RAPORT Ettepanek võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus, millega Euroopa Investeerimispangale antakse ühenduse tagatis ühendusevälistele projektidele antavatest laenudest ja tagatistest tekkida võiva kahjumi puhuks

26.2.2009 - (KOM(2008)0910 – C6‑0025/2009 – 2008/0268(COD)) - ***I

Eelarvekomisjon
Raportöör: Esko Seppänen

Menetlus : 2008/0268(COD)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A6-0109/2009

EUROOPA PARLAMENDI ÕIGUSLOOMEGA SEOTUD RESOLUTSIOONI PROJEKT

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus, millega Euroopa Investeerimispangale antakse ühenduse tagatis ühendusevälistele projektidele antavatest laenudest ja tagatistest tekkida võiva kahjumi puhuks

(KOM(2008)0910 – C6‑0025/2009 – 2008/0268(COD))

(Kaasotsustamismenetlus: esimene lugemine)

Euroopa Parlament,

–   võttes arvesse komisjoni ettepanekut Euroopa Parlamendile ja nõukogule (KOM(2008)0910);

–   võttes arvesse EÜ asutamislepingu artiklit 251 ja artikleid 179 ja 181a, mille alusel komisjon esitas ettepaneku Euroopa Parlamendile (C6‑0025/2009);

–   võttes arvesse kodukorra artiklit 51;

–   võttes arvesse eelarvekomisjoni raportit (A6‑0109/2009),

1.  kiidab komisjoni ettepaneku muudetud kujul heaks;

2.  palub komisjonil ettepaneku uuesti Euroopa Parlamendile saata, kui komisjon kavatseb seda oluliselt muuta või selle teise tekstiga asendada;

3.  teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile.

Muudatusettepanek  1

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 6

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(6) Viimastel aastatel on ühenduse välispoliitika läbi vaadatud ja seda on laiendatud. See on toimunud ühinemiseelse strateegia puhul, Euroopa naabruspoliitika puhul, uuendatud partnerluste puhul Ladina-Ameerika ja Kagu-Aasiaga ning ELi strateegilise partnerluse puhul Venemaa, Kesk-Aasia, Hiina ja Indiaga.

(6) Viimastel aastatel on ühenduse välispoliitika läbi vaadatud ja seda on laiendatud. See on toimunud ühinemiseelse strateegia puhul, Euroopa naabruspoliitika puhul, uuendatud partnerluste puhul Ladina-Ameerika ja Kagu-Aasiaga ning ELi strateegilise partnerluse puhul Venemaa, Kesk-Aasia, Hiina ja Indiaga. See on toimunud ka ühenduse arengupoliitika puhul, mida on nüüd laiendatud kõikidele arengumaadele. Arengupoliitika on ühenduse välissuhete üks sambaid, mis võimaldab leida arengumaade vajadustele kohandatud lahendusi.

Selgitus

Muudatusettepaneku eesmärk on viia Euroopa Investeerimispanga laenuandmistavad kooskõlla arenguvajadustega, mida Euroopa Kohus täpsustas 6. novembri 2008. aasta otsusega kohtuasjas C-155/07.

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 7

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

7. Alates 2007. aastast on ELi välissuhteid toetatud ka uute rahastamisvahenditega, st IPA, ENPI, DCI ja stabiliseerimisvahendiga.

7. Alates 2007. aastast on ELi välissuhteid toetatud ka uute rahastamisvahenditega, st IPA, ENPI, DCI, EIDHRi ja stabiliseerimisvahendiga.

