SPRÁVA o návrhu na vymenovanie Gijsa M. de Vriesa za člena Dvora audítorov

29.9.2010 - (C7‑0191/2010 – 2010/0819(NLE))

Výbor pre kontrolu rozpočtu
Spravodajkyňa: Inés Ayala Sender

Postup : 2010/0819(NLE)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
A7-0255/2010
Predkladané texty :
A7-0255/2010
Rozpravy :
Prijaté texty :

NÁVRH ROZHODNUTIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

o návrhu na vymenovanie Gijsa M. de Vriesa za člena Dvora audítorov

(C7‑0191/2010 – 2010/0819(NLE))

(Konzultácia)

Európsky parlament,

–   so zreteľom na článok 286 ods. 2 Zmluvy o fungovaní EÚ, v súlade s ktorým Rada konzultovala s Európskym parlamentom (C7‑0191/2010),

–   keďže Výbor pre kontrolu rozpočtu na svojej schôdzi, ktorá sa konala 27. septembra 2010, vypočul kandidáta Rady na člena Dvora audítorov,

–   so zreteľom na článok 108 rokovacieho poriadku,

–   so zreteľom na správu Výboru pre kontrolu rozpočtu (A7‑0255/2010),

A. keďže Gijs M. de Vries spĺňa podmienky stanovené v článku 286 ods. 1 Zmluvy o fungovaní EÚ,

1.  súhlasí s návrhom Rady vymenovať Gijsa M. de Vriesa za člena Dvora audítorov;

2.  poveruje svojho predsedu, aby postúpil toto rozhodnutie Rade a pre informáciu Dvoru audítorov, ako aj ostatným inštitúciám Európskej únie a kontrolným orgánom členských štátov.

PRÍLOHA 1: ŽIVOTOPIS Gijsa M. de Vriesa

Meno:                  Gijs M. de Vries

Narodený:           22. februára 1956

Štátna príslušnosť: holandská

Vzdelanie:            Absolvent práva / politických vied, Univerzita v Leidene, 1981

  Postgraduálna letná škola, Európsky univerzitný inštitút, Florencia, 1981

  Georgetownský seminár o vedení, Fakulta diplomatických služieb,    Univerzita v Georgetowne, Washington DC, 1993

Profesijná dráha

2008 po súčasnosť:     Člen kolégia Holandského dvora audítorov

2007 – 2008:       Vysoko postavený člen, Holandský inštitút medzinárodných vzťahov (Clingendael)

2004 – 2007:       Koordinátor Európskej únie pre boj proti terorizmu

2004:                   veľvyslanec s osobitným poslaním

2002 – 2003:       Zástupca holandskej vlády v Konvente o budúcnosti Európskej únie (Európsky konvent)

2002:                   Člen druhej komory

1998 – 2002:       Štátny tajomník pre vnútorné veci a vzťahy kráľovstva

1994 – 1998:       Predseda Liberálnej a demokratickej skupiny v Európskom parlamente

1984 –1998:        Poslanec Európskeho parlamentu

1981 – 1984:       Prednášajúci, Katedra politických vied, Právnická fakulta, Univerzita v Leidene

PRÍLOHA 2: ODPOVEDE Gijsa M. de Vriesa NA DOTAZNÍK

Odborná prax

1. Vymenujte, prosím, hlavné aspekty vašej odbornej praxe v oblasti verejných financií, riadenia alebo auditu riadenia.

Kolégium Holandského dvora audítorov sa skladá z troch členov, ktorí pracujú v súlade so zásadou spoločnej zodpovednosti. Členovia kolégia spoločne rozhodujú o všetkých auditoch, ktoré táto inštitúcia vykonáva, Každý člen kolégia však pôsobí ako spravodajca pre časť činností dvora audítorov. V rámci kolégia som zodpovedný za prípravu každoročných finančných auditov a auditov zhody ministerstiev obrany; hospodárskych vecí; zdravotníctva, sociálnej starostlivosti a športu; vnútra a vzťahov v rámci kráľovstva; bytovej výstavby, územného plánovania a životného prostredia. Mám tiež na starosti prípravu auditov výkonnosti v týchto oblastiach. Tie zahŕňali realizáciu systému EÚ na obchodovanie s emisiami CO2 v Holandsku, reguláciu taríf prevádzkovateľov energetických sietí, politiku elektronického zdravotníctva, podávanie správ parlamentu o finančných aspektoch politík EÚ a dohľad holandskej centrálnej banky nad stabilitou finančných trhov.

