SPRAWOZDANIE w sprawie przeglądu Regulaminu w zakresie procedur rozpatrywania petycji

27.1.2009 - (2006/2209(REG))

Komisja Spraw Konstytucyjnych
Sprawozdawca: Gérard Onesta

Procedura : 2006/2209(REG)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji

PROJEKT DECYZJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

w sprawie przeglądu Regulaminu w zakresie procedur rozpatrywania petycji

(2006/2209(REG))

Parlament Europejski,

–   uwzględniając pismo przewodniczącego PE z dnia 20 lipca 2006 r.,

–   uwzględniając art. 201 oraz art. 202 Regulaminu,

–   uwzględniając sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych oraz opinię Komisji Petycji (A6-0027/2009),

1.  podejmuje decyzję o wprowadzeniu do swojego Regulaminu poniższych zmian;

2.  zaznacza, że zmiany te wejdą w życie pierwszego dnia najbliższej sesji miesięcznej, z wyjątkiem poprawki dotyczącej art. 193a (nowy), która wejdzie w życie pierwszego dnia po wejściu w życie odpowiedniego przepisu traktatu;

3.  zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania niniejszej decyzji Radzie i Komisji tytułem informacji.

Poprawka  1

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 191 – ustęp 2 a (nowy)

Tekst obowiązujący

Poprawka

 

2a. W przypadku gdy pod petycją złożyło podpis kilka osób fizycznych lub prawnych, sygnatariusze wyznaczają przedstawiciela i jego zastępców, którzy są uznawani za autorów petycji dla celów wdrażania następnych postanowień.

 

W przypadku gdy przedstawiciel lub jego zastępca nie zostali wyznaczeni, pierwszy sygnatariusz lub inna odpowiednia osoba jest uznawana za autora petycji.

Poprawka  2

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 191 – ustęp 2 b (nowy)

Tekst obowiązujący

Poprawka

 

2b. Każda osoba składająca petycję może w każdej chwili wycofać poparcie dla petycji.

 

Po wycofaniu poparcia przez wszystkich składających petycję, petycja staje się bezprzedmiotowa.

Uzasadnienie

Obecnie Regulamin nie przewiduje możliwości wycofania poparcia dla petycji przez składającego petycję.

Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę petycji, które poparte są przez znaczną liczbę osób, które to petycje często dotyczą w znacznej mierze spraw o znaczeniu politycznym, a nie dotykają bezpośrednio ograniczonej liczby osób, wydaje się, że należałoby udzielić składającemu petycję taką możliwość.

Poprawka  3

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 191 – ustęp 3

Tekst obowiązujący

Poprawka

3. Petycje muszą być sporządzone w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej.

3. Petycje muszą być sporządzone w języku urzędowym Unii Europejskiej.

Petycje sporządzone w innych językach będą rozpatrywane tylko wówczas, gdy autor petycji dołączy ich tłumaczenie lub streszczenie w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. W pracach nad petycją Parlament opiera się na tym tłumaczeniu lub streszczeniu. W korespondencji z autorem petycji Parlament używa języka urzędowego, w którym zostało sporządzone tłumaczenie lub streszczenie.

Petycje sporządzone w innych językach będą rozpatrywane tylko wówczas, gdy autor petycji dołączy ich tłumaczenie na jeden z języków urzędowych. W korespondencji z autorem petycji Parlament używa języka urzędowego, w którym zostało sporządzone tłumaczenie lub streszczenie.

 

Prezydium może podjąć decyzję, zgodnie z którą petycje i korespondencja ze składającym petycję mogą być sporządzane w innych językach używanych w danym państwie członkowskim.

Uzasadnienie

Prezydium podjęło już decyzję, zgodnie z którą na korespondencję napływającą od obywateli w języku baskijskim, katalońskim i galicyjskim Parlament opowiada odpowiednio w tych językach.

Poprawka  4

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 191 – ustęp 5

Tekst obowiązujący

Poprawka

5. Petycje wpisane do rejestru ogólnego Przewodniczący przekazuje właściwej komisji, która bada, czy ich przedmiot objęty jest zakresem działalności Unii Europejskiej.

