RAPORT Ettepanek võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirju ja Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimusi

18.10.2010 - (KOM(2010)0309 – C7‑0146/2010 – 2010/0171(COD)) - ***I

Õiguskomisjon
Raportöör: Bernhard Rapkay


Menetlus : 2010/0171(COD)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A7-0288/2010
Esitatud tekstid :
A7-0288/2010
Arutelud :
Vastuvõetud tekstid :

EUROOPA PARLAMENDI ÕIGUSLOOMEGA SEOTUD RESOLUTSIOONI PROJEKT

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirju ja Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimusi

(KOM(2010)0309 – C7‑0146/2010 – 2010/0171(COD))

(Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)

Euroopa Parlament,

–   võttes arvesse komisjoni ettepanekut Euroopa Parlamendile ja nõukogule (KOM(2010)0309);

–    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõiget 2 ja artiklit 336, mille alusel komisjon esitas Euroopa Parlamendile ettepaneku (C7-0146/2010);

–    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõiget 3;

–   võttes arvesse nõukogu 26. juuli 2010. aasta otsust 2010/427/EL, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine[1];

–   võttes arvesse kodukorra artiklit 55;

–   võttes arvesse õiguskomisjoni raportit ning väliskomisjoni, arengukomisjoni, eelarvekomisjoni ja eelarvekontrollikomisjoni arvamusi (A7-0288/2010),

1.  võtab vastu allpool toodud esimese lugemise seisukoha;

2.  palub komisjonil ettepaneku uuesti Euroopa Parlamendile saata, kui komisjon kavatseb seda oluliselt muuta või selle teise tekstiga asendada;

3.  teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile ning riikide parlamentidele.

Muudatusettepanek 1

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(1) Kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artikliga 27 abistab liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrget esindajat Euroopa välisteenistus. See teenistus toimib koostöös liikmesriikide diplomaatiliste teenistustega ja koosneb nõukogu peasekretariaadi ja komisjoni asjaomaste osakondade ametnikest ning liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest lähetatud töötajatest.

(1) Kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artikliga 27 abistab liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrget esindajat (edaspidi „kõrge esindaja”) Euroopa välisteenistus. See teenistus toimib koostöös liikmesriikide diplomaatiliste teenistustega ja koosneb nõukogu peasekretariaadi ja komisjoni asjaomaste osakondade ametnikest ning liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest lähetatud töötajatest. Teenistus moodustab osa liidu avatud, tõhusast ja sõltumatust Euroopa halduskorraldusest, nagu on ette nähtud Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 298.

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(3) Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning Euroopa Komisjoni asepresident peaks täitma välisteenistuse personali puhul ametisse nimetava asutuse ja lepinguid sõlmiva asutuse ülesandeid ning tal peaks olema võimalik delegeerida kõnealuseid ülesandeid välisteenistuse töötajatele. Kuna teatavad välisteenistuse töötajad, sealhulgas delegatsioonide juhid peavad oma tavapäraste tööülesannete raames täitma komisjonilt saadud ülesandeid, tuleks sätestada, et komisjon saaks osaleda kõnealuseid töötajaid käsitlevate otsuste tegemises.

(3) Kõrge esindaja peaks täitma välisteenistuse personali puhul ametisse nimetava asutuse ja lepinguid sõlmiva asutuse ülesandeid ning tal peaks olema võimalik delegeerida kõnealuseid ülesandeid välisteenistuse töötajatele. Kuna delegatsioonide juhid peavad oma tavapäraste tööülesannete raames täitma komisjonilt saadud ülesandeid, tuleks sätestada, et komisjon saaks osaleda kõnealuseid töötajaid käsitlevate teatavate otsuste tegemises.

Muudatusettepanek  3

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 3 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(3 a) Liidu ametnikel ja liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest pärit ajutistel töötajatel peaks olema samad õigused ja kohustused ning neid tuleks kohelda võrdselt, eelkõige seoses nende õigusega asuda mis tahes ametikohale võrdsetel tingimustel. Liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest pärit ajutiste töötajate ja liidu ametnike vahel ei tohiks teha vahet ülesannete jagamisel kõigis välisteenistuse tegevus- ja poliitikavaldkondades.

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(4) On asjakohane selgelt sätestada, et need välisteenistuse töötajad, kes täidavad oma kohustuste raames komisjonilt saadud ülesandeid, peaksid järgima komisjoni juhtnööre. Samamoodi peaksid Euroopa Liidu delegatsioonides töötavad komisjoni ametnikud järgima delegatsiooni juhi juhtnööre, eelkõige korralduslikes ja haldusküsimustes ning Euroopa Liidu eelarve rakendamisega seotud küsimustes.

(4) On asjakohane selgelt sätestada, et need välisteenistuse töötajad, kes täidavad oma kohustuste raames komisjonilt saadud ülesandeid, peaksid vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 221 lõikele 2 järgima komisjoni juhtnööre. Samamoodi peaksid Euroopa Liidu delegatsioonides töötavad komisjoni ametnikud järgima delegatsiooni juhi juhtnööre.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 5

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(5) Kahtluste välistamiseks tuleks kinnitada, et need ametnikud ja ajutised töötajad, kelle ametikoht on sellises organisatsioonilises üksuses, mis viiakse kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artikli 27 lõikes 3 osutatud nõukogu otsusega kas nõukogu peasekretariaadist või komisjonist üle välisteenistuse koosseisu, säilitavad üleviimisel oma ametikoha. Sama tuleks kehtestada ka üleviidavasse organisatsioonilisse üksusesse määratud lepinguliste ja kohalike töötajate kohta. Konkreetseid meetmeid tuleks võtta üleviidavatele töötajatele asjakohase kutsealase nõustamise ja abi tagamiseks.

(5) Kahtluste välistamiseks tuleks kinnitada, et need ametnikud ja ajutised töötajad, kelle ametikoht on sellises organisatsioonilises üksuses, mis viiakse kooskõlas nõukogu 26. juuli 2010. aasta otsusega 2010/427/EL, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine1, kas nõukogu peasekretariaadist või komisjonist üle välisteenistuse koosseisu, säilitavad üleviimisel oma ametikoha. Sama tuleks kehtestada mutatis mutandis üleviidavasse organisatsioonilisse üksusesse määratud lepinguliste ja kohalike töötajate kohta. Üleviidavaid töötajaid teavitatakse eelnevalt.

 

1 ELT L 201, 3.8.2010, lk 30.

Muudatusettepanek  6

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 6

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(6) Euroopa välisteenistuses töötavatel nõukogu või komisjoni ametnikel peaks olema võimalik kandideerida oma institutsiooni vabadele töökohtadele samadel alustel nagu institutsioonisiseselt kandideerivatel ametnikel.

(6) Euroopa välisteenistuses töötavatel muude institutsioonide ametnikel peaks olema võimalik kandideerida oma institutsiooni vabadele töökohtadele samadel alustel nagu institutsioonisiseselt kandideerivatel ametnikel.

Muudatusettepanek  7

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 7

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(7) Erandlike asjaolude korral ja selleks et võtta paindlikul viisil arvesse eriolukorda (nt kiire ametikoha täitmise vajadus või nõukogu või komisjoni osutatavate tugiülesannete eelseisev välisteenistusse ülekandmine), tuleks võimaldada nõukogu või komisjoni töötajaid teenistuse huvides ja ilma eelnevat vaba ametikoha kuulutust avaldamata välisteenistusse üle viia. Samamoodi peaks olema võimalik välisteenistuse töötajaid teenistuse huvides üle viia nõukogusse või komisjoni.

(7) Nõuetekohaselt põhjendatud erandlike asjaolude korral ja selleks et võtta paindlikul viisil arvesse eriolukorda (nt nõukogu peasekretariaadi või komisjoni osutatavate tehniliste tugiülesannete eelseisva välisteenistusse ülekandmise vajadus), tuleks kuni 30. juunini 2013 võimaldada nõukogu või komisjoni töötajaid teenistuse huvides koos nende ametikohaga, st ilma eelnevat vaba ametikoha kuulutust avaldamata, välisteenistusse üle viia.

Muudatusettepanek  8

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 7 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(7 a) Kuni 30. juunini 2014 peaks olema võimalik nõukogu peasekretariaadi või komisjoni ametnikke, kes viidi Euroopa välisteenistusse üle selle käivitusjärgus, viia teenistuse huvides ilma nende ametikohata üle välisteenistusest nõukogusse või komisjoni.

Muudatusettepanek  9

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 8

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(8) On oluline tagada, et liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajatel, nõukogu ja komisjoni kandidaatidel ning institutsioonisiseselt kandideerivatel isikutel oleksid välisteenistuse ametikohtadele kandideerimisel võrdsed alusel. Hiljemalt alates 1. juulist 2013 tuleks seda sätet kohaldada ka muude institutsioonide ametnike suhtes. Selleks et tagada liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate asjakohane esindatus välisteenistuses, peaks liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgel esindajal ning Euroopa Komisjoni asepresidendil olema siiski võimalik otsustada, et kuni 30. juunini 2013 peaks olema võimalik võtta samaväärse kvalifikatsiooniga kandidaatide korral tegevusüksuse AD ametikohtadele eelisjärjekorras tööle liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajaid.