Muudatusettepanek  3

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 8

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(8) EIP finantstehingud peaksid olema kooskõlas ühenduse välispoliitikaga, sealhulgas konkreetsete piirkondlike eesmärkidega, ja seda toetama. Tagades üldise ühtsuse ühenduse meetmetega, peaks EIP poolne rahastamine täiendama vastavat ühenduse antava abi poliitikat, programme ja vahendeid erinevates piirkondades. Lisaks sellele peaks keskkonnakaitse ja liikmesriikide energiavarustuse kindlus olema EIP rahastamiseesmärgi osaks kõikides finantseerimiskõlblikes piirkondades. EIP finantstehingud peaksid toimuma riikides, mis vastavad poliitilisi ja makromajanduslikke aspekte käsitlevate ühenduse kõrgetasemeliste lepingute asjakohastele tingimustele.

(8) EIP finantstehingud peaksid olema kooskõlas ühenduse välispoliitikaga, sealhulgas konkreetsete piirkondlike eesmärkidega, ja seda toetama, ning aitama kaasa üldisele eesmärgile edendada ja tugevdada demokraatiat, õigusriiki ning inimõigusi ja põhivabadusi ning aitama kaasa nende rahvusvaheliste keskkonnakokkulepete järgimisele, millega ühendus või liikmesriigid on ühinenud. Eelkõige seoses arengumaadega edendatakse EIP finantstehingutega arengumaade, eriti kõige ebasoodsamas olukorras olevate arengumaade jätkusuutlikku majanduslikku ja sotsiaalset arengut, nende sujuvat ja järkjärgulist integreerumist maailmamajandusse, võitlust vaesuse vastu, üldist eesmärki arendada ja tugevdada demokraatiat ja õigusriiki ning austada inimõigusi ja põhivabadusi, ning kooskõla ühenduse poolt ÜRO ja teiste pädevate rahvusvaheliste organisatsioonide raames heakskiidetud eesmärkidega. Tagades üldise ühtsuse ühenduse meetmetega, peaks EIP poolne rahastamine täiendama vastavat ühenduse antava abi poliitikat, programme ja vahendeid erinevates piirkondades. Lisaks sellele peaks keskkonnakaitse ja liikmesriikide energiavarustuse kindlus olema EIP rahastamiseesmärgi osaks kõikides finantseerimiskõlblikes piirkondades. EIP finantstehingud peaksid toimuma riikides, mis vastavad poliitilisi ja makromajanduslikke aspekte käsitlevate ühenduse kõrgetasemeliste lepingute asjakohastele tingimustele.

Selgitus

Muudatusettepaneku eesmärk on viia Euroopa Investeerimispanga laenuandmistavad kooskõlla arenguvajadustega, mida Euroopa Kohus täpsustas 6. novembri 2008. aasta otsusega kohtuasjas C-155/07.

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 10

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(10) Kandidaatriikidega seoses peaks EIP rahastamistegevuse puhul neis riikides arvestama ühinemis- ja Euroopa partnerluslepingutes, stabiliseerimis- ja assotsiatsioonilepingutes ning ühendusega peetud läbirääkimistel sätestatud prioriteete. Ühenduse tegevus Lääne-Balkanil peaks järk-järgult nihkuma taastamistööde toetamiselt ühinemiseelse abi suunas. Seda arvestades peaks ka EIP tegevuse eesmärgiks olema samuti institutsioonide loomisele innustamine, vajaduse korral koostöös teiste piirkonnas tegutsevate rahvusvaheliste finantsasutustega. Aastatel 2007–2013 peaks kandidaatriikide (Horvaatia, Türgi ja endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik) rahastamine toimuma üha enam EIP pakutava ühinemiseelse rahastamisvahendi raames, mida tuleks aja jooksul laiendada võimalikele kandidaatriikidele Lääne-Balkanil vastavalt nende liikumisele ühinemise suunas.

(10) Kandidaatriikidega seoses peaks EIP rahastamistegevuse puhul neis riikides arvestama ühinemis- ja Euroopa partnerluslepingutes, stabiliseerimis- ja assotsiatsioonilepingutes ning ühendusega peetud läbirääkimistel sätestatud prioriteete. Ühenduse tegevus Lääne-Balkanil peaks järk-järgult nihkuma taastamistööde toetamiselt ühinemiseelse abi suunas. Seda arvestades peaks ka EIP tegevuse eesmärgiks olema samuti institutsioonide loomisele innustamine, vajaduse korral koostöös teiste piirkonnas tegutsevate rahvusvaheliste finantsasutustega. Aastatel 2007–2011 peaks kandidaatriikide (Horvaatia, Türgi ja endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik) rahastamine toimuma üha enam EIP pakutava ühinemiseelse rahastamisvahendi raames, mida tuleks aja jooksul laiendada võimalikele kandidaatriikidele Lääne-Balkanil vastavalt nende liikumisele ühinemise suunas.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 11

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(11) ENPIga hõlmatud maade suhtes peaks EIP jätkama ja kindlustama oma tegevust Vahemere piirkonnas, tugevdades veelgi keskendatust erasektori arendamisele. Sellega seoses on samuti vaja koostööd partnerriikidega erasektori arendamise hõlbustamiseks ja struktuurireformi, eelkõige finantssektori reformi edendamiseks, samuti muid meetmeid EIP tegevuse hõlbustamiseks, eelkõige selleks, et EIP saaks emiteerida võlakirju kohalikel turgudel. Ida-Euroopa, Taga-Kaukaasia ja Venemaaga seoses peaks EIP tõhustama oma tegevust asjaomastes riikides, juhindudes asjaomase riigiga sõlmitud poliitilisi ja makromajanduslikke aspekte käsitlevate ühenduse kõrgetasemeliste lepingute asjakohastest tingimustest. Selles piirkonnas peaks EIP rahastama ühendusele olulist huvi pakkuvaid projekte transpordi, energeetika, telekommunikatsiooni ja keskkonna infrastruktuuri valdkonnas. Eelistada tuleks projekte, mis on seotud üleeuroopaliste võrkude tähtsamate telgedega, üht või mitut liikmesriiki hõlmavaid piiriülese mõjuga projekte ja suurprojekte, mis soodustavad piirkondlikku integratsiooni parema ühenduvuse kaudu. Keskkonnasektoris peaks EIP seadma Venemaal eriliseks prioriteediks Põhjadimensiooni keskkonnapartnerluse projektid. Energeetikasektoris on eriti olulised energia tootmise ja edastamise strateegilised projektid. EIP finantstehingud selles piirkonnas peaksid toimuma tihedas koostöös Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangaga („EBRD”) vastavalt tingimustele, mis on sätestatud komisjoni, EBRD ja EIP kolmepoolses vastastikuse mõistmise memorandumis.

(11) ENPIga hõlmatud maade suhtes peaks EIP jätkama ja kindlustama oma tegevust seoses Vahemere piirkonnaga, tugevdades veelgi keskendatust erasektori arendamisele. Sellega seoses on samuti vaja koostööd partnerriikidega erasektori arendamise hõlbustamiseks ja struktuurireformi, eelkõige finantssektori reformi edendamiseks, samuti muid meetmeid EIP tegevuse hõlbustamiseks, eelkõige selleks, et EIP saaks emiteerida võlakirju kohalikel turgudel. Ida-Euroopa, Taga-Kaukaasia ja Venemaaga seoses peaks EIP tõhustama oma tegevust asjaomastes riikides, juhindudes asjaomase riigiga sõlmitud poliitilisi ja makromajanduslikke aspekte käsitlevate ühenduse kõrgetasemeliste lepingute asjakohastest tingimustest. Selles piirkonnas peaks EIP rahastama ühendusele olulist huvi pakkuvaid projekte transpordi, energeetika, telekommunikatsiooni ja keskkonna infrastruktuuri valdkonnas. Eelistada tuleks projekte, mis on seotud üleeuroopaliste võrkude tähtsamate telgedega, üht või mitut liikmesriiki hõlmavaid piiriülese mõjuga projekte ja suurprojekte, mis soodustavad piirkondlikku integratsiooni parema ühenduvuse kaudu. Keskkonnasektoris peaks EIP seadma Venemaal eriliseks prioriteediks Põhjadimensiooni keskkonnapartnerluse projektid. Energeetikasektoris on eriti olulised energia tootmise ja edastamise strateegilised projektid, kooskõlas ühenduse poliitiliste eesmärkidega mitmekesistada energiaallikaid ning eesmärgiga tagada tarbijatele stabiilsed ja ohutud ressursid. EIP finantstehingud selles piirkonnas peaksid toimuma tihedas koostöös Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangaga („EBRD”) vastavalt tingimustele, mis on sätestatud komisjoni, EBRD ja EIP kolmepoolses vastastikuse mõistmise memorandumis.

Muudatusettepanek  6

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 15

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

15. Eesmärgiga suurendada ühenduse üldise toetuse kooskõlastatust asjaomastes piirkondades, tuleks vajaduse korral otsida võimalusi EIP rahastamistegevuse ühendamiseks ühenduse eelarvevahenditega toetuste, riskikapitali ja intressitoetuste vormis, lisaks tehnilisele abile projektide ettevalmistamisel ja rakendamisel ning õigusraamistiku täiustamisel IPA, ENPI, stabiliseerimisvahendi ning Lõuna-Aafrikas DCI kaudu.

15. Eesmärgiga suurendada ühenduse üldise toetuse kooskõlastatust asjaomastes piirkondades, tuleks vajaduse korral otsida võimalusi EIP rahastamistegevuse ühendamiseks ühenduse eelarvevahenditega toetuste, riskikapitali ja intressitoetuste vormis, lisaks tehnilisele abile projektide ettevalmistamisel ja rakendamisel ning õigusraamistiku täiustamisel IPA, ENPI, stabiliseerimisvahendi, EIDHRi ning Lõuna-Aafrikas DCI kaudu.

Muudatusettepanek  7

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 17

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

17. Rangemaks tuleks muuta EIP ja komisjoni aruandlus, mis käsitleb EIP finantstehinguid. Komisjon peaks EIP-lt saadud teabe alusel esitama käesoleva otsuse kohaste EIP finantstehingute kohta igal aastal Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande. Aruandes peaks eelkõige sisalduma jaotis lisandväärtuse kohta kooskõlas ühenduse poliitikaga ning jaotis koostöö kohta komisjoni, muude rahvusvaheliste finantsasutuste ja kahepoolsete rahastajatega, sealhulgas kaasrahastamise kohta.

17. Rangemaks tuleks muuta EIP ja komisjoni aruandlus ja teabe edastamine, mis käsitleb EIP finantstehinguid. Komisjon peaks EIP-lt saadud teabe alusel esitama käesoleva otsuse kohaste EIP finantstehingute kohta igal aastal Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande. Aruandes peaks eelkõige sisalduma strateegilised programmdokumendid ja jaotis lisandväärtuse kohta kooskõlas ühenduse poliitikaga ning jaotis koostöö kohta komisjoni, muude rahvusvaheliste finantsasutuste ja kahepoolsete rahastajatega, sealhulgas kaasrahastamise kohta.

Muudatusettepanek  8

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 18

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(18) Käesoleva otsusega kehtestatav ühenduse tagatis peaks katma EIP finantstehingud, mis sõlmitakse ajavahemikul 1. veebruarist 2007 kuni 31. detsembrini 2013. Selle ajavahemiku esimese poole jooksul toimunud tegevusest ülevaate saamiseks peaksid EIP ja komisjon koostama käesoleva otsuse täitmise kohta vahekokkuvõtte. Nimetatud kokkuvõte peaks sisaldama eelkõige välishinnangut, mille tingimused on täpsustatud käesoleva otsuse lisas.

