– tekintettel a Bizottságnak a Tanácshoz intézett javaslatára (COM(2008)0717),
– tekintettel az EK-Szerződés 308. cikkére, amelynek megfelelően a Tanács konzultált a Parlamenttel (C6‑0389/2008),
– tekintettel a tagállamok fizetési mérlegéhez középtávú pénzügyi támogatási mechanizmus eszköz létrehozásáról szóló, 2002. február 18-i 332/2002/EK tanácsi rendeletre(1) és a tagállamok fizetési mérlegéhez nyújtott középtávú pénzügyi támogatási mechanizmusról szóló, 2001. szeptember 6-i(2), valamint a tagállamok fizetési mérlegéhez középtávú pénzügyi támogatási mechanizmus eszköz létrehozásáról szóló, 2008. november xx-i állásfoglalásaira(3),
– tekintettel eljárási szabályzata 51. cikkére,
– tekintettel a Gazdasági és Monetáris Bizottság jelentésére (A6‑0450/2008),
1. jóváhagyja a Bizottság módosított javaslatát;
2. felkéri a Bizottságot, hogy ennek megfelelően változtassa meg javaslatát az EK-Szerződés 250. cikkének (2) bekezdése értelmében;
3. felkéri a Tanácsot, hogy tájékoztassa a Parlamentet, ha az általa jóváhagyott szövegtől el kíván térni;
4. felkéri a Tanácsot a Parlamenttel való újbóli konzultációra abban az esetben, ha lényegesen módosítani kívánja a Bizottság javaslatát;
5. utasítja elnökét, hogy továbbítsa a Parlament álláspontját a Tanácsnak, a Bizottságnak és a tagállamok kormányainak.
(2) Az említett felső határ jövőbeli módosítására vonatkozóan ad hoc eljárást kell előírni azért, hogy javuljon a Közösség képessége a gyors cselekvésre, ha a pénzügyi környezet olyan jelentős módon változik, hogy az befolyásolja a tagállamok esetleges támogatási szükségletének teljes összegét.
(2) Olyan kivételes helyzetek esetén, amelyek gyors közösségi választ követelnének meg a pénzügyi környezetben bekövetkező lényeges változásokra, az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, a Bizottságnak és a tagállamoknak gyorsan kell cselekedniük annak biztosítása érdekében, hogy a piac bizalma ne rendüljön meg.
Indokolás
A Szerződés 119. cikke kimondja az érintett tagállamoknak a középtávú makrogazdasági pénzügyi támogatásban való részvételének lehetőségét.
„Amennyiben a pénzügyi környezet jelentős romlása miatt számos tagállamnak sürgősen a Közösség középtávú pénzügyi segítségnyújtására van szüksége, a Bizottság – miután megkapta a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság (EFC) véleményét a felső határ módosításának sürgősségéről és magáról a módosított felső határról – a felső határ módosításáról határozhat. Az új felső határ az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.”
A 332/2002/EK rendelet 10. cikke helyébe a következő szöveg lép:
„A Tanács a Bizottság jelentése alapján és azt követően, hogy konzultált az Európai Parlamenttel és a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság véleményt nyilvánított, kétévenként, vagy szükség esetén gyakrabban, megvizsgálja, hogy a létrehozott mechanizmus változatlanul megfelel-e elveiben, konstrukciójában és mértékét tekintve a létrehozásához vezető szükségletnek.”
A 332/2002/EK tanácsi rendelet, a szerződés 119. és 308. cikke alapján létrehozott egy, a tagállamok fizetési mérlegéhez középtávú pénzügyi segítségnyújtást biztosító eszközt, amely felváltotta az 1969/88 tanácsi rendelet által meghatározott korábbi eszközt. Ez az eszköz hajtja végre a Szerződés 119. cikkében meghatározott mechanizmust, amely révén a Közösség kölcsönös segítséget nyújthat egy olyan tagállamnak, amely „a fizetési mérlege tekintetében a fizetési mérleg egészének egyensúlyhiányából vagy a rendelkezésére álló deviza típusából adódóan nehézségekkel küzd vagy ilyen nehézségek bekövetkezése komolyan fenyegeti”, feltéve, hogy ez a tagállam nem tartozik az euróövezetbe.
E rendelet 2002. februári elfogadásával a korábbi rendeletben meghatározott 16 milliárd EUR összegű küszöbértéket 12 milliárd EUR-ra csökkentette az euró bevezetése miatt, miáltal az euró övezet tagjai már nem voltak többé jogosultak a fizetési mérleggel kapcsolatos 119. cikk rendelkezéseire. Azóta az EU kibővült, és az EMU-ban részt nem vevő tagállamok száma lényegesen megnőtt. Ilyen környezetben és a nemzetközi pénzügyi klíma fejlődését tekintve a Bizottság úgy véli, hogy a felső határt 25 milliárd euróra kell növelni.
A Bizottság továbbá úgy véli, hogy szükséges konkrét eljárást létrehozni a felső határ felülvizsgálatára, ha az sürgősen szükséges. A Bizottság megállapítja, hogy lehetőséget kell kapnia, hogy a Gazdasági és Pénzügyi Bizottságnak (EFC) a módosítás sürgősségére és a bevezetendő új felső határra vonatkozó véleményét megkapva a felső határ módosításáról dönthessen.
Az előadó úgy véli, hogy ésszerű a felső határt 25 milliárdra emelni. Nem látszik azonban szükségesnek konkrét eljárást létrehozni annak lehetővé tételére, hogy a Bizottság módosítsa a felső határt a szokásos döntéshozatali eljárásokon kívül. Szükséges lehet azonban megerősíteni, hogy az intézmények szükség esetén hajlandók gyorsan cselekedni.
ELJÁRÁS
Cím
A tagállamok fizetési mérlegéhez középtávú pénzügyi támogatási mechanizmus eszköz
Az Európai Parlamenttel folytatott konzultáció dátuma
7.11.2008
Illetékes Bizottság
A plenáris ülésen való bejelentés dátuma
ECON
Véleménynyilvánításra felkért bizottság(ok)
A plenáris ülésen való bejelentés dátuma
BUDG
Nem nyilvánított véleményt
A határozat dátuma
BUDG
5.11.2008
Előadó(k)
A kijelölés dátuma
Pervenche Berès
7.11.2008
Vizsgálat a bizottságban
17.11.2008
Az elfogadás dátuma
17.11.2008
A zárószavazás eredménye
+:
–:
0:
27
1
1
A zárószavazáson jelen lévő tagok
Mariela Velichkova Baeva, Zsolt László Becsey, Pervenche Berès, Sharon Bowles, Udo Bullmann, Christian Ehler, Elisa Ferreira, Jean-Paul Gauzès, Robert Goebbels, Donata Gottardi, Gunnar Hökmark, Karsten Friedrich Hoppenstedt, Sophia in ‘t Veld, Othmar Karas, Wolf Klinz, Kurt Joachim Lauk, Hans-Peter Martin, Gay Mitchell, Sirpa Pietikäinen, Alexander Radwan, Eoin Ryan, Antolín Sánchez Presedo, Peter Skinner, Margarita Starkevičiūtė, Ivo Strejček
A zárószavazáson jelen lévő póttag(ok)
Harald Ettl, Piia-Noora Kauppi, Alain Lipietz, Gianni Pittella