(8) Selleks et jõustada Euroopa Liidu lepingu artikli 27 lõige 3, milles on nimetatud Euroopa välisteenistuse kolm töölevõtmise allikat, tuleks ette näha, et kuni 30. juunini 2013 võtab Euroopa välisteenistus tööle ainult nõukogu peasekretariaadi ja komisjoni ametnikke ning liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajaid. Sellel ajavahemikul on oluline tagada, et liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajatel, nõukogu peasekretariaadi ja komisjoni kandidaatidel ning institutsioonisiseselt kandideerivatel isikutel oleksid välisteenistuse ametikohtadele kandideerimisel võrdsed alused. Samal ajavahemikul peaks siiski olema võimalik erandjuhtudel ja pärast kolmest eksklusiivsest allikast töölevõtmise võimaluste ärakasutamist võtta väljastpoolt neid allikaid tööle AD tasandi tehnilist abipersonali, kes on vajalik välisteenistuste nõuetekohaseks toimimiseks, näiteks kriisiohjamise, julgeoleku- ja IT-spetsialiste. Alates 1. juulist 2013 peaks välisteenistuse ametikohtadele saama kandideerida ka muude institutsioonide ametnikud.

Muudatusettepanek  10

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 8 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(8 a) Selleks et aidata saavutada eesmärk, mille kohaselt peaksid liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest pärit töötajad moodustama vähemalt ühe kolmandiku välisteenistuse töötajate koguarvust AD tasandil, tuleb lisaks näha kuni 30. juunini 2013 ette ajutine erand personalieeskirjade artikli 98 lõikest 1, et võimaldada kõrgel esindajal samaväärse kvalifikatsiooniga kandidaatide korral täita välisteenistuse teatavad tegevusüksuse AD ametikohad eelisjärjekorras liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajatega.

Muudatusettepanek  11

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 8 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(8 b) Selleks et tagada nõuetekohane tasakaal Euroopa välisteenistuse personali eri osade vahel ja vastavalt nõukogu otsusele 2010/427/EL peaks pärast Euroopa välisteenistuse täiskoosseisuni jõudmist liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest pärit ajutiste töötajatena nimetatud töötajad moodustama vähemalt ühe kolmandiku töötajate koguarvust (AD tasandil) ja liidu ametnikud peaks moodustama vähemalt 60% töötajate koguarvust (AD tasandil). See peaks hõlmama liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest pärit töötajaid, kes on saanud liidu alalisteks ametnikeks vastavalt personalieeskirjade sätetele.

Muudatusettepanek  12

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 9

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(9) Liikmesriikide lähetatud diplomaatiliste teenistuste kandidaadid tuleks nende väljavalimise korral ametisse kinnitada ajutiste töötajatena ja neid tuleks seega kohelda samamoodi nagu ametnikke. Välisteenistuse poolt vastuvõetavate rakendussätetega tuleks ajutistele töötajatele tagada ametnikega võrdsed karjäärivõimalused.

(9) Liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste lähetatud kandidaadid tuleks nende väljavalimise korral ametisse kinnitada ajutiste töötajatena ja neid tuleks seega kohelda samamoodi nagu ametnikke. Nad tuleks tööle võtta objektiivse ja läbipaistva menetluse alusel ning välisteenistuse poolt vastuvõetavate rakendussätetega tuleks ajutistele töötajatele ja ametnikele tagada välisteenistuses võrdsed karjäärivõimalused.

Muudatusettepanek  13

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 9 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(9 a) Vastavalt personalieeskirjade artiklile 27 ning muude teenistujate teenistustingimuste artikli 12 lõike 1 esimesele lõigule ja artiklile 82 tuleks püüda võtta välisteenistusse tööle võimalikult pädevad, tõhusad ja ausad ametnikud ja ajutised töötajad liikmesriikide kodanike hulgast võimalikult laialt geograafiliselt alalt. See kehtib välisteenistuse kui terviku ja selle personali eri osade, sealhulgas muude teenistujate teenistustingimuste artikli 2 punktis e osutatud ajutiste töötajate kohta. Lisaks peaksid Euroopa välisteenistuse isikkoosseisus olema asjakohaselt ja märkimisväärselt esindatud kõigi liikmesriikide kodanikud.

Muudatusettepanek  14

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 9 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(9 b) Kõrge esindaja võtab asjakohaseid meetmeid, nagu on ette nähtud personalieeskirjade artikli 1d lõigetes 2 ja 3, et edendada teatavates tegevusüksustes, eelkõige tegevusüksuses AD, alaesindatud soo võrdseid võimalusi.

Muudatusettepanek  15

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 10

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(10) Selleks et vältida üleliigsete piirangute kehtestamist välisteenistuses töötavate liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate suhtes, tuleks vastu võtta erieeskirjad selliste töötajatega sõlmitavate lepingute kestuse kohta. Kõnealuse konkreetse ajutiste töötajate kategooria suhtes kehtivaid eeskirju, mis käsitlevad lähetamistingimusi, puhkuse võtmist isiklikel põhjustel ja kõrgeimat võimalikku pensioniiga, tuleks ühtlustada ametnike suhtes kohaldatavate eeskirjadega.

(10) Selleks et vältida üleliigsete piirangute kehtestamist välisteenistuses töötavate liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate suhtes, tuleks vastu võtta erieeskirjad selliste töötajatega sõlmitavate lepingute kestuse kohta koos tagatisega, et pärast teenistusaja lõppemist ennistatakse nad asjakohaste sätete alusel tööle. Kõnealuse konkreetse ajutiste töötajate kategooria suhtes kehtivad eeskirjad, mis käsitlevad lähetamistingimusi ja kõrgeimat võimalikku pensioniiga, tuleks ühtlustada ametnike suhtes kohaldatavate eeskirjadega.

Muudatusettepanek  16

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 11

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(11) Eespool kirjeldatud erieeskirju tuleks asjaomaste isikute taotlusel kohaldada ka selliste liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest pärit ajutiste töötajate suhtes, kes töötasid enne välisteenistuse asutamist, aga pärast Lissaboni lepingu jõustumist nõukogu peasekretariaadi või komisjoni asjaomastes osakondades.

(11) Eespool kirjeldatud erieeskirju tuleks kõrge esindaja ja asjaomase liikmesriigi diplomaatilise teenistuse nõusolekul kohaldada ka selliste liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest pärit ajutiste töötajate suhtes, kes töötasid enne välisteenistuse asutamist, aga pärast Lissaboni lepingu jõustumist nõukogu peasekretariaadi või komisjoni asjaomastes osakondades või kelle lepingut muudeti.

Muudatusettepanek  17

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 11 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(11 a) Euroopa välisteenistus võib erijuhtudel kasutada piiratud arvul spetsialiseerunud lähetatud riiklikke eksperte, kes on lähetatud täitma eriülesandeid, eelkõige kriisiohjamise või sõjaväelisi ülesandeid, ning kes peaksid alluma kõrgele esindajale. Nende lähetus ei peaks minema arvesse osana ühest kolmandikust Euroopa välisteenistuse AD tasandi töötajate koguarvust, mille peaksid moodustama liikmesriikidest pärit töötajad Euroopa välisteenistuse täiskoosseisuni jõudmisel.

Muudatusettepanek  18

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 12

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(12) Välisteenistuse halduskoormuse leevendamiseks peaks komisjoni juures asutatud distsiplinaarnõukogu täitma ka välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid, kui liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning Euroopa Komisjoni asepresident ei otsusta asutada välisteenistuse enda distsiplinaarnõukogu.

(12) Välisteenistuse halduskoormuse leevendamiseks peaks komisjoni juures asutatud distsiplinaarnõukogu täitma ka välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid, kuni kõrge esindaja otsustab asutada välisteenistuse enda distsiplinaarnõukogu. Otsus tuleks teha hiljemalt 31. detsembril 2011.

Muudatusettepanek  19

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 13

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(13) Selleks et tagada komisjoni ja välisteenistuse töötajate ühtlane esindatus delegatsioonides, tuleks sätestada, et komisjoni personalikomitee esindab ka välisteenistuse töötajaid, kellele antakse õigus hääletada ja kandideerida personalikomitee valimistel.

(13) Kuni välisteenistuse juurde luuakse vastavalt personalieeskirjade artikli 9 lõike 1 punkti a esimesele taandele personalikomitee, mis peaks toimuma hiljemalt 31. detsembril 2011, tuleks sätestada, et komisjoni personalikomitee esindab ka välisteenistuse töötajaid, kellele antakse õigus hääletada ja kandideerida personalikomitee valimistel.

