POROČILO o predlogu direktive Evropskega parlamenta in Sveta o označevanju pnevmatik glede na izkoristek goriva in druge bistvene parametre

2.4.2009 - (KOM(2008)0779 – C6‑0411/2008 – 2008/0221(COD)) - ***I

Odbor za industrijo, raziskave in energetiko
Poročevalec: Ivo Belet

Postopek : 2008/0221(COD)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
A6-0218/2009
Predložena besedila :
A6-0218/2009
Sprejeta besedila :

OSNUTEK ZAKONODAJNE RESOLUCIJE EVROPSKEGA PARLAMENTA

o predlogu direktive Evropskega parlamenta in Sveta o označevanju pnevmatik glede na izkoristek goriva in druge bistvene parametre

(KOM(2008)0779 – C6‑0411/2008 – 2008/0221(COD))

(Postopek soodločanja: prva obravnava)

Evropski parlament,

–   ob upoštevanju predloga Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu (KOM(2008)0779),

–   ob upoštevanju člena 251(2) in člena 95 Pogodbe ES, na podlagi katerih je Komisija Parlamentu podala predlog (C6–0411/2008),

–   ob upoštevanju člena 51 svojega Poslovnika,

–   ob upoštevanju poročila Odbora za industrijo, raziskave in energetiko ter mnenja Odbora za okolje, javno zdravje in varnost hrane (A6-0218/2009),

1.  odobri spremenjeni predlog Komisije;

2.  poziva Komisijo, naj se ponovno posvetuje s Parlamentom, če namerava predlog bistveno spremeniti ali ga nadomestiti z drugim besedilom;

3.  naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji.

Predlog spremembe   1

Predlog direktive

Naslov

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Predlog Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta o označevanju pnevmatik glede na izkoristek goriva in druge bistvene parametre

Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o označevanju pnevmatik glede na izkoristek goriva in druge bistvene parametre

 

(Sprememba velja za obravnavano besedilo v celoti; če bo sprememba sprejeta, bodo potrebne ustrezne prilagoditve v celotnem besedilu.)

Obrazložitev

Uredba je najprimernejši instrument. Uredbo o homologaciji za varnost motornih vozil (KOM(2008)0316), ki obravnava stran ponudbe z minimalnimi zahtevami, je treba v skladu z razmišljanjem Komisije dopolniti s tem predlogom, ki je namenjen strani povpraševanja. To bi moralo zagotoviti standardno raven kakovosti pnevmatik. Z uredbo se neposredno zagotovijo določbe, ki se nanašajo na zahteve o označevanju, saj ni potreben prenos v nacionalno pravo.

Predlog spremembe   2

Predlog direktive

Uvodna izjava 4

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(4) Za pnevmatike je značilna vrsta medsebojno odvisnih parametrov. Izboljšanje enega parametra, npr. kotalnega upora, ima lahko neželene učinke na druge parametre, npr. na oprijem na mokri podlagi, medtem ko ima lahko optimizacija oprijema na mokri podlagi neželene učinke na zunanji kotalni hrup. Proizvajalce pnevmatik je treba spodbuditi, da optimizirajo vse parametre.

(4) Za pnevmatike je značilna vrsta medsebojno odvisnih parametrov. Izboljšanje enega parametra, npr. kotalnega upora, ima lahko neželene učinke na druge parametre, npr. na oprijem na mokri podlagi, medtem ko ima lahko optimizacija oprijema na mokri podlagi neželene učinke na zunanji kotalni hrup. Proizvajalce pnevmatik je treba spodbuditi, da optimizirajo vse parametre, ne da bi pri tem ogrozili že dosežene varnostne standarde.

Obrazložitev

Biti mora povsem jasno, da je varnost prednostna naloga.

Predlog spremembe   3

Predlog direktive

Uvodna izjava 6 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(6a) Da bi izboljšali razumevanje in ozaveščenost o kotalnem uporu, bi bil kalkulator za izračun prihranka goriva, kakršen je obstoječi kalkulator za pnevmatike C3, pomembno orodje za prikaz možnega prihranka goriva, denarja in CO2.

Obrazložitev

Sistem označevanja pnevmatik na ravni EU je odgovor na nepopolno preobrazbo trga v smeri pnevmatik z velikim izkoristkom goriva, nastalo zaradi pomanjkanja podatkov. Kalkulator prihranka goriva bi prispeval k bolj informiranemu odločanju potrošnikov.

Predlog spremembe  4

Predlog direktive

Uvodna izjava 10 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(10a) Pnevmatike za sneg in nordijske zimske pnevmatike imajo posebne parametre, ki niso v celoti primerljivi z običajnimi pnevmatikami. Da bi končnim uporabnikom omogočili pravično in informirano odločanje, je treba parametre teh pnevmatik prikazati na način, ki bo omogočil primerjavo z običajnimi pnevmatikami.

Obrazložitev

Predlog ne predvideva posebne ureditve za pnevmatike za sneg (ali nordijske zimske pnevmatike). To je opustitev, saj njihovi parametri (kot je na primer oprijem na mokri podlagi) niso primerljivi z običajnimi pnevmatikami. Zato bi bilo treba prilagoditi oznako za to vrsto pnevmatik tako, da bi odražala njihove posebnosti. To bi bilo treba izvesti s postopkom komitologije, saj lestvice in metode preskušanja še niso določene.

Predlog spremembe   5

Predlog direktive

Uvodna izjava 11 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(11a) Proizvajalce, dobavitelje in distributerje pnevmatik bi bilo treba spodbujati k izpolnjevanju določb te uredbe pred letom 2012, da bi pospešili razpoznavnost sistema in uresničitev njegovih koristi.

Obrazložitev

S čim prejšnjo uvedbo sistema označevanja, med drugim prek prostovoljnega izpolnjevanja, bi spodbudili razpoznavnost sistema za potrošnike ter hitreje dosegli zmanjšanje porabe goriva, emisij CO2 in hrupa cestnega prometa.

Predlog spremembe   6

Predlog direktive

Uvodna izjava 17 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(17a) Možnim kupcem bi bilo treba zagotoviti dodatne standardizirane informacije, ki pojasnjujejo vse sestavine oznake – izkoristek goriva, oprijem na mokri podlagi in emisije hrupa – in njihov pomen ter vključujejo kalkulator za izračun prihranka goriva, ki pokaže povprečen prihranek goriva, CO2 in stroškov. Te podatke je treba zagotoviti na spletni strani EU o označevanju pnevmatik ter z zloženkami in plakati na vseh prodajnih mestih. Naslov te spletne strani bi moral biti jasno naveden na oznaki in v vsem tehničnem promocijskem gradivu.

Obrazložitev

Centralen, neodvisen in splošno priznan vir informacij je nujen za preglednost in sprejetje sistema označevanja v javnosti. Spletna stran bo zagotavljala preprosta, kratka pojasnila o vsakem piktogramu. Spletna stran bi morala vsebovati razlago sistema in koristi za voznike in prevoznike ter skupni prispevek k zmanjševanju emisij CO2 in cestnega hrupa. Spletno stran bi morala vzpostaviti in vzdrževati Evropska komisija kot pristojni organ za sistem označevanja, da se zagotovi enaka informiranost vseh potrošnikov v vsej EU.

Predlog spremembe   7

Predlog direktive

Uvodna izjava 19

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(19) Kadar države članice spodbujajo pnevmatike z velikim izkoristkom goriva, je treba določiti najnižje razrede glede na izkoristek goriva, da bi preprečili razdrobljenost notranjega trga. Takšno spodbujanje bi lahko pomenilo državno pomoč. Ta direktiva ne posega v odločitve, sprejete med postopki o državni pomoči, ki jih je v zvezi s tem mogoče sprožiti na podlagi členov 87 in 88 Pogodbe.

(19) Da bi se spoprijele z izzivom zmanjšanja emisij CO2 cestnega prometa, je primerno, da države članice spodbujajo pnevmatike z velikim izkoristkom goriva. Takšno spodbujanje bi moralo biti v skladu s členoma 87 in 88 Pogodbe. Za preprečevanje razdrobljenosti notranjega trga bi bilo treba določiti najnižje razrede glede izkoristka goriva.

Obrazložitev

Pomemben instrument pri zmanjševanju emisij CO2 za države članice je vzpostavitev (davčnih) spodbud za bolj trajnostne pnevmatike. Te spodbude bi morale biti skladne s pravili za državno pomoč, njihov cilj pa bi moral biti spodbujanje rabe pnevmatik z največjim izkoristkom goriva.

Predlog spremembe   8

Predlog direktive

Uvodna izjava 20

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(20) Doseganje skladnosti z določbami o označevanju s strani proizvajalcev, dobaviteljev in distributerjev je bistveno za doseganje ciljev teh določb. Države članice bi zato morale spremljati doseganje te skladnosti z nadzorovanjem trga in rednimi naknadnimi nadzori.

(20) Doseganje skladnosti z določbami o označevanju s strani proizvajalcev, dobaviteljev in distributerjev je bistveno za doseganje ciljev teh določb in za zagotovitev enakih konkurenčnih pogojev znotraj Skupnosti . Države članice bi zato morale določiti učinkovite ukrepe, vključno z nadzorovanjem trga, rednimi naknadnimi nadzori in učinkovitimi sankcijami, ki zadoščajo za zagotovitev izvrševanja določb te uredbe.

Obrazložitev

Za zagotovitev enakih konkurenčnih pogojev za vse proizvajalce pnevmatik v Skupnosti in za njihove mednarodne konkurente je zelo pomembno, da se določbe te uredbe strogo izvršujejo v vseh državah članicah.

Predlog spremembe   9

Predlog direktive

Uvodna izjava 20 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(20a) Države članice bi se morale pri izvajanju ustreznih določb te uredbe izogibati ukrepom, s katerimi bi malim in srednje velikim podjetjem naložile neupravičene, birokratske in toge obveznosti, in kjer je to mogoče, upoštevati posebne potrebe ter finančne in upravne omejitve za mala in srednje velika podjetja.

