RAPORT Ettepanek võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust) seoses Euroopa välisteenistusega

4.10.2010 - (KOM(2010)0085 – C7‑0086/2010 – 2010/0054(COD)) - ***I

EelarvekomisjonEelarvekontrollikomisjon
Raportöörid: Ingeborg Gräßle, Crescenzio Rivellini
(Kodukorra artikkel 51 – Komisjonide ühised koosolekud)


Menetlus : 2010/0054(COD)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A7-0263/2010

EUROOPA PARLAMENDI ÕIGUSLOOMEGA SEOTUD RESOLUTSIOONI PROJEKT

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust) seoses Euroopa välisteenistusega

(KOM(2010)0085 – C7‑0086/2010 – 2010/0054(COD))

(Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)

Euroopa Parlament,

–   võttes arvesse komisjoni ettepanekut Euroopa Parlamendile ja nõukogule (KOM(2010)0085);

–   võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõiget 2 ja artiklit 322, samuti Euroopa Aatomienergiaühenduse asutamislepingu artiklit 106a, mille alusel komisjon esitas Euroopa Parlamendile ettepaneku (C7 0086/2010);

–   võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõiget 3;

–   võttes arvesse kodukorra artiklit 55;

–   võttes arvesse kodukorra artikli 51 kohaseid ühisarutelusid eelarvekomisjoni ja eelarvekontrollikomisjoni vahel;

–   võttes arvesse eelarvekomisjoni ja eelarvekontrollikomisjoni raportit ning väliskomisjoni, arengukomisjoni, rahvusvahelise kaubanduse komisjoni ja põhiseaduskomisjoni arvamusi (A7-0263/2010),

1.  võtab vastu esimese lugemise seisukoha alljärgnevas sõnastuses;

2.  teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule, komisjonile ja liikmesriikide parlamentidele.

Muudatusettepanek 1

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(1) Nõukogu 25. juuni 2002. aasta määrusega (EÜ, Euratom) nr 1605/2002, mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust (edaspidi „finantsmäärus”), on kehtestatud eelarvepõhimõtted ja finantseeskirjad, millest tuleks lähtuda kõikide õigusaktide puhul. Lissaboni lepingus sätestatud muutustest tingituna tuleb finantsmääruse teatavaid sätteid muuta.

(1) Nõukogu 25. juuni 2002. aasta määrusega (EÜ, Euratom) nr 1605/2002, mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust (edaspidi „finantsmäärus”), on kehtestatud eelarvepõhimõtted ja finantseeskirjad, millest tuleks lähtuda kõikide õigusaktide puhul. Finantsmääruse teatavaid sätteid tuleb muuta, tingituna Lissaboni lepingus sätestatud muutustest ning Euroopa välisteenistuse loomisest vastavalt nõukogu 26. juuli 2010. aasta otsusele 2010/427/EL, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine¹.

 

¹ELT L 201, 3.8.2010, lk 30.

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(2) Lissaboni lepinguga luuakse Euroopa välisteenistus (edaspidi „välisteenistus”). Euroopa Ülemkogu 29. ja 30. oktoobri 2009. aasta järelduste kohaselt on välisteenistus eraldiseisev teenistus ja seda tuleks finantsmääruses käsitada institutsioonina.

(2) Lissaboni lepinguga luuakse Euroopa välisteenistus (edaspidi „välisteenistus”). Nõukogu 26. juuli 2010. aasta otsuse 2010/427/EL (millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine) kohaselt on välisteenistus eraldiseisev teenistus ja seda tuleks finantsmääruses käsitada institutsioonina.

Muudatusettepanek  3

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(3) Arvestades, et finantsmääruses tuleks välisteenistust käsitada institutsioonina, kiidab välisteenistuse eelarvejao kinnitatud assigneeringute puhul eelarve täitmise välisteenistuse poolt heaks Euroopa Parlament. Euroopa Parlament peaks jätkama ka komisjoni eelarvejao komisjonipoolse täitmise heakskiitmist. See hõlmab ka tegevusassigneeringuid, mille puhul eelarvet täidavad delegatsioonide juhid, kes tegutsevad komisjoni poolt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena.

(3) Arvestades, et finantsmääruses tuleks välisteenistust käsitada institutsioonina, kiidab välisteenistuse eelarvejao kinnitatud assigneeringute puhul eelarve täitmise välisteenistuse poolt heaks Euroopa Parlament. Sellega seoses järgitakse välisteenistuse puhul täies ulatuses menetlusi, mis on sätestatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 319 ja finantsmääruse artiklites 145–147. Välisteenistus teeb täielikku koostööd eelarve täitmisele heakskiidu andmises osalevate institutsioonidega ning annab vajadusel vajalikku lisateavet, osaledes muu hulgas asjaomaste organite koosolekutel. Euroopa Parlament peaks jätkama ka komisjoni eelarvejao komisjonipoolse täitmise heakskiitmist. See hõlmab ka tegevusassigneeringuid, mille puhul eelarvet täidavad delegatsioonide juhid, kes tegutsevad komisjoni poolt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena. Kõnealuse struktuuri uudsust arvesse võttes tuleb kohaldada kõrgetasemelisi sätteid läbipaistvuse ning eelarvealase ja finantsaruandluse kohta.

 

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 3 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(3 a) Välisteenistuse haldusjuhtimise ja eelarve asutusesisese haldamise eest peaks kõrge esindaja ees vastutama välisteenistuse eelarve ja halduse peadirektor. Ta tegutseb kehtivates raamides ja järgib samu halduseeskirju, mida kohaldatakse ELi üldeelarve III jao selle osa suhtes, mis kuulub mitmeaastase finantsraamistiku 5. rubriigi alla.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 3 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(3 b) Välisteenistuse kontrolliosakond peaks kontrollima liidu delegatsioonide tööd ja andma selle kohta aru otse tegevpeasekretärile.

Muudatusettepanek  6

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 3 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

 

(3 c) Välisteenistuse loomisel tuleks vastavalt Euroopa Ülemkogu 29. ja 30. oktoobri 2009. aasta kohtumisel vastu võetud suunistele juhinduda kulutõhususe põhimõttest, eesmärgiga saavutada eelarveline neutraalsus.

Muudatusettepanek  7

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(4) Lissaboni lepinguga nähakse ette, et komisjoni delegatsioonid muutuvad ELi delegatsioonidena välisteenistuse osaks. Delegatsioonide tõhusa juhtimise tagamiseks peaks kõigi ELi delegatsioonide haldus- ja toetuskuludega, millest rahastatakse ühiseid kulusid, tegelema üksainus tugiteenistus. Selleks et lihtsustada eelarve välisteenistuse ja nõukogu jagudesse kantud ELi delegatsioonide tegevusassigneeringute kasutamist, tuleks finantsmääruses ette näha komisjoniga kokkulepitavate üksikasjalike eeskirjade kehtestamise võimalus.

(4) Lissaboni lepinguga nähakse ette, et komisjoni delegatsioonid muutuvad ELi delegatsioonidena välisteenistuse osaks. Delegatsioonide tõhusa juhtimise tagamiseks peaks kõigi ELi delegatsioonide haldus- ja toetuskuludega, millest rahastatakse ühiseid kulusid, tegelema üksainus tugiteenistus. Selleks et lihtsustada ELi delegatsioonide haldusassigneeringute kasutamist, tuleks finantsmääruses ette näha komisjoniga kokkulepitava üksikasjaliku korra kehtestamise võimalus.

Muudatusettepanek  8

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 5

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(5) On vaja tagada ELi delegatsioonide toimimise järjepidevus ning eelkõige delegatsioonide poolt hallatava välisabi järjepidevus ja tõhusus. Seetõttu tuleks lubada komisjonil anda oma eelarve tegevuskulude täitmise volitused edasi ELi delegatsioonide juhtidele, kes kuuluvad eraldiseisva institutsioonina tegutseva välisteenistuse koosseisu. Juhtudel, mil komisjon täidab eelarvet otsese tsentraliseeritud täitmise raames, tuleks tal lubada teha ka seda ELi delegatsioonide juhtidele edasivolitamise teel. Komisjoni volitatud eelarvevahendite käsutajad peaksid jätkuvalt vastutama delegatsioonide siseste haldus- ja kontrollisüsteemide kindlaksmääramise eest, samal ajal kui ELi delegatsioonide juhid peaksid vastutama nimetatud haldus- ja kontrollisüsteemide asjakohase ülesehituse ja toimimise eest ning nende delegatsioonides hallatavate vahendite ja sooritatavate toimingute eest ning seetõttu kaks korda aastas aru andma.

(5) On vaja tagada ELi delegatsioonide toimimise järjepidevus ning eelkõige delegatsioonide poolt hallatava välisabi järjepidevus ja tõhusus. Seetõttu tuleks lubada komisjonil anda oma eelarve tegevuskulude täitmise volitused edasi ELi delegatsioonide juhtidele, kes kuuluvad eraldiseisva institutsioonina tegutseva välisteenistuse koosseisu. Juhtudel, mil komisjon täidab eelarvet otsese tsentraliseeritud täitmise raames, tuleks tal lubada teha ka seda ELi delegatsioonide juhtidele edasivolitamise teel. Komisjoni volitatud eelarvevahendite käsutajad peaksid jätkuvalt vastutama delegatsioonide siseste haldus- ja kontrollisüsteemide kindlaksmääramise eest, samal ajal kui ELi delegatsioonide juhid peaksid vastutama nimetatud haldus- ja kontrollisüsteemide asjakohase ülesehituse ja toimimise eest ning nende delegatsioonides hallatavate vahendite ja sooritatavate toimingute eest ning seetõttu kaks korda aastas aru andma. Sellist volitamist peaks komisjoni suhtes kohaldatavate eeskirjade kohaselt olema võimalik tühistada.