Muudatusettepanek  20

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 19

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(19) Käesolev määrus peaks jõustuma võimalikult kiiresti, kuna personalieeskirjade ja teenistustingimuste kavandatud muudatused on olulised välisteenistuse nõuetekohaseks toimimiseks,

(19) Käesolev määrus peaks jõustuma võimalikult kiiresti, kuna personalieeskirjade ja muude teenistujate teenistustingimuste muudatused on olulised välisteenistuse nõuetekohaseks toimimiseks,

Muudatusettepanek  21

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 6

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

Artikkel 1b – punkt a

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

'(a) Euroopa välisteenistust, mis allub liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgele esindajale ning Euroopa Komisjoni asepresidendile (edaspidi „välisteenistus”),”;

'(a) Euroopa välisteenistust (edaspidi „välisteenistus”),”;

Muudatusettepanek  22

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 95 – lõige 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Käesolevate personalieeskirjadega ametisse nimetavale asutusele antud volitusi rakendab Euroopa välisteenistuse töötajate suhtes liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning Euroopa Komisjoni asepresident, kes otsustab, millistele välisteenistuse töötajatele kõnealused volitused delegeerida. Kohaldatakse artikli 2 lõiget 2.

1. Käesolevate personalieeskirjadega ametisse nimetavale asutusele antud volitusi rakendab Euroopa välisteenistuse töötajate suhtes liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja (edaspidi „kõrge esindaja”), kes otsustab, millistele välisteenistuse töötajatele kõnealused volitused delegeerida. Kohaldatakse artikli 2 lõiget 2.

Muudatusettepanek  23

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 95 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Delegatsioonide juhtide puhul rakendatakse nende ametisse nimetamisega seotud volitusi siiski vaid komisjoni poolt talle aluslepingutega antud pädevuse piires heaks kiidetud kandidaatide nimekirja alusel. Käesolevat lõiku kohaldatakse mutatis mutandis teenistuse huvides üleviimise suhtes.

2. Delegatsioonide juhtide puhul rakendatakse nende ametisse nimetamisega seotud volitusi vaid komisjoni poolt talle aluslepingutega antud pädevuse piires heaks kiidetud kandidaatide nimekirja alusel, kasutades saavutustel põhinevat põhjalikku valikumenetlust ning võttes arvesse soolist ja geograafilist tasakaalu1. Käesolevat lõiku kohaldatakse mutatis mutandis teenistuse huvides erandlike asjaolude korral kindlaksmääratud ajutiseks ajavahemikuks delegatsiooni juhi ametikohale üleviimise suhtes.

 

____________________

1 Komisjoni avaldus: „Komisjon põhjendab kõrgele esindajale nõuetekohaselt võimalikku negatiivset arvamust kandidaatide nimekirjas oleva isiku kohta.”

Muudatusettepanek  24

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 95 – lõige 3 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Selliste välisteenistuse töötajate suhtes, kes täidavad oma kohustuste raames komisjonilt saadud ülesandeid, algatab ametisse nimetav asutus komisjoni taotluse korral artiklites 22 ja 86 ning IX lisas osutatud haldusjuurdlusi ja distsiplinaarmenetlusi.

3. Selliste delegatsioonide juhtide suhtes, kes peavad täitma oma kohustuste raames komisjonilt saadud ülesandeid, algatab ametisse nimetav asutus komisjoni taotluse korral artiklites 22 ja 86 ning IX lisas osutatud haldusjuurdlusi ja distsiplinaarmenetlusi.

Muudatusettepanek  25

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 96

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Olenemata artiklist 11, järgib Euroopa Liidu delegatsioonis töötav ametnik delegatsiooni juhilt saadud juhtnööre eelkõige korralduslikes ja haldusküsimustes, aga kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 322 alusel vastu võetud õigusaktidega ka Euroopa Liidu eelarve rakendamisega seotud küsimustes.

Olenemata artiklist 11, järgib Euroopa Liidu delegatsioonis töötav komisjoni ametnik juhtnööre, mille ta on saanud delegatsiooni juhilt vastavalt viimase rollile, mis on sätestatud nõukogu 26. juuli 2010. aasta otsuse 2010/427/EL (millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine)1 artiklis 5.

Oma kohustuste raames komisjonilt saadud ülesandeid täitev välisteenistuse ametnik saab komisjonilt juhtnööre seoses talle usaldatud ülesannetega.

Oma kohustuste raames komisjonilt saadud ülesandeid täitev välisteenistuse ametnik saab komisjonilt juhtnööre seoses talle usaldatud ülesannetega vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 221 lõikele 2.

Käesoleva artikli rakendamise tingimused lepivad kokku komisjon ja välisteenistus.

Käesoleva artikli rakendamise tingimused lepivad kokku komisjon ja välisteenistus.

 

1 ELT L 201, 3.8.2010, lk 30.

Muudatusettepanek  26

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 97

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Artikli 7 lõikes 1 sätestatud tingimustel ning olenemata artiklitest 4 ja 29, võivad asjaomaste institutsioonide ametisse nimetavad asutused erandjuhtudel ja ühisel kokkuleppel ning ainult teenistuse huvides viia nõukogu või komisjoni ametniku pärast tema eelnevat ärakuulamist üle välisteenistusse ilma töötajatele eelnevalt vabast ametikohast teatamata. Samadel tingimustel võib välisteenistuse töötaja üle viia nõukogusse või komisjoni.

Kuni 30. juunini 2014 võivad asjaomaste institutsioonide ametisse nimetavad asutused erandjuhtudel ja ühisel kokkuleppel ning ainult teenistuse huvides Euroopa välisteenistuse ametniku, kes on viidud Euroopa välisteenistusse üle kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artikli 2010 lõikega 427 vastu võetud nõukogu otsusega 2010/427/EL, erandina personalieeskirjade artiklitest 4 ja 29 ning artikli 7 lõikes 1 sätestatud tingimustel viia pärast tema eelnevat ärakuulamist üle välisteenistusest sama palgaastme vabale ametikohale nõukogu peasekretariaadis või komisjonis ilma töötajatele eelnevalt vabast ametikohast teatamata.

Muudatusettepanek  27

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 98 – lõige 1 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Artikli 29 lõike 1 punkti a kohaldamisel ja ilma et see piiraks artikli 97 kohaldamist, võtab ametisse nimetav asutus välisteenistuse vaba ametikoha täitmisel võrdselt ja ilma eelisõigusi andmata arvesse nõukogu, komisjoni ja välisteenistuse ametnike taotlusi, samuti nende ajutiste töötajate taotlusi, kelle suhtes kohaldatakse muude teenistujate teenistustingimuste artikli 2 punkti e, ning liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate taotlusi.

1. Artikli 29 lõike 1 punkti a kohaldamisel võtab ametisse nimetav asutus välisteenistuse vaba ametikoha täitmisel võrdselt ja ilma eelisõigusi andmata arvesse nõukogu peasekretariaadi, komisjoni ja välisteenistuse ametnike taotlusi, samuti nende ajutiste töötajate taotlusi, kelle suhtes kohaldatakse muude teenistujate teenistustingimuste artikli 2 punkti e, ning liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate taotlusi. Erandina artiklist 29 võtab Euroopa välisteenistus kuni 30. juunini 2013 väljastpoolt institutsiooni tööle ainult nõukogu peasekretariaadi ja komisjoni ametnikke ning liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajaid. Siiski võib ametisse nimetav asutus erandjuhtudel ja pärast eespool toodud sätete alusel töölevõtmise võimaluste ärakasutamist otsustada võtta väljastpoolt esimeses lauses loetletud allikaid tööle AD tasandi tehnilist abipersonali, kes on vajalik välisteenistuste nõuetekohaseks toimimiseks, näiteks kriisiohjamise, julgeoleku- ja IT-spetsialiste.

Muudatusettepanek  28

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 98 – lõige 1 – lõik 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Alates liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning Euroopa Komisjoni asepresidendi määratud kuupäevast, aga hiljemalt alates 1. juulist 2013 võtab ametisse nimetav asutus võrdselt ja ilma eelisõigusi andmata arvesse ka muude institutsioonide ametnike taotlusi.

Alates 1. juulist 2013 võtab ametisse nimetav asutus võrdselt ja ilma eelisõigusi andmata arvesse ka muude kui esimeses lõigus nimetatud institutsioonide ametnike taotlusi.

Muudatusettepanek  29

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 98 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Artikli 29 lõike 1 punkti a kohaldamisel ja ilma et see piiraks artikli 97 kohaldamist, võtab ametisse nimetav asutus nõukogu või komisjoni vaba ametikoha täitmisel võrdselt ja ilma eelisõigusi andmata arvesse institutsioonisiseselt kandideerivate isikute taotlusi ning nende välisteenistuse ametnike taotlusi, kes olid enne välisteenistusse tööle asumist asjaomase institutsiooni ametnikud.

2. Artikli 29 lõike 1 punkti a kohaldamisel ja ilma et see piiraks artikli 97 kohaldamist, võtab muude institutsioonide kui Euroopa välisteenistuse ametisse nimetav asutus vaba ametikoha täitmisel võrdselt ja ilma eelisõigusi andmata arvesse institutsioonisiseselt kandideerivate isikute taotlusi ning nende välisteenistuse ametnike taotlusi, kes olid enne välisteenistusse tööle asumist asjaomase institutsiooni ametnikud.