V Holandsku mnoho dôležitých štatutárnych úloh vykonávajú inštitúcie, ktoré sú nezávislé od vlády. Tieto inštitúcie majú verejnú úlohu, ale nie sú súčasťou ústrednej vlády. Pri poslednom sčítaní sa ich spoločný ročný rozpočet zhruba rovnal rozpočtu ústrednej vlády. Riadil som program Holandského účtovného dvora pre výskum a publikácie s ohľadom na tieto subjekty so štatutárnymi úlohami. Naše audity sa tiež zaoberajú spôsobom, akým ministri plnia svoje kontrolné úlohy, pokiaľ ide o verejné orgány patriace do oblasti, za ktorú zodpovedajú. Skúsenosti získané z týchto auditov si vzájomne odovzdávame, aby sme pomohli zlepšovať verejnú správu.

Mandát Holandského dvora audítorov zahŕňa kontrolu fondov EÚ prúdiacich do Holandska. Dvor vydáva každoročnú správu o smeroch EÚ, ktorá poskytuje analýzu riadenia a kontroly fondov EÚ v Holandsku. Správa tiež posudzuje vývoj v EÚ a situáciu v ostatných členských štátoch. Cieľom uvedenej správy, za ktorú som zodpovedný, je zlepšiť finančné riadenie fondov EÚ v Holandsku a v Európskej únii.

Na žiadosť dvora vydáva holandská vláda od roku 2006 každoročné vyhlásenie o riadení a využívaní fondov EÚ v Holandsku. Vyhlásenie podpisuje v mene vlády minister financií, ktorý ho predkladá parlamentu. Účelom vyhlásenia je zlepšiť zodpovednosť za fondy, ktorými Holandsko prispieva do EÚ a ktoré z nej dostáva, a ich kontrolu. Holandský dvor audítorov poskytuje k národnému vyhláseniu stanovisko a informuje o ňom obe komory parlamentu. Stanoviská dvora k národným vyhláseniam za roky 2008 a 2009 boli vypracované pod mojím vedením.

Jedným z mojich cieľov je podporovať spoluprácu medzi Holandským dvorom audítorov a inými najvyššími kontrolnými orgánmi. V rámci kontaktného výboru najvyšších kontrolných orgánov EÚ a Európskeho dvora audítorov sa Holandský dvor audítorov v súčasnosti zapojil do spoločného auditu nákladov na kontrolu štrukturálnych fondov EÚ. Mojím osobitným cieľom je presadzovať cezhraničné audity výkonnosti v oblasti životného prostredia. Holandský dvor audítorov predložil v rámci kontaktného výboru návrh na cezhraničný audit presadzovania nariadenia EÚ o preprave odpadu. V septembri 2010 Holandsko usporiada výročnú schôdzu pracovnej skupiny EUROSAI pre životné prostredie. V novembri 2010 vystúpim na konferencii INTOSAI v Južnej Afrike s prejavom na tému medzinárodné audity v oblasti životného prostredia. Program auditov Holandského dvora audítorov na roky 2010 – 2015 týkajúci sa EÚ zahŕňa audit realizácie programu Natura 2000 v Holandsku.

Holandský dvor audítorov začal pod mojím vedením trojročný program na pomoc arménskemu kontrolnému úradu v jeho snahách prispôsobiť sa medzinárodným audítorským štandardom, zvýšiť verejnú zodpovednosť a zlepšiť riadenie verejných financií a transparentnosť v arménskej vláde. Jednou z priorít tohto programu je zabezpečiť budovanie kapacít v oblasti auditov výkonnosti. Pod mojím vedením sa Holandský dvor audítorov zúčastnil aj na medzinárodnom partnerskom hodnotení Úradu generálneho audítora v Kanade. Konečné výsledky boli začiatkom tohto roka predložené kanadskému parlamentu.

V roku 2002 som bol ako poslanec holandského parlamentu členom parlamentného výboru pre vyšetrovanie podvodov v holandskom stavebnom odvetví. Pri vypočúvaní svedkov pod prísahou výbor odhalil rozsiahle porušovanie vnútroštátnych a európskych právnych predpisov týkajúcich sa verejného obstarávania vrátane nezákonnej spolupráce stavebných firiem predkladajúcich ponuky na verejné zákazky pri stanovovaní cien. Zistenia výboru viedli k niekoľkým súdnym prípadom a k uloženiu približne 1300 pokút zo strany holandského úradu pre hospodársku súťaž.