(18) Käesoleva otsusega kehtestatav ühenduse tagatis peaks katma EIP finantstehingud, mis sõlmitakse ajavahemikul 1. veebruarist 2007 kuni 31. augustini 2011. Selle ajavahemiku esimese poole jooksul toimunud tegevusest ülevaate saamiseks peaksid EIP ja komisjon koostama käesoleva otsuse täitmise kohta vahekokkuvõtte. Nimetatud kokkuvõte peaks sisaldama eelkõige välishinnangut, mille tingimused on täpsustatud käesoleva otsuse lisas.

Muudatusettepanek  9

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 23

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(23) Kohus tegi siiski korralduse, et otsuse 2006/1016/EÜ tagajärjed jäävad kehtima EIP finantseerimistehinguid puudutavas osas, milles lepitakse kokku enne õigel õiguslikul alusel, st EÜ asutamislepingu artiklite 179 ja 181a alusel vastuvõetud uue otsuse jõustumist, mis peab toimuma maksimaalselt 12 kuu jooksul alates nimetatud kohtuotsuse väljakuulutamisest.

(23) Kohus tegi siiski korralduse, et otsuse 2006/1016/EÜ tagajärjed jäävad kehtima EIP finantseerimistehinguid puudutavas osas, milles lepitakse kokku enne õigel õiguslikul alusel, st EÜ asutamislepingu artiklite 179 ja 181a alusel vastuvõetud uue otsuse jõustumist, mis peab toimuma maksimaalselt 12 kuu jooksul alates nimetatud kohtuotsuse väljakuulutamisest. Kohtuotsus tähendab, et kaasotsustamismenetlust kohaldatakse nüüdsest lisavolituse aktiveerimise suhtes, I lisas loetletud riikide kõlblikkuse suhtes ning EIP uute finantstehingute peatamise suhtes konkreetses riigis, kui selle poliitiline või majanduslik olukord on eriti murettekitav.

Muudatusettepanek  10

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 24 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(24 a) Siiski tuleks kõnealune otsus kiiresti vastu võtta, tagades samas Euroopa Parlamendi õiguste täieliku järgimise. Sel eesmärgil peaks komisjon esitama hiljemalt 28. veebruariks 2010 ettepaneku võtta vastu uus otsus, milles võetakse arvesse ka vahekokkuvõttes tehtud järeldusi.

Muudatusettepanek  11

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 24 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(24 b) Ettepanek võtta vastu uus otsus peaks käsitlema muu hulgas Euroopa Parlamendi ja nõukogu teostatava kontrolli suurendamist kõigi eelarve ja poliitikaga seotud otsuste suhtes, mille EIP ja komisjon kõnealuse uue otsuse raames langetavad, kogu rahastamismehhanismi läbipaistvuse küsimust ning ühenduse tagatise piiramist väljamakstud assigneeringutega võrreldes.

Muudatusettepanek  12

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 24 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(24 c) Euroopa Parlamendi ja nõukogu uue otsuse ettepaneku esitamine 28. veebruariks 2010 on seda vajalikum, et käesolev otsus aegub 31. augustil 2011.

Muudatusettepanek  13

Ettepanek võtta vastu otsus

Artikkel 1 – lõige 6

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

6. Ühenduse tagatisega kaetakse EIP finantstehingud, mis sõlmitakse ajavahemikul 1. veebruarist 2007 kuni 31. detsembrini 2013. Käesoleva otsuse kohaselt on EIP finantstehingud, mis on alla kirjutatud nõukogu otsuste 2006/1016/EÜ ja 2008/847/EÜ alusel, ka edaspidi kaetud ühenduse tagatisega.

6. Ühenduse tagatisega kaetakse EIP finantstehingud, mis sõlmitakse ajavahemikul 1. veebruarist 2007 kuni 31. augustini 2011. Käesoleva otsuse kohaselt on EIP finantstehingud, mis on alla kirjutatud nõukogu otsuste 2006/1016/EÜ ja 2008/847/EÜ alusel, ka edaspidi kaetud ühenduse tagatisega.

