RAPORT Ettepanek nimetada Eoin O’Shea kontrollikoja liikmeks

17.3.2010 - (C7‑0033/2010 – 2010/0812(NLE))

Eelarvekontrollikomisjon
Raportöör: Inés Ayala Sender
PR_NLE_art108

Menetlus : 2010/0812(NLE)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A7-0043/2010
Esitatud tekstid :
A7-0043/2010
Arutelud :
Vastuvõetud tekstid :

ETTEPANEK VÕTTA VASTU EUROOPA PARLAMENDI OTSUS

ettepaneku kohta nimetada Eoin O’Shea kontrollikoja liikmeks

(C7‑0033/2010 – 2010/0812(NLE))

(Nõuandemenetlus)

Euroopa Parlament,

–  võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 286 lõiget 2, mille alusel nõukogu konsulteeris Euroopa Parlamendiga (C7‑0033/2010);

–  võttes arvesse asjaolu, et eelarvekontrollikomisjon kuulas oma 15. märtsi 2010. aasta koosolekul ära nõukogu esitatud kontrollikoja liikme kandidaadi;

–  võttes arvesse kodukorra artiklit 108;

–  võttes arvesse eelarvekontrollikomisjoni raportit (A7-0043/2010),

A. arvestades, et Eoin O’Shea vastab Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 286 lõikes 1 sätestatud tingimustele,

1. toetab nõukogu ettepanekut nimetada Eoin O’Shea kontrollikoja liikmeks;

2. teeb presidendile ülesandeks edastada käesolev otsus nõukogule ning teavitamise eesmärgil kontrollikojale ning Euroopa Liidu muudele institutsioonidele ja liikmesriikide kontrolliasutustele.

LISA 1: Eoin O’Shea ELULOOKIRJELDUS

Kutsekvalifikatsioon

· Kutseline raamatupidaja, kutseorganisatsiooni Institute of Chartered Accountants in Ireland liige, 2000

· Kutseorganisatsiooni Irish Taxation Institute liige, 2005

· Kaubandusõiguse diplom, Law Society of Ireland, 2006

· Õigusteaduste diplom, Honorable Society of King`s Inns, 2008

· Vandeadvokaadi (barrister) kraad, Honorable Society of King`s Inns, 2009 (kiitusega)

· Diplom kaubandusvaidluste alal, Law Society of Ireland, 2009 (kiitusega)

Karjäär

Ettevõtte Ground Marketing Group juhatuse esimees alates 2000

Asutas 2000. aastal strateegilise turundusreklaami ettevõtte Ground Marketing Group. Ettevõte osutab strateegilise turundusreklaami nõustamisteenust riiklikele ja rahvusvahelistele suurklientidele. 2009. aasta detsembris sai Ground Marketing Group rahvusvahelise reklaamiagentuuri Havas Plc osaks ning tegutseb praegu nime all Ground 4D Ireland.

Kutseorganisatsiooni Institute of Directors in Ireland tegevjuht 2006–2008

Esindas ettevõtete direktorite huve Iirimaal. Koostas poliitikadokumente ja seisukohti äriühinguõiguse, konkurentsiõiguse ja maksunduse valdkonnas. Nõustas organisatsiooni liikmeid kaubandus- ja äriasjades. Suhtles ODCE, CRO, ettevõtlus-, kaubandus- ja tööhõiveministeeriumiga ning rahandusministeeriumiga direktoreid puudutavates küsimustes. Iiri äriregistri (Companies Registration Office) nõuandekomisjoni ja õppeasutuse UCD IoD Centre for Corporate Governance juhtkomitee liige. Pidas õppeasutuses UCD Centre for Corporate Governance loenguid tegevülesanneteta direktorite teemal.

Juhtimiskonsultant, Deloitte & Touche 1997–2000

Muu teave

Kutseorganisatsioon Institute of Chartered Accountants in Ireland - nõukogu liige 2005–2008, Members in Business esimees 2006–2008 ja eetikakomisjoni liige 2005–2006.

Garda auditikomisjon - nimetati justiitsministri poolt 2008. aasta oktoobris An Garda Siochána auditikomisjoni liikmeks ning 2009. aasta oktoobris nimetati uuesti ametisse kolmeks aastaks. Auditikomisjoni ülesanne on nõustada Garda juhti (Garda Commissioner) tema kontrolli alla kuuluvate riigi ressursside kasutamisel.