Muudatusettepanek  30

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 99 – lõige 1 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Kui liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning Euroopa Komisjoni asepresident ei otsusta asutada välisteenistuse distsiplinaarnõukogu, täidab komisjoni distsiplinaarnõukogu ka välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid.

1. Kuni kõrge esindaja otsustab asutada välisteenistuse distsiplinaarnõukogu, täidab komisjoni distsiplinaarnõukogu ka välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid. Kõrge esindaja teeb otsuse hiljemalt 31. detsembril 2011.

Muudatusettepanek  31

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 99 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Erandina artikli 9 lõike 1 punkti a esimesest taandest, esindab komisjoni personalikomitee ka välisteenistuse ametnikke ja muid teenistujaid.

2. Kuni välisteenistuse juurde luuakse vastavalt artikli 9 lõike 1 punkti a esimesele taandele personalikomitee, mis peab toimuma hiljemalt 31. detsembril 2011, esindab erandina nimetatud taandes toodud sättest komisjoni personalikomitee ka välisteenistuse ametnikke ja muid teenistujaid.

Muudatusettepanek  32

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 10

Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimused

peatükk – artikkel 50b – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Kõnealused töötajad võetakse tööle maksimaalselt neljaks aastaks. Nende lepingut võib pikendada mitu korda ja iga kord maksimaalselt nelja aasta võrra. Lepingu pikendamine kiidetakse heaks tingimusel, et liikmesriigi diplomaatiline teenistus pikendab sama ajavahemiku võrra töötaja lähetust.

2. Kõnealused töötajad võetakse tööle maksimaalselt neljaks aastaks. Nende lepingut võib pikendada maksimaalselt nelja aasta võrra. Kokku ei tohi töötatud aeg ületada kaheksat aastat. Erandlike asjaolude korral ja teenistuse huvides võib kaheksanda aasta lõpus pikendada lepingut maksimaalselt kahe aasta võrra. Liikmesriigid annavad oma ametnikele, kellest on saanud Euroopa välisteenistuse ajutised töötajad, tagatise, et pärast teenistusaja lõppemist Euroopa välisteenistuses ennistatakse nad siseriiklike õigusaktide asjakohaste sätete alusel kohe tööle.

Muudatusettepanek  33

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 10

Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimused

peatükk – artikkel 50b – lõige 2 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

2 a. Liikmesriigid toetavad liitu personalieeskirjade artikli 22 kohase vastutuse jõustamisel nende Euroopa välisteenistuse ajutiste töötajate puhul, kellele on viidatud teenistustingimuste artikli 2 punktis e.

Muudatusettepanek  34

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 10

Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimused

peatükk – artikkel 50c – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Personalieeskirjade artiklit 40 kohaldatakse analoogia põhjal. Puhkus, mis on võetud isiklikel põhjustel, ei saa kesta lepingu kestusest kauem. Muude teenistujate teenistustingimuste artiklit 17 ei kohaldata.

välja jäetud

Muudatusettepanek  35

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 13

Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimused

Artikkel 121

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Kui tegevuskoha lepinguga ei ole ette nähtud teisiti, vastutab institutsioon tööandja sotsiaalkindlustusmaksete eest vastavalt selles kohas kehtivatele eeskirjadele, kus kohalik teenistuja oma kohustusi täidab. Selliste riikide jaoks, kus sotsiaalkindlustusskeem puudub või on ebapiisav, võib institutsioon luua sõltumatu või täiendava sotsiaalkindlustusskeemi.

Kui tegevuskoha lepinguga ei ole ette nähtud teisiti, vastutab institutsioon tööandja sotsiaalkindlustusmaksete eest vastavalt selles kohas kehtivatele eeskirjadele, kus kohalik teenistuja oma kohustusi täidab. Selliste riikide jaoks, kus sotsiaalkindlustusskeem puudub või on ebapiisav, loob institutsioon sõltumatu või täiendava sotsiaalkindlustusskeemi.

Muudatusettepanek  36

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 3 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Neid ametnikke ja ajutisi töötajaid, kelle ametikoht on sellises organisatsioonilises üksuses, mis viiakse kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artikli 27 lõikega 3 vastu võetud nõukogu otsusega kas nõukogu peasekretariaadist või komisjonist üle Euroopa välisteenistuse koosseisu, peetakse asjaomasest institutsioonist välisteenistusse üleviiduks alates kõnealuses otsuses kindlaksmääratud kuupäevast. Sama kehtib ka üleviidavasse organisatsioonilisse üksusesse määratud lepinguliste ja kohalike töötajate kohta ning nende lepinguid ei muudeta.

1. Neid ametnikke ja ajutisi töötajaid, kelle ametikoht on sellises organisatsioonilises üksuses, mis viiakse kooskõlas nõukogu otsusega 2010/427/EL kas nõukogu peasekretariaadist või komisjonist üle Euroopa välisteenistuse koosseisu, peetakse asjaomasest institutsioonist välisteenistusse üleviiduks alates kõnealuses otsuses kindlaksmääratud kuupäevast. Sama kehtib mutatis mutandis üleviidavasse organisatsioonilisse üksusesse määratud lepinguliste ja kohalike töötajate kohta ning nende lepinguid ei muudeta. Vastavalt asjaoludele teavitab kas nõukogu või komisjoni ametisse nimetav asutus eelnevalt üleviidavaid töötajaid.

Juhul kui üle viiakse osa organisatsioonilisest üksusest ning üksuse selles osas töötavaid ametnikke ja muid teenistujaid ei ole võimalik automaatselt kindlaks teha, teeb vastavalt asjaoludele kas nõukogu või komisjon kõrge esindaja nõusolekul otsuse töötajate üleviimise kohta, olles asjaomased ametnikud ja muud teenistujad eelnevalt ära kuulanud.

 

Muudatusettepanek  37

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 3 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Asjaomaste isikute taotlusel muudetakse liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest pärit selliste ajutiste töötajate lepingud, kes võeti tööle pärast 30. novembrit 2009 ja kelle ametikoht on sellises organisatsioonilises üksuses, mis viiakse kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artikli 27 lõikega 3 vastu võetud nõukogu otsusega kas nõukogu peasekretariaadist või komisjonist üle välisteenistuse koosseisu, ilma uut valikumenetlust korraldamata lepinguteks, mis vastavad muude teenistujate teenistustingimuste artikli 2 punktile e. Muus osas lepingu tingimusi ei muudeta. Taotlus lepingu muutmiseks tuleb teha ühe aasta jooksul alates üleviimise kuupäevast, mis on kindlaks määratud kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artikli 27 lõikega 3 vastu võetud nõukogu otsuses.

2. Kõrge esindaja ja asjaomase liikmesriigi diplomaatilise teenistuse nõusolekul muudetakse liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest pärit selliste ajutiste töötajate lepingud, kes võeti tööle või kelle lepingut muudeti pärast 30. novembrit 2009 ja kelle ametikoht on sellises organisatsioonilises üksuses, mis viiakse kooskõlas nõukogu otsusega 2010/427/EL kas nõukogu peasekretariaadist või komisjonist üle välisteenistuse koosseisu, ilma uut valikumenetlust korraldamata lepinguteks, mis vastavad muude teenistujate teenistustingimuste artikli 2 punktile e. Muus osas lepingu tingimusi ei muudeta.

Muudatusettepanek  38

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 3 – lõige 2 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

2 a. Kuni 30. juunini 2013 ja erandina personalieeskirjade artiklist 7 võib nõukogu peasekretariaadi või komisjoni ametnikke või muid teenistujaid, kes täidavad Euroopa välisteenistuse juures tehnilisi tugiülesandeid, viia üle välisteenistusse pärast eelnevat ärakuulamist ja asjaomaste institutsioonide ühisel kokkuleppel ning järgides täielikult eelarvepädevate institutsioonide eesõigusi. Üleviimise kuupäev määratakse kindlaks asjakohases eelarveotsuses, milles antakse Euroopa välisteenistusele vastavad ametikohad ja assigneeringud.

Muudatusettepanek  39

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 3 – lõige 2 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(2 b) Vastavalt personalieeskirjade artiklile 27 ning muude teenistujate teenistustingimuste artikli 12 lõike 1 esimesele lõigule ja artiklile 82 püütakse võtta välisteenistusse tööle võimalikult pädevad, tõhusad ja ausad ametnikud ja ajutised töötajad liikmesriikide kodanike hulgast võimalikult laialt geograafiliselt alalt. See kehtib välisteenistuse kui terviku ja selle personali eri osade, sealhulgas muude teenistujate teenistustingimuste artikli 2 punktis e osutatud ajutiste töötajate kohta. Lisaks on Euroopa välisteenistuse isikkoosseisus asjakohaselt ja märkimisväärselt esindatud kõigi liikmesriikide kodanikud1.

