vzgojitelje in skrbnike ter boj proti nezakoniti vsebini in škodljivemu vedenju na spletu.

Predlog spremembe  23

Predlog sklepa

Priloga I – Uvod – odstavek 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Splošni cilj programa je spodbujati varnejšo uporabo interneta in drugih komunikacijskih tehnologij (v nadaljnjem besedilu „spletne tehnologije“), zlasti s strani otrok, spodbujati varno spletno okolje, zmanjšati količino nezakonite vsebine, ki se razširja po spletu, obravnavati potencialno škodljivo vedenje na spletu ter ozaveščati javnost o tveganjih na spletu in previdnostnih ukrepih.

Splošni cilj programa je spodbujati varnejšo uporabo interneta in drugih komunikacijskih tehnologij (v nadaljnjem besedilu „spletne tehnologije“), zlasti s strani otrok, spodbujati varno spletno okolje, zmanjšati količino nezakonite vsebine, ki se razširja po spletu, obravnavati potencialno škodljivo vedenje na spletu (vključno s psihološko manipulacijo otrok z namenom spolne zlorabe ali „navezovanjem stikov“, elektronskim nadlegovanjem ter elektronskimi datotekami, ki prikazujejo fizično in/ali psihološko agresijo) ter ozaveščati javnost o tveganjih na spletu in previdnostnih ukrepih, pa tudi razvijati pedagoška orodja na podlagi najboljših primerov iz prakse.

Predlog spremembe  24

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 1 – naslov

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

1. Zmanjševanje nezakonite vsebine in obravnava škodljivega vedenja na spletu

1. Boj proti nezakoniti vsebini in škodljivemu vedenju na spletu

Predlog spremembe  25

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 1 – točka 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

1. Zagotavljanje kontaktnih točk javnosti, kjer se lahko prijavita nezakonita vsebina in škodljivo vedenje na spletu. Dejavnosti zagotovijo, da so te kontaktne točke učinkovite in prepoznavne za javnost, tesno povezane z drugimi ukrepi na nacionalni ravni in da na evropski ravni sodelujejo z namenom obravnave čezmejnih vprašanj in izmenjave najboljših praks.

1. Zagotavljanje kontaktnih točk javnosti, oglaševanje njihovega obstoja in zagotavljanje odprtih telefonskih številk, kjer se lahko prijavita nezakonita vsebina in škodljivo vedenje na spletu. Dejavnosti zagotovijo, da so te kontaktne točke učinkovite in prepoznavne za javnost, tesno povezane z drugimi ukrepi na nacionalni ravni (zlasti s posebnimi policijskimi enotami za kibernetski kriminal) in da na evropski ravni sodelujejo z namenom obravnave čezmejnih vprašanj in izmenjave najboljših praks. Kontaktne točke bodo javnosti zagotovile tudi potrebne informacije o tem, kako prijaviti nezakonito vsebino in oceniti vsebino spletnih informacijskih storitev, ki bi lahko škodovale telesni, duševni in moralni integriteti otrok.

Predlog spremembe  26

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 1 – točka 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

3. Spodbujanje uporabe tehničnih rešitev za ustrezno obravnavo nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu. Dejavnosti bodo spodbujale razvoj ali prilagoditev učinkovitih tehnoloških orodij za ustrezno obravnavo nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu, namenjenih splošni uporabi s strani zainteresiranih strani.

3. Spodbujanje uporabe tehničnih rešitev za ustrezno obravnavo nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu ter obveščanje končnih uporabnikov o tem, kako se ta tehnologija lahko uporablja. Dejavnosti bodo spodbujale oblikovanje, razvoj ali prilagoditev in/ali podporo učinkovitih tehnoloških orodij za ustrezno obravnavo nezakonite vsebine in boj proti škodljivemu vedenju na spletu, zlasti tista orodja, ki so na voljo brezplačno in so namenjena splošni uporabi s strani zainteresiranih strani, ter bodo podpirale ponudnike storitev, da spodbujajo varno in odgovorno uporabo povezav, da bi otroke zaščitili pred nezakonitimi in škodljivimi dejavnostmi. Zainteresirane strani morajo biti o razpoložljivi tehnologiji in njeni ustrezni uporabi obveščene. Med drugim bi lahko preučili tudi te ukrepe:

 

(a) sprejetje oznake kakovosti za ponudnike storitev, da lahko uporabniki zlahka preverijo, ali je ponudnik sprejel kodeks ravnanja,

 

(b) uporaba filtrov s strani končnih uporabnikov, ki bi preprečili, da bi informacije, ki škodujejo telesni, duševni in moralni integriteti otrok, prehajale prek spletnih tehnologij,

 

(c) podpora in pospeševanje ukrepov za spodbujanje pozitivnih vsebin za otroke,

 

(d) ugotavljanje, kako učinkovita so orodja, razvita v sodelovanju s sektorjem interneta, ki organom pregona omogočajo, da izsledijo storilce kaznivih dejanj na spletu.

Predlog spremembe  27

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 1 – točka 4

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

4. Spodbujanje sodelovanja ter izmenjave informacij, izkušenj in najboljših praks med zainteresiranimi stranmi na nacionalni in evropski ravni. Dejavnosti bodo namenjene izboljšanju usklajevanja zainteresiranih strani, vključenih v preprečevanje distribucije nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu, ter bodo spodbujale sodelovanje in prizadevanja teh zainteresiranih strani.

4. Spodbujanje sodelovanja ter izmenjave informacij, izkušenj in najboljših praks med zainteresiranimi stranmi na nacionalni in evropski ravni. Dejavnosti bodo namenjene izboljšanju usklajevanja zainteresiranih strani, vključenih v preprečevanje distribucije nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu, ter bodo spodbujale sodelovanje in prizadevanja teh zainteresiranih strani. Dejavnosti bodo še posebej spodbujale mednarodno izmenjavo znanja in zamisli med vladami, organi pregona, odprtimi telefonskimi številkami, bančnimi/finančnimi ustanovami, izdajatelji kreditnih kartic, svetovalnimi centri za zlorabe otrok in društvi prijateljev mladine ter sektorjem interneta.

Predlog spremembe  28

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 1 – točka 5

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

5. Krepitev sodelovanja, izmenjave informacij in izkušenj pri preprečevanju nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu na mednarodni ravni. Dejavnosti bodo namenjene izboljšanju sodelovanja s tretjimi državami, uskladitvi pristopov pri obravnavi nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu na mednarodni ravni ter spodbujanju razvoja skupnih pristopov in metod dela.

5. Krepitev sodelovanja, izmenjave informacij in izkušenj pri preprečevanju nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu na mednarodni ravni. Dejavnosti bodo namenjene izboljšanju sodelovanja s tretjimi državami, uskladitvi pristopov pri obravnavi nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu na mednarodni ravni ter spodbujanju razvoja usklajenih povezav med podatkovnimi bazami držav članic v zvezi z zlorabo otrok ter skupnih pristopov in metod dela. Dejavnosti bi morale biti še posebej usmerjene v vzpostavitev tesnega sodelovanja med nacionalnimi organi, policijo in kontaktnimi točkami. Sprejeti bodo ukrepi za oblikovanje skupne evropske podatkovne baze za zbiranje podatkov o zlorabi otrok in za zagotovitev njene povezave z Europolom.

Predlog spremembe  29

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 1 – točka 5 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

5a. Uporaba registrov domenskih imen, kjer ta še ni uvedena, in okrepitev sodelovanja, kjer ta obstaja. Ob upoštevanju nacionalne zakonodaje bodo dejavnosti namenjene dopolnjevanju obstoječih ukrepov z izboljšanjem sodelovanja z registri domenskih imen v državah članicah ter s spodbujanjem pozitivnih razmerij z registri zunaj EU, da se omogoči zgodnje odkrivanje potencialno nezakonitih vsebin in čimbolj zmanjša življenjska doba znanih spletnih strani, ki ponujajo vsebine, povezane s spolnim zlorabljanjem otrok.

Predlog spremembe  30

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 2 – točka 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

2. Spodbujanje zainteresiranih strani k razvoju in izvajanju ustreznih sistemov samoregulacije. Dejavnosti bodo spodbudile ustvarjanje in izvajanje samoregulativnih pobud in spodbujale zainteresirane strani, da pri razvoju novih tehnologij in storitev upoštevajo varnost otrok.

2. Spodbujanje zainteresiranih strani k razvoju in izvajanju ustreznih sistemov samo- in soregulacije. Dejavnosti bodo spodbudile ustvarjanje in izvajanje samo- in soregulativnih pobud in spodbujale zainteresirane strani, da pri razvoju novih tehnologij in storitev upoštevajo varnost otrok.

Predlog spremembe  31

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 2 – točka 2 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

2a. Spodbujanje ponudnikov k razvoju označevanja in pomoč pri tem. Dejavnosti bodo usmerjene v spodbude in pomoč ponudnikom internetnih storitev pri razvoju označevanja „varno za otoke“ za internetne strani kot orodja samoregulacije.

Ukrepi lahko med drugim zajemajo preučevanje možnosti za vzpostavitev sistema skupnih opisnih simbolov ali opozorilnih sporočil, ki določajo starostno kategorijo in/ali to, zaradi katerih vidikov vsebine je bila priporočena določena starost, kar bi uporabnikom pomagalo, da bi se bolj zavedali potencialno škodljive spletne vsebine.

Predlog spremembe  32

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 2 – točka 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

3. Spodbujanje vključevanja otrok in mladih pri ustvarjanju varnejšega spletnega okolja. Dejavnosti bodo usmerjene k vključevanju otrok in mladih z namenom boljšega razumevanja njihovih stališč in izkušenj v zvezi z uporabo spletnih tehnologij in načini spodbujanja varnejšega spletnega okolja za otroke.

3. Spodbujanje vključevanja otrok pri ustvarjanju varnejšega spletnega okolja Dejavnosti bodo usmerjene k vključevanju otrok, ob zagotavljanju enakopravne udeležbe deklet in fantov, z namenom boljšega razumevanja njihovih stališč in izkušenj v zvezi z uporabo spletnih tehnologij in načini spodbujanja varnejšega spletnega okolja za otroke, ob podpori specialistov. To vključevanje bo redno potekalo v okviru dejavnosti, kot so evropski forum za otrokove pravice, forum za varnejši internet in drugi.

Predlog spremembe  33

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 2 – točka 4

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

4. Izboljšanje informacij o ustreznih orodjih za obravnavo škodljive vsebine na spletu. Dejavnosti bodo namenjene izboljšanju informacij o storilnosti in učinkovitosti orodij za obravnavo potencialno škodljive vsebine na spletu ter zagotovitvi informacij, instrumentov in aplikacij uporabnikom, ki jim bodo nudile ustrezno podporo pri obravnavanju škodljive vsebine v različnih računalniških okoljih.

4. Izboljšanje informacij o ustreznih orodjih za obravnavo škodljive vsebine na spletu. Dejavnosti bodo namenjene izboljšanju informacij, zlasti za starše, skrbnike in vzgojitelje, o storilnosti in učinkovitosti orodij, kot so sistemi filtriranja, za obravnavo potencialno škodljive vsebine na spletu ter redni zagotovitvi enostavnih izobraževalnih informacij, instrumentov in aplikacij vsem uporabnikom, ki jim bodo nudile ustrezno podporo pri obravnavanju škodljive vsebine v različnih računalniških okoljih.

Predlog spremembe  34

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 3 – uvodni del

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Dejavnosti bodo usmerjene v povečanje ozaveščenosti javnosti, zlasti otrok, staršev, skrbnikov in učiteljev, in sicer glede priložnosti in tveganj, povezanih z uporabo spletnih tehnologij in načinov, kako na spletu ostati varen. Glavni načrtovani splošni ukrepi, ki jih je treba sprejeti, so:

Dejavnosti bodo usmerjene v povečanje ozaveščenosti javnosti, zlasti otrok, staršev, skrbnikov in učiteljev, in sicer glede priložnosti in tveganj, povezanih z uporabo spletnih tehnologij in načinov, kako na spletu ostati varen. Obravnavale bodo tudi priložnosti in tveganja storitev, ki uporabljajo nove distribucijske platforme, kot so avdiovizualne storitve, ki uporabljajo mobilna telefonska omrežja. Kadar je to ustrezno, morajo biti informacijski paketi na voljo v večjezikovnih različicah. Glavni načrtovani splošni ukrepi, ki jih je treba sprejeti, so:

Predlog spremembe  35

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 3 – točka 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

1. Povečanje ozaveščenosti javnosti in razširjanje informacij o varnejši uporabi spletnih tehnologij. Dejavnosti bodo spodbujale ozaveščanje javnosti z zagotavljanjem ustreznih informacij o priložnostih, tveganjih in načinih njihove obravnave na usklajen način po vsej Evropi. Dejavnosti bodo spodbudile stroškovno učinkovite načine distribucije informacij o ozaveščenosti velikemu številu uporabnikov.

