ZPRÁVA o návrhu nařízení Rady, kterým se mění nařízení (ES) č. 3/2008 o informačních a propagačních opatřeních na podporu zemědělských produktů na vnitřním trhu a ve třetích zemích

21.1.2009 - (KOM(2008)0431 – C6‑0313/2008 – 2008/0131(CNS)) - *

Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova
Zpravodaj: Constantin Dumitriu

Postup : 2008/0131(CNS)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu :  
A6-0004/2009
Předložené texty :
A6-0004/2009
Přijaté texty :

NÁVRH LEGISLATIVNÍHO USNESENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU

o návrhu nařízení Rady, kterým se mění nařízení (ES) č. 3/2008 o informačních a propagačních opatřeních na podporu zemědělských produktů na vnitřním trhu a ve třetích zemích

(KOM(2008)0431 – C6‑0313/2008 – 2008/0131(CNS))

(Postup konzultace)

Evropský parlament,

–   s ohledem na návrh Komise předložený Radě (KOM(2008)0431),

–   s ohledem na články 36 a 37 Smlouvy o ES, podle kterých Rada konzultovala s Parlamentem (C6‑0313/2008),

–   s ohledem článek 51 jednacího řádu,

–   s ohledem na zprávu Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (A6‑0004/2009),

1.  schvaluje pozměněný návrh Komise;

2.  vyzývá Komisi, aby návrh v souladu s čl. 250 odst. 2 Smlouvy o ES změnila odpovídajícím způsobem;

3.  vyzývá Radu, aby informovala Parlament, bude-li mít v úmyslu odchýlit se od znění schváleného Parlamentem;

4.  vyzývá Radu, aby znovu konzultovala s Parlamentem, bude-li mít v úmyslu podstatně změnit návrh Komise;

5.  pověřuje svého předsedu, aby předal postoj Parlamentu Radě a Komisi.

Pozměňovací návrh   1

Návrh nařízení – pozměňující akt

Článek 1

Nařízení (ES) č. 3/2008

Čl. 9 – odst. 1

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Jestliže neexistují informační programy pro vnitřní trh určené pro jedno nebo více opatření podle čl. 2 odst. 1 písm. b) předkládaných podle čl. 6 odst. 1, sestaví dotčený členský stát na základě hlavních směrů stanovených podle čl. 5 odst. 1 odpovídající program a specifikaci a ve veřejném výběrovém řízení vybere subjekt, který pověří provedením programu, na jehož financování se zaváže podílet.

 

1. Jestliže neexistují informační programy pro vnitřní trh určené pro jedno nebo více opatření podle čl. 2 odst. 1 písm. b) předkládaných podle čl. 6 odst. 1, sestaví dotčený členský stát na základě hlavních směrů stanovených podle čl. 5 odst. 1, po vyhodnocení nezbytnosti a možností těchto programů v příslušném členském státě či státech a po konzultaci s profesními sdruženími činnými v příslušném odvětví, odpovídající program a specifikaci a ve veřejném výběrovém řízení vybere subjekt, který pověří provedením programu, na jehož financování se zaváže podílet.

Odůvodnění

Pokud povinnost vypracovat příslušné programy zůstane na členských státech, je nutné vzít v úvahu i úlohu profesních sdružení s přihlédnutím k jejich odborným znalostem a důležité roli, kterou hrají s ohledem na zajištění a kontrolu kvality.

Pozměňovací návrh   2

Návrh nařízení – pozměňující akt

Článek 1

Nařízení (ES) č. 3/2008

Čl. 9 – odst. 2 – první pododstavec

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Jestliže neexistují informační programy pro třetí země určené pro jedno nebo více opatření podle čl. 2 odst. 1 písm. a), b) a c) předkládaných podle čl. 6 odst. 1, sestaví dotčený členský stát na základě hlavních směrů stanovených podle čl. 5 odst. 2 odpovídající program a specifikaci a ve veřejném výběrovém řízení vybere subjekt, který pověří provedením programu, na jehož financování se zaváže se podílet.

2. Jestliže neexistují informační programy pro třetí země určené pro jedno nebo více opatření podle čl. 2 odst. 1 písm. a), b) a c) předkládaných podle čl. 6 odst. 1, sestaví dotčený členský stát na základě hlavních směrů stanovených podle čl. 5 odst. 1, po vyhodnocení nezbytnosti a možností těchto programů v příslušném členském státě či státech a po konzultaci s profesními sdruženími činnými v příslušném odvětví, odpovídající program a specifikaci a ve veřejném výběrovém řízení vybere subjekt, který pověří provedením programu, na jehož financování se zaváže podílet.

Odůvodnění

Pokud povinnost vypracovat příslušné programy zůstane na členských státech, je nutné vzít v úvahu i úlohu profesních sdružení s přihlédnutím k jejich odborným znalostem a důležité roli, kterou hrají s ohledem na zajištění a kontrolu kvality.