Muudatusettepanek  14

Ettepanek võtta vastu otsus

Artikkel 9 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Komisjon esitab Euroopa Parlamendile ja nõukogule vahearuande käesoleva otsuse kohaldamise kohta 30. juuniks 2010, lisades vajaduse korral selle muudatusettepanekud, mis põhinevad välishinnangul, mille tingimused on täpsustatud käesoleva otsuse II lisas.

1. Komisjon esitab Euroopa Parlamendile ja nõukogule vahearuande käesoleva otsuse kohaldamise kohta 28. veebruariks 2010, lisades selle muudatusettepanekud, mis põhinevad välishinnangul, mille tingimused on täpsustatud käesoleva otsuse II lisas.

Muudatusettepanek  15

Ettepanek võtta vastu otsus

Artikkel 11

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Käesolev otsus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev otsus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas ja aegub 31. augustil 2011.

SELETUSKIRI

Sissejuhatus

Käesolevas otsuse ettepanekus käsitletakse Euroopa Investeerimispangale (EIP) kolmandates riikides tehtavatele finantstehingutele antud ühenduse eelarvetagatise uuendamist.

Kuna Euroopa Kohus tühistas olemasoleva otsuse 2006/1016/EÜ ja kuna nimetatud otsuse mõju säilitatakse 6. novembrini 2009, pidi komisjon esitama uue ettepaneku, et kindlustada ühenduse tagatise jätkuv kohaldamine.

Kohtuotsuse taust

Õigusliku aluse küsimus tõstatati nõukogu otsuse 2006/1016/EÜ vastuvõtmist käsitleva õigusloomemenetluse (2006/0107(CNS)) käigus, kui Euroopa Parlament seadis kahtluse alla asutamislepingu artikli 181a asjakohasuse.

Ilmnes, et kohasem oleks olnud kaks õiguslikku alust (artikkel 181a koos artikliga 179), kuna paljud I lisa kohaselt finantseeringu saamiseks kõlblikud riigid on OECD nimekirjas arengumaad. Sellest tulenevalt vaidlustas Euroopa Parlament Euroopa Kohtus õigusliku aluse valiku (kohtuasi C-155/07), olles seisukohal, et arengumaade puhul tuleks kohaldada mõlemat artiklit.

6. novembril 2008 otsustas Euroopa Kohus järgmist:

– olemasolev otsus 2006/1016/EÜ tühistatakse;

– selle mõju säilitatakse 12 kuu jooksul;

– uus otsus tuleks vastu võtta kahesel õiguslikul alusel, nimelt artiklite 179 ja 181a alusel, millega kaasneb kaasotsustamismenetlus.

Uus ettepanek

Uus otsuse ettepanek erineb tühistatud otsusest 2006/1016/EÜ vaid mõnes punktis. Erinevused on muu hulgas järgmised:

– viide kahesele õiguslikule alusele (EÜ asutamislepingu artiklid 179 ja 181a), millega seoses kohaldatakse kaasotsustamismenetlust kogu otsuse vastuvõtmisele;

– sellest tulenevalt viide Euroopa Parlamendile kui kaasotsustajale muu hulgas lisavolituse aktiveerimisel (artikli 1 lõike 3 punkt b), I lisas loetletud ning tärniga (*) märgitud riikide puhul ning I lisas loetlemata riikide puhul nende kõlblikkuse kohta otsuse tegemisel (artikli 2 lõige 2) ja EIP uute finantseeringute peatamisel konkreetses riigis, kui selle riigi poliitilise või majandusliku olukorra suhtes tekib tõsiseid kartusi (artikli 2 lõige 4);

– viie Kesk-Aasia riigi lisamine I lisas sätestatud finantseeringu saamiseks kõlblike riikide nimekirja.

Kiirmenetlus ja üleminekuetapiga seotud aspektid

Siiski on komisjoni ettepanekust puudu üks peamine element.

Tegelikult tuleks kõnealust ettepanekut käsitleda kiirmenetlusena ja see peaks olema üleminekuetapp:

– kohaldada tuleks kiirmenetlust, võttes arvesse tavapärase kaasotsustamismenetluse algatamisega enne 6. novembrit 2009 seotud raskusi seoses Euroopa Parlamendi valimistega (täiskogu ei saa 2009. aastal rohkem kui nelja kuu vältel väljendada oma seisukohta õigusloomega seotud küsimustes);

– tegemist on üleminekuetapiga, kuna EIP vahekokkuvõtte järeldused tuleb uues kaasotsustamismenetluse käigus vastu võetavas otsuses arvesse võtta.

Eespool nimetatud põhjustel soovib raportöör selgete tähtaegade määramist õigusloomega seotud tekstidele, milles käsitletakse ühenduse tagatist EIP välislaenudele, et kindlustada Euroopa Parlamendi eelisõigused vastavalt Euroopa Kohtu otsusele:

– tühistatud otsuse 2006/1016/EÜ mõju lõpeb 6. novembril 2009;

– käesolev otsus aegub konkreetsel kuupäeval, mis määratakse kindlaks koos nõukoguga;

– järgmine otsuse ettepanek, kus võetakse arvesse vahekokkuvõtte käigus tehtud järeldusi, tuleb esitada enne komisjoni praeguse koosseisu volituste lõppemist; kavandatav tähtaeg on 28. veebruar 2010.

Lõpetuseks soovib raportöör meelde tuletada, et Euroopa Parlament on juba varasemates menetlustes väljendanud muu hulgas oma muret käesoleva otsuse ning inimõiguste ja õigusriigi põhimõtete järgimisega kolmandas riikides seotud ELi välispoliitika sidususe üle, samuti muret kontrolli puudumise üle EIP ja komisjoni tehtud erinevate eelarvega seotud ja mitteseotud otsuste puhul ning muret ühenduse tagatise tegeliku protsentuaalse piiramise üle. Raportöör rõhutab, et nimetatud punkte tuleb kaasotsustamismenetluse käigus kindlasti käsitleda.

MENETLUS

Pealkiri

Euroopa Investeerimispangale antav ühenduse tagatis

Viited

KOM(2008)0910 – C6-0025/2009 – 2008/0268(COD)

EP-le esitamise kuupäev

14.1.2009

Vastutav komisjon

       istungil teada andmise kuupäev

BUDG

3.2.2009

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

INTA

3.2.2009

 

 

 

Arvamuse esitamisest loobumine

       otsuse kuupäev

INTA

24.2.2009

 

 

 

Raportöör(id)

       nimetamise kuupäev

Esko Seppänen

20.9.2004

 

 

Arutamine parlamendikomisjonis

10.2.2009

24.2.2009

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

24.2.2009

 

 

 

Lõpphääletuse tulemused

+:

–:

0:

30

0

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Laima Liucija Andrikienė, Richard James Ashworth, Glenn Bedingfield, Reimer Böge, Costas Botopoulos, Daniel Dăianu, Vasilica Viorica Dăncilă, James Elles, Vicente Miguel Garcés Ramón, Salvador Garriga Polledo, Catherine Guy-Quint, Jutta Haug, Anne E. Jensen, Wiesław Stefan Kuc, Janusz Lewandowski, Vladimír Maňka, Mario Mauro, Alexandru Nazare, Gérard Onesta, Esko Seppänen, Theodor Dumitru Stolojan, László Surján, Ralf Walter

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Marusya Ivanova Lyubcheva, Paul Rübig, Margarita Starkevičiūtė, Peter Šťastný

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed (kodukorra art 178 lg 2)

Zdzisław Kazimierz Chmielewski, Juan Fraile Cantón, Manolis Mavrommatis