Muudatusettepanek  9

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 8

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(8) Komisjoni peaarvepidaja vastutab jätkuvalt terve komisjoni eelarvejao eest, sealhulgas ELi delegatsioonide juhtidele edasivolitatud assigneeringutega seonduvate raamatupidamistoimingute eest. Seega on vaja täpsustada, et välisteenistuse peaarvepidaja vastutab üksnes välisteenistuse eelarvejao eest, et vältida vastutusvaldkondade mis tahes kattumist.

(8) Komisjoni peaarvepidaja vastutab jätkuvalt terve komisjoni eelarvejao, samuti välisteenistuse eelarvejao eest.

Muudatusettepanek  10

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 10 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(10 a) Euroopa Liidu eelarve täitmise üle demokraatliku kontrolli tagamiseks peaksid liidu delegatsioonide juhid lisama oma iga-aastastele tegevusaruannetele kinnitavad avaldused oma delegatsioonide sisemiste haldus- ja kontrollisüsteemide kohta ning nende koopiad tuleks saata ka Euroopa Parlamendile.

Muudatusettepanek  11

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 10 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(10 b) Mõistet „liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja” tuleks nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 kohaldamisel tõlgendada kooskõlas kõrge esindaja eri ülesannetega vastavalt Euroopa Liidu lepingu artiklile 18.

Muudatusettepanek  12

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 10 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(10 c) Euroopa Arengufond, mis on Euroopa Liidu kõige olulisem rahastamisvahend Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riikidega tehtavas arengukoostöös, peaks kuuluma liidu üldeelarve ja üldise finantsmääruse raamesse.

Muudatusettepanek  13

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 1

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(1) Artikli 1 teises lõigus lisatakse „majandus- ja sotsiaalkomiteed” ette „Euroopa välisteenistust (edaspidi „välisteenistus”),”.

(1) Artikkel 1 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 1

1. Käesoleva määrusega kehtestatakse Euroopa ühenduste üldeelarve („eelarve”) koostamise ja täitmise ning raamatupidamisaruannete esitamise ja auditeerimise kord.

                

2. Euroopa Parlament, Euroopa Ülemkogu ja Euroopa Liidu Nõukogu, Euroopa Komisjon, Euroopa Liidu Kohus ja Euroopa Kontrollikoda on käesoleva määruse kohaldamisel liidu institutsioonid. Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteed, Regioonide Komiteed, Euroopa Ombudsmani, Euroopa andmekaitseinspektorit ja Euroopa välisteenistust käsitatakse liidu institutsioonidena.

 

Euroopa Keskpanka ei käsitata käesoleva määruse kohaldamisel liidu institutsioonina.

 

3. Käesolevas määruses käsitatakse mõisteid „ühendused” ja „liit” tähenduses „Euroopa Liit” ja „Euroopa Aatomienergiaühendus”.”.

Muudatusettepanek  14

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 3

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 30 – lõige 3 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

„Komisjon teeb asjakohasel viisil kättesaadavaks tema valduses oleva teabe eelarvest tulenevatest vahenditest abisaajate kohta, kui eelarvet täidetakse tsentraliseeritult vastavalt artiklile 53a, ning teabe, mille on vahenditest abisaajate kohta esitanud üksused, kellele on teiste eelarve täitmise viiside kohaselt delegeeritud eelarve täitmisega seotud ülesanded.”

„Komisjon teeb asjakohasel viisil kättesaadavaks tema valduses oleva teabe eelarvest tulenevatest vahenditest abi saajate kohta, kui eelarvet täidetakse tsentraliseeritult ja vahetult komisjoni talituste või ELi delegatsioonide poolt kooskõlas artikli 51 teise lõiguga, ning teabe, mille on vahenditest abi saajate kohta esitanud üksused, kellele on teiste eelarve täitmise viiside kohaselt delegeeritud eelarve täitmisega seotud ülesanded.”

Muudatusettepanek  15

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 4

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 31 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(4) Artikli 31 esimeses lõigus lisatakse „majandus- ja sotsiaalkomitee” ette „välisteenistus”.

(4) Artikli 31 esimeses lõigus lisatakse „nõukogu” ette „Euroopa Ülemkogu ja” ning „teevad oma” ette „ja välisteenistus”.

 

Muudatusettepanek  16

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 4 a (uus)

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 31 – lõik 1 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 a) Artikli 31 esimese lõigu järele lisatakse järgmine lõik:

 

„Välisteenistus teeb oma tulude ja kulude eelarvestuse, mille ta saadab komisjonile igal aastal enne 1. juulit. Kõrge esindaja konsulteerib arengupoliitika voliniku, laienemise ja naabruspoliitika voliniku ning rahvusvahelise koostöö, humanitaarabi ja kriisiohjamise volinikuga nende vastutusalasse kuuluvates küsimustes.”

Muudatusettepanek  17

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 punkt 4 b (uus)

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 33 – lõik 3 (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 b) Artiklisse 33 lisatakse järgmine lõige 3:

 

3. „Kooskõlas nõukogu otsuse 2010/427/EL artikli 8 lõikega 5 ning selleks, et tagada liidu välistegevuse valdkonna eelarve läbipaistvus, edastab komisjon eelarvepädevale institutsioonile koos eelarveprojektiga töödokumendi, milles esitatakse ülevaatlikult:

 

a) kõik liidu välistegevusega seotud haldus- ja tegevuskulud, sealhulgas liikmesriikide kulud ÜJKP missioonidele ning Athena mehhanismi ja käivitusfondiga ette nähtud kulud, samuti iga konkreetse eriesindaja, erisaadiku, missiooni juhi või muu sarnase üksuse tegevuseks eelnenud aastal tehtud kulutused;

 

b) välisteenistuse eelneva aasta üldised halduskulud delegatsioonide kaupa ja välisteenistuse keskjuhtkonna kohta ning tegevuskulud geograafiliste piirkondade (regioonid, riigid), teemavaldkondade, delegatsioonide ja missioonide kaupa.

 

Peale selle sisaldab dokument järgmist:

 

a) ametikohtade arv iga kategooria iga palgaastme kohta ja alaliste ning ajutiste ametikohtade, kaasa arvatud lepinguliste ja kohalike töötajate arv, mis on vastavalt eelarve assigneeringutele lubatud igas liidu delegatsioonis ja välisteenistuse keskjuhtkonnas;

b) ametikohtade arvu suurenemine või vähenemine välisteenistuse juhtkonnas ning kõigis liidu delegatsioonides palgaastmete ja kategooriate kaupa, tuginedes eelnenud aasta andmetele;

c) eelarveaastaks kinnitatud töökohtade arv ja eelnenud aastaks kinnitatud töökohtade arv, samuti nende töökohtade arv, mida täidavad liikmesriikide lähetatud diplomaadid, nõukogu ja komisjoni töötajad;

üksikasjalik ülevaade Euroopa Liidu delegatsioonide kogu personalist eelarveprojekti esitamise ajal, kaasa arvatud jaotus geograafiliste piirkondade, riikide ja missioonide kaupa, näidates ära töökohad ametikohtade loetelus, lepingulised töötajad, kohalikud töötajad, lähetatud riiklikud eksperdid ning eelarveprojektis muud liiki töötajate jaoks taotletud assigneeringud koos vastava eelarvestusega, samuti hinnanguline vastavate täistööajaga töötajate arv, keda on taotletud assigneeringute piires võimalik palgata.”

Muudatusettepanek  18

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 4 c (uus)

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 41 – lõik 1 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 c) Artiklisse 41 lisatakse järgmine lõige:

„1 a. Kõik vastavate Euroopa Arengufondide tulud ja kulud kantakse komisjoni jaos eraldi eelarverubriiki.”

Muudatusettepanek  19

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 4 d (uus)

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 46 – lõige 1– punkt 5 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 d) artikli 46 lõikesse 1 lisatakse järgmine punkt:

 

„5 a) ühise välis- ja julgeolekupoliitika (edaspidi „ÜVJP”) tegevuskulude üldsumma kantakse täies ulatuses ühte, ÜVJP eelarvepeatükki. ÜVJP kulude üldsumma jaotatakse ÜVJP eelarvepeatüki artiklite vahel. Need artiklid sisaldavad punkte, mis hõlmavad vähemalt ÜVJP suuremate missioonide kulusid.”

Muudatusettepanek  20

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 5

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 50

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(5) Artikli 50 esimesele lõigule lisatakse järgmine lause:

(5) Artikli 50 esimesse lõiku lisatakse järgmised laused:

„Komisjoniga võidakse aga kokku leppida üksikasjalikud eeskirjad, et lihtsustada välisteenistuse ja nõukogu eelarvejagudesse kantud ELi delegatsioonide tegevusassigneeringute kasutamist.”

„Komisjoniga võidakse aga kokku leppida üksikasjalik kord, et lihtsustada välisteenistuse ja nõukogu eelarvejagudesse kantud ELi delegatsioonide haldusassigneeringute kasutamist.”

 

See kord ei tohi sisaldada erandeid finantsmääruse ega selle rakenduseeskirjade sätetest.”

Muudatusettepanek  21

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 6

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 51

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

 

“Komisjon võib oma jao assigneeringutega seotud eelarve täitmise volitused siiski delegeerida ELi delegatsioonide juhtidele. Kui ELi delegatsioonide juhid tegutsevad komisjoni poolt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena, kohaldavad nad komisjoni eelarve täitmise eeskirju ning neil on samad ülesanded, kohustused ja vastutus kui kõigil teistel komisjoni poolt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatel.

„Komisjon võib oma jao tegevusassigneeringutega seotud eelarve täitmise volitused siiski delegeerida ELi delegatsioonide juhtidele. Samal ajal teavitab komisjon sellest liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrget esindajat. Kui ELi delegatsioonide juhid tegutsevad komisjoni poolt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena, kohaldavad nad komisjoni eelarve täitmise eeskirju ning neil on samad ülesanded, kohustused ja vastutus kui kõigil teistel komisjoni poolt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatel.