1. Povečanje ozaveščenosti javnosti in razširjanje informacij o varnejši uporabi spletnih tehnologij. Dejavnosti bodo spodbujale ozaveščanje javnosti v Evropi na usklajen način, in sicer z izražanjem pozitivnega sporočila glede priložnosti za širšo in intenzivnejšo rabo IKT ob zagotavljanju ustreznih informacij o tveganjih in načinih njihove obravnave. Spodbujali se bodo ukrepi, ki bodo otrokom omogočili odgovorno uporabo spletnih tehnologij, zlasti z medijskim opismenjevanjem ali medijskimi izobraževalnimi programi. Dejavnosti bodo prav tako spodbudile stroškovno učinkovite načine distribucije informacij o ozaveščenosti velikemu številu uporabnikov, na primer s sodelovanjem z množičnimi mediji, spletno distribucijo vsebin, ki jih ustvarjajo uporabniki, in sistemom izobraževanja.. Metode distribucije in predstavitve sporočil bodo prilagojene različnim ciljnim skupinam (različnim starostnim skupinam otrok in njihovih staršev, vzgojiteljev).

Predlog spremembe  36

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 3 – točka 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

2. Zagotavljanje kontaktnih točk, kjer lahko starši in otroci dobijo odgovore na vprašanja o tem, kako na spletu ostati varen. Dejavnosti bodo namenjene ozaveščanju uporabnikov, tako da bodo ti na podlagi informacij lahko sprejeli odgovorne odločitve, in sicer z zagotavljanjem nasvetov glede ustreznih informacij in previdnostnih ukrepov, ki jih je treba sprejeti za varnost na spletu.

2. Zagotavljanje kontaktnih točk, kjer lahko starši in otroci dobijo odgovore na vprašanja o tem, kako na spletu ostati varen, vključno z nasveti o tem, kako se spopasti z navezovanjem stikov in kibernetskim ustrahovanjem. Dejavnosti bodo namenjene ozaveščanju uporabnikov, tako da bodo ti na podlagi informacij lahko sprejeli odgovorne odločitve, in sicer z zagotavljanjem nasvetov glede ustreznih informacij in previdnostnih ukrepov, ki jih je treba sprejeti za varnost na spletu.

Predlog spremembe  37

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 4 – uvodni del

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Dejavnosti bodo namenjene vzpostavitvi baze znanja za ustrezno obravnavo obstoječih in nastajajočih uporab spletnega okolja ter zadevnih tveganj in posledic, z namenom oblikovanja ustreznih ukrepov za zagotovitev varnosti na spletu za vse uporabnike. Glavni načrtovani splošni ukrepi, ki jih je treba sprejeti, so:

Dejavnosti bodo namenjene vzpostavitvi baze znanja za ustrezno obravnavo obstoječih in nastajajočih uporab spletnega okolja ter zadevnih tveganj in posledic, z namenom oblikovanja ustreznih ukrepov za zagotovitev varnosti na spletu za vse uporabnike. Vsebine te baze znanja bo treba izmenjevati skupaj z zainteresiranimi stranmi in jih razširjati po državah članicah. Glavni načrtovani splošni ukrepi, ki jih je treba sprejeti, so:

Obrazložitev

Baze znanja so nekoristne, če njihovih vsebin nihče ne pozna.

Predlog spremembe  38

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 4 – točka 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

2. Zagotavljanje najnovejših informacij v zvezi z uporabo spletnih tehnologij s strani otrok. Sprejeti bodo ukrepi za ustvarjanje posodobljenih informacij v zvezi z uporabo spletnih tehnologij s strani otrok in načini, na katere njihovi starši in skrbniki obravnavajo priložnosti in tveganja. Dejavnosti bodo zajemale količinske in kakovostne vidike. Dejavnosti bodo usmerjene v izboljšanje znanja otrok in mladih glede njihovih lastnih strategij za obravnavanje tveganj v spletnem okolju in oceno učinkovitosti teh strategij.

2. Zagotavljanje najnovejših informacij v zvezi z uporabo spletnih tehnologij s strani otrok. Sprejeti bodo ukrepi za ustvarjanje posodobljenih informacij v zvezi z uporabo spletnih tehnologij s strani otrok in načini, na katere njihovi starši, skrbniki, učitelji in vzgojitelji obravnavajo priložnosti in tveganja. Dejavnosti bodo zajemale količinske in kakovostne vidike. Dejavnosti bodo usmerjene v izboljšanje znanja otrok glede njihovih lastnih strategij za obravnavanje tveganj v spletnem okolju in oceno učinkovitosti teh strategij.

Predlog spremembe  39

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 4 – točka 2 b (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

2b. Analiza statističnih podatkov in trendov iz različnih držav članic, ki bo organom pregona in pristojnim organom v državah članicah omogočila zmanjšati podvajanje sedanjih prizadevanj ter v največji možni meri povečati uporabo sedanjih in prihodnjih sredstev.

Predlog spremembe  40

Predlog sklepa

Priloga I - oddelek 4 - točka 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

3. Spodbujanje raziskovanja v zvezi s spletno viktimizacijo otrok. Dejavnosti bodo usmerjene v raziskovanje tehničnih, psiholoških in socioloških vprašanj, povezanih z viktimizacijo otrok v spletnem okolju, vključno z ustrahovanjem, navezovanjem stikov, vprašanji v zvezi s spletnimi vsebinami, povezanimi s spolnim zlorabljanjem otrok, in nastajajočimi oblikami vedenja, ki lahko ogrožajo otroke.

3. Spodbujanje raziskovanja v zvezi s spletno viktimizacijo otrok. Dejavnosti, ki vključujejo pristop, ki upošteva vidik spolov, bodo usmerjene v raziskovanje tehničnih, psiholoških in socioloških vprašanj, povezanih z viktimizacijo otrok v spletnem okolju, vključno z ustrahovanjem, navezovanjem stikov, vprašanji v zvezi s spletnimi vsebinami, povezanimi s spolnim zlorabljanjem otrok, in nastajajočimi oblikami vedenja, ki lahko ogrožajo otroke.

Predlog spremembe  41

Predlog sklepa

Priloga I - oddelek 4 - točka 5

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

5. Izboljšanje poznavanja učinkov uporabe trenutnih in nastajajočih tehnologij na otroke in mlade. Dejavnosti bodo namenjene boljšemu razumevanju psiholoških, vedenjskih in socioloških učinkov na otroke in mlade, ki uporabljajo spletne tehnologije, in sicer od učinkov izpostavljenosti škodljivi vsebini in vedenju pa vse do navezovanja stikov in ustrahovanja v različnih računalniških okoljih, od računalnikov in mobilnih telefonov do igralnih konzol in drugih nastajajočih tehnologij.

5. Izboljšanje poznavanja učinkov uporabe trenutnih in nastajajočih tehnologij na otroke in mlade. Dejavnosti, ki vključujejo pristop, ki upošteva vidik spolov, bodo namenjene boljšemu razumevanju psiholoških, vedenjskih in socioloških učinkov na otroke in mlade, ki uporabljajo spletne tehnologije, in sicer od učinkov izpostavljenosti škodljivi vsebini in vedenju pa vse do navezovanja stikov in ustrahovanja v različnih računalniških okoljih, od računalnikov in mobilnih telefonov do igralnih konzol in drugih nastajajočih tehnologij.

Predlog spremembe  42

Predlog sklepa

Priloga II

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

 (1) 

Zmanjševanje nezakonite vsebine in obravnava škodljivega vedenja na spletu

30-35%

 (2) 

Spodbujanje varnejšega spletnega okolja

5-10%

 (3) 

Zagotavljanje ozaveščanja javnosti

45-50%

 (4) 

Vzpostavitev baze znanja

8-15%

 

Predlog spremembe Parlamenta

(1)     

Zagotavljanje ozaveščanja javnosti

48%

(2)     

Boj proti nezakoniti vsebini in obravnava škodljivega vedenja na spletu

34%

(3)     

Spodbujanje varnejšega spletnega okolja

10%

(4)     

Vzpostavitev baze znanja

8%

Predlog spremembe  43

Predlog sklepa – akt o spremembi

Priloga III – točke 4, 5 in 6

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(4) Izbira dejavnosti z deljenimi stroški bo temeljila na razpisih za zbiranje predlogov, objavljenih na spletni strani Komisije, v skladu z veljavnimi finančnimi določbami.

črtano

(5) Vloge za pomoč Skupnosti morajo, kjer je to primerno, vsebovati finančni načrt, v katerem so našteti vsi elementi financiranja projektov, vključno s finančno podporo, za katero se zaprosi Skupnost, in kakršne koli druge zahtevke za finančno pomoč ali odobritve finančne pomoči iz drugih virov.

 

(6) Spremljevalni ukrepi se bodo v skladu z veljavnimi finančnimi določbami izvajali prek javnih razpisov.

 

OBRAZLOŽITEV

Predlog Komisije o evropskem programu za zaščito otrok, ki uporabljajo internet in nove komunikacijske tehnologije („Varnejši internet“) je del evropskih ukrepov za večjo varnost otrok na internetu. Z vedno bolj razširjenimi novimi tehnologijami in vse večjo računalniško opismenjenostjo so otroci vse bolj izpostavljeni nevarnosti, da naletijo na nezakonite vsebine in škodljivo vedenje, kot je nadlegovanje, otroška pornografija, spletno navezovanje stikov, ustrahovanje, širjenje rasističnih vsebin in nagovarjanje k samopoškodovanju, anoreksiji ali samomoru.

Po podatkih Eurobarometra [1] 74 % mladih med 12 in 15 let internet uporablja vsaj tri ure dnevno. Praktično so vsi vprašani otroci odgovorili, da so nehote naleteli na pornografske slike. Številke dejansko kažejo na eksponentno povečanje števila spletnih strani, na katerih se pojavlja gradivo in vsebina z otroško pornografijo, ki je škodljiva za otroke. Ob tem ugotavljamo zaskrbljujoč trend vse mlajših otrok, ki so vključeni in vedno višjo stopnjo prijavljenega nasilja.

Fundacija za nadzor interneta poroča, da se je samo v nekaj zadnjih letih zloraba otrok na internetu povečala za 16 %. Iz Interpolove baze podatkov je razvidno, da se vsako leto na spletu pojavi vsaj 500 000 novih izvirnih slik z otroško pornografijo in 550 000 slik o zlorabi na 20 000 otrocih, od katerih je bilo od leta 2001 do danes identificiranih in rešenih samo 500. Število spletnih strani z gradivom z otroško pornografijo se je med leti 1997 in 2005 povečalo za 1500 %.

Številke jasno kažejo, da je zaradi varnosti otrok na spletu nujen večplasten pristop, v katerega bodo zajeti otroci, njihove družine in šole, pa operaterji sektorja telekomunikacij, ponudniki storitev, institucije, samoregulativni organi in nevladne organizacije. Skupaj si je treba prizadevati za to, da se bosta povečala poznavanje in preventiva, kar bo spodbudilo in olajšalo praktične vidike prijav tovrstnih zlorab, sočasno pa se bodo izboljšale možnosti za policijsko preiskavo.

Zastavljeni ambiciozni cilji se bodo lahko uresničili s sredstvi, ki jih Evropska unija namenja obravnavanemu finančnemu instrumentu, to je programu Varnejši internet.