5. Petycje wpisane do rejestru ogólnego Przewodniczący przekazuje właściwej komisji, która orzeka o dopuszczalności lub niedopuszczalności petycji zgodnie z art. 194 Traktatu WE.

 

Jeżeli właściwa komisja nie osiąga konsensusu w sprawie dopuszczalności petycji, petycja ogłaszana jest jako dopuszczalna na wniosek co najmniej jednej czwartej członków komisji.

Uzasadnienie

Prawo do składania petycji jest podstawowym prawem obywateli, opartym na prawie pierwotnym i nie może być ograniczane decyzją o charakterze politycznym. W związku z tym decyzja o dopuszczalności petycji, będąc bardzo sensytywną, powinna być decyzją natury prawnej, nawet jeżeli nie jest pozbawiona pewnych aspektów politycznych.

Decyzja ta powinna być podejmowana w oparciu o konsensus członków komisji. Jednakże ponieważ w niektórych kwestiach politycznych trudno jest osiągnąć konsensus, właściwym wydaje się przyznanie kwalifikowanej mniejszości, w drodze wyjątku, prawa przeciwstawienia się uznaniu petycji za niedopuszczalną celem wyjścia z impasu.

Poprawka  5

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 191 – ustęp 6

Tekst obowiązujący

Poprawka

6. Petycje uznane przez komisję za niedopuszczalne pozostawia się bez biegu. Decyzja wraz z uzasadnieniem doręczana jest autorowi petycji.

6. Petycje uznane przez komisję za niedopuszczalne pozostawia się bez biegu. Decyzja wraz z uzasadnieniem doręczana jest autorowi petycji. W stosownym przypadku zaleca się autorowi petycji inne drogi odwoławcze.

Poprawka  6

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 191 – ustęp 7

Tekst obowiązujący

Poprawka

7. W przypadkach przewidzianych w powyższym ustępie komisja może doradzić autorowi petycji, aby zwrócił się do właściwych organów danego państwa członkowskiego lub Unii Europejskiej.

skreślony

Poprawka  7

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 191 – ustęp 8

Tekst obowiązujący

Poprawka

8. Petycja jest wpisywana do rejestru publicznego, chyba że autor petycji wnosi, aby była ona rozpatrywana w trybie poufnym.

8. Petycje wpisane do rejestru zasadniczo posiadają status dokumentów jawnych, zaś imię i nazwisko autora petycji oraz treść petycji powinny zostać dla celów przejrzystości opublikowane przez Parlament.

Poprawka  8

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 191 – ustęp 8 a (nowy)

Tekst obowiązujący

Poprawka

 

8a. Bez względu na postanowienia zawarte w powyższym ust. 8 autor/autorka petycji może zwrócić się z wnioskiem o utajnienie jego/jej nazwiska w celu ochrony swojej prywatności. W takim przypadku Parlament zobowiązany jest przychylić się do tego wniosku.

 

W przypadku gdy w związku ze skargą autora petycji nie może zostać wszczęte postępowanie z powodu anonimowości, autor petycji konsultowany jest w sprawie kroków, które mają zostać podjęte w następstwie tej skargi.

Poprawka  9

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 191 – ustęp 8 b (nowy)

Tekst obowiązujący

Poprawka

 

8b. Autor/autorka petycji może zwrócić się z wnioskiem, by jego/jej petycja została rozpatrzona w trybie poufnym; w takim przypadku Parlament podejmuje odpowiednie środki ostrożności gwarantujące, że treść petycji nie zostanie udostępniona do wiadomości publicznej. Autor petycji będzie informowany o dokładnych warunkach zastosowania powyższego przepisu.

Poprawka  10

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 192 – ustęp -1 (nowy)

Tekst obowiązujący

Poprawka

 

-1. Petycje, które uznano za dopuszczalne, rozpatrywane są przez właściwą komisję w ramach jej zwyczajowej działalności w formie debaty na posiedzeniu zwyczajnym, bądź też w formie procedury pisemnej. Jeżeli petycja ma zostać poddana debacie lub autor petycji sam wyrazi takie życzenie, może on zostać zaproszony na posiedzenie Komisji Petycji. Przewodniczący według swego uznania może udzielić prawa głosu autorowi petycji.