Comhaltas Ceoltoiri Eireann - nimetati 2009. aasta jaanuaris kunsti-, spordi- ja turismiministeeriumi ning kohalike ja maaelu asjade ning iirikeelse piirkonna ministeeriumi poolt kontrollima riigi kulutusi summas u 20 miljonit eurot Iiri traditsioonilist muusikat edendava riikliku vabaühenduse Comhaltas Ceoltoiri Eireann arenguprogrammile. Esitas aruande 2009. aasta juulis ja see avaldati 2009. aasta septembris.

St Andrews’ kokkuleppes ettenähtud vahehindamine - nimetati 2007. aasta novembris St Andrews’ kokkuleppe kohaselt ekspertnõustajaks, kes hindab nn suure reede kokkuleppe alusel asutatud Põhja- ja Lõuna-Iirimaa organite tõhusust ja mõju. Nimetati ametisse Iiri valitsuse poolt koostöös Põhja-Iirimaa valitsuse ja Põhja-Lõuna Ministrite Nõukoguga. Põhja-Lõuna Ministrite Nõukogu kiitis vahearuande 2009. aasta veebruari täiskogul heaks.

Heategevusühing Chartered Accountants Benevolent Association - nimetati 2009. aastal selle heategevusühingu juhiks. Ühing abistab rahalistesse raskustesse sattunud kutseala esindajaid.

Kutseorganisatsioon Institute of Management Consultants in Ireland - kutseorganisatsiooni president 2005–2006, asepresident 2003–2005 ja laekur 2003–2005.

Isikuandmed - Eoin O’Shea on 33-aastane, abielus ja elab Dublinis. Ta on pärit Westmeathi maakonnast Athlone’i linnast.

LISA 2: Eoin O’Shea VASTUSED KÜSIMUSTIKULE

Ametialased kogemused

1. Palun tutvustage oma ametialaste kogemuste olulisemaid aspekte riigirahanduse, juhtimise või juhtimisauditi alal.

Olen 2000. aastast Institute of Chartered Accountants in Ireland liige. Aastatel 2005-2008 olin selle nõukogu, Iirimaa kutseliste raamatupidajate kõrgeima juhtorgani, liige. Selles ametis olin kutseorganisatsiooni eetikakomisjoni liige (2005-2006) ja komisjoni Members in Business esimees (2006-2008). 2009. aastal nimetati mind finantsraskustes raamatupidamise kutseala esindajaid abistava heategevusühingu Chartered Accountants' Benevolent Associationi juhiks.

Olen 2005. aastast kutseorganisatsiooni Irish Taxation Institute’i liige ning mul on Law Society of Irelandi kaubandusõiguse diplom (2006) ja diplom kaubandusvaidluste alal (2009).

Aastatel 1996-2000, kui töötasin raamatupidaja ja juhtimiskonsultandina, korraldasin üldjuhtimise ja finantskontrolle ministeeriumides, riigiasutustes ja suurtes äriühingutes. Kontrollid hõlmasid nende organisatsioonide finantssüsteemide ja töötajate värbamise revideerimist ning aruannete koostamist, mis sisaldasid soovitusi finantssüsteemi parandamise kohta. 2005. aastal valisid Iirimaa juhtimiskonsultatsiooni kutseala esindajad mind Institute of Management Consultants in Ireland (IMCI) presidendiks, enne mida olin olnud kolm aastat selle organisatsiooni laekur. Sellel ajal korraldasin organisatsioonide IMCI ja Institute of Business Advisors ühinemise, mis koondas ärinõustamise kutseala mõlemad valdkonnad Iirimaal.

2000. aastal olin suurtele Iiri ja rahvusvahelistele kaubamärkidele turundusnõuannet ja -abi pakkuva ettevõtte Ground Marketing Group kaasasutaja. Ettevõte aitab klientidel paremini suhelda oma klientidega, et luua pikaajalised lojaalsed ärisuhted. Olin selle ettevõtte tegevdirektor 2006. aastani, kui minust sai tegevülesanneteta esimees. Ettevõte saavutas märkimisväärset edu ja võitis palju kutseala auhindu, sealhulgas riikliku Grand Prix’ ja European Promotional Marketing Associationi auhinna. 2009. aastal sai ettevõttest rahvusvahelise reklaamiagentuuri Havas Plc osa ning tegutseb praegu nime all Ground 4D Ireland. Olen loobunud kõigist ametikohtadest selles ettevõttes.