 

Komisjon võtab delegeerimise tagasi vastavalt oma eeskirjadele.

Teise lõigu kohaldamiseks võtab Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ELi delegatsioonide ja komisjoni talituste vahelise koostöö soodustamiseks vajalikud meetmed.”

Teise lõigu kohaldamiseks võtab Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ELi delegatsioonide ja komisjoni talituste vahelise koostöö soodustamiseks vajalikud meetmed.”

 

 

Muudatusettepanek  22

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 8

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 59 – lõik 5

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

„5. Kui ELi delegatsioonide juhid tegutsevad artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena, pöörduvad nad suuniste saamiseks, kui nende ülesanded eelarvevahendite käsutajatena seda nõuavad, komisjoni kui neid volitanud institutsiooni poole.”

„5. Kui ELi delegatsioonide juhid tegutsevad artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena, siis alluvad nad komisjonile, mis on nende kui edasivolitatud eelarvevahendite käsutajate kohustuste ja vastutuse kindlaksmääramise, täitmise, kontrolli ja hindamise eest vastutav institutsioon. Samal ajal teavitab komisjon sellest liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrget esindajat.”

Muudatusettepanek  23

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 8 a (uus)

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 60 – lõige 7 – lõik 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(8 a) Artikli 60 lõike 7 teisele lõigule lisatakse järgmine lause:

 

„Iga-aastased tegevusaruanded tehakse kättesaadavaks ka eelarvepädevale institutsioonile.”

Muudatusettepanek  24

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 60a

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

„Artikkel 60a

1. Kui ELi delegatsioonide juhid tegutsevad artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena, teevad nad vahendite nõuetekohasel kasutamisel tihedat koostööd komisjoniga, eelkõige et tagada finantstehingute seaduslikkus ja korrapärasus, vahendite haldamisel kinnipidamine usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõttest ning ELi finantshuvide tõhus kaitse.

„Artikkel 60a

1. Kui ELi delegatsioonide juhid tegutsevad artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena, teevad nad vahendite nõuetekohasel kasutamisel tihedat koostööd komisjoniga, eelkõige et tagada finantstehingute seaduslikkus ja korrapärasus, vahendite haldamisel kinnipidamine usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõttest ning ELi finantshuvide tõhus kaitse.

Selleks võtavad nad meetmed, mis on vajalikud selliste olukordade vältimiseks, millega võiks kaasneda komisjoni vastutus delegatsioonide juhtidele edasivolitatud eelarve täitmise eest või mis tahes huvide või prioriteetide konflikt, mis mõjutab delegatsioonide juhtidele edasivolitatud finantsjuhtimisega seotud ülesannete täitmist.

Selleks võtavad nad meetmed, mis on vajalikud selliste olukordade vältimiseks, millega võiks kaasneda komisjoni vastutus delegatsioonide juhtidele edasivolitatud eelarve täitmise eest või mis tahes prioriteetide konflikt, mis tõenäoliselt mõjutab delegatsioonide juhtidele edasivolitatud finantsjuhtimisega seotud ülesannete täitmist.

 

 

Teises lõigus nimetatud olukorra või konflikti ilmnemisel teavitab ELi delegatsiooni juht viivitamatult komisjoni vastutavat talitust ning Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrget esindajat.

Teises lõigus nimetatud olukorra või konflikti ilmnemisel teavitab ELi delegatsiooni juht viivitamatult vastutavaid komisjoni ja välisteenistuse peadirektoreid. Peadirektorid võtavad olukorra parandamiseks asjakohaseid meetmeid.

2. Kui ELi delegatsiooni juht satub artikli 60 lõikes 6 nimetatud olukorda, pöördub ta artikli 66 lõike 4 alusel loodud finantsrikkumiste uurimise eritoimkonna poole. Õigusvastase tegevuse, pettuse või korruptsiooni korral, mis võib kahjustada ELi huve, teatab ta sellest kohaldatavate õigusaktidega määratud võimu- ja muudele organitele.

2. Kui ELi delegatsiooni juht satub artikli 60 lõikes 6 nimetatud olukorda, pöördub ta artikli 66 lõike 4 alusel loodud finantsrikkumiste uurimise eritoimkonna poole. Õigusvastase tegevuse, pettuse või korruptsiooni korral, mis võib kahjustada ELi huve, teatab ta sellest kohaldatavate õigusaktidega määratud võimu- ja muudele organitele.

3. Artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena tegutsevad ELi delegatsioonide juhid annavad oma volitatud eelarvevahendite käsutajale kaks korda aastas aru, et viimati nimetatu saaks nende aruanded lisada oma, artikli 60 lõikes 7 nimetatud iga-aastasesse tegevusaruandesse. ELi delegatsioonide juhtide poolt kaks korda aastas esitatavad aruanded sisaldavad teavet nende delegatsioonide siseselt kehtestatud haldus- ja kontrollisüsteemide tõhususe ja tulemuslikkuse ning nendele edasivolitatud toimingute haldamise kohta.

3. Artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena tegutsevad ELi delegatsioonide juhid annavad, kohaldades vajalike muudatustega artikli 60 lõiget 7, oma volitatud eelarvevahendite käsutajale iga-aastase tegevusaruande kujul aru, et viimati nimetatu saaks nende aruanded lisada oma iga-aastasesse tegevusaruandesse. Delegatsioonide juhtide iga-aastased tegevusaruanded lisatakse koos artikli 66 lõike 3 a kohase kinnitava avaldusega volitatud eelarvevahendite käsutaja iga-aastasele tegevusaruandele, mis edastatakse Euroopa Parlamendile vastavalt artikli 60 lõikele 7.

 

Taotluse korral annavad delegatsioonide juhid oma eelarvealaste kohustuste täitmisest aru Euroopa Parlamendi pädevale komisjonile.

 

ELi delegatsioonide juhtide poolt esitatavad iga-aastased vahearuanded sisaldavad teavet nende delegatsioonide siseselt kehtestatud haldus- ja kontrollisüsteemide tõhususe ja tulemuslikkuse ning nendele edasivolitatud toimingute haldamise kohta.

4. Artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena tegutsevad ELi delegatsioonide juhid vastavad kõigile komisjoni volitatud eelarvevahendite käsutaja taotlustele.”

4. Artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena tegutsevad ELi delegatsioonide juhid vastavad kõigile komisjoni volitatud eelarvevahendite käsutaja ja Euroopa Parlamendi pädeva komisjoni taotlustele.”

 

5. Komisjon tagab, et volituste edasidelegeerimine ei takista eelarve täitmisele heakskiidu andmise menetlust Euroopa Parlamendis, kusjuures komisjon võtab täieliku vastutuse välisteenistuse tegevuseelarve eest.”

Muudatusettepanek  25

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 10

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 61 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(10) Artikli 61 lõikele 1 lisatakse järgmine lõik:

„Välisteenistuse peaarvepidaja vastutab üksnes välisteenistuse poolt täidetava välisteenistuse eelarvejao eest.”

välja jäetud

Muudatusettepanek  26

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 11 – alapunkt a

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 66 – lõige 3a

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

„3a. ELi delegatsioonide juhtidele edasivolitamise korral vastutab volitatud eelarvevahendite käsutaja delegatsioonide siseselt kehtestatud haldus- ja kontrollisüsteemide kindlaksmääramise, nende tõhususe ja tulemuslikkuse eest. ELi delegatsioonide juhid vastutavad kõnealuste süsteemide asjakohase ülesehituse ja toimimise eest vastavalt volitatud eelarvevahendite käsutaja suunistele ning nendele alluvas ELi delegatsioonis hallatavate vahendite ja teostatavate toimingute eest.

„3a. ELi delegatsioonide juhtidele edasivolitamise korral vastutab volitatud eelarvevahendite käsutaja delegatsioonide siseselt kehtestatud haldus- ja kontrollisüsteemide kindlaksmääramise, nende tõhususe ja tulemuslikkuse eest. ELi delegatsioonide juhid vastutavad kõnealuste süsteemide asjakohase ülesehituse ja toimimise eest vastavalt volitatud eelarvevahendite käsutaja suunistele ning nendele alluvas ELi delegatsioonis hallatavate vahendite ja teostatavate toimingute eest. Enne, kui nad asuvad oma kohustusi täitma, peavad nad läbima eraldi koolituskursused eelarvevahendite käsutajate ülesannete ja vastutuse ning eelarve täitmise kohta.

ELi delegatsioonide juhid annavad oma vastutusvaldkonna kohta aru vastavalt käesoleva lõike esimesele lõigule kooskõlas artikli 60a lõikega 3.

ELi delegatsioonide juhid annavad oma vastutusvaldkonna kohta aru vastavalt käesoleva lõike esimesele lõigule kooskõlas artikli 60a lõikega 3.

ELi delegatsioonide juhid esitavad igal aastal komisjoni volitatud eelarvevahendite käsutajale kinnitavad avaldused nende delegatsioonides kehtestatud sisemiste haldus- ja kontrollisüsteemide kohta, et eelarvevahendite käsutaja saaks esitada enda kinnitava avalduse.”

ELi delegatsioonide juhid esitavad igal aastal komisjoni volitatud eelarvevahendite käsutajale kinnitavad avaldused nende delegatsioonides kehtestatud sisemiste haldus- ja kontrollisüsteemide, samuti neile edasi volitatud toimingute haldamise ning selle tulemuste kohta, et eelarvevahendite käsutaja saaks esitada enda kinnitava avalduse. See lisatakse koos delegatsiooni juhi iga-aastase tegevusaruandega volitatud eelarvevahendite käsutaja iga-aastasele tegevusaruandele, mis edastatakse Euroopa Parlamendile.”

