ДОКЛАД относно предложението за решение на Съвета за упълномощаване на държавите-членки да ратифицират, в интерес на Европейската общност, Конвенцията относно условията на труд в сектора на риболова от 2007 г. на Международната организация на труда (Конвенция № 188)

6.11.2008 - (COM(2008)0320 – C6‑0218/2008 – 2008/0107(CNS)) - *

Комисия по заетост и социални въпроси
Докладчик: Ilda Figueiredo

Процедура : 2008/0107(NLE)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
A6-0423/2008
Внесени текстове :
A6-0423/2008
Приети текстове :

ПРОЕКТ НА ЗАКОНОДАТЕЛНА РЕЗОЛЮЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно предложението за решение на Съвета за упълномощаване на държавите-членки да ратифицират, в интерес на Европейската общност, Конвенцията относно условията на труд в сектора на риболова от 2007 г. на Международната организация на труда (Конвенция № 188)

(COM(2008)0320 – C6‑0218/2008 – 2008/0107(CNS))

(Процедура на консултация)

Европейският парламент,

–   като взе предвид предложението за решение на Съвета (COM(2008)0320)[1],

–   като взе предвид Конвенция № 188 на Международната организация на труда относно условията на труд в сектора на риболова, приета на 14 юни 2007 г.[2],

–   като взе предвид член 42 и член 300, параграф 2, алинея първа от Договора за ЕО,

–   като взе предвид член 300, параграф 3, алинея първа от Договора за ЕО, съобразно която Съветът се е консултирал с него (C6‑0218/2008),

–   като взе предвид член 51 и член 83, параграф 7 от своя правилник,

–   като взе предвид доклада на комисията по заетост и социални въпроси и становището на комисията по рибно стопанство (A6‑0423/2008),

1.  одобрява предложението за решение на Съвета;

2.  настоятелно призовава всички държави-членки на ЕС незабавно да пристъпят към ратификация на Конвенцията и да я приложат преди приключването на процеса на ратификация;

3.  възлага на своя председател да предаде позицията на Парламента съответно на Съвета и на Комисията, както и на правителствата и на парламентите на държавите-членки.

  • [1]  ОВ C ... / Все още непубликувано в ОВ.
  • [2]  МОТ, Международна конференция по труда, предварителен протокол, 96-та сесия, Женева, 2007 г., № 12 и № 25.

ИЗЛОЖЕНИЕ НА МОТИВИТЕ

Основания и цели на предложението

В раздела относно основанията на предложението Комисията отбелязва значението на прилагането на Конвенция № 188, което изисква нейната ратификация от страна на различните държави-членки.

Конвенция № 188 относно условията на труд в сектора на риболова на Международната организация на труда (наричана по-долу „МОТ”) беше приета през юни 2007 г. на 96-тата сесия на Международната конференция по труда.

Необходимостта от приемането на Конвенция № 188 възникна, след като през февруари 2006 г. беше приета консолидираната Конвенция за морски труд[1] (наричана по-долу „КМТ“). От приложното поле на КМТ беше изключен секторът на риболова.

През 2003 г. службата на МОТ и тристранното представителство в МОТ (правителства, работодатели и работници) започнаха работа по актуализирани и обхватни международни трудови стандарти в сектора на риболова, които да осигурят подходяща защита на рибарите по света с оглед на специалния характер на сектора и специфичните условия на живот и труд на рибарите, които изискват специална защита.

Целта на Конвенция № 188 е установяването на минимални международни стандарти в сектора на риболова. Затова в нея се преразглеждат Конвенцията относно минималната възраст за приемане на работа на рибари - № 112 от 1959 г., Конвенцията относно медицинския преглед на рибарите - № 113 от 1959 г., Конвенцията относно клаузите в трудовите договори на рибарите - № 114 от 1959 г.и Конвенцията относно настаняването на екипажите на борда (рибари) - № 126 от 1966 г.; освен това Конвенцията обхваща други важни въпроси, като например здравословните и безопасни условия на труд, попълването на екипажа и почивките, списъка на екипажа, репатрирането, наемането и назначаването, както и социалната сигурност.

Конвенция № 188 е придружена от Препоръка № 199 относно условията на труд в сектора на риболова, приета от Международната конференция по труда през юни 2007 г. Крайната цел на Конвенцията от 2007 г. е постигане и поддържане на условията на равнопоставеност в сектора на риболова чрез силно насърчаване на достойните условия на живот и труд на рибарите и по-справедливите световни условия на конкуренция, които ще противодействат на ниския процент на ратифициране на много конвенции в областта на морския труд.