Za novi program v obdobju 2009-2013 je za zaščito otrok, ki uporabljajo internet in nove komunikacijske tehnologije, namenjenih 55 mio EUR. Program zastavlja štiri glavna področja delovanja: prvič, preprečevati nezakonito vsebino in se zoperstaviti zlorabi na internetu, s tem pa zamejiti škodljivo vedenje; drugič, zagotoviti varnejše spletno okolje, med drugim s tehnološkimi instrumenti ad hoc; tretjič, informirati, spodbuditi sodelovanje in preprečevati; in četrtič, vzpostaviti bazo znanja, spodbuditi sodelovanje in izmenjati primere dobre prakse na mednarodni ravni.

Naj poudarimo, kako zelo pomembna je ta pobuda Komisije glede na rezultate prejšnjega programa Varnejši internet plus (2004-2008).

Med instrumenti, ki pomagajo pri preprečevanju širjenja škodljivih vsebin na internetu, bo z novim programom treba še naprej podpirati razvoj odprtih telefonskih številk. Odprti telefoni igrajo pomembno pred-preiskovalno vlogo pri zbiranju prijav in pripravi prve ocene glede nezakonitosti vsebine. Kot nekakšne kontaktne točke tvorijo mrežo, preko katere se podatki stekajo proti policiji in odprtim telefonom, ki so del omrežja INHOPE.

Zelo pomembno je tudi, da se razvijejo ad hoc nadzorovane klepetalnice za otroke. Številni poskusi na tem področju so prinesli dobre rezultate, stekli pa so tako, da je bil vzpostavljen nadzor nad dostopom do otroških klepetalnic in so se izvajale preventivne kontrole na spletnih straneh z vsebino, ki jo ustvarjajo uporabniki. Podobno je na tržišču vedno več sistemov blokiranja in filtriranja za zagotavljanje otroku prijaznega okolja. A uporabo takih sistemov je treba ustrezno spodbuditi, da ne bodo postali samo še ena od možnosti, ki jo ponujajo nove tehnologije, se pa ne uporablja.

Veliko je treba še postoriti za večjo ozaveščenost otrok glede nevarnosti, ki jih lahko prinese uporaba novih tehnologij. Še veliko bolje jih bo treba podučiti, kako se lahko obranijo pred nevarnim vedenjem na spletu. Biti morajo ustrezno pripravljeni in razpolagati z ustreznimi informacijami, da bodo lahko uporabili celo paleto sredstev za prepoznavanje in samozavarovanje pred možnimi oblikami zlorabe. Posebno pozornost bi bilo treba nameniti ozaveščanju mladih o pomenu in vrednosti njihove zasebnosti. Premajhen poudarek se namenja problemu mladih, ki iz finančne koristi na spletu prodajajo slike lastnega telesa.

Treba bo izpeljati tudi obsežno kampanjo opismenjevanja staršev in šolskih učiteljev, da bi zožili tehnološko generacijsko vrzel. Izkušnje, primere dobre prakse in znanje pa bi si morali izmenjavati tudi policija in operaterji internetnega sektorja.

Bistvenega pomena se bo osredotočiti na dva nadvse zaskrbljujoča pojava: spletno navezovanje stikov in ustrahovanje, ki ju moramo obravnavati kot prednostni nalogi. Kot del skupnih prizadevanj za promocijo varnosti otrok bi morali uskladiti ukrepe za informiranje, razvoj novih tehnoloških instrumentov, izmenjavo primerov dobre prakse in delovanje ponudnikov storitev. Eurobarometer v svojem poročilu navaja, da otroci o problemih, kot je nadlegovanje prek psihološke manipulacije za namene spolne zlorabe (navezovanje stikov), kibernetsko ustrahovanje in navajanje na samopoškodbe, staršev ne obvestijo zaradi občutka sramu ali strahu, da ne bodo smeli uporabljati klepetalnice, ali preprosto, ker podcenjujejo resnost problema. Zaradi tega so tovrstni problemi postali veliko bolj zahrbtni in težko prepoznavni. Podobno je izredno nevarno navezovanje stikov, tj. stikov na spletu s ciljem stikov v resničnem življenju, saj predstavljajo predhodno znamenje zlorabe otroka.

Zaradi tega je treba pospešiti študije in širiti znanje o obnašanju otrok in tem, kako ranljivi so ob nevarnem obnašanju (viktimizacija). Pomnožiti moramo prizadevanja za to, da bi otrokom pokazali načine, kako se lahko izognejo nevarnim stikom in prepoznajo nevarnost, ter jih naučili, da se o takšnih problemih pogovorijo s starši.

Za boj proti zlorabi na spletu je zelo pomembno tudi, da se osredotočimo na to, kako izboljšati razpoložljiva sredstva policije.

Zaradi tega bi bilo prav, da se vzpostavi posebna evropska baza slik z otroško pornografijo, ko bi bile prijave preko odprtih telefonskih številk v dejanskem času na voljo policiji. Instrument je izjemno koristen v primeru nakupa slik preko sistema vsak z vsakim (P2P), saj gre za način preverjanja, ali se je slika že pojavila na netu in ali so že bile opravljene preiskave o tej temi, s čimer bi se izognili nepotrebnemu podvajanju preiskovalnih naporov.

Treba je še naprej razvijati širjenje programske opreme v podporo policijskim preiskavam pri odkrivanju kraja, kjer se nahajajo izkoriščani otroci. Sistem za sledenje primerom izkoriščanja otrok (CETS) in Europolove analitične delovne datoteke so na tem področju že prinesle pomembne rezultate.

Treba bo še podpreti sisteme za sledljivost finančnih gibanj, vezanih na izmenjavo slik z otroško pornografijo. Pri tem je nadvse zanimiva raziskava, ki jo je naročila mednarodna organizacija Missing Children Europe in ki kaže, da predpisi 11 držav članic in Rusije omogočajo sledenje plačil na spletnih straneh z otroško pornografijo in to ob polnem spoštovanju zasebnosti in standardov bančne tajnosti. Opozoriti velja na učinkovite rezultate že opravljenega dela in na možne dosežke skupaj z operaterji sektorja ob izmenjavi primerov dobre prakse in samoregulaciji. Naj pri tem pozdravim dogovor operaterjev mobilne telefonije o varovanju otrok, dosežen februarja 2007. Prav bi bilo, da podobne pobude dobijo dodatno spodbudo pod pokroviteljstvom Komisije. Treba bi bilo naprimer oblikovati skupno oznako „otroku prijazno“ in jo razdeliti med ponudnike storitev, da bi starši in otroci lahko prepoznali „varne“ spletne strani, ki jih bodo ti ponudniki tudi skrbno nadzorovali. To bi bil preprost način, da bi ljudje take strani lahko uporabljali brez strahu pred zlorabo.

Poglobljeno iskanje med pripravami tega dokumenta nas je opozorilo na izredno razdrobljeno naravo javno razpoložljivih podatkov o otroški pornografiji in še prav posebej o drugih oblikah nezakonitega obnašanja do otrok, ki so se pojavile z uporabo novih tehnologij. Zaradi tega bo pri ukrepih za večjo ozaveščenost treba poseben poudarek nameniti nadzorovanju in zbiranju podatkov.

Ob zaključku naj navedemo, da so potrebna stalna in okrepljena prizadevanja za to, da se zajamči varnost otrok na spletu in širše pri uporabi novih tehnologij. Ena od prednostnih nalog Parlamenta bo pospešiti sprejetje tega besedila in tako omogočiti, da bo program stekel 1. januarja 2009, s tem pa zajamčiti nadaljnje financiranje in pripravo ustreznega finančnega okvira za obdobje 2009-2012. Prav zaradi želje po dogovoru v prvi obravnavi so bile v poročilo vključene spremembe, ki jih je predlagal Svet EU[2] . Verjamemo, da se bodo poslanci pridružili skupnemu prizadevanju za kar najhitrejšo potrditev tega poročila.

  • [1]  Eurobarometer EB 60.2-CC-EB2004.1.
  • [2]  Svet EU, z dne 8. maja 2008, št. 9137/08.

MNENJE Odbora za proračun (11.9.2008)

za Odbor za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve

o predlogu Sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o oblikovanju večletnega programa Skupnosti za zaščito otrok, ki uporabljajo internet in druge komunikacijske tehnologije
(KOM(2008)0106 – C6‑0092/2008 – 2008/0047(COD))

Pripravljavec mnenja: Cătălin-Ioan Nechifor

KRATKA OBRAZLOŽITEV

Ta program "za oblikovanje večletnega programa Skupnosti za zaščito otrok, ki uporabljajo internet", je po letih 1999[1], 2003[2] in 2005[3] četrta izdaja večletnega programa za spodbujanje varnejše uporabe interneta.

Moral bi stopiti v veljavo 1. januarja 2009.

Datum:

Obdobje

Finančni okvir

Število kritih let

1999

1999 - 2002

25 milijonov EUR

4

2003

2003 - 2004

 

13, 3 milijona

2

2005

2005 -2006

20,05 milijona

2

2005

2006 - 2008

24,95

3

2008

2009 - 2013

55

5

Zadevni proračunski vrstici sta 09 02 02 (sredstva za poslovanje) in 09 01 04 04 (sredstva za upravo).

Izvajanje (v milijonih EUR)

Proračun

 

Končni znesek

Izvršba

Odstotek

 

2009

p.m. (BDP)

10,7

 

 

 

2008

14,9

0,04 (au 16/6/2008)

0,47 %

 

2007

12,24

12,24

100 %

 

2006

9,8

6,12

84,3 %

 

2005

9,5

9,5

100 %

 

V preteklih letih je izvrševanje dodeljevanja proračunskih sredstev potekalo kar dobro, v letu 2008 pa je v veliki zamudi (26. junija 2008 odobrenih 40 000 EUR). GD INFSOC[4] upa, da bo lahko izvršila dodeljevanje vseh sredstev za prevzem obveznosti in sredstev za plačila pred koncem proračunskega leta. Sredstva za prevzem obveznosti bodo del splošnih obveznosti za financiranje projektov, izbranih na podlagi razpisa za predloge, objavljenega v Uradnem listu 12. marca 2008 (UL C 67, str. 7), ki se je zaključil 28. maja 2008. Ocena predlogov je bila na začetku junija.

Glede proračuna za leto 2009 ( prvo leto na novo predlaganega programa) je Komisija seznanila pripravljavca mnenja, da znesek 10,75 milijonov EUR v BDP 2009 bo prav tako namenjen financiranju projektov, izbranih na podlagi razpisa za predloge, ki bo izšel v letu 2009 v okviru novega programa. Znesek je bil določen na podlagi povprečja zneskov, ki so bili porabljeni v okviru sedanjega programa. (~ 10.2 milijonov EUR splošnega proračuna, namenjenih programu – 55 milijonov EUR, razdeljenih na pet let izvajanja).

55 milijonov EUR bo predvidenih za obdobje 2009-2013. Finančna shema predvideva naslednjo delitev za obdobje petih let, ko se bo izvajal program:

 

 

2009

2010

2011

2012

2013

2014

SKUPAJ

Tehnična in upravna pomoč (09 01 04 04 )

0,3

0,3

0,3

0,3

0,3

 

1,5

PPP 2009/Finančno načrtovanje 25/4/08

0,25

0,25

0,3

0,3

0,3

 

 

 

Odobritve za prevzem obveznosti

11

11

11

11

11

 

55,0

Odobritve plačil

0,3

5,38

6,91

9,85

10,35

22,21

55,0

PPP 2009/Finančno načrtovanje 25/4/08

CA: 10,75

10,7

10,7

10,7

10,7

 

53,55

PA: 13

Upravni stroški se bodo povečali za 50 000 EUR na leto v primerjavi z leti 2007-2008.

Čeprav je program v skladu z zgornjo mejo iz razdelka 1A in ker ni posebne pravne podlage v pogodbi, se poročevalec sprašuje o evropski dodani vrednosti takega programa, zlasti ker bi pristojni proračunski in zakonodajni organ moral opraviti oceno na polovici večletnega finančnega okvira.

Komitologija

Struktura programa , ki ima v bistvu zgradbo prazne školjčne lupine (sklep), se napolni s tremi prilogami, v katerih so določene dejavnosti Komisije. V členu 1(2) je navedeno, da so dejavnosti (vsebina) programa določene "v prilogi I" ter se izvajajo v skladu s prilogo III. V samem sklepu ni predvidena nobena konkretna dejavnost. V poročilu Mastenbroek[5] Evropskega parlamenta z decembra 2004 o zadnjem programu ni bilo zahteve po spremembi strukture programa.