Aastatel 2006-2008 töötasin Iirimaa ärijuhtide ühiseid huve esindava kutseorganisatsiooni Institute of Directors in Ireland tegevjuhina. Tegevjuhi ametis suhtlesin ministeeriumidega äriühinguõiguse, maksunduse, konkurentsiõiguse ja ettevõtete üldjuhtimise teemal. Töötasin äriregistri (Companies Registration Office) nõuandekomisjonis ja University College Dublini õppeasutuse Centre for Corporate Governance’i juhtkomitees, mis on pühendunud ettevõtete kõrgetasemelise üldjuhtimise edendamisele.

2008. aastal nimetas justiitsminister mind An Garda Siochana (Iirimaa politseiteenistuste) auditikomisjoni liikmeks ning 2009. aastal nimetati mind taas selle liikmeks. Vastutasin koos nelja kolleegiga sisekontrolliosakonna tegevuse kontrollimise, riskiregistri asutamise, korraldatud auditite aruannete ja auditite põhjal tekkinud soovituste tegemise eest ning An Garda Siochana (Iiri politseiteenistuste) juhile aruannete esitamise ja nõustamise eest tema kontrollitavate riigi ressursside juhtimisel.

Iiri valitsus määras mind korraldama kahte olulist, kõrgetasemelist riigi rahakasutuse kontrolli.

1999. aastal moodustasid Iiri ja Briti valitsus kuus Põhja-Lõuna täitevorganit. Nendel Põhja-Lõuna täitevorganitel on piiriülesed kohustused turismi, kaubanduse ja tervise edendamise, keele arendamise, ELi vahendite kasutamise, veeteede ja teatavate kalamajandusettevõtete vallas. Nendel organitel on riigiülene staatus ning nad on aruandekohustuslikud Põhja-Lõuna Ministrite Nõukogu ees, mille koosseisu kuuluvad Põhja-Iirimaa valitsuse ja Iiri valitsuse ministrid. Lisakokkuleppes, mis allkirjastati 2006. aastal Šotimaal St Andrews (St Andrews’ kokkulepe), leidsid pooled, et iga täitevorgani tõhusust ja tulemuslikkust tuleb põhjalikult hinnata ning lisaks uurida, kas selliseid organeid on veel lisaks vaja. Iiri valitsus määras mind ametisse 2007. aastal eksperdina auditirühma juurde, kelle ülesanne oli seesugune hindamine korraldada. Olemasolevate organite tõhususe ja tulemuslikkuse kontrollimine lõpetati 2008. aastal ning see märgiti ära Põhja-Lõuna Ministrite Nõukogu koosolekul 2009. aasta jaanuaris.

Aastatel 2008-2009 panid kaks Iiri ministeeriumi mulle ülesandeks kontrollida, kui tõhusalt on kasutatud riigi rahalist toetust vabaühendusele Comhaltas Ceoltoiri Eireann, mis edendab Iiri traditsioonilist muusikat, tantsu ja keelt. Märkimisväärselt suure kapitali ja jooksvate kuludega Comhaltasi arenguprogrammi pearahastaja oli riik. Finantskontrolli, kulutuste suuruse ja finantstulemuste kohta koostatud aruandesse lisati märkus organisatsioonis esineva suure probleemi kohta ning pakuti välja lahendus. Minu aruannet esitleti ja see avaldati 2009. aastal; pakutud lahendus võeti vastu ning seda rakendatakse praegu.

Sain 2009. aastal vandeadvokaadiks (Iiri juristiks-advokaadiks) ning olen siiani praktiseerinud äriühingu maksejõuetuse, äriühinguõiguse, äriühingu vaidluste lahendamise ja maksustamise alal.

Õpin praegu (2010) Law Society of Irelandi maksejõuetuse ja äriühingu ümberkorraldamise diplomi omandamiseks, et saada Association of Certified Fraud Examinersi liikmeks.

2. Millised on kolm kõige olulisemat otsust, mille tegemisel olete oma erialase karjääri jooksul osalenud?

Oma karjääri jooksul on mul olnud võimalus osaleda järgmiste oluliste otsuste tegemisel.