 

____________________

1Kõrge esindaja avaldus geograafilise tasakaalu kohta Euroopa välisteenistuses:

„Kõrge esindaja peab väga tähtsaks töölevõtmist liidu liikmesriikide kodanike hulgast võimalikult laialt geograafiliselt alalt ja selle tagamist, et teenistuses on asjakohaselt ja märkimisväärselt esindatud kõigi liikmesriikide kodanikud.

Euroopa välisteenistus peaks saama täiel määral kasutada liidu eri välisteenistustes saadud mitmesuguseid rikkalikke kogemusi ja ekspertteadmisi.

Kõrge esindaja kasutab nende eesmärkide saavutamiseks kõiki võimalusi, mida pakub Euroopa välisteenistuse ametissenimetamise menetluse kohaldamine. Ta pühendab kõnealusele küsimusele ühe osa oma aastaaruandes, mis käsitleb ametikohtade täitmist Euroopa välisteenistuses.”

Muudatusettepanek  40

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 3 – lõige 2 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

2 c. Vastavalt personalieeskirjade artikli 1d lõigetele 2 ja 3 võtab kõrge esindaja asjakohaseid meetmeid, et edendada teatavates tegevusüksustes, eelkõige tegevusüksuses AD, alaesindatud soo võrdseid võimalusi1.

 

____________________

1Kõrge esindaja avaldus soolise tasakaalu kohta Euroopa välisteenistuses:

„Kõrge esindaja peab Euroopa välisteenistusse töölevõtmisel väga tähtsaks soolise tasakaalu edendamist.

Soolise tasakaalu edendamisel on oluline ergutada naisi kandideerima Euroopa välisteenistuse ametikohtadele ja kõrvaldada seda takistavad tegurid. Delegatsioonide juhtide 2010. aasta rotatsiooni korras ametissenimetamise menetlusega saadud kogemuste põhjal uurib Euroopa välisteenistus, kuidas võtta tulevastes ametissenimetamise menetlustes paremini arvesse naiste taotluste sageli mittelineaarseid mustreid ja kõrvaldada muud võimalikud takistused. Samuti selgitab kõrge esindaja välja liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste parimad tavad ja kohaldab neid võimaluse korral Euroopa välisteenistuses.

Selleks et soodustada naiste töötamist Euroopa välisteenistuses, kasutab kõrge esindaja täiel määral kõiki võimalusi, mida pakuvad personalieeskirjade artikli 1d lõiked 2 ja 3.

Kõrge esindaja pühendab soolise tasakaalu küsimusele ühe osa oma aastaaruandes, mis käsitleb ametikohtade täitmist Euroopa välisteenistuses.”

Muudatusettepanek  41

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 3 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Selleks et tagada liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate asjakohane esindatus välisteenistuses, võib liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning Euroopa Komisjoni asepresident otsustada, et erandina personalieeskirjade artikli 98 lõikest 1 peaks kuni 30. juunini 2013 olema võimalik samaväärse kvalifikatsiooniga kandidaatide korral täita välisteenistuse teatavad tegevusüksuse AD ametikohad eelisjärjekorras liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajatega.

3. Selleks et tagada liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate asjakohane esindatus välisteenistuses, otsustab kõrge esindaja, et erandina personalieeskirjade artiklist 29 ja artikli 98 lõike 1 esimesest lõigust peaks kuni 30. juunini 2013 olema võimalik samaväärse kvalifikatsiooniga kandidaatide korral täita välisteenistuse teatavad tegevusüksuse AD ametikohad eelisjärjekorras liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajatega.

Muudatusettepanek  42

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 3 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 3a

2013. aasta keskpaigaks esitab kõrge esindaja Euroopa Parlamendile, nõukogule ja komisjonile käesoleva määruse rakendamise kohta aruande, milles pööratakse erilist tähelepanu Euroopa välisteenistuse personali soolisele ja geograafilisele tasakaalule.

  • [1]  ELT L 201, 3.8.2010, lk 30.

väliskomisjonI ARVAMUS (4.10.2010)

õiguskomisjonile

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirju ja Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimusi
(KOM(2010)0309 – C7‑0146/2010 – 2010/0171(COD))

Arvamuse koostaja: Jacek Saryusz-Wolski

LÜHISELGITUS

Käesolevas arvamuses sisalduvate muudatusettepanekute puhul järgitakse Euroopa Parlamendi 8. juuli 2010. aasta õigusloomega seotud resolutsioonis (ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu otsus, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine) määratletud rada ja nendega kinnitatakse kõnealuses otsuses kindlaks määratud üldist õiguslikku raamistikku, et tagada ühtlane, tõhus, sõltumatu ja tõeline Euroopa välisteenistus, mis on kindlaks määratud ja üles ehitatud täielikus vastavuses ühenduse meetodiga. Käesolevas arvamuses sisalduvate muudatusettepanekutega püüeldakse kolme olulise eesmärgi poole, milleks on i) niisuguse tegevusraamistiku loomine, mis on suuteline tagama välisteenistuse töötajate täieliku sõltumatuse ja lojaalsuse oma ülesannete täitmisel, eelkõige liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest tulevate töötajate puhul, kuna nad ei peaks kuuluma nn kahesesse alluvusse, st nii alluma kõrgele esindajale kui ka kuuluma liikmesriigi selle diplomaatilise teenistuse hierarhiasse, kust nad pärit on, vaid peaksid tegutsema üksnes kõrge esindaja kui neid ametisse nimetava asutuse juhiste ja vastutuse alusel, ii) kõrgele esindajale – kes nõukogu otsuse (millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistus) artikli 6 lõike 12 kohaselt on pädev võtma ühe aasta jooksul pärast kõnealuse otsuse jõustumist asjakohaseid meetmeid välisteenistuse töötajatele nõuetekohase ühtse koolituse võimaldamiseks, tuginedes eelkõige olemasolevatele siseriiklikele ja ELi tavadele ja struktuuridele – niisuguse väärtusliku koolitus- ja erialase enesetäiendamise süsteemi esitamine, mille eesmärk on luua välisteenistuse töötajate seas tõeline ühtekuuluvustunne (esprit de corps) ning kasutada ära ELi põhja, ida ja lõuna akadeemilist ja teadusuuringute alast mõõdet, ning iii) asjakohase geograafilise esindatuse ja soolise tasakaalu tagamine välisteenistuse töötajate koosseisus. Selle saavutamiseks esitatakse käesolevas arvamuses sisalduvate muudatusettepanekutega uuesti Euroopa välisteenistuse kindlaks määramist käsitleva otsuse põhielemendid, nagu näiteks põhivajadus tagada kõikidele välisteenistuse töötajatele võrdne kohtlemine ja võrdsed karjäärivõimalused või vajadus tagada esimesel võimalusel ELi institutsioonide (peale nõukogu ja komisjoni) ametnikele, eelkõige Euroopa Parlamendi ametnikele võimalus kandideerida välisteenistuse vabadele töökohtadele. Samal ajal kasutatakse ja määratakse kõnealustes muudatusettepanekutes täpsemalt kindlaks eriaspekte, mis sisalduvad nii Euroopa välisteenistuse kindlaks määramist käsitlevale otsusele lisatud õigusloomega seotud resolutsioonis kui ka otsuses endas. Sellega seoses on kõnealuse resolutsiooni lõikes 7 sätestatut, mille kohaselt nõukogu otsuse artikli 6 lõikes 6 ettenähtud täiendavad erimeetmed geograafilise esindatuse ja soolise tasakaalu suurendamiseks peaksid geograafilise esindatuse osas hõlmama meetmeid, mis on analoogsed nõukogu määruses (EÜ, Euratom) nr 401/2004 sätestatud meetmetega, kui ühe või enama liikmesriigi kodanikud peaksid välisteenistuses olema alaesindatud, nüüd täiendavalt tugevdatud selgesõnalise sättega, mille kohaselt peab kõrge esindaja kasutama Kinnocki kontrollväärtust, mis on määratletud 2004. aasta laienemisega seoses, ja võtma vastu ajutisi erimeetmeid – sealhulgas niisuguste nii sise- kui ka väliskonkursside avamine, mis on ette nähtud üksnes nende liikmesriikide kodanikele, mis võivad olla alaesindatud –, mis erinevad personalieeskirjadest ja mille eesmärk on taastada täielikult asjakohane geograafiline esindatus. Asjaoluga, et välisteenistuse töötajate suhtes kohaldatakse ELi ametnike puhul personalieeskirju ning liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest tulevate töötajate, ajutiste teenistujate ja lepinguliste töötajate puhul teenistustingimusi, kaasneb vastavalt vajadusele vajadus esitada sama muudatusettepanek kaks korda, esiteks eesmärgiga tagada selle nõuetekohane kajastus personalieeskirjades ja seega selle kohaldamine ELi ametnike suhtes ning teiseks eesmärgiga tagada selle nõuetekohane kajastus teenistustingimustes ja seega selle kohaldamine välisteenistuse töötajate suhtes, kes tulevad liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest, ning ajutiste teenistujate ja lepinguliste töötajate suhtes.