Pozměňovací návrh   3

Návrh nařízení – pozměňující akt

Článek 1

Nařízení (ES) č. 3/2008

Čl. 9 – odst. 2 – druhý pododstavec

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Subjekt pověřený prováděním programu vybraný dotyčným členským státem nebo státy může být mezinárodní organizací, zejména pokud se program týká propagace odvětví olivového oleje a stolních oliv ve třetích zemích.

Subjekt pověřený prováděním programu vybraný dotyčným členským státem nebo státy může být mezinárodní organizací, zejména pokud se program týká propagace odvětví olivového oleje a stolních oliv nebo vína s chráněným označením původu či s chráněným zeměpisným označením ve třetích zemích.

Odůvodnění

Je nutné klást důraz na opatření zaměřená na propagaci a reklamu v oblasti trhu s vínem, a to jak na vnitřním trhu Evropské unie, tak i v třetích zemí. Stejně jako v oblasti trhu s olejovým olejem a olivami existují i v oblasti trhu s vínem mezinárodní organizace (jako např. Mezinárodní organizace pro vinnou révu a víno), které mohou zajistit realizaci programů, jež členské státy navrhly pro třetí země, a poskytovat tak informace o vlastnostech a výhodách kvalitních vín vyrobených v určitých regionech EU nebo vín s chráněným zeměpisným označením.

Pozměňovací návrh   4

Návrh nařízení – pozměňující akt

Článek 1

Nařízení (ES) č. 3/2008

Čl. 9 – odst. 3 – písm. c

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

c) k vyhodnocení nákladové efektivnosti programu;

(Netýká se českého znění.)

Odůvodnění

(Netýká se českého znění.)

Pozměňovací návrh   5

Návrh nařízení – pozměňující akt

Článek 1 a (nový)

Nařízení (ES) č. 3/2008

Čl. 13 – odst. 2 – první a druhý pododstavec

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 1a

 

V čl. 13 odst. 2 nařízení (ES) č. 3/2008 se první a druhý pododstavec nahrazuje tímto:

 

2. Příspěvek Společenství na programy přijaté podle článků 8 a 9 nepřesahuje 60 % skutečných nákladů programů. V případě informačních a propagačních programů trvajících dva nebo tři roky nepřesahuje příspěvek na jednotlivé roky uvedenou horní hranici.

Procentní podíl uvedený v prvním pododstavci se zvyšuje na 70 % pro opatření na propagaci ovoce a zeleniny zvlášť určených pro děti ve vzdělávacích zařízeních Společenství.“

Odůvodnění

V souladu s změnou článku 9 nařízení 3/2008 je vhodné přehodnotit také finanční opatření, která se vztahují přímo na tento článek v základním nařízení. Je nutné zvýšit procento finanční účasti Společenství, aby bylo možné poskytnout dodatečnou podporu projektům, které vybraly členské státy, s ohledem na všeobecné zhoršení podmínek získávání prostředků nezbytných ke spolufinancování v případě státních organizací a orgánů. Tato úvaha se opírá i o nedávné přijetí nového programu zaměřeného na propagaci ovoce ve školách. Předložený pozměňovací návrh přispěje ke snadnější realizaci tohoto programu.

VYSVĚTLUJÍCÍ PROHLÁŠENÍ

Nařízení (ES) č. 3/2008, které z nařízení (ES) č. 2702/1999 a nařízení (ES) č. 2826/2000 vytváří jeden text, vychází vstříc novému politickému přístupu Komise, pokud jde o zjednodušování právních předpisů, který vyjádřila ve sdělení ze dne 14. listopadu 2006 týkajícím se „strategické revize s cílem dokonalejší tvorby právních předpisů v Evropské unii“, a odpovídá cílům zaměřeným na zjednodušení administrativních postupů v rámci evropských institucí.

Nařízení (ES) č. 3/2008 umožňuje Společenství rozvíjet činnost spjatou s poskytováním informací o řadě zemědělských produktů v rámci vnitřního trhu a ve třetích zemích. Zároveň se přihlíží ke specifické povaze opatření s ohledem na místo, kde budou uplatňována.

Tato politika odpovídá skutečné potřebě členských států, pokud jde o propagaci jména jejich zemědělských výrobků mezi spotřebiteli ve Společenství i spotřebiteli ve třetích zemích, zejména s ohledem na kvalitu, nutriční hodnotu, zajištění potravin a na bezpečné výrobní metody. Kromě toho přispívá k rozvoji nových trhů zajišťujících jejich odbyt a má vliv na rozšíření množství státních a soukromých iniciativ.

V článku 9 nařízení (ES) č. 3/2008 je stanoveno, že jestliže neexistují informační programy zamřené na vnitřní trh, které by předložily organizace zastupující příslušné oblasti, mají členské státy (prostřednictvím k tomu určených vnitrostátních orgánů) samy možnost navrhnout program a poté na základě výběrového řízení zvolit organizaci, která by program realizovala.