Poleg tega nepreglednega načina sprejemanja zakonodaje člen 3(3) določa, da Komisija lahko v postopku komitologije spremeni vsebino priloge III (metode dela).

Spremljanje finančnega dela izvajanja programa je zagotovo v pristojnosti Odbora za proračun ali Odbora za proračunski nadzor, zlasti v perspektivi bodoče ocene na polovici večletnega finančnega okvira.

PREDLOGI SPREMEMB

Odbor za proračun poziva Odbor za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve kot pristojni odbor, da v svoje poročilo vključi naslednje predloge sprememb:

Predlog spremembe  1

Osnutek zakonodajne resolucije

Odstavek 1 a (novo)

Osnutek zakonodajne resolucije

Predlog spremembe

 

1 a. meni, da je referenčni finančni znesek 55 milijonov EUR iz zakonodajnega predloga za izvajanje programa za obdobje od 1. januarja 2009 do 31. decembra 2013 v skladu z zgornjo mejo iz podrazdelka 1a večletnega finančnega okvira za obdobje 2007-2013;

Predlog spremembe  2

Predlog sklepa – akt o spremembi

Člen 3 – odstavek 3 – točka a

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

a) sprejetja in sprememb delovnega programa, vključno z določitvijo prednostnih področij za mednarodno sodelovanje;

črtano

Predlog spremembe  3

Predlog sklepa – akt o spremembi

Člen 3 – odstavek 3 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

3 a. Ukrepe, namenjene spreminjanju nebistvenih določb tega sklepa o sprejetju in spremembi delovnega načrta, vključno z določitvijo prednostnih področij za mednarodno sodelovanje, se sprejme v skladu z regulativnim postopkom s pregledom iz člena 4(2a).

Predlog spremembe  4

Predlog sklepa – akt o spremembi

Člen 4 – odstavek 2 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

2. a Pri sklicevanju na ta odstavek se uporabljata člen 5a(1) do (4) in člen 7 sklepa 1999/468/ES, ob upoštevanju določb iz člena 8 sklepa.

Predlog spremembe  5

Predlog sklepa – akt o spremembi

Priloga III – odstavki 4, 5 in 6

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(4) Izbira dejavnosti z deljenimi stroški bo temeljila na razpisih za zbiranje predlogov, objavljenih na spletni strani Komisije, v skladu z veljavnimi finančnimi določbami.

črtano

(5) Vloge za pomoč Skupnosti morajo, kjer je to primerno, vsebovati finančni načrt, v katerem so našteti vsi elementi financiranja projektov, vključno s finančno podporo, za katero se zaprosi Skupnost, in kakršne koli druge zahtevke za finančno pomoč ali odobritve finančne pomoči iz drugih virov.

 

(6) Spremljevalni ukrepi se bodo v skladu z veljavnimi finančnimi določbami izvajali prek javnih razpisov.

 

Obrazložitev

Nepotrebna določba. Da bi se izognili protislovju s finančno uredbo št. 1605/2002, bi bilo treba črtati te določbe, saj so finančna uredba in njeni izvedbeni ukrepi že dovolj natančni.

POSTOPEK

Naslov

Zaščita otrok pri uporabi interneta in drugih komunikacijskih tehnologij

Referenčni dokumenti

KOM(2008)0106 – C6-0092/2008 – 2008/0047(COD)

Pristojni odbor

LIBE

Mnenje pripravil

       Datum razglasitve na zasedanju

BUDG

10.4.2008

 

 

 

Pripravljavec/-ka mnenja

       Datum imenovanja

Cătălin-Ioan Nechifor

1.4.2008

 

 

Obravnava v odboru

15.7.2008

11.9.2008

 

 

Datum sprejetja

11.9.2008

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

24

0

0

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Richard James Ashworth, Reimer Böge, Costas Botopoulos, Paulo Casaca, Brigitte Douay, Szabolcs Fazakas, Vicente Miguel Garcés Ramón, Salvador Garriga Polledo, Nathalie Griesbeck, Catherine Guy-Quint, Jutta Haug, Ville Itälä, Wiesław Stefan Kuc, Janusz Lewandowski, Vladimír Maňka, Margaritis Schinas, Nina Škottová, László Surján, Helga Trüpel, Kyösti Virrankoski, Ralf Walter

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Thijs Berman, Jana Hybášková, Peter Šťastný

  • [1]  SKLEP Št. 276/1999/ES EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA z dne 25. januarja 1999 o sprejetju večletnega načrta dela Skupnosti o spodbujanju varnejše uporabe interneta v boju proti nezakoniti in škodljivi vsebini na celotnih omrežjih
  • [2]  SKLEP Št. 1151/2003/ES EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA z dne 16. junija 2003, ki spreminja sklep št. 276/1999/ES o sprejetju večletnega načrta dela Skupnosti o spodbujanju varnejše uporabe interneta v boju proti nezakoniti in škodljivi vsebini na celotnih omrežjih
  • [3]  SKLEP Št. 854/2005/ES EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA z dne 11. maja 2005 o uvedbi večletnega Programa Skupnosti za spodbujanje varnejše uporabe interneta in novih spletnih tehnologij
  • [4]  http://ec.europa.eu/information_society/activities/sip/index_en.htm
  • [5]  Sklep Evropskega parlamenta in Sveta št. 854/2005/ES z dne 11. maja 2005 o uvedbi večletnega programa Skupnosti za spodbujanje varnejše uporabe interneta in novih spletnih tehnologij – COD 2004/0023 – http://www.europarl.europa.eu/oeil/file.jsp?id=241912

MNENJE Odbora za kulturo in izobraževanje (10.9.2008)

za Odbor za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve

o predlogu Sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o oblikovanju večletnega programa Skupnosti za zaščito otrok, ki uporabljajo internet in druge komunikacijske tehnologije
(KOM(2008)0106 – C6‑0092/2008 – 2008/0047(COD))

Pripravljavec mnenja: Christopher Heaton-Harris

KRATKA OBRAZLOŽITEV

Namen predloga Komisije za večletni program Skupnosti za zaščito otrok, ki uporabljajo internet in druge komunikacijske tehnologije, je nadgraditi uspeh akcijskega načrta za varnejši internet.

Evropska unija že od leta 1996 orje ledino na področju zaščite otrok na spletu, zaporedni programi Varnejši internet pa so glavna značilnost delovanja Komisije na tem področju. So edina vseevropska pobuda, ki obravnava vprašanja, povezana z zaščito otrok v spletnem okolju, in obsegajo več ukrepov, ki so se izkazali za učinkovite.

Njihovi dosežki so:

· vzpostavitev evropskega omrežja odprtih telefonskih številk – točk javljanja, kjer lahko posamezniki prijavijo nezakonito vsebino;

· evropsko omrežje za ozaveščanje in „dan varne rabe interneta“, ki ju koordinira omrežje; pri tem je udeleženih vsako leto večje število držav v Evropi in po svetu;

· obveščanje staršev s pomočjo neodvisnega preskušanja učinkovitosti programske opreme za filtriranje;

· podpora samoregulativnim pobudam sektorja na področju ocenjevanja vsebine in mobilnih telefonov.

V skladu s končno oceno akcijskega načrta za varnejši internet naj bi bila Evropska unija zdaj „prva, ki je že v zgodnji fazi prepoznala problem nezakonite in škodljive vsebine na internetu kot resno in pomembno politično vprašanje globalnih razsežnosti“.

Pripravljavec mnenja načeloma podpira predlog Komisije in uspešne ukrepe, ki iz njega izhajajo, zlasti pri doseganju ozaveščenosti javnosti. Zaskrbljen pa je zaradi razlik glede sredstev in organizacijskih sposobnosti posameznih držav članic, ko gre za zmanjševanje nezakonitih vsebin in obravnavo škodljivih vsebin na spletu. Sprejeti je mogoče nekaj relativno preprostih ukrepov – med katerimi so mnogi že dosegli svoj cilj v nekaterih državah članicah – ki bi povečali sposobnost ustreznih organov v državah članicah, da hitreje in učinkoviteje ugotavljajo in odstranjujejo vsebine, povezane z spolno zlorabo otrok.

Pripravljavec mnenja podpira predlog o vseevropski bazi podatkov za izboljšanje baze znanja na tem področju, in poziva Komisijo, da s sprejetjem vseh razpoložljivih ukrepov zagotovi čimprejšnje uresničevanje predloga. Za zaključek, program je bil za Evropsko unijo uspeh, predlog pa bi moral zagotoviti njegovo uspešno nadaljevanje. Pripravljavec mnenja izraža upanje, da bomo z nadaljevanjem mednarodnega sodelovanja lahko to uspešno prakso prenesli na druge dele sveta.

PREDLOGI SPREMEMB

Odbor za kulturo in izobraževanje poziva Odbor za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve kot pristojni odbor, da v svoje poročilo vključi naslednje predloge sprememb:

Predlog spremembe  1

Predlog sklepa

Uvodna izjava 5

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(5) Sklenitev mednarodnega sporazuma o pravno zavezujočih pravilih je zaželena, vendar to ne bo doseženo hitro. Tudi če bi takšen sporazum sklenili, ta sam po sebi ne bo zadoščal za zagotovitev izvrševanja teh pravil ali za zagotovitev zaščite ogroženih.

(5) Sklenitev mednarodnega sporazuma o pravno zavezujočih pravilih je zaželena čim prej. Če bi takšen sporazum sklenili, ta sam po sebi ne bo zadoščal, zato bi bilo treba sprejeti vrsto ukrepov za zagotovitev izvrševanja teh pravil ali za zagotovitev zaščite ogroženih.

Predlog spremembe  2

Predlog sklepa

Uvodna izjava 9

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(9) Zaradi globalne narave problema je mednarodno sodelovanje ključnega pomena. Nezakonita vsebina je lahko ustvarjena v eni državi, gostuje v drugi, do nje pa se lahko dostopa in se jo s spleta prenaša po vsem svetu. Mednarodno sodelovanje, ki so ga spodbudile mrežne strukture Skupnosti, je treba okrepiti, da bi otroke bolje zaščitili pred čezmejnimi tveganji, ki vključujejo tretje države. Izmenjava najboljših praks med evropskimi organizacijami in organizacijami iz drugih delov sveta je lahko vzajemno koristna.

(9) Zaradi globalne narave problema je mednarodno sodelovanje ključnega pomena – leta 2007 je EU gostila le približno 3 % komercialnih spletnih strani, povezanih s spolno zlorabo otrok. Nezakonita vsebina je lahko ustvarjena v eni državi, gostuje v drugi, do nje pa se lahko dostopa in se jo s spleta prenaša po vsem svetu. Mednarodno sodelovanje, ki so ga spodbudile mrežne strukture Skupnosti, je treba okrepiti, da bi otroke bolje zaščitili pred čezmejnimi tveganji, ki vključujejo tretje države. Izmenjava najboljših praks med evropskimi organizacijami in organizacijami iz drugih delov sveta, zlasti iz Združenih držav Amerike, je lahko vzajemno koristna.

Obrazložitev

Zlasti zaradi uspešnega programa varnejši internet, Evropska unija uspešno odstranjuje spletne strani z nezakonitimi vsebinami. Statistike za leto 2007, ki so jih izvedli pri Fundaciji za nadzor interneta (Internet Watch Foundation), kažejo, da so spletne strani v ZDA gostile približno 48 % komercialnih, javno dostopnih spletnih strani z vsebinami, povezanimi s spolno zlorabo otrok. Ta odstotek se je v prvem tromesečju leta 2008 povzpel na približno 78 %. Spletne strani v ZDA gostijo tudi znaten delež nekomercialnih vsebin. Res je, da je razširjenost uporabe interneta v teh državah med največjimi na svetu, vendar je jasno, da bi se za zmanjšanje teh številk lahko naredilo več.

Predlog spremembe  3

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 1 – točka 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

1. Zagotavljanje kontaktnih točk javnosti, kjer se lahko prijavita nezakonita vsebina in škodljivo vedenje na spletu. Dejavnosti zagotovijo, da so te kontaktne točke učinkovite in prepoznavne za javnost, tesno povezane z drugimi ukrepi na nacionalni ravni in da na evropski ravni sodelujejo z namenom obravnave čezmejnih vprašanj in izmenjave najboljših praks.