2. Ktoré boli tri najdôležitejšie rozhodnutia, na ktorých prijatí ste sa vo Vašom profesionálnom živote zúčastnili?

Ako štátny tajomník pre vnútro a vzťahy v rámci kráľovstva som predložil sériu návrhov na zlepšenie spolupráce medzi policajnými zložkami, hasičskými zbormi a pohotovostnými a nemocničnými službami v oblasti prevencie a riadenia katastrof. V dôsledku toho sa posilnila regionálna spolupráca medzi týmito službami a vytvoril sa celoštátny digitálny systém mobilnej komunikácie. S cieľom pomáhať miestnym orgánom, provinciám a regionálnym vodohospodárskym úradom pri vykonávaní európskych právnych predpisov a predchádzať konaniam pre porušenie predpisov týkajúcim sa Holandska som zriadil Europa Decentraal, čo je poradenské centrum pre oblasť európskeho práva a politiky. Centrum sa v súčasnosti zameriava na vykonávanie nariadení o verejnom obstarávaní (v Holandsku ešte stále slabé miesto), environmentálneho práva a smernice EÚ o službách. Zmodernizoval som holandskú rozvojovú pomoc pre Holandské Antily a Arubu tak, že sa niekoľko stoviek projektov spojilo do viacročných programov profesionálne spravovaných nezávislými agentúrami.

Za jednu z najpamätnejších skúseností môjho pracovného života považujem to, že som sa aktívne zúčastňoval na vypracovávaní návrhu Ústavnej zmluvy pre Európsku úniu. Ako zástupca holandskej vlády na Európskom konvente som obhajoval zachovanie rovnováhy medzi veľkými a menšími členskými štátmi EÚ, rovnováhy medzi európskymi inštitúciami (vrátane zásadnej úlohy Súdneho dvora) a rozšírenie metódy Spoločenstva v rámci jasne vymedzených oblastí právomoci Únie vrátane rozpočtu. Som presvedčený, že Lisabonská zmluva, ktorá zahŕňa podstatu Ústavnej zmluvy, pomôže zvýšiť tak účinnosť, ako aj demokratickú legitimitu Únie.

Ako poslanec Európskeho parlamentu som mal tú česť prispieť k posilneniu demokratickej kontroly v Európskej únii, najprv ako člen Liberálnej skupiny a neskôr ako jej predseda. Občas to znamenalo prijímať ťažké rozhodnutia, ako napríklad zamietnutie rozpočtu EÚ, za ktoré som hlasoval v decembri 1984. Ako dočasný spravodajca pre rozpočet Parlamentu a predseda svojej skupiny som obhajoval väčšiu transparentnosť pri plnení rozpočtu Parlamentu.

Nezávislosť

3. Zmluva stanovuje, že členovia Dvora audítorov sú pri vykonávaní svojich úloh „úplne nezávislí“. Ako by ste uplatnili tento záväzok vo vzťahu k Vašim budúcim úlohám?

Dôveryhodnosť Dvora audítorov závisí okrem iného od nezávislosti a nestrannosti jeho členov. Článok 286 Zmluvy o fungovaní Európskej únie preto stanovuje, že:

Členovia Dvora audítorov sa vyberajú z osobností, ktoré vo svojich štátoch pracujú alebo pracovali v externých audítorských orgánoch alebo ktoré sú na túto funkciu osobitne kvalifikované. Musia byť úplne nezávislí.

Ako člen Európskeho dvora audítorov by som konal v súlade s príslušnými ustanoveniami zmluvy a kódexom správania pre členov Európskeho dvora audítorov. V duchu vyhlásenia INTOSAI z Limy, ktoré stanovuje parametre pre nezávislosť najvyšších kontrolných orgánov, by som ako člen dvora nežiadal ani neprijímal pokyny od tretích strán, či už verejných alebo súkromných, domácich alebo medzinárodných. Zdržal by som sa akéhokoľvek konania nezlučiteľného s mojimi povinnosťami.

4. Bolo Vám udelené absolutórium za riadiace úlohy, ktoré ste vykonávali v minulosti, ak sa na ne takýto postup uplatňuje?

V období, keď som vykonával funkciu štátneho tajomníka pre vnútro a vzťahy v rámci kráľovstva, udelil holandský parlament vláde vrátane môjho ministerstva každý rok absolutórium za plnenie rozpočtu.