Návrh novely nařízení (ES) č. 3/2008 obsahuje změnu článku 9 tohoto nařízení, která umožní příslušným členským státům, aby předložily návrhy informačních programů i v případě, že neexistují programy navržené pro třetí státy.

V důsledku této změny budou mít členské státy možnost rozšířit oblast působnosti opatření plánovaných v rámci těchto programů a při realizaci těchto opatření požádat mezinárodní organizace o pomoc.

Zpravodaj se domnívá, že snaha Komise vytvořit z těchto dvou předpisů, tj. nařízení (ES) č. 2702/1999 a nařízení (ES) č. 2826/2000, jedno nařízení je oprávněná a představuje dobrý základ pro zjednodušování stávajících právních předpisů. Vítá rovněž opatření, které Komise navrhla s cílem zlepšit poskytování informací v oblasti zemědělské výroby na vnitřním trhu a na trzích třetích států. Tato opatření by si měla zachovat specifickou povahu s ohledem na místo, kde budou uplatňována, aniž by zároveň docházelo k podpoře spotřeby určitých produktů pouze na základě jejich původu.

Zpravodaj přesto předkládá určitá doplnění a změny návrhu Komise, které jsou podle jeho názoru nezbytné k upřesnění a doplnění smyslu nařízení.

V prvé řadě je nutné přihlížet k významné úloze, kterou hrají odborné společnosti a organizace činné v uvedených odvětvích v členských státech v procesu vypracovávání informačních programů týkajících se zemědělských produktů, a to jak na vnitřním trhu, tak i na trhu třetích zemí. S ohledem na odborné znalosti a důležitou úlohu, kterou tyto společnosti a organizace hrají při zajišťování a kontrole kvality, je nutné s nimi konzultovat jednak v případě programů, které navrhují odborné organizace v příslušných odvětvích, a jednak v případě programů, jež vypracovávají členské státy.

Zpravodaj si je vědom také významu některých mezinárodních organizací při propagaci specifických vlastností a výhod potravinových produktů pocházejících z určitých regionů EU. Z tohoto důvodu se přiklání k názoru Komise, podle něhož tyto organizace mohou nabídnout nejvhodnější řešení při realizaci informačních programů, které členské státy vyberou pro třetí země. Nezdá se proto, že by existoval důvod, který by ospravedlňoval upřednostňování některých potravinářských sektorů před jinými (např. sektor olivového oleje či oliv). Proto navrhuje do nařízení zahrnout i odvětví vína, protože i v tomto případě existují mezinárodní organizace (jako např. Mezinárodní organizace pro vinnou révu a víno), které mohou účinně realizovat programy navržené členskými státy pro třetí země zaměřené na poskytování informací o vlastnostech a výhodách kvalitních vín vyrobených v určitých regionech EU nebo vín s chráněným zeměpisným označením.

Zpravodaj se kromě toho domnívá, že by bylo vhodné upravit finanční opatření týkající se článku 9, který se mění na základě předkládaného nařízení. Navrhuje proto zrevidovat také finanční ustanovení vztahující se přímo na tento článek v základním nařízení. Je nutné zvýšit procento finanční účasti Společenství, aby bylo možné poskytnout dodatečnou podporu projektům, které vybraly členské státy, s ohledem na všeobecné zhoršení podmínek získávání prostředků nezbytných ke spolufinancování v případě vnitrostátních organizací a orgánů.

POSTUP

Název

Informační a propagační opatření na podporu zemědělských produktů na vnitřním trhu a ve třetích zemích

Referenční údaje

KOM(2008)0431 – C6-0313/2008 – 2008/0131(CNS)

Datum konzultace s EP

12.9.2008

Příslušný výbor

       Datum oznámení na zasedání

AGRI

23.9.2008

Zpravodaj(ové)

       Datum jmenování

Constantin Dumitriu

9.9.2008

 

 

Projednání ve výboru

8.12.2008

 

 

 

Datum přijetí

20.1.2009

 

 

 

Výsledek závěrečného hlasování

+:

–:

0:

31

0

0

Členové přítomní při závěrečném hlasování

Luis Manuel Capoulas Santos, Giovanna Corda, Jean-Paul Denanot, Albert Deß, Gintaras Didžiokas, Konstantinos Droutsas, Constantin Dumitriu, Ioannis Gklavakis, Lutz Goepel, Friedrich-Wilhelm Graefe zu Baringdorf, Esther Herranz García, Lily Jacobs, Elisabeth Jeggle, Heinz Kindermann, Vincenzo Lavarra, Mairead McGuinness, Rosa Miguélez Ramos, Neil Parish, María Isabel Salinas García, Sebastiano Sanzarello, Agnes Schierhuber, Czesław Adam Siekierski, Alyn Smith, Petya Stavreva, Witold Tomczak, Andrzej Tomasz Zapałowski

Náhradník(ci) přítomný(í) při závěrečném hlasování

Esther De Lange, Ilda Figueiredo, Christa Klaß, Jan Mulder, Brian Simpson

Datum předložení

21.1.2009