MUUDATUSETTEPANEKUD

Väliskomisjon palub vastutaval õiguskomisjonil lisada oma raportisse järgmised muudatusettepanekud:

Muudatusettepanek  1

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(1) Kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artikliga 27 abistab liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrget esindajat Euroopa välisteenistus. See teenistus toimib koostöös liikmesriikide diplomaatiliste teenistustega ja koosneb nõukogu peasekretariaadi ja komisjoni asjaomaste osakondade ametnikest ning liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest lähetatud töötajatest.

(1) Kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artikli 27 lõikega 3 abistab liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrget esindajat Euroopa välisteenistus. See teenistus toimib koostöös liikmesriikide diplomaatiliste teenistustega ja koosneb nõukogu peasekretariaadi ja komisjoni asjaomaste osakondade ametnikest ning liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest tulnud töötajatest.

Selgitus

Terminoloogia, mida kasutatakse määruses, millega muudetakse personalieeskirju ja teenistustingimusi, peaks olema kooskõlas terminoloogiaga, mida kasutatakse nõukogu otsuses, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine. Eelkõige terminit „lähetatud” tuleks kasutada üksnes seoses „spetsialiseerunud lähetatud riiklike ekspertidega”, millele on osutatud kõnealuse otsuse põhjenduses 12 ja artikli 6 lõikes 3. Nende arv peaks olema piiratud ning need ei peaks minema arvesse osana ühest kolmandikust töötajate koguarvust, mille liikmesriikidest pärinevad töötajad peaksid moodustama Euroopa välisteenistuse täiskoosseisuni jõudmisel.

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 1 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(1 a) Väliseenistus moodustab osa liidu avatud, tõhusast ja sõltumatust Euroopa halduskorraldusest, nagu on ette nähtud Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 298.

Selgitus

Kokkuleppel õiguskomisjoni raportööriga. Muudatusettepanekuga rõhutatakse, et välisteenistus on osa sõltumatust Euroopa avalikust teenistusest.

Muudatusettepanek  3

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 1 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(1 b) Vastavalt nõukogu 26. juuli 2010. aasta otsuse 2010/427/EL (millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine)1 artikli 6 lõikele 9 peaksid Euroopa välisteenistuse täiskoosseisuni jõudmisel liidu püsiametnikud moodustama vähemalt 60% Euroopa välisteenistuse AD-tasandi töötajate koguarvust, ning see põhimõte peaks kajastuma välisteenistuse hierarhia kõigis ametijärkudes.

 

___________________

1 ELT L 201, 3.8.2010, lk 30.

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 1 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(1 c) Euroopa halduse mõiste eeldab selle ühe aluspõhimõttena töötajate piisavat geograafilist esindatust ja soolist tasakaalu. Välisteenistuse ametikohtade täitmine peaks hõlmama kõigi liikmesriikide kodanike asjakohast esindatust kõikidel tasanditel ja samal ajal põhinema saavutustel. Kõikidel tasanditel tuleks tagada ka asjakohane sooline tasakaal. Kui Euroopa Liidu välisteenistus korraldab tulevikus konkursse töölevõtuks Euroopa välisteenistusse, siis peab EPSO reservnimekirjas Euroopa välisteenistuse kohtadele kandideerijatel olema eesõigus vabade kohtade täitmisel.

Selgitus

Peaks olema selge, et Euroopa haldusasutuse mõiste sisaldab vajadust, et Euroopa välisteenistus tõeliselt esindaks kõiki Euroopa Liidu liikmesriike ja Euroopa Liidu kodanikke ning et sellisena isaloomustaks teda piisav geograafiline esindatus ja sooline tasakaalustatus.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 1 d (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(1 d) Euroopa Parlamendi 8. juuli 2010. aasta õigusloomega seotud resolutsiooni (ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu otsus, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine) lõikes 7 on rõhutatud, et nõukogu otsuse artikli 6 lõikes 6 ettenähtud täiendavad erimeetmed geograafilise esindatuse, institutsionaalse ja soolise tasakaalu suurendamiseks peaksid geograafilise esindatuse osas hõlmama meetmeid, mis on analoogsed nõukogu määruses (EÜ, Euratom) nr 401/2004 sätestatud meetmetega.

Selgitus

Nagu on täpsustatud Euroopa Parlamendi 8. juuli 2010. aasta õigusloomega seotud resolutsiooni (ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu otsus, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine) lõikes 7, peaks olema selge, et Euroopa halduskorralduse mõiste nõuab eeltingimusena vajadust selle järele, et Euroopa välisteenistus esindaks tõeliselt kõiki Euroopa Liidu liikmesriike ja Euroopa Liidu kodanikke ning et seda iseloomustaks asjakohane geograafiline esindatus ja sooline tasakaal.

Muudatusettepanek  6

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 1 e (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(1 e) Võttes arvesse teatavate liikmesriikide praegust alaesindatust komisjoni välissuhete peadirektoraadis ja sellega kaasnevat ohtu, et see võib jääda kehtima ka välisteenistuse puhul, tuleks kehtestada ajutised meetmed, mis jääksid jõusse vähemalt 31. detsembrini 2020.

Selgitus

Euroopa välisteenistus peab esindama tõeliselt kõiki Euroopa Liidu liikmesriike ja Euroopa Liidu kodanikke ning seda peab iseloomustama asjakohane geograafiline esindatus ja sooline tasakaal. Teatavate liikmesriikide praegune alaesindatus Euroopa Komisjoni välissuhete peadirektoraadis õigustab niisuguste pikaajaliste erimeetmete sätestamist, millega tagatakse asjaolu, et niisugune tasakaalustamatus ei iseloomustaks ka välisteenistust.

Muudatusettepanek  7

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 1 f (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(1 f) Välisteenistuse töötajad peaksid täitma oma kohustusi ja tegutsema ainult liidu huve silmas pidades. Nad ei tohiks paluda ega võtta vastu juhtnööre üheltki välisteenistuse väliselt valitsuselt, ametilt, organisatsioonilt või isikult ega üheltki organilt või isikult peale välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja. Nad ei tohi võtta vastu mingit tasu üheltki välisteenistuse väliselt allikalt.

Selgitus

Tagamaks kooskõla nõukogu otsusega, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine, ning rõhutamaks asjaolu, et olenemata sellest, kas välisteenistuse töötajad tulevad Euroopa Liidu haldusosakondadest või liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest, peaksid nad vastutama üksnes kõrge esindaja ees.

Muudatusettepanek  8

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 3 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(3 a) Kõikidel välisteenistuse töötajatel, kelle suhtes kohaldatakse personalieeskirju ja muude teenistujate teenistustingimusi, peaks olema samad õigused ja kohustused, olenemata sellest, kas nad on Euroopa Liidu ametnikud või liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajad, kes on tööle võetud ajutiste teenistujatena, ning neid tuleks kohelda võrdselt, eelkõige puudutab see nende õigust asuda välisteenistuses igale ametikohale võrdsetel tingimustel. Ajutiste teenistujatena tööle võetud liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate ja Euroopa Liidu ametnike vahel ei tohiks teha vahet ülesannete jagamisel kõigis välisteenistuse tegevus- ja poliitikavaldkondades.

Selgitus

Õiguste ja kohustuste ning karjäärivõimaluste võrdsus on ühtlase ja sõltumatu välisteenistuse tagamiseks otsustava tähtsusega.

Muudatusettepanek  9

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 5

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(5) Kahtluste välistamiseks tuleks kinnitada, et need ametnikud ja ajutised töötajad, kelle ametikoht on sellises organisatsioonilises üksuses, mis viiakse kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artikli 27 lõikes 3 osutatud nõukogu otsusega kas nõukogu peasekretariaadist või komisjonist üle välisteenistuse koosseisu, säilitavad üleviimisel oma ametikoha. Sama tuleks kehtestada ka üleviidavasse organisatsioonilisse üksusesse määratud lepinguliste ja kohalike töötajate kohta. Konkreetseid meetmeid tuleks võtta üleviidavatele töötajatele asjakohase kutsealase nõustamise ja abi tagamiseks.

(5) Kahtluste välistamiseks tuleks kinnitada, et need ametnikud ja ajutised töötajad, kelle ametikoht on sellises organisatsioonilises üksuses, mis viiakse kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artikli 27 lõikes 3 osutatud nõukogu otsusega kas nõukogu peasekretariaadist või komisjonist üle välisteenistuse koosseisu, säilitavad üleviimisel oma ametikoha. Sama tuleks kehtestada ka üleviidavasse organisatsioonilisse üksusesse määratud lepinguliste ja kohalike töötajate kohta.

Selgitus

Kuna asepresident/kõrge esindaja peab nõukogu otsuse artikli 6 lõike 12 kohaselt võtma asjakohaseid meetmeid välisteenistusele ühtse koolituse tagamiseks, näib olevat kõige sobivam pühendada niisugustele olulistele küsimustele eraldi põhjendus.