Poprawka  11

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 192 – ustęp 1

Tekst obowiązujący

Poprawka

1. Właściwa komisja może postanowić o sporządzeniu sprawozdań lub wyrażeniu w inny sposób swojego stanowiska w sprawie petycji, które uznała za dopuszczalne.

1. Komisja może, w związku z dopuszczalną petycją, postanowić o sporządzeniu sprawozdania z własnej inicjatywy zgodnie z art. 45 ust. 1 Regulaminu lub o złożeniu przed Parlamentem zwięzłego projektu rezolucji pod warunkiem braku sprzeciwu Konferencji Przewodniczących. Takie projekty rezolucji wpisywane są do projektu porządku dziennego sesji, która będzie miała miejsce najpóźniej osiem tygodni po ich przyjęciu w komisji. Projekty rezolucji poddawane są pod jedno głosowanie bez debaty, chyba że Konferencja Przewodniczących postanowi w drodze wyjątku zastosować art. 131a.

Komisja może zwrócić się do innej komisji, zgodnie z art. 46, o wyrażenie opinii, w szczególności w przypadku petycji dotyczących zmian obowiązujących przepisów prawnych.

Zgodnie z art. 46 i załącznikiem VI komisja może zasięgnąć opinii innych komisji, właściwych do rozpatrywania spraw będących przedmiotem petycji.

Poprawka  12

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 192 – ustęp 2

Tekst obowiązujący

Poprawka

2. Tworzy się elektroniczny rejestr umożliwiający obywatelom przyłączenie się do autora petycji poprzez złożenie podpisu elektronicznego pod uznaną za dopuszczalną oraz wpisaną do rejestru petycją.

2. Tworzy się elektroniczny rejestr umożliwiający obywatelom przyłączenie się do autora petycji poprzez złożenie podpisu elektronicznego pod uznaną za dopuszczalną oraz wpisaną do rejestru petycją lub wycofanie poparcia dla petycji.

Poprawka  13

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 192 – ustęp 3

Tekst obowiązujący

Poprawka

3. W ramach rozpatrywania petycji lub ustalania stanu faktycznego komisja może przesłuchać osoby składające petycję, zorganizować przesłuchania ogólne lub wysłać swoich członków na miejsce zdarzeń w celu ustalenia faktów.

3. W ramach analizowania petycji, ustalania stanu faktycznego lub poszukiwania rozwiązań komisja może zorganizować wyjazdy rozpoznawcze do państwa członkowskiego lub regionu, o którym jest mowa w petycji.

 

Sprawozdania z wizyt sporządzane są przez ich uczestników. Są one przekazywane przewodniczącemu po zatwierdzeniu przez komisję.

Poprawka  14

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 192 – ustęp 4

Tekst obowiązujący

Poprawka

4. W celu przygotowania opinii komisja może zwrócić się do Komisji o przedstawienie jej dokumentów, przekazanie informacji lub udostępnienie swoich usług.

4. Komisja może zwrócić się do Komisji o udzielenie jej pomocy, zwłaszcza poprzez przedstawienie szczegółowych informacji dotyczących stosowania lub poszanowania prawa wspólnotowego, a także poprzez przekazanie wszelkich informacji i dokumentów związanych z przedmiotem petycji. Przedstawiciele Komisji Europejskiej są zaproszeni do udziału w posiedzeniach komisji.

Poprawka  15

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 192 – ustęp 5

Tekst obowiązujący

Poprawka

5. W razie potrzeby komisja przedkłada Parlamentowi do głosowania projekty rezolucji dotyczące rozpatrzonych przez nią petycji.

5. Komisja Petycji może zwrócić się do przewodniczącego o przekazanie swojej opinii lub zalecenia Komisji, Radzie lub zainteresowanym organom państwa członkowskiego w celu podjęcia przez nich działań lub udzielenia odpowiedzi.

Komisja może także zwrócić się do Przewodniczącego Parlamentu o przekazanie jej opinii Komisji lub Radzie.