5. Vykonávate nejakú podnikateľskú činnosť alebo máte finančné podiely, prípadne iné záväzky, ktoré by mohli byť v rozpore s Vašimi pracovnými povinnosťami? Ste pripravený odhaliť všetky vaše finančné záujmy a iné záväzky predsedovi Dvora audítorov a zverejniť ich? V prípade, že ste zapojený do akéhokoľvek prebiehajúceho právneho konania, mohli by ste, prosím, uviesť podrobnosti?

Nevykonávam žiadnu podnikateľskú činnosť a nemám finančné podiely, ani žiadne iné záväzky, ktoré by boli v rozpore s mojimi budúcimi úlohami. Som pripravený odhaliť svoje finančné záujmy a iné záväzky predsedovi Dvora audítorov a zverejniť ich. V súčasnosti nie som zapojený do žiadneho právneho konania.

6. Ste po vymenovaní za člena Dvora audítorov pripravený odstúpiť z akéhokoľvek voleného postu alebo vzdať sa akejkoľvek aktívnej funkcie spojenej s povinnosťami v politickej strane?

Nepôsobím na žiadnom volenom poste a nezastávam žiadnu aktívnu funkciu spojenú s povinnosťami v politickej strane. Takéto záväzky by boli nezlučiteľné s povinnosťami, ktoré mám ako člen kolégia Holandského dvora audítorov.

7. Ako by ste postupovali v prípade závažných nezrovnalostí alebo dokonca podvodu a/alebo korupcie, do ktorého by boli zapojení aktéri v členskom štáte vášho pôvodu?

Podvody a korupcia vážne ohrozujú dôveru, ktorú európski občania vkladajú do verejných inštitúcií. Podporujú cynizmus a nedôveru v demokraciu tak v členských štátoch EÚ, ako aj na úrovni Európskej únie. Boj proti podvodom a korupcii by mal preto figurovať medzi prvoradými prioritami verejných inštitúcií, a to opäť na úrovni členských štátov i Európskej únie. Ak by som mal počas svojho mandátu podozrenie alebo získal dôkazy o podvode, korupcii alebo akejkoľvek inej nezákonnej činnosti, či už v Holandsku alebo inde, informoval by som o svojich zisteniach predsedu dvora a orgány Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) v súlade s rozhodnutím Dvora audítorov č. 97-2004. Nezáležalo by na pôvode podvodu.

Vykonávanie úloh

8. Aké by mali byť hlavné znaky kultúry riadneho finančného hospodárenia vo verejnej správe?

Hlavnými znakmi kultúry riadneho finančného hospodárenia by podľa môjho názoru mali byť zákonnosť, bezúhonnosť, účinnosť, efektívnosť a zodpovednosť.

Riadne finančné hospodárenie, ako je definované v nariadení o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Európskych spoločenstiev, vyžaduje, aby sa rozpočtové prostriedky využívali v súlade so zásadami hospodárnosti, efektívnosti a účinnosti.

Zásada hospodárnosti vyžaduje, aby zdroje, ktoré používa inštitúcia na výkon svojich činností, boli k dispozícii v správnom čase, vo vhodnom množstve a kvalite a za najlepšiu cenu. Zásada efektívnosti sa týka najlepšieho vzťahu

medzi využívanými zdrojmi a dosiahnutými výsledkami. Zásada účinnosti sa týka plnenia stanovených špecifických cieľov a dosahovania plánovaných výsledkov.

Ako sa správne uvádza v článku 27 nariadenia o rozpočtových pravidlách, riadne finančné hospodárenie ďalej vyžaduje,

· aby sa pre všetky oblasti činností, na ktoré sa vzťahuje rozpočet, stanovili osobitné, merateľné, dosiahnuteľné, relevantné a časovo vymedzené ciele,

· aby sa dosahovanie týchto cieľov monitorovalo na základe ukazovateľov výkonnosti pre každú činnosť

· a aby sa v prípade všetkých programov a činností, ktoré sú spojené so značnými výdavkami, vykonávali hodnotenia ex ante a ex post.

Prostredníctvom svojich auditov a určovania osvedčených postupov môžu najvyššie kontrolné orgány hrať významnú úlohu pri podpore uplatňovania týchto štandardov zo strany kontrolovaných subjektov.

9. V súlade so zmluvou pomáha Dvor audítorov Európskemu parlamentu pri výkone jeho právomocí v oblasti kontroly plnenia rozpočtu. Ako by ste opísali svoje úlohy, pokiaľ ide o podávanie správ Európskemu parlamentu a najmä jeho Výboru pre kontrolu rozpočtu?