В Конвенцията се определят девет отделни групи стандарти: (I) определения и обхват, (II) главни принципи, (III) минимални изисквания за работата на борда на риболовни кораби, (IV) служебни условия, (V) настаняване на борда и хранене, (VI) медицински грижи, защита на здравето и социална сигурност, (VII) спазване и прилагане, (VIII) изменение на приложения I, II и III, и (IX) окончателни разпоредби.

Приемането на Конвенцията на МОТ относно условията на труд в сектора на риболова, което се очакваше от работещите в сектора в продължение на дълги години, представлява крачка напред в установяването на достойни условия на труд за професионалистите в този стратегически важен сектор, тъй като Конвенцията обхваща различни аспекти на професионалната дейност, а именно – подобрени съоръжения и безопасни условия на живот, възнаграждение, медицински грижи в открито море и на сушата, периоди за почивка, трудови договори и социална сигурност. Затова професионалните съюзи и другите професионални организации в сектора подкрепят ранната й ратификация дори ако тези стандарти вече се прилагат в някои държави. От значение е, че минималните, приложими за всички стандарти се прилагат всеобщо, без да засягат съществуването на стандарти, които са по-благоприятни за работниците в държавите-членки.

Затова докладчикът подкрепя предложението на Комисията, което препоръчва на Съвета да упълномощи държавите-членки да ратифицират Конвенцията относно условията на труд в сектора на риболова от 2007 г. на Международната организация на труда (Конвенция № 188) по отношение на частите, които са от компетентността на Общността.

Освен това, с оглед на нейното значение, докладчикът призовава за полагане на всички възможни усилия за гарантиране на ратификацията на Конвенцията от страна на различните държави-членки в кратки срокове (за предпочитане преди 2012 г., както беше предложено от Комисията). Обръща се внимание на факта, че Конвенцията ще влезе в сила след нейната ратификация от страна на 180 държави-членки на МОТ (осем от които трябва да са крайбрежни държави).

  • [1]               Съветът упълномощи държавите-членки да ратифицират КМТ с Решение 2007/431/ЕО от 7 юни 2007 г. (OВ L 161, 22.6.2007 г., стр. 63).

СТАНОВИЩЕ на комисията по рибно стопанство (15.10.2008)

на вниманието на комисията по заетост и социални въпроси

относно предложението за решение на Съвета за упълномощаване на държавите-членки да ратифицират, в интерес на Европейската общност, Конвенцията относно условията на труд в сектора на риболова от 2007 г. на Международната организация на труда (Конвенция № 188)
(COM(2008)0320 – C6‑0218/2008 – 2008/0107(CNS))

Докладчик по становище: Willy Meyer Pleite

КРАТКА ОБОСНОВКА

Приемането на Конвенция 188 относно условията на труд в сектора на риболова, разработена от Международната организация на труда, има за цел установяването на минимални международни норми за риболовния отрасъл по отношение на редица въпроси, като например здравето и безопасността на труда, уреждането на условията, които следва да гарантират дейностите по товарене и разтоварване на плавателните съдове, часовете за отдих, списъка на членовете на екипажа, репатрирането, наемането на работа, социалното осигуряване, контрола на дейността и условията на борда на плавателните съдове и т.н.

Понастоящем МОТ е признала сектора на риболова за една от най-опасните среди за извършване на трудова дейност, която отговаря ежегодно, съгласно данни на самата организация, за приблизително 24 000 смъртоносни злополуки в отрасъла. Работниците от риболовния отрасъл са подложени на тежка експлоатация и недостатъчна защита, което оказва пряко отражение върху броя и сериозността на претърпените злополуки.

Разпоредбите, които са в сила понастоящем, като например Директива 93/104/ЕО на Съвета относно организацията на работното време, изменена с Директива 2000/34/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, не гарантират правилна организация нито на работното време, нито на времето, необходимо за отдих. По същия начин, преработената Конвенция относно работата по море на МОТ, одобрена през 2006 г., изключи сектора на риболова от своето приложно поле. Следователно, приемането на Конвенция 188, придружена от Препоръка 199 относно труда в риболовния отрасъл, е една необходима и многоочаквана мярка за целия сектор на риболова. Множество правни инструменти на международно равнище, предназначени за уреждането на частични аспекти на сектора на риболова, като например Конвенцията от Торемолинос или Международната конвенция за вахтената служба, нормите за подготовка и освидетелстване на персонала от риболовните кораби от 1995 г., не са успели да влязат в сила поради недостатъчния брой на ратификациите.

Ратифицирането на Конвенция 188, като се има предвид важността на насърчаването на прилагането на гореспоменатите международни инструменти, е принос на Европейския Съюз и на неговите държави-членки за подпомагането на достойния за всички труд. Необходимостта от гарантиране на нейното прилагане следва да бъде подкрепена от действията на държавите-членки; по тази причина и като се има предвид, че Конвенция 188 ще влезе в сила след нейното ратифициране от страна на поне осем държави, се очаква държавите-членки на Европейския съюз да я ратифицират незабавно.

ИЗМЕНЕНИЯ

Комисията по рибно стопанство приканва водещата комисия по заетост и социални въпроси да включи в доклада си следните изменения:

Изменение  1

Проект на законодателна резолюция

Параграф1 a (нов)

Проект на законодателна резолюция

Изменение

 

1a. Призовава всички държави-членки на ЕС незабавно да пристъпят към ратификация на Конвенцията и да я приложат преди приключването на процеса на ратификация.

ПРОЦЕДУРА

Заглавие

Упълномощаване на държавите-членки да ратифицират Конвенцията относно условията на труд в сектора на риболова от 2007 г. на Международната организация на труда (Конвенция № 188)

Позовавания

COM(2008)0320 – C6-0218/2008 – 2008/0107(CNS)

Водеща комисия

EMPL

Становище, изказано от

       Дата на обявяване в заседание

PECH

19.6.2008

 

 

 

Докладчик по становище

       Дата на назначаване

Willy Meyer Pleite

26.6.2008

 

 

Дата на приемане

7.10.2008 г.

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

15

1

0

Членове, присъствали на окончателното гласуване

Elspeth Attwooll, Iles Braghetto, Paulo Casaca, Zdzisław Kazimierz Chmielewski, Emanuel Jardim Fernandes, Carmen Fraga Estévez, Pedro Guerreiro, Heinz Kindermann, Rosa Miguélez Ramos, Marianne Mikko, Philippe Morillon, Seán Ó Neachtain, Maria Grazia Pagano, Struan Stevenson, Catherine Stihler, Margie Sudre, Daniel Varela Suanzes-Carpegna

Заместник(ци), присъствал(и) на окончателното гласуване

Vincenzo Aita, Ole Christensen, Constantin Dumitriu, María Isabel Salinas García, Thomas Wise

ПРОЦЕДУРА

Заглавие

Упълномощаване на държавите-членки да ратифицират Конвенцията относно условията на труд в сектора на риболова от 2007 г. на Международната организация на труда (Конвенция № 188)

Позовавания

COM(2008)0320 – C6-0218/2008 – 2008/0107(CNS)

Дата на консултация с ЕП

28.5.2008 г.

Водеща комисия

       Дата на обявяване в заседание

EMPL

19.6.2008 г.

Подпомагаща(и) комисия(и)

       Дата на обявяване в заседание

PECH

19.6.2008

 

 

 

Докладчик(ци)

       Дата на назначаване

Ilda Figueiredo

24.6.2008 г.

 

 

Разглеждане в комисия

7.10.2008 г.

 

 

 

Дата на приемане

5.11.2008 г.

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

43

1

0

Членове, присъствали на окончателното гласуване

Jan Andersson, Iles Braghetto, Philip Bushill-Matthews, Alejandro Cercas, Ole Christensen, Derek Roland Clark, Luigi Cocilovo, Jean Louis Cottigny, Jan Cremers, Proinsias De Rossa, Harald Ettl, Richard Falbr, Carlo Fatuzzo, Ilda Figueiredo, Joel Hasse Ferreira, Stephen Hughes, Karin Jöns, Sajjad Karim, Jean Lambert, Bernard Lehideux, Elizabeth Lynne, Thomas Mann, Jan Tadeusz Masiel, Elisabeth Morin, Juan Andrés Naranjo Escobar, Csaba Őry, Siiri Oviir, Marie Panayotopoulos-Cassiotou, Pier Antonio Panzeri, Elisabeth Schroedter, José Albino Silva Peneda, Jean Spautz, Gabriele Stauner, Ewa Tomaszewska, Anne Van Lancker, Gabriele Zimmer

Заместник(ци), присъствал(и) на окончателното гласуване

Françoise Castex, Gabriela Creţu, Anna Ibrisagic, Rumiana Jeleva, Claude Turmes

Заместник(ци) (чл. 178, пар. 2), присъствал(и) на окончателното гласуване

Giles Chichester, Viktória Mohácsi, Silvia-Adriana Ţicău