 

Poprawka  16

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 192 – ustęp 7

Tekst obowiązujący

Poprawka

7. Sygnatariusze petycji są informowani przez Przewodniczącego Parlamentu o podjętych decyzjach oraz ich motywach.

7. Składającemu petycję doręczana jest informacja o decyzji podjętej przez komisję oraz uzasadnienie tej decyzji.

 

Po zakończeniu rozpatrywania petycji uznanej za dopuszczalną procedura jest zamykana, a wiadomość o jej zamknięciu doręczana jest autorowi petycji.

Poprawka  17

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 193 a (nowy)

Tekst obowiązujący

Poprawka

 

Artykuł 193 a

 

Inicjatywa obywatelska

 

W przypadku gdy Parlament poinformowany jest o tym, że Komisja została wezwana do przedstawienia wniosku w sprawie aktu prawnego na mocy art. 11 ust. 4 traktatu WE, Komisja Petycji upewnia się, czy fakt ten ma wpływ na jej pracę oraz, w przypadku gdy taki wpływ istnieje, informuje o tym autorów petycji, którzy złożyli petycje w sprawach powiązanych z danym tematem.

Uzasadnienie

Poprawka ta nie może mieć skutków prawnych przed wejściem w życie traktatu lizbońskiego.

OPINIA Komisji Petycji (10.1.2008)

dla Komisji Spraw Konstytucyjnych

w sprawie przeglądu Regulaminu w zakresie procedur rozpatrywania petycji
(2006/2209(REG))

Sprawozdawca komisji opiniodawczej: Robert Atkins

Uwagi wstępne

Obowiązujące zasady dotyczące prawa do składania petycji oraz wykonywanie przez Parlament jego uprawnień w zakresie petycji otrzymanych od ich autorów przeszły, ogólnie rzecz biorąc, próbę czasu i okazały się generalnie odpowiednie. Zapewniły one w szczególności ramy, które pozwoliły na zastosowanie w praktyce art. 194 traktatu.

W ostatnich latach zwiększyło się jednak nasilenie prac komisji ze względu na inicjatywy podejmowane wielokrotnie przez samych posłów, których celem było zagwarantowanie, że Parlament jako instytucja może lepiej odpowiedzieć na problemy obywateli europejskich. W toku prac okazało się, że dzięki pewnemu usprawnieniu obowiązujących zasad będą one mogły w sposób bardziej wyraźny odzwierciedlać pragmatyczne i stopniowe zmiany procesu rozpatrywania petycji. Znacząca zmiana zasad dotyczących rozpatrywania petycji nie wydaje się ani konieczna ani odpowiednia.

W związku z powyższym jednym z celów proponowanego przeglądu jest poprawa przejrzystości i zrozumiałości podstawowych zasad stosowanych przez komisję oraz ich dostosowanie do potrzeb obywateli Unii Europejskiej 27 państw członkowskich. Konieczna jest również aktualizacja zasad, aby dostosować je do zmian przyjętych przez Parlament, a w szczególności Prezydium, w odniesieniu do procedur sprawozdawczości. Konieczne jest również bardziej wyraźne określenie związków pomiędzy komisją, Komisją Europejską, Radą i państwami członkowskimi.

Komentarza wymaga również inna kwestia. Od czasu zmiany zasad kilka lat temu, osiągnięto ogromny postęp w zakresie technologii komunikacji, a obywatele kontaktują i organizują się obecnie raczej przy pomocy internetu. Coraz więcej petycji przychodzi drogą elektroniczną, a w przypadku zorganizowanych kampanii obywatele chcą mieć możliwość dodania swoich nazwisk w celu poparcia petycji, pod którą podpisy już zebrano lub która została już złożona. Nasze przepisy i aplikacje elektroniczne powinny taką możliwość zapewnić. Sekretariat jest w trakcie rozmów z właściwymi służbami na temat procedur technicznych, które należy opracować w trybie pilnym; w związku z tym potrzebna jest odpowiednia zmiana zasad. Nie należy tego mylić z „rejestrem” dokumentów, który Parlament już uruchomił, dlatego też konieczna jest zmiana art. 192 ust. 2 Regulaminu.