Muudatusettepanek  27

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 11 – alapunkt b

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 66 – lõik 5

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

"5. Kui ELi delegatsioonide juhid tegutsevad artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena, on käesoleva artikli lõikes 4 nimetatud juhtumite korral pädev sama lõike kohaselt komisjoni loodud finantsrikkumiste uurimise eritoimkond.

"5. Kui ELi delegatsioonide juhid tegutsevad artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena, on käesoleva artikli lõikes 4 nimetatud juhtumite korral pädev sama lõike kohaselt komisjoni loodud finantsrikkumiste uurimise eritoimkond.

Kui toimkond avastab süsteemseid probleeme, saadab ta aruande koos soovitustega eelarvevahendite käsutajale, Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgele esindajale ja komisjoni volitatud eelarvevahendite käsutajale, tingimusel et viimane ei ole asjaosaline, ning siseaudiitorile.

Kui toimkond avastab süsteemseid probleeme, saadab ta aruande koos soovitustega eelarvevahendite käsutajale, Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgele esindajale ja komisjoni volitatud eelarvevahendite käsutajale, tingimusel et viimane ei ole asjaosaline, ning siseaudiitorile.

Toimkonna arvamuse põhjal võib komisjon nõuda, et Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja algataks ametisse nimetava ametiisikuna edasivolitatud eelarvevahendite käsutajate suhtes distsiplinaarmenetluse või hüvitise nõudmise menetluse, kui rikkumised seonduvad neile edasivolitatud komisjoni volitustega. Sellisel juhul võtab kõrge esindaja kooskõlas personalieeskirjadega asjakohased meetmed.”

Toimkonna arvamuse põhjal nõuab komisjon, et Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja algataks ametisse nimetava ametiisikuna edasivolitatud eelarvevahendite käsutajate suhtes distsiplinaarmenetluse või hüvitise nõudmise menetluse, kui rikkumised seonduvad neile edasivolitatud komisjoni volitustega. Sellisel juhul jõustab kõrge esindaja vastavalt komisjoni soovitusele distsiplinaarmenetluse ja/või nõuab sisse hüvitise.

 

See kehtib vajalike muudatustega ka liikmesriigi asutuste kohta, kui tegemist on lähetatud töötajate või liikmesriigi diplomaatilisest teenistusest tulnud ajutiste teenistujatega. Päritoluliikmesriik vastutab kõigi summade eest, mida ei ole tagastatud kolme aasta jooksul pärast vastutust puudutava otsuse langetamist.”

Muudatusettepanek  28

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 12

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 85 – lõik 1 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(12) Artiklile 85 lisatakse järgmised lõigud:

(12) Artiklile 85 lisatakse järgmine lõik:

„Välisteenistuse siseauditi puhul kohaldatakse artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena tegutsevatele ELi delegatsioonide juhtidele edasivolitatud finantsjuhtimise suhtes komisjoni siseaudiitori kontrollivolitusi.

Ühtsuse, tõhususe ja kulutõhususe tõttu tegutseb komisjoni siseaudiitor välisteenistuse eelarvejao täitmisel ka välisteenistuse siseaudiitorina.”

„Komisjoni siseaudiitoril on artiklis 1 nimetatud välisteenistuse suhtes samad kohustused mis komisjoni talituste suhtes.”

Muudatusettepanek  29

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 12 a (uus)

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 126 – lõige 1 – punkt c a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(12 a) Artikli 126 lõikele 1 lisatakse punkt c a:

„(c a) aruanne kapitali muutuste kohta, milles esitatakse üksikasjalikult aasta jooksul toimunud suurenemised ja vähenemised kõigis pensioniskeemides, mida nimetatakse Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjades ning ühenduste muude teenistujate teenistustingimustes.”

Muudatusettepanek  30

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 12 b

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 146 – lõik 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(12 b) Artikli 146 lõige 3 asendatakse järgmise sõnastusega:

„3. Euroopa Parlamendi taotluse korral esitavad artikli 1 lõikes 2 määratletud liidu institutsioonid talle Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 319 kohaselt kogu teabe, mida on vaja asjakohast eelarveaastat käsitleva eelarve täitmisele heakskiidu andmise menetluse tõrgeteta rakendamiseks.”

Muudatusettepanek  31

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 12 c (uus)

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 147 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(12 c) Lisatakse järgmine artikkel:

 

„Artikkel 147a

 

Välisteenistuse puhul järgitakse täies ulatuses menetlusi, mis on sätestatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 319 ja finantsmääruse artiklites 145–147. Välisteenistus teeb täielikku koostööd eelarve täitmisele heakskiidu andmises osalevate institutsioonidega ning annab vajaduse korral vajalikku lisateavet, sealhulgas asjaomaste organite koosolekutel.”

Muudatusettepanek  32

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 14

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 165

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

„Komisjon teostab artikli 53a kohast järelevalvet selle üle, kuidas abi saavad kolmandad riigid või rahvusvahelised organisatsioonid meetmeid rakendavad.”

„Komisjon teostab järelevalvet selle üle, kuidas abi saavad kolmandad riigid või rahvusvahelised organisatsioonid meetmeid rakendavad.”

Muudatusettepanek  33

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 15

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 185 – lõik 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(15) Artikli 185 lõige 3 asendatakse järgmisega:

"3. Komisjoni siseaudiitoril on lõikes 1 osutatud asutuste suhtes samad volitused kui komisjoni talituste või ELi delegatsioonide suhtes.”

välja jäetud

väliskomisjonI ARVAMUS  (21.9.2010)

eelarvekomisjonile ja eelarvekontrollikomisjonile

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust) seoses Euroopa välisteenistusega
(KOM(2010)0085 – C7‑0086/2010 – 2010/0054(COD))

Arvamuse koostaja: Göran Färm

MUUDATUSETTEPANEKUD

Väliskomisjon palub vastutaval eelarvekontrollikomisjonil ja eelarvekomisjonil lisada oma raportisse järgmised muudatusettepanekud:

Muudatusettepanek  1

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(1) Nõukogu 25. juuni 2002. aasta määrusega (EÜ, Euratom) nr 1605/2002, mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust (edaspidi „finantsmäärus”), on kehtestatud eelarvepõhimõtted ja finantseeskirjad, millest tuleks lähtuda kõikide õigusaktide puhul. Lissaboni lepingus sätestatud muutustest tingituna tuleb finantsmääruse teatavaid sätteid muuta.

(1) Nõukogu 25. juuni 2002. aasta määrusega (EÜ, Euratom) nr 1605/2002, mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust (edaspidi „finantsmäärus”), on kehtestatud eelarvepõhimõtted ja finantseeskirjad, millest tuleks lähtuda kõikide õigusaktide puhul. Finantsmääruse teatavaid sätteid tuleb muuta tingituna Lissaboni lepingus sätestatud muutustest ning Euroopa välisteenistuse loomisest vastavalt nõukogu 26. juuli 2010. aasta otsusele 2010/427/EL, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine1.

 

1ELT L 201, 3.8.2010, lk 30.

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(2) Lissaboni lepinguga luuakse Euroopa välisteenistus (edaspidi „välisteenistus”). Euroopa Ülemkogu 29. ja 30. oktoobri 2009. aasta järelduste kohaselt on välisteenistus eraldiseisev teenistus ja seda tuleks finantsmääruses käsitada institutsioonina.

(2) Lissaboni lepinguga luuakse Euroopa välisteenistus (edaspidi „välisteenistus”). Nõukogu 26. juuli 2010. aasta otsuse 2010/427/EL1 (millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine) kohaselt tuleb välisteenistust finantsmääruses käsitada institutsioonina.

 

1 ELT L 201, 3.8.2010, lk 30.

Muudatusettepanek  3

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(3) Arvestades, et finantsmääruses tuleks välisteenistust käsitada institutsioonina, kiidab välisteenistuse eelarvejao kinnitatud assigneeringute puhul eelarve täitmise välisteenistuse poolt heaks Euroopa Parlament. Euroopa Parlament peaks jätkama ka komisjoni eelarvejao komisjonipoolse täitmise heakskiitmist. See hõlmab ka tegevusassigneeringuid, mille puhul eelarvet täidavad delegatsioonide juhid, kes tegutsevad komisjoni poolt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena.

(3) Arvestades, et finantsmääruses tuleks välisteenistust käsitada institutsioonina, kiidab välisteenistuse eelarvejao kinnitatud assigneeringute puhul eelarve täitmise välisteenistuse poolt heaks Euroopa Parlament. Sellega seoses tuleks välisteenistuse puhul täies ulatuses järgida menetlusi, mis on sätestatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 319 ja finantsmääruse artiklites 145–147. Välisteenistus peaks tegema täielikku koostööd institutsioonidega, kes osalevad eelarve täitmisele heakskiidu andmise menetluses, ning andma vajaduse korral vajalikku lisateavet, sealhulgas asjaomaste organite koosolekutel. Euroopa Parlament peaks jätkama ka komisjoni eelarvejao komisjonipoolse täitmise heakskiitmist. See hõlmab ka tegevusassigneeringuid, mille puhul eelarvet täidavad delegatsioonide juhid, kes tegutsevad komisjoni poolt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena. Kõnealuse struktuuri keerukust arvesse võttes tuleb kohaldada kõrgetasemelisi sätteid jälgitavuse ning eelarvealase ja finantsaruandluse kohta.

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(4) Lissaboni lepinguga nähakse ette, et komisjoni delegatsioonid muutuvad ELi delegatsioonidena välisteenistuse osaks. Delegatsioonide tõhusa juhtimise tagamiseks peaks kõigi ELi delegatsioonide haldus- ja toetuskuludega, millest rahastatakse ühiseid kulusid, tegelema üksainus tugiteenistus. Selleks et lihtsustada eelarve välisteenistuse ja nõukogu jagudesse kantud ELi delegatsioonide tegevusassigneeringute kasutamist, tuleks finantsmääruses ette näha komisjoniga kokkulepitavate üksikasjalike eeskirjade kehtestamise võimalus.

