Ziņojums - A6-0419/2008Ziņojums
A6-0419/2008

ZIŅOJUMS par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko, īstenojot daļu no Kopienas integrētās pieejas CO2 emisiju mazināšanai no vieglajiem automobiļiem, nosaka emisijas standartus jauniem pasažieru automobiļiem

27.10.2008 - (COM(2007)0856 – C6‑0022/2008 – 2007/0297(COD)) - ***I

Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komiteja
Referents: Guido Sacconi
Atzinumu sagatavoja(*): Werner Langen, Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komiteja
(*) Komiteju iesaistīšanas procedūra — Reglamenta 47. pants

Procedūra : 2007/0297(COD)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls :  
A6-0419/2008

EIROPAS PARLAMENTA NORMATĪVĀS REZOLŪCIJAS PROJEKTS

par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko, īstenojot daļu no Kopienas integrētās pieejas CO2 emisiju mazināšanai no vieglajiem automobiļiem, nosaka emisijas standartus jauniem pasažieru automobiļiem

(COM(2007)0856 – C6‑0022/2008 – 2007/0297(COD))

(Koplēmuma procedūra, pirmais lasījums)

Eiropas Parlaments,

–   ņemot vērā Komisijas priekšlikumu Eiropas Parlamentam un Padomei (COM(2007)0856),

–   ņemot vērā EK līguma 251. panta 2. punktu un 95. pantu, saskaņā ar kuriem Komisija tam iesniedza priekšlikumu (C6‑0022/2008),

–   ņemot vērā Juridiskās komitejas atzinumu par ierosināto juridisko pamatu,

–   ņemot vērā Reglamenta 51. pantu,

–   ņemot vērā Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komitejas ziņojumu un Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejas atzinumu (A6-0419/2008),

1.  apstiprina grozīto Komisijas priekšlikumu;

2.  prasa Komisijai vēlreiz iesniegt savu priekšlikumu, ja tā ir paredzējusi šo priekšlikumu būtiski grozīt vai aizstāt ar citu tekstu;

3.  uzdod priekšsēdētājam nosūtīt Parlamenta nostāju Padomei un Komisijai.

Grozījums Nr.  1

Regulas priekšlikums

1. atsauce

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu un jo īpaši tā 95. pantu,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu, jo īpaši tā 175. pantu,

Grozījums Nr.  2

Regulas priekšlikums

4. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

No minētajām saistībām izriet, ka visām dalībvalstīm ievērojami jāsamazina arī emisijas no pasažieru automobiļiem. Lai panāktu vajadzīgos būtiskos samazinājumus, politika un pasākumi jāīsteno dalībvalstu un Kopienas mērogā ne tikai automobiļu rūpniecības un enerģētikas nozarē, bet arī visās Kopienas tautsaimniecības nozarēs. Autotransporta nozare ir otra lielākā siltumnīcefekta gāzu radītāja ES, un tās radītās emisijas turpina palielināties. Ja autotransporta nozares ietekme uz klimata pārmaiņām turpinās palielināties, ļoti ievērojami tiktu mazināti tie panākumi, kas cīņā ar klimata pārmaiņām gūti citās nozarēs, samazinot emisijas.

(4) No minētajām saistībām izriet, ka ievērojami jāsamazina arī emisijas no pasažieru automobiļiem. Šajā nolūkā ir jānosaka emisiju normas automobiļu ražotājiem un jaunu automobiļu importētājiem. Tikai ar Kopienas regulu ir iespējams nodrošināt, ka jaunu automobiļu reģistrēšanas noteikumi visās dalībvalstīs ir vienādi. Lai panāktu dalībvalstu un Kopienas kopējo mērķi samazināt CO2 emisijas, nepietiek ar pasākumu īstenošanu tikai automobiļu rūpniecības un enerģētikas nozarē. Tie jāattiecina arī uz transporta jomu un mājsaimniecībām. Autotransporta nozare ir otra lielākā siltumnīcefekta gāzu radītāja ES, un tās radītās emisijas turpina palielināties. Ja autotransporta nozares radīto CO2 emisiju apjoms turpinās palielināties, ļoti ievērojami tiktu mazināti tie panākumi, kas cīņā ar klimata pārmaiņām gūti citās nozarēs, samazinot emisijas.

Pamatojums

Šī regula paredz, ka nevis dalībvalstīm, bet gan vieglo automobiļu ražotājiem vai importētājiem jāsamazina emisijas. Pastāv nevis „klimata pārmaiņu”, bet gan siltumnīcefekta gāzu, īpaši CO2 emisijas pieauguma draudi.

Grozījums Nr.  3

Regulas priekšlikums

10. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(10) Komisija ierosināja integrētu pieeju, lai līdz 2012. gadam sasniegtu Kopienas mērķi — 120 g CO2/km —, un paziņoja, ka Komisija ierosinās regulējumu, lai, galveno uzmanību pievēršot obligātai CO2 emisiju samazināšanai, sasniegtu Kopienas mērķi visu jauno automobiļu vidējo emisiju rādītājus samazināt līdz 130 g CO2/km, uzlabojot transportlīdzekļu dzinēju tehnoloģijas. Atbilstīgi ražotāju brīvprātīgas apņemšanās pieejai tas attiecas uz elementiem, ko ņem vērā, mērot pasažieru automobiļu CO2 emisijas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2007. gada 20. jūnija Regulu (EK) Nr. 715/2007 par tipa apstiprinājumu mehāniskiem transportlīdzekļiem attiecībā uz emisijām no vieglajiem pasažieru un komerciālajiem transportlīdzekļiem (Euro 5 un Euro 6) un par piekļuvi transportlīdzekļa remonta un tehniskās apkopes informācijai. Ar citiem tehniskiem uzlabojumiem un plašāku biodegvielas izmantošanu panāks turpmāku samazinājumu par 10 g CO2/km vai līdzvērtīgu, ja tehniski tas būs vajadzīgs. Turklāt patērētāju rīcība ietekmē kopējo emisiju daudzumu no pasažieru automobiļiem, un tādēļ patērētāji jāinformē par jaunu pasažieru automobiļu atbilstību emisiju mērķiem, kas noteikti šajā regulā.

(10) Komisija ierosināja integrētu pieeju, lai līdz 2012. gadam sasniegtu Kopienas mērķi — 120 g CO2/km —, un paziņoja, ka Komisija ierosinās regulējumu, lai, galveno uzmanību pievēršot obligātai CO2 emisiju samazināšanai, sasniegtu Kopienas mērķi visu jauno automobiļu vidējo emisiju rādītājus samazināt līdz 130 g CO2/km, uzlabojot transportlīdzekļu dzinēju tehnoloģijas. Atbilstīgi ražotāju brīvprātīgas apņemšanās pieejai tas attiecas uz elementiem, ko ņem vērā, mērot pasažieru automobiļu CO2 emisijas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2007. gada 20. jūnija Regulu (EK) Nr. 715/2007 par tipa apstiprinājumu mehāniskiem transportlīdzekļiem attiecībā uz emisijām no vieglajiem pasažieru un komerciālajiem transportlīdzekļiem (Euro 5 un Euro 6) un par piekļuvi transportlīdzekļa remonta un tehniskās apkopes informācijai. Ar citiem tehniskiem uzlabojumiem un plašāku ilgtspējīgu biodegvielas veidu izmantošanu panāks turpmāku samazinājumu par 10 g CO2/km vai līdzvērtīgu, ja tehniski tas būs vajadzīgs. Turklāt patērētāju rīcība ietekmē kopējo emisiju daudzumu no pasažieru automobiļiem, un tādēļ patērētāji jāinformē par jaunu pasažieru automobiļu atbilstību emisiju mērķiem, kas noteikti šajā regulā.

Grozījums Nr.  4

Regulas priekšlikums

10.a apsvērums (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(10.a) Eiropas Parlaments 2007. gada 24. oktobra un 2008. gada 15. janvāra rezolūcijās par Komisijas 2007. gada 7. februāra paziņojumiem norādīja, ka ir vajadzīgi pieci līdz septiņi gadi, lai izstrādātu jaunus vieglo automobiļu veidus, un tāpēc tas aicina Komisiju līdz 2015. gadam nenoteikt galīgus saistošos CO2 emisiju mērķus.

Pamatojums

Ņemot vērā autonozares attīstības un ražošanas 5–7 gadu ciklu, obligātu mērķi var noteikt tikai laikam pēc 2015. gada. Agrāks termiņš būtu reālajam ekonomikas stāvoklim neatbilstošs.

Grozījums Nr.  5

Regulas priekšlikums

11.a apsvērums (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(11a) Lai panāktu nulles emisijas automobiļu ieviešanu, ir ievērojami jāpalielina apropriācijas, kuras Septītajā pamatprogrammā pētniecības un tehnoloģijas attīstības jomā ir paredzētas tehnoloģijām, ar kurām varētu realizēt šo plānu.

Pamatojums

Lai nulles emisijas automobiļi kļūtu par realitāti, ir svarīgi vairāk naudas ieguldīt pētniecībā un izstrādē.

Grozījums Nr.  6

Regulas priekšlikums

12. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

 

(12) Lai saglabātu automobiļu tirgus dažādību un tā spēju apmierināt dažādu patērētāju vajadzības, CO2 mērķi attiecībā uz pasažieru automobiļiem jānosaka kā lineāra automobiļu lietderības funkcija. Lai raksturotu šo lietderību, visatbilstīgākais parametrs ir masa, jo tā dod pietiekamu priekšstatu par pašreizējām emisijām, tādējādi ļaujot noteikt reālistiskākus un konkurenci neietekmējošus mērķus, un dati par masu ir pieejami uzreiz. Tomēr jāapkopo dati par alternatīvu lietderības parametru, kas ir balstvirsma (attālums starp riteņiem x garenbāze), lai pieeju, kuras pamatā ir lietderības noteikšana, varētu novērtēt ilgākā laikposmā. Nosakot mērķus, jāņem vērā paredzamās jaunu automobiļu masas tendences līdz 2012. gadam un jānovērš iespējamais stimuls palielināt transportlīdzekļa masu, tikai lai izmantotu to, ka CO2 mazināšanas mērķis tādējādi palielinās. Tādēļ, nosakot mērķus 2012. gadam, turpmāk jāņem vērā iespējamā autonomā masas palielinājuma tendence transportlīdzekļiem, ko ražo ražotāji un ko pārdod ES tirgū. Visbeidzot, mērķu diferencēšanai jāsekmē visu kategoriju automobiļu emisiju samazinājumi, vienlaikus atzīstot, ka lielākus emisiju samazinājumus var panākt smagākiem automobiļiem.

(12) Lai saglabātu automobiļu tirgus dažādību un tā spēju apmierināt dažādu patērētāju vajadzības, CO2 mērķi attiecībā uz pasažieru automobiļiem jānosaka kā lineāra automobiļu lietderības funkcija. Lai raksturotu šo lietderību, atbilstīgs parametrs ir masa, kas dod priekšstatu par pašreizējām emisijām, tādējādi ļaujot noteikt reālistiskākus un konkurenci neietekmējošus mērķus, un dati par masu ir pieejami uzreiz. Ir jāapkopo dati par tādiem alternatīviem lietderības parametriem balstvirsma (attālums starp riteņiem x garenbāze), lai pieeju, kuras pamatā ir lietderības noteikšana, varētu novērtēt ilgākā laikposmā. Līdz 2014. gadam Komisijai ir jāpārskata datu pieejamība un vajadzības gadījumā jāpielāgo lietderības parametrs.

Grozījums Nr.  7

Regulas priekšlikums

13. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(13) Regulas mērķis ir dot stimulu automobiļu ražotājiem ieguldīt jaunās tehnoloģijās. Ar regulu tiek aktīvi veicināta ekoloģiskā inovācija, un tajā ņemta vērā turpmāka tehnikas attīstība. Tādējādi tiek sekmēta Eiropas rūpniecības konkurētspēja un kvalitatīvu darbavietu radīšana.

(13) Regulas mērķis ir dot stimulu automobiļu ražotājiem ieguldīt jaunās tehnoloģijās. Ar regulu tiek aktīvi veicināta ekoloģiskā inovācija, un tajā ņemta vērā turpmāka tehnikas attīstība. Jo īpaši jāveicina hibrīddzinēju un elektrisko automobiļu izstrāde, jo tie rada ievērojami mazāk emisiju nekā parastie pasažieru automobiļi. Tādējādi tiek sekmēta Eiropas rūpniecības konkurētspēja un kvalitatīvu darbavietu radīšana. Komisija var apsvērt iespēju iekļaut ekoinovācijas pasākumus pārbaudes procedūru pārskatīšanas procesā saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 715/2007 14. panta 3. punktu, ņemot vērā tehnisko un ekonomisko ietekmi.

Grozījums Nr.  8

Regulas priekšlikums

13.a apsvērums (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(13a) Atzīstot ārkārtīgi augstās pētniecības un izstrādes, kā arī vienības ražošanas izmaksas, kas radīsies, ieviešot tirgū agrīno paaudžu ļoti mazu oglekļa emisiju transportlīdzekļu tehnoloģijas pēc tam, kad stāsies spēkā šī regula, tajā ir ietverti arī konkrēti pagaidu noteikumi, kurus piemēros, lai paātrinātu ārkārtīgi mazu oglekļa emisiju transportlīdzekļu ieviešanu Eiropas tirgū to sākotnējos tirdzniecības posmos.

Grozījums Nr.  9

Regulas priekšlikums

13.b apsvērums (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(13b) Izmantojot alternatīvus degvielas veidus, var ievērojami samazināt CO2 emisijas visā degvielas aprites ciklā no ieguves līdz patēriņam. Tāpēc šajā regulā ir īpaši noteikumi, kas iekļauti, lai veicinātu ar alternatīviem degvielas veidiem darbināmu transportlīdzekļu turpmāku laišanu Eiropas tirgū.

Pamatojums

Ir jāveicina alternatīvu degvielas veidu patēriņam piemērotu automobiļu izstrāde. Tā kā alternatīvie degvielas veidi nodrošina iespēju būtiski samazināt CO2 emisijas visā degvielas aprites ciklā no ieguves līdz patēriņam, transportlīdzekļi ir jāpielāgo šādu degvielas veidu patēriņam.

Grozījums Nr.  10

Regulas priekšlikums

13.c apsvērums (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(13c) Apzinoties, ka ar biodegvielas palīdzību var ievērojami samazināt CO2 emisijas visā degvielas aprites ciklā no ieguves līdz patēriņam un ka ražotāji var piedāvāt transportlīdzekļus, kuros var izmantot gan parasto, gan alternatīvo degvielu, tā ļaujot pāriet uz šo mazāku CO2 emisiju degvielu patēriņu, Regulā ir īpaši noteikumi, kas iekļauti, lai veicinātu ar alternatīviem degvielas veidiem darbināmu transportlīdzekļu turpmāku laišanu Eiropas tirgū.

Pamatojums

Degvielas piegādātāji necenšas izveidot degvielas uzpildes tīklu, kamēr nav pietiekami liels pieprasījums pēc attiecīgās degvielas. Lai atrisinātu šo problēmu, automobiļu ražotāji tehnoloģiski pilnveido ar alternatīviem degvielas veidiem darbināmus transportlīdzekļus, lai tie automātiski noteiktu un patērētu benzīna un biodegvielas maisījumus. Šī tehnoloģiskā papildu iespēja ļauj šādus transportlīdzekļus visu ekspluatācijas laiku (apmēram 12 gadus) darbināt ar biodegvielu. Biodegvielai kļūstot aizvien plašāk pieejamai, tas varētu būtiski samazināt transportlīdzekļu radītās CO2 emisijas visā degvielas aprites ciklā no ieguves līdz patēriņam. ES pašlaik ievieš kritērijus biodegvielai, lai nodrošinātu tās ilgtspējību.

Nav noteikti atšķirīgi mērķi fosilā CO2 un bioloģiskā CO2 emisiju samazināšanai. Lai ar tiesību aktu piemērošanu samazinātu antropogēnas izcelsmes CO2 emisijas atmosfērā, ir jāīsteno mērķis — rast alternatīvas fosilā kurināmā veidiem. Vienkāršākais veids, kā ražotāji varētu pildīt ierosinātās tiesību aktu prasības, ir pāriet uz dīzeļdegvielas dzinējiem. Taču tiesību aktos ir jāparedz iespējas risinājumiem arī alternatīvo degvielu veidiem, kuriem šobrīd varētu būt grūti nodrošināt atbilstību likumdošanas prasībām, lai gan tieši šie risinājumi palīdz samazināt CO2 emisijas visā degvielas aprites ciklā no ieguves līdz patēriņam.

Grozījums Nr.  11

Regulas priekšlikums

13.d apsvērums (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(13d) Lai samazinātu CO2 emisijas, ir jāveicina alternatīvu degvielas veidu patēriņam piemērotu, mazas emisijas un nulles emisijas transportlīdzekļu izstrāde. Šī regula stimulēs šīs tehnoloģijas, jo emisiju samazinājums, kuru rada alternatīvās degvielas, mazas emisijas un nulles emisijas transportlīdzekļi, var kompensēt šī paša ražotāja autoparka piesārņojošākos automobiļus vai saskaņā ar komerciālu vienošanos — cita tās pašas grupas ražotāja autoparka automobiļus.

Grozījums Nr.  12

Regulas priekšlikums

16. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

Šīs regulas darbības jomā nav jāiekļauj speciālie transportlīdzekļi, uz ko attiecas īpašas tipa apstiprināšanas prasības, tostarp transportlīdzekļi, kuri atbilstīgi Kopienas politikai par palīdzību invalīdiem būvēti komerciāliem mērķiem, lai tajos varētu lietot ratiņkrēslus.

Šīs regulas darbības jomā nav jāiekļauj speciālie transportlīdzekļi, uz ko attiecas īpašas tipa apstiprināšanas prasības, vai transportlīdzekļi, kuri atbilstīgi Kopienas politikai par palīdzību invalīdiem būvēti komerciāliem mērķiem, lai tajos varētu lietot ratiņkrēslus.

Pamatojums

Grozījums, lai no šī tiesību akta darbības jomas izslēgtu transportlīdzekļus, kuri ir īpaši būvēti ratiņkrēslu iecelšanai un izmantošanai transportlīdzekļa iekšpusē un kuri nav pielāgojami par ratiņkrēsliem piekļūstamiem transportlīdzekļiem, bet kuriem ir EK mehānisko transportlīdzekļu tipa apstiprinājums (EWVTA). Grozījums šajā regulā nodrošinās visu ar ratiņkrēsliem piekļūstamo transportlīdzekļu paritāti. Tas atbilst Kopienas politikai, lai palīdzētu invalīdiem.

Grozījums Nr.  13

Regulas priekšlikums

21. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(21) Direktīvā 2007/46/EK paredzēts, ka ražotājiem jāizdod atbilstības sertifikāts, kam jābūt pievienotam katram jaunam pasažieru automobilim, un ka dalībvalstīm jaunu pasažieru automobili jāatļauj reģistrēt un nodot ekspluatācijā tikai, ja tam ir derīgs atbilstības sertifikāts. Dalībvalstu apkopotajiem datiem jāatbilst datiem atbilstības sertifikātā, ko ražotājs izdevis pasažieru automobilim.

(21) Direktīvā 2007/46/EK paredzēts, ka ražotājiem jāizdod atbilstības sertifikāts, kam jābūt pievienotam katram jaunam pasažieru automobilim, un ka dalībvalstīm jaunu pasažieru automobili jāatļauj reģistrēt un nodot ekspluatācijā tikai, ja tam ir derīgs atbilstības sertifikāts. Dalībvalstu apkopotajiem datiem jāatbilst datiem atbilstības sertifikātā, ko ražotājs izdevis pasažieru automobilim, un to pamatā ir jābūt tikai šim sertifikātam. Ja ES dalībvalstis pamatotu iemeslu dēļ neizmanto atbilstības sertifikātu, lai pabeigtu jauna pasažieru automobiļa reģistrācijas procesu un nodošanu ekspluatācijā, tās veic vajadzīgos pasākumus, kas nodrošina pienācīgi precīzu uzraudzības procedūru. Atbilstības sertifikātu dati ir jāiekļauj kopējā Eiropas standarta datubāzē. Tā ir jāizmanto kā vienīgais uzziņas avots, lai dalībvalstīm atvieglotu reģistrācijas datu apkopošanu, ja transportlīdzekļus reģistrē pirmo reizi. Komisijai ir jānodrošina, ka dalībvalstis izmanto elektroniskos tīklus, piemēram, REGNET projektā demonstrētajiem līdzīgus, lai precīzas uzraudzības nolūkā vēl vairāk racionalizētu reģistrācijas datu apmaiņu, piemēram, par CO2 emisijām. Turklāt, lai ražotāji varētu reaģēt uz tirgus tendencēm, Komisijai līdz katra uzraudzības gada 30. augustam ir jāsagatavo katram ražotājam pieejams uzraudzības starpposma ziņojums par attiecīgo gadu.

Pamatojums

Atbilstības sertifikātam ir jābūt galvenajai atsaucei (piemēram, attiecībā uz CO2 rādītājiem), kuru visas dalībvalstis obligāti izmanto kā pamatojumu uzraudzībai (pašlaik apmēram 12 dalībvalstis šo dokumentu neizmanto, lai pabeigtu valstī spēkā esošo reģistrācijas procesu). Tāpēc šādu datu apkopošanai ir jāizveido vienota Eiropas datubāze. Šāda datubāze arī ļaus ražotājiem laikus atjaunināt datus, ja mainās to ražoto transportlīdzekļu tehniskie rādītāji. Ir būtiski, lai ražotāji laikus uzzinātu oficiālo CO2 rādītāju, līdz ar to Komisijas provizoriskie aprēķini un termiņa vidusposma pārskats ir jāsaņem reizi pusgadā.