Obrazložitev

Mala in srednje velika podjetja nimajo enakih finančnih in upravnih zmogljivosti kot njihovi večji tekmeci. Poleg tega so mala in srednje velika podjetja še zlasti občutljiva na birokratske in toge sisteme. Zato je treba poudariti, kako pomembno je, da države članice pri izvajanju določb te uredbe upoštevajo občutljivi položaj malih in srednje velikih podjetij.

Predlog spremembe   10

Predlog direktive

Uvodna izjava 20 b (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(20b) Za ustrezno oceno izvajanja te uredbe je potreben pregled, da se ugotovi, ali so potrebne spremembe. Pregled bi se moral zlasti osredotočiti na potrošnikovo razumevanje oznak, vključno s parametrom hrupa, in prilagajanje tehnološkim spremembam.

Predlog spremembe   11

Predlog direktive

Člen 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Namen te direktive je povečati izkoristek goriva v cestnem prometu s spodbujanjem pnevmatik z velikim izkoristkom goriva.

Namen te uredbe je povečati varnost ter gospodarsko in okoljsko učinkovitost v cestnem prometu s spodbujanjem varnih in tihih pnevmatik z velikim izkoristkom goriva.

Ta direktiva določa okvir za zagotavljanje podatkov o parametrih pnevmatik z označevanjem.

Ta uredba določa okvir za zagotavljanje usklajenih podatkov o parametrih pnevmatik z označevanjem, ki bodo potrošnikom omogočili, da bodo pri nakupu pnevmatik dobro obveščeni.

Obrazložitev

Poudarek je na enotnem pristopu te uredbe.

Predlog spremembe   12

Predlog direktive

Člen 3 – točka 2 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(2a) „zimska pnevmatika“ pomeni pnevmatiko, katere tekalna plast ter tekalna sestava ali struktura sta načrtovani predvsem za doseganje večje učinkovitosti v snežnih razmerah od običajne pnevmatike, kar zadeva njeno zmogljivost zagona ali ohranjanja vozila v gibanju;

Obrazložitev

Opredelitve v tem predlogu bi morale biti usklajene z nedavno sprejetimi besedili o predlogu uredbe o homologaciji za splošno varnost avtomobilov.

Predlog spremembe   13

Predlog direktive

Člen 3 – točka 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(3) „prodajno mesto“ je kraj, kjer se pnevmatike razstavijo, hranijo ali prodajajo, vključno z razstavnimi prostori, kjer so razstavljene pnevmatike, ki niso nameščene na vozila,

(3) „prodajno mesto“ je kraj, kjer se pnevmatike razstavijo ali prodajajo, vključno z razstavnimi prostori, kjer so razstavljene pnevmatike, ki niso nameščene na vozila,

Obrazložitev

Pnevmatike se lahko shranjujejo v logističnih centrih ali skladiščih, ki niso dostopni strankam, zato se ne bi smeli šteti kot „prodajna mesta“.

Predlog spremembe   14

Predlog direktive

Člen 3 – točka 4

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(4) „tehnično promocijsko gradivo“ je kakršno koli natisnjeno ali elektronsko gradivo, uporabljeno za trženje pnevmatik ali vozil, namenjenih končnim uporabnikom ali distributerjem, v katerem so opisani posebni parametri pnevmatike, vključno s tehničnimi navodili za uporabo, brošurami, internetnim oglaševanjem, zgibankami in katalogi,

(4) "tehnično promocijsko gradivo" so tehnična navodila za uporabo, brošure, zgibanke in katalogi v natisnjeni ali elektronski obliki ali objavljeni na spletu, razen medijskega oglaševanja, uporabljeni za trženje pnevmatik ali vozil, namenjeni končnim uporabnikom ali distributerjem, v katerih so opisani posebni parametri pnevmatike,

Obrazložitev

S spremembami se pojasnijo značilnosti tehničnega promocijskega gradiva v natisnjeni ali elektronski obliki, na primer za internet (za razliko od medijskega oglaševanja, na primer v tisku, na internetu ali televiziji itd); [drugi del obrazložitve ne zadeva slovenske različice].

Predlog spremembe   15

Predlog direktive

Člen 3 – točka 5 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(5a) „kalkulator za izračun prihranka goriva “ je orodje na namenskih spletnih straneh o označevanju pnevmatik, ki prikaže možen povprečen prihranek goriva, CO2 in stroškov za razrede pnevmatik C1, C2 in C3;

Obrazložitev

Da bi voznikom, prevoznikom, upravljavcem voznih parkov in drugim kupcem pokazali neposredne koristi glede porabe goriva in porabljenega denarja, pa tudi koristi za okolje.

Predlog spremembe   16

Predlog direktive

Člen 3 – točka 5 b (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(5b) „spletna stran EU o označevanju pnevmatik“, ki jo upravlja Komisija, je osrednji spletni vir razlag in dodatnih informacij v zvezi z vsako od sestavin oznake in vključuje kalkulator za izračun prihranka goriva;

Obrazložitev

Centralen, neodvisen in splošno priznan vir informacij je nujen za preglednost in sprejetje sistema označevanja v javnosti. Spletna stran bo zagotavljala preprosta, kratka pojasnila o vsakem piktogramu. Spletna stran bi morala vsebovati razlago sistema in koristi za voznike in prevoznike ter skupni prispevek k zmanjševanju emisij CO2 in cestnega hrupa. Spletno stran bi morala vzpostaviti in vzdrževati Evropska komisija kot pristojni organ za sistem označevanja, da se zagotovi enaka informiranost potrošnikov v vsej EU.

Predlog spremembe   17

Predlog direktive

Člen 3 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

Člen 3a

 

Odgovornosti Komisije

 

1. Komisija najpozneje septembra 2010 vzpostavi in upravlja spletno stran EU o označevanju pnevmatik kot osrednji vir razlag za vsako sestavino oznake.

 

Zloženke in plakati z isto glavno vsebino kot na spletni strani se razdelijo prodajnim mestom za pnevmatike in vozila.

 

Zloženke in plakati so na voljo v ustreznih jezikih na prodajnem mestu.

 

Spletna stran, zloženke in plakati vključujejo:

 

(i) razlago piktograma, natisnjenega na oznaki,

 

(ii) kalkulator za izračun prihranka goriva, ki kaže možen prihranek goriva, denarja in CO2 ob uporabi pnevmatik z nizkim kotalnim uporom za razrede pnevmatik C1, C2 in C3,

 

(iii) opozorilo, da so dejanski prihranki goriva in varnost v cestnem prometu v veliki meri odvisni od ravnanja voznikov, zlasti:

 

– ekološka vožnja, ki lahko bistveno zmanjša porabo goriva,

 

– tlak v pnevmatikah, ki ga je treba za dosego boljšega oprijema na mokri podlagi in izkoristka goriva redno preverjati,

 

– varnostna razdalja, ki jo je treba vedno upoštevati.

 

2. Da bi potrošnikom predstavili posledice izbire pnevmatik na prihodnje račune za gorivo, Komisija za vsak razred pnevmatik (C1, C2, C3) določi formulo, po kateri bo mogoče izračunati preseženo porabo goriva ali prihranek goriva skozi življenjski cikel celega kompleta teh pnevmatik v primerjavi s pnevmatiko razreda C v isti kategoriji. Te formule upoštevajo naslednje dejavnike:

 

– oceno povprečne življenjske dobe danega razreda pnevmatike v EU, izraženo v km,

 

– oceno povprečne dejanske porabe goriva na prevoženi kilometer v EU za vozilo, opremljeno s pnevmatikami zadevnega razreda,

 

– oceno deleža prihranka goriva, doseženega na kg/tono zmanjšanega kotalnega upora za vozilo, opremljeno s pnevmatikami zadevnega razreda,

 

Formule in rezultati glede porabe goriva, denarnih stroškov in emisij CO2 se dajo na voljo splošni javnosti na spletni strani EU o označevanju pnevmatik ter se lahko uporabijo na spletnih straneh proizvajalcev, distributerjev in prodajalcev pnevmatik.

 

3. Komisija proizvajalcem, dobaviteljem in distributerjem zagotovi smernice o tem, kako predstaviti ustrezne informacije z oznake v tehničnem in promocijskem gradivu, po potrebi vključno s priporočili za grafično oblikovanje.

Obrazložitev

Ta novi člen vztraja na pristojnostih Komisije v zvezi s spletno stranjo, izračunom in sporočanjem o kalkulatorju prihranka goriva ter smernicami o informacijah z oznake.

Enotno formulo, po kateri naj bi se izračunavali in predstavljali prihodnji prihranki ali presežna poraba goriva, je treba določiti na ravni EU.

Informacije, predstavljene v različnih tehničnih in promocijskih gradivih, morajo imeti jasno prepoznavno podobo, določeno na evropski ravni, ter se možnim kupcem predstavijo na dobro vidnem mestu.

Predlog spremembe   18

Predlog direktive

Člen 4 – odstavka 1 in 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(1) Dobavitelji zagotovijo, da imajo pnevmatike C1 in C2, ki jih dobavljajo distributerjem ali končnim uporabnikom, na platišču nalepko, na kateri je oznaka, ki označuje razred glede na izkoristek goriva v skladu z delom A Priloge I in izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa v skladu z delom C Priloge I; na oznakah za pnevmatike C1 se navede tudi razred glede na oprijem na mokri podlagi v skladu z delom B Priloge I.

(1) Dobavitelji zagotovijo, da imajo pnevmatike C1 in C2, ki jih dobavljajo distributerjem ali končnim uporabnikom, priloženo oznako, ki je prikazana na kakršen koli način ali z nalepko na platišču, ki označuje razred glede na izkoristek goriva in oprijem na mokri podlagi ter izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa v skladu z deli A, B in C Priloge I.