(4) Lissaboni lepinguga nähakse ette, et komisjoni delegatsioonid muutuvad ELi delegatsioonidena välisteenistuse osaks. Delegatsioonide tõhusa juhtimise tagamiseks peaks kõigi ELi delegatsioonide haldus- ja toetuskuludega, millest rahastatakse ühiseid kulusid, tegelema üksainus tugiteenistus. Selleks et lihtsustada eelarve välisteenistuse jakku kantud ELi delegatsioonide assigneeringute kasutamist, tuleks finantsmääruses ette näha komisjoniga kokkulepitavate üksikasjalike eeskirjade kehtestamise võimalus.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 5

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(5) On vaja tagada ELi delegatsioonide toimimise järjepidevus ning eelkõige delegatsioonide poolt hallatava välisabi järjepidevus ja tõhusus. Seetõttu tuleks lubada komisjonil anda oma eelarve tegevuskulude täitmise volitused edasi ELi delegatsioonide juhtidele, kes kuuluvad eraldiseisva institutsioonina tegutseva välisteenistuse koosseisu. Juhtudel, mil komisjon täidab eelarvet otsese tsentraliseeritud täitmise raames, tuleks tal lubada teha ka seda ELi delegatsioonide juhtidele edasivolitamise teel. Komisjoni volitatud eelarvevahendite käsutajad peaksid jätkuvalt vastutama delegatsioonide siseste haldus- ja kontrollisüsteemide kindlaksmääramise eest, samal ajal kui ELi delegatsioonide juhid peaksid vastutama nimetatud haldus- ja kontrollisüsteemide asjakohase ülesehituse ja toimimise eest ning nende delegatsioonides hallatavate vahendite ja sooritatavate toimingute eest ning seetõttu kaks korda aastas aru andma.

(5) On vaja tagada ELi delegatsioonide toimimise järjepidevus ning eelkõige delegatsioonide poolt hallatava välisabi järjepidevus ja tõhusus. Seetõttu tuleks lubada komisjonil anda oma eelarve tegevuskulude täitmise volitused edasi ELi delegatsioonide juhtidele, kes kuuluvad eraldiseisva institutsioonina tegutseva välisteenistuse koosseisu. Juhtudel, mil komisjon täidab eelarvet otsese tsentraliseeritud täitmise raames, tuleks tal lubada teha ka seda ELi delegatsioonide juhtidele edasivolitamise teel. Komisjoni volitatud eelarvevahendite käsutajad peaksid jätkuvalt vastutama delegatsioonide siseste haldus- ja kontrollisüsteemide kindlaksmääramise eest, samal ajal kui ELi delegatsioonide juhid peaksid vastutama nimetatud haldus- ja kontrollisüsteemide asjakohase ülesehituse ja toimimise eest ning nende delegatsioonides hallatavate vahendite ja sooritatavate toimingute eest ning seetõttu kaks korda aastas aru andma. Komisjonil peaks olema õigus vastavalt oma eeskirjadele konkreetseid edasiantud volitusi tagasi võtta.

Muudatusettepanek  6

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 10 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(10 a) Mõistet „liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja” tõlgendatakse käesolevas määruses vastavalt kõrge esindaja erinevatele ülesannetele Euroopa Liidu lepingu artikli 18 kohaselt.

Muudatusettepanek  7

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 4 a (uus)

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 31 – lõik 1 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 a) Artiklile 31 lisatakse järgmine lõik:

 

„Euroopa välisteenistus teeb oma tulude ja kulude eelarvestuse, mille ta saadab komisjonile igal aastal enne 1. juulit. Kõrge esindaja konsulteerib arengupoliitika voliniku, naabruspoliitika voliniku ning rahvusvahelise koostöö, humanitaarabi ja kriisiohjamise volinikuga nende vastutusaladesse kuuluvates küsimustes.”

Muudatusettepanek  8

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 4 b (uus)

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 33 – lõige 2 – punkt d a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 b) Artikli 33 lõikele 2 lisatakse järgmine punkt:

 

d a) Kooskõlas nõukogu otsuse 2010/427/EL artikli 8 lõikega 5 ning eelarve läbipaistvuse tagamiseks liidu välistegevuse valdkonnas edastab komisjon eelarvepädevale institutsioonile koos ELi eelarve projektiga töödokumendi, milles esitatakse tervikuna kõik liidu välistegevusega seotud haldus- ja tegevuskulud, sealhulgas liikmesriikide kulud ühise välis- ja julgeolekupoliitika missioonidele ning Athena mehhanismi ja käivitusfondiga ette nähtud kulud.

 

See töödokument sisaldab muu hulgas järgmisi andmeid:

 

i) üksikasjalik ülevaade haldus- ja tegevuskuludest geograafiliste piirkondade (regioonid, riigid), teemavaldkondade ja missioonide kaupa;

 

ii) üksikasjalik ülevaade Euroopa Liidu delegatsioonide kogu personalist eelarveprojekti esitamise ajal, kaasa arvatud:

jaotus geograafiliste piirkondade, riikide ja missioonide kaupa, näidates ära:

- töökohad ametikohtade loetelus,

- lepingulised töötajad,

- kohalikud töötajad,

- lähetatud riiklikud eksperdid,

liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajatega täidetavate ametikohtade arv nii välisteenistuse peakorteris kui ka delegatsioonides vastavalt välisteenistuse ametikohtade loetelule;

iii) eelarveprojektis Euroopa Liidu delegatsioonide ametikohtade loetelu jaoks taotletud ametikohtade koguarv, esitatud tegevusüksuste ja palgaastmete kaupa ning võrrelduna ametikohtade arvuga lubatud eelarves;

iv) eelarveprojektis muud liiki töötajate jaoks taotletud assigneeringud koos vastava eelarvestusega, lähtudes täistööajaga töötajate arvust, keda on võimalik palgata taotletud assigneeringute piires, esitatuna töötajate liigi kaupa (lepingulised töötajad, kohalikud töötajad, lähetatud riiklikud eksperdid) ja võrrelduna lubatud eelarvega;

Muudatusettepanek  9

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 4 c (uus)

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 46 – lõik 1 – punkt 5 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 c) Artikli 46 lõikele 1 lisatakse järgmine punkt:

 

5 a) ÜVJP tegevuskulude üldsumma kantakse täies ulatuses ühte eelarvepeatükki pealkirja all ÜVJP. ÜVJP kulude üldsumma jaotatakse ÜVJP eelarvepeatüki artiklite vahel. Need artiklid sisaldavad punkte, mis peavad katma vähemalt ÜVJP suuremate missioonide kulud.

 

Muudatusettepanek  10

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 5

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 50 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(5) Artikli 50 esimesele lõigule lisatakse järgmine lause:

(5) Artikli 50 esimesele lõigule lisatakse järgmine lause ja järgmine lõik:

„Komisjoniga võidakse aga kokku leppida üksikasjalikud eeskirjad, et lihtsustada välisteenistuse ja nõukogu eelarvejagudesse kantud ELi delegatsioonide tegevusassigneeringute kasutamist.”

„Komisjoniga võidakse aga kokku leppida üksikasjalikud eeskirjad, et lihtsustada välisteenistuse eelarvejakku kantud ELi delegatsioonide assigneeringute kasutamist.

 

Välisteenistuse eelarve- ja haldusküsimuste peadirektor vastutab kõrge esindaja ees välisteenistuse halduskorralduse ja teenistusesisese eelarvehalduse eest. Ta töötab vastavalt olemasolevale formaadile ja järgib samu halduseeskirju, mida kohaldatakse ELi eelarve III jao selles osas, mis kuulub mitmeaastase finantsraamistiku V rubriiki.”

Muudatusettepanek  11

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 6

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 51 – lõik 2 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Komisjonil on õigus vastavalt oma eeskirjadele konkreetseid edasiantud volitusi tagasi võtta.

Muudatusettepanek  12

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 8

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 59 – lõige 5

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

"5. Kui ELi delegatsioonide juhid tegutsevad artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena, pöörduvad nad suuniste saamiseks, kui nende ülesanded eelarvevahendite käsutajatena seda nõuavad, komisjoni kui neid volitanud institutsiooni poole.”

"5. Kui ELi delegatsioonide juhid tegutsevad artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena, siis alluvad nad komisjonile, mis on nende kui edasivolitatud eelarvevahendite käsutajate kohustuste ja vastutuse kindlaksmääramise, täitmise, kontrolli ja hindamise eest vastutav institutsioon.”

Muudatusettepanek  13

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 60 a – lõige 4 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

4 a. Komisjon tagab, et volituste edasidelegeerimine ei takista heakskiidu andmise menetlust Euroopa Parlamendis, kusjuures komisjon vastutab täielikult välisteenistuse tegevuseelarve eest.

Muudatusettepanek  14

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 60 a – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Kui ELi delegatsiooni juht satub artikli 60 lõikes 6 nimetatud olukorda, pöördub ta artikli 66 lõike 4 alusel loodud finantsrikkumiste uurimise eritoimkonna poole. Õigusvastase tegevuse, pettuse või korruptsiooni korral, mis võib kahjustada ELi huve, teatab ta sellest kohaldatavate õigusaktidega määratud võimu- ja muudele organitele.

2. Kui ELi delegatsiooni juht satub artikli 60 lõikes 6 nimetatud olukorda, pöördub ta artikli 66 lõike 4 alusel loodud finantsrikkumiste uurimise eritoimkonna poole. Õigusvastase tegevuse, pettuse või korruptsiooni korral teatab ta sellest kohaldatavate õigusaktidega määratud võimu- ja muudele organitele.

Muudatusettepanek  15

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 11 – alapunkt b

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 66 – lõige 5 – lõik 3 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Seda kohaldatakse mutatis mutandis liikmesriigi ametiasutuste suhtes nende ajutiste teenistujate puhul, kes tulevad liikmesriikide diplomaatilisest teenistusest, ja lähetatud riiklike ekspertide puhul. Päritoluliikmesriik on vastutav kõikide summade eest, mis on maksmata kolme aasta jooksul pärast otsuse langetamist vastutuse kohta.

 

 

 

 

MENETLUS

Pealkiri

Määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust) muutmine seoses Euroopa välisteenistusega

Viited

KOM(2010)0085 – C7-0086/2010 – 2010/0054(COD)

Vastutav komisjon

BUDG

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

AFET

21.4.2010

 

 

 

Arvamuse koostaja

       nimetamise kuupäev

Göran Färm

3.5.2010

 

 

Arutamine parlamendikomisjonis

2.9.2010

20.9.2010

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

20.9.2010

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

47

1

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Gabriele Albertini, Dominique Baudis, Bastiaan Belder, Franziska Katharina Brantner, Elmar Brok, Mário David, Michael Gahler, Ana Gomes, Takis Hadjigeorgiou, Heidi Hautala, Jelko Kacin, Ioannis Kasoulides, Tunne Kelam, Nicole Kiil-Nielsen, Maria Eleni Koppa, Andrey Kovatchev, Wolfgang Kreissl-Dörfler, Eduard Kukan, Alexander Graf Lambsdorff, Vytautas Landsbergis, Ulrike Lunacek, Mario Mauro, Kyriakos Mavronikolas, Francisco José Millán Mon, Raimon Obiols, Bernd Posselt, Cristian Dan Preda, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Marek Siwiec, Ernst Strasser, Hannes Swoboda, Charles Tannock, Zoran Thaler, Inese Vaidere, Kristian Vigenin, Boris Zala

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Laima Liucija Andrikienė, Reinhard Bütikofer, Kinga Gál, Roberto Gualtieri, Georgios Koumoutsakos, Doris Pack, Marietje Schaake, György Schöpflin, Indrek Tarand, Dominique Vlasto

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed (kodukorra art 187 lg 2)

Danuta Jazłowiecka, Catherine Soullie

arengukomisjonI ARVAMUS (1.9.2010)

eelarvekomisjonile

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust) seoses Euroopa välisteenistusega
(KOM(2010)0085 – C7‑0086/2010 – 2010/0054(COD))

Arvamuse koostaja: Thijs Berman

LÜHISELGITUS

Euroopa välisteenistus haldab oma halduseelarvet ning lisaks on ta vastutav oma pädevusse kuuluvate tegevuseelarve teatud osade eest.

Välisteenistuse kõigi astmete töötajad, sealhulgas Euroopa Komisjoni, nõukogu sekretariaadi ja liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste endised töötajad, hakkavad täitma oma ametikohustusi nii Euroopa Liidu delegatsioonides kui ka välisteenistuse peakorteris. Töötajate erinev taust teeb välisteenistusest paljude organisatsioonikultuuride sulatusahju, millest välisteenistus peab järkjärguliselt looma omaenda organisatsioonikultuuri.

Uue teenistuse asutamisel ja eriti selle finantseeskirjade koostamisel tuleb algasust peale tagada rahanduslik korrektsus võimalikult suure hulga kaitseabinõude abil, nii et rahanduslik usaldusväärsus oleks teenistuse organisatsioonikultuuri lahutamatu osa.

Rahanduslikku korrektsust saab olulisel määral edendada, kui rahandusküsimuste järelevalve eest vastutavad talitused (eriti ELi delegatsioonides) ladusalt koos töötavad. Lisaks peavad need talitused tegema koostööd finantsrikkumiste uurimise ja menetlemise eest vastutavate organitega.

Seepärast teeb arvamuse koostaja muudatusettepanekud, milles nõutakse, et välisteenistuse keskasutusse kuuluv kontrolliosakond (Euroopa välisteenistuse asutamist käsitleva nõukogu otsuse artikli 3 kohaselt) teeks tihedat koostööd komisjoni siseaudiitoriga, kes täidab ka välisteenistuse siseaudiitori ülesandeid. Nende muudatusettepanekute kohaselt on kontrolliosakonna töötajad kohustatud võimalikust rikkumisest teadasaamise hetkel sellest teatama komisjoni siseaudiitorile ning rikkumiste uurimise ja menetlemise eest vastutavatele organitele.

Arvamuse koostaja loodab, et kaitseabinõude tugevdamise abil on võimalik suurendada ELi kodanike usaldust ELi institutsioonide suhtes. Käesolevas arvamuses tehtud parandused välisteenistuse ülesehituse kohta on iseenesest väikesed, kuid nad on suunatud rahanduslikku usaldusväärsust toetava organisatsioonikultuuri juurutamisele uue välisteenistuse kõigil tasanditel, mis on vajalik usalduse tekkeks välisteenistuse tulevase tõrgeteta ja probleemideta toimimise suhtes.

MUUDATUSETTEPANEKUD

Arengukomisjon palub vastutaval eelarvekomisjonil lisada oma raportisse järgmised muudatusettepanekud:

Muudatusettepanek  1

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 7 a (uus)

Määrus (EÜ) nr 1605/2002

Artikkel 56 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(7 a) Lisatakse alljärgnev artikkel 56 a:

„Artikkel 56 a

Liidu delegatsioonide tööd kontrollib liidu Euroopa välisteenistuse kontrolliosakond, kes annab aru otse liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgele esindajale.

Kontrolliosakond teeb teenustaseme kokkulepete alusel koostööd komisjoni siseauditi talitusega. Nendes teenusetaseme kokkulepetes määratakse eelkõige kindlaks kontrolli käigus saadud teabe vastastikune vahetus.

Delegatsioonide inspektsiooni aastaaruanne tehakse eelarvepädevale institutsioonile kättesaadavaks, kohaldades vajalike muudatustega artikli 60 lõiget 7.”

Selgitus

Vastutus finantstoimingute usaldusväärsuse eest liidu delegatsioonides on suurem, kui välisteenistuse kontrolliosakond on otse vastutav liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning komisjoni asepresidendi ees. Välisteenistuse kontrolliosakonnale esitatav nõue teha koostööd komisjoni siseauditi talitusega peab parandama mõlema talituse tulemuslikkust.

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Määrus (EÜ) nr 1605/2002

Artikkel 60a – lõige 1 – lõik 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Teises lõigus nimetatud olukorra või konflikti ilmnemisel teavitab ELi delegatsiooni juht viivitamatult komisjoni vastutavat talitust ning Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrget esindajat.

Teises lõigus nimetatud olukorra või konflikti ilmnemisel teavitab ELi delegatsiooni juht viivitamatult komisjoni ja välisteenistuse vastutavat peadirektorit ning vajaduse korral artikli 66 lõike 4 alusel loodud finantsrikkumiste uurimise eritoimkonda või Euroopa Pettustevastast Ametit (OLAF).

Selgitus

Sageli saab just kontrolliosakond kõige esimesena teada võimalikust finantsrikkumisest. Kui miski viitab võimalikule finantsrikkumisele, tuleks sellest kohe teatada vastavatele asutustele ning see kohustus peab kehtima kõigi ELi delegatsioonide töötajate suhtes.

Muudatusettepanek  3

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Määrus (EÜ) nr 1605/2002

Artikkel 60a – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Kui ELi delegatsiooni juht satub artikli 60 lõikes 6 nimetatud olukorda, pöördub ta artikli 66 lõike 4 alusel loodud finantsrikkumiste uurimise eritoimkonna poole. Õigusvastase tegevuse, pettuse või korruptsiooni korral, mis võib kahjustada ELi huve, teatab ta sellest kohaldatavate õigusaktidega määratud võimu- ja muudele organitele.

2. Kui ELi delegatsiooni juht või mõni muu töötaja satub artikli 60 lõikes 6 nimetatud olukorda või kui välisteenistuse keskasutuse kontrolliosakond saab teada artikli 60 lõikele 6 vastata võivast olukorrast, pöörduvad nad artikli 66 lõike 4 alusel loodud finantsrikkumiste uurimise eritoimkonna poole. Õigusvastase tegevuse, pettuse või korruptsiooni korral, mis võib kahjustada ELi huve, teatab ELi delegatsiooni juht või mõni muu töötaja ja/või kontrolliosakond sellest kohaldatavate õigusaktidega määratud võimu- ja muudele organitele.

Selgitus

Sageli saab just kontrolliosakond kõige esimesena teada võimalikust finantsrikkumisest. Kui miski viitab võimalikule finantsrikkumisele, tuleks sellest kohe teatada vastavatele asutustele ning see kohustus peab kehtima kõigi ELi delegatsioonide töötajate suhtes.

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 12

Määrus (EÜ) nr 1605/2002

Artikkel 85 – lõigud 1 ja 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Välisteenistuse siseauditi puhul kohaldatakse artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena tegutsevatele ELi delegatsioonide juhtidele edasivolitatud finantsjuhtimise suhtes komisjoni siseaudiitori kontrollivolitusi.

Komisjoni siseaudiitori kohustused artiklis 1 osutatud välisteenistuse suhtes on samasugused kui tema kohustused komisjoni talituste suhtes.

Ühtsuse, tõhususe ja kulutõhususe tõttu tegutseb komisjoni siseaudiitor välisteenistuse eelarvejao täitmisel ka välisteenistuse siseaudiitorina.

Komisjoni siseaudiitor teeb tihedat koostööd välisteenistuse keskasutusse kuuluva kontrolliosakonnaga. Välisteenistuse kontrolliosakond saadab kogu teabe artikli 60 lõikele 6 vastata võiva olukorra kohta viivitamatult komisjoni siseaudiitorile ja vajaduse korral artikli 66 lõike 4 alusel loodud finantsrikkumiste uurimise eritoimkonnale või OLAFile.

Selgitus

Sageli saab just kontrolliosakond kõige esimesena teada võimalikust finantsrikkumisest. Kui miski viitab võimalikule finantsrikkumisele, tuleks sellest kohe teatada vastavatele asutustele.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 12 a (uus)

Määrus (EÜ) nr 1605/2002

Artikkel 95 – lõige 3 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(12 a) Artiklisse 95 lisatakse lõige 3 a järgmises sõnastuses:

„3 a. Komisjon vahetab regulaarselt teavet liidu vahendeid rakendavate rahvusvaheliste organisatsioonidega eesmärgiga määrata ühiselt kindlaks osalised, kes rahandusliku korrektsuse puudumise tõttu ei sobi liidu rahaliste vahendite haldamisel partneriteks. Seda kohaldatakse vajalike muudatustega Euroopa välisteenistuse suhtes, kes vastutab oma halduseelarve eest.”

Selgitus

Maailmapank on sõlminud rahvusvaheliste arengupankadega vastastikuse tõkestamislepingu, mis aitab neil leida osalised, kes rahandusliku korrektsuse puudumise tõttu ei sobi rahaliste vahendite haldamisel partneriteks. Välisteenistus peaks selle algatusega ühinema või kehtestama samalaadse süsteemi.

MENETLUS

Pealkiri

Määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust) muutmine seoses Euroopa välisteenistusega

Viited

KOM(2010)0085 – C7-0086/2010 – 2010/0054(COD)

Vastutav komisjon

BUDG

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

DEVE

21.4.2010

 

 

 

Arvamuse koostaja

       nimetamise kuupäev

Thijs Berman

4.5.2010

 

 

Arutamine parlamendikomisjonis

12.7.2010

 

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

30.8.2010

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

23

0

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Véronique De Keyser, Leonidas Donskis, Charles Goerens, Catherine Grèze, Enrique Guerrero Salom, András Gyürk, Eva Joly, Filip Kaczmarek, Franziska Keller, Gay Mitchell, Norbert Neuser, Bill Newton Dunn, Maurice Ponga, Michèle Striffler, Alf Svensson, Eleni Theocharous, Patrice Tirolien, Ivo Vajgl, Iva Zanicchi

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Kriton Arsenis, Miguel Angel Martínez Martínez, Patrizia Toia

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed (kodukorra art 187 lg 2)

Derek Vaughan

rahvusvahelise kaubanduse komisjonI ARVAMUS (31.8.2010)

eelarvekomisjonile

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust) seoses Euroopa välisteenistusega
(KOM(2010)0085 – C7‑0086/2010 – 2010/0054(COD))

Arvamuse koostaja: Kader Arif

MUUDATUSETTEPANEKUD

Rahvusvahelise kaubanduse komisjon palub vastutaval eelarvekomisjonil lisada oma raportisse järgmised muudatusettepanekud:

Muudatusettepanek  1

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Määrus 1605/2002

Artikkel 60a – lõige 1 – lõik 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Teises lõigus nimetatud olukorra või konflikti ilmnemisel teavitab ELi delegatsiooni juht viivitamatult komisjoni vastutavat talitust ning Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrget esindajat.

Teises lõigus nimetatud olukorra või konflikti ilmnemisel teavitab ELi delegatsiooni juht viivitamatult komisjoni vastutavat talitust ning Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrget esindajat. Kui selline konflikt tekib rahaliste vahendite rakendamisel ühise kaubanduspoliitika valdkonnas, annavad ELi delegatsioonide juhid sellest teada ELi kaubandusvolinikule ning komisjoni asepresidendile ja liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgele esindajale. Lõpliku otsuse teeb komisjoni president.

Selgitus

Pärast Lissaboni lepingu vastuvõtmist kuulub ühine kaubanduspoliitika ELi ainupädevusse. Seetõttu on oluline tagada, et kaubandusvoliniku ja komisjoni asepresidendi ning liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja vahelise erimeelsuse korral selle suhtes, kuidas ELi delegatsiooni juht või tema töötajad teostavad ühise kaubanduspoliitikaga seotud ülesandeid, jääb lõpliku otsuse langetamine komisjoni presidendile.

MENETLUS

Pealkiri

Määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust) muutmine seoses Euroopa välisteenistusega

Viited

KOM(2010)0085 – C7-0086/2010 – 2010/0054(COD)

Vastutav komisjon

BUDG

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

INTA

21.4.2010

 

 

 

Arvamuse koostaja

       nimetamise kuupäev

Kader Arif

28.4.2010

 

 

Arutamine parlamendikomisjonis

14.7.2010

 

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

30.8.2010

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

20

1

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

William (The Earl of) Dartmouth, Kader Arif, Daniel Caspary, Marielle De Sarnez, Christofer Fjellner, Yannick Jadot, Metin Kazak, Bernd Lange, David Martin, Emilio Menéndez del Valle, Vital Moreira, Niccolò Rinaldi, Tokia Saïfi, Helmut Scholz, Robert Sturdy, Keith Taylor, Iuliu Winkler, Pablo Zalba Bidegain

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

George Sabin Cutaş, Carl Schlyter, Jarosław Leszek Wałęsa

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed (kodukorra art 187 lg 2)

Edit Bauer

põhiseaduskomisjonI ARVAMUS (7.9.2010)

eelarvekomisjonile

Ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust) seoses Euroopa välisteenistusega
(KOM(2010)0085 – C7‑0086/2010 – 2010/0054(COD))

Arvamuse koostaja: Guy Verhofstadt

MUUDATUSETTEPANEKUD

Põhiseaduskomisjon palub vastutaval eelarvekomisjonil lisada oma raportisse järgmised muudatusettepanekud:

Muudatusettepanek  1

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(1) Nõukogu 25. juuni 2002. aasta määrusega (EÜ, Euratom) nr 1605/2002, mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust (edaspidi „finantsmäärus”), on kehtestatud eelarvepõhimõtted ja finantseeskirjad, millest tuleks lähtuda kõikide õigusaktide puhul. Lissaboni lepingus sätestatud muutustest tingituna tuleb finantsmääruse teatavaid sätteid muuta.

(1) Nõukogu 25. juuni 2002. aasta määrusega (EÜ, Euratom) nr 1605/2002, mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust (edaspidi „finantsmäärus”), on kehtestatud eelarvepõhimõtted ja finantseeskirjad, millest tuleks lähtuda kõikide õigusaktide puhul. Lissaboni lepingus sätestatud muutustest ja Euroopa välisteenistuse loomisest tingituna tuleb finantsmääruse teatavaid sätteid muuta.

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(2) Lissaboni lepinguga luuakse Euroopa välisteenistus (edaspidi „välisteenistus”). Euroopa Ülemkogu 29. ja 30. oktoobri 2009. aasta järelduste kohaselt on välisteenistus eraldiseisev teenistus ja seda tuleks finantsmääruses käsitada institutsioonina.

(2) Lissaboni lepinguga luuakse Euroopa välisteenistus (edaspidi „välisteenistus”). Nõukogu 26. juuli 2010. aasta otsuse 2010/427/EL (millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine)1 kohaselt on välisteenistus eraldiseisev teenistus ja seda tuleb finantsmääruses käsitada institutsioonina.

 

_______________________

1 ELT L 201, 3.8.2010, lk 30.

Muudatusettepanek  3

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(3) Arvestades, et finantsmääruses tuleks välisteenistust käsitada institutsioonina, kiidab välisteenistuse eelarvejao kinnitatud assigneeringute puhul eelarve täitmise välisteenistuse poolt heaks Euroopa Parlament. Euroopa Parlament peaks jätkama ka komisjoni eelarvejao komisjonipoolse täitmise heakskiitmist. See hõlmab ka tegevusassigneeringuid, mille puhul eelarvet täidavad delegatsioonide juhid, kes tegutsevad komisjoni poolt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena.

(3) Arvestades, et finantsmääruses tuleks välisteenistust käsitada institutsioonina, kiidab välisteenistuse eelarvejao kinnitatud assigneeringute puhul eelarve täitmise välisteenistuse poolt heaks Euroopa Parlament. Sellega seoses tuleb välisteenistuse puhul täies ulatuses järgida menetlusi, mis on sätestatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 319 ja finantsmääruse artiklites 145–147. Euroopa Parlament peaks jätkama ka komisjoni eelarvejao komisjonipoolse täitmise heakskiitmist. See hõlmab ka tegevusassigneeringuid, mille puhul eelarvet täidavad delegatsioonide juhid, kes tegutsevad komisjoni poolt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena. Kõnealuse struktuuri keerukust arvesse võttes tuleb kohaldada rangeid jälgitavust ning eelarvealast ja finantsaruandlust käsitlevaid sätteid.

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(4) Lissaboni lepinguga nähakse ette, et komisjoni delegatsioonid muutuvad ELi delegatsioonidena välisteenistuse osaks. Delegatsioonide tõhusa juhtimise tagamiseks peaks kõigi ELi delegatsioonide haldus- ja toetuskuludega, millest rahastatakse ühiseid kulusid, tegelema üksainus tugiteenistus. Selleks et lihtsustada eelarve välisteenistuse ja nõukogu jagudesse kantud ELi delegatsioonide tegevusassigneeringute kasutamist, tuleks finantsmääruses ette näha komisjoniga kokkulepitavate üksikasjalike eeskirjade kehtestamise võimalus.

(4) Lissaboni lepinguga nähakse ette, et komisjoni delegatsioonid muutuvad ELi delegatsioonidena välisteenistuse osaks. Delegatsioonide tõhusa juhtimise tagamiseks peaks kõigi ELi delegatsioonide haldus- ja toetuskuludega, millest rahastatakse ühiseid kulusid, tegelema üksainus tugiteenistus. Selleks et lihtsustada eelarve välisteenistuse jakku kantud ELi delegatsioonide tegevusassigneeringute kasutamist, tuleks finantsmääruses ette näha komisjoniga kokkulepitavate üksikasjalike eeskirjade kehtestamise võimalus.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 10

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(10) Finantskontrolli ühtsuse, tõhususe ja kulutõhususe tagamiseks peaks komisjoni siseaudiitor tegutsema välisteenistuse siseaudiitorina nii komisjoni kui ka välisteenistuse eelarvejagude täitmisel.

(10) Finantskontrolli ühtsuse, tõhususe ja kulutõhususe tagamiseks peaks komisjoni siseaudiitor tegutsema välisteenistuse siseaudiitorina nii komisjoni kui ka välisteenistuse eelarvejagude täitmisel. Euroopa Parlament toetab seda täielikult ning kutsub kõrget esindajat ja komisjoni asepresidenti selleteemalist ettepanekut esitama.

Muudatusettepanek  6

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 10 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(10 a) Mõistet „liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja” tuleks nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 kohaldamisel tõlgendada kooskõlas kõrge esindaja eri ülesannetega vastavalt Euroopa Liidu lepingu artiklile 18.

Muudatusettepanek  7

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 4 a (uus)

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 31 – lõik 1 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 a) Artikli 31 esimese lõigu järele lisatakse järgmine lõik:

 

„Euroopa välisteenistus koostab oma tulude ja kulude kalkulatsiooni ning saadab selle igal aastal enne 1. juulit komisjonile. Kõrge esindaja ja komisjoni asepresident konsulteerib arengupoliitika voliniku ja naabruspoliitika volinikuga nende vastutusaladesse kuuluvates küsimustes.”

Selgitus

Tekstis on tõeselt taasesitatud Madridis saavutatud ja täiskogu istungil hääletatud kokkulepe.

Muudatusettepanek  8

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 4 b (uus)

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 41 – lõige 1 – lõik 1 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 b) Artikli 41 lõikele 1 lisatakse järgmine lõik:

 

„Et tagada liidu välistegevuse valdkonna eelarve läbipaistvus, edastab komisjon eelarvepädevatele institutsioonidele koos ELi eelarveprojektiga töödokumendi, milles esitatakse ülevaatlikult kõik kulud, mis on seotud liidu välistegevusega.”

Selgitus

Tekstis on tõeselt taasesitatud Madridis saavutatud ja täiskogu istungil hääletatud kokkulepe.

Muudatusettepanek  9

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 4 c (uus)

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 46 – lõige 1 – punkt 3 – alapunkt a – lõigud 1 a – 1 d (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 c) Artikli 46 lõike 1 punkti 3 alapunktile a lisatakse järgmised lõigud:

 

„Välisteenistuse eelarvejao ametikohtade loetelus esitatakse ametikohtade arv iga kategooria iga palgaastme kohta ja alaliste ning ajutiste ametikohtade, kaasa arvatud lepinguliste ja kohalike töötajate arv, mis on vastavalt eelarve assigneeringutele lubatud.

 

Ametikohtade loetelus näidatakse ära välisteenistuse juhtkonna ametikohtade kasv või vähenemine palgaastmete ja kategooriate kaupa ning liidu delegatsioonides tervikuna, tuginedes eelnenud aasta andmetele.

 

Ametikohtade loetelus näidatakse lisaks järgmiseks finantsaastaks lubatud ametikohtade arvule ära ka eelmise aasta lubatud ametikohtade arv, samuti liikmesriikidest ning nõukogu ja komisjoni personali hulgast pärit diplomaatidega täidetud ametikohtade arv.

 

Eelarvepädevat institutsiooni teavitatakse ametikohtade arvust igal palgaastmel, igas kategoorias ja igas Euroopa Liidu delegatsioonis, samuti Euroopa välisteenistuse juhatuses. See teave esitatakse Euroopa välisteenistuse eelarvejao ametikohtade loetelu lisana.”

Selgitus

Tekstis on tõeselt taasesitatud Madridis saavutatud ja täiskogu istungil hääletatud kokkulepe.

Muudatusettepanek  10

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 5

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 50 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Komisjoniga võidakse aga kokku leppida üksikasjalikud eeskirjad, et lihtsustada välisteenistuse ja nõukogu eelarvejagudesse kantud ELi delegatsioonide tegevusassigneeringute kasutamist.

Komisjoniga võidakse aga kokku leppida üksikasjalikud eeskirjad, et lihtsustada välisteenistuse eelarvejakku kantud ELi delegatsioonide tegevusassigneeringute kasutamist.

Muudatusettepanek  11

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 5 a (uus)

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 50 – lõik 1 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(5 a) Artiklisse 50 lisatakse esimese lõigu järele järgmine lõik:

 

„Euroopa välisteenistuses vastutab eelarve ja halduse peadirektor kõrge esindaja ja komisjoni asepresidendi ees Euroopa välisteenistuse haldusjuhtimise ja sisemise eelarve haldamise eest. Ta järgib samu eelarveridu ja halduseeskirju, mida kohaldatakse ELi üldeelarve III jao kohaselt, mis kuulub mitmeaastase finantsraamistiku V rubriiki.”

Selgitus

Tekstis on tõeselt taasesitatud Madridis saavutatud ja täiskogu istungil hääletatud kokkulepe.

Muudatusettepanek  12

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 60a – lõige 4 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

4 a. Komisjon tagab, et volituste edasidelegeerimine ei takista heakskiidu andmise menetlust Euroopa Parlamendis, kusjuures komisjon vastutab täielikult välisteenistuse tegevuseelarve eest.

Muudatusettepanek  13

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 11 – alapunkt b

Määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002

Artikkel 66 – lõige 5 – lõik 3 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Seda kohaldatakse mutatis mutandis liikmesriigi ametiasutustele selle liikmesriigi diplomaatilisest teenistusest tulnud töötajate osas. Päritoluliikmesriik on vastutav kõikide summade eest, mis on maksmata kolme aasta jooksul pärast otsuse langetamist vastutuse kohta.

Selgitus

Tekstis on tõeselt taasesitatud Madridis saavutatud ja täiskogu istungil hääletatud kokkulepe.

MENETLUS

Pealkiri

Määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust) muutmine seoses Euroopa välisteenistusega

Viited

KOM(2010)0085 – C7-0086/2010 – 2010/0054(COD)

Vastutav komisjon

BUDG

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

AFCO

21.4.2010

 

 

 

Arvamuse koostaja

       nimetamise kuupäev

Guy Verhofstadt

3.5.2010

 

 

Arutamine parlamendikomisjonis

17.5.2010

2.6.2010

14.6.2010

 

Vastuvõtmise kuupäev

6.9.2010

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

21

0

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Carlo Casini, Andrew Duff, Matthias Groote, Roberto Gualtieri, Zita Gurmai, Gerald Häfner, Stanimir Ilchev, Ramón Jáuregui Atondo, Constance Le Grip, David Martin, Paulo Rangel, Algirdas Saudargas, György Schöpflin, József Szájer, Søren Bo Søndergaard, Indrek Tarand, Rafał Trzaskowski, Guy Verhofstadt

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Enrique Guerrero Salom, Íñigo Méndez de Vigo, Vital Moreira, Helmut Scholz

MENETLUS

Pealkiri

Määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust) muutmine seoses Euroopa välisteenistusega

Viited

KOM(2010)0085 – C7-0086/2010 – 2010/0054(COD)

EP-le esitamise kuupäev

11.3.2010

Vastutav komisjon

       istungil teada andmise kuupäev

BUDG

21.4.2010

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

AFET

21.4.2010

DEVE

21.4.2010

INTA

21.4.2010

CONT

21.4.2010

 

ENVI

21.4.2010

JURI

21.4.2010

AFCO

21.4.2010

FEMM

21.4.2010

Arvamuse esitamisest loobumine

       otsuse kuupäev

ENVI

27.4.2010

JURI

19.4.2010

FEMM

29.9.2010

 

Raportöör(id)

       nimetamise kuupäev

Crescenzio Rivellini

23.3.2010

Ingeborg Gräßle

23.3.2010

 

Vastuvõtmise kuupäev

28.9.2010

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

59

3

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Damien Abad, Jean-Pierre Audy, Francesca Balzani, Zuzana Brzobohatá, Andrea Češková, Jorgo Chatzimarkakis, Giovanni Collino, Andrea Cozzolino, Frédéric Daerden, Jean-Luc Dehaene, Luigi de Magistris, Martin Ehrenhauser, James Elles, Göran Färm, José Manuel Fernandes, Eider Gardiazábal Rubial, Salvador Garriga Polledo, Jens Geier, Gerben-Jan Gerbrandy, Ivars Godmanis, Ingeborg Gräßle, Estelle Grelier, Roberto Gualtieri, Carl Haglund, Lucas Hartong, Jutta Haug, Jiří Havel, Monika Hohlmeier, Cătălin Sorin Ivan, Iliana Ivanova, Sidonia Elżbieta Jędrzejewska, Anne E. Jensen, Sergej Kozlík, Jan Kozłowski, Alain Lamassoure, Giovanni La Via, Monica Luisa Macovei, Barbara Matera, Claudio Morganti, Nadezhda Neynsky, Jan Olbrycht, Aldo Patriciello, Miguel Portas, Dominique Riquet, Christel Schaldemose, Bart Staes, Georgios Stavrakakis, László Surján, Helga Trüpel, Derek Vaughan, Axel Voss

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Inés Ayala Sender, Zuzana Brzobohatá, Tamás Deutsch, Martin Ehrenhauser, Christofer Fjellner, Roberto Gualtieri, Monica Luisa Macovei, Jan Olbrycht, Markus Pieper, Christel Schaldemose, Sergio Paolo Francesco Silvestris, Georgios Stavrakakis, Axel Voss, Kerstin Westphal, Joachim Zeller