St Andrews auditirühm

St Andrews’ kokkulepe (millele on viidatud eespool 1. küsimuses) sõlmiti 2006. aastal ning selle alusel taastati Põhja-Iirimaal valitsuse (koosneb ministritest) ja assamblee (koosneb otse valitud liikmetest, kelle hulgast valitakse valitsus) võimu jagamine. Kokkulepe nägi muu hulgas ette, et moodustatakse auditirühm, mille ülesandeks on kontrollida seitse aastat varem asutatud Põhja-Lõuna täitevorganite (millele viidatakse eespool 1. küsimuses) tegevuse tõhusust ja tulemuslikkust. Iiri valitsus määras mind 2007. aastal neljaliikmelise meeskonna koosseisu, kuhu kuulusid eri poliitilise taustaga inimesed ning mille ülesandeks oli korraldada nimetatud organite tõhususe ja tulemuslikkuse sõltumatu ja erapooletu kontrollimine. Pärast rühma põhjalikku tööd, mis hõlmas avalikke kohtumisi, juhtkonna kohtumisi ja dokumentide läbivaatamist, märkis Põhja-Lõuna Ministrite Nõukogu (nõukogu, millesse kuuluvad Iiri valitsuse ja Põhja-Iirimaa valitsuse ministrid) 2009. aasta jaanuaris ära meie tõhususe ja tulemuslikkuse aruande.

Management Consulting Bodies in Ireland ühinemine

Aastatel 2005-2006, kui olin Institute of Management Consultants in Ireland (IMCI) president, tehti mulle ülesandeks valmistada ette ühinemiskokkulepe teise kutseorganisatsiooniga, milleks oli Institute of Business Advisors, ning see kokkulepe ellu rakendada. Ühinemise põhjenduseks oli soov saavutada kriitiline mass ning ühendada organisatsioonilised ja finantsressursid. Ühinemine toimus minu ametiajal. Ühinenud kutseorganisatsiooni tuntakse nime all Institute of Management Consultants and Advisors (IMCA).

Ground Marketing Groupi müük

2009. aastal osales Ground Marketing Group (Ground) – ettevõte, mille aktsionär ja juhatuse esimees ma olin – olulises finantstehingus suure rahvusvahelise reklaamiagentuuriga Havas Plc. Mina ja minu kolleegid asutasime ettevõtte Ground 2000. aastal. Ettevõttest sai Iirimaa juhtivaid turundusagentuure. Kokkuleppe valimine, sõlmimine ja väljatöötamine oli minu karjääris oluline sündmus.

Sõltumatus

3. Asutamisleping sätestab, et kontrollikoja liikmed peavad olema oma kohustuste täitmisel „täiesti sõltumatud”. Kuidas kavatsete seda tingimust tulevaste kohustuste täitmisel täita?

Täidan täpselt asutamislepingu sätteid ja liikmete käitumiskoodeksit, mis muuhulgas sisaldab erisätteid sõltumatuse ja erapooletuse kohta. Palun tutvuge ka minu vastustega küsimustele 4-7.

4. Kas olete eelnevate juhtimisülesannete täitmisel läbinud heakiidumenetluse, juhul kui sellist menetlust kohaldati?

Olen tagasi astunud kõigilt äriühingu direktori ametikohtadelt ja An Garda Siochana (Iirimaa politseiteenistuste) auditikomisjoni liikme kohalt. Olen teavitanud Iiri valitsust, et ei saa edaspidi osaleda St Andrews’ auditirühma töös.

5. Kas Teil on äri- või finantshuvisid või muid kohustusi, mis võivad sattuda vastuollu Teie tulevase tööga? Kas olete valmis avaldama kontrollikoja presidendile kõik oma majanduslikud huvid ja muud kohustused ning need avalikustama? Kui olete hetkel seotud mõne kohtumenetlusega, andke palun selle kohta lähemat teavet.

Mul ei ole ühtegi äri- ega finantshuvi ega muid kohustusi, mis võiksid sattuda vastuollu Euroopa kontrollikoja liikme tööülesannetega.

Olen valmis avaldama oma finantshuvid ja muud kohustused kontrollikoja presidendile ning need avaldama, kui seda nõutakse kõigilt kontrollikoja liikmetelt. Tean liikmete käitumiskoodeksit selles küsimuses ja täidan koodeksit täielikult.

Ma ei ole seotud ühegi kohtumenetlusega.