(2) Format nalepke iz odstavka 1 je predpisan v Prilogi II.

(2) Format nalepke in oznake iz odstavka 1 je predpisan v Prilogi II.

Predlog spremembe   19

Predlog direktive

Člen 4 – odstavek 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(3) Dobavitelji v tehničnem promocijskem gradivu navedejo razred glede na izkoristek goriva, razred glede na oprijem na mokri podlagi in izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa v skladu s Prilogo I v vrstnem redu v skladu s Prilogo III.

(3) Dobavitelji v tehničnem promocijskem gradivu navedejo razred glede na izkoristek goriva, razred glede na oprijem na mokri podlagi in izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa v skladu s Prilogo I v vrstnem redu v skladu s Prilogo III. Pri pnevmatikah C1 in C2 se označi tudi izmerjen koeficient kotalnega upora.

Predlog spremembe   20

Predlog direktive

Člen 4 – odstavek 4 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(4a) Dobavitelji navedejo vrednosti glede koeficienta kotalnega upora (izraženega v kg/t), indeksa oprijema na mokri podlagi (izraženega kot indeks učinkovitosti G v primerjavi z ustrezno standardno pnevmatiko) ter emisij hrupa (izraženih v dB), izmerjene na homologacijskih preizkusih, v javno dostopni bazi podatkov.

Obrazložitev

Za verodostojnost in uspeh sistema označevanja pnevmatik bo nujno, da ga ustrezni nacionalni organi primerno izvajajo. Da bi olajšali učinkovit in usklajen postopek ocenjevanja ter primerno uporabo sistema označevanja, je pomembno, da so izmerjene vrednosti kotalnega upora, oprijema na mokri podlagi in hrupa javno dostopne. Te informacije morajo biti dostopne splošni javnosti, še zlasti pa bodo koristne nacionalnim oblastem za namene nadzorovanja in izvrševanja. To je treba omogočiti preko spletnih strani proizvajalcev.

Predlog spremembe   21

Predlog direktive

Člen 4 – odstavek 4 b (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(4b) Dobavitelji vtisnejo vrednosti glede koeficienta kotalnega upora (izraženega v kg/t), indeksa oprijema na mokri podlagi (izraženega kot indeks učinkovitosti G v primerjavi z ustrezno standardno pnevmatiko) ter emisij hrupa (izraženih v dB), izmerjene na homologacijskih preizkusih, v ali na vse stranske površine vseh modelov.

Obrazložitev

Navedba izmerjenih vrednosti s homologacijskega testa na stranskih površinah pnevmatik bo olajšala primerno izvajanje sistema označevanja pnevmatik. Vtisnjene vrednosti na stranskih površinah bodo koristne za oblasti, distributerje in prodajalce pri nadzorovanju pravilnega dodeljevanja oznak in dokumentacije, preverjanju navedene razvrstitve v razrede ter preverjanju navedenih izmerjenih vrednosti v primerih ponovnega preskušanja pnevmatik.

Stroški vtisnjenja na stranske površine pnevmatik so zanemarljivi (glede na oceno učinka gre za dodatnih 13 EUR na kalup, ki se razporedijo čez celotno proizvodno serijo, v kateri je uporabljen).

Predlog spremembe   22

Predlog direktive

Člen 5 – odstavek 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(1) Distributerji zagotovijo, da imajo pnevmatike na prodajnih mestih na vidnih mestih nalepke, s katerimi so jih opremili dobavitelji v skladu s členom 4(1).

(1) Distributerji zagotovijo, da so nalepke ali oznake, ki jih zagotovijo dobavitelji v skladu s členom 4(1), ali podrobnejša razlaga oznake iz dela 2a Priloge II na voljo in jasno prikazane na pnevmatiki ali v neposredni bližini na prodajnem mestu.

Predlog spremembe   23

Predlog direktive

Člen 5 – odstavek 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(2) Kadar pnevmatike, namenjene za prodajo, končnim uporabnikom niso vidne, jim distributerji zagotovijo podatke o razredu teh pnevmatik glede na izkoristek goriva, razredu glede na oprijem na mokri podlagi in izmerjeni vrednosti zunanjega kotalnega hrupa.

(2) Kadar pnevmatike, namenjene za prodajo, končnim uporabnikom niso vidne, jim distributerji zagotovijo dokumentacijo o razredu teh pnevmatik glede na izkoristek goriva, razredu glede na oprijem na mokri podlagi in izmerjeni vrednosti zunanjega kotalnega hrupa.

Obrazložitev

Zaradi jasnosti. Ustne informacije ne zadostujejo in se ne morejo izvrševati.

Predlog spremembe   24

Predlog direktive

Člen 5 – odstavek 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(3) Pri pnevmatikah C1 in C2 distributerji na računih, ki jih izstavijo končnim uporabnikom ob nakupu pnevmatik, navedejo razred glede na izkoristek goriva in izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa. Pri pnevmatikah C1 navedejo tudi razred glede na oprijem na mokri podlagi.

(3) Pri pnevmatikah C1, C2 in C3 distributerji na računih, ki jih izstavijo končnim uporabnikom ob nakupu pnevmatik, navedejo podrobnejšo razlago oznake iz dela 2a ali 2b Priloge II, ki vsebuje razred glede na izkoristek goriva in oprijem na mokri podlagi ter izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa v skladu z deli A, B oziroma C Priloge I, ali to razlago priložijo računom.

Predlog spremembe   25

Predlog direktive

Člen 6

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Odgovornost dobaviteljev in distributerjev vozil

Odgovornost dobaviteljev in distributerjev vozil

Države članice zagotovijo, da dobavitelji in distributerji vozil izpolnjujejo naslednje določbe:

Države članice zagotovijo, da dobavitelji in distributerji vozil izpolnjujejo naslednje določbe:

(1) Dobavitelji in distributerji vozil zagotovijo, da tehnično promocijsko gradivo vsebuje podatke o pnevmatikah, nameščenih na vozilih. Podatki vsebujejo razred glede na izkoristek goriva v skladu z delom A Priloge I, izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa v skladu z delom C Priloge I, pri pnevmatikah C1 pa tudi razred glede na oprijem na mokri podlagi v skladu z delom B Priloge I.

(1) Dobavitelji in distributerji vozil posredujejo podatke o pnevmatikah, nameščenih na vozilih. Podatki vsebujejo razred glede na izkoristek goriva v skladu z delom A Priloge I, izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa v skladu z delom C Priloge I, pri pnevmatikah C1 pa tudi razred glede na oprijem na mokri podlagi v skladu z delom B Priloge I, navedeni pa so v vrstnem redu v skladu s Prilogo III. Ti podatki so vključeni vsaj v elektronskem tehničnem promocijskem gradivu in so posredovani končnim uporabnikom pred prodajo vozila.

(2) Kadar se lahko na novo vozilo namestijo različni tipi pnevmatik in končni uporabniki ne morejo izbirati med njimi, vsebuje tehnično promocijsko gradivo najnižji razred teh tipov pnevmatik glede na izkoristek goriva in oprijem na mokri podlagi ter najvišjo izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa v vrstnem redu v skladu s Prilogo III.

(2) Kadar se lahko na novo vozilo namestijo različni tipi pnevmatik in končni uporabniki ne morejo izbirati med njimi, vsebujejo informacije iz odstavka 1 najnižji razred teh tipov pnevmatik glede na izkoristek goriva in oprijem na mokri podlagi ter najvišjo izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa.

(3) Kadar lahko končni uporabniki izbirajo med različnimi tipi pnevmatik, ki se namestijo na novo vozilo, dobavitelji vozil v tehničnem promocijskem gradivu navedejo najnižji razred teh tipov pnevmatik glede na izkoristek goriva in oprijem na mokri podlagi ter najvišjo izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa v vrstnem redu v skladu s Prilogo III.

(3) Kadar lahko končni uporabniki izbirajo med različni tipi pnevmatik, ki se namestijo na novo vozilo, vsebujejo informacije iz odstavka 1 najnižji razred vseh teh tipov pnevmatik glede na izkoristek goriva in oprijem na mokri podlagi ter najvišjo izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa.

(4) Kadar lahko končni uporabniki izbirajo med različni tipi pnevmatik, ki se namestijo na novo vozilo, distributerji vozil v tehničnem promocijskem gradivu navedejo najnižji razred teh tipov pnevmatik glede na izkoristek goriva in oprijem na mokri podlagi ter najvišjo izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa v vrstnem redu v skladu s Prilogo III.

 

Predlog spremembe   26

Predlog direktive

Člen 7

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Podatki, ki jih je treba zagotoviti o razredu glede na izkoristek goriva, izmerjeni vrednosti zunanjega kotalnega hrupa in razredu glede na oprijem na mokri podlagi v skladu s členi 4, 5 in 6, se pridobijo z uporabo usklajenih testnih metod v skladu s Prilogo 1.

Podatki, ki jih je treba zagotoviti o razredu glede na izkoristek goriva, izmerjeni vrednosti zunanjega kotalnega hrupa in razredu glede na oprijem na mokri podlagi v skladu s členi 4, 5 in 6, se pridobijo z uporabo usklajenih testnih metod v skladu s Prilogo 1. Usklajeni testi končnim uporabnikom zagotovijo zanesljivo in v celoti reprezentativno razvrstitev testiranih lastnosti.

Obrazložitev

Usklajene testne metode se morajo na podlagi varnosti v cestnem prometu in zaščite potrošnikov izvajati v enakih razmerah kot pri dejanski uporabi. Netočni ali slabo simulirani testi lahko potrošnike dodatno zmedejo.

Predlog spremembe   27

Predlog direktive

Člen 8 – odstavek 1 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

Takšno preverjanje ne posega v nobeno homologacijo vozila ali pnevmatike, pridobljeno v EU v skladu z Direktivo 2007/46/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. septembra 2007 o vzpostavitvi okvira za odobritev motornih in priklopnih vozil ter sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, namenjenih za taka vozila1 ali Uredbe (ES) št. .../... [o zahtevah za homologacijo za splošno varnost motornih vozil].Države članice za oceno skladnosti, kadar je to primerno, pregledajo tudi homologacijsko dokumentacijo pnevmatike in ustrezno spremno dokumentacijo, ki jo posreduje dobavitelj.

 

____________

UL L 263, 9.10.2007, str. 1.

Obrazložitev

Da bi proizvajalcem avtomobilov in pnevmatik zagotovili pravno varnost, mora biti jasno, da preverjanje ne sme privesti do tega, da bi države članice onemogočile prost pretok homologiranih avtomobilov in pnevmatik v EU. Da bi zmanjšali število preskusov pnevmatik in jih uskladili ter tako zmanjšali upravne ovire za proizvajalce in stroške testiranja, je treba uporabljati testne metode, opredeljene v homologacijskih predpisih za pnevmatike.

Predlog spremembe   28

Predlog direktive

Člen 8 – odstavek 1 b (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

Države članice zagotovijo, da pristojni organi vzpostavijo sistem rednih in naključnih pregledov prodajnih točk, da se zagotovi skladnost z zahtevami te uredbe.

Obrazložitev

Da bi zagotovili učinkovito in usklajeno izvajanje sistema označevanja v vsej EU. Potrošniške organizacije so v povezavi z drugimi sistemi energetskega označevanja ugotovile, da nenehno prihaja do napačnega označevanja proizvodov in da zahtevane informacije pogosto niso posredovane. Države članice bi morale izvajati naključne kontrole, s katerimi bi preverjale pravilno označevanje in primerno predstavitev informacij v prodajnih gradivih, vključno s seznami zalog, katalogi, brošurami in spletnimi stranmi.

Predlog spremembe   29

Predlog direktive

Člen 9 – odstavek 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

2. Države članice predvidevajo, da oznake in podatki o proizvodu ustrezajo določbam iz te direktive, dokler ne morejo dokazati nasprotnega. Da bi lahko ocenili natančnost navedenih vrednosti, lahko od dobaviteljev zahtevajo tehnično dokumentacijo.

2. Države članice predvidevajo, da oznake in podatki o proizvodu ustrezajo določbam iz te uredbe, dokler ne morejo dokazati nasprotnega. Da bi lahko ocenili natančnost navedenih vrednosti, lahko od dobaviteljev zahtevajo tehnično dokumentacijo v skladu s členom 4(4).

Obrazložitev

Pomembno je zagotoviti, da so na oznaki navedene informacije natančne in temeljijo na usklajenih metodah preskušanja, ki so določene v uredbah UNECE. Države članice bi morale na podlagi tehnične dokumentacije, ki jo predložijo dobavitelji pnevmatik, preveriti, ali so informacije na oznaki zares pravilne.

Predlog spremembe   30

Predlog direktive

Člen 10

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Države članice ne spodbujajo pnevmatik, ki ne dosegajo razreda C glede na izkoristek goriva v smislu dela A Priloge I.

Države članice ne spodbujajo pnevmatik, ki ne dosegajo razreda C glede na izkoristek goriva ali oprijem na mokri podlagi v smislu dela A oziroma B Priloge I.

Obrazložitev

Glede na pomisleke, izražene v uvodni izjavi (4) predloga Komisije (zlasti: „Izboljšanje enega parametra, npr. kotalnega upora, ima lahko neželene učinke na druge parametre, npr. na oprijem na mokri podlagi. Proizvajalce pnevmatik je treba spodbujati, da optimizirajo vse parametre“), je treba v okviru možnih spodbud upoštevati tudi oprijem na mokri podlagi. Ne zdi se v interesu potrošnikov, da bi država članica spodbujala npr. pnevmatiko razreda A glede na učinkovitost porabe goriva in razreda E glede na oprijem na mokri podlagi.

Predlog spremembe   31

Predlog direktive

Člen 11 – točka 1 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(1a) uvedba zahtev za pnevmatike za sneg ali za nordijske zimske pnevmatike;

Obrazložitev

Predlog ne predvideva posebne ureditve za pnevmatike za sneg (ali nordijske zimske pnevmatike). To je opustitev, saj njihovi parametri (kot je na primer oprijem na mokri podlagi) niso primerljivi z običajnimi pnevmatikami. Zato bi bilo treba prilagoditi oznako za to vrsto pnevmatik tako, da bi odražala njihove posebnosti. To bi bilo treba izvesti s postopkom komitologije, saj lestvice in metode preskušanja še niso določene.

Predlog spremembe   32

Predlog direktive

Člen 11 – odstavek 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(2) uvedba zahtev za druge bistvene parametre, kolikor ti vplivajo na okolje, zdravje ali varnost, pod pogojem, da so na voljo ustrezne usklajene testne metode in da so takšne zahteve stroškovno učinkovite,

črtano

Obrazložitev

Nove parametre bi bilo treba uvesti s postopkom soodločanja in ne komitologije.

Predlog spremembe   33

Predlog direktive

Člen 12

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Sankcije

Izvrševanje in kazni

Države članice določijo pravila za sankcije, ki se uporabljajo pri kršitvah nacionalnih določb, sprejetih na podlagi te direktive, in sprejmejo vse ukrepe, potrebne za njihovo izvajanje. Predpisane sankcije morajo biti učinkovite, sorazmerne in odvračilne. Države članice Komisijo uradno obvestijo o navedenih določbah najpozneje osemnajst mesecev po začetku veljavnosti te direktive in brez odlašanja tudi o vseh poznejših spremenjenih navedenih določbah.

1. Države članice s pomočjo nenehne izmenjave informacij zagotovijo tesnejše sodelovanje pri nadzoru trga za dosledno izvajanje te direktive. Države članice uvedejo ustrezne ukrepe za reden naknaden nadzor, s čimer bi zagotovili, da se pnevmatike, ki niso označene v skladu s predpisi, ustrezno označijo ali pa umaknejo s trga.

 

 

2. Države članice uvedejo ukrepe, ki določajo sankcije za kršitve določb te uredbe, vključno s pravili za sankcije, ki se uporabljajo pri kršitvah določb, sprejetih na podlagi te uredbe, in določbe, ki zagotavljajo njihovo izvajanje.

 

3. Ti ukrepi so učinkoviti, sorazmerni in odvračilni.

 

4. Države članice Komisijo brez odlašanja uradno obvestijo o navedenih ukrepih in vseh njihovih poznejših spremembah.

Obrazložitev

Za zagotovitev enakih konkurenčnih pogojev za vse proizvajalce pnevmatik v Skupnosti in za njihove mednarodne konkurente je zelo pomembno, da se določbe te uredbe strogo izvršujejo v vseh državah članicah.

Predlog spremembe   34

Predlog direktive

Člen 14

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Najpozneje pet let po začetku uporabe te direktive Komisija oceni, ali je treba pregledati energetsko učinkovitost in razrede glede na oprijem na mokri podlagi iz Priloge I.

1. Najpozneje tri leta po začetku uporabe te uredbe Komisija pregleda izvajanje te uredbe, med drugim upoštevajoč:

 

(a) učinkovitost oznake v smislu ozaveščenosti potrošnikov ,

 

(b) morebitno razširitev sistema označevanja na obnovljene pnevmatike,

 

(c) morebitno uvedbo novih parametrov ali razredov pnevmatik;

 

(d) podatke o parametrih pnevmatik, ki jih končnim uporabnikom zagotovijo dobavitelji in distrubuterji vozil.

 

2. Komisija na podlagi tega pregleda ter po oceni učinka in raziskavi pri potrošnikih Evropskemu parlamentu in Svetu predloži poročilo in po potrebi priloži predlog za spremembo te uredbe.

Predlog spremembe   35

Predlog direktive

Člen 15

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Prenos

Končne določbe

1. Države članice najpozneje do 1. novembra 2011 sprejmejo in objavijo zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo. Komisiji nemudoma sporočijo besedilo navedenih predpisov in korelacijsko tabelo med navedenimi predpisi in to direktivo.

1. Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Navedene določbe se uporabljajo od 1. novembra 2012.

Uporabljaa se od [datum začetka veljavnosti + 24 mesecev].

 

Vendar se člena 4 in 5 ne uporabljata za pnevmatike, proizvedene pred začetkom veljavnosti te uredbe.

Države članice se v sprejetih predpisih sklicujejo na to direktivo ali pa sklicevanje nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.

 

2. Države članice Komisiji sporočijo besedilo temeljnih predpisov nacionalne zakonodaje, ki jih sprejmejo na področju, ki ga ureja ta direktiva.

2. Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

 

Predlog spremembe   36

Predlog direktive

Priloga I – del A – odstavek 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Če je tip pnevmatike homologiziran za več kot en razred pnevmatik (npr. C1 in C2), se za opredelitev izkoristka goriva pri tem tipu pnevmatike uporabi lestvica, ki se uporablja za najvišji razred pnevmatik (npr. C2 in ne C1).

črtano

Obrazložitev

Homologacija tipa pnevmatike ni mogoča za več kot en razred pnevmatik (C1 ali C2 ali C3); Tip pnevmatike C1 spada v Uredbo UNECE 30 in ne more biti obravnavan skupaj s pnevmatikami iz Uredbe UNECE 54, kamor spadajo pnevmatike razreda C2 in C3.

Predlog spremembe   37

Predlog direktive

Priloga I – del C a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

Označevanje izmerjene vrednosti zunanjega kotalnega hrupa, izražene v dB, se pri pnevmatikah z nizko ravnjo hrupa, opredeljene na podlagi spodnje tabele, dopolni z znakom "Nizka raven hrupa":

Razredi glede na zunanji kotalni upor (dB(A))

 

C1

C2

C3

Znak za nizko raven hrupa

≤68

≤69

≤70

*Znak za nizko raven hrupa:

Predlog spremembe   38

Predlog direktive

Priloga II – točka 1.1 – slika

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

72 dB(A)

72 dB

Obrazložitev

Zaradi jasnosti. naj se črta, da se prepreči zmeda z razredom A.

Predlog spremembe   39

Predlog direktive

Priloga II – točka 1.1 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

Predlagani zasnovi se doda naslednja točka:

 

naslov spletne strani EU o označevanju pnevmatik v veliki pisavi na dnu oznake,

Predlog spremembe   40

Predlog direktive

Priloga II – točka 2 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

2a. Zasnova razširjene razlagalne oznake

 

Razlaga nalepke iz člena 5 je skladna s spodaj podano ilustracijo, besedilo pa prevedeno v ustrezen jezik mesta prodaje. Ta različica oznake se posreduje potrošniku na računu ali skupaj z njim, razen če to dobavitelju povzroči nepotrebno breme; v tem primeru se informacije posredujejo v skladu z delom 2b Priloge II.

Obrazložitev

V mnogih primerih bo imel potrošnik možnost videti nalepko pred prodajo pnevmatike, vendar so potrebni dodatni dopolnilni viri informacij, s katerimi bi dosegli različne tržne segmente in prodajne poti. Nalepka kljub temu zahteva dodatna pojasnila v obliki razlagalnega besedila k vsakemu piktogramu. To je treba podati z drugimi informacijami kupcu – najkasneje na računu ali skupaj z njim. Predstavitev podrobnejših informacij o računu poveča verjetnost, da se bo potrošnik v prihodnosti pozanimal o sistemu označevanja.

Predlog spremembe   41

Predlog direktive

Priloga II – točka 2 b (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

2b. Zasnova informacij na računu

 

V primeru, ko stroški tiskanja razlage oznake iz točke 2a Priloge II pomenijo nepotrebno breme dobavitelju, se informacije o oznaki posredujejo v skladu z naslednjo ilustracijo:

 

Predlog spremembe   42

Predlog direktive

Priloga III– točka 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

3. Dobavitelji morajo na svojih spletnih straneh objaviti tudi:

3. Dobavitelji morajo na svojih spletnih straneh objaviti tudi:

 

(–i) povezavo do spletne strani EU o označevanju pnevmatik;

(i) razlago piktograma, natisnjenega na oznaki,

(i) razlago piktogramov, natisnjenih na oznaki, ter kalkulator za izračun izkoristka goriva v skladu s spletno stranjo EU o označevanju pnevmatik;

(ii) opozorilo, da so dejanski prihranki goriva in varnost v cestnem prometu v veliki meri odvisni od obnašanja voznikov, zlasti:

(ii) opozorilo, da so dejanski prihranki goriva in varnost v cestnem prometu v veliki meri odvisni od ravnanja voznikov, zlasti:

– ekološka vožnja lahko bistveno zmanjša porabo goriva,

– ekološka vožnja lahko bistveno zmanjša porabo goriva,

– za dosego boljšega oprijema na mokri podlagi in izkoristka goriva je treba redno preverjati tlak v pnevmatikah,

– za dosego boljšega oprijema na mokri podlagi in izkoristka goriva je treba redno preverjati tlak v pnevmatikah,

– vedno je treba upoštevati varnostno razdaljo.

– vedno je treba upoštevati varnostno razdaljo.

Obrazložitev

Glej obrazložitev predloga spremembe člena 3(5a) (novo).

OBRAZLOŽITEV

Integriran sistem označevanja pnevmatik

Zmanjševanje energijske intenzivnosti in ogljikovega odtisa vozil je eden večjih izzivov za EU, glede na to, da skoraj 25 % skupnih emisij CO2 prihaja iz cestnega prometa. Pnevmatike pomenijo 20 do 30 % skupne porabe goriva vozil, zato bi morala biti večja trajnostnost pnevmatik del integriranega pristopa za zmanjševanje porabe goriva in emisij v cestnem prometu. Seznam ciljnih ukrepov iz Akcijskega načrta za energetsko učinkovitost za zmanjševanje porabe za 20 % do leta 2020 poudarja, da tudi označevanje pnevmatik predstavlja možnost za doseganje tega cilja.

Ta predlog vzpostavlja sistem označevanja, ki bo zagotovil navajanje standardiziranih informacij o izkoristku goriva, oprijemu na mokri podlagi in zunanjem kotalnem hrupu pnevmatik. To bo potrošnikom in končnim uporabnikom omogočilo informirano odločanje o nakupu pnevmatik. V skladu s predlogom bodo morale biti od leta 2012 naprej vse pnevmatike za osebna vozila, lahka in težka gospodarska vozila (pnevmatike C1, C2 in C3), ki bodo dane na trg, opremljene z zlahka in splošno razumljivimi piktogrami, na katerih bodo navedene lastnosti pnevmatik s tremi parametri.

Predlog je treba obravnavati v tesni povezavi s predlagano uredbo o zahtevah za homologacijo za splošno varnost motornih vozil (KOM(2008)0316). Če slednja obravnava stran ponudbe z minimalnimi zahtevami in jamstvi, da so pnevmatike, ki se uporabljajo na evropskih cestah, primerno sprejemljive kakovosti, je sedanji predlog namenjen strani povpraševanja, njegov cilj pa je spodbujati izboljšanje energijske učinkovitosti in varnosti, ki jo bo zahteval trg.

Poročevalec pozdravlja predlog. Vzpostavitev usklajenega sistema označevanja bo pomemben korak k zagotavljanju preoblikovanja trga, da se bo usmeril k pnevmatikam z največjim izkoristkom goriva. Ker raziskave trge jasno kažejo, da so potrošniki zainteresirani za nakup bolj trajnostnih pnevmatik, bo predlagana direktiva pomagala osveščati in odpirati razpravo med prodajalci in kupci ter bo potrošnikom omogočila informirano odločanje. Potrošnike bo osveščala o pomembnih (okoljskih in ekonomskih) razlikah med pnevmatikami – za osebna vozila znaša razlika v porabi goriva med najboljšimi in najslabšimi pnevmatikami na tem področju do 10 %. Skupni učinek na ravni EU bi lahko bil izjemen: ocena vpliva je pokazala, da bi lahko prihranek znašal 0,56 do 1,51 Mtoe na leto. To je enako, kot če bi s cest v EU umaknili 0,5 milijona do 1,3 milijona osebnih vozil.

Poročevalec pozdravlja tudi celostni pristop tega predloga. Ker lahko izboljšanje lastnosti po enem merilu škoduje drugemu (če je na primer pnevmatika bolj energijsko učinkovita, to pogosto pomeni, da ima slabši oprijem in je torej manj varna), je pomembno, da se končnemu uporabniku zagotovi vse tri parametre. Poleg tega označevanje ne bo koristno le za potrošnike in podjetja. Lahko bi bilo tudi zelo koristno za javne organe pri njihovih prizadevanjih za zagotovitev bolj energijsko učinkovitih, varnejših in tišjih pnevmatik za svoja vozila in pri vzpostavitvi (davčnih) spodbud za bolj trajnostne pnevmatike.

Predlog je bil pripravljen po obširnih posvetovanjih z zainteresiranimi stranmi, kar se vidi iz doseženih rezultatov. Zainteresirane strani, vključno z industrijo, široko podpirajo ta predlog. Poročevalec bi želel poudariti, da bi lahko ta predlog, če se bo dobro izvajal, povzročil povečanje konkurence na trgu pnevmatik, proizvajalcem pa bi lahko koristila večja raznovrstnost izdelkov, ki bi vodila v konkurenco na podlagi kakovosti izdelkov, proizvajalce pnevmatik pa bi spodbujala k nadgrajevanju njihovih izdelkov. Poleg tega bo to novim udeležencem verjetno zmanjšalo ovire za vstop na trg, odvisne od njihovega ugleda. Objektivni, zanesljivi in primerljivi podatki o parametrih pnevmatik bodo industriji zagotovili več povratnih informacij o njenih vlaganjih v raziskave in razvoj v prizadevanju, da bi dali na trg kakovostnejše izdelke. Glede tega je predlagana uskladitev v interesu industrije.

Poročevalec bi tudi želel poudariti, da bi morala biti predlagana shema izvedljiva, čim bolj stroškovno učinkovita, prinašati pa bi morala enake pogoje za vse.

Oznaka ali nalepka

Predlog zahteva, naj imajo vse pnevmatike za osebna vozila in lahka tovorna vozila (C1 in C2) nalepko, na kateri so navedeni trije parametri. Samo pnevmatike za težka tovorna vozila (C3) so izvzete iz te obveznosti – te podatke morajo imeti navedene v tehničnem promocijskem gradivu. Nalepka je utemeljena zato, ker je, kot velja tudi za električne aparate, najbolj vidna rešitev za potrošnike in najlažji način za javne organe, da zagotovijo, da vsi podatki dosežejo končnega uporabnika. Pri obravnavi predloga uporabe nalepke bi bilo treba upoštevati, da nalepke že obstajajo na boljših pnevmatikah (pogosto je na njih navedena znamka in serijska številka). Ta predlog torej proizvajalcem ne nalaga večjega dodatnega bremena: ocenjeno je bilo, da bi dodatne informacije na nalepki zahtevale manj kot 1 cent dodatnih stroškov za pnevmatiko. Poleg tega omogoča, da je odgovornost za obveščanje o kakovosti pnevmatik jasno in v celoti stvar proizvajalca pnevmatik.

Po drugi strani pa je treba upoštevati posebnosti trga pnevmatik: prodaja pnevmatik poteka na različnih krajih – od velikih razstavnih prostorov do majhnih delavnic, kjer imajo stranke omejen dostop do izdelka, ki ga kupujejo, ali pa ga sploh nimajo. Poleg tega obstajajo skrbi glede odstranjevanja nalepk s pnevmatik, ne glede na to, ali to stori človek ali odpadejo same. Zato so nujne pragmatične odločitve, da bi našli najboljši pristop, s katerim bodo doseženi cilji predloga in bodo kupcem pnevmatik učinkovito sporočene ustrezne informacije.

Posebno pozornost bi bilo treba nameniti dobaviteljem in distributerjem avtomobilom. Medtem ko je pomembno, da je potrošnik obveščen o pnevmatikah, ki so nameščene na novo vozilo (zlati če bodo na ta način potrošniki postali bolj zahtevni glede izkoristka goriva ali varnosti nameščenih pnevmatik), pa bi morali upoštevati tudi logistične in upravne obremenitve, ki jih to prinaša. Zlasti glede na sedanje finančne in gospodarske razmere bi bilo treba poskusiti poiskati uravnotežen pristop in preprečiti nepotrebne upravne obremenitve.

Enaki pogoji

Ena od pomembnih zahtev gospodarske panoge je, da ta direktiva ne bi smela izkrivljati konkurence. Poročevalec meni, da je pomembno, da se z izbiro pravne oblike zagotovijo enaki konkurenčni pogoji za vse proizvajalce, tako tiste v Skupnosti kot za njihove mednarodne tekmece. Čeprav ima s pravnega vidika direktiva neposreden pravni vpliv v vseh državah članicah, ne glede na prenos v nacionalno zakonodajo, je nujno, da se prenos in izvajanje, pa tudi izvrševanje (nadzor in sankcije) tega predloga izvede enotno v vseh državah članicah.

Izvajanje

Poročevalec meni, da bi moralo izvajanje te direktive proizvajalcem dati dovolj časa, da bodo izpolnili nove pogoje, ki so jim naloženi, hkrati pa zagotavljati hiter prehod. Poleg tega je pomembno imeti prožno, vendar predvidljivo shemo, v kateri se lahko parametri prilagajajo tehničnemu napredku (da se prepreči, da bodo vse pnevmatike v prihodnje razreda A), vendar z upoštevanjem dolgoročne predvidljivosti, ki je potrebna za proizvajalce.

Pnevmatike za sneg

Poročevalec meni, da je treba posebno pozornost nameniti uporabi te direktive za pnevmatike za sneg ali nordijske zimske pnevmatike, ki zahtevajo dodatne informacije o njihovih zmogljivostih v posebnih razmerah. Zagotoviti je treba, da bo označevanje obravnavalo vsa vprašanja, ki skrbijo končne uporabnike v vseh možnih podnebnih razmerah.

MNENJE Odbora za okolje, javno zdravje in varnost hrane (18.3.2009)

za Odbor za industrijo, raziskave in energetiko

o predlogu Direktive Evropskega parlamenta in Sveta o označevanju pnevmatik glede na izkoristek goriva in druge bistvene parametre
(KOM(2008)0779 – C6‑0411/2008 – 2008/0221(COD))

Pripravljavka mnenja: Rebecca Harms

KRATKA OBRAZLOŽITEV

Sistem EU za označevanje pnevmatik bo dopolnitev mejnim vrednostim za izkoristek goriva, oprijem na mokri podlagi in emisije hrupa, kot je določeno v Uredbi (ES) št. XXXX/XXXX Evropskega parlamenta in Sveta o zahtevah za homologacijo za splošno varnost motornih vozil (KOM(2008)0316). Medtem ko bo uredba določala standarde, s pomočjo katerih bodo najmanj učinkoviti modeli postopoma izločeni s trga, bo direktiva o označevanju spodbudila inovacije in pospešila razvoj trga v smeri varnejših in tišjih pnevmatik z večjim izkoristkom goriva.

Evropski trg pnevmatik je zelo konkurenčen, vendar konkurence zaradi pomanjkanja jasnih informacij za potrošnike ne narekuje učinkovitost, temveč cene in prepoznavnost blagovne znamke. Odločitve za nakup, ki temeljijo predvsem na ceni, ne pa kakovosti izdelka, trga ne spodbujajo k ponudbi učinkovitejših in varnejših pnevmatik. Z uvedbo sistema označevanja bodo potrošniki prvič imeli dostop do sistematičnega in enotnega vira neodvisno preverjenih informacij o zmogljivosti pnevmatik. Vključitev treh lastnosti pnevmatik (izkoristek goriva, oprijem na mokri podlagi in hrup) je primeren način, da se spodbudijo prizadevanja za čim boljše rezultate glede vsake od njih (pri čemer ne gre za izboljšanje ene na račun druge).

Kotalnemu uporu pnevmatik gre pripisati 20–30 % porabe goriva. Med najslabšimi in najboljšimi pnevmatikami na evropskem trgu je zelo velik razpon (100 %.) Ocena učinka, ki jo je opravila Komisija, je pokazala, da so pnevmatike z večjim izkoristkom goriva stroškovno učinkovite in poceni način za zmanjšanje emisij CO2 (KOM(2008)746). S 30-odstotnim zmanjšanjem kotalnega upora v primerjavi s sedanjim tržim povprečjem za avtomobilske pnevmatike (pribl. 10 kg/t) na sedanjo raven najboljše prakse (pribl. 7 kg/t) bi dosegli 5-odstotni prihranek pri gorivu za celotni vozni park. Pričakuje se, da se bo povečanje proizvodnih stroškov in potrošniških cen pnevmatik izravnalo s prihrankom goriva v obdobju največ osmih mesecev za pnevmatike z največjim izkoristkom goriva. To je v finančnem, pa tudi okoljskem interesu potrošnikov, zlasti glede na naraščajoče cene bencina.

S povečano uporabo tišjih pnevmatik se bo zmanjšala raven hrupa, izboljšala pa se bosta tudi kakovost življenja in zdravje ljudi, ki živijo na urbanih območjih in v bližini avtocest. Vpliv na zdravje in z njim povezani stroški bodo manjši, javna uprava pa bo lahko prerazporedila del izdatkov, ki so sedaj namenjeni zvočnim pregradam, ter zaščitila vrednost zemljišč ob cestah. Ker ni mogoče pričakovati, da bodo potrošniki poznali decibelno lestvico, jim je treba ponuditi preprosto barvno shemo, ki bo ponazarjala, kaj je glasno, povprečno in tiho.

Evropska komisija mora imeti bistveno vlogo pri obveščanju potrošnikov z vzpostavitvijo spletne strani in izvedbo komunikacijske kampanje o prednostih zaradi manjših stroškov goriva in koristi za okolje. Na spletni strani bi morali imeti potrošniki možnost, da izračunajo možen prihranek pri gorivu, če bi uporabljali učinkovitejše pnevmatike. Jasno je treba opredeliti in nadzorovati zahteve za proizvajalce in vse akterje v dobavni in maloprodajni verigi. Da bi zagotovili spoštovanje sistema označevanja, bi morali pristojni organi v državah članicah izvajati inšpekcijske preglede, določiti pa bi bilo treba tudi učinkovite denarne kazni.

Treba se je zavedati, da sistem označevanja ne bo koristil le posameznim potrošnikom in voznikom, ampak tudi kupcem voznih parkov, pa tudi pri javnih naročilih. Ti kupci imajo več strokovnega znanja in tržne raziskave so pokazale, da bi bili zelo veseli natančnejših informacij v zvezi z izkoristkom goriva.

PREDLOGI SPREMEMB

Odbor za okolje, javno zdravje in varnost hrane poziva Odbor za industrijo, raziskave in energetiko kot pristojni odbor, da v svoje poročilo vključi naslednje predloge sprememb:

Predlog spremembe  1

Predlog direktive

Uvodna izjava 4

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(4) Za pnevmatike je značilna vrsta medsebojno odvisnih parametrov. Izboljšanje enega parametra, npr. kotalnega upora, ima lahko neželene učinke na druge parametre, npr. na oprijem na mokri podlagi, medtem ko ima lahko optimizacija oprijema na mokri podlagi neželene učinke na zunanji kotalni hrup. Proizvajalce pnevmatik je treba spodbuditi, da optimizirajo vse parametre.

 

(4) Za pnevmatike je značilna vrsta medsebojno odvisnih parametrov. Izboljšanje enega parametra, npr. kotalnega upora, ima lahko neželene učinke na druge parametre, npr. na oprijem na mokri podlagi, medtem ko ima lahko optimizacija oprijema na mokri podlagi neželene učinke na zunanji kotalni hrup. Prav tako lahko povečano onesnaženost z drobnimi trdnimi delci povzroči povečana obraba zaradi spremenjenih parametrov. Proizvajalce pnevmatik je treba spodbuditi, da optimizirajo vse parametre.

Obrazložitev

Promet motornih vozil je eden glavnih povzročiteljev emisij CO2. Emisije onesnaženosti z drobnimi trdnimi delci, ki jih povzroča obraba pnevmatik, znašajo letno približno 6,5 kt. Do leta 2010 bo začela veljati naslednja stopnja pravil, ki urejajo onesnaženost z drobnimi trdnimi delci. Če se spremenijo parametri, kot je kotalni upor, je treba obravnavati tudi učinek na obrabo pnevmatik in s tem tudi na onesnaženost z drobnimi trdnimi delci.

Predlog spremembe  2

Predlog direktive

Uvodna izjava 11 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(11a) Proizvajalce, dobavitelje in distributerje pnevmatik bi bilo treba spodbujati k izpolnjevanju določb te direktive pred letom 2012, da bi pospešili razpoznavnost sistema in uresničitev koristi.

Obrazložitev

S čim prejšnjo uvedbo sistema označevanja, med drugim prek prostovoljnega izpolnjevanja, bi spodbudili razpoznavnost sistema za potrošnike ter hitreje dosegli zmanjšanje porabe goriva, emisij CO2 in hrupa cestnega prometa.

Predlog spremembe  3

Predlog direktive

Uvodna izjava 17 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(17a) Možnim kupcem bi bilo treba zagotoviti dodatne standardizirane informacije za razlago vseh sestavin oznake – izkoristek goriva, oprijem na mokri podlagi in emisije hrupa – ter o njihovem pomenu, vključno s kalkulatorjem za izračun prihranka goriva, ki pokaže povprečen prihranek goriva, CO2 in stroškov. Te podatke je treba zagotoviti z zloženkami in plakati na vseh prodajnih mestih ter na spletni strani EU o označevanju pnevmatik. Naslov te spletne strani bi moral biti jasno naveden na oznaki in v vsem tehničnem promocijskem gradivu.

Obrazložitev

Cilj: vzpostavitev osrednjega vira informacij za jasno razlago sistema označevanja, koristi za potrošnike glede prihranka goriva in stroškov, pa tudi prispevka k zmanjšanju emisij CO2 in emisij hrupa.

Predlog spremembe  4

Predlog direktive

Uvodna izjava 22

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(22) Zlasti bi se Komisiji morala dodeliti pristojnost, da uvede zahteve za razvrščanje pnevmatik razredov C2 in C3 glede na oprijem na mokri podlagi, da poleg izkoristka goriva, oprijema na mokri podlagi in zunanjega kotalnega upora uvede zahteve za druge bistvene parametre pnevmatik in da prilagodi priloge tehničnemu napredku. Ker so navedeni ukrepi splošni ukrepi in so namenjeni spreminjanju nebistvenih določb te direktive, tako da jih dopolnjujejo, jih je treba sprejeti v skladu z regulativnim postopkom s pregledom iz člena 5a Sklepa 1999/468/ES −

(22) Zlasti bi se Komisiji morala dodeliti pristojnost, da uvede zahteve za razvrščanje pnevmatik razredov C2 in C3 glede na oprijem na mokri podlagi, da poleg izkoristka goriva in zunanjega kotalnega upora uvede zahteve za druge bistvene parametre pnevmatik in da prilagodi priloge tehničnemu napredku ob upoštevanju onesnaženosti z drobnimi trdnimi delci zaradi obrabe pnevmatik. Ker so navedeni ukrepi splošni ukrepi in so namenjeni spreminjanju nebistvenih določb te direktive, tako da jih dopolnjujejo, jih je treba sprejeti v skladu z regulativnim postopkom s pregledom iz člena 5a Sklepa 1999/468/ES –

Obrazložitev

Parameter oprijema na mokri podlagi je že omenjen v predlogu Komisije.

Promet motornih vozil je eden glavnih povzročiteljev emisij CO2. Emisije onesnaženosti z drobnimi trdnimi delci, ki jih povzroča obraba pnevmatik, znašajo letno približno 6,5 kt. Do leta 2010 bo začela veljati naslednja stopnja pravil, ki urejajo onesnaženost z drobnimi trdnimi delci. Če se spremenijo parametri, kot je kotalni upor, je treba obravnavati tudi učinek na obrabo pnevmatik in s tem tudi na onesnaženost z drobnimi trdnimi delci.

Predlog spremembe  5

Predlog direktive

Člen 3 – odstavek 4

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(4) „tehnično promocijsko gradivo“ je kakršno koli natisnjeno ali elektronsko gradivo, uporabljeno za trženje pnevmatik ali vozil, namenjenih končnim uporabnikom ali distributerjem, v katerem so opisani posebni parametri pnevmatike, vključno s tehničnimi navodili za uporabo, brošurami, internetnim oglaševanjem, zgibankami in katalogi,

(4) „tehnično promocijsko gradivo“ je kakršno koli natisnjeno ali elektronsko gradivo, uporabljeno za trženje pnevmatik ali vozil, namenjenih končnim uporabnikom ali distributerjem, v katerem so opisani posebni parametri pnevmatike ali je navedena prodajna cena, vključno s tehničnimi navodili za uporabo, brošurami, seznami zalog, internetnim oglaševanjem, zgibankami in katalogi,

Obrazložitev

Da bi zagotovili informacije možnim kupcem, ki pnevmatik ne vidijo pred namestitvijo (npr. zaradi naročil prek spleta ali pogodb za vozni park), je treba podatke o oznaki vključiti v druge vire promocijskega gradiva. Podatke o označevanju je treba dodati povsod, kjer je navedena prodajna cena.

Predlog spremembe  6

Predlog direktive

Člen 3 – odstavek 5 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

5a. „spletna stran EU o označevanju pnevmatik“, ki jo upravlja Komisija, je osrednji spletni vir razlag in dodatnih informacij v zvezi z vsako od sestavin oznake in vključuje kalkulator za izračun prihranka goriva;

Obrazložitev

Cilj: vzpostavitev osrednjega vira informacij za jasno razlago sistema označevanja, koristi za potrošnike glede prihranka goriva in stroškov, pa tudi prispevka k zmanjšanju emisij CO2 in emisij hrupa.

Predlog spremembe  7

Predlog direktive

Člen 3 – odstavek 5 b (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

5b. „kalkulator za izračun prihranka goriva “ je orodje na spletni strani EU o označevanju pnevmatik ter na zloženkah in plakatih za prikaz možnega povprečnega prihranka goriva (v odstotkih, litrih in evrih) ter zmanjšanja emisij CO2 za pnevmatike C1, C2 in C3.

Obrazložitev

Da bi izboljšali ozaveščenost potrošnikov in njihovo zanimanje za oznake ter jim pokazali neposredne koristi glede porabe goriva in porabljenega denarja, pa tudi koristi za okolje.

Predlog spremembe  8

Predlog direktive

Člen 4 – točka 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(1) Dobavitelji zagotovijo, da imajo pnevmatike C1 in C2, ki jih dobavljajo distributerjem ali končnim uporabnikom, na platišču nalepko, na kateri je oznaka, ki označuje razred glede na izkoristek goriva v skladu z delom A Priloge I in izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa v skladu z delom C Priloge I; na oznakah za pnevmatike C1 se navede tudi razred glede na oprijem na mokri podlagi v skladu z delom B Priloge I.

(1) Dobavitelji zagotovijo, da so pnevmatike C1 in C2, ki jih dobavljajo na prodajna mesta, opremljene z oznako, prikazano na kakršen koli način ali z nalepko na platišču, ki označuje razred glede na izkoristek goriva in podatke o oprijemu na mokri podlagi in izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa v skladu z delom A, B in C Priloge I.

Obrazložitev

Predlagana sprememba besedila pojasnjuje podatke na prodajnih mestih in zagotavlja, da so za obveščanje potrošnikov uporabljena najbolj ustrezna in učinkovita sredstva; sklicevanje na „prodajno mesto“ je spremenjeno v skladu s členom 3(3).

Predlog spremembe  9

Predlog direktive

Člen 4 – odstavek 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(3) Dobavitelji v tehničnem promocijskem gradivu navedejo razred glede na izkoristek goriva, razred glede na oprijem na mokri podlagi in izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa v skladu s Prilogo I v vrstnem redu v skladu s Prilogo III.

(3) Dobavitelji v vsem tehničnem promocijskem gradivu navedejo razred glede na izkoristek goriva, razred glede na oprijem na mokri podlagi in izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa v skladu s Prilogo I v vrstnem redu v skladu s Prilogo III.

Obrazložitev

Jasnejša ubeseditev, da bi zagotovili, da so podatki o označevanju navedeni na vsem tehničnem promocijskem gradivu.

Predlog spremembe  10

Predlog direktive

Člen 4 – odstavek 4 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(4a) V vsem tehničnem promocijskem gradivu je jasno naveden naslov spletne strani EU o označevanju pnevmatik.

Obrazložitev

Da bi povečali ozaveščenost potrošnikov in njihovo razumevanje sistema, jih je treba usmeriti na spletno stran EU kot osrednji vir za vse razlage in dodatne informacije.

Predlog spremembe  11

Predlog direktive

Člen 5 – točka 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(1) Distributerji zagotovijo, da imajo pnevmatike na prodajnih mestih na vidnih mestih nalepke, s katerimi so jih opremili dobavitelji v skladu s členom 4(1).

(1) Distributerji zagotovijo, da so podatki o označevanju, s katerimi so jih opremili dobavitelji v skladu s členom 4(1) na vidnih mestih v neposredni bližini, dostopni na prodajnih mestih.

Obrazložitev

S predlogom spremembe je ubeseditev izboljšana, saj se na skladen način spodbuja uporaba podatkov o označevanju.

Predlog spremembe  12

Predlog direktive

Člen 6 – naslov

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Odgovornost dobaviteljev in distributerjev vozil

(Ne zadeva slovenske različice.)

 

 

Obrazložitev

(Ne zadeva slovenske različice.)

Predlog spremembe  13

Predlog direktive

Člen 8 – pododstavek -1 (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

Države članice zagotovijo, da pristojni organi vzpostavijo sistem rednih in naključnih pregledov prodajnih točk, da se zagotovi skladnost z zahtevami te direktive.

Obrazložitev

Zveze potrošnikov so v svojih raziskavah ugotovile, da nenehno prihaja do napačnega označevanja izdelkov in da nekatere informacije manjkajo. Države članice bi morale s kontrolami po naključnem izboru zagotoviti, da so izdelki pravilno označeni in da so ustrezne informacije na voljo na vsem tehničnem promocijskem gradivu, kot je določeno. Z označevanjem izmerjenih vrednosti na stranicah pnevmatik bi olajšali nadzor in uveljavljanje pravilnega izvajanja.

Predlog spremembe  14

Predlog direktive

Člen 8 – pododstavek 1 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

Za ocenjevanje in spodbujanje skladnosti se države članice, kjer je to ustrezno, prav tako sklicujejo na gradivo o vrsti odobritve pnevmatike in zadevno dodatno gradivo, ki ga mora zagotoviti dobavitelj.

Obrazložitev

Obstoječe uredbe že opredeljujejo, kako morajo države članice določiti porabo goriva, razred glede na oprijem na mokri podlagi in izmerjeno vrednost zunanjega kotalnega hrupa med homologacijskim preizkusom za nova vozila. Postopki, ki jih je določila EU, se uporabljajo, vanje pa se ne dvomi, da se prepreči vsako dodatno in nepotrebno testiranje in birokracija. Prav tako je treba zmanjšati in uskladiti preskuse pnevmatik. Da bi zmanjšali upravno breme za proizvajalce in znižali stroške preskušanja, je treba uporabljati enake preskusne metode, kot so metode, ki so opredeljene v homologacijskih predpisih za pnevmatike.

Predlog spremembe  15

Predlog direktive

Člen 14 – pododstavek 1 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

Komisija najkasneje 29. oktobra 2010 pripravi poročilo, ki mu priloži oceno učinka in po potrebi predloge Evropskemu parlamentu in Svetu za nadaljnjo revizijo te direktive in drugih ustreznih uredb v zvezi z razširitvijo sistema označevanja na obnovljene pnevmatike.

Predlog spremembe  16

Predlog direktive

Priloga I – del A – tabela – stolpca 1 in 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Razred C1

KKU v kg/t

Razred energetske učinkovitosti

KKU≤6,5

A

6,6≤KKU≤7,7

B

7,8≤KKU≤9,0

C

D

9,1≤KKU≤10,5

E

10,6≤KKU≤12,0

F

KKU≥12,1

G

Predlog spremembe

Razred C1

KKU v kg/t

Razred energetske učinkovitosti

KKU≤6,5

A

6,6≤KKU≤7,5

B

7,6≤KKU≤8,5

C

8,6≤KKU≤9,5

D

9,6≤KKU≤10,5

E

10,6≤KKU≤11,5

F

KKU≥11,6

G

Obrazložitev

Da bi izboljšali razumevanje sheme in prikazali jasno povezavo s prihrankom goriva, je ustrezen razmik za 1 kg/t, saj je tako mogoče jasno prikazati prihranek goriva za 1,5 % v višjem razredu, npr. da je prihranek goriva 7,5 % če se model razreda F zamenja z modelom razreda A.

Potrošniki bi lahko bili zbegani zaradi manjkajoče vrednosti v okencu D. Shema bi morala potekati bolj povezano, namesto da so okenca razdeljena v dve podskupini, zaradi česar je njena učinkovitost manjša.

Z zmanjšanjem razpona med razredi se ne bi zagotovile skladne spodbude za izboljšanje lastnosti na celem trgu (manj spodbud za dodatne izboljšave med razredi E, F in G).

Predlog spremembe  17

Predlog direktive

Priloga II – del A – tabela – stolpca 1 in 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Razred C2

KKU v kg/t

Razred energetske učinkovitosti

KKU≤5,5

A

5,6≤KKU≤6,7

B

6,8≤KKU≤8,0

C

D

8,1≤KKU≤9,2

E

9,3≤KKU≤10,5

F

KKU≥10,6

G

Predlog spremembe

Razred C2

KKU v kg/t

Razred energetske učinkovitosti

KKU≤5,5

A

5,6≤KKU≤6,5

B

6,6≤KKU≤7,5

C

7,6≤KKU≤8,5

D

8,6≤KKU≤9,5

E

9,6≤KKU≤10,5

F

KKU≥10,6

G

Obrazložitev

Da bi izboljšali razumevanje sheme in prikazali jasno povezavo s prihrankom goriva, je ustrezen razmik za 1 kg/t, saj je to mogoče povezati s prihrankom goriva v višjem razredu.

Potrošniki bi lahko bili zbegani zaradi manjkajoče vrednosti v okencu D. Shema bi morala potekati bolj povezano, namesto da so okenca razdeljena v dve podskupini, zaradi česar je njena učinkovitost manjša.

Predlog spremembe  18

Predlog direktive

Priloga I – del B – tabela – stolpca 1 in 2

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Razred C1

G

Razredi glede na oprijem na mokri podlagi

155≤G

A

140≤G≤154

B

125≤G≤139

C

D

110≤G≤124

E

G≤109

F

G

Predlog spremembe

Razred C1

G

Razredi glede na oprijem na mokri podlagi

155≤G

A

140≤G≤154

B

125≤G≤139

C

110≤G≤124

D

G≤109

E

F

G

Obrazložitev

Potrošniki bi lahko bili zbegani zaradi manjkajoče vrednosti v okencu D, kot je navedeno v predlogu. Shema mora biti pregledna in razumljiva, obenem pa bi morala potekati bolj povezano, namesto da so okenca razdeljena v dve podskupini, zaradi česar je učinkovitost manjša.

Predlog spremembe  19

Predlog direktive

Priloga III – odstavek 3

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

3. Dobavitelji morajo na svojih spletnih straneh objaviti tudi:

3. Dobavitelji morajo na svojih spletnih straneh objaviti tudi:

(i) razlago piktograma, natisnjenega na oznaki,

(i) povezavo do spletne strani EU o označevanju pnevmatik;

(ii) opozorilo, da so dejanski prihranki goriva in varnost v cestnem prometu v veliki meri odvisni od obnašanja voznikov, zlasti:

(ii) razlago piktogramov, natisnjenih na oznaki, ter kalkulator za izračun izkoristka goriva v skladu s spletno stranjo EU o označevanju pnevmatik;

 

(iii) opozorilo, da so dejanski prihranki goriva in varnost v cestnem prometu v veliki meri odvisni od ravnanja voznikov, zlasti:

ekološka vožnja lahko bistveno zmanjša porabo goriva,

ekološka vožnja lahko bistveno zmanjša porabo goriva,

za dosego boljšega oprijema na mokri podlagi in izkoristka goriva je treba redno preverjati tlak v pnevmatikah,

za dosego boljšega oprijema na mokri podlagi in izkoristka goriva je treba redno preverjati tlak v pnevmatikah,

vedno je treba upoštevati varnostno razdaljo.

vedno je treba upoštevati varnostno razdaljo.

(točka (ii) besedila Komisije prestavljena v točko (iii) predloga spremembe)

POSTOPEK

Naslov

Označevanje pnevmatik glede na energetsko učinkovitost

Referenčni dokumenti

KOM(2008)0779 – C6-0411/2008 – 2008/0221(COD)

Pristojni odbor

ITRE

Mnenje pripravil

       Datum razglasitve na zasedanju

ENVI

4.12.2008

 

 

 

Pripravljavec/-ka mnenja

       Datum imenovanja

Rebecca Harms

22.1.2009

 

 

Obravnava v odboru

9.2.2009

 

 

 

Datum sprejetja

16.3.2009

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

27

2

2

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Adamos Adamou, Georgs Andrejevs, Pilar Ayuso, Johannes Blokland, John Bowis, Frieda Brepoels, Martin Callanan, Dorette Corbey, Chris Davies, Mojca Drčar Murko, Jill Evans, Anne Ferreira, Elisabetta Gardini, Matthias Groote, Françoise Grossetête, Gyula Hegyi, Marie Anne Isler Béguin, Linda McAvan, Péter Olajos, Miroslav Ouzký, Dagmar Roth-Behrendt, Guido Sacconi, Carl Schlyter, Richard Seeber, María Sornosa Martínez, Thomas Ulmer, Anja Weisgerber

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Jutta Haug, Caroline Lucas, Alojz Peterle, Renate Sommer

POSTOPEK

Naslov

Označevanje pnevmatik glede na energetsko učinkovitost

Referenčni dokumenti

KOM(2008)0779 – C6-0411/2008 – 2008/0221(COD)

Datum predložitve EP

13.11.2008

Pristojni odbor

       Datum razglasitve na zasedanju

ITRE

4.12.2008

Odbori, zaprošeni za mnenje

       Datum razglasitve na zasedanju

ENVI

4.12.2008

IMCO

4.12.2008

TRAN

4.12.2008

 

Odbori, ki niso podali mnenja

       Datum sklepa

IMCO

1.12.2008

TRAN

8.12.2008

 

 

Poročevalec/-ka

       Datum imenovanja

Ivo Belet

17.12.2008

 

 

Obravnava v odboru

21.1.2009

17.2.2009

 

 

Datum sprejetja

31.3.2009

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

49

0

1

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Šarūnas Birutis, Jan Březina, Jorgo Chatzimarkakis, Giles Chichester, Dragoş Florin David, Pilar del Castillo Vera, Den Dover, Adam Gierek, Fiona Hall, David Hammerstein, Rebecca Harms, Erna Hennicot-Schoepges, Mary Honeyball, Ján Hudacký, Romana Jordan Cizelj, Werner Langen, Pia Elda Locatelli, Eugenijus Maldeikis, Eluned Morgan, Antonio Mussa, Angelika Niebler, Reino Paasilinna, Atanas Paparizov, Aldo Patriciello, Anni Podimata, Miloslav Ransdorf, Herbert Reul, Teresa Riera Madurell, Mechtild Rothe, Paul Rübig, Andres Tarand, Catherine Trautmann, Claude Turmes, Nikolaos Vakalis, Adina-Ioana Vălean, Alejo Vidal-Quadras

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Alexander Alvaro, Ivo Belet, Danutė Budreikaitė, Zdzisław Kazimierz Chmielewski, Neena Gill, Robert Goebbels, Edit Herczog, Gunnar Hökmark, Toine Manders, Bernhard Rapkay, Esko Seppänen, Silvia-Adriana Ţicău, Vladimir Uručev

Namestniki (člen 178(2)), navzoči pri končnem glasovanju

Victor Boştinaru

Datum predložitve

2.4.2009