Ostatnim, najważniejszym punktem jest potrzeba zapewnienia ogólnej zasady przejrzystości procesu rozpatrywania petycji przy jednoczesnym ustanowieniu bardziej wiążącego prawnie przepisu dotyczącego prywatności osób indywidualnych i poufności, o którą wyraźnie wnioskują składający petycje. Prywatność dotyczy szczególnie nazwiska i danych osobistych autora petycji; poufność natomiast dotyczy przedmiotu zagadnienia poruszonego przez składającego petycję, bez względu na to, czy dana osoba zwróciła się o utajnienie lub nie jej nazwiska.

Przed przedłożeniem koordynatorom załączonego dokumentu, poprzednie jego wersje robocze były na szczeblu sekretariatu przedmiotem dyskusji z grupami politycznymi. Dokument, wraz z uwagami sprawozdawców, może obecnie zostać poddany pełnemu i konstruktywnemu omówieniu w Komisji Petycji.

WSKAZÓWKI

Komisja Petycji zwraca się do Komisji Spraw Konstytucyjnych, właściwej dla tej sprawy, o uwzględnienie w swoim sprawozdaniu następujących wskazówek:

Tekst obowiązującyPoprawki

Poprawka 1

Artykuł 191 ustęp 3

3. Petycje muszą być sporządzone w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. Petycje sporządzone w innych językach będą rozpatrywane tylko wówczas, gdy autor petycji dołączy ich tłumaczenie lub streszczenie w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. W pracach nad petycją Parlament opiera się na tym tłumaczeniu lub streszczeniu. W korespondencji z autorem petycji Parlament używa języka urzędowego, w którym zostało sporządzone tłumaczenie lub streszczenie.

3. Petycje muszą być sporządzone w języku urzędowym Unii Europejskiej. Petycje sporządzone w innych językach będą rozpatrywane wówczas, gdy autor petycji dołączy tłumaczenie ich streszczenia w języku urzędowym Unii Europejskiej. W korespondencji z autorem petycji Parlament używa języka urzędowego, w którym zostało sporządzone tłumaczenie lub streszczenie.

Poprawka 2

Artykuł 191 ustęp 4 a (nowy)

 

4a. W ramach rozpatrywania petycji, ustalania stanu faktycznego lub poszukiwania rozwiązań komisja może zorganizować wyjazdy rozpoznawcze do państwa członkowskiego lub regionu, o którym jest mowa w petycji. Uczestnicy wyjazdów rozpoznawczych sporządzają sprawozdania z wyjazdów i przedkładają je komisji. Są one również przekazywane do wiadomości Przewodniczącego.

 

Komisja może zadecydować o podjęciu wszelkich dalszych działań parlamentarnych, jakie uzna za konieczne.

Uzasadnienie

Niniejsza poprawka objaśnia procedurę sprawozdawczości z wyjazdów rozpoznawczych i umożliwia komisji podjęcie działań następczych, jeśli uzna je za konieczne.

Poprawka 3

Artykuł 191 ustęp 5

5. Petycje wpisane do rejestru ogólnego Przewodniczący przekazuje właściwej komisji, która bada, czy ich przedmiot objęty jest zakresem działalności Unii Europejskiej.

5. Petycje wpisane do rejestru ogólnego Przewodniczący przekazuje właściwej komisji, która, zgodnie z postanowieniami traktatu oraz powyższym ust. 1, decyduje o dopuszczalności lub niedopuszczalności petycji, a decyzję swoją podaje do wiadomości autorowi petycji.

Poprawka 4

Artykuł 191 ustęp 6

6. Petycje uznane przez komisję za niedopuszczalne pozostawia się bez biegu. Decyzja wraz z uzasadnieniem doręczana jest autorowi petycji.

6. Petycje uznane przez komisję za niedopuszczalne pozostawia się bez biegu. Informacja o tym doręczana jest autorowi petycji. W stosownym przypadku zaleca się autorowi petycji inne możliwe drogi odwoławcze.

Poprawka 5

Artykuł 191 ustęp 7

7. W przypadkach przewidzianych w powyższym ustępie komisja może doradzić autorowi petycji, aby zwrócił się do właściwych organów danego państwa członkowskiego lub Unii Europejskiej.

skreślony

Poprawka 6

Artykuł 191 ustęp 8

8. Petycja jest wpisywana do rejestru publicznego, chyba że autor petycji wnosi, aby była ona rozpatrywana w trybie poufnym.

8. Petycje wpisane do rejestru zasadniczo posiadają status dokumentów jawnych, zaś imię i nazwisko autora petycji oraz jej treść powinny zostać dla celów przejrzystości opublikowane przez Parlament.

Poprawka 7

Artykuł 191 ustęp 8 a (nowy)

 

8a. Bez względu na postanowienia zawarte w powyższym ust. 8 autor petycji może zwrócić się z prośbą o utajnienie jego nazwiska w celu ochrony jego prywatności. W takim przypadku Parlament zobowiązany jest przychylić się do tej prośby.

Poprawka 8

Artykuł 191 ustęp 8 b (nowy)

 

8b. Autor petycji może zwrócić się z prośbą, by jego petycja została rozpatrzona w trybie poufnym; w takim przypadku Parlament podejmuje odpowiednie środki ostrożności gwarantujące, że treść petycji nie zostanie udostępniona do wiadomości publicznej. Autorzy petycji będą informowani o dokładnych warunkach zastosowania powyższego przepisu.

Poprawka 9

Artykuł 191 ustęp 9

9. Jeżeli komisja uzna to za stosowne, może przedłożyć kwestię Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

skreślony

Poprawka 10

Artykuł 192 ustęp -1 (nowy)

 

-1. Petycje, które uznano za dopuszczalne, rozpatrywane są w Komisji Petycji w ramach jej zwyczajowej działalności w formie debaty na posiedzeniu zwyczajnym, bądź też w formie procedury pisemnej. Jeżeli petycja ma zostać poddana debacie lub autor petycji sam wyrazi takie życzenie, może on zostać zaproszony na posiedzenie Komisji Petycji. Przewodniczący według swego uznania może udzielić prawa głosu autorowi petycji.

Poprawka 11

Artykuł 192 ustęp 1

1. Właściwa komisja może postanowić o sporządzeniu sprawozdań lub wyrażeniu w inny sposób swojego stanowiska w sprawie petycji, które uznała za dopuszczalne.

1. Komisja może postanowić o sporządzeniu sprawozdań oraz przedłożeniu Parlamentowi rezolucji z własnej inicjatywy w sprawie petycji, którą uznała za dopuszczalną i która za zgodą właściwego organu jest przedmiotem debaty na posiedzeniu plenarnym.

Komisja może zwrócić się do innej komisji, zgodnie z art. 46, o wyrażenie opinii, w szczególności w przypadku petycji dotyczących zmian obowiązujących przepisów prawnych.

Komisja może zasięgnąć opinii innej komisji, właściwej do rozpatrywania spraw będących przedmiotem petycji.

Poprawka 12

Artykuł 192 ustęp 3

3. W ramach rozpatrywania petycji lub ustalania stanu faktycznego komisja może przesłuchać osoby składające petycję, zorganizować przesłuchania ogólne lub wysłać swoich członków na miejsce zdarzeń w celu ustalenia faktów.

3. W ramach badania petycji, ustalania stanu faktycznego lub poszukiwania rozwiązań komisja może zorganizować wyjazdy rozpoznawcze do państwa członkowskiego lub regionu, o którym jest mowa w petycji.

 

Sprawozdania z takich wyjazdów zatwierdzane są przez Komisję Petycji i przekazywane do wiadomości Przewodniczącemu.

Poprawka 13

Artykuł 192 ustęp 4

4. W celu przygotowania opinii komisja może zwrócić się do Komisji o przedstawienie jej dokumentów, przekazanie informacji lub udostępnienie swoich usług.

4. W celu przygotowania opinii w sprawie petycji uznanej za dopuszczalną komisja może zwrócić się do Komisji o przeprowadzenie wstępnego dochodzenia, w szczególności w świetle prawodawstwa Unii Europejskiej oraz postanowień traktatu, o przedstawienie jej dokumentów, przekazanie informacji lub o jakąkolwiek inną formę pomocy w pracach Komisji Petycji. Przedstawiciele Komisji Europejskiej uczestniczą w posiedzeniach Komisji Petycji.

Poprawka 14

Artykuł 192 ustęp 5

5. W razie potrzeby komisja przedkłada Parlamentowi do głosowania projekty rezolucji dotyczące rozpatrzonych przez nią petycji.

5. Komisja Petycji może przekazać swoją opinię lub zalecenie Komisji, Radzie lub władzom państwa członkowskiego w celu podjęcia przez nich działań lub udzielenia odpowiedzi. Komisja może wnieść do Rady lub Komisji Europejskiej pytanie ustne wymagające debaty na posiedzeniu plenarnym. Do pytania załączona jest rezolucja zamykająca debatę.

Komisja może także zwrócić się do Przewodniczącego Parlamentu o przekazanie jej opinii Komisji lub Radzie.

 

Poprawka 15

Artykuł 192 ustęp 7

7. Sygnatariusze petycji są informowani przez Przewodniczącego Parlamentu o podjętych decyzjach oraz ich motywach.

7. Decyzje podjęte przez Komisję Petycji wraz z ich uzasadnieniem doręczane są autorom petycji.

 

Po zakończeniu rozpatrywania petycji uznanej za dopuszczalną jest ona zamykana, a wiadomość o jej zamknięciu doręczana jest autorowi petycji.

Poprawka 16

Artykuł 193 ustęp 2

2. Tytuł i streszczenie petycji wpisanych do rejestru ogólnego, jak również opinie wydane w wyniku rozpatrywania petycji oraz najistotniejsze decyzje, umieszczane są w publicznie dostępnej bazie danych, o ile autorzy petycji wyrażą na to zgodę. Petycje rozpatrywane w trybie poufnym są umieszczane w archiwum Parlamentu, gdzie są dostępne dla posłów.

2. Tytuł i streszczenie petycji wpisanych do rejestru ogólnego, jak również opinie wydane w wyniku rozpatrywania petycji oraz najistotniejsze decyzje, umieszczane są w publicznie dostępnej bazie danych, o ile autorzy petycji wyrażą na to zgodę, a komisja dysponuje zasobami finansowymi, technicznymi i ludzkimi niezbędnymi, by to uczynić. Petycje rozpatrywane w trybie poufnym są umieszczane w archiwum Parlamentu, gdzie są dostępne dla posłów.

Uzasadnienie

W niniejszej poprawce podkreśla się znaczenie posiadania wymaganych zasobów jako warunku wstępnego ustanowienia publicznej bazy danych.

WYNIK GŁOSOWANIA KOŃCOWEGO W KOMISJI

Data przyjęcia

20.12.2007

Wynik głosowania końcowego

+:

–:

0:

24

0

0

Posłowie obecni podczas głosowania końcowego

Robert Atkins, Inés Ayala Sender, Simon Busuttil, Glyn Ford, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, David Hammerstein, Marcin Libicki, David Martin, Miguel Angel Martínez Martínez, Maria Matsouka, Manolis Mavrommatis, Kathy Sinnott, Rainer Wieland

Zastępca(y) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Thijs Berman, Carlos Carnero González, Marie-Hélène Descamps, András Gyürk, Margie Sudre, Tatjana Ždanoka

Zastępca(y) (art. 178 ust. 2) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Jorgo Chatzimarkakis, José Javier Pomés Ruiz, Grażyna Staniszewska, Antonios Trakatellis, Nicolae Vlad Popa

WYNIK GŁOSOWANIA KOŃCOWEGO W KOMISJI

Data przyjęcia

22.1.2009

 

 

 

Wynik głosowania końcowego

+:

–:

0:

20

1

1

Posłowie obecni podczas głosowania końcowego

Enrique Barón Crespo, Richard Corbett, Jean-Luc Dehaene, Andrew Duff, Anneli Jäätteenmäki, Aurelio Juri, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Timothy Kirkhope, Jo Leinen, Íñigo Méndez de Vigo, Ashley Mote, József Szájer, Riccardo Ventre, Johannes Voggenhuber, Andrzej Wielowieyski

Zastępca(y) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Costas Botopoulos, Panayiotis Demetriou, Klaus-Heiner Lehne, Gérard Onesta, Sirpa Pietikäinen, Kathy Sinnott, Mauro Zani