6. Kas olete valmis astuma pärast kontrollikoja liikmeks nimetamist tagasi kõikidelt valitavatelt ametikohtadelt ja loobuma igasugusest aktiivsest tegevusest vastutaval ametikohal poliitilises erakonnas?

Ma ei ole ametis ühelgi valitaval ametikohal ega aktiivselt tegev üheski poliitilises erakonnas.

7. Kuidas toimiksite tõsise eeskirjade rikkumise või koguni pettuse ja/või korruptsioonijuhtumi korral, millesse on segatud osapooled Teie päritoluriigist?

Toimiksin nende juhtumite korral, millesse on segatud osapooled Iirimaalt, samal viisil, nagu ma talitaksin juhtumite korral, millesse on segatud mis tahes muud ELi riigid. Kõigepealt teataksin oma leidudest kontrollikoja presidendile. Kontrollikoja auditi käsiraamatus sisalduvad täpsed menetlused selle kohta, kuidas talitada olukorras, kui auditi käigus tekib kahtlus raske eeskirjade rikkumise või pettuse ja/või korruptsiooni esinemise kohta, ning neid menetlusi tuleb järgida. Asjaomane riik ei saa mind mõjutada selle juhtumi lahendamisel. Põhimõtteliselt teatatakse pettusekahtluse avastamisest OLAFit kooskõlas kontrollikoja selgete juhistega. Seejärel korraldab OLAF põhjaliku uurimise, kui selleks on piisavalt tõendeid. Kui see ei avalda negatiivset mõju OLAFi tööle, siis võib jätkata auditeerimist tavakorras. Kui peaks tekkima küsimuses kirjeldatud olukord, paluksin presidendil kaaluda võimalust, et mõni teine liige määrataks auditit üle võtma, samas tagades auditi käsiraamatu menetlustest kinnipidamise.

Kohustuste täitmine

8. Millised peaksid olema usaldusväärse finantsjuhtimise kultuuri põhijooned kõikides avaliku sektori asutustes?

Avaliku sektori organisatsiooni esimene oluline kohustus maksumaksjate ees on aruandekohustus ja läbipaistvus. Maksumaksjatele tulemuslikkuse (st usaldusväärse finantsjuhtimise) tagamiseks on oluline, et organisatsioonis on täidetud järgmised tingimused:

· eesmärk, tulevikuplaan, väärtused ja strateegia on määratletud selgelt;

· kohustused on jaotatud täpselt;

· menetlused on määratletud täpselt;

· sisekontrollisüsteem on tunnustatud ja tõhus;

· töötajad on motiveeritud, oskuslikud ja teadlikud;

· organisatsiooni sees ja sidusrühmadega toimub tõhus suhtlus;

· on olemas valmisolek muutusteks ja arenguks.

Olen näinud, et kõik need tingimused on Euroopa Kontrollikojas täidetud.

9. Asutamislepingu kohaselt aitab kontrollikoda parlamendil täita selle volitusi eelarve täitmise kontrollimisel. Kuidas kirjeldaksite oma tööd seoses aruandlusega Euroopa Parlamendile ja eelkõige selle eelarvekontrollikomisjonile?

Kontrollikoja ülesanne on aidata Euroopa Parlamenti ja anda aru töö tulemuste kohta. Kui Euroopa Parlament toetab minu nimetamist, kavatsen aidata kontrollikojal seda ülesannet täita maksimaalselt,

· osaledes täielikult kontrollikoja töös, mis hõlmab aasta- ja eriaruannete ning arvamuste koostamist ja nendest eelarvekontrollikomisjoni teavitamist;

· hoides eelarvekontrollikomisjoni minu vastutada olevate audititega kursis;

· olles kättesaadav komisjoni liikmetele, et vastata küsimustele, anda teavet ja kuulata ära probleemid, mida liikmed võivad soovida tõstatada.

10. Milline võiks olla Teie arvates tulemusauditi lisandväärtus ja kuidas tuleks selle tulemused juhtimisse kaasata?

Tulemusaudit hindab seda, kui tõhusalt ja mõjusalt on raha kulutatud, kas kavandatud aja jooksul on saavutatud eesmärk, milleks kulutus tehti, ning kas kulutusi on tehtud nii vähe kui võimalik. Tulemusaudit erineb finants- ja vastavusauditist, mille tähelepanu keskmes on see, kas asjaomastest õigusaktidest on kinni peetud või mitte. Tulemusauditi peamine eesmärk on hinnata tulemuslikkust.