Európski občania očakávajú, že peniaze daňovníkov sa budú vynakladať správne a rozumne. Predpokladajú, že ich parlamentní zástupcovia podrobia výkonnú moc demokratickej kontrole. Dôležitým rozmerom povinností Európskeho parlamentu je brať Európsku komisiu na zodpovednosť, a to aj za plnenie rozpočtu Únie. Dvor pri tejto úlohe Parlamentu pomáha prostredníctvom vyhlásenia o vierohodnosti týkajúceho sa spoľahlivosti účtovnej závierky a zákonnosti a správnosti príslušných transakcií. Parlament môže využívať aj ďalšie správy a publikácie Dvora audítorov. Mojou úlohou ako člena Dvora audítorov by bolo pomáhať pri príprave a prezentácii zistení Dvora audítorov Parlamentu a jeho Výboru pre kontrolu rozpočtu v duchu dialógu a spolupráce.

Skúsenosti z viacerých krajín potvrdili význam pravidelného monitorovania opatrení prijatých v nadväznosti na odporúčania najvyšších kontrolných orgánov. Pravidelné sledovanie opatrení nadväzujúcich na zistenia a odporúčania Dvora audítorov, ktoré by vykonával dvor a príslušné výbory Parlamentu, a to v prípade potreby aj prostredníctvom verejných vypočutí s príslušnými národnými aktérmi a odborníkmi zorganizovaných Európskym parlamentom, by pomohlo zabezpečiť plnenie rozpočtu v súlade so zásadami riadneho finančného hospodárenia.

V Holandsku sú hlavnými „zákazníkmi” dvora audítorov parlament – najmä Snemovňa reprezentantov – a vláda. Holandský dvor audítorov považuje za svoju úlohu poskytovať parlamentu užitočné a relevantné informácie, aby mohol rozhodnúť, či sú politiky určitého ministra účinné. Hoci dvor si témy auditov vyberá voľne a nezávisle, venuje značnú pozornosť prianiam a potrebám parlamentu. Parlament zas aktívne využíva správy dvora audítorov, aby mohol brať vládu na zodpovednosť. Podobný vzťah by mal existovať – a ja som presvedčený, že existuje – medzi Európskym dvorom audítorov a Európskym parlamentom.

10. Aká je podľa Vášho názoru pridaná hodnota auditu výkonnosti a ako by mali byť jeho výsledky zakomponované do riadenia?

Audity výkonnosti sa snažia zodpovedať dve základné otázky: robí výkonná moc to, čo má, aby realizovala rozhodnutia alebo ciele stanovené zákonodarnou mocou a robí to správne? Odpovede na tieto otázky poskytujú informácie, ktoré majú zásadný význam pre kvalitu a legitimitu každej verejnej služby.

Podľa definície INTOSAI je audit výkonnosti nezávislým skúmaním efektívnosti a účinnosti vládnych opatrení, programov alebo organizácií s ohľadom na ekonomiku a s cieľom viesť k zlepšeniu. Takéto audity sa môžu zameriavať na výstupy politík (realizovali sa politiky tak, ako bolo plánované?) alebo na výsledky politík (dosiahli sa výsledky politík?).

V kontexte EÚ je teda audit výkonnosti auditom zásad riadneho finančného hospodárenia, ako sa uvádza v nariadení o rozpočtových pravidlách. Audity výkonnosti preto treba považovať za podstatný rozmer práce Európskeho dvora audítorov.

Okrem hodnotenia vplyvu financovania EÚ by Dvor audítorov mal podávať správy o jeho pridanej hodnote, t. j. ekonomickom a neekonomickom prínose plynúcom zo zásahov na úrovni EÚ na rozdiel od zásahov na vnútroštátnej alebo regionálnej úrovni.

Dvor sa snaží, aby jeho správy zahŕňali odporúčania, ktoré sú včasné a relevantné pre Parlament, kontrolované subjekty a ďalšie inštitúcie. Ako uvádzam vo svojej odpovedi na otázku č. 9, pravidelné monitorovanie opatrení nadväzujúcich na zistenia a odporúčania dvora pomôže zlepšiť finančné hospodárenie Únie.

Audity výkonnosti niekedy predstavujú značné metodické výzvy. Napríklad v záujme toho, aby vedenie a iní mohli posúdiť účinnosť politík, je treba stanoviť konkrétne a merateľné ciele politík. Najvyššie kontrolné orgány žiaľ často museli dospieť k záveru, že ciele boli sformulované takým spôsobom, ktorý sťažuje posudzovanie toho, či boli splnené.

11. Ako by sa mohla zlepšiť spolupráca medzi Dvorom audítorov, národnými audítorskými inštitúciami a Európskym parlamentom (Výbor pre kontrolu rozpočtu) v oblasti auditu rozpočtu EÚ?

Veľká časť rozpočtu EÚ a väčšina politík Európskej únie si vyžaduje realizáciu zo strany členských štátov. Spoločné audity alebo audity vykonané v spolupráci národných najvyšších kontrolných orgánov a Európskeho dvora audítorov by mohli zohrávať dôležitú úlohu pri kontrole plnenia rozpočtu a súvisiacich politík a pri posilňovaní úlohy národných parlamentov a Európskeho parlamentu, pokiaľ ide o branie príslušných orgánov na zodpovednosť. Zdá sa, že existuje značný priestor na rozšírenie využívania takýchto auditov, najmä pod záštitou kontaktného výboru najvyšších kontrolných orgánov EÚ a Európskeho dvora audítorov.

Holandský dvor audítorov sa nedávno zúčastnil na dvoch európskych auditoch vykonaných v rámci spolupráce. Spolu s Belgickým dvorom audítorov sme uskutočnili audit systému zabezpečovania kvality v oblasti vyššieho vzdelávania v Holandsku a Flámsku. V spolupráci s nemeckým Spolkovým dvorom audítorov a Belgickým dvorom audítorov sme vydali správu o podvodoch s DPH v rámci Spoločenstva. Tento druhý audit odhalil niekoľko oblastí, v ktorých treba zlepšiť spoluprácu medzi príslušnými vnútroštátnymi orgánmi. V reakcii na uvedený audit súhlasila holandská vláda s tým, že úradu zodpovednému za boj proti cezhraničným podvodom s DPH poskytne dodatočných 35 zamestnancov.

Posilnila sa aj spolupráca s Európskym dvorom audítorov. Holandský dvor audítorov a Európsky dvor audítorov uzavreli memorandum o porozumení, na základe ktorého sa v roku 2010 zrealizuje koordinovaný audit. Audit sa bude týkať zákonnosti a správnosti výdavkov a hodnotenia hlavných dozorných a kontrolných systémov v oblasti spoločnej poľnohospodárskej politiky v rámci spoločného riadenia v Holandsku. Celkové platby SPP zrealizované v roku 2009 v Holandsku dosiahli sumu 1,2 miliardy EUR. Koordinovaný audit umožní Európskemu dvoru audítorov začleniť konečné výsledky do záverov o výdavkoch SPP vo svojom audite vyhlásenia o vierohodnosti. Holandský dvor audítorov bude môcť tieto výsledky použiť vo svojej správe o holandskom vyhlásení členského štátu EÚ.

Pravidelná výmena názorov medzi poslancami národných parlamentov, poslancami Európskeho parlamentu, členmi Európskeho dvora audítorov a národných najvyšších kontrolných orgánov členských štátov EÚ by uľahčila určovanie prioritných tém pre audity vykonané v rámci spolupráce. Takéto pravidelné dialógy by tiež podnietili účastníkov, aby sa poučili zo skúseností ostatných partnerov.

Analogicky k ustanoveniu novej zmluvy, v ktorom sa požaduje, aby Dvor audítorov predkladal svoju výročnú správu národným parlamentom, a vzhľadom na to, že uznesenie Európskeho parlamentu o absolutóriu obsahuje odkazy na osobitné správy, by sa Dvor audítorov mohol rozhodnúť, že národným parlamentom bude zasielať aj svoje osobitné správy.

Iné otázky

12. Stiahli by ste svoju kandidatúru, ak by Európsky parlament zaujal odmietavé stanovisko k Vášmu vymenovaniu za člena Dvora audítorov?

Áno.

VÝSLEDOK ZÁVEREČNÉHO HLASOVANIA VO VÝBORE

Dátum prijatia

27.9.2010

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

19

0

0

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Jean-Pierre Audy, Inés Ayala Sender, Zigmantas Balčytis, Jorgo Chatzimarkakis, Andrea Cozzolino, Ryszard Czarnecki, Luigi de Magistris, Tamás Deutsch, Jens Geier, Gerben-Jan Gerbrandy, Ingeborg Gräßle, Cătălin Sorin Ivan, Aldo Patriciello, Christel Schaldemose, Theodoros Skylakakis, Bart Staes, Georgios Stavrakakis

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Monika Hohlmeier, Ivailo Kalfin