Grozījums Nr.  14

Regulas priekšlikums

22. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(22) Tas, kā ražotājs ievēro mērķus saskaņā ar šo regulu, jānovērtē Kopienas līmenī. Ražotāji, kam vidējās īpatnējās CO2 emisijas pārsniedz ar šo regulu atļautās emisijas, sākot ar 2012. gada, par katru kalendāro gadu maksā par pārsniegtajām emisijām. Šai maksai jāmainās kā funkcijai atkarībā no tā, cik lielā mērā ražotāji atkāpjas no sava mērķa. Tai ar laiku jākļūst lielākai. Lai pietiekami stimulētu tādu pasākumu pieņemšanu, kuru mērķis ir samazināt pasažieru automobiļu īpatnējās CO2 emisijas, maksai jāatbilst tehnoloģiju izmaksām. Maksas par pārsniegtajām emisijām jāuzskata par Eiropas Savienības budžeta ieņēmumiem.

(22) Tas, kā ražotājs ievēro mērķus saskaņā ar šo regulu, jānovērtē Kopienas līmenī. Ražotāji, kam vidējās īpatnējās CO2 emisijas pārsniedz ar šo regulu atļautās emisijas, sākot ar 2012. gadu, par katru kalendāro gadu maksā par pārsniegtajām emisijām. Šai maksai jāmainās kā funkcijai atkarībā no tā, cik lielā mērā ražotāji atkāpjas no sava mērķa. Tai ar laiku jākļūst lielākai. Lai pietiekami stimulētu tādu pasākumu pieņemšanu, kuru mērķis ir samazināt pasažieru automobiļu īpatnējās CO2 emisijas, maksai ir ievērojami jāpārsniedz tehnoloģiju izmaksas. Maksas par pārsniegtajām emisijām jāuzskata par Eiropas Savienības budžeta ieņēmumiem un jāizmanto, lai palielinātu atbalstu pētījumiem CO2 samazināšanas jomā un inovācijām automobiļu nozarē.

Pamatojums

Lai efektīvi nodrošinātu atbilstību vidējam ES mērķim, maksai ir jāpārsniedz tehnoloģiju izmaksas. Ir svarīgi, ka minētie līdzekļi tiek novirzīti pētniecībai un inovācijām automobiļu nozarē.

Grozījums Nr.  15

Regulas priekšlikums

23.a apsvērums (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(23.a) Eiropas Parlamenta un Padomes 1999. gada 13. decembra Direktīvā 1999/94/EK attiecībā uz patērētājiem domātas informācijas pieejamību par degvielas ekonomiju un CO2 emisijām saistībā ar jaunu vieglo automobiļu tirdzniecību ir noteikts, ka ir jāsniedz skaidra informācija par katra vieglā automobiļa degvielas patēriņu un tā radītajām CO2 emisijām, lai patērētāji izdarītu pirkumu, būdami labi informēti.

 

1 OV L 12, 18.1.2000., 16. lpp.

Pamatojums

Reklāmas materiālos, kurus izmanto jaunu pasažieru automobiļu tirdzniecībai, ir jānorāda informācija par konkrētā modeļa degvielas patēriņu un tā radīto CO2 emisiju daudzumu.

Grozījums Nr.16

Regulas priekšlikums

1. pants

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

Priekšmets un mērķi

Priekšmets, mērķi un uzdevumi

Ar šo regulu nosaka CO2 emisiju prasības jauniem pasažieru automobiļiem, lai nodrošinātu pareizu iekšējā tirgus darbību un sasniegtu kopējo ES mērķi samazināt jauno automobiļu vidējo emisiju rādītāju līdz 120 g CO2/km. Šajā regulā paredzēts, ka, uzlabojot transportlīdzekļu dzinēju tehnoloģijas, visu jauno automobiļu vidējās emisijas būs 130 g CO2/km, ko nosaka atbilstīgi Regulai (EK) Nr. 715/2007 un tās īstenošanas pasākumiem. Šai regulai sekos papildu pasākumi, lai panākt papildu samazinājumu par 10 g CO2/km, kas ir daļa no Kopienas integrētās pieejas.

Ar šo regulu nosaka CO2 emisiju prasības jauniem pasažieru automobiļiem, lai nodrošinātu pareizu iekšējā tirgus darbību un sasniegtu kopējo mērķi samazināt CO2 emisijas ES, tostarp transporta nozarē. Šajā regulā ir noteikts mērķis jauniem vieglajiem automobiļiem — vidēji 120 g CO2/km, sākot no 2012. gada 1. janvāra.

 

Šajā regulā paredzēts, ka no 2012. gada, uzlabojot transportlīdzekļu dzinēju tehnoloģijas, visu jauno automobiļu vidējās emisijas būs 130 g CO2/km, ko nosaka atbilstīgi Regulai (EK) Nr. 715/2007 un tās īstenošanas pasākumiem. Šai regulai sekos papildu pasākumi, lai panāktu papildu samazinājumu par 10 g CO2/km, kas ir daļa no Kopienas integrētās pieejas. Šajā regulā attiecībā uz jauniem vieglajiem automobiļiem ir paredzēts mērķis, ka no 2020. gada, uzlabojot transportlīdzekļu dzinēju tehnoloģijas, vidējam emisiju apjomam, sākot no 2020. gada 1. janvāra, jābūt vidēji ne vairāk kā 95 g CO2/km, uzlabojumus nosakot atbilstīgi Regulai (EK) Nr. 715/2007 un tās īstenošanas pasākumiem.

Grozījums Nr.  17

Regulas priekšlikums

2. pants ‑ 1. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

1. Šī regula attiecas uz M1 kategorijas mehāniskajiem transportlīdzekļiem, kas definēti Direktīvas 2007/46/EK II pielikumā, kuru atsauces masa nepārsniedz 2610 kg, un transportlīdzekļiem, uz ko tipa apstiprinājumu var attiecināt atbilstīgi Regulas (EK) Nr. 715/2007 2. panta 2. punktam (pasažieru automobiļi), kuri pirmo reizi reģistrēti Kopienā un kuri iepriekš nav reģistrēti ārpus Kopienas (jauni pasažieru automobiļi).

1. Šī regula attiecas uz M1 kategorijas mehāniskajiem transportlīdzekļiem, kas definēti Direktīvas 2007/46/EK II pielikumā, uz kuriem tipa apstiprinājumu var attiecināt atbilstīgi Regulas (EK) Nr. 715/2007 2. panta 2. punktam (pasažieru automobiļi), kuri pirmo reizi reģistrēti Kopienā (jauni pasažieru automobiļi).

Pamatojums

Izslēdzot masu kā atsauci regulas darbības jomas sakarā, tiks nodrošināts, ka ļoti lielas kravnesības automobiļi nebūs atbrīvoti no šīs regulas prasībām. Lai Eiropas autoražotājus mudinātu ieguldīt jaunajās tehnoloģijās, ar kurām iespējams palielināt energoefektivitāti un samazināt CO2 emisijas, ir jāvairās noteikt īpašas priekšrocības jaunajiem automobiļiem, kurus ieved no ārpuskopienas valstīm.

Grozījums Nr.  18

Regulas priekšlikums

2. pants ‑ 3. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

3. Šī regula neattiecas uz speciālajiem transportlīdzekļiem, kas definēti Direktīvas 2007/46/EK II pielikuma A daļas 5. punktā.

3. Šī regula neattiecas uz speciālajiem transportlīdzekļiem, kas definēti Direktīvas 2007/46/EK II pielikuma A daļas 5. punktā vai transportlīdzekļiem, kuri ir īpaši būvēti komerciāliem mērķiem, lai tie būtu piemēroti ratiņkrēslu izmantošanai, kā definēts Regulā (EK) Nr. 715/2007.

Pamatojums

Grozījums, lai no šī tiesību akta darbības jomas izslēgtu transportlīdzekļus, kuri ir īpaši būvēti ratiņkrēslu iecelšanai un izmantošanai transportlīdzekļa iekšpusē un kurus nav iespējams pielāgot tā, lai tajos varētu iekļūt ar ratiņkrēsliem, bet kuriem ir EK mehānisko transportlīdzekļu tipa apstiprinājums (EWVTA). Grozījums šajā regulā nodrošinās visu ar ratiņkrēsliem piekļūstamo transportlīdzekļu paritāti. Tas atbilst Kopienas politikai, lai palīdzētu invalīdiem.

Grozījums Nr. 19

Regulas priekšlikums

2. pants ‑ 3.a punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

3.a Šīs regulas darbības jomā neiekļauj īpašām sociālām vajadzībām paredzētos transportlīdzekļus, kuri definēti 3. panta 1. punkta fa) apakšpunktā.

Pamatojums

Šādu transportlīdzekļu skaits ir salīdzinoši neliels, tāpēc pamatoti ir izdarīta atkāpe, lai nodrošinātu CO2 regulējuma atbilstību sociālajām prasībām.

Grozījums Nr.  20

Regulas priekšlikums

3. pants ‑ 1. punkts – da) apakšpunkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

da) „balstvirsma” ir attālums starp riteņiem, reizināts ar automobiļa garenbāzi, kā noteikts atbilstības sertifikātā un definēts Direktīvas 2007/46/EK I pielikuma 2.1 un 2.3. punktā;

Grozījums Nr.  21

Regulas priekšlikums

3. pants ‑ 1. punkts – fa) apakšpunkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

fa) „īpašām sociālām vajadzībām paredzēti transportlīdzekļi” ir M1 kategorijas transportlīdzekļi, kas ir:

 

i) speciālie transportlīdzekļi, kuri definēti Direktīvā 2007/46/EK un kuru atskaites masa pārsniedz 2000 kg, vai

 

ii) transportlīdzekļi, kuru atskaites masa pārsniedz 2000 kg un kuri paredzēti septiņiem vai vairāk pasažieriem, ieskaitot vadītāju, izņemot M1G kategorijas transportlīdzekļus, kas definēti Direktīvā 2007/46/EK, vai

 

iii) transportlīdzekļi, kuru atskaites masa pārsniedz 1760 kg un kuri īpaši būvēti komerciāliem mērķiem, lai tajos varētu lietot ratiņkrēslus.

Pamatojums

Iepriekšdefinētie transportlīdzekļi paredzēti konkrētām transporta funkcijām, piemēram, pasažieru pārvadājumiem, meklēšanas un glābšanas dienestiem. Šādiem transportlīdzekļiem ir īpaša konstrukcija (augstāks, plašāks un smagāks korpuss) ar speciālu aprīkojumu, un tāpēc nedaudz vairāk CO2 emisiju. Šīs grupas segmentā transportlīdzekļu daudzums ir salīdzinoši neliels, un nedaudz augstākas CO2 emisijas ir nenozīmīgas saistībā ar to kopējo ietekmi uz tiesību aktos paredzēto CO2 mērķi.

Grozījums Nr.  22

Regulas priekšlikums

3. pants ‑ 1. punkts – fb) apakšpunkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

fb) „ārkārtīgi zemas oglekļa emisijas transportlīdzeklis” ir transportlīdzeklis, kura emisijas nepārsniedz 50 g CO2/km, kas mērītas atbilstīgi Regulai (EK) Nr. 715/2007 un atbilstības sertifikātā norādītas kā CO2 masas emisijas (jauktas).

Grozījums Nr.  23

Regulas priekšlikums

3. pants ‑ 1. punkts – fc) apakšpunkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

fc) „alternatīvās degvielas dzinēja transportlīdzeklis” ir transportlīdzeklis, kura definīcija ir sniegta Regulā (EK) Nr. 715/2007 un tās īstenošanas noteikumos.

Pamatojums

„Euro V” regulā jau ir aprakstīti alternatīvās degvielas dzinēja transportlīdzekļi kā tādi, kam ir viena degvielas tvertne un kuru dzinējs darbojas ar divu vai vairāku dažādu degvielas (biodegvielas) veidu maisījumu.

Grozījums Nr.  24

Regulas priekšlikums

4. pants

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

Kalendārajā gadā, kas sākas 2012. gada 1. janvārī, un nākamajos kalendārajos gados visi pasažieru automobiļu ražotāji nodrošina, ka vidējās īpatnējās CO2 emisijas nepārsniedz īpatnējo emisiju mērķi, kas noteikts atbilstīgi I pielikumam vai, ja saskaņā ar 9. pantu ražotājam piešķir atkāpi, atbilstīgi minētajai atkāpei.

Kalendārajā gadā, kas sākas 2012. gada 1. janvārī, un nākamajos kalendārajos gados visi pasažieru automobiļu ražotāji nodrošina, ka vidējās īpatnējās CO2 emisijas nepārsniedz īpatnējo emisiju mērķi, kas noteikts atbilstīgi I pielikumam vai, ja saskaņā ar 9. pantu ražotājam piešķir atkāpi, atbilstīgi minētajai atkāpei.

 

Kalendārajā gadā, kas sākas 2020. gada 1. janvārī, un nākamajos kalendārajos gados visi pasažieru automobiļu ražotāji nodrošina, lai vidējais īpatnējais CO2 emisijas apjoms nepārsniegtu īpatnējo emisijas apjoma mērķi, kas noteikts atbilstīgi I pielikumam, kurš grozīts saskaņā ar 10. panta 2.a punkta b) apakšpunktu.

Grozījums Nr.  25

Regulas priekšlikums

4.a pants (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

4.a pants

 

Ārkārtīgi zemas oglekļa emisijas transportlīdzekļi

 

Lai no 2012. gada 1.janvāra līdz 2016. gada 1. janvārim noteiktu, vai atsevišķi pasažieru automobiļu ražotāji ievēro 4. pantā minētos īpatnējā emisijas apjoma mērķus, visi ES reģistrētie ārkārtīgi zemas oglekļa emisijas transportlīdzekļi tiks iekļauti ražotāja vidējā īpatnējā CO2 emisiju apjoma aprēķinos, reizinot ar koeficientu:

 

2012.-2013. gadā — 4 reizes,

 

2014. gadā — 3 reizes,

 

2015. gadā — 2 reizes

 

No 2016. gada 1. janvāra šis koeficients vairs netiks piemērots.

Grozījums Nr.  26

Regulas priekšlikums

4.b pants (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

4.b pants

 

Īpatnējās emisijas apjoma mērķis alternatīvās degvielas dzinēja transportlīdzekļiem Lai noteiktu vai visi pasažieru automobiļu ražotāji ievēro 4. pantā noteikto īpatnējā emisijas apjoma mērķi, visu Eiropas Savienībā reģistrēto, Regulā (EK) Nr. 715/2007 definēto alternatīvās degvielas dzinēju transportlīdzekļu atbilstības sertifikātos norādītās CO2 emisijas samazina pēc lineāras funkcijas no 0 līdz 20 % ar maksimumu 25 g CO2/km, ja vismaz 30 % tās dalībvalsts degvielas uzpildes stacijās, kurā ir reģistrēts šis transportlīdzeklis, ir pieejamas alternatīvās degvielas šādiem transportlīdzekļiem, kas atbilst Direktīvā … [atjaunojamo enerģiju direktīva] noteiktajiem ilgtspējības kritērijiem.

 

Šo samazinājumu nepiemēro transportlīdzekļiem, kuru svars ir lielāks par 2000 kg, vai ja tas ir panākts, izmantojot alternatīvās degvielas, kuras Kopienā netirgo.

Grozījums Nr.  27

Regulas priekšlikums

5. pants – 7. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

7. Ja nav 3. punktā minētā paziņojuma, ražotāju grupu, par ko Komisijai ir iesniegta informācija, šajā regulā uzskata par vienu ražotāju.

7. Ja nav 3. punktā minētā paziņojuma, ražotāju grupu, par ko Komisijai ir iesniegta informācija, attiecībā uz 4. pantā minēto saistību izpildi uzskata par vienu ražotāju. Ar uzraudzību un ziņojumu iesniegšanu saistītā informācija tiek reģistrēta, nodota un ir pieejama 6. panta 4. punktā minētajā centrālajā reģistrā ikvienam ražotājam, kā arī ikvienai ražotāju grupai.

Grozījums Nr.  28

Regulas priekšlikums

6. pants – 1. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

1. Saskaņā ar II pielikuma A daļu par gadu kas sākas 2010. gada 1. janvārī, un katru nākamo gadu, dalībvalsts fiksē informāciju par katru jaunu pasažieru automobili, kas reģistrēts tās teritorijā.

1. Saskaņā ar II pielikuma A daļu par mēnesi kas sākas 2012. gada 1. janvārī, un katru nākamo mēnesi, dalībvalsts fiksē informāciju par katru jaunu pasažieru automobili, kas reģistrēts tās teritorijā. Šī informācija ir pieejama ražotājiem un viņu izraudzītajiem importētājiem vai pārstāvjiem katrā dalībvalstī. Dalībvalstis veic visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu par reģistrāciju atbildīgo iestāžu darbības pārredzamību un nebirokrātiskumu.

Pamatojums

Attiecībā uz emisiju vidējiem rādītājiem uzraudzība un ziņošana ir jāveic katru mēnesi, sākot no regulas ieviešanas, lai nepieļautu tirgus traucējumus un ražotāju diskrimināciju. Līdz ar to pasākumu īstenošana jāsāk ne agrāk kā 2012. gadā, tie jāveic katru mēnesi un tiem jābūt pieejamiem transportlīdzekļu ražotājiem, lai ražotājus un patērētājus aktīvāk iesaistītu mērķu sasniegšanas procesā. Šā grozījuma mērķis ir nodrošināt, ka par reģistrāciju atbildīgās valsts iestādes nerada nevajadzīgas darbības izmaksas un ka tās strādā pēc iespējas efektīvāk un bez birokrātijas.

Grozījums Nr.  29

Regulas priekšlikums

6. pants – 2. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

2. Līdz 2011. gada 28. februārim un katru nākamo gadu dalībvalsts nosaka un nosūta Komisijai II pielikuma B daļā minēto informāciju par iepriekšējo kalendāro gadu. Datus nosūta II pielikuma C daļā noteiktajā formātā.

2. Līdz 2011. gada 28. februārim un katru nākamo gadu dalībvalsts nosaka un nosūta Komisijai II pielikuma B daļā minēto un sertificēta revidenta pārbaudīto informāciju par iepriekšējo kalendāro gadu. Datus nosūta II pielikuma C daļā noteiktajā formātā.

Pamatojums

Ja dalībvalstu iesniegtos datus pārbaudīs sertificēts revidents, dalībvalstīm būs jāvāc un jākontrolē atbilstības sertifikātā norādītie CO2 rādītāji un automobiļu modeļi tiks reģistrēti atbilstīgi īstajiem ražotājiem.

Grozījums Nr.  30

Regulas priekšlikums

6. pants – 5. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

5. Ražotājs 2 mēnešu laikā pēc 4. punktā minētā provizoriskā aprēķina saņemšanas var paziņot Komisijai par kļūdām datos, norādot dalībvalsti, kurā, pēc ražotāja domām, radusies kļūda.

5. Ražotājs triju mēnešu laikā pēc 4. punktā minētā provizoriskā aprēķina saņemšanas var paziņot Komisijai par kļūdām datos, norādot dalībvalsti, kurā, pēc ražotāja domām, radusies kļūda.

Komisija izskata visus ražotāju ziņojumus un līdz 30. septembrim vai nu apstiprina, vai groza provizoriskos aprēķinus, kas minēti 4. punktā.

Komisija izskata visus ražotāju ziņojumus un līdz nākamā gada 31. martam vai nu apstiprina, vai groza provizoriskos pilna kalendārā gada aprēķinus, kas minēti 4. punktā.

Pamatojums

Dalībvalstu iegūto datu precizitātei ir izšķiroša nozīme, lai ražotāji varētu precīzi aprēķināt īpatnējā emisijas apjoma samazināšanas mērķus. Tāpēc periods, kādā ražotāji var norādīt uz datu neprecizitātēm, jāpagarina vismaz līdz trim mēnešiem.

Grozījums Nr.  31

Regulas priekšlikums

6. pants – 7. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

7. Dalībvalstis izraugās kompetentu iestādi monitoringa datu vākšanai un paziņošanai saskaņā ar šo regulu, un ne vēlāk kā 6 mēnešus pēc šīs regulas stāšanās spēkā informē par to Komisiju.

7. Dalībvalstis izraugās kompetentu iestādi monitoringa datu vākšanai un paziņošanai saskaņā ar šo regulu, un ne vēlāk kā 6 mēnešus pēc šīs regulas stāšanās spēkā informē par to Eiropas Parlamentu, Padomi un Komisiju.

Grozījums Nr.  32

Regulas priekšlikums

7. pants – 5. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

5. Maksas par pārsniegtajām emisijām uzskata par Eiropas Savienības budžeta ieņēmumiem.

5. Maksas par pārsniegtajām emisijām jāuzskata par Eiropas Savienības budžeta ieņēmumiem un jāizmanto, lai palielinātu pētījumus tehnoloģisko inovāciju jomā transportlīdzekļu CO2 emisiju samazināšanai un nulles emisiju transportlīdzekļu izstrādei.

Pamatojums

Ir svarīgi, lai minētie līdzekļi tiktu novirzīti pētniecībai un inovācijām.

Grozījums Nr.  33

Regulas priekšlikums

8. pants – 1. punkts ‑ da) apakšpunkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

da) visu jaunu pasažieru automobiļu vidējā masa Kopienā iepriekšējā kalendārajā gadā.

Pamatojums

Ir ierosināts publicēt arī visu jauno pasažieru automobiļu vidējo masu.

Grozījums Nr.  34

Regulas priekšlikums

9. pants – 1. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

1. Pieteikumu atkāpei no īpatnējo emisiju mērķa, kas aprēķināts saskaņā ar I pielikumu, var iesniegt ražotājs, kas

1. Pieteikumu atkāpei no īpatnējo emisiju mērķa, kas aprēķināts saskaņā ar I pielikumu, var iesniegt ražotājs, kas

a) atbildīgs par mazāk nekā 10 000 jauniem pasažieru automobiļiem, ko katru kalendāro gadu reģistrē Kopienā, un

a) atbildīgs par mazāk nekā 10 000 jauniem pasažieru automobiļiem, ko katru kalendāro gadu reģistrē Kopienā, kā arī

b) nav saistīts ar citu ražotāju.

b) nav saistīts ar citu vieglo automobiļu ražotāju vai

 

ba) kam ir saistīti uzņēmumi un tie kopumā ir atbildīgi par mazāk nekā 10 000 Kopienā kalendārajā gadā reģistrētiem jauniem vieglajiem automobiļiem.

Pamatojums

Ar šo grozījumu ir padarīts skaidrāks un vienkāršots izņēmums, stingri ievērojot 10 000 vienību slieksni. Var būt gadījumi, kad divi saistīti ražotāji reģistrē mazāk kā 10 000 automobiļu. Viņi ir jāuzskata par nesaistītiem.

Grozījums Nr.  35

Regulas priekšlikums

9. pants – 2. punkts – d) apakšpunkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

d) īpatnējo emisiju mērķi, kas atbilst tā emisiju mazināšanas iespējām, tostarp tā tehniskajām iespējām mazināt īpatnējās CO2 emisijas.

d) īpatnējo emisiju mērķi, kas atbilst ražotāja tehniskajām iespējām, finanšu līdzekļiem un vēlamajam CO2 emisiju samazināšanas potenciālam saistībā ar tiešajiem konkurentiem.

Pamatojums

Ar šo grozījumu definē individuālos mērķu noteikšanas un vērtēšanas kritērijus, lai, veicinot emisiju samazināšanu, sniegtu lielāku tiesisko noteiktību un paredzamību.

Grozījums Nr.  36

Regulas priekšlikums

9. pants – 3. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

3. Komisija piešķir ražotājam īpašo atkāpi, ja uzskata, ka ražotājam ir tiesības uz 1. punktā minēto atkāpi, un atzīst, ka ražotāja ierosinātais īpatnējo CO2 emisiju mazināšanas mērķis atbilst tā emisiju mazināšanas iespējām, tostarp tā tehniskajām iespējām mazināt īpatnējās CO2 emisijas. Atkāpi piemēro no tā gada 1. janvāra, kurš seko pieteikuma iesniegšanas gadam.

3. Komisija piešķir ražotājam īpašo atkāpi, ja uzskata, ka ražotājam ir tiesības uz 1. punktā minēto atkāpi, un ir apmierināta ar ražotāja ierosināto īpatnējo CO2 emisiju mazināšanas mērķi. Pieņemot šo lēmumu, Komisija ņem vērā 2. punkta d) apakšpunktā noteiktos kritērijus. Atkāpi piemēro no tā gada 1. janvāra, kurš seko pieteikuma iesniegšanas gadam.

Pamatojums

Šis grozījums ir nepieciešams, lai nodrošinātu saskaņu ar 19. panta 2. punkta d) apakšpunktu.

Grozījums Nr.  37

Regulas priekšlikums

9. pants – 6. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

6. Ja Komisija uzskata, ka ražotājs neīsteno pieteikumā izklāstīto mazināšanas programmu, Komisija var atcelt atkāpi.

6. Ja Komisija uzskata, ka ražotājs neīsteno pieteikumā izklāstīto mazināšanas programmu, Komisija var ražotājam noteikt maksu par pārsniegtajām emisijām saskaņā ar 7. pantu.

Pamatojums

Ja ražotājs neievēro atkāpes noteikšanas pieteikumā noteikto emisiju mazināšanas mērķi, atkāpes atsaukšana būtu nesamērīgs pasākums. Tā vietā šim ražotājam jāpiemēro tā pati emisiju pārsniegšanas maksas sistēma, kas paredzēta lielajiem ražotājiem. Līdz ar to prakse attiecībā uz mazajiem ražotājiem tiek tuvināta uz lielajiem ražotājiem attiecinātai praksei.

Grozījums Nr.  38

Regulas priekšlikums

9. pants – 7.a punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

7.a Pieteikums par atkāpes piemērošanu, tostarp ar to saistītā papildinformācija, kā arī visi 4. pantā minētie paziņojumi, visi 5. un 6. pantā minētie paziņojumi par atsaukšanu un informācija par 7. pantā minētajiem pasākumiem ir publiski pieejami.

Grozījums Nr.  39

Regulas priekšlikums

9. pants – 7.b punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

7.b Ražotājs var iesniegt Komisijai pieteikumu ar lūgumu atļaut strādāt pie alternatīvā mērķa sasniegšanas, kas nozīmē par 25 % samazināt 2006. gada vidējo īpatnējo emisijas apjomu tā vietā, lai tiektos pēc atbilstīgi I pielikumam aprēķinātā īpatnējā emisijas apjoma mērķa, ja:

 

a) tam nav saistīto uzņēmumu un ja tas atbild par 10 000 līdz 300 000 jauniem vieglajiem automobiļiem, kas Kopienā reģistrēti kalendārajā gadā, vai ja

 

b) tam ir saistītie uzņēmumi un tie kopumā ir atbildīgi par 10 000 līdz 300 000 Kopienā kalendārajā gadā reģistrētiem jauniem vieglajiem automobiļiem.

 

Saistītie uzņēmumi var iesniegt Komisijai pieteikumu ar lūgumu atļaut strādāt pie alternatīvā mērķa sasniegšanas, kas nozīmē par 25 % samazināt 2006. gada kopējo vidējo īpatnējo emisijas apjomu tā vietā, lai tiektos pēc atbilstīgi I pielikumam aprēķinātā īpatnējā emisijas apjoma mērķa, ja šie saistītie uzņēmumi kopā ar jebkuriem citiem saistītajiem uzņēmumiem ir atbildīgi par 10 000 līdz 300 000 Kopienā kalendārā gadā reģistrētiem jauniem vieglajiem automobiļiem.

Pamatojums

Komisijas priekšlikumā specifisku modeļu ražotājiem (kuri ražo šauru automobiļu spektru) ir noteikti nesasniedzami mērķi, un tie ir daudz sarežģītāki par viņu tiešajiem konkurentiem noteiktajiem mērķiem. Viņu konkurentiem, kas tirgo plašāku automobiļu klāstu vai kuri ir apvienojušies grupā, ir jāiegulda daudz mazāki pūliņi, lai gan viņi tirgo automobiļus ar tādu pašu CO2 emisiju daudzumu. Ar šo grozījumu specifisku modeļu ražotājiem atļauj izvēlēties 25 % minimālo mērķi. Tas ir ļoti būtisks CO2 emisiju samazinājums salīdzinājumā ar nozares vidējo samazinājumu 19 % apmērā, un tāpēc nelabvēlīga ietekme uz vidi ir niecīga.

Grozījums Nr.  40

Regulas priekšlikums

9.a pants (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

9.a pants

 

Ekoinovācijas

 

1. Ekoinovācijas saistībā ar automobiļiem ir tādas inovatīvas tehnoloģijas, kas rada pārbaudāmu CO2 emisiju samazinājumu neatkarīgi no vadītāja uzvedības, taču tās nav nemaz vai ir nepietiekami atspoguļotas CO2 mērījumos, kuri veikti atbilstīgi Regulai (EK) Nr. 715/2007.

 

2. Šīs regulas 12. panta 1. punktā minētā komiteja lemj par ekoinovāciju pieteikumiem, tostarp par faktisko ar tehnoloģiju saistīto CO2 emisiju samazinājumu.

 

3. Pieteikumu par ekoinovāciju var iesniegt ražotājs vai šīs tehnoloģijas piegādātāji. Pieteikums ir jāpamato ar tehniskiem datiem par CO2 samazinājumu saistībā ar tehnoloģiju. Šos datus apstiprina trešā puse. Iestādes, kas pilnvarotas saskaņā ar Direktīvas 2007/46/EK 43. pantu, var veikt sertifikāciju kā trešās puses.

 

4. Ekoinovācijas saistībā ar šīs regulas pārraudzību vērtē, balstoties uz kredītiem, kas ir doti to ieviešanai par standarta aprīkojumu automobiļu tipos vai to versijās. Ar tehnoloģiju saistītais kredīts nepārsniedz 75 % no faktiskā CO2 emisiju samazinājuma, par ko lemj saskaņā ar 2. punktu. 12. panta 1. punktā minētā komiteja var laika ziņā vēl vairāk ierobežot kredīta derīguma termiņu vai nolemt, ka šo kredītu noteiktu laika posmu piemēro degresīvi.

Pamatojums

Regulas galīgajā variantā būtu jāparedz stimuli, lai palielinātu palīgierīču/komponentu efektivitāti, pat ja ar tiem saistītais ieguvums CO2 samazinājuma ziņā nav atspoguļots CO2 mērījumos atbilstīgi Regulai Nr. 715/2007. Tikai tās tehnoloģijas, kuras neapšaubāmi nodrošina CO2 samazinājumu, uzskata par ekoinovācijām, jo to ietekmi apliecina tādi kompetenti tehniskie dienesti, kādi tiek izmantoti tipa apstiprināšanā ES.

Grozījums Nr.  41

Regulas priekšlikums

10. pants ‑ 2.a punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

2.a Komisija groza I pielikumu:

 

a) līdz 2016. gada 30. jūnijam, un turpmāk 30. jūnijā katrā no nākamajiem trijiem gadiem Komisija nodrošina, lai MO apzīmētu vidējo to jauno pasažieru automobiļu beidzamo triju gadu masu, kur vidējā masa ir publicēta saskaņā ar 8. panta 1. punkta da) apakšpunktu, kā arī

 

b) līdz 2019. gada 30. jūnijam panāk, lai skaitlis „130” tiktu aizstāts ar skaitli, kas nepārsniedz „95” un lai „a” nodrošinātu pienākumu sadalīšanu starp ražotājiem tā, lai pēc iespējas precīzāk ievērotu šajā regulā 2012. gadam noteikto mērķi.

 

Grozījums stājas spēkā sekojošā gada 1. janvārī.

 

Šādu grozījumu, kas paredzēts šīs regulas nebūtisku elementu grozīšanai, pieņem saskaņā ar 12. panta 3. punktā minēto regulatīvo kontroles procedūru.

Grozījums Nr.  42

Regulas priekšlikums

10. pants - 3. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

3. Komisija, pārskata tehnikas attīstību, lai atbilstīgi grozītu Regulu (EK) Nr. 715/2007 par tipa apstiprinājumu mehāniskiem transportlīdzekļiem.

3. Komisija, pārskata tehnikas attīstību, lai atbilstīgi grozītu Regulu (EK) Nr. 715/2007 par tipa apstiprinājumu mehāniskiem transportlīdzekļiem. Jo īpaši Komisija pārskata CO2 emisiju mērīšanas procedūras un iespēju ekspluatācijas atbilstības novērtējumā iekļaut CO2 emisiju testu, nekavējot jaunu un mazpārbaudītu tehnoloģiju (piemēram, akumulatoru, kurināmā elementu) strauju ieviešanu, lai samazinātu CO2 emisijas.

Pamatojums

Testa procedūru atjaunināšana un aizstāšana var būt nepieciešama, lai atspoguļotu transportlīdzekļu specifikāciju un autovadītāju paradumu izmaiņas un lai nodrošinātu, ka faktiskais emisiju apjoms atbilst tipa apstiprinājumā uzrādītajiem mērījumiem. To transportlīdzekļu CO2 emisijas, kuri ir izmantoti parastā satiksmē vairākus gadus, var atšķirties no tipa apstiprinājuma laikā iegūtajiem datiem. CO2 emisiju testa iekļaušana ekspluatācijas atbilstības novērtējumā pilnveidos regulējumu tā, ka ekspluatācijā esošo automobiļu radītās CO2 emisijas nepalielināsies salīdzinājumā ar tipa apstiprinājumā uzrādītajiem mērījumiem. Attiecībā uz jaunām, mazpārbaudītām tehnoloģijām (piemēram, akumulatoriem, kurināmā elementiem) ir jāparedz atkāpe, lai nekavētu tādu jaunu tehnoloģiju strauju ieviešanu, kas emisiju apjomu var samazināt ilgtermiņā.

Grozījums Nr.  43

Regulas priekšlikums

10. pants - 3. punkts – 1.a daļa (jauna)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

Komisija, ja nepieciešams, līdz 2010. gadam noteikti iesniedz priekšlikumus, lai nodrošinātu, ka tiek pieņemtas un turpmāk saskaņā ar minētās regulas 14. panta 3. punktu tiek regulāri pārskatītas Regulā (EK) Nr. 715/2007 un tās īstenošanas noteikumos paredzētās CO2 emisiju mērīšanas procedūras, lai labāk atspoguļotu patiesos automobiļu vadīšanas apstākļus un automobiļu faktiskās CO2 emisijas un lai šajās procedūrās iekļautu visas attiecīgās ekoinovācijas un papildu pasākumus.

Grozījums Nr.  44

Regulas priekšlikums

10. pants - 3.a punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

3.a Komisija nodrošina, lai līdz 2015. gadam jebkura svara automobiļi tiktu iekļauti šīs regulas darbības jomā.

Pamatojums

Dažu vieglo automobiļu atskaites masa pārsniedz 2840 kg, kas kā maksimālā masa ir noteikta EURO 5/6 Regulas 2. panta 2. punktā. Šāda automobiļa piemērs it Hummer H2, kura svars ir 2902 kg. Saskaņā ar šo priekšlikumu šādi automobiļi atrodas ārpus tiesību aktu darbības jomas. Šāda situācija ir jānovērš, lai izvairītos no tā, ka ļoti smagu apvidus automobiļu skaita pieaugums apdraud ES vidējo mērķu sasniegšanu.

Grozījums Nr.  45

Regulas priekšlikums

10. pants - 3.b punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

3.b Komisija līdz 2014. gada 31. decembrim iesniedz priekšlikums regulai, ar kuru nosaka I pielikumā minēto vidējo emisiju līmeni, kurš nekādā gadījumā nedrīkst pārsniegt 95 g CO2, kas attiecībā uz jauniem automobiļiem jāsasniedz līdz 2020. gada 1. janvārim.

 

Pirms šā priekšlikuma iesniegšanas novērtē vispārējo ietekmi uz automobiļu ražošanas nozari un arī uz saistītajām nozarēm un līdztekus veic precīzu izdevumu un ieņēmumu analīzi, ņemot vērā attīstību tehnoloģisko inovāciju jomā attiecībā uz CO2 emisiju samazināšanu. Nosakot vidējo emisijas līmeni, Komisija ņem vērā situāciju starptautisko nolīgumu jomā saistībā ar periodu pēc 2012. gada.

 

Komisija izskata arī iespējas iztikt bez pašreizējās dažādu pasākumu nodalīšanas, kas paredzēti emisiju samazināšanas konkrēta mērķa sasniegšanai, īpaši attiecībā uz pasākumiem, kuri saistīti ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem un citiem papildu pasākumiem.

Grozījums Nr.  46

Regulas priekšlikums

10. pants - 3.c punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

 

 

3.c Līdz 2014. gadam un pēc ietekmes novērtējuma veikšanas Komisija publicē ziņojumu par to datu pieejamību, kas raksturo balstvirsmu kā īpatnējā emisijas apjoma mērķu noteikšanas lietderības parametru, un, ja nepieciešams, groza I pielikumu saskaņā ar 12. panta 3. punktā paredzēto regulatīvo kontroles procedūru.

Grozījums Nr.  47

Regulas priekšlikums

11. pants

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

No 2010. gada 1. janvāra ražotāji nodrošina, ka Direktīvas 1999/94/EK 3., 5. un 6. pantā minēto veidu etiķetēs, plakātos vai reklāmas publikācijās un materiālos ir norādīts, cik lielā mērā īpatnējas CO2 emisijas no pasažieru automobiļiem, ko piedāvā pārdošanā, atšķiras no I pielikumā šim pasažieru automobilim noteiktā īpatnējās emisijas mērķa.

No 2010. gada 1. janvāra patērētājiem sniegto informāciju par pasažieru automobiļu īpatnējo CO2 emisijqs apjomu reglamentē ar Direktīvu 1999/94/EK.

Pamatojums

Noteikumus par patērētāju informēšanu vislabāk reglamentēt ar Direktīvu 1999/94/EK:

Grozījums Nr.  48

Regulas priekšlikums

11.a pants (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

11.a pants

 

Informācija šoferim automobiļa iekšienē

 

No 2012. gada ražotāji, kas vēlas saņemt tipa apstiprinājumu M1 transportlīdzekļiem; kā noteikts Direktīvā 2007/46/EK saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 715/2007, katru automobili aprīko ar degvielas patēriņa monitoru.

Pamatojums

Daudzas pārbaudes ir apstiprinājušas, ka pastāv neatbilstība starp faktiskajām CO2 emisijām un emisijām, ko mēra saskaņā ar ES pārbaudes ciklu. Degvielas patēriņa monitors var palīdzēt šo neatbilstību novērst, jo tas parāda vadītājam, cik degvielas automobilis patērē braukšanas laikā. Tas var sekmēt ekobraukšanu un tādējādi radīt mazāku degvielas patēriņu, kad automobilis tiek reāli izmantots. Vēl vienas pozitīvas ekonomiskākas braukšanas sekas ir mazāks nelaimes gadījumu skaits, NOx un daļiņu emisiju samazinājums, mazāk trokšņa, mazāk riepu un piedziņas sistēmas nolietojuma un plīsumu.

Grozījums Nr.  49

Regulas priekšlikums

II pielikums – A daļa – 2. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

2. Informācija, kas minēta 1. punktā, jāizraksta no minētā pasažieru automobiļa atbilstības sertifikāta. Ja atbilstības sertifikātā norādīta gan minimālā, gan maksimālā pasažieru automobiļa masa, dalībvalstis šīs regulas mērķiem izmanto tikai skaitli, kas atbilst maksimālajai masai.

2. Informācija, kas minēta 1. punktā, jāizraksta no minētā pasažieru automobiļa atbilstības sertifikāta. Ja atbilstības sertifikātā norādīta gan minimālā, gan maksimālā pasažieru automobiļa masa, dalībvalstis šīs regulas mērķiem izmanto tikai skaitli, kas atbilst maksimālajai masai. Divu degvielu transportlīdzekļu gadījumā (benzīns/gāze), kuru atbilstības sertifikātā ir doti konkrēti dati par CO2 emisijām abiem degvielu veidiem, dalībvalstis izmanto tikai ar gāzi saistītos datus.

Pamatojums

Saskaņā ar oficiālajiem datiem divu degvielu transportlīdzekļi tiek darbināti gandrīz tikai ar gāzi. Turklāt ir jāveicina gāzveida degvielu izmantošana kā alternatīva benzīnam; lai samazinātu emisijas un dažādotu enerģijas piegādi.

PASKAIDROJUMS

Priekšlikums regulai, ar ko nosaka CO2 emisiju prasības jauniem pasažieru automobiļiem, ir daļa no mērķtiecīgākas stratēģijas, ar kuru ES apņēmīgi un vienpusēji plāno līdz 2020. gadam samazināt siltumnīcefektu izraisošo gāzu emisiju līmeni par 20 %.

Ceļu transporta nozare rada visvairāk siltumnīcefekta gāzu emisiju ES — 12 % no visām oglekļa dioksīda emisijām, un, vēl svarīgāk, šajā nozarē emisiju līmenis arvien palielinās. Ievērojamie sasniegumi automobiļu tehnoloģijās nav pietiekami, lai neitralizētu satiksmes plūsmas pieauguma un automobiļu izmēru ietekmi.

Kā zināms, šie notikumi bija šīs regulas izveides pamats. 1998. gadā starp Komisiju un automobiļu ražotājiem tika noslēgta brīvprātīga vienošanās, kā rezultātā CO2 emisijas samazinājās par 13,5 %, salīdzinot ar 1995. gadu, pat ja uzskatīja, ka tas nav pietiekami, lai sasniegtu vēlamos rezultātus. 2007. gada februārī Komisija ierosināja pieņemt integrētu pieeju, kas vērsta uz diviem faktoriem: samazināt emisijas, uzlabojot dzinēju tehnoloģijas, lai sasniegtu mērķi jauniem automobiļiem noteikto vidējo mērķi — 130 g CO2/km, un līdz 2012. gadam emisijas samazināt vēl par 10 g CO2/km, izmantojot citus tehnoloģiskus uzlabojumus un vairāk izmantojot biodegvielu. 2007. gada oktobrī Parlaments pieņēma rezolūciju, kas principā atbalsta šo integrēto pieeju, taču atbalstīja vērienīgākus un ilgāka termiņa mērķus: līdz 2015. gadam samazināt CO2 emisijas līdz 125 g/km un ilgtermiņā līdz 2020. gadam samazināt CO2 emisijas līdz 95 g/km, un, cerams, līdz 2050. gadam — līdz 70 g/km.

Regulas priekšlikums atbilst iepriekšējā paziņojuma koncepcijai un mērķiem, īpaši attiecībā uz integrētas pieejas mērķiem, termiņu un pieņemšanu. Tas arī paredz attiecīgo mērķu dalījumu pēc ražotāja, pamatojoties uz „masas” lietderīguma parametru. Priekšlikumā paredzēta sistēma soda piemērošanai, kas aprēķināta, ņemot vērā pamata summu, un kas, sākot ar 2012. gadu, tikts palielināta, ja nospraustie mērķi netiks sasniegti. Atbrīvojumu mehānisms attiecas uz tiem ražotājiem, kuru ražošanas apjomi ES nepārsniedz 10 000 vienības, un arī uz ad hoc īpašajiem mērķiem, kas jāizskata Komisijā. Visbeidzot, šis priekšlikums ļauj ražotājiem sadarboties, tādējādi kopīgi sasniedzot nospraustos mērķus.

Referents kopumā atbalsta šo regulas priekšlikumu, īpaši tās priekšmetu, uzdevumus un mērķus. Viņš uzskata, ka autobūves ražošanas nozarei jāsasniedz vispārējie mērķi attiecībā uz CO2 emisiju samazināšanu, neskatoties uz to īpašajām iezīmēm (autovadītāju uzvedība, automobiļu parka atjaunošana, infrastruktūra). Tāpēc viņš uzskata, ka, kamēr šie mērķi vēl nav apstiprināti un Komisija nav noteikusi īstenošanas termiņus, ir būtiski tiekties uz Parlamenta ilgtermiņa mērķu sasniegšanu un ierosināt vidējo CO2 emisiju līmeni 2020. gadam — ne vairāk par 95 g/km. Precīzāku mērķi, kurš, kā referents cer, būs vērienīgāks, Komisija noteiks pēc regulas pārskatīšanas, un tas jāīsteno līdz 2014. gadam, bet pirms tam tiks veikts vispārējs ietekmes novērtējums kopā ar ekonomikas, vides un sociālās ietekmes analīzi uz ražošanas ķēdi kopumā.

Referents pilnībā atbalsta integrētās pieejas izmantošanu šī sistēmas ieviešanas posma īstenošanai; taču jautā, vai nebūtu pareizāk, ja par noteikumiem attiecīgo nosprausto mērķu sasniegšanai lemtu automobiļu ražošanas nozares pārstāvji. Debatēs par tiesību aktu nav jāapspriež jautājums par to, vai nozare sasniegs tai nospraustos mērķus, pilnveidojot tehnoloģijas, izmantojot papildu pasākumus vai citā veidā, ar nosacījumu, ka šos mērķus var viegli aprēķināt un novērtēt, izmantojot pastāvošos testēšanas ciklus, un ka tie tiks īstenoti. Tāpēc referents aicina Komisiju apsvērt iespēju ilgtermiņā atteikties no tā, ka pašreiz tiek nošķirti papildu pasākumi no pasākumiem attiecībā uz mehāniskajiem transportlīdzekļiem.

Referents arī atbalsta lietderīguma parametra izvēli: Komisija savā priekšlikumā ir izvēlējusies masas parametru, kas pēc viņas vārdiem „dod pietiekamu priekšstatu par pašreizējām emisijām, tādējādi ļaujot noteikt reālistiskākus un konkurenci neietekmējošus mērķus, un dati par masu ir pieejami uzreiz.

Taču Komisija automātiski neizslēdz iespēju izmantot alternatīvu parametru tādā mērā, kādā tā savā priekšlikumā to uzskata par piemērotu, jo „dati par alternatīvu lietderības parametru, kas ir balstvirsma (attālums starp riteņiem x garenbāze)... jāapkopo”.

Parlaments oktobra rezolūcijā ar lielu vairākumu noraidīja masas parametra ieviešanu, un atbalstīja protektora nospiedumus. Referents saprot, ka protektora nospiedums sniedz lielāku garantiju no vides viedokļa, jo tas ir mazāk pakļauts nevēlamu apstākļu ietekmei (masas palielināšana, lai panāktu mazāk stingru emisiju samazināšanas mērķi).

Referents vēl nav iesniedzis Komisijas priekšlikuma labojumus attiecībā uz lietderīguma parametra maiņu, taču patur tiesības izskatīt Parlamenta nostāju turpmākajos likumdošanas procesa posmos.

Attiecībā uz piemaksu par pārsniegtajām emisijām referents ierosina to izmantot, lai finansētu gan pētniecības papildu jomas (piemēram, tīrus un energoefektīvus siltumdzinējus, integrētās drošības sistēmas), gan progresīvās tehnoloģijas (piemēram, ūdeņraža un degvielas akumulatorus, nomaināmu hibrīdu izveidi, 2. paaudzes biodegvielas).

Referents atbalsta Komisijas priekšlikumu jautājumā par sodiem, ko piemēro šo mērķu neievērošanas gadījumā, lai gan izsaka vēlmi apsvērt risinājumus, kas padarītu šo sistēmu elastīgāku pirmajā tās īstenošanas posmā (2012.–2015. gadā), tajā pašā laikā atbalstot un iedrošinot ražotāju līdzdalību.

Referents ierosina arī vairākas tehniskas korekcijas šajā Komisijas priekšlikumā, īpaši attiecībā uz 2610 kg references masas atsaukumu, jo viņš uzskata, ka tādējādi pārāk daudz kravas transportlīdzekļu tiks izslēgti no šīs regulas jomas.

Visbeidzot, referents ir izdarījis labojumus pantā, kas attiecas uz informāciju, kura jāsniedz patērētājiem, jo viņš uzskata, ka šajā jomā jāvadās pēc Direktīvas 1999/94/EK.

JURIDISKĀS KOMITEJAS ATZINUMS PAR JURIDISKO PAMATU

Miroslav Ouzký

Priekšsēdētājs

Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komiteja

BRISELĒ

Par                  atzinumu attiecībā uz juridisko pamatu priekšlikumam Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko, īstenojot daļu no Kopienas integrētās pieejas CO2 emisiju mazināšanai no vieglajiem automobiļiem, nosaka emisijas standartus jauniem pasažieru automobiļiem (COM(2007)0856) (COM(2007)0856 – C6‑0022/2008 – 2007/0297(COD))

Godātais priekšsēdētāj!

Juridiskā komiteja saskaņā ar Reglamenta 35. panta 3. punktu nolēma pēc savas iniciatīvas izskatīt minētā Komisijas priekšlikuma juridiskā pamata spēkā esamību.

Komiteja izskatīja minēto jautājumu 2008. gada 9. septembra sanāksmē.

Jāatzīmē, in limine, ka visi Kopienas akti ir jābalsta uz Līgumā (vai citā tiesību aktā, kuru paredzēts īstenot) noteikta juridiskā pamata. Ar juridisko pamatu tiek formulēta Kopienas ratione materiae kompetence un noteikts, kā šī kompetence jāīsteno, proti, kādus juridiskos līdzekļus var izmantot un kāda ir lēmumu pieņemšanas procedūra.

Atbilstīgi Eiropas Kopienu Tiesas viedoklim juridiska pamata izvēle nav subjektīva — tā ir „jāpamato ar objektīviem faktoriem, kurus var pārbaudīt, pakļaujot izskatīšanai tiesā”[1], piemēram, attiecīgā pasākuma mērķi un saturu[2]. Turklāt izšķirošais faktors šeit ir pasākuma galvenais mērķis[3].

Saskaņā ar Eiropas Kopienu Tiesas praksi vispārējs Līgums ir pietiekams juridiskais pamats, pat ja attiecīgais pasākums pakārtoti arī ir vērsts uz kādu mērķi, uz kuru tiecas noteikts Līguma pants[4].

Komisija ierosina EK līguma 95. pantu par regulas priekšlikuma vienīgo juridisko pamatu.

95. pants

1. Atkāpjoties no 94. panta un ja Līgumā ir noteikts citādi, šādus noteikumus piemēro 14. pantā minēto mērķu sasniegšanai. Saskaņā ar 251. pantā minēto procedūru un pēc apspriešanās ar Ekonomikas un sociālo lietu komiteju un Reģionu komiteju Padome paredz pasākumus, lai tuvinātu dalībvalstu normatīvos vai administratīvos aktus. 2. Šā panta 1. punktu nepiemēro fiskāliem noteikumiem, kā arī noteikumiem, kas saistīti ar personu brīvu pārvietošanos vai nodarbinātu personu tiesībām un interesēm.

3. Šā panta 1. punktā paredzētajos priekšlikumos, kas attiecas uz veselības aizsardzību, drošību, vides aizsardzību un patērētāju tiesību aizsardzību, Komisija par galveno uzskata augstu aizsardzības līmeni, īpašu uzmanību pievēršot visiem atklājumiem, kas pamatojas uz zinātnes faktiem. Saskaņā ar attiecīgām pilnvarām arī Eiropas Parlaments un Padome tiecas sasniegt šo mērķi.

4. Ja pēc tam, kad Padome vai Komisija ir noteikusi saskaņošanas pasākumu, kāda dalībvalsts uzskata par vajadzīgu atstāt spēkā savus noteikumus 30. pantā minēto būtisko iemeslu dēļ vai nolūkā aizsargāt vidi vai darba vidi, tā dara Komisijai zināmus šos noteikumus, kā arī pamatojumu to atstāšanai spēkā.

5. Turklāt, neskarot 4. punktu, ja pēc tam, kad Padome vai Komisija paredzējusi saskaņošanas pasākumu, kāda dalībvalsts uzskata, ka tai jāievieš savi noteikumi, kas pamatojas uz jauniem zinātnes datiem vides vai darba vides aizsardzības jomā un ir saistīti ar īpašu problēmu, kas šai dalībvalstij radusies pēc saskaņošanas pasākuma paredzēšanas, tā dara Komisijai zināmus plānotos noteikumus, kā arī pamatojumu to ieviešanai.

6. Komisija sešos mēnešos pēc 4. un 5. punktā minētās paziņošanas apstiprina vai noraida attiecīgos valsts noteikumus, iepriekš pārbaudot, vai tie nav patvaļīgas diskriminācijas līdzeklis vai slēpts ierobežojums tirdzniecībā starp dalībvalstīm un nerada šķēršļus iekšējā tirgus darbībai.

Ja šajā laikā Komisija lēmumu nav pieņēmusi, 4. un 5. punktā minētos noteikumus uzskata par apstiprinātiem.

Komisija var informēt attiecīgo dalībvalsti, ka šajā punktā minēto laiku var vēl pagarināt līdz sešiem mēnešiem, ja to attaisno jautājuma sarežģītība un cilvēku veselība netiek apdraudēta.

7. Ja saskaņā ar 6. punktu dalībvalstij ļauj atstāt spēkā vai ieviest savus noteikumus, atkāpjoties no saskaņošanas pasākuma, Komisija tūlīt pārliecinās, vai ir jāiesaka pielāgošanās šim pasākumam.

8. Ja kāda dalībvalsts norāda uz kādu īpašu veselības aizsardzības problēmu jomā, kur iepriekš noteikti saskaņošanas pasākumi, tā vērš uz to Komisijas uzmanību, un Komisija tūlīt pārliecinās, vai ir jāierosina Padomei attiecīgi pasākumi.

9. Atkāpjoties no 226. un 227. pantā minētās procedūras, Komisija un jebkura dalībvalsts var tieši griezties Tiesā, ja uzskata, ka cita dalībvalsts nepareizi īsteno šā panta piešķirtās pilnvaras.

10. Iepriekš minētajos saskaņošanas pasākumos vajadzības gadījumā paredz drošības klauzulu, kas ļauj dalībvalstīm viena vai vairāku 30. pantā minētu un ar ekonomiku nesaistītu iemeslu dēļ veikt provizoriskus pasākumus, attiecībā uz kuriem kontroli īsteno Kopiena.

Regulas priekšlikuma mērķis un saturs

Šā priekšlikuma mērķis ir nodrošināt pareizu iekšējā pasažieru automobiļu tirgus darbību, no 2012. gadam nodrošinot, ka vidējās īpatnējās CO2 emisijas no jaunajiem automobiļiem Kopienā nepārsniedz 130 g CO2/km.

Galvenie priekšlikuma aspekti ir šādi.

· Priekšlikumu piemēros M1 kategorijas automobiļiem (pasažieru automobiļiem).

· Priekšlikumā noteikti mērķi attiecībā uz īpatnējām CO2 emisijām no jauniem automobiļiem Kopienā, kas izteiktas kā to masas funkcija.

· Priekšlikumā noteikti mērķi, kas no 2012. gada obligāti jāsasniedz attiecībā uz īpatnējām CO2 emisijām no pasažieru automobiļiem. Mērķus piemēro attiecībā uz vidējām īpatnējām CO2 emisijām, kas izteiktas g/km, no visu ražotāju jaunajiem automobiļiem, kuri reģistrēti ES katru kalendāro gadu. Ražotāji var apvienoties grupā, lai sasniegtu mērķus. Ja viens vai vairāki ražotāji apvienojas grupā, to uzskata par vienu ražotāju, lai varētu noteikt, vai tas sasniedzis mērķus.

· Dalībvalstīm jāvāc dati par jauniem automobiļiem, kas reģistrēti to teritorijā, un jāpaziņo šie dati Komisijai, lai novērtētu atbilstību mērķiem.

· Ražotājiem, kas nebūs sasnieguši mērķi, sākot ar 2012. gadu, par katru kalendāro gadu būs jāizdara maksājums par pārsniegtajām emisijām. Galīgo maksu aprēķinās, reizinot g CO2/km skaitlisko vērtību, par kādu ražotājs pārsniedzis emisiju mērķi, ar pirmo reizi reģistrēto automobiļu skaitu un ar skaitlisko vērtību, kāda jau ir konkrētajā gadā noteikta piemaksai par pārsniegtajām emisijām. Piemaksa par pārsniegtajām emisijām būs 20 eiro par emisijām 2012. gadā, 35 eiro par emisijām 2013. gadā, 60 eiro par emisijām 2014. gadā un 95 eiro par emisijām 2015. gadā un turpmākajos gados.

Saskaņā ar Komisijas paskaidrojuma rakstu „EK līguma 95. pants ir atbilstīgs juridisks pamats, jo ir jānodrošina vienādas iespējas visiem iekšējā tirgus dalībniekiem, vienlaikus nodrošinot augsta līmeņa veselības un vides aizsardzību”.

Šķiet, ka tas tiek pamatots ar šādiem apsvērumiem:

(1) Šīs regulas mērķis ir noteikt emisiju standartus jauniem pasažieru automobiļiem, kas reģistrēti Kopienā, tādējādi nodrošinot pareizu iekšējā tirgus darbību un īstenojot daļu no Kopienas integrētās pieejas CO2 emisiju mazināšanai no vieglajiem automobiļiem.

(2) Iekšējais tirgus ir teritorija bez iekšējām robežām, kurā jānodrošina preču, personu, pakalpojumu un kapitāla brīva aprite. Automobiļu nozarē Kopiena ir izveidojusi iekšējo tirgu, kas labi darbojas un ir drošs pamats netraucētai tirdzniecībai ar autorūpniecības ražojumiem Kopienā. CO2 emisiju mērķi jāsaskaņo, lai izvairītos no atšķirīgām prasībām dalībvalstu starpā, nezaudētu iekšējā tirgū sasniegto un nodrošinātu pasažieru automobiļu brīvu apriti Kopienā, vienlaikus nodrošinot augsta līmeņa vides aizsardzību.

(5) Pieņemot Kopienas mērķus attiecībā uz jauniem pasažieru automobiļiem, jānovērš iekšējā tirgus sadrumstalotība, ko radījusi atšķirīgu pasākumu pieņemšana dalībvalstīs. CO2 samazināšanas prasību izpildē vadoties pēc Kopienas mērķiem, ražotāji varēs plānot ar lielāku noteiktību un elastīgāk, nekā vadoties pēc atsevišķiem valsts samazināšanas mērķiem. Nosakot emisiju standartus, ir svarīgi ņemt vērā, kā tie ietekmēs tirgus un ražotāju konkurētspēju, uzņēmējdarbības tiešās un netiešās izmaksas un arvien lielāko labumu, ko gūs, stimulējot inovāciju un samazinot enerģijas patēriņu.

(11) Attiecībā uz jaunu automobiļu vidējiem rādītājiem, nosakot regulējumu mērķa sasniegšanai, jānodrošina, lai emisiju samazināšanas mērķi neietekmētu konkurenci, atbilstu sociālās vienlīdzības principiem, būtu ilgtspējīgi un, ņemot vērā Eiropas autoražotāju daudzveidību, būtu taisnīgi un neradītu nepamatotus konkurences traucējumus autoražošanas nozarē. Regulējumam jābūt saderīgam ar vispārējo mērķi sasniegt ES Kioto mērķus, un tas jāpapildina ar citiem tādiem instrumentiem, kas vairāk saistīti ar izmantošanu, kā automobiļu un enerģijas nodokļu diferencēšana.

Turpretim ar citiem apsvērumiem pamato emisiju standartu kopumu: (3) attiecībā uz ANO Pamatkonvenciju par klimata pārmaiņām un ES pieņemto mērķi par siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšanu vismaz par 20 % līdz 2020. gadam, salīdzinājumā ar 1990. gada līmeni. (4) attiecībā uz nepieciešamību samazināt vieglo automobiļu emisijas un (6) attiecībā uz nepieciešamību, pamatoties uz ES notiekošo automobiļu ražotāju CO2 emisiju mērīšanas un monitoringa procesu tā, lai ES automobiļu ražotajiem nodrošinātu prognozējamu vidi un plānošanas drošību.

7), 8) un 9) apsvērumā ir aprakstīti panāktie rezultāti Kopienas stratēģijas īstenošanā attiecībā uz CO2 emisiju samazināšanu, kas balstās uz brīvprātīgu autoražotāju apņemšanos samazināt CO2 emisijas, uzlabojumiem patērētājiem paredzētajā informācijā un fiskāliem veicināšanas pasākumiem automašīnām ar ekonomisku degvielas patēriņu.

12) apsvērumā tiek pamatota masas parametru izmantošana.

13) apsvērumā izklāstīts, ka „Regulas mērķis ir stimulēt automobiļu ražotājus ieguldīt jaunās tehnoloģijās. Ar regulu tiek aktīvi veicināta ekoloģiskā inovācija, un tajā ņemta vērā turpmāka tehnikas attīstība. Tādējādi tiek sekmēta Eiropas rūpniecības konkurētspēja un kvalitatīvu darbavietu radīšana.”

14. apsvērumā tiek precizēts, ka jaunie mērķi emisiju jomā tiek attiecināti uz vieglajiem automobiļiem, kas pirmo reizi reģistrēti Kopienā.

15) apsvērumā ir izklāstīts, ka par atbilstības nodrošināšanu regulai jābūt atbildīgai tai pašai struktūrai, kuras kompetencē ir tipa apstiprināšana.

18) apsvērumā runa ir par izņēmumiem attiecībā uz speciāliem transportlīdzekļiem.

17) un 18) apsvērums attiecas uz to, ka ražotājiem vajadzētu atļaut zināmu rīcības brīvību lēmumu pieņemšanā, kā īstenot izvirzītos mērķus, jo īpaši ar kopīgas lietošanas starpniecību.

19) apsvērumā noteikts, ka ”Vajadzīgs vienkāršs atbilstības ievērošanas mehānisms, lai nodrošinātu, ka šīs regulas mērķi tiek sasniegti.”

20) apsvērumā apskatīti noteikumi par emisijas datu vākšanu un ziņošanu, bet 21) apsvērumā — par atbilstības sertifikātiem.

22) apsvērumā runa ir par šādu „pārsniegto emisiju maksu”: „Tas, kā ražotājs ievēro mērķus saskaņā ar šo regulu, jānovērtē Kopienas līmenī. Ražotāji, kam vidējās īpatnējās CO2 emisijas pārsniedz ar šo regulu atļautās emisijas, sākot ar 2012. gada, par katru kalendāro gadu maksā par pārsniegtajām emisijām. Šai maksai jāmainās kā funkcijai atkarībā no tā, cik lielā mērā ražotāji atkāpjas no sava mērķa. Tai ar laiku jākļūst lielākai. Lai pietiekami stimulētu tādu pasākumu pieņemšanu, kuru mērķis ir samazināt pasažieru automobiļu īpatnējās CO2 emisijas, maksai jāatbilst tehnoloģiju izmaksām. Maksas par pārsniegtajām emisijām jāuzskata par Eiropas Savienības budžeta ieņēmumiem.” Vajadzētu norādīt, ka 26) apsvērumā ir īpaši izklāstīts, ka Komisijai vajadzētu piešķirt pilnvaras „noteikt metodes maksas iekasēšanai par pārsniegtajām emisijām”.

23) apsvērumā noteikts, ka regula neskar Kopienas konkurences noteikumu piemērošanu.

25) apsvērumā paredzēts, ka regulas īstenošanu vajadzētu atbalstīt ar Kopienas finanšu instrumentiem vides jomā (LIFE+).

25) un 26) apsvērumā ir apskatīta komitoloģija, turklāt 26) apsvērumā ir precizēts, kādus nebūtiskus elementus var grozīt vai papildināt.

Visbeidzot, 27) apsvērums attiecas uz Lēmuma 1753/2000/EK atcelšanu, bet 28) apsvērumā iekļauts parastais formulējums par subsidiaritāti un proporcionalitāti.

Materiālo tiesību noteikumi attiecas uz turpmāk minētajiem aspektiem.

1. pantā ir noteikti regulas priekšmets un mērķi, kas ir šādi:

Ar šo regulu nosaka CO2 emisiju prasības jauniem pasažieru automobiļiem, lai nodrošinātu pareizu iekšējā tirgus darbību un sasniegtu kopējo ES mērķi samazināt jauno automobiļu vidējo emisiju rādītāju līdz 120 g CO2/km. Šajā regulā paredzēts, ka, uzlabojot transportlīdzekļu dzinēju tehnoloģijas, visu jauno automobiļu vidējās emisijas būs 130 g CO2/km, ko nosaka atbilstīgi Regulai (EK) Nr. 715/2007 un tās īstenošanas pasākumiem. Šai regulai sekos papildu pasākumi, lai panāktu papildu samazinājumu par 10 g CO2/km, kas ir daļa no Kopienas integrētās pieejas.

2. pantā formulēta darbības joma. Regulu piemēro attiecībā uz M1 kategorijas transportlīdzekļiem, kuru standartmasa nepārsniedz 2610 kg un kas pirmo reizi reģistrēti Kopienā un iepriekš nav reģistrēti ārpus Kopienas (jauni vieglie automobiļi).

3. pantā iekļautas definīcijas.

4. pantā noteikti šādi mērķi attiecībā uz īpašām emisijām: Kalendārajā gadā, kas sākas 2012. gada 1. janvārī, un nākamajos kalendārajos gados visi pasažieru automobiļu ražotāji nodrošina, ka vidējās īpatnējās CO2 emisijas nepārsniedz īpatnējo emisiju mērķi, kas noteikts atbilstīgi I pielikumam vai, ja saskaņā ar 9. pantu ražotājam piešķir atkāpi, atbilstīgi minētajai atkāpei.

5. pantā paredzēti apstākļi, kuros ražotāji var īstenot kopīgu lietošanu mērķiem, lai īstenotu 4. panta noteiktos uzdevumus emisiju jomā.

6. pants attiecas uz pārraudzību un ziņojumiem par emisiju vidējo līmeni.

7. pantā paredzēti noteikumi par piekļuvi maksājumiem par emisijas pārsniegšanu:

1. Sākot ar 2012. gadu, katru kalendāro gadu Komisija nosaka maksu par pārsniegtajām emisijām ražotājam vai grupas gadījumā — grupas vadītājam, ja ražotāja vidējās īpatnējās CO2 emisijas pārsniedz tā īpatnējo emisiju mērķi attiecīgajā gadā.

2. Maksu par pārsniegtajām emisijām, kas minēta 1. punktā, aprēķina pēc šādas formulas:

Pārsniegtās emisijas x jaunu pasažieru automobiļu skaits x maksa par pārsniegtajām emisijām, kas noteikta 3. punktā,

kur

„pārsniegtās emisijas” ir grami uz kilometru, kas ir pozitīvs skaitlis, par kuru ražotāja vidējās īpatnējās emisijas pārsniedza tā īpatnējo emisiju mērķi kalendārajā gadā un kurš noapaļots līdz tuvākajām trim zīmēm aiz komata, un

„jaunu pasažieru automobiļu skaits” ir jaunu pasažieru automobiļu skaits, kam tas ir ražotājs un kas minētajā gadā ir reģistrēti.

3. Maksa par pārsniegtajām emisijām ir šāda:

a) par emisijām, kas pārsniegtas 2012. kalendārajā gadā — 20 eiro,

b) par emisijām, kas pārsniegtas 2013. kalendārajā gadā — 35 eiro,

c) par emisijām, kas pārsniegtas 2014. kalendārajā gadā — 60 eiro un

d) par emisijām, kas pārsniegtas 2015. kalendārajā gadā un nākamajos gados — 95 eiro.

4. Komisija nosaka metodes 1. punktā minēto emisiju pārsniegšanas maksu iekasēšanai.

Minētos pasākumus, kas paredzēti šīs regulas nebūtisku elementu grozīšanai, papildinot to, pieņem saskaņā ar regulatīvo kontroles procedūru, kas minēta 12. panta 3. punktā.

5. Maksas par pārsniegtajām emisijām uzskata par Eiropas Savienības budžeta ieņēmumiem.

8. pants attiecas uz informācijas publicēšanu par ražotāju noteikto specifisko mērķu īstenošanu emisiju jomā.

9. pantā paredzēti izņēmuma noteikumi attiecībā uz neatkarīgiem ražotājiem nelielos apjomos, kuri saražo mazāk par 10 000 jaunu vieglo automobiļu, kas Kopienā tiek reģistrēti kalendāra gadā.

10. pantā ir noteikta pārskatīšanas un ziņojumu sniegšanas klauzula.

11. pants attiecas uz patērētāju informēšanu.

12. pants ir komitoloģijas klauzula.

13. pants attiecas uz Kopienas finansējumu.

Ar 14. pantu atceļ Lēmumu Nr. 1753/2000/EK.

15. pants attiecas uz stāšanos spēkā.

I un II pielikumā runa ir par specifiskiem CO2 emisiju mērķiem un emisiju uzraudzību un attiecīgu ziņojumu sniegšanu par tām.

Apspriešanas gaitā Komisijā, kurā tika iesniegts un iztirzāts Juridiskā dienesta atzinums, tika izteiktas šaubas attiecībā uz būtību „maksājumiem par pārsniegtajām emisijām”, kas paredzēti 7. pantā un attiecībā uz to, vai ES piešķirtā kompetence šo maksājumu īstenošanai balstās uz 95. pantu vai arī uz 175. pantu. Turklāt daži komitejas locekļi pauda ievērojamus iebildumus pret noteikumiem, saskaņā ar kuriem Komisija paredzējusi ieviest procedūru maksājumu iekasēšanai par emisiju pārsniegšanu (7. panta 4. punkts) un „maksas par pārsniegtajām emisijām uzskata par Eiropas Savienības budžeta ieņēmumiem” (7. panta 5. punkts).

Juridiskā komiteja 2008. gada 9. septembra sanāksmē , ņemot vērā Padomes Juridiskā dienesta atzinumu, vienprātīgi[5] nolēma, ka pareizais juridiskais pamats ir EK līguma 175. pants.

Patiesā cieņā

Giuseppe Gargani

  • [1]  Lieta 45/86, Komisija/Padome [1987], Recueil, 1439. lpp., 5. punkts.
  • [2]  Lieta C-300/89 Komisija/Padome, [1991]., Recueil, I–287. lpp., 10. punkts.
  • [3]  Lieta C-377/98 Nīderlande/Eiropas Parlaments un Padome, [2001], Recueil, I–7079. lpp., 27. punkts.
  • [4]  Lieta C-377/98, Nīderlande/Eiropas Parlaments un Padome [2001], Recueil, I–7079, 27.–28. punkts. Lieta C–491/01 British American Tobacco (Investments) un Imperial Tobacco, Recueil, I–11453, 93. – 94. punkts.
  • [5]  Galīgajā balsošanā piedalījās: Giuseppe Gargani, (priekšsēdētājs), Rainer Wieland, (priekšsēdētāja vietnieks), Lidia Joanna Geringer de Oedenberg (priekšsēdētāja vietniece), Francesco Enrico Speroni (priekšsēdētāja vietnieks), Sharon Bowles ( Diana Wallis (atzinuma sagatavotājas) vārdā), Victor Boştinaru, Ieke van den Burg, Carlo Casini, Marek Aleksander Czarnecki, Bert Doorn, Monica Frassoni, Vicente Miguel Garcés Ramón, Jean-Paul Gauzès, Othmar Karas, Piia-Noora Kauppi, Klaus-Heiner Lehne, Katalin Lévai, Antonio Masip Hidalgo, Hans-Peter Mayer, Manuel Medina Ortega, Georgios Papastamkos, Aloyzas Sakalas, Gabriele Stauner, Daniel Strož, József Szájer, Jacques Toubon, Renate Weber, Jaroslav Zvěřina, Tadeusz Zwiefka.

Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejas atzinums  (3.9.2008)

Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komitejai

par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko, īstenojot daļu no Kopienas integrētās pieejas CO2 emisiju mazināšanai no vieglajiem automobiļiem, nosaka emisijas standartus jauniem pasažieru automobiļiem
(COM(2007)0856 – C6‑0022/2008 – 2007/0297(COD))

Referents (*): Werner Langen

(*) Komiteju iesaistīšanas procedūra — Reglamenta 47. pants

ĪSS PAMATOJUMS

Kopš 1995. gada ir Kopienas stratēģija pasažieru automobiļu CO2 emisiju samazināšanai. Šīs stratēģijas pamatā ir trīs pīlāri: brīvprātīga autoražotāju apņemšanās samazināt CO2 emisijas, fiskāli veicināšanas pasākumi automašīnām ar ekonomisku degvielas patēriņu un uzlabojumi patērētājiem paredzētajā informācijā. No 1995. līdz 2007. gadam transportlīdzekļu dzinēju tehnoloģijā ir gūti ievērojami panākumi jautājumā par automobiļu degvielas patēriņa efektivitāti. Tomēr uzlabojumi degvielas izmantošanā ir par mazu, lai kompensētu augošo pieprasījumu pēc lielāka izmēra automobiļiem. Pasažieru automobiļu izmantošanas rezultātā rodas emisijas, kas Eiropā veido 12 % no kopējām oglekļa dioksīda (CO2) emisijām. Vieglo automašīnu transports ES sedz 78 % no kopējiem pasažieru pārvadājumiem.

1. Regulas priekšlikuma mērķi

Ar šo regulas priekšlikumu Eiropas Komisija vēlas sākot ar 2012. gadu noteikt vienotu un saistošu CO2 emisiju rādītāju, kurš nepārsniedz 130 g CO2/km. Eiropas Parlaments atbalsta šo kopējo mērķi. Eiropas Parlaments atbalsta Komisijas izvirzītos vispārējos mērķus. Turklāt Eiropas Parlamenta un Padomes regulas izvirzītie emisiju samazināšanas mērķi nedrīkst ietekmēt konkurenci, tiem jāatbilst sociālās vienlīdzības principiem, jābūt ilgtspējīgiem, kā arī jāņem vērā Eiropas autoražotāju daudzveidība un to starptautiskā konkurētspēja.

2. Risinājumi un paaugstināšanas līkne („Slope”)

Īpaši strīdīgs jautājums ir par emisiju samazināšanas mērķu taisnīgu attiecināšanu uz maziem automobiļiem un lielākiem automobiļiem. Lielākie automobiļi, ar kuriem Eiropas ražotāji aizņem 80 % no pasaules tirgus daļas, ir vadoši jauno tehnoloģiju jomā. Noteicoša ir robežvērtība, kuru aprēķina, pamatojoties uz transportlīdzekļa masu. Labākā aprēķinu bāze ir CO2  mērķa noteikšana ražotāja jauno automobiļu parkam caurmērā, pamatojoties uz transportlīdzekļu vidējo masu. Iemaksu, kas lielākiem transportlīdzekļiem, salīdzinot ar mazajiem, ir augstāka, nosaka, vadoties pēc robežvērtību līknes.

Tiek atbalstīts Komisijas piedāvātais 60 % līknes slīpums. Lielāku transportlīdzekļu emisiju samazināšanas mērķi, salīdzinot ar maziem automobiļiem, ir ievērojami augstāki. 60 % līkne nodrošina, ka CO2 emisijas nepieaug paralēli masas pieaugumam, tās ir zem vidējā līmeņa.

Transportlīdzekļa masa ir piemērotākais īpatnējās CO2 emisijas mērķu kritērijs. Transportlīdzekļa masa, salīdzinot ar citiem kritērijiem, mazāk ietekmē konkurenci. Japānas un Ķīnas CO2 likumdošanā izmanto masas pieeju. Attīstība ir viegli uzraugāma, dati ir pieejami. Autoražotāji izstrādā pamatkoncepcijas, kur balstvirsmas parametrs nav piemērots. Izmantojot balstvirsmu kā parametru, visiem vienas platformas transportlīdzekļiem neatkarīgi no to aprīkojuma un kopējās masas būtu viena CO2 mērķa vērtība. Turklāt, izmantojot balstvirsmu kā parametru, mazie un pilsētas automobiļi nonāktu ievērojami neizdevīgākā situācijā.

3. Integrētās pieejas papildinoši pasākumi

Integrētā pieeja paredz 120 CO2 /km robežvērtības turpmāku samazinājumu par 10 g CO2/km, īstenojot papildu nosacījumus. Starp tiem ir minami zemas pretestības riepas, riepas ar zemu rites nolietošanās indeksu, riepu spiediena kontroles sistēmas, ekonomiskas gaisa kondicionēšanas sistēmas un slēguma rādītāji, kas kopumā CO2 emisiju samazinātu par 5 g/km. Te ir pieskaitāma arī biodegviela ar apmēram 5 g/km CO2 emisiju ietaupījumu. Lai varētu ieviest inovācijas un īstenot energoefektīvus pasākumus, ir jāatzīst, ka ekoloģiskā inovācija veicina CO2 samazināšanu. Tā kā testa procedūra nevar aptvert visas ekoloģiskās inovācijas un spēkā esošās starptautiski saskaņotas procedūras pārskatīšana ir laikietilpīga un grūti īstenojama, ir ierosināts ieviest papildus procedūru saskaņā ar 6. pantu un IIa pielikumu. Ekoloģiskām inovācijām bez testa procedūras pieskaitāmi autotehniski pasākumi, tehniskās apkopes pasākumi, braukšanas apmācība, navigācijas infrastruktūra, kā arī energoefektīvas spuldzes, solārtehnika automašīnā un siltumenerģijas izmantošana. Atbalstāmi ir visi pasākumi, kas uzlabo ekoloģiskos raksturlielumus.

4. Ieviešanas fāze

Tā kā jaunu transportlīdzekļa tipu un jaunu platformu izstrādei ir nepieciešami 5 līdz 8 gadi, ir lietderīgi 120 g CO2 /km emisiju ierobežojumu ieviest nevis noteiktā dienā, bet paredzēt tam pārejas posmu. Tāpēc tiek ierosināts noteikt, ka 2012. gadā, īstenojot papildu nosacījumus, ¼ jauno automobiļu, 2013. gadā — puse, 2014. gadā — ¾ un 2015. gadā visu ražotāja jauno automobiļu vidējo emisiju rādītājiem jāatbilst 120 g CO2 /km. Šī elastīguma palielināšana nodrošina ražotājam nepieciešamās attīstības iespējas un vienlaikus ļauj meklēt alternatīvas pieejas.

5. Sankcijas

ES Komisijas ierosinātās soda sankcijas no 100 līdz 475 eiro par CO2 /t ievērojami pārsniedz rūpniecības un enerģētikas nozarēs noteikto masku par CO2 kvotu. Sankcijas mērķis nedrīkst būt vērsts uz rūpniecības inovāciju potenciāla vājināšanu. Tam jāstimulē pasākumu īstenošana un, ja iespējams, jāfinansē alternatīvi pasākumi, kas ļautu sasniegt paredzēto CO2 emisijas samazinājumu. To varētu nodrošināt ierosinātās sankcijas 10 līdz 40 eiro par CO2 /g jauniem automobiļiem (tas atbilst 200 eiro par CO2 /t). Jārēķinās ar to, ka patērētāja informēšana un konkurence ražotāju starpā rada ievērojami lielāku spiedienu uz ražotāju ievērot visas noteiktās robežvērtības.

6. Atkāpes

ES Komisijas priekšlikumā ir paredzētas vairākas atkāpes, kuras ir jāpārbauda. ES Komisijas ierosinātā zemākā robeža attiecībā uz katru kalendāro gadu Kopienā reģistrēto jauno pasažieru automobiļu skaitu ir samazināta no 10 000 līdz 5000 un noteikts papildu regulējums, kas attiecas uz ražotājiem, kuri gadā reģistrē augstākais 1 % no jauno automobiļu skaita un kuriem noteiktais emisiju samazināšanas mērķis ir grūti izpildāms.

7. Ilgtermiņa mērķi

Pamatojoties uz situācijas izvērtējumu un ES Komisijas priekšlikumu, Parlamentam un Padomei 2014. gadā jāpieņem ilgtermiņa mērķi. Uz to brīdi būs pieejams arī pārskats par jaunām tehnoloģijām, ieskaitot alternatīvo dzinēju modeļu, piemēram, ar baterijām darbināmu transportlīdzekļu, ieviešanu. Izvirzot ilgtermiņa mērķus, jāņem vērā, ka motoru un hibrīddzinēju sistēmām, ko attīsta pašlaik, būs īss dzīves cikls, jo 10 gadus pēc to ieviešanas jau varētu būt pieejami nākamie vietējas dabas dzinēju veidi bez CO2 emisijas. Tāpēc jāatstāj iespēja pārejai uz jaunām tehnoloģijām. Īstenojot šajā regulā noteikto mērķi visu automobiļu vidējās emisijas samazināt līdz 120g CO2/km, automobiļu vidējais benzīna degvielas patēriņš jāsamazina apmēram līdz 5 litriem uz 100 km un dīzeļdegvielas patēriņš jāsamazina apmēram līdz 4,5 litriem uz 100 km. Šie mērķi, salīdzinot ar pašreizējo līmeni, ir ļoti vērienīgi.

GROZĪJUMI

Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komiteja aicina par jautājumu atbildīgo Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komiteju savā ziņojumā iekļaut šādus grozījumus:

Grozījums  Nr. 1

Regulas priekšlikums

4. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(4) No minētajām saistībām izriet, ka visām dalībvalstīm ievērojami jāsamazina arī emisijas no pasažieru automobiļiem. Lai panāktu vajadzīgos būtiskos samazinājumus, politika un pasākumi jāīsteno dalībvalstu un Kopienas mērogā ne tikai automobiļu rūpniecības un enerģētikas nozarē, bet arī visās Kopienas tautsaimniecības nozarēs. Autotransporta nozare ir otra lielākā siltumnīcefekta gāzu radītāja ES, un tās radītās emisijas turpina palielināties. Ja autotransporta nozares ietekme uz klimata pārmaiņām turpinās palielināties, ļoti ievērojami tiktu mazināti tie panākumi, kas cīņā ar klimata pārmaiņām gūti citās nozarēs, samazinot emisijas.

(4) No minētajām saistībām izriet, ka ievērojami jāsamazina arī emisijas no pasažieru automobiļiem. Lai īstenotu šo mērķi, ir jāparedz ražotājiem un jaunu automobiļu importētājiem saistoši noteikumi par emisijām. Tikai ar Kopienas regulu ir iespējams nodrošināt, ka jaunu automobiļu reģistrēšanas noteikumi visās dalībvalstīs ir vienādi. Lai panāktu dalībvalstu un Kopienas kopējo mērķi samazināt CO2 emisijas, attiecīgi pasākumi jāīsteno ne tikai automobiļu rūpniecības un enerģētikas nozarē, bet arī transporta nozarē un mājsaimniecību jomā. Autotransporta nozare ir otra lielākā siltumnīcefekta gāzu radītāja ES, un tās radītās emisijas turpina palielināties. Ja autotransporta nozares radīto CO2 emisiju apjoms turpinās palielināties, turpinās palielināties, ļoti ievērojami tiktu mazināti tie panākumi, kas cīņā ar klimata pārmaiņām gūti citās nozarēs, samazinot emisijas.

Pamatojums

Šī regula paredz, ka nevis dalībvalstīm, bet gan vieglo automobiļu ražotājiem un importētājiem jāsamazina emisijas. Pastāv nevis „klimata pārmaiņu”, bet gan siltumnīcefekta gāzu, īpaši CO2 emisiju pieauguma draudi.

Grozījums  Nr. 2

Regulas priekšlikums

5. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(5) Pieņemot Kopienas mērķus attiecībā uz jauniem pasažieru automobiļiem, jānovērš iekšējā tirgus sadrumstalotība, ko radījusi atšķirīgu pasākumu pieņemšana dalībvalstīs. CO2 samazināšanas prasību izpildē vadoties pēc Kopienas mērķiem, ražotāji varēs plānot ar lielāku noteiktību un elastīgāk, nekā vadoties pēc atsevišķiem valsts samazināšanas mērķiem. Nosakot emisiju standartus, ir svarīgi ņemt vērā, kā tie ietekmēs tirgus un ražotāju konkurētspēju, uzņēmējdarbības tiešās un netiešās izmaksas un arvien lielāko labumu, ko gūs, stimulējot inovāciju un samazinot enerģijas patēriņu.

(5) Pieņemot Kopienas mērķus attiecībā uz jauniem pasažieru automobiļiem, jānovērš iekšējā tirgus sadrumstalotība, ko radījusi atšķirīgu pasākumu pieņemšana dalībvalstīs. CO2 samazināšanas prasību izpildē vadoties pēc Kopienas mērķiem, ražotāji varēs plānot ar lielāku noteiktību un elastīgāk, novēršot konkurences traucējumus dalībvalstīs, kuri rodas, vadoties pēc atsevišķiem valsts samazināšanas mērķiem. Šādi konkurences traucējumi būtu pretrunā ar vienota tirgus izveides mērķi. Nosakot emisiju standartus, ir svarīgi ņemt vērā, kā tie ietekmēs tirgus un ražotāju konkurētspēju, uzņēmējdarbības tiešās un netiešās izmaksas un arvien lielāko labumu, ko gūs, stimulējot inovāciju un samazinot enerģijas patēriņu.

Pamatojums

Tikai Eiropas mērogā saskaņoti noteikumi, kas pieņemti, pamatojoties uz EK līguma 95. pantu, novērsīs konkurences traucējumus, kā arī dalībvalstu vienpusējas darbības un izņēmuma gadījumus.

Grozījums Nr.  3

Regulas priekšlikums

5.a apsvērums (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(5a) Automobiļu vidējais ekspluatācijas ilgums ES strauji pieaug. Par 10 gadiem vecāku transportlīdzekļu lielais skaits ES neatbilst nevienai no jaunajām regulām par CO2 emisijām. Tāpēc īpaša uzmanība ir jāpievērš tam, lai pazeminātu automobiļu vidējo ekspluatācijas ilgumu, stimulējot jaunu transportlīdzekļu iegādi.

Pamatojums

Lai pārliecinātos, ka regula ir efektīva, ir būtiski veicināt jaunu transportlīdzekļu iegādi. Ja patērētāji joprojām izvēlas lietotus transportlīdzekļus, īpaši tos, kuri vecāki par 10 gadiem, reāls CO2 emisiju samazinājums nav sagaidāms.

Grozījums Nr.  4

Regulas priekšlikums

10. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(10) Komisija ierosināja integrētu pieeju, lai līdz 2012. gadam sasniegtu Kopienas mērķi — 120 g CO2 /km —, un paziņoja, ka Komisija ierosinās regulējumu, lai, galveno uzmanību pievēršot obligātai CO2 emisiju samazināšanai, sasniegtu Kopienas mērķi visu jauno automobiļu vidējo emisiju rādītājus samazināt līdz 130 g CO2 /km, uzlabojot transportlīdzekļu dzinēju tehnoloģijas. Atbilstīgi ražotāju brīvprātīgas apņemšanās pieejai tas attiecas uz elementiem, ko ņem vērā, mērot pasažieru automobiļu CO2 emisijas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2007. gada 20. jūnija Regulu (EK) Nr. 715/2007 par tipa apstiprinājumu mehāniskiem transportlīdzekļiem attiecībā uz emisijām no vieglajiem pasažieru un komerciālajiem transportlīdzekļiem (Euro 5 un Euro 6) un par piekļuvi transportlīdzekļa remonta un tehniskās apkopes informācijai. Ar citiem tehniskiem uzlabojumiem un plašāku biodegvielas izmantošanu panāks turpmāku samazinājumu par 10 g CO2/km vai līdzvērtīgu, ja tehniski tas būs vajadzīgs. Turklāt patērētāju rīcība ietekmē kopējo emisiju daudzumu no pasažieru automobiļiem, un tādēļ patērētāji jāinformē par jaunu pasažieru automobiļu atbilstību emisiju mērķiem, kas noteikti šajā regulā.

(10) Komisija ierosināja integrētu pieeju, lai līdz 2012. gadam sasniegtu Kopienas mērķi — 120 g CO2 /km —, un paziņoja, ka Komisija ierosinās regulējumu, lai, galveno uzmanību pievēršot obligātai CO2 emisiju samazināšanai, sasniegtu Kopienas mērķi visu jauno automobiļu vidējo emisiju rādītājus samazināt līdz 130 g CO2 /km, uzlabojot transportlīdzekļu dzinēju tehnoloģijas. Lai īstenotu CO2 emisiju samazināšanas mērķi, uzlabojot dzinēju tehnoloģiju, ir jāattīsta vieglo automobiļu ekotehnoloģija, kā arī jāuzlabo ceļu infrastruktūra un satiksmes vadība, jāveic pasākumi, lai sekmētu biodegvielas izmantošanu, un jānosaka piemērots nodokļu režīms. Atbilstīgi ražotāju brīvprātīgas apņemšanās pieejai tas attiecas uz elementiem, ko ņem vērā, mērot pasažieru automobiļu CO2 emisijas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2007. gada 20. jūnija Regulu (EK) Nr. 715/2007 par tipa apstiprinājumu mehāniskiem transportlīdzekļiem attiecībā uz emisijām no vieglajiem pasažieru un komerciālajiem transportlīdzekļiem (Euro 5 un Euro 6) un par piekļuvi transportlīdzekļa remonta un tehniskās apkopes informācijai. Ar citiem tehniskiem uzlabojumiem un plašāku biodegvielas izmantošanu panāks turpmāku samazinājumu par 10 g CO2/km vai līdzvērtīgu, ja tehniski tas būs vajadzīgs. Turklāt patērētāju rīcība ietekmē kopējo emisiju daudzumu no pasažieru automobiļiem, un tādēļ patērētāji jāinformē par jaunu pasažieru automobiļu atbilstību emisiju mērķiem, kas noteikti šajā regulā. Ņemot vērā, ka paredzēts pārskatīt Direktīvu 1999/94/EK attiecībā uz patērētājiem domātas informācijas pieejamību par degvielas ekonomiju un CO2 emisijām saistībā ar jaunu vieglo automobiļu tirdzniecību, ir svarīgi arī izstrādāt skaidru transportlīdzekļu klasifikāciju, pamatojoties uz degvielas ekonomisku patēriņu un CO2 emisijām.

Pamatojums

Skaidra informācija patērētājiem ir ļoti svarīga. Pārskatot Direktīvu 1999/94/EK, ir svarīgi noteikt transportlīdzekļu skaidru klasifikāciju (piemēram, A klase, A+ klase, B klase utt.).

Grozījums Nr.  5

Regulas priekšlikums

11. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(11) Attiecībā uz jaunu automobiļu vidējiem radītājiem, nosakot regulējumu mērķa sasniegšanai, jānodrošina, lai emisiju samazināšanas mērķi neietekmētu konkurenci, atbilstu sociālās vienlīdzības principiem, būtu ilgtspējīgi un, ņemot vērā Eiropas autoražotāju daudzveidību, būtu taisnīgi un neradītu nepamatotus konkurences traucējumus autoražošanas nozarē. Regulējumam jābūt saderīgam ar vispārējo mērķi sasniegt ES Kioto mērķus, un tas jāpapildina ar citiem tādiem instrumentiem, kas vairāk saistīti ar izmantošanu, kā automobiļu un enerģijas nodokļu diferencēšana.

(11) Attiecībā uz jaunu automobiļu vidējiem radītājiem, nosakot regulējumu mērķa sasniegšanai, jānodrošina, lai emisiju samazināšanas mērķi neietekmētu konkurenci, atbilstu sociālās vienlīdzības principiem, būtu ilgtspējīgi un, ņemot vērā Eiropas autoražotāju daudzveidību, būtu taisnīgi un neradītu konkurences traucējumus autoražošanas nozarē. Regulējumam jābūt saderīgam ar vispārējo mērķi sasniegt ES Kioto mērķus, un tas jāpapildina ar citiem tādiem instrumentiem, kas vairāk saistīti ar izmantošanu, kā automobiļu un enerģijas nodokļu diferencēšana. Vieglo automobiļu nodokļu apmēram ir jābūt saistītam ar konkrētā automobiļa piesārņojošo emisiju apjomu un par šiem nodokļiem ir jāvienojas ES līmenī, lai izvairītos no turpmākas iekšējā tirgus sadrumstalošanās, ko rada atšķirīga nodokļu politika dažādās dalībvalstīs.

Pamatojums

Komisijas ierosinātais formulējums „pamatoti konkurences traucējumi” ir neatbilstīgs. Lai izvairītos no turpmākas iekšējā tirgus sadrumstalošanās, ko rada atšķirīga nodokļu politika dalībvalstīs, ir svarīgi Eiropas līmenī panākt vienošanos par tādu nodokļu piemērošanu vieglajiem automobiļiem, kuros ņem vērā piesārņojošu vielu emisiju daudzumu.

Grozījums Nr.  6

Regulas priekšlikums

11.a apsvērums (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(11a) Lai panāktu nulles emisijas automobiļu ieviešanu, ir ievērojami jāpalielina apropriācijas, kuras Septītajā pamatprogrammā pētniecības un tehnoloģijas attīstības jomā ir paredzētas tehnoloģijām, ar kurām varētu realizēt plānu par nulles emisijas automobiļiem.

Pamatojums

Lai nulles emisijas automobiļi kļūtu par realitāti, ir svarīgi vairāk naudas ieguldīt pētniecībā un izstrādē.

Grozījums Nr.  7

Regulas priekšlikums

12. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(12) Lai saglabātu automobiļu tirgus dažādību un tā spēju apmierināt dažādu patērētāju vajadzības, CO2 mērķi attiecībā uz pasažieru automobiļiem jānosaka kā lineāra automobiļu lietderības funkcija. Lai raksturotu šo lietderību, visatbilstīgākais parametrs ir masa, jo tā dod pietiekamu priekšstatu par pašreizējām emisijām, tādējādi ļaujot noteikt reālistiskākus un konkurenci neietekmējošus mērķus, un dati par masu ir pieejami uzreiz. Tomēr jāapkopo dati par alternatīvu lietderības parametru, kas ir balstvirsma (attālums starp riteņiem x garenbāze), lai pieeju, kuras pamatā ir lietderības noteikšana, varētu novērtēt ilgākā laikposmā. Nosakot mērķus, jāņem vērā paredzamās jaunu automobiļu masas tendences līdz 2012. gadam un jānovērš iespējamais stimuls palielināt transportlīdzekļa masu, tikai lai izmantotu to, ka CO2 mazināšanas mērķis tādējādi palielinās. Tādēļ, nosakot mērķus 2012. gadam, turpmāk jāņem vērā iespējamā autonomā masas palielinājuma tendence transportlīdzekļiem, ko ražo ražotāji un ko pārdod ES tirgū. Visbeidzot, mērķu diferencēšanai jāsekmē visu kategoriju automobiļu emisiju samazinājumi, vienlaikus atzīstot, ka lielākus emisiju samazinājumus var panākt smagākiem automobiļiem.

(12) Lai saglabātu automobiļu tirgus dažādību un tā spēju apmierināt dažādu patērētāju vajadzības, CO2 mērķi attiecībā uz pasažieru automobiļiem jānosaka kā lineāra automobiļu lietderības funkcija. Lai raksturotu šo lietderību, atbilstīgs parametrs ir masa, kas dod priekšstatu par pašreizējām emisijām, tādējādi ļaujot noteikt reālistiskākus un konkurenci neietekmējošus mērķus, un dati par masu ir pieejami uzreiz. Ir jāapkopo dati par tādiem alternatīviem lietderības parametriem balstvirsma (attālums starp riteņiem x garenbāze), lai pieeju, kuras pamatā ir lietderības noteikšana, varētu novērtēt ilgākā laikposmā. Līdz 2014. gadam Komisijai ir jāpārskata datu pieejamība un vajadzības gadījumā jāpielāgo lietderības parametrs.

Grozījums Nr.  8

Regulas priekšlikums

13. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(13) Regulas mērķis ir dot stimulu automobiļu ražotājiem ieguldīt jaunās tehnoloģijās. Ar regulu tiek aktīvi veicināta ekoloģiskā inovācija, un tajā ņemta vērā turpmāka tehnikas attīstība. Tādējādi tiek sekmēta Eiropas rūpniecības konkurētspēja un kvalitatīvu darbavietu radīšana.

(13) Regulas mērķis ir dot stimulu automobiļu rūpniecības pārstāvjiem (automobiļu ražotājiem un piegādātājiem) ieguldīt jaunās tehnoloģijās. Tādēļ ar šo regulu ir jāparedz atvieglinājumi un jāņem vērā ekoinovācijas, kas samazina siltumnīcefekta gāzu emisijas, tādējādi nostiprinot ES autorūpniecības un tās piegādātāju vadošo pozīciju tirgū un pienācīgi ņemot vērā turpmāko tehnikas attīstību. Šāda pieeja ilgtermiņā sekmēs ES rūpniecības konkurētspēju un garantēs kvalitatīvas darbavietas Eiropas Savienībā.

Pamatojums

Pašreizējais regulas priekšlikums ierobežo ekoinovāciju izmantošanu, priekšroku dodot tādām, kuras var uzskatāmi parādīt, izmantojot pašreiz noteikto testa procedūru. Papildu nosacījumu kopumā noteiktā ierobežošana līdz 5 g CO2/km vai, ietverot biodegvielu, līdz 10 g CO2/km ir nepietiekama. Tas ievērojami atpaliek no tehnoloģijas un tautsaimniecības iespējām.

Grozījums Nr.  9

Regulas priekšlikums

13.a apsvērums (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(13a) Saistībā ar integrēto pieeju CO2 emisiju samazināšanai no vieglajiem automobiļiem ir jādefinē ekoinovācijas un, nosakot izmērāmus standartus, jāgarantē to īstenošana. Pašreizējā Eiropas mehānisko transportlīdzekļu tipa apstiprināšanas sistēma neattiecas uz visiem tehniskajiem risinājumiem, kas pieejami, lai panāktu uzlabojumus. Tāpēc ir jānosaka metode, kā novērtēt CO2 emisiju samazināšanas iespējas, ieviešot tehnoloģiskus pasākumus. Uzmanība ir jāpievērš tehnoloģijām, kuras nav ietvertas vai ir nepietiekami atspoguļotas pasākumos, kurus veic saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 715/2007 un tās īstenošanas noteikumiem. Ekoinovācijas apstiprina, lai nodrošinātu ražotājiem papildu stimulus, uzskaitot priekšrocības, kas ražotājiem ļauj sasniegt viņiem noteiktos CO2 emisiju samazināšanas mērķus. Turklāt, ņemot vērā, ka automobiļu ražotājiem šīs jaunās tehnoloģijas var dārgi izmaksāt, Komisijai jāparedz ražotāju stimulēšanas mehānisms, ieviešot īpašu kredītu sistēmu.

Grozījums Nr.  10

Regulas priekšlikums

13.b apsvērums (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(13b) Lai nodrošinātu autonozares darbības paredzamību un vienlaikus ņemtu vērā turpmāko tehnoloģijas attīstību, jaunu vieglo automobiļu CO2 emisiju ilgtermiņa mērķi jānosaka, ņemot vērā Komisijas ietekmes novērtējumu. Mērķi jānosaka tā, lai 2020. gadā vidējais automobiļu radīto emisiju apjoms būtu 95 g CO2/km.

Grozījums Nr.  11

Regulas priekšlikums

13.c apsvērums (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(13c) Šajā regulā ir ietverti īpaši noteikumi, lai veicinātu alternatīvu degvielas veidu patēriņam piemērotu, zema emisijas piesārņojuma un nulles emisijas transportlīdzekļu turpmāku laišanu ES tirgū.

Grozījums Nr.12

Regulas priekšlikums

13.d apsvērums (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(13d) Lai sasniegtu vides jomā izvirzītos mērķus un novērstu klimata pārmaiņas, īpaši būtiski ir saglabāt Eiropas autotransporta nozares konkurētspēju pasaules tirgū. Tādēļ ir jāpieņem efektīvi pasākumi, jo īpaši ņemot vērā visas ES autotransporta nozares izmaksas, lai nodrošinātu konkurētspējas saglabāšanu.

Grozījums Nr.  13

Regulas priekšlikums

19. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(19) Vajadzīgs vienkāršs atbilstības ievērošanas mehānisms, lai nodrošinātu, ka šis regulas mērķi tiek sasniegti.

(19) Vajadzīgs EK līgumam atbilstīgs sankciju mehānisms, lai nodrošinātu, ka šīs regulas mērķi tiek sasniegti.

Pamatojums

Nosakot sankcijas, jāņem vērā visi apstākļi un EK līguma 95. panta darbības joma.

Grozījums Nr.  14

Regulas priekšlikums

21. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(21) Direktīvā 2007/46/EK paredzēts, ka ražotājiem jāizdod atbilstības sertifikāts, kam jābūt pievienotam katram jaunam pasažieru automobilim, un ka dalībvalstīm jaunu pasažieru automobili jāatļauj reģistrēt un nodot ekspluatācijā tikai, ja tam ir derīgs atbilstības sertifikāts. Dalībvalstu apkopotajiem datiem jāatbilst datiem atbilstības sertifikātā, ko ražotājs izdevis pasažieru automobilim.

(21) Direktīvā 2007/46/EK paredzēts, ka ražotājiem jāizdod atbilstības sertifikāts, kam jābūt pievienotam katram jaunam pasažieru automobilim, un ka dalībvalstīm jaunu pasažieru automobili jāatļauj reģistrēt un nodot ekspluatācijā tikai, ja tam ir derīgs atbilstības sertifikāts. Dalībvalstu apkopotajiem datiem jāatbilst datiem atbilstības sertifikātā, ko ražotājs izdevis pasažieru automobilim, un to pamatā ir jābūt tikai šim sertifikātam. Ja dalībvalstis pamatotu iemeslu dēļ neizmanto atbilstības sertifikātu, lai pabeigtu jauna vieglā automobiļa reģistrācijas procesu un nodošanu ekspluatācijā, tās veic nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu pienācīgu uzraudzības procedūras precizitāti. Atbilstības sertifikātu datus apkopo vienotā ES standartu datubāzē. Tā ir jāizmanto kā vienīgais uzziņas avots, lai dalībvalstīm atvieglotu reģistrācijas datu apkopošanu, ja transportlīdzekļus reģistrē pirmo reizi. Komisijai ir jānodrošina, ka dalībvalstis izmanto tādu elektronisko tīklu, kas būtu līdzīgs Kultūras mantojuma reģionālo tīklu (REGNET) projektā demonstrētajam, lai precīzas uzraudzības nolūkā vēl vairāk racionalizētu reģistrācijas datu apmaiņu, piemēram, par CO2 emisijām. Turklāt, lai ražotāji varētu reaģēt uz tirgus tendencēm, Komisijai līdz katra uzraudzības gada 30. augustam katram ražotājam ir jādara pieejams attiecīgā gada vidusposma uzraudzības pārskats.

Pamatojums

Veicot uzraudzību, visām dalībvalstīm par galveno atsauci (piemēram, attiecībā uz CO2 rādītājiem) obligāti ir jāizmanto atbilstības sertifikāts (pašlaik apmēram 12 dalībvalstis šo dokumentu neizmanto). Tāpēc šādu datu apkopošanai ir jāizveido vienota Eiropas datubāze. Šāda datubāze arī ļaus ražotājiem laikus atjaunināt datus, ja mainās to ražoto transportlīdzekļu tehniskie rādītāji. Ir būtiski, ka ražotāji laikus zina oficiālo CO2 rādītāju, līdz ar to Komisijas provizoriskie aprēķini un vidusposma pārskats ir jāsaņem ik pēc pusgada.

Grozījums Nr.  15

Regulas priekšlikums

22. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(22) Tas, kā ražotājs ievēro mērķus saskaņā ar šo regulu, jānovērtē Kopienas līmenī. Ražotāji, kam vidējās īpatnējās CO2 emisijas pārsniedz ar šo regulu atļautās emisijas, sākot ar 2012. gada, par katru kalendāro gadu maksā par pārsniegtajām emisijām. Šai maksai jāmainās kā funkcijai atkarībā no tā, cik lielā mērā ražotāji atkāpjas no sava mērķa. Tai ar laiku jākļūst lielākai. Lai pietiekami stimulētu tādu pasākumu pieņemšanu, kuru mērķis ir samazināt pasažieru automobiļu īpatnējās CO2 emisijas, maksai jāatbilst tehnoloģiju izmaksām. Maksas par pārsniegtajām emisijām jāuzskata par Eiropas Savienības budžeta ieņēmumiem.

(22) Tas, kā ražotājs ievēro mērķus saskaņā ar šo regulu, jānovērtē Kopienas līmenī. Ražotāji, kam vidējās īpatnējās CO2 emisijas pārsniedz ar šo regulu atļautās emisijas, sākot ar 2012. gada, par katru kalendāro gadu maksā par pārsniegtajām emisijām. Šai maksai jāmainās atbilstīgi tam, cik lielā mērā ražotāji atkāpjas no sava mērķa. Maksa jānosaka proporcionāli un atbilstīgi citiem tādiem CO2 samazināšanas instrumentiem kā ES Emisiju tirdzniecības sistēma. Lai pietiekami stimulētu tādu pasākumu pieņemšanu, kuru mērķis ir samazināt pasažieru automobiļu īpatnējās CO2 emisijas, maksai jāatbilst tehnoloģiju izmaksām. Maksas par pārsniegtajām emisijām jāizmanto, lai veicinātu tādu ilgtspējīgu transporta veidu attīstību, kuri nerada CO2 emisijas, un jo īpaši šīs maksas jāizmanto, lai sekmētu transporta tīklu attīstību, kā arī pētījumus par energoefektivitātes palielināšanu, atjaunīgo enerģijas avotu izmantošanu transporta nozarē un aizvien plašāku jaunu transportlīdzekļu izmantošanu.

Grozījums Nr.  16

Regulas priekšlikums

1. pants

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

Priekšmets un mērķi

Priekšmets, uzdevums un mērķi

Ar šo regulu nosaka CO2 emisiju prasības jauniem pasažieru automobiļiem, lai nodrošinātu pareizu iekšējā tirgus darbību un sasniegtu kopējo ES mērķi samazināt jauno automobiļu vidējo emisiju rādītāju līdz 120 g CO2/km. Šajā regulā paredzēts, ka, uzlabojot transportlīdzekļu dzinēju tehnoloģijas, visu jauno automobiļu vidējās emisijas būs 130 g CO2/km, ko nosaka atbilstīgi Regulai (EK) Nr. 715/2007 un tās īstenošanas pasākumiem. Šai regulai sekos papildu pasākumi, lai panākt papildu samazinājumu par 10 g CO2/km, kas ir daļa no Kopienas integrētās pieejas.

1. Ar šo regulu nosaka CO2 emisiju prasības jauniem pasažieru automobiļiem, lai nodrošinātu pareizu iekšējā tirgus darbību un sasniegtu kopējo ES mērķi samazināt CO2 emisijas ES, tostarp transporta nozarē. Ar šo regulu nosaka, ka jauno automobiļu vidējais emisiju rādītājs ir 120 g CO2/km. Ar šo regula nosaka arī mērķi attiecībā uz jaunajiem automobiļiem, proti, vidējais emisiju rādītājs nedrīkst pārsniegt 95 g CO2/km, sākot no 2020. gada 1. janvāra.

 

2. Šajā regulā paredzēts, ka, uzlabojot transportlīdzekļu dzinēju tehnoloģijas, visu jauno automobiļu vidējās emisijas būs 130 g CO2/km, ko nosaka atbilstīgi Regulai (EK) Nr. 715/2007 un tās īstenošanas pasākumiem.

 

3. Šai regulai sekos papildu pasākumi, kas ir daļa no Kopienas integrētās pieejas, lai panāktu CO2/km papildu samazinājumu.

Grozījums Nr.  17

Regulas priekšlikums

1. pants – 1.a punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

Komisija iesniedz priekšlikumu par visaptverošu procedūru, lai apzinātu visus CO2 samazināšanas pasākumus nolūkā likvidēt atšķirību starp dzinēju sistēmas vai transportlīdzekļu pasākumiem un papildu pasākumiem, no vienas puses, un ekoinovācijām, no otras puses.

Pamatojums

Lai veicinātu automobiļu nozares tehnisko progresu un automobiļu ražotājiem un piegādātājiem nodrošinātu ilglaicīgu investīciju iespēju, ir lietderīgi, pamatojoties uz sīku pašreizējo pasākumu un rūpīgu regulējošās ietekmes izvērtējumu, noteikt ilgtermiņa mērķus un tādējādi veicināt alternatīvu tehnoloģiju ieviešanu. Šie mērķi jānosaka tuvākā nākotnē, izmantojot likumdošanas kārtību. Šajā priekšlikumā ir jāiekļauj visaptveroša procedūra, lai ietvertu visus CO2 samazināšanas pasākumus.

Grozījums Nr.  18

Regulas priekšlikums

2. pants – 1. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

1. Šī regula attiecas uz M1 kategorijas mehāniskajiem transportlīdzekļiem, kas definēti Direktīvas 2007/46/EK II pielikumā, kuru atsauces masa nepārsniedz 2610 kg, un transportlīdzekļiem, uz ko tipa apstiprinājumu var attiecināt atbilstīgi Regulas (EK) Nr. 715/2007 2. panta 2. punktam (pasažieru automobiļi), kuri pirmo reizi reģistrēti Kopienā un kuri iepriekš nav reģistrēti ārpus Kopienas (jauni pasažieru automobiļi).

1. Šī regula attiecas uz M1 kategorijas mehāniskajiem transportlīdzekļiem, kas definēti Direktīvas 2007/46/EK II pielikumā, kuru atsauces masa nepārsniedz 2610 kg, un transportlīdzekļiem, uz ko tipa apstiprinājumu var attiecināt atbilstīgi Regulas (EK) Nr. 715/2007 2. panta 2. punktam (pasažieru automobiļi), kuri pirmo reizi reģistrēti Kopienā (jauni pasažieru automobiļi).

Pamatojums

Lai Eiropas autoražotājus mudinātu ieguldīt jaunajās tehnoloģijās, ar kurām iespējams palielināt energoefektivitāti un samazināt CO2 emisijas, ir jāizvairās noteikt īpašas priekšrocības jaunajiem automobiļiem, kurus ieved no ārpuskopienas valstīm.

Grozījums Nr.  19

Regulas priekšlikums

2. pants – 2. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

2. Neņem vērā iepriekšēju reģistrāciju ārpus Kopienas, ja tā notikusi mazāk nekā trīs mēnešus pirms reģistrācijas Kopienā.

svītrots

Pamatojums

Lai Eiropas autoražotājus mudinātu ieguldīt jaunajās tehnoloģijās, ar kurām iespējams palielināt energoefektivitāti un samazināt CO2 emisijas, ir jāizvairās noteikt īpašas priekšrocības jaunajiem automobiļiem, kurus ieved no ārpuskopienas valstīm.

Grozījums Nr. 20

Regulas priekšlikums

2. pants – 3.a punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

3.a Saskaņā ar 3. panta 1. punkta fd) apakšpunktu šīs regulas darbības jomā neiekļauj īpašām sociālām vajadzībām piemērotus transportlīdzekļus.

Pamatojums

Šādu transportlīdzekļu skaits ir salīdzinoši neliels, tāpēc pamatoti ir izdarīta atkāpe, lai nodrošinātu CO2 regulējuma atbilstību sociālajām prasībām.

Grozījums Nr.  21

Regulas priekšlikums

3. pants – 1. punkts – da apakšpunkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(da) „balstvirsma” ir attālums starp riteņiem, reizināts ar automašīnas garenbāzi, kā noteikts atbilstības sertifikātā un definēts Direktīvas 2007/46/EK I pielikuma 2.1. un 2.3. punktā;

Grozījums Nr.  22

Regulas priekšlikums

3. pants – 1. punkts – fa apakšpunkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(fa) „alternatīvās degvielas dzinēja transportlīdzeklis” ir transportlīdzeklis, kura definīcija ir sniegta Regulā Nr. 715/2007/EK un tās īstenošanas noteikumos;

Grozījums Nr.  23

Regulas priekšlikums

3. pants – 1. punkts – fb apakšpunkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(fb) „nulles emisijas transportlīdzeklis” ir transportlīdzeklis, kas, veicot Regulā Nr. 715/2007/EK paredzēto testa procedūru, ne statiskā stāvoklī, ne braukšanas laikā nerada CO2 emisijas;

Pamatojums

Grozījums nemaina šā punkta būtību, tikai precizē tā formulējumu.

Grozījums Nr.  24

Regulas priekšlikums

3. pants – 1. punkts – fc apakšpunkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(fc) „ekoinovācija” ir jebkurš tehnoloģisks pasākums vai jauninājums, kas ir pārbaudīts līdzeklis, lai izmērāmā apjomā samazinātu CO2 emisijas, bet nav ietverts vai detalizēti izklāstīts Regulā (EK) Nr. 715/2007 paredzētajā CO2 testa procedūrā, un tā ieviešanu tiesiski neparedz arī 1. pantā minētie papildu pasākumi. Attiecīgos pasākumus uzskaita vienotā un ierobežotā, taču koriģējamā sarakstā.

Grozījums Nr.  25

Regulas priekšlikums

3. pants – 1. punkts – fd apakšpunkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(fd) „īpašām sociālām vajadzībām paredzēti transportlīdzekļi” ir šādi M1 kategorijas transportlīdzekļi:

 

i) īpašām sociālām vajadzībām paredzēti transportlīdzekļi saskaņā ar Direktīvu 2007/46/EK, kuru atsauces masa pārsniedz 2000 kg;

 

ii) transportlīdzekļi, kuru atsauces masa pārsniedz 2000 kg un kuros bez vadītāja sēdvietas ir septiņas vai vairāk sēdvietas, izslēdzot M1G kategorijas transportlīdzekļus, kas atbilst Direktīvai 2007/46/EK;

 

iii) transportlīdzekļi, kuru atsauces masa pārsniedz 1760 kg, kuri būvēti tikai komerciāliem mērķiem un kuros var lietot ratiņkrēslu saskaņā ar Kopienas politiku par personām ar spēju traucējumiem.

Pamatojums

Šādu transportlīdzekļu skaits ir salīdzinoši neliels, tāpēc pamatoti ir izdarīta atkāpe, lai nodrošinātu CO2 regulējuma atbilstību sociālajām prasībām.

Grozījums Nr.  26

Regulas priekšlikums

3. pants – 2. punkts – 1. daļa – ievaddaļa

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

2. Šajā regulā ražotājus uzskata par saistītiem, ja tie ir saistīti uzņēmumi. „Saistīti uzņēmumi” ir

2. Šajā regulā vairākus ražotājus, kuri veido saistītu uzņēmumu, uzskata par vienu ražotāju. „Saistīti uzņēmumi” ir

Pamatojums

Grozījums nemaina šā punkta būtību, tikai precizē tā formulējumu.

Grozījums Nr.  27

Regulas priekšlikums

4. pants

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

Kalendārajā gadā, kas sākas 2012. gada 1. janvārī, un nākamajos kalendārajos gados visi pasažieru automobiļu ražotāji nodrošina, ka vidējās īpatnējās CO2 emisijas nepārsniedz īpatnējo emisiju mērķi, kas noteikts atbilstīgi I pielikumam vai, ja saskaņā ar 9. pantu ražotājam piešķir atkāpi, atbilstīgi minētajai atkāpei.

Sākot no 2012. gada 1. janvāra, visi pasažieru automobiļu ražotāji nodrošina, ka 2012. gadā 60 %, 2013. gadā 70 %, 2014. gadā 80 % un 2015. un visos nākamajos gados 100 % to ražoto automobiļu nepārsniedz īpatnējo CO2 emisiju mērķi, kas noteikts ražotāja izgatavotajiem automobiļiem atbilstīgi I pielikumam vai, ja saskaņā ar 9. pantu ražotājam piešķir atkāpi, atbilstīgi minētajai atkāpei.

Grozījums Nr.  28  

Regulas priekšlikums

4. pants – 1.a daļa (jauna)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

Līdz 2015. gadam ieskaitot, lai aprēķinātu vidējo īpatnējo CO2 emisiju rādītāju, katru jaunu pasažieru automobili, kura īpatnējās CO2 emisijas nepārsniedz 50 g CO2/km, un katru alternatīvās degvielas dzinēja automobili skaita kā 1,5 automobiļus un katru nulles emisijas transportlīdzekli skaita kā 3 automobiļus.

Grozījums Nr.  29

Regulas priekšlikums

4. pants – 1.b punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

Aprēķinot īpatnējo CO2 emisiju rādītāju, ņem vērā ekoinovāciju ieviešanas rezultātā panākto CO2 emisiju samazinājumu.

Grozījums Nr.  30

Regulas priekšlikums

5. pants – 1.a punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

1.a Ražotāji var apvienoties grupā, lai izpildītu I pielikuma 2.a punktā noteiktās saistības par nulles emisijas transportlīdzekļu ieviešanu.

Grozījums Nr.  31

Regulas priekšlikums

5. pants – 2. punkts – ievaddaļa

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

2. Vienošanās apvienoties grupā var būt par vienu vai vairākiem kalendārajiem gadiem, ja katras vienošanās kopējais termiņš nepārsniedz piecus kalendāros gadus, un vienošanās jānoslēdz pirms 31. decembra vai tieši 31. decembrī pirmajā kalendārajā gadā, kurā summēs emisijas. Ražotāji, kas apvienojas grupā, iesniedz Komisijai informāciju,

2. Vienošanās apvienoties grupā var būt par vienu vai vairākiem kalendārajiem gadiem, un vienošanās jānoslēdz pirms 31. decembra vai tieši 31. decembrī pirmajā kalendārajā gadā, kurā summēs emisijas. Ražotāji, kas apvienojas grupā, iesniedz Komisijai informāciju,

Pamatojums

Nav pamata ierobežot apvienošanos grupā, nosakot piecu gadu termiņu. Grozījums neskar kopējo mērķi — CO2 emisijas vidēji samazināt līdz 130 g CO2 /km.

Grozījums Nr.  32

Regulas priekšlikums

5. pants – 5. punkts – ievaddaļa

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

5. Ražotāji var vienoties par apvienošanos grupā, ja to vienošanās atbilst Līguma 81. un 82. pantam un ja tie ar komerciāli pamatotiem nosacījumiem atklāti, pārredzami un bez diskriminācijas ļauj grupā darboties visiem ražotājiem, kas vēlas kļūt par grupas dalībniekiem. Neierobežojot ES konkurences noteikumu vispārēju piemērošanu šādām grupām, visi grupas dalībnieki jo īpaši nodrošina, ka saistībā ar to vienošanos par apvienošanos grupā nedrīkst notikt ne datu kopīga izmantošana, ne apmaiņa ar informāciju, izņemot šādu:

5. Ražotāji var vienoties par apvienošanos grupā, ja to vienošanās atbilst Līguma 81. un 82. pantam. Neierobežojot ES konkurences noteikumu vispārēju piemērošanu šādām grupām, visi grupas dalībnieki jo īpaši nodrošina, ka saistībā ar to vienošanos par apvienošanos grupā nedrīkst notikt ne datu kopīga izmantošana, ne apmaiņa ar informāciju, izņemot šādu:

Pamatojums

Apvienošanās grupā, kurā, ievērojot izvirzītos nosacījumus, bez diskriminācijas var iestāties jebkurš ražotājs no ārpuses, novestu pie tā, ka nozarē tiktu ieviesta noslēgta emisiju tirdzniecības sistēma. Ņemot vērā uzņēmumu izveides brīvību, kā arī ES konkurences noteikumus, šā teikuma daļa ir jāsvītro. Apvienošanās grupā ir pieļaujama tikai uz brīvprātīga līguma pamata, nepieļaujot ārēju konkurentu piespiedu pievienošanu.

Grozījums Nr.  33

Regulas priekšlikums

5. pants – 7. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

7. Ja nav 3. punktā minētā paziņojuma, ražotāju grupu, par ko Komisijai ir iesniegta informācija, šajā regulā uzskata par vienu ražotāju.

7. Ja nav 3. punktā minētā paziņojuma, ražotāju grupu, par ko Komisijai ir iesniegta informācija, šajā regulā attiecībā uz 4. pantā minēto saistību izpildi uzskata par vienu ražotāju. Ar uzraudzību un ziņojumu iesniegšanu saistītā informācija tiek reģistrēta, nodota un ir pieejama centrālajā reģistrā ikvienam ražotājam, kā arī ikvienai ražotāju grupai.

Grozījums Nr.  34

Regulas priekšlikums

6. pants – 1. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

1. Saskaņā ar II pielikuma A daļu par gadu, kas sākas 2010. gada 1. janvārī, un katru nākamo gadu, dalībvalsts fiksē informāciju par katru jaunu pasažieru automobili, kas reģistrēts tās teritorijā.

1. 1. Saskaņā ar II pielikuma A daļu par mēnesi, kas sākas 2012. gada 1. janvārī, un katru nākamo mēnesi, dalībvalsts fiksē informāciju par katru jaunu pasažieru automobili, kas reģistrēts tās teritorijā. Šī informācija ir pieejama ražotājiem un viņu izraudzītajiem importētājiem vai pārstāvjiem katrā dalībvalstī. Dalībvalstis veic visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu, ka par reģistrāciju atbildīgo iestāžu darbība ir pārredzama un nebirokrātiska.

Pamatojums

Attiecībā uz emisiju vidējiem rādītājiem uzraudzība un ziņošana ir jāveic katru mēnesi, sākot no regulas ieviešanas, lai nepieļautu tirgus traucējumus un ražotāju diskrimināciju. Līdz ar to pasākumu īstenošana jāsāk ne agrāk kā 2012. gadā, tie jāveic katru mēnesi un tiem jābūt pieejamiem transportlīdzekļu ražotājiem, lai ražotājus un patērētājus aktīvāk iesaistītu mērķu sasniegšanas procesā. Šā grozījuma mērķis ir nodrošināt, ka par reģistrāciju atbildīgās valsts iestādes nerada nevajadzīgas darbības izmaksas un ka tās strādā pēc iespējas efektīvāk un bez birokrātijas.

Grozījums Nr.  35

Regulas priekšlikums

6. pants – 2. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

2. Līdz 2011. gada 28. februārim un katru nākamo gadu dalībvalsts nosaka un nosūta Komisijai II pielikuma B daļā minēto informāciju par iepriekšējo kalendāro gadu. Datus nosūta II pielikuma C daļā noteiktajā formātā.

2. Līdz 2012. gada 31. jūlijam un katru nākamo pusgadu dalībvalsts nosaka un nosūta Komisijai II pielikuma B daļā minēto un sertificēta revidenta pārbaudīto informāciju par iepriekšējo kalendāro gadu. Datus nosūta II pielikuma C daļā noteiktajā formātā.

Pamatojums

Pārraudzībai un ziņojumu iesniegšanai ir jāsākas tajā pašā datumā, kad sākas regulas īstenošana 2012. gadā, lai novērstu tirgus traucējumus un ražotāju diskriminēšanu. Ir būtiski, lai ražotāji laikus zinātu oficiālo CO2 rādītāju, un līdz ar to Komisijas provizoriskie aprēķini ir jāsaņem ik pēc pusgada. Tas, ka dalībvalstu iesniegtos datus pārbauda sertificēts revidents, nodrošinās, ka dalībvalstis CO2 rādītājus vāc un pārrauga saskaņā ar Atbilstības sertifikāta dokumentu un ka attiecīgo automašīnu modeļi tiešām ir attiecīgo ražotāju produkts.

Grozījums Nr.  36

Regulas priekšlikums

6. pants – 4. punkts – 1. daļa – ievads

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

4. Komisijai centralizēti fiksē dalībvalstu paziņotos datus, uz ko attiecas šis pants, un līdz 2011. gada 30. jūnijam un katru nākamo gadu katram ražotājam provizoriski aprēķina:

4. Komisija centralizēti fiksē dalībvalstu paziņotos datus, uz ko attiecas šis pants, un līdz 2012. gada 30. augustam un katru nākamo pusgadu katram ražotājam provizoriski aprēķina:

Pamatojums

Attiecībā uz emisiju vidējiem rādītājiem uzraudzība un ziņošana ir jāveic katru mēnesi, sākot no regulas ieviešanas, lai nepieļautu tirgus traucējumus un ražotāju diskrimināciju. Līdz ar to pasākumu īstenošanu sāk ne agrāk kā 2012. gadā. Lai ražotāji varētu plānot savu darbību, informācija par pieļaujamajiem CO2 rādītājiem ir jāsaņem laikus un par katru pusgadu.

Grozījums Nr.  37

Regulas priekšlikums

6. pants – 5. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

5. Ražotājs 2 mēnešu laikā pēc 4. punktā minētā provizoriskā aprēķina saņemšanas var paziņot Komisijai par kļūdām datos, norādot dalībvalsti, kurā, pēc ražotāja domām, radusies kļūda.

5. Ražotājs 3 mēnešu laikā pēc 4. punktā minētā provizoriskā aprēķina saņemšanas var paziņot Komisijai par kļūdām datos, norādot dalībvalsti, kurā, pēc ražotāja domām, radusies kļūda.

Komisija izskata visus ražotāju ziņojumus un līdz 30. septembrim vai nu apstiprina, vai groza provizoriskos aprēķinus, kas minēti 4. punktā.

Komisija izskata visus ražotāju ziņojumus un līdz nākamā gada 31. martam vai nu apstiprina, vai groza provizoriskos pilna kalendārā gada aprēķinus, kas minēti 4. punktā.

Pamatojums

Dalībvalstu iegūto datu precizitātei ir izšķiroša nozīme, lai ražotāji varētu precīzi aprēķināt īpatnējo emisiju samazināšanas mērķus. Tāpēc periods, kādā ražotāji var norādīt uz datu neprecizitātēm, jāpagarina vismaz līdz trim mēnešiem.

Grozījums Nr.  38

Regulas priekšlikums

6. pants – 6. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

6. Ja pēc tam, kad izdarīts 5. pantā minētais aprēķins par 2010. vai 2011. gadu, Komisijai šķiet, ka ražotāja vidējās CO2 īpatnējās emisijas minētajā gadā pārsniedz tā īpatnējo emisiju mērķi minētajām gadam, Komisija to paziņo ražotājam.

svītrots

Pamatojums

Attiecībā uz emisiju vidējiem rādītājiem uzraudzība un ziņošana ir jāveic katru mēnesi, sākot no regulas ieviešanas, lai nepieļautu tirgus traucējumus un ražotāju diskrimināciju. Līdz ar to pasākumu īstenošanu sāk ne agrāk kā 2012. gadā.

Grozījums Nr.  39

Regulas priekšlikums

6. pants – 7. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

7. Dalībvalstis izraugās kompetentu iestādi monitoringa datu vākšanai un paziņošanai saskaņā ar šo regulu, un ne vēlāk kā 6 mēnešus pēc šīs regulas stāšanās spēkā informē par to Komisiju.

7. Dalībvalstis izraugās kompetentu iestādi monitoringa datu vākšanai un paziņošanai saskaņā ar šo regulu, un ne vēlāk kā 6 mēnešus pēc šīs regulas stāšanās spēkā informē par to Eiropas Parlamentu, Padomi un Komisiju.

Grozījums Nr.  40

Regulas priekšlikums

7. pants 2. līdz 5. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

2. Maksu par pārsniegtajām emisijām, kas minēta 1. punktā, aprēķina pēc šādas formulas:

2. Maksu par pārsniegtajām emisijām, kas minēta 1. punktā, aprēķina pēc šādas formulas:

Pārsniegtās emisijas x jaunu pasažieru automobiļu skaits x maksa par pārsniegtajām emisijām, kas noteikta 3. punktā,

Pārsniegtās emisijas x jaunu, ražotāja vidējo īpatnējo emisiju mērķim neatbilstīgu pasažieru automobiļu skaits x maksa par pārsniegtajām emisijām, kas noteikta 3. punktā,

kur

kur

„pārsniegtās emisijas” ir grami uz kilometru, kas pozitīvs skaitlis, par kuru ražotāja vidējās īpatnējās emisijas pārsniedza tā īpatnējo emisiju mērķi kalendārajā gadā un kurš noapaļots līdz tuvākajām trim zīmēm aiz komata, un

„pārsniegtās emisijas” ir grami uz kilometru, izteiktas ar pozitīvu skaitli, par kuru ražotāja vidējās īpatnējās emisijas pārsniedza tā īpatnējo emisiju mērķi kalendārajā gadā un kurš noapaļots līdz tuvākajām trim zīmēm aiz komata, un

„jaunu pasažieru automobiļu skaits” ir jaunu pasažieru automobiļu skaits, kam tas ir ražotājs un kas minētajā gadā ir reģistrēti.

„jaunu, ražotāja vidējo īpatnējo emisiju mērķim neatbilstīgu pasažieru automobiļu skaits” ir jaunu pasažieru automobiļu skaits, kuri izgatavoti ražotāja uzņēmumā un reģistrēti attiecīgajā gadā un kuru īpatnējās CO2 emisijas pārsniedz tiem noteiktos īpatnējo emisiju mērķus, ko nekompensē citi ražotāja reģistrētie transportlīdzekļi, kuru CO2 emisijas nepārsniedz tiem noteiktos īpatnējo emisiju mērķus.

3. Maksa par pārsniegtajām emisijām ir šāda:

3. Maksa par 2012. kalendārajā gadā un nākamajos kalendārajos gados pārsniegtajām emisijām ir salīdzināma ar citos CO2 samazināšanas instrumentos, piemēram, ES Emisiju tirdzniecības sistēmā, paredzēto maksu, bet tā nepārsniedz EUR 40.

(a) par emisijām, kas pārsniegtas 2012. kalendārajā gadā — 20 euro,

 

(b) par emisijām, kas pārsniegtas 2013. kalendārajā gadā — 35 euro,

 

(c) par emisijām, kas pārsniegtas 2014. kalendārajā gadā — 60 euro, un

 

(d) par emisijām, kas pārsniegtas 2015. kalendārajā gadā un nākamajos gados — 95 euro.

 

4. Komisija nosaka metodes 1. punktā minēto emisiju pārsniegšanas maksu iekasēšanai.

4. Komisija nosaka metodes 1. punktā minēto emisiju pārsniegšanas maksu iekasēšanai.

Minētos pasākumus, kas paredzēti šīs regulas nebūtisku elementu grozīšanai, papildinot to, pieņem saskaņā ar regulatīvo kontroles procedūru, kas minēta 12. panta 3. punktā.

Minētos pasākumus, kas paredzēti šīs regulas nebūtisku elementu grozīšanai, papildinot to, pieņem saskaņā ar regulatīvo kontroles procedūru, kas minēta 12. panta 3. punktā.

5. Maksas par pārsniegtajām emisijām uzskata par Eiropas Savienības budžeta ieņēmumiem.

5. Maksas par pārsniegtajām emisijām jāizmanto, lai veicinātu tādu ilgtspējīgu transporta veidu attīstību, kuri nerada CO2 emisijas, un jo īpaši šīs maksas jāizmanto, lai sekmētu transporta tīklu attīstību, kā arī pētījumus par energoefektivitātes palielināšanu, atjaunīgo enerģijas avotu izmantošanu transporta nozarē un aizvien plašāku jaunu transportlīdzekļu izmantošanu.

Grozījums Nr.  41

Regulas priekšlikums

7. pants – 4. punkts – 1. daļa

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

4. Komisija nosaka metodes 1. punktā minēto emisiju pārsniegšanas maksu iekasēšanai.

4. Komisija nosaka metodes 1., 2. un 3. punktā minēto emisiju pārsniegšanas maksu iekasēšanai.

Pamatojums

Komisija ir kompetenta likumdošanas kārtībā noteikt sodanaudas. Tomēr tās jāsaskaņo ar dalībvalstīm.

Grozījums Nr.  42

Regulas priekšlikums

8. pants – 1. punkts – ievaddaļa

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

1. Līdz 2011. gada 31. oktobrim un katru nākamo gadu Komisija publicē sarakstu, kurā par katru ražotāju norāda:

1. Līdz 2013. gada 30. jūnijam un katru nākamo gadu Komisija publicē tās tīmekļa vietnē pieejamu sarakstu, kurā par katru ražotāju norāda:

Pamatojums

Lai nepieļautu tirgus traucējumus un ražotāju diskrimināciju, ražotāju dati jāpublicē līdz ar regulas ieviešanu. Tāpēc datu publicēšana jāsāk ne agrāk kā 2013. gadā.

Grozījums Nr.  43

Regulas priekšlikums

8. pants – 2. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

2. No 2013. gada 31. oktobra sarakstā, ko publicē saskaņā ar 1. punktu, norāda arī, vai ražotājs izpildījis 4. panta prasības iepriekšējam kalendārajam gadam.

2. Sarakstā, ko publicē saskaņā ar 1. punktu, norāda arī, vai ražotājs izpildījis 4. panta prasības iepriekšējam kalendārajam gadam.

Pamatojums

Sākuma datums jau ir noteikts 8. panta 1. punkta grozījumā.

Grozījums Nr.  44

Regulas priekšlikums

9. pants – virsraksts un 1. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

Īpaša atkāpe neatkarīgiem mazu sēriju ražotājiem

Īpašs mērķis mazu sēriju ražotājiem

1. Pieteikumu atkāpei no īpatnējo emisiju mērķa, kas aprēķināts saskaņā ar I pielikumu, var iesniegt ražotājs, kas

1. Pieteikumu atkāpei no īpatnējo emisiju mērķa, kas aprēķināts saskaņā ar I pielikumu, var iesniegt ražotājs, kas

(a) atbildīgs par mazāk nekā 10 000 jauniem pasažieru automobiļiem, ko katru kalendāro gadu reģistrē Kopienā, un

(a) atbildīgs par mazāk nekā 0,1 % no jauniem pasažieru automobiļiem, ko katru kalendāro gadu reģistrē Kopienā, un

(b) nav saistīts ar citu ražotāju.

(b) nav saistīts ar citu ražotāju vai,

 

(c) ja ir saistīts, šīs regulas spēkā stāšanās brīdī ir īpašu modeļu ražotājs, izmantojot paša izstrādes un ražošanas iekārtas.

Grozījums Nr.  45

Regulas priekšlikums

9. pants – 7.a un 7.b punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

7.a Ražotājs var iesniegt Komisijai pieteikumu, lai tā mērķa vietā, kas aprēķināts saskaņā ar I pielikumu, viņam noteiktu alternatīvu par 25 % samazinātu mērķi salīdzinājumā ar 2006. gadā noteikto vidējo īpatnējo emisiju mērķi,

 

(a) ja ražotājam nav saistīto uzņēmumu, ražotāja izgatavoto jauno automobiļu reģistrācijas kopskaits ES ir robežās no rādītāja, kas noteikts 1. punktā, līdz 1 % no kopējā ES tirgus vai

 

(b) ja ražotājam ir saistītie uzņēmumi, ražotāja un saistīto uzņēmumu izgatavoto jauno automobiļu reģistrācijas kopskaits ES ir robežās no rādītāja, kas noteikts 1. punktā, līdz 1 % no kopējā ES tirgus.

 

7.b Saistītie uzņēmumi var iesniegt Komisijai pieteikumu, lai tā mērķa vietā, kas aprēķināts saskaņā ar I pielikumu, tiem noteiktu alternatīvu par 25 % samazinātu mērķi salīdzinājumā ar 2006. gadā noteikto vidējo īpatnējo emisiju mērķi, ja šo uzņēmumu un saistītā uzņēmuma izgatavoto jauno automobiļu reģistrācijas kopskaits vienā gadā ES ir robežās no rādītāja, kas noteikts 1. punktā, līdz 1 % no kopējā ES tirgus.

Pamatojums

Lielāks emisiju samazināšanas mērķis (25 %) nodrošinās īpašu automobiļu modeļu ražotājiem lielāku stimulu sasniegt labākus rezultātus šajā jomā nekā lielajiem sērijveida ražošanas uzņēmumiem. Tā kā uz īpašu modeļu ražotājiem neattiecas 9. panta 1. punktā paredzētā atkāpe, pamatojoties uz taisnīguma principu, Komisijas priekšlikumā ir jāiekļauj šie papildnoteikumi.

Grozījums Nr.  46

Regulas priekšlikums

10. pants – 1. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

1. Komisija 2010. gadā iesniedz ziņojumu Eiropas Parlamentam un Padomei, kurā sniedz pārskatu par sasniegto, īstenojot Kopienas integrēto pieeju CO2 emisiju mazināšanai no vieglajiem automobiļiem.

1. Komisija 2010. gadā iesniedz ziņojumu Eiropas Parlamentam un Padomei, kurā sniedz pārskatu par sasniegto, īstenojot Kopienas integrēto pieeju CO2 emisiju mazināšanai no vieglajiem automobiļiem. Šajā ziņojumā Komisija iekļauj ieteikumus attiecībā uz kredīta un sertifikācijas noteikumiem, lai ieviestu ekoinovācijas.

Grozījums Nr.  47

Regulas priekšlikums

10. pants – 3.a punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

3.a Ja Komisija ierosina jaunu tiesību aktu par vieglajiem transportlīdzekļiem un to patēriņam paredzēto degvielu, kā rezultātā rodas tiešs vai netiešs CO2 emisiju pieaugums, Komisija šo faktu skaidri norāda priekšlikumā Eiropas Parlamentam un Padomei un vērš uzmanību uz nelabvēlīgajām sekām, kādas šis priekšlikums var atstāt uz ražotāju pienākumu ievērot šajā regulā noteiktos īpatnējo CO2 emisiju mērķus.

Pamatojums

Autotransporta nozarē ir jāparedz kompensējoši pasākumi, ja tiesību akta priekšlikums var radīt CO2 emisiju pieaugumu. Tas atbilst CARS 21 saskaņotajiem principiem: stabilitāte, paredzamība un mērķu sasniegšana visrentablākajā veidā. Tādēļ, ja tiesību akta priekšlikums nelabvēlīgi ietekmē CO2 emisiju samazināšanas mērķus, tas ir skaidri jānorāda.

Grozījums Nr.  48

Regulas priekšlikums

10. pants – 3.b punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

3.b Komisija analizē tehnoloģiskos jauninājumus un vajadzības gadījumā nosaka CO2 limitus arī citiem enerģijas veidiem, ko izmanto vieglajos automobiļos. Šādus pasākumus, kas ir paredzēti, lai grozītu nebūtiskus šīs regulas elementus, pieņem saskaņā ar 12. panta 3. punktā minēto regulatīvo kontroles procedūru.

Grozījums Nr.  49

Regulas priekšlikums

10. pants – 3.c punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

3.c Lai labāk atspoguļotu automobiļu radīto CO2 emisiju faktisko daudzumu un papildpasākumu un ekoinovāciju potenciālu, Komisija regulāri novērtē Regulā 715/2007/EK paredzētos pārbaudes ciklus, ko izmanto CO2 emisiju mērīšanai, un tos attiecīgi koriģē.

Grozījums Nr.  50

Regulas priekšlikums

10. pants – 3.d punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

 

 

3.d Līdz 2014. gadam Komisija pēc ietekmes novērtējuma veikšanas publicē ziņojumu par to datu pieejamību, kas raksturo balstvirsmu un ko uzskata par lietderības parametru, lai noteiktu īpatnējo emisiju mērķus un vajadzības gadījumā grozītu I pielikumu saskaņā ar 12. panta 3. punktā paredzēto regulatīvo kontroles procedūru.

Grozījums Nr.  51

Regulas priekšlikums

11. pants

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

Patērētāju informēšana

Īstenošanas pasākumi

No 2010. gada 1. janvāra ražotāji nodrošina, ka Direktīvas 1999/94/EK 3., 5. un 6. pantā minēto veidu etiķetēs, plakātos vai reklāmas publikācijās un materiālos ir norādīts, cik lielā mērā īpatnējas CO2 emisijas no pasažieru automobiļiem, ko piedāvā pārdošanā, atšķiras no I pielikumā šim pasažieru automobilim noteiktā īpatnējās emisijas mērķa.

Pasākumus, kas ir nepieciešami 3. panta 1. punkta (fa) apakšpunkta īstenošanai un ir paredzēti, lai grozītu nebūtiskus šīs regulas elementus, pieņem saskaņā ar 12. panta 3. punktā minēto regulatīvo kontroles procedūru.

Pamatojums

Ekoinovāciju apstiprināšana ES mērogā, izmantojot komitoloģijas procedūru, nodrošina saskaņotu pieeju. Komitoloģijas procedūra ir ietverta Kopienas tiesībās, un Komisija šo procedūru regulāri izmanto, lai panāktu kopīgu lēmumu par spēkā esošo tiesību aktu grozīšanu vai lai ieviestu jaunu tiesību aktu saskaņā ar Komisijas kompetenci mehānisko transportlīdzekļu būves nozarē.

Grozījums Nr.  52

Regulas priekšlikums

I pielikums –1. punkts

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

1. Jaunam pasažieru automobilim atļautās īpatnējas CO2 emisijas, ko mēra gramos uz kilometru, nosaka pēc šādas formulas:

1. Jaunam pasažieru automobilim atļautās īpatnējas CO2 emisijas, ko mēra gramos uz kilometru, nosaka pēc šādas formulas:

Atļautās īpatnējas CO2 emisijas = 130 + a × (M – M0),

Atļautās īpatnējas CO2 emisijas = 130 + a × (M – M0),

kur

kur

M = automobiļa masa kilogramos (kg)

M = automobiļa masa kilogramos (kg)

M0 = 1289,0 × f

M0 = 1289,0

f = (1 + AMI)6

 

Autonomais masas palielinājums (AMI) = 0 %

 

a = 0.0457

a = 0.0457

Grozījums Nr.  53

Regulas priekšlikums

1. pielikums – 2.a punkts (jauns)

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

2.a Ikviens ražotājs nodrošina, ka, sākot no 2020. gada 1. janvāra un katrā nākamajā gadā, vismaz 8 % no visiem izgatavotajiem vieglajiem automobiļiem ir nulles emisijas transportlīdzekļi. Lai sasniegtu šo mērķi, ražotāji var apvienoties grupā saskaņā ar 5. panta 1.a punktā paredzētajiem noteikumiem.

Grozījums Nr.  54

Regulas priekšlikums

II pielikums – A daļa – 1. punkts – ievaddaļa

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

1. Par gadu, kas sākas 2010. gada 1. janvārī, un katru nākamo gadu dalībvalsts fiksē šādu informāciju par katru jaunu pasažieru automobili, kurš reģistrēts tās teritorijā:

1. Par mēnesi, kas sākas 2012. gada 1. janvārī, un katru nākamo mēnesi dalībvalsts fiksē šādu informāciju par katru jaunu pasažieru automobili, kurš reģistrēts tās teritorijā:

Pamatojums

Emisiju vidējo rādītāju pārraudzībai un ziņojumu iesniegšanai par tiem ir jāsākas tajā pašā datumā, kad sākas regulas īstenošana 2012. gadā, lai nepieļautu tirgus traucējumus un ražotāju diskriminēšanu. Līdz ar to pasākumu īstenošanu sāk ne agrāk kā 2012. gadā. Ikmēneša dati par jauniem pasažieru automobiļiem un CO2 rādītāju pārraudzību ražotājam ir nepieciešami, lai nodrošinātu plānošanas stabilitāti.

Grozījums Nr.  55

Regulas priekšlikums

II pielikums – A daļa – 3. punkts – ievaddaļa

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

3. Par gadu, kas sākas 2010. gada 1. janvārī, un katru nākamo gadu dalībvalstis atbilstīgi B daļā izklāstītajām metodēm par katru ražotāju nosaka:

3. Par mēnesi, kas sākas 2012. gada 1. janvārī, un katru nākamo mēnesi dalībvalstis atbilstīgi B daļā izklāstītajām metodēm par katru ražotāju nosaka:

PROCEDŪRA

Virsraksts

Emisijas standarti jauniem pasažieru automobiļiem

Atsauces

COM(2007)0856 – C6-0022/2008 – 2007/0297(COD)

Komiteja, kas atbildīga par jautājumu

ENVI

Atzinumu sniedza

       Datums, kad paziņoja plenārsēdē

ITRE

17.1.2008

 

 

 

Komiteju iesaistīšanas procedūra - datums, kad paziņoja plenārsēdē

10.4.2008

 

 

 

Atzinumu sagatavoja

       Iecelšanas datums

Werner Langen

4.3.2008

 

 

Izskatīšana komitejā

8.4.2008

27.5.2008

16.7.2008

 

Pieņemšanas datums

1.9.2008

 

 

 

Galīgais balsojums

+:

–:

0:

31

19

2

Deputāti, kas bija klāt galīgajā balsošanā

Jan Březina, Jerzy Buzek, Jorgo Chatzimarkakis, Giles Chichester, Dragoş Florin David, Pilar del Castillo Vera, Den Dover, Lena Ek, Adam Gierek, Umberto Guidoni, David Hammerstein, Rebecca Harms, Erna Hennicot-Schoepges, Mary Honeyball, Ján Hudacký, Werner Langen, Anne Laperrouze, Eluned Morgan, Angelika Niebler, Reino Paasilinna, Aldo Patriciello, Francisca Pleguezuelos Aguilar, Anni Podimata, Miloslav Ransdorf, Herbert Reul, Teresa Riera Madurell, Mechtild Rothe, Paul Rübig, Amalia Sartori, Andres Tarand, Britta Thomsen, Patrizia Toia, Claude Turmes, Nikolaos Vakalis, Adina-Ioana Vălean, Dominique Vlasto

Aizstājēji, kas bija klāt galīgajā balsošanā

Alexander Alvaro, Pilar Ayuso, Dorette Corbey, Christian Ehler, Göran Färm, Robert Goebbels, Matthias Groote, Françoise Grossetête, Gunnar Hökmark, Marie-Noëlle Lienemann, Pierre Pribetich, Vittorio Prodi, Esko Seppänen, Silvia-Adriana Ţicău

Aizstājēji (178. panta 2. punkts), kas bija klāt galīgajā balsošanā

Alessandro Foglietta, Umberto Pirilli

PROCEDŪRA

Virsraksts

Emisijas standarti jauniem pasažieru automobiļiem

Atsauces

COM(2007)0856 – C6-0022/2008 – 2007/0297(COD)

Datums, kad to iesniedza EP

19.12.2007

Komiteja, kas atbildīga par jautājumu

       Datums, kad paziņoja plenārsēdē

ENVI

17.1.2008

Komitejas, kurām lūgts sniegt atzinumu

       Datums, kad paziņoja plenārsēdē

ITRE

17.1.2008

IMCO

17.1.2008

TRAN

17.1.2008

 

Atzinumu nav sniegusi

       Lēmuma datums

IMCO

25.3.2008

TRAN

22.1.2008

 

 

Komiteju iesaistīšanas procedūra

       Datums, kad paziņoja plenārsēdē

ITRE

10.4.2008

 

 

 

Referents(-i)

       Iecelšanas datums

Guido Sacconi

26.2.2008

 

 

Juridiskā pamata apstrīdēšana

       Datums, kad JURI komiteja sniedza atzinumu

JURI

9.9.2008

 

 

 

Izskatīšana komitejā

8.4.2008

28.5.2008

16.7.2008

9.9.2008

Pieņemšanas datums

25.9.2008

 

 

 

Galīgais balsojums

+:

–:

0:

46

19

0

Deputāti, kas bija klāt galīgajā balsošanā

Adamos Adamou, Georgs Andrejevs, Margrete Auken, Pilar Ayuso, Johannes Blokland, Frieda Brepoels, Hiltrud Breyer, Martin Callanan, Dorette Corbey, Magor Imre Csibi, Chris Davies, Mojca Drčar Murko, Edite Estrela, Anne Ferreira, Karl-Heinz Florenz, Alessandro Foglietta, Elisabetta Gardini, Matthias Groote, Françoise Grossetête, Satu Hassi, Gyula Hegyi, Jens Holm, Marie Anne Isler Béguin, Caroline Jackson, Dan Jørgensen, Christa Klaß, Eija-Riitta Korhola, Holger Krahmer, Peter Liese, Linda McAvan, Roberto Musacchio, Riitta Myller, Péter Olajos, Miroslav Ouzký, Vittorio Prodi, Frédérique Ries, Guido Sacconi, Daciana Octavia Sârbu, Amalia Sartori, Carl Schlyter, Horst Schnellhardt, Bogusław Sonik, María Sornosa Martínez, Antonios Trakatellis, Evangelia Tzampazi, Thomas Ulmer, Anja Weisgerber, Åsa Westlund, Anders Wijkman, Glenis Willmott

Aizstājēji, kas bija klāt galīgajā balsošanā

Inés Ayala Sender, Sergio Berlato, Niels Busk, Hanne Dahl, Lena Ek, Christofer Fjellner, Ambroise Guellec, Rebecca Harms, Jutta Haug, Johannes Lebech, Kartika Tamara Liotard

Aizstājēji (178. panta 2. punkts), kas bija klāt galīgajā balsošanā

Georg Jarzembowski, Werner Langen, Pierre Pribetich, Seán Ó Neachtain