Tulemusauditite käigus selgitatakse välja valdkonnad, mida on võimalik parandada nii, et mõistlikul kulutusel oleks soovitud mõju. See on nende auditite lisandväärtus. Aastate jooksul on kontrollikoja eriaruanded Euroopa Parlamendi toetusel aidanud komisjonil parandada oma süsteeme ja menetlusi. Selle heaks näiteks on 2008. aasta eriaruanne tehnilise abi mõjususe kohta suutlikkuse arendamise kontekstis (Special Report on Technical Assistance in the Context of Capacity Development). Pidades silmas kontrollikoja auditit ja Euroopa Parlamendi tõstatatud probleeme, koostas komisjon (Europe Aid) üksikasjaliku strateegia, et parandada aruandes esiletoodud puudusi. Kontrollikoda peab teatud ajal kontrollima selle aruande mõju järgmise auditiga, et näha, kas ka tegelikkuses on märgata paranemist arengumaadele antava tehnilise abi andmise vallas. Auditite järelkontroll on oluline lisandväärtuse tagamisel.

Tegeliku lisandväärtuse saamiseks peavad tulemusauditid olema asjakohased ja õigeaegsed. Selleks on vaja, et audiitori ja auditeeritava vahel toimuks avameelne ja aus dialoog. Tõhusa koostöö saavutamiseks peab auditeeritav teadma täpselt, mida auditeeritakse ja milleks seda tehakse. Samas võib audiitor saada kasu auditeeritava erialastest teadmistest ja ka sellest, mida auditeeritav teab auditeeritava valdkonna nõrkadest kohtadest või puudustest. Seetõttu rakendab kontrollikoda juba palju aastaid oma auditeeritavate suhtes läbipaistvuse põhimõtet. Viimaste aastate eriaruannete kvaliteedi järgi otsustades on see strateegia osutunud tõhusaks.

11. Kuidas saaks parandada kontrollikoja, liikmesriikide kontrolliasutuste ja Euroopa Parlamendi (eelarvekontrollikomisjoni) vahelist koostööd ELi eelarve auditeerimisel?

Kontrollikoja ja eelarvekontrollikomisjoni vahel toimub pidev koostöö, kusjuures kontrollikoda teavitab komisjoni korrapäraselt kavandatud tööprogrammidest ja auditite tulemustest. Peale selle võtab kontrollikoda tulevaste auditite kavandamisel arvesse komisjoni seisukohti, eelkõige selle aruandeid ja resolutsioone. Koostöö tõhususe maksimeerimiseks on siiski oluline, et komisjoni ja kontrollikoja liikmete vahel peetaks avameelset ja ausat dialoogi. Sellele olen täielikult pühendunud.

Samuti teevad järjepidevalt koostööd kontrollikoda ja riiklikud auditeerimisasutused kontrollikoja presidentide kontaktkomitee ja riiklike auditeerimisasutuste presidentide vahendusel. Praktilisel kaalutlusel antakse auditeerimisasutustele muuhulgas teada kontrollikoja tööprogramm ja teatatakse ette igast auditist, samas kutsudes neid auditis osalema, kui nad seda soovivad. Kontaktkomiteed aitab kõigi asjaomaste asutuste kontaktametnike komitee. Kontrollikojal ja riiklikel auditeerimisasutustel on selged rollid ning nad on sõltumatud, kuid on oluline panna alus tihedamale koostööle, samas austades üksteise sõltumatust. Tean, et kontaktkomitee töörühma tasemel töötatakse ELi ühtsete auditeerimisstandardite ja võrreldavate auditeerimiskriteeriumide nimel. Selle kontrollikoja juhitava töörühma eesmärgiks on välja töötada ühtsed auditeerimisstandardid ja võrreldavad auditeerimiskriteeriumid, mis põhinevad ELi jaoks kohandatud rahvusvaheliselt tunnustatud auditeerimisstandarditel. Kui ühtseid standardeid ja kriteeriume rakendatakse ELi vahenditega seonduval auditeerimisel nii liikmesriikide kui ka ELi tasandil, siis on kontrollikojal võimalik oma auditite korraldamisel teha veel tihedamat koostööd riiklike auditeerimisasutustega. Kontrollikoda käivitas hiljuti katseprojekti DASi koordineeritud auditi tegemiseks kolme riikliku auditeerimisasutusega ning selle tulemused on eriti kasulikud, et välja selgitada, kuidas muuta koostööd riiklike auditeerimisasutuste ja kontrollikoja vahel veelgi tõhusamaks.

Kontrollikoda suhtleb samuti paljude auditeerimisasutuste ja -organisatsioonidega väljaspool Euroopa Liitu. Eelkõige osaleb kontrollikoda Kõrgemate Kontrolliasutuste Rahvusvahelise Organisatsiooni (International Organization of Supreme Audit Institutions - INTOSAI) tegemistes, kuid ka sellega samaväärse Euroopa organisatsiooni EUROSAI töös, mille kontrollikoda aitas asutada, ning osaleb nende töörühmades.

Liikmesriikide kinnitavad avaldused on kasulikud kontrollikoja auditi korraldamisel, kuid need ei saa auditit asendada, sest välisaudiitori jaoks on need pigem juhtkonna kinnitus. Sellegipoolest annavad need tunnistust asjaolust, et liikmesriigid vastutavad nende kaudu suunatud ELi vahendite kaitsmise ja asjakohase kasutamise eest. Et liikmesriikide iga-aastased kinnitavad avaldused oleksid tõesti kasulikud ja mõjusad, peab komisjon püüdlema selle poole, et nende suhtes rakendataks ühtseid standardeid ja kontrollimeetmeid. Samuti on vaja edasi ühtlustada (auditite) aastakokkuvõtteid, mis võiksid olla väga kasulikud relvad komisjoni sisekontrolli relvistus. Finantsmääruse tulevane läbivaatamine on võimalus tagada, et liikmesriikide kinnitavatel avaldustel ja aastakokkuvõtetel oleks maksimaalne mõju komisjoni sisekontrollisüsteemis.

Kontrollikoja ja riiklike auditeerimisasutuste vahel on avatud ja jätkuv dialoog ning, nagu eespool kirjeldatud, võetakse samme ELi vahenditega seotud auditeerimisel rakendatavate auditeerimistavade ja -menetluste ühtlustamiseks. Ka kontrollikoja ja eelarvekontrollikomisjoni vahel jätkub avameelne dialoog. Nagu eespool märgitud, võtab kontrollikoda auditite kohta otsuse tegemisel arvesse komisjoni tõstatatud probleeme. Kontrollikoda hoiab ka komisjoni oma töö tulemustega kursis.

Viljakaks koostööks vajalikud raamistikud on juba olemas. Edu tagab kõikide poolte hea tahe ja iga poole panus. Komisjon võib olla kindel minu heas tahtes ja soovis anda oma panus selles vallas.

Muud küsimused

12. Kas võtate oma kandidatuuri tagasi, kui parlament ei poolda Teie nimetamist kontrollikoja liikmeks?

Selleks et kontrollikoda saaks täita tõhusalt oma ülesandeid ELi kodanike huvides, peab see olema kindel oma valitud esindajates Euroopa Parlamendis. Kui kas või ühel kontrollikoja liikmel ei ole seda kindlust, siis nõrgestab see kogu organisatsiooni. Kuna ma usun kindlalt kontrollikoja rolli Euroopa Liidu demokraatlike väärtuste toetamisel, oleks mul raske olla osaline milleski, mis nõrgestaks kontrollikoja mõju. Seega, juhul kui Euroopa Parlament ei toeta minu kandidatuuri, palun ma Taoiseach’il (peaministril) minu nimetamine ümber otsustada.

25. veebruar 2010

PARLAMENDIKOMISJONIS TOIMUNUD LÕPPHÄÄLETUSE TULEMUS

Vastuvõtmise kuupäev

16.3.2010

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

21

0

3

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Marta Andreasen, Jean-Pierre Audy, Inés Ayala Sender, Zigmantas Balčytis, Jorgo Chatzimarkakis, Andrea Cozzolino, Luigi de Magistris, Tamás Deutsch, Martin Ehrenhauser, Jens Geier, Ingeborg Gräßle, Ville Itälä, Cătălin Sorin Ivan, Elisabeth Köstinger, Bogusław Liberadzki, Monica Luisa Macovei, Jan Olbrycht, Georgios Stavrakakis, Søren Bo Søndergaard

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Christofer Fjellner, Edit Herczog, Monika Hohlmeier, Sidonia Elżbieta Jędrzejewska, Markus Pieper