1. Zagotavljanje kontaktnih točk javnosti, oglaševanje njihovega obstoja in zagotavljanje odprtih telefonskih številk, kjer se lahko prijavita nezakonita vsebina in škodljivo vedenje na spletu. Dejavnosti zagotovijo, da so te kontaktne točke učinkovite in prepoznavne za javnost, da se sistematično oglašujejo, zlasti na vseh iskalnikih in prek brezplačne evropske telefonske številke, da so tesno povezane z drugimi ukrepi na nacionalni ravni in da na evropski ravni sodelujejo z namenom obravnave čezmejnih vprašanj in izmenjave najboljših praks.

Obrazložitev

Izkušnje s številko za klic v sili 112 so pokazale, da je zgolj vzpostavitev vseevropskih številk ali odprtih telefonov nesmiselna, če javnost s tem ni seznanjena. Te številke bi bilo treba oglaševati in tako povečati njihovo poznavanje v javnosti.

Predlog spremembe  4

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 1 – točka 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

3. Spodbujanje uporabe tehničnih rešitev za ustrezno obravnavo nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu. Dejavnosti bodo spodbujale razvoj ali prilagoditev učinkovitih tehnoloških orodij za ustrezno obravnavo nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu, namenjenih splošni uporabi s strani zainteresiranih strani.

3. Spodbujanje uporabe tehničnih rešitev za ustrezno obravnavo nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu ter obveščanje končnih uporabnikov o tem, kako se ta tehnologija lahko uporablja. Dejavnosti bodo spodbujale razvoj ali prilagoditev in/ali spodbujanje učinkovitih tehnoloških orodij za ustrezno obravnavo nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu, ki se brezplačno zagotovijo za enostavno splošno uporabo s strani zainteresiranih strani. Zainteresirane strani morajo biti o razpoložljivi tehnologiji in njeni ustrezni uporabi obveščene.

Obrazložitev

Nove tehnologije ali tehnične rešitve so neuporabne, če javnost ni obveščena o njihovem obstoju in tem, kako jih lahko najučinkoviteje uporablja.

Predlog spremembe  5

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 1 – točka 5 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

5a. Uporaba registrov domenskih imen, kjer ta še ni uvedena, in okrepitev sodelovanja, kjer ta obstaja. Dejavnosti bodo namenjene dopolnjevanju obstoječih ukrepov z izboljšanjem sodelovanja z registri domenskih imen v državah članicah ter s spodbujanjem pozitivnih razmerij z registri zunaj EU, da se omogoči zgodnje odkrivanje potencialno nezakonitih vsebin in čimbolj zmanjša življenjska doba znanih spletnih strani, ki ponujajo vsebine, povezane s spolnim zlorabljanjem otrok.

Obrazložitev

Na tako hitro razvijajočem se področju je bistveno sodelovanje s sektorjem interneta in komunikacij, registri domen pa so še zlasti pomembni, saj so domene osnova, na kateri se gradijo spletne strani. Boljše sodelovanje s temi organi na ravni držav članic bi vodilo do bolj učinkovitega sistema zgodnjega opozarjanja na nezakonite vsebine, delovanje posameznikov, ki upravljajo spletne strani, povezane s spolnim zlorabljanjem otrok (med katerimi je mnogo takih, ki pod istim domenskim imenom delujejo že dolga leta), pa bi postalo dražje, bolj začasne narave in težje.

Predlog spremembe  6

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 2 – točka 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

3. Spodbujanje vključevanja otrok in mladih pri ustvarjanju varnejšega spletnega okolja. Dejavnosti bodo usmerjene k vključevanju otrok in mladih z namenom boljšega razumevanja njihovih stališč in izkušenj v zvezi z uporabo spletnih tehnologij in načini spodbujanja varnejšega spletnega okolja za otroke.

3. Spodbujanje vključevanja otrok in mladih pri ustvarjanju varnejšega spletnega okolja. Dejavnosti bodo usmerjene k vključevanju otrok in mladih z namenom boljšega razumevanja njihovih stališč in izkušenj v zvezi z uporabo spletnih tehnologij in načini spodbujanja varnejšega spletnega okolja za otroke, ob podpori specialistov.

Predlog spremembe  7

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 2 – točka 4

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

4. Izboljšanje informacij o ustreznih orodjih za obravnavo škodljive vsebine na spletu. Dejavnosti bodo namenjene izboljšanju informacij o storilnosti in učinkovitosti orodij za obravnavo potencialno škodljive vsebine na spletu ter zagotovitvi informacij, instrumentov in aplikacij uporabnikom, ki jim bodo nudile ustrezno podporo pri obravnavanju škodljive vsebine v različnih računalniških okoljih.

4. Izboljšanje informacij o ustreznih orodjih za obravnavo škodljive vsebine na spletu. Dejavnosti bodo namenjene izboljšanju informacij, zlasti za starše, skrbnike in vzgojitelje, o storilnosti in učinkovitosti orodij za obravnavo potencialno škodljive vsebine na spletu ter rednemu zagotavljanju enostavnih izobraževalnih informacij, instrumentov in aplikacij vsem uporabnikom, ki jim bodo nudile ustrezno podporo pri obravnavanju škodljive vsebine v različnih računalniških okoljih.

Obrazložitev

Treba je poskrbeti, da bodo odrasli bolje poznali spletne tehnologije, saj nadzorujejo dostopanje otrok do vsebin. Še prav posebej pa se je treba osredotočiti na tiste odrasle, ki dostop otrok do vsebin nadzorujejo neposredno, kot so starši, skrbniki ali vzgojitelji.

Predlog spremembe  8

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 3 – točka 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

1. Povečanje ozaveščenosti javnosti in razširjanje informacij o varnejši uporabi spletnih tehnologij. Dejavnosti bodo spodbujale ozaveščanje javnosti z zagotavljanjem ustreznih informacij o priložnostih, tveganjih in načinih njihove obravnave na usklajen način po vsej Evropi. Dejavnosti bodo spodbudile stroškovno učinkovite načine distribucije informacij o ozaveščenosti velikemu številu uporabnikov.

1. Povečanje ozaveščenosti javnosti in razširjanje informacij o varnejši uporabi spletnih tehnologij. Dejavnosti bodo spodbujale ozaveščanje javnosti z rednim in sistematičnim zagotavljanjem ustreznih informacij o priložnostih, tveganjih in načinih njihove obravnave na usklajen način po vsej Evropi. Dejavnosti bodo spodbudile stroškovno učinkovite načine distribucije informacij o ozaveščenosti velikemu številu uporabnikov, zlasti mladim, tako prek šol kot prek združenj.

Predlog spremembe  9

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 4 –- uvodne besede

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Dejavnosti bodo namenjene vzpostavitvi baze znanja za ustrezno obravnavo obstoječih in nastajajočih uporab spletnega okolja ter zadevnih tveganj in posledic, z namenom oblikovanja ustreznih ukrepov za zagotovitev varnosti na spletu za vse uporabnike. Glavni načrtovani splošni ukrepi, ki jih je treba sprejeti, so:

Dejavnosti bodo namenjene vzpostavitvi baze znanja za ustrezno obravnavo obstoječih in nastajajočih uporab spletnega okolja ter zadevnih tveganj in posledic, z namenom oblikovanja ustreznih ukrepov za zagotovitev varnosti na spletu za vse uporabnike. Vsebine te baze znanja bo treba izmenjevati skupaj z zainteresiranimi stranmi in jih razširjati po državah članicah. Glavni načrtovani splošni ukrepi, ki jih je treba sprejeti, so:

Obrazložitev

Baze znanja so nekoristne, če njihovih vsebin nihče ne pozna.

Predlog spremembe  10

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 4 – točka 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

2. Zagotavljanje najnovejših informacij v zvezi z uporabo spletnih tehnologij s strani otrok. Sprejeti bodo ukrepi za ustvarjanje posodobljenih informacij v zvezi z uporabo spletnih tehnologij s strani otrok in načini, na katere njihovi starši in skrbniki obravnavajo priložnosti in tveganja. Dejavnosti bodo zajemale količinske in kakovostne vidike. Dejavnosti bodo usmerjene v izboljšanje znanja otrok in mladih glede njihovih lastnih strategij za obravnavanje tveganj v spletnem okolju in oceno učinkovitosti teh strategij.

2. Zagotavljanje najnovejših informacij v zvezi z uporabo spletnih tehnologij s strani otrok. Sprejeti bodo ukrepi za ustvarjanje posodobljenih informacij v zvezi z uporabo spletnih tehnologij s strani otrok in načini, na katere njihovi starši, skrbniki, učitelji in vzgojitelji obravnavajo priložnosti in tveganja. Dejavnosti bodo zajemale količinske in kakovostne vidike. Dejavnosti bodo usmerjene v izboljšanje znanja otrok in mladih glede njihovih lastnih strategij za obravnavanje tveganj v spletnem okolju in oceno učinkovitosti teh strategij.

Obrazložitev

Glede na to, da mladi internet uporabljajo vse več, je prav, da so učitelji in vzgojitelji seznanjeni z različnimi vidiki problematike. To je še posebej pomembno zaradi kibernetskega ustrahovanja, ki se pogosto začne v šolskem okolju.

Predlog spremembe  11

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 4 – točka 2a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

2a. Spodbujanje uporabe obstoječih mednarodnih zbirk slik – kot je tista, s katero upravlja Interpol – za boj proti zlorabi otrok. Tesnejše sodelovanje držav članic in Evropske unije z Interpolom in njegovimi zbirkami podatkov bi lahko povečalo učinkovitost sodelovanja na nacionalni, evropski in mednarodni ravni.

Obrazložitev

Za izboljšanje sodelovanja v boju proti zlorabi otrok je smiselno uporabljati in razvijati obstoječe instrumente. Posebna evropska zbirka podatkov bi na primer podvojila količino vloženega dela in s tem ovirala prizadevanja v boju proti zlorabi otrok. Poleg tega gre pri tem za zelo občutljive podatke, zato je bistvenega pomena strogo varovanje podatkov z ustrezno pravno podlago.

Predlog spremembe  12

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 4 – točka 2 b (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

2b. Vzpostavitev vseevropske zbirke podatkov s tehničnimi podatki, kot so registrirani URL naslovi in internetne domene, ki vsebujejo spolno zlorabo otrok, statistični podatki in trendi iz različnih držav članic. Dejavnosti bodo osredotočene na spremljanje oblikovanja vseevropske zbirke podatkov, ki bo organom pregona in pristojnim organom v državah članicah omogočila izmenjavo informacij, s čimer se bo zmanjšalo podvajanje sedanjih prizadevanj ter v največji možni meri povečala uporaba sedanjih in prihodnjih sredstev.

POSTOPEK

Naslov

Zaščita otrok pri uporabi interneta in drugih komunikacijskih tehnologij

Referenčni dokumenti

KOM(2008)0106 – C6-0092/2008 – 2008/0047(COD)

Pristojni odbor

LIBE

Mnenje pripravil

       Datum razglasitve na zasedanju

CULT 37

10.4.2008

 

 

 

Pripravljavec/-ka mnenja

       Datum imenovanja

Christopher Heaton-Harris

1.4.2008

 

 

Obravnava v odboru

14.7.2008

 

 

 

Datum sprejetja

10.9.2008

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

20

1

0

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Maria Badia i Cutchet, Ivo Belet, Marie-Hélène Descamps, Věra Flasarová, Milan Gaľa, Vasco Graça Moura, Luis Herrero-Tejedor, Ruth Hieronymi, Ramona Nicole Mănescu, Manolis Mavrommatis, Ljudmila Novak, Dumitru Oprea, Pál Schmitt, Helga Trüpel, Thomas Wise, Tomáš Zatloukal

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Slavi Binev, Ignasi Guardans Cambó, Mary Honeyball, Cornelis Visser, Tadeusz Zwiefka

MNENJE Odbora za pravne zadeve (10. 9. 2008)

za Odbor za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve

o predlogu sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o oblikovanju večletnega programa Skupnosti za zaščito otrok, ki uporabljajo internet in druge komunikacijske tehnologije
(KOM(2008)0106 – C6‑0092/2008 – 2008/0047(COD))

Pripravljavec mnenja: Titus Corlăţean

KRATKA OBRAZLOŽITEV

Komisija je 27. februarja 2008 odobrila nov predlog sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o oblikovanju večletnega programa Skupnosti za zaščito otrok, ki uporabljajo internet in druge komunikacijske tehnologije (KOM(2008)0106).

Cilj tega dokumenta je izboljšati in nadomestiti program Varnejši internet plus s spodbujanjem štirih ukrepov: zmanjševanjem nezakonite vsebine in obravnavanjem škodljivega vedenja na spletu, spodbujanjem varnejšega spletnega okolja ter ozaveščanjem javnosti in vzpostavitvijo baze znanja.

Na splošno je predlog Komisije razumen in uravnotežen, vendar bi pripravljavec mnenja predlagal nekatere spremembe, da bi postal še učinkovitejši.

Predlogi sprememb so vloženi predvsem zato, da se program razširi na spletne igre na srečo in elektronsko poslovanje, ki vključuje potencialno škodljive artikle, ter da se v njem kot obvezno določi sodelovanje vsaj enega organa vsake države članice. Predlaga se tudi opredelitev pojma „otroci“, da se ustrezno upoštevajo različne določbe glede pravne sposobnosti v posameznih državah članicah.

PREDLOGI SPREMEMB

Odbor za pravne zadeve poziva Odbor za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve kot pristojni odbor, da v svoje poročilo vključi te predloge sprememb:

Predlog spremembe  1

Predlog sklepa

Uvodna izjava 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(1) Prodor interneta in uporaba komunikacijskih tehnologij, kot so mobilni telefoni, v Skupnosti še vedno zelo naraščata in ponujata vsem državljanom velike priložnosti, kot so udeležba, interaktivnost in ustvarjalnost. Še naprej pa obstajajo tveganja za otroke in zlorabo tehnologij, zaradi spreminjajočih se tehnologij in socialnega vedenja pa še naprej nastajajo nova tveganja in zlorabe. Da bi spodbudili koriščenje priložnosti in pozitivnih učinkov, ki jih nudijo internet in druge spletne tehnologije, je treba sprejeti tudi ukrepe za spodbujanje varnejše uporabe.

(1) Prodor interneta in uporaba komunikacijskih tehnologij, kot so mobilni telefoni, v Skupnosti še vedno zelo naraščata in ponujata vsem državljanom velike priložnosti, kot so udeležba, interaktivnost in ustvarjalnost. Vendar še naprej obstajajo tveganja za otroke in zlorabo tehnologij, zaradi spreminjajočih se tehnologij in socialnega vedenja pa še naprej nastajajo nova tveganja in zlorabe. Na ravni EU je treba sprejeti ukrepe, da se zaščiti telesna, duševna in moralna integriteta otrok, ki bi jim dostop do neprimernih vsebin lahko škodoval. Da bi spodbudili koriščenje priložnosti in pozitivnih učinkov, ki jih nudijo internet in druge spletne in komunikacijske tehnologije, je treba sprejeti tudi ukrepe za spodbujanje varnejše uporabe.

Obrazložitev

Treba bi bilo izrecno omeniti uporabo odločbe o komunikacijskih tehnologijah, kot so storitve mobilne telefonije, saj te storitve uporablja veliko število otrok in najstnikov.

Predlog spremembe  2

Predlog sklepa

Uvodna izjava 5

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(5) Sklenitev mednarodnega sporazuma o pravno zavezujočih pravilih je zaželena, vendar to ne bo doseženo hitro. Tudi če bi takšen sporazum sklenili, ta sam po sebi ne bo zadoščal za zagotovitev izvrševanja teh pravil ali za zagotovitev zaščite ogroženih.

črtano

Obrazložitev

Hkratna omemba priložnosti za mednarodni sporazum in dvom o njegovi učinkovitosti sta protislovna.

Predlog spremembe  3

Predlog sklepa

Uvodna izjava 8 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(8a) Ker se medijski prostor zaradi novih tehnologij in medijskih inovacij spreminja, je treba naučiti otroke, pa tudi starše, skrbnike in vzgojitelje, da bodo spletne informacijske storitve uporabljali varno in učinkovito.

Predlog spremembe  4

Predlog sklepa

Uvodna izjava 8 b (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(8b) Treba si je prizadevati za zaščito otrok pred gospodarskimi tveganji pri sklepanju dolgoročnih pogodb s sredstvi moderne tehnologije (internet ali mobilni telefon). Zato je treba razviti učinkovite sisteme za preverjanje starosti in prostovoljne certifikacijske oznake.

Obrazložitev

Ker so otroci glavna tarča sklepanja nekaterih dolgoročnih storitev na internetu ali na mobilnih telefonih (npr. zvonjenje ali igre na mobilnih telefonih), bi morali ponudniki zagotoviti, da so jasno navedene vsaj cene in trajanje storitev.

Predlog spremembe  5

Predlog sklepa

Uvodna izjava 14

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(14) Ta sklep spoštuje temeljne pravice in upošteva načela iz Listine Evropske unije o temeljnih pravicah, zlasti iz členov 7, 8 in 24 Listine –

(14) Ta sklep spoštuje temeljne pravice in upošteva načela iz Listine Evropske unije o temeljnih pravicah, zlasti iz členov 3(1), 7, 8 in 24 Listine –

Predlog spremembe  6

Predlog sklepa

Uvodna izjava 14 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(14a) Nobena določba iz te direktive in njenih prilog državam članicam ne preprečuje, da uporabljajo lastne pravne določbe in upravne prakse glede zaščite otrok, ki uporabljajo internet, če lahko zagotovijo boljše rezultate.

 

Predlog spremembe  7

Predlog sklepa

Člen 1 – odstavek 1 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

1a. Za namen te direktive „otroci“ pomenijo osebe, stare manj kot 18 let, razen če jim nacionalna zakonodaja pod nekaterimi pogoji da polno pravno sposobnost pred to starostjo.

Obrazložitev

Nacionalne določbe glede polne pravne sposobnosti pod določenimi pogoji zagotavljajo polno pravno sposobnost pred starostjo 18 let. Razširitev zaščite, namenjene „otrokom“ na vse osebe, stare manj kot 18 let, ne glede na dejstvo, da imajo polno pravno sposobnost, bi bila neprimerna.

Predlog spremembe  8

Predlog sklepa

Člen 1 – odstavek 2 – točka a

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(a) zmanjševanje nezakonite vsebine in obravnava škodljivega vedenja na spletu;

(b) boj proti nezakoniti vsebini in škodljivemu vedenju na spletu;

Predlog spremembe  9

Predlog sklepa

Člen 2 – odstavek 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

1. V programu lahko sodelujejo pravne osebe s sedežem v državah članicah.

1. V programu mora sodelovati vsaj en organ vsake države članice. V programu lahko prostovoljno sodeluje katera koli druga pravna oseba.

Predlog spremembe  10

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 1 – naslov

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

1. Zmanjševanje nezakonite vsebine in obravnava škodljivega vedenja na spletu

1. Boj proti nezakoniti vsebini in škodljivemu vedenju na spletu

Predlog spremembe  11

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 1 – uvodni del

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Dejavnosti so namenjene zmanjševanju količine nezakonite vsebine, ki kroži po spletu, in ustrezni obravnavi škodljivega vedenja na spletu, s posebnim osredotočenjem na spletno distribucijo vsebin, povezanih s spolnim zlorabljanjem otrok, navezovanjem stikov in ustrahovanjem. Glavni načrtovani splošni ukrepi, ki jih je treba sprejeti, so:

Dejavnosti so namenjene zmanjševanju količine nezakonite vsebine, ki kroži po spletu, in učinkoviti obravnavi škodljivega vedenja na spletu, s posebnim osredotočenjem na spletno distribucijo vsebin, povezanih s spolnim zlorabljanjem otrok, navezovanjem stikov in ustrahovanjem na eni strani ter s spletnimi igrami na srečo in elektronskim poslovanjem, ki vključuje potencialno škodljive artikle, na drugi strani. Glavni načrtovani splošni ukrepi, ki jih je treba sprejeti, so:

Predlog spremembe  12

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 1 – točka 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

1. Zagotavljanje kontaktnih točk javnosti, kjer se lahko prijavita nezakonita vsebina in škodljivo vedenje na spletu. Dejavnosti zagotovijo, da so te kontaktne točke učinkovite in prepoznavne za javnost, tesno povezane z drugimi ukrepi na nacionalni ravni in da na evropski ravni sodelujejo z namenom obravnave čezmejnih vprašanj in izmenjave najboljših praks.

1. Zagotavljanje kontaktnih točk za javnost, kjer se lahko prijavita nezakonita vsebina in škodljivo vedenje na spletu. Dejavnosti zagotovijo, da so te kontaktne točke učinkovite in prepoznavne za javnost, tesno povezane z drugimi ukrepi na nacionalni ravni in da na evropski ravni sodelujejo z namenom obravnave čezmejnih vprašanj in izmenjave najboljše prakse. Kontaktne točke bodo javnosti zagotovile tudi potrebne informacije o tem, kako prijaviti nezakonito vsebino in oceniti vsebino spletnih informacijskih storitev, ki bi lahko škodovale telesni, duševni in moralni integriteti otrok.

Predlog spremembe  13

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 1 – točka 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

2. Obravnava škodljivega vedenja na spletu, zlasti navezovanja stikov in ustrahovanja. Dejavnosti bodo usmerjene v obravnavo spletnega navezovanja stikov, postopka, s katerim se odrasli človek spoprijatelji z otrokom z namenom spolnega zlorabljanja, in ustrahovanja. Dejavnosti bodo obravnavale tehnična, psihološka in sociološka vprašanja, povezana s temi problemi, ter spodbujale sodelovanje in usklajevanje med zainteresiranimi stranmi.

2. Boj proti škodljivemu vedenju na spletu, zlasti navezovanju stikov, ustrahovanju in igram na srečo. Dejavnosti bodo usmerjene v boj proti spletnemu navezovanju stikov, postopku, s katerim se odrasli človek spoprijatelji z otrokom z namenom spolnega zlorabljanja, in ustrahovanja, ter spletnim igram na srečo in elektronskemu poslovanju, ki vključuje potencialno škodljive artikle. Dejavnosti bodo obravnavale tehnična, psihološka in sociološka vprašanja, povezana s temi problemi, ter spodbujale sodelovanje in usklajevanje med zainteresiranimi stranmi.

Predlog spremembe  14

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 1 – točka 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

3. Spodbujanje uporabe tehničnih rešitev za ustrezno obravnavo nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu. Dejavnosti bodo spodbujale razvoj ali prilagoditev učinkovitih tehnoloških orodij za ustrezno obravnavo nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu, namenjenih splošni uporabi s strani zainteresiranih strani.

3. Spodbujanje uporabe tehničnih rešitev za ustrezno obravnavo nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu. Dejavnosti bodo spodbujale razvoj ali prilagoditev učinkovitih tehnoloških orodij za ustrezno obravnavo nezakonite vsebine in boj proti škodljivemu vedenju na spletu, namenjenih splošni uporabi s strani zainteresiranih strani. Med drugim bi lahko preučili tudi te ukrepe:

 

(a) sprejetje oznake kakovosti za ponudnike storitev, da lahko uporabniki zlahka preverijo, ali je ponudnik sprejel kodeks ravnanja,

 

(b) oblikovanje filtrov, ki bi preprečili, da bi informacije, ki škodujejo telesni, duševni in moralni integriteti otrok, prehajale prek spletnih tehnologij,

 

(c) podpora vzpostavitvi splošnega imena domene na drugi ravni, ki se uporablja za nadzorovane strani, zavezane spoštovanju mladoletnikov in njihovih pravic (na primer .KID.eu),

Predlog spremembe  15

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 1 – točka 5

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

5. Krepitev sodelovanja, izmenjave informacij in izkušenj pri preprečevanju nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu na mednarodni ravni. Dejavnosti bodo namenjene izboljšanju sodelovanja s tretjimi državami, uskladitvi pristopov pri obravnavi nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu na mednarodni ravni ter spodbujanju razvoja skupnih pristopov in metod dela.

5. Krepitev sodelovanja, izmenjave informacij in izkušenj pri preprečevanju nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu na mednarodni ravni. Dejavnosti bodo namenjene izboljšanju sodelovanja s tretjimi državami, uskladitvi pristopov pri obravnavi nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu na mednarodni ravni ter spodbujanju razvoja usklajenega pristopa do različnih nacionalnih podatkovnih zbirk, v katerih se zbirajo slike o zlorabi otrok, in njihovi povezavi z Europolom ter s skupnimi pristopi in metodami dela.

Predlog spremembe  16

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 2 – točka 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

2. Spodbujanje zainteresiranih strani k razvoju in izvajanju ustreznih sistemov samoregulacije. Dejavnosti bodo spodbudile ustvarjanje in izvajanje samoregulativnih pobud in spodbujale zainteresirane strani, da pri razvoju novih tehnologij in storitev upoštevajo varnost otrok.

2. Spodbujanje zainteresiranih strani k razvoju in izvajanju ustreznih sistemov samoregulacije. Dejavnosti bodo spodbudile ustvarjanje in izvajanje samoregulativnih pobud, katerih cilj je med drugim ocenjevanje in razvrščanje spletne vsebine, ter spodbujale zainteresirane strani, da pri razvoju novih tehnologij in storitev upoštevajo varnost otrok.

Predlog spremembe  17

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 3 – točka 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

1. Povečanje ozaveščenosti javnosti in razširjanje informacij o varnejši uporabi spletnih tehnologij. Dejavnosti bodo spodbujale ozaveščanje javnosti z zagotavljanjem ustreznih informacij o priložnostih, tveganjih in načinih njihove obravnave na usklajen način po vsej Evropi. Dejavnosti bodo spodbudile stroškovno učinkovite načine distribucije informacij o ozaveščenosti velikemu številu uporabnikov.

1. Povečanje ozaveščenosti javnosti in razširjanje informacij o varnejši uporabi spletnih tehnologij. Dejavnosti bodo spodbujale ozaveščanje javnosti z zagotavljanjem ustreznih informacij o priložnostih, tveganjih in načinih njihove obravnave na usklajen način po vsej Evropi. Spodbujali se bodo ukrepi, ki bodo otrokom omogočili odgovorno uporabo spletnih tehnologij, zlasti z medijskim opismenjevanjem in medijskimi izobraževalnimi programi ter na primer s stalnim usposabljanjem med šolanjem, vključno s predavanji, namenjenimi tudi staršem. Dejavnosti bodo prav tako spodbudile stroškovno učinkovite načine distribucije informacij o ozaveščenosti velikemu številu uporabnikov, kot so na primer informacijski paketi o morebitnih tveganjih v zvezi s spletno tehnologijo.

Predlog spremembe  18

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 3 – točka 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

2. Zagotavljanje kontaktnih točk, kjer lahko starši in otroci dobijo odgovore na vprašanja o tem, kako na spletu ostati varen. Dejavnosti bodo namenjene ozaveščanju uporabnikov, tako da bodo ti na podlagi informacij lahko sprejeli odgovorne odločitve, in sicer z zagotavljanjem nasvetov glede ustreznih informacij in previdnostnih ukrepov, ki jih je treba sprejeti za varnost na spletu.

2. Zagotavljanje kontaktnih točk, vključno z odprtimi telefonskimi številkami, kjer lahko starši in otroci dobijo odgovore na vprašanja o tem, kako na spletu ostati varen. Dejavnosti bodo namenjene ozaveščanju uporabnikov, tako da bodo ti na podlagi informacij lahko sprejeli odgovorne odločitve, in sicer z zagotavljanjem nasvetov glede ustreznih informacij in previdnostnih ukrepov, ki jih je treba sprejeti za varnost na spletu.

Predlog spremembe  19

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 3 – točka 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

3. Spodbujanje krepitve učinkovitih in stroškovno učinkovitih metod in orodij za ozaveščanje. Dejavnosti bodo namenjene izboljšanju ustreznih metod in orodij za ozaveščanje z namenom njihove dolgoročne večje učinkovitosti in stroškovne učinkovitosti.

3. Spodbujanje krepitve učinkovitih in stroškovno učinkovitih metod in orodij za ozaveščanje. Dejavnosti bodo namenjene izboljšanju ustreznih metod in orodij za ozaveščanje z namenom njihove dolgoročne večje učinkovitosti in stroškovne učinkovitosti. Ukrepi lahko med drugim zajemajo vzpostavitev sistema skupnih opisnih simbolov ali opozorilnih sporočil, ki določajo starostno kategorijo in/ali to, zaradi katerih vidikov vsebine je bila priporočena določena starost, kar bi uporabnikom pomagalo, da bi se bolj zavedali potencialno škodljive spletne vsebine.

Predlog spremembe  20

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 3 – točka 4

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

4. Zagotavljanje izmenjave najboljših praks in čezmejnega sodelovanja na evropski ravni. Sprejeti bodo ukrepi za zagotovitev učinkovitega evropskega čezmejnega sodelovanja ter učinkovite izmenjave najboljših praks, orodij, metod, izkušenj in informacij.

4. Zagotavljanje izmenjave najboljše prakse in čezmejnega sodelovanja na evropski ravni. Sprejeti bodo ukrepi za zagotovitev učinkovitega evropskega čezmejnega sodelovanja ter učinkovite izmenjave najboljše prakse, orodij, metod, izkušenj in informacij. Dejavnosti bi morale biti še posebej usmerjene v vzpostavitev tesnega sodelovanja med nacionalnimi organi, policijo in kontaktnimi točkami. Sprejeti bodo ukrepi za oblikovanje skupne evropske podatkovne zbirke za zbiranje slik o zlorabi otrok in za zagotovitev njene povezave z Europolom.

Predlog spremembe  21

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 4 – točka 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

3. Spodbujanje raziskovanja v zvezi s spletno viktimizacijo otrok. Dejavnosti bodo usmerjene v raziskovanje tehničnih, psiholoških in socioloških vprašanj, povezanih z viktimizacijo otrok v spletnem okolju, vključno z ustrahovanjem, navezovanjem stikov, vprašanji v zvezi s spletnimi vsebinami, povezanimi s spolnim zlorabljanjem otrok, in nastajajočimi oblikami vedenja, ki lahko ogrožajo otroke.

3. Spodbujanje raziskovanja v zvezi s spletno viktimizacijo otrok. Dejavnosti bodo usmerjene v raziskovanje tehničnih, psiholoških in socioloških vprašanj, povezanih z viktimizacijo otrok v spletnem okolju, vključno z ustrahovanjem, navezovanjem stikov, vprašanji v zvezi s spletnimi vsebinami, povezanimi s spolnim zlorabljanjem otrok, spletnimi igrami na srečo in elektronskim poslovanjem, ki vključuje škodljive artikle, ter podobnimi nastajajočimi oblikami vedenja, ki lahko ogrožajo otroke.

Predlog spremembe  22

Predlog sklepa

Priloga I – oddelek 4 – točka 5

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

5. Izboljšanje poznavanja učinkov uporabe trenutnih in nastajajočih tehnologij na otroke in mlade. Dejavnosti bodo namenjene boljšemu razumevanju psiholoških, vedenjskih in socioloških učinkov na otroke in mlade, ki uporabljajo spletne tehnologije, in sicer od učinkov izpostavljenosti škodljivi vsebini in vedenju pa vse do navezovanja stikov in ustrahovanja v različnih računalniških okoljih, od računalnikov in mobilnih telefonov do igralnih konzol in drugih nastajajočih tehnologij.

5. Izboljšanje poznavanja učinkov uporabe trenutnih in nastajajočih tehnologij na otroke in mlade. Dejavnosti bodo namenjene boljšemu razumevanju psiholoških, vedenjskih in socioloških učinkov na otroke in mlade, ki uporabljajo spletne tehnologije, in sicer od učinkov izpostavljenosti škodljivi vsebini in vedenju pa vse do navezovanja stikov, ustrahovanja, spletnih iger na srečo in elektronskega poslovanja, ki vključuje škodljive artikle, v različnih računalniških okoljih, od računalnikov in mobilnih telefonov do igralnih konzol in drugih nastajajočih tehnologij.

POSTOPEK

Naslov

Zaščita otrok pri uporabi interneta in drugih komunikacijskih tehnologij

Referenčni dokumenti

KOM(2008)0106 – C6-0092/2008 – 2008/0047(COD)

Pristojni odbor

LIBE

Mnenje pripravil

Datum razglasitve na zasedanju

JURI

10.4.2008

 

 

 

Pripravljavec mnenja

Datum imenovanja

Titus Corlăţean

25.6.2008

 

 

Datum sprejetja

9.9.2008

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

24

0

0

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Marek Aleksander Czarnecki, Bert Doorn, Monica Frassoni, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Othmar Karas, Piia-Noora Kauppi, Klaus-Heiner Lehne, Katalin Lévai, Antonio Masip Hidalgo, Hans-Peter Mayer, Manuel Medina Ortega, Hartmut Nassauer, Aloyzas Sakalas, Francesco Enrico Speroni, Daniel Strož, Rainer Wieland, Jaroslav Zvěřina, Tadeusz Zwiefka

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Vicente Miguel Garcés Ramón, Jean-Paul Gauzès, Georgios Papastamkos, Gabriele Stauner, Jacques Toubon, Ieke van den Burg

Namestniki (člen 178(2)), navzoči pri končnem glasovanju

Renate Weber

MNENJE Odbora za pravice žensk in enakost spolov (10.9.2008)

za Odbor za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve

o predlogu Sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o oblikovanju večletnega programa Skupnosti za zaščito otrok, ki uporabljajo internet in druge komunikacijske tehnologije
(KOM(2008)0106 – C6‑0092/2008 – 2008/0047(COD))

Pripravljavka mnenja: Marie Panayotopoulos-Cassiotou

KRATKA OBRAZLOŽITEV

Predlog sklepa o oblikovanju večletnega programa Skupnosti za zaščito otrok, ki uporabljajo internet, je namenjen ustvarjanju varnejšega spletnega okolja za otroke s spodbujanjem samoregulativnih pobud in boljše ozaveščenosti v družbi. Program Varnejši internet za otroke in mlade omogoča lažje razporejanje časa in večjo učinkovitost družinskih članov v boju z negativnimi učinki novih tehnologij. Prednostne naloge novega programa so:

Ι. Zmanjševanje nezakonite vsebine in obravnava škodljivega vedenja na spletu: dejavnosti za zagotavljanje kontaktnih točk za javnost, kjer se lahko prijavita nezakonita vsebina in škodljivo vedenje na spletu, s poudarkom zlasti na vsebinah, povezanih s spolno zlorabo otrok in navezovanjem stikov;

ΙΙ. Spodbujanje varnejšega spletnega okolja: spodbujanje samoregulativnih pobud na tem področju. Spodbujanje vključevanja otrok in mladih pri ustvarjanju varnejšega spletnega okolja, zlasti z mladinskimi skupinami;

ΙΙΙ. Zagotavljanje ozaveščanja javnosti: dejavnosti za otroke, njihove starše in učitelje. Spodbujanje multiplikacijskega učinka z izmenjavo najboljših praks znotraj mreže nacionalnih centrov za ozaveščanje. Podpiranje kontaktnih točk, kjer lahko starši in otroci dobijo nasvete o tem, kako na spletu ostati varen;

ΙV. Vzpostavitev baze znanja z združevanjem raziskovalcev, ki se na evropski ravni ukvarjajo z varnostjo otrok na spletu. Vzpostavitev baze znanja o novih tehnologijah, ki jih uporabljajo otroci, in učinkih, ki jih imajo nanje, ter s tem povezanimi tveganji. Uporaba baze za izboljšanje učinkovitosti obstoječih ukrepov programa o varnejši uporabi interneta.

Internet ima neposredne posledice na vsakdanje življenje državljanov. Zato je izredno pomembno, da se pripravijo analize, okviri in argumenti, s katerimi bi zagotovili takšne tehnološke spremembe, ki bi prispevale k nadaljnjemu spodbujanju enakosti med moškimi in ženskami, fanti in dekleti v naši družbi. Treba je razumeti, kakšen učinek imajo lahko nove tehnologije, tudi internet, na pravice žensk, in kritično oceniti njihove morebitne daljnosežne posledice. Osnutek mnenja poudarja, kako pomembno je, da se pri oblikovanju in izvajanju ukrepov različnih programov uvede pristop, ki upošteva enakost spolov. Fantom in dekletom je treba zagotoviti enake možnosti, njihove različne potrebe pa je treba oceniti in jih upoštevati pri vsakem ukrepu.

PREDLOGI SPREMEMB

Odbor za pravice žensk in enakost spolov poziva Odbor za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve kot pristojni odbor, da v svoje poročilo vključi naslednje predloge sprememb:

Predlog spremembe  1

Predlog sklepa

Uvodna izjava 4

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(4.) Še naprej bo obstajala potreba po ukrepih na področju vsebin, potencialno škodljivih za otroke, in na področju nezakonitih vsebin, zlasti gradiv z zlorabo otrok. Enako velja za otroke, ki postanejo žrtve škodljivega in nezakonitega vedenja, kar privede do telesne in psihološke škode, in za otroke, ki so zavedeni v posnemanje takšnega ravnanja, s čimer škodujejo sebi in drugim.

(4.) Še naprej bo obstajala potreba po ukrepih na področju vsebin, potencialno škodljivih za otroke, zlasti pornografskih vsebin, in na področju nezakonitih vsebin, zlasti gradiv z zlorabo otrok Enako velja za otroke, ki postanejo žrtve škodljivega in nezakonitega vedenja, kar privede do telesne in psihološke škode, in za otroke, ki so zavedeni v posnemanje takšnega ravnanja, s čimer škodujejo sebi in drugim. Posebno pozornost je zato treba nameniti sistemu pomoči sebi enakih.

Predlog spremembe  2

Predlog sklepa

Uvodna izjava 6

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Odločba št. 276/1999/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. januarja 1999 o sprejetju večletnega akcijskega načrta Skupnosti za pospeševanje varnejše uporabe interneta s preprečevanjem nezakonitih in škodljivih vsebin v globalnih omrežjih, zlasti na področju varovanja otrok in mladostnikov (Akcijski načrt za varnejši internet 1998–2004) in Sklep Evropskega parlamenta in Sveta št. 854/2005/ES z dne 11. maja 2005 o uvedbi večletnega Programa Skupnosti za spodbujanje varnejše uporabe interneta in novih spletnih tehnologij (program Varnejši internet plus 2005 do 2008) sta zagotovila financiranje Skupnosti, ki je uspešno spodbudilo različne pobude in dalo evropsko dodano vrednost, kot kažejo ocene programov, predložene Evropskemu parlamentu, Svetu in Odboru regij.

Odločba št. 276/1999/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. januarja 1999 o sprejetju večletnega akcijskega načrta Skupnosti za pospeševanje varnejše uporabe interneta s preprečevanjem nezakonitih in škodljivih vsebin v globalnih omrežjih, zlasti na področju varovanja otrok in mladostnikov (Akcijski načrt za varnejši internet 1998–2004) in Sklep Evropskega parlamenta in Sveta št. 854/2005/ES z dne 11. maja 2005 o uvedbi večletnega Programa Skupnosti za spodbujanje varnejše uporabe interneta in novih spletnih tehnologij (program Varnejši internet plus 2005 do 2008) sta zagotovila financiranje Skupnosti, ki je uspešno spodbudilo različne pobude in dalo evropsko dodano vrednost, kot kažejo ocene programov, predložene Evropskemu parlamentu, Svetu in Odboru regij. Program Varnejši internet plus (2005-2008) in novi program Varnejši internet (2009-2013) omogočata večjo učinkovitost družinskih članov in lažje razporejanje časa v boju z negativnimi posledicami novih tehnologij.

Predlog spremembe  3

Predlog sklepa

Priloga I - Dejavnost 1- odstavek 4

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

4. Spodbujanje sodelovanja ter izmenjave informacij, izkušenj in najboljših praks med zainteresiranimi stranmi na nacionalni in evropski ravni. Dejavnosti bodo namenjene izboljšanju usklajevanja zainteresiranih strani, vključenih v preprečevanje distribucije nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu, ter bodo spodbujale sodelovanje in prizadevanja teh zainteresiranih strani.

4. Spodbujanje sodelovanja ter izmenjave informacij, izkušenj in najboljših praks med zainteresiranimi stranmi na nacionalni in evropski ravni. Dejavnosti bodo namenjene izboljšanju usklajevanja odgovornih za preprečevanje distribucije nezakonite vsebine in škodljivega vedenja na spletu, ter bodo spodbujale sodelovanje in prizadevanja različnih skupin prebivalstva, ne glede na njihovo geografsko ali socialno okolje.

Predlog spremembe  4

Predlog sklepa

Priloga I - Dejavnost 2 - odstavek 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

3. Spodbujanje vključevanja otrok in mladih pri ustvarjanju varnejšega spletnega okolja. Dejavnosti bodo usmerjene k vključevanju otrok in mladih z namenom boljšega razumevanja njihovih stališč in izkušenj v zvezi z uporabo spletnih tehnologij in načini spodbujanja varnejšega spletnega okolja za otroke.

3. Spodbujanje vključevanja otrok in mladih pri ustvarjanju varnejšega spletnega okolja. Dejavnosti bodo usmerjene k vključevanju otrok in mladih, ob zagotavljanju enakopravne udeležbe deklet in fantov, žensk in moških, z namenom boljšega razumevanja njihovih stališč in izkušenj v zvezi z uporabo spletnih tehnologij in načini spodbujanja varnejšega spletnega okolja za otroke.

Predlog spremembe  5

Predlog sklepa

Priloga I - Dejavnost 3 - odstavek 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

3. Spodbujanje krepitve učinkovitih in stroškovno učinkovitih metod in orodij za ozaveščanje. Dejavnosti bodo namenjene izboljšanju ustreznih metod in orodij za ozaveščanje z namenom njihove dolgoročne večje učinkovitosti in stroškovne učinkovitosti.

3. Spodbujanje krepitve učinkovitih in stroškovno učinkovitih metod in orodij za ozaveščanje. Dejavnosti za preprečevanje stereotipov o spolih bodo namenjene izboljšanju ustreznih metod in orodij za ozaveščanje. Cilj je, da se dolgoročno zagotovi bolj učinkovito in stroškovno ugodno ukrepanje, z izkoriščanjem potenciala za sodelovanje javne in zasebne sfere in s spodbujanjem dejavnosti, ki so povezane s socialno odgovornostjo podjetij.

Predlog spremembe  6

Predlog sklepa

Priloga I - Dejavnost 4 - odstavek 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

3. Spodbujanje raziskovanja v zvezi s spletno viktimizacijo otrok. Dejavnosti bodo usmerjene v raziskovanje tehničnih, psiholoških in socioloških vprašanj, povezanih z viktimizacijo otrok v spletnem okolju, vključno z ustrahovanjem, navezovanjem stikov, vprašanji v zvezi s spletnimi vsebinami, povezanimi s spolnim zlorabljanjem otrok, in nastajajočimi oblikami vedenja, ki lahko ogrožajo otroke.

3. Spodbujanje raziskovanja v zvezi s spletno viktimizacijo otrok. Dejavnosti, ki vključujejo pristop, ki upošteva vidik spolov, bodo usmerjene v raziskovanje tehničnih, psiholoških in socioloških vprašanj, povezanih z viktimizacijo otrok v spletnem okolju, vključno z ustrahovanjem, navezovanjem stikov, vprašanji v zvezi s spletnimi vsebinami, povezanimi s spolnim zlorabljanjem otrok, in nastajajočimi oblikami vedenja, ki lahko ogrožajo otroke.

Predlog spremembe  7

Predlog sklepa

Priloga I - Dejavnost 4 - odstavek 5

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

5. Izboljšanje poznavanja učinkov uporabe trenutnih in nastajajočih tehnologij na otroke in mlade. Dejavnosti bodo namenjene boljšemu razumevanju psiholoških, vedenjskih in socioloških učinkov na otroke in mlade, ki uporabljajo spletne tehnologije, in sicer od učinkov izpostavljenosti škodljivi vsebini in vedenju pa vse do navezovanja stikov in ustrahovanja v različnih računalniških okoljih, od računalnikov in mobilnih telefonov do igralnih konzol in drugih nastajajočih tehnologij.

5. Izboljšanje poznavanja učinkov uporabe trenutnih in nastajajočih tehnologij na otroke in mlade. Dejavnosti, ki vključujejo pristop, ki upošteva vidik spolov, bodo namenjene boljšemu razumevanju psiholoških, vedenjskih in socioloških učinkov na otroke in mlade, ki uporabljajo spletne tehnologije, in sicer od učinkov izpostavljenosti škodljivi vsebini in vedenju pa vse do navezovanja stikov in ustrahovanja v različnih računalniških okoljih, od računalnikov in mobilnih telefonov do igralnih konzol in drugih nastajajočih tehnologij.

Predlog spremembe  8

Predlog sklepa

Priloga I - Dejavnost 4 - odstavek 5 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

5a. Pospeševanje ozaveščenosti o tem, kako učinkovito uravnovesiti uporabo spletnega okolja s tveganji in učinki, ki jih ta nosi s seboj na lokalni in regionalni ravni ter na ravni manjših družbenih skupnosti (družina, šola itd.).

POSTOPEK

Naslov

Predlog Sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o oblikovanju večletnega programa Skupnosti za zaščito otrok, ki uporabljajo internet in druge komunikacijske tehnologije

Referenčni dokumenti

KOM(2008)0106 – C6-0092/2008 – 2008/0047(COD)

Pristojni odbor

LIBE

Mnenje pripravil

       Datum razglasitve na zasedanju

FEMM

10.4.2008

 

 

 

Pripravljavec(-ka) mnenja

       Datum imenovanja

Marie Panayotopoulos-Cassiotou

6.5.2008

 

 

Obravnava v odboru

15.7.2008

9.9.2008

 

 

Datum sprejetja

9.9.2008

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

23

0

0

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Edit Bauer, Emine Bozkurt, Ilda Figueiredo, Věra Flasarová, Lissy Gröner, Zita Gurmai, Anneli Jäätteenmäki, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Urszula Krupa, Pia Elda Locatelli, Siiri Oviir, Marie Panayotopoulos-Cassiotou, Zita Pleštinská, Teresa Riera Madurell, Eva-Britt Svensson, Anna Záborská

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Gabriela Creţu, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Donata Gottardi, Mary Honeyball, Filiz Hakaeva Hyusmenova, Marusya Ivanova Lyubcheva, Maria Petre

POSTOPEK

Naslov

Zaščita otrok pri uporabi interneta in drugih komunikacijskih tehnologij

Referenčni dokumenti

KOM(2008)0106 – C6-0092/2008 – 2008/0047(COD)

Datum predložitve EP

27.2.2008

Pristojni odbor

       Datum razglasitve na zasedanju

LIBE

10.4.2008

Odbori, zaprošeni za mnenje

       Datum razglasitve na zasedanju

BUDG

10.4.2008

ITRE

10.4.2008

CULT 37

10.4.2008

JURI

10.4.2008

 

FEMM

10.4.2008

 

 

 

Odbori, ki niso podali mnenja

       Datum sklepa

ITRE

6.5.2008

 

 

 

Poročevalec/-ka

       Datum imenovanja

Roberta Angelilli

8.4.2008

 

 

Obravnava v odboru

29.5.2008

14.7.2008

15.9.2008

13.10.2008

Datum sprejetja

13.10.2008

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

31

0

0

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Alexander Alvaro, Roberta Angelilli, Emine Bozkurt, Philip Bradbourn, Kathalijne Maria Buitenweg, Giusto Catania, Jean-Marie Cavada, Carlos Coelho, Elly de Groen-Kouwenhoven, Esther De Lange, Panayiotis Demetriou, Gérard Deprez, Bárbara Dührkop Dührkop, Claudio Fava, Armando França, Urszula Gacek, Kinga Gál, Jeanine Hennis-Plasschaert, Ewa Klamt, Magda Kósáné Kovács, Henrik Lax, Rareş-Lucian Niculescu, Martine Roure, Sebastiano Sanzarello, Csaba Sógor, Vladimir Urutchev, Renate Weber, Tatjana Ždanoka

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Marco Cappato, Genowefa Grabowska, Bill Newton Dunn

Datum predložitve

14.10.2008