Muudatusettepanek  10

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 5 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(5 a) Välisteenistuse töötajatele tuleks võimaldada nõuetekohast Euroopa ühtset erialast enesetäiendamist ja koolitust, mille eesmärk on luua ühtekuuluvustunne ja meeskonnavaim (esprit de corps) ning mille puhul tuginetakse eelkõige olemasolevatele liidu tavadele ja struktuuridele. Kõrge esindaja koostöös komisjoniga, eelkõige institutsioonidevaheliste suhete ja haldusküsimuste eest vastutava asepresidendiga, ning konsulteerides Euroopa Parlamendiga peaks sel eesmärgil võtma asjakohased meetmed ühe aasta jooksul pärast seda, kui on jõustunud nõukogu otsus ..../... ..., millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine. Sel eesmärgil määraksid Euroopa akadeemilised tippkeskused, kellel on pikaajalised traditsioonid liidu institutsioonide abistamisel ning hea maine liidu õiguse ja poliitika alal hariduse andmise ning teadusuuringute ja analüüside tegemise osas, näiteks Brügges ja Natolinis tegutsevEuroopa Kolledž ning Firenzes asuv Euroopa Ülikooli Instituut, välisteenistusega konsulteerides kindlaks välisteenistuse töötajate koolitussüsteemi. Lisaks rakendaksid nad välisteenistuse seatud eesmärkide alusel liikmesriikide diplomaatide koolide pädevuse olemasolevat potentsiaali. Pärast piisavate kogemuste omandamist peaks see teises etapis viima Euroopa Diplomaatilise Akadeemia loomiseni.

Selgitus

Koolitussüsteem, mis põhineks niisugustel Euroopa tippkeskustel nagu Brügges ja Natolinis asuv Euroopa Kolledž ning Firenzes asuv Euroopa Ülikooli Instituut ja liikmesriikide diplomaatide koolidel, kasutaks ära ELi põhja (Brügge), ida (Natolin) ja lõuna (Firenze) akadeemilist ja teadusuuringute alast mõõdet ning säilitaks võimaluse jätkata kooskõlastatult ja sujuvamalt liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste koolituskeskuste kasutamist väärtusliku ressursina.

Muudatusettepanek  11

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 7

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(7) Erandlike asjaolude korral ja selleks et võtta paindlikul viisil arvesse eriolukorda (nt kiire ametikoha täitmise vajadus või nõukogu või komisjoni osutatavate tugiülesannete eelseisev välisteenistusse ülekandmine), tuleks võimaldada nõukogu või komisjoni töötajaid teenistuse huvides ja ilma eelnevat vaba ametikoha kuulutust avaldamata välisteenistusse üle viia. Samamoodi peaks olema võimalik välisteenistuse töötajaid teenistuse huvides üle viia nõukogusse või komisjoni.

(7) Nõuetekohaselt põhjendatud erandlike asjaolude korral ja selleks et võtta paindlikul viisil arvesse eriolukorda (nt kiire ametikoha täitmise vajadus või nõukogu või komisjoni osutatavate tugiülesannete eelseisev välisteenistusse ülekandmine), tuleks võimaldada nõukogu või komisjoni töötajaid teenistuse huvides ja ilma eelnevat vaba ametikoha kuulutust avaldamata välisteenistusse üle viia. Samamoodi peaks olema võimalik välisteenistuse töötajaid teenistuse huvides üle viia nõukogusse või komisjoni.

Muudatusettepanek  12

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 8 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(8 a) Pidades silmas Euroopa Parlamendi asjaomast rolli ja pädevust ühise välis- ja julgeolekupoliitika eesmärkide ja põhiliste valikuvõimaluste määratlemisel ning võttes arvesse Euroopa Parlamendi olulist rolli eelarvepädeva institutsioonina ja tema rolli demokraatliku kontrolli teostajana, peaks Euroopa Parlamendi ametnikel olema võimalus kandideerida välisteenistuse ametikohtadele esimesel võimalusel.

Muudatusettepanek  13

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 11 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(11 a) Euroopa välisteenistus võib erijuhtudel kasutada piiratud arvul kõrge spetsialiseeritusega lähetatud riiklikke eksperte, kes on lähetatud täitma eriülesandeid üksikasjaliku ametijuhendi põhjal ning kes tegutsevad kõrge esindaja alluvuses ja kelle lähetus ei peaks minema arvesse osana ühest kolmandikust töötajate koguarvust, mille liikmesriikidest pärinevad töötajad peaksid moodustama välisteenistuse täiskoosseisuni jõudmisel.

Selgitus

Tagamaks kooskõla nõukogu otsusega, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine. On oluline selgitada välisteenistusse lähetatud riiklike ekspertide staatust personaliküsimusi käsitlevates õigusaktides.

Muudatusettepanek  14

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 95 – lõik 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2.

Delegatsioonide juhtide puhul rakendatakse nende ametisse nimetamisega seotud volitusi siiski vaid komisjoni poolt talle aluslepingutega antud pädevuse piires heaks kiidetud kandidaatide nimekirja alusel. Käesolevat lõiku kohaldatakse mutatis mutandis teenistuse huvides üleviimise suhtes.

2.

Delegatsioonide juhtide puhul rakendatakse nende ametisse nimetamisega seotud volitusi siiski vaid komisjoni poolt talle aluslepingutega antud pädevuse piires heaks kiidetud kandidaatide nimekirja alusel, kasutades saavutustel põhinevat põhjalikku valikumenetlust ning tagades asjakohase geograafilise esindatuse, institutsioonilise ja soolise tasakaalu.

Selgitus

Kokkuleppel õiguskomisjoni raportööriga. Selgitatakse menetlust ja seda, et teist lauset ei kohaldata kõigi teenistuse huvides üleviimiste suhtes, vaid ainult delegatsioonide juhtide üleviimise suhtes.

Muudatusettepanek  15

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 96 – lõik 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Oma kohustuste raames komisjonilt saadud ülesandeid täitev välisteenistuse ametnik saab komisjonilt juhtnööre seoses talle usaldatud ülesannetega.

Valdkondades, kus komisjon kasutab talle aluslepingutega antud volitusi, võib ka komisjon kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 221 lõikega 2 anda delegatsioonidele juhiseid, mida täidetakse delegatsiooni juhi üldisel vastutusel. Komisjon ja välisteenistus lepivad kokku komisjoni poolt delegatsioonidele juhiste andmise korras. Sellega peaks eelkõige ette nägema, et kui komisjon annab delegatsiooni juhtidele juhised, antakse koopia kõnealustest juhistest samal ajal ka välisteenistuse juhtkonnale.

Selgitus

Tagamaks kooskõla nõukogu otsusega, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine.

Muudatusettepanek  16

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 96 – lõik 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Käesoleva artikli rakendamise tingimused lepivad kokku komisjon ja välisteenistus.

välja jäetud

Selgitus

Muudatusettepaneku 15 tulemusel.

Muudatusettepanek 17

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 97

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Artikli 7 lõikes 1 sätestatud tingimustel ning olenemata artiklitest 4 ja 29, võivad asjaomaste institutsioonide ametisse nimetavad asutused erandjuhtudel ja ühisel kokkuleppel ning ainult teenistuse huvides viia nõukogu või komisjoni ametniku pärast tema eelnevat ärakuulamist üle välisteenistusse ilma töötajatele eelnevalt vabast ametikohast teatamata. Samadel tingimustel võib välisteenistuse töötaja üle viia nõukogusse või komisjoni.

Artikli 7 lõikes 1 sätestatud tingimustel, olenemata artiklitest 4 ja 29, ning ühe aasta jooksul pärast käesoleva määruse jõustumist võivad asjaomaste institutsioonide ametisse nimetavad asutused nõuetekohaselt põhjendatud otsuse alusel ning erandjuhtudel ja ühisel kokkuleppel ning ainult teenistuse huvides viia nõukogu või komisjoni ametniku pärast tema eelnevat ärakuulamist üle välisteenistusse ilma töötajatele eelnevalt vabast ametikohast teatamata. Samadel tingimustel võib välisteenistuse töötaja üle viia nõukogusse või komisjoni.

Selgitus

Kokkuleppel õiguskomisjoni raportööriga. Erand on vajalik ainult algusetapil ja peaks seetõttu olema piiratud kestusega.

Muudatusettepanek  18

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 98 – lõige 1 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Artikli 29 lõike 1 punkti a kohaldamisel ja ilma et see piiraks artikli 97 kohaldamist, võtab ametisse nimetav asutus välisteenistuse vaba ametikoha täitmisel võrdselt ja ilma eelisõigusi andmata arvesse nõukogu, komisjoni ja välisteenistuse ametnike taotlusi, samuti nende ajutiste töötajate taotlusi, kelle suhtes kohaldatakse muude teenistujate teenistustingimuste artikli 2 punkti e, ning liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate taotlusi.

1. Artikli 29 lõike 1 punkti a kohaldamisel ja ilma et see piiraks artikli 97 kohaldamist, võtab ametisse nimetav asutus välisteenistuse vaba ametikoha täitmisel võrdselt ja ilma eelisõigusi andmata arvesse nõukogu, komisjoni ja välisteenistuse ametnike taotlusi, samuti nende ajutiste töötajate taotlusi, kelle suhtes kohaldatakse muude teenistujate teenistustingimuste artikli 2 punkti e, ning liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate taotlusi. Vastavalt personalieeskirjade artiklile 27 ja muude teenistujate teenistustingimuste artikli 12 lõike 1 esimesele lõigule püütakse töölevõtmisel tagada institutsioonile selliste ametnike ja ajutiste töötajate teenused, kes vastavad võimekuse, tõhususe ja lojaalsuse kõrgeimale standardile ning kes võetakse tööle geograafilise esindatuse alusel, pidades silmas institutsionaalset ja soolist tasakaalu. See kohustus kehtib välisteenistuse kui terviku kui ka selle personali eri osade, sealhulgas muude teenistujate teenistustingimuste artikli 2 punktis e osutatud ajutiste töötajate kohta.

Muudatusettepanek  19

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 98 – lõige 1 – lõik 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Alates liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning Euroopa Komisjoni asepresidendi määratud kuupäevast, aga hiljemalt alates 1. juulist 2013 võtab ametisse nimetav asutus võrdselt ja ilma eelisõigusi andmata arvesse ka muude institutsioonide ametnike taotlusi.

Alates liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning Euroopa Komisjoni asepresidendi määratud kuupäevast, aga hiljemalt alates 1. jaanuarist 2012 võtab ametisse nimetav asutus võrdselt ja ilma eelisõigusi andmata arvesse ka taotlusi muude institutsioonide ametnikelt, kelle suhtes kohaldatakse samadel tingimustel samu personalieeskirju ja teenistustingimusi kui välisteenistuse puhul.

Selgitus

Kokkuleppel õiguskomisjoni raportööriga. Pärast Lissaboni lepingut hõlmab institutsioonide loetelu (Euroopa Liidu lepingu artikkel 13) ka Euroopa Keskpanka, kes kohaldab aga oma enda personalieeskirju (mis on välja töötatud Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjadega kooskõlas, kuid on sageli erinevate tingimustega) ja kellel on erinev, lihtsustatud töölevõtmise ja lepingute süsteem. Tuleks täpsustada, et välisteenistuse ametikohtadele kandideerijatena tuleks arvesse võtta üksnes neid ametnikke, kelle suhtes kohaldatakse samu personalieeskirju samadel tingimustel.

Muudatusettepanek  20

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 98 – lõige 1 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1 a. Taotluste läbivaatamisel rakendab ametisse nimetav asutus asjakohase geograafilise esindatuse, institutsionaalse ja soolise tasakaalu eesmärki. Olukorra erakorralisust ja prognoositavaid tulevasi üldisi vajadusi silmas pidades tuleks korraldada konkursse alaesindatud liikmesriikidest pärit ametnike töölevõtuks kuni 31. detsembrini 2020, et tagada kõnealuste personalieeskirjade artikli 27 põhimõtete, sealhulgas võimalikult laialt geograafiliselt alalt töölevõtmise põhimõtte järgimine.

 

Avalduste läbivaatamisel järgib ametisse nimetav asutus alati nõukogu otsuse 2010/427/EL artikli 6 lõikes 9 kehtestatud põhimõtet, et liidu püsiametnikud moodustaksid vähemalt 60% välisteenistuse töötajate koguarvust ning et see põhimõte kajastuks välisteenistuse hierarhia kõigis ametijärkudes.

Muudatusettepanek  21

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – Artikkel 98 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 98 a

 

Liikmesriikide, komisjoni, nõukogu peasekretariaadi ja Euroopa Parlamendi esindajatest koosnev ametissenimetamise nõuandekomitee annab liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgele esindajale ning komisjoni asepresidendile nõu välisteenistusse töölevõtmise küsimustes. Ametissenimetamise nõuandekomitee jälgib välisteenistuse kõikide tasandite valikumenetlusi ja välisteenistuse ametikohtade täitmise arengut, eriti seoses asjakohase soolise ja geograafilise tasakaalu eesmärgiga.

Selgitus

Kokkuleppel õiguskomisjoni raportööriga. Välisteenistusse töölevõtmisel tuleks kohaldada läbipaistvat ja objektiivset menetlust, kasutades asjakohaselt muudetud kehtivaid tavasid.

Muudatusettepanek  22

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – Artikkel 98 b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 98 b

 

Välisteenistuse kõigi töötajate võrdse kohtlemise tagamiseks sõltumata sellest, kas nad tulevad Euroopa Liidu haldusaparaadist või liikmesriikide diplomaatilistest esindustest, eriti seoses võimalusega asuda võrdsetel tingimustel täitma kõiki välisteenistuse ametikohti ja kohustusi, koostab liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning komisjoni asepresident kui ametisse nimetav ametiisik ELi ametijärkude, eriti AD-järkude, ja diplomaatide ametinimetuste vastavustabeli, selleks et omistada liikmesriikidest pärit töötajatele ametisse nimetamisel ametijärgud, mis vastavad ligikaudu nende järkude puhul keskmiselt nõutavale tööstaažile.

Selgitus

Uue AD ametijärkude süsteemi järgi kulub 9 kuni 12 aastat kuni ametnik jõuab ametijärguni AD 8. Komisjonis kasutusel oleva diplomaatilise personali klassifikatsiooni kohaselt vastab AD 8 diplomaatilisele ametinimetusele esimene sekretär. Liikmesriikide diplomaatilistes teenistustes on sellise astme jaoks sageli nõutav vaid 3 kuni 5 aastane töökogemus. Samasugune ajaline erinevus ilmneb ka kõrgematel tasemetel: AD ametnike karjääriredel on oluliselt aeganõudvam kui liikmesriigi diplomaatide oma. Uus tööstaaži võrdleval analüüsil põhinev tabel tagab täieliku võrdõiguslikkuse, samuti võrdsed karjäärivõimalused ja vastutuse kõikidele Euroopa välisteenistuse töötajatele.

Muudatusettepanek  23

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – Artikkel 98 c (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 98 c

 

Pärast välisteenistuse täiskoosseisuni jõudmist moodustavad liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest pärit töötajad vähemalt kolmandiku välisteenistuse AD-töötajate koguarvust. ELi püsiametnikud moodustavad vähemalt 60 % välisteenistuse AD-tasandi töötajate koguarvust.

Selgitus

Tagamaks kooskõla nõukogu otsusega, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine.

Muudatusettepanek  24

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – Artikkel 98 d (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 98 d

 

Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ja komisjoni asepresidendi iga-aastane aruanne Euroopa välisteenistuse ametikohtade täitmise kohta, mille ta vastavalt nõukogu otsuse 2010/427/EL artikli 6 lõikele 9 esitab Euroopa Parlamendile ja nõukogule, sisaldab ülevaadet kõigist töötajatest nende staatuse (alaline või ajutine), kodakondsuse, soo, AD- või AST-tegevusüksuse, ametijärgu ja ametikoha järgi. Kõik kõrvalekalded nõukogu otsuses 2010/427/EL eesmärgiks seatud vähemalt 60% määrast ning geograafilisest esindatusest tuleb korrigeerida ühe aasta jooksul, vajaduse korral täiendavaid lisameetmeid kohaldades.

Muudatusettepanek  25

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – Artikkel 98 e (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 98 e

 

Olenemata käesolevate personalieeskirjade artikli 4 teise ja kolmanda lõigu, artikli 7 lõike 1, artikli 27 teise lõigu ning artikli 29 lõike 1 punktide a, b ja c sätetest, täidetakse 31. detsembrini 2020 vabad ametikohad alaesindatud liikmesriikide kodanike ametissenimetamisega, järgides soovituslikke töölevõtmise sihtmärke vastavalt Kinnocki kontrollväärtusele1.

Ametissenimetamised toimuvad tegevusüksuse AD kõigi palgaastmete puhul pärast käesolevate personalieeskirjade III lisas määratletud kvalifikatsioonil ja katsetel põhinevaid sise- ja väliskonkursse.

____________

1 Liikmesriigi kohta esitatavad asjakohased soovituslikud töölevõtmise eesmärgid, mis seisnevad kolme järgmise kriteeriumi keskmises suhtelises väärtuses (protsentides): 1) elanike arv, 2) kohtade arv Euroopa Parlamendis ja 3) häälte kaal nõukogus (K(2003)0436).

Selgitus

Nagu on täpsustatud Euroopa Parlamendi 8. juuli 2010. aasta õigusloomega seotud resolutsiooni (ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu otsus, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine) lõikes 7, tuleks geograafilise tasakaalustamatuse leevendamiseks luua süsteem, mis oleks analoogne nõukogu määruses (EÜ, Euratom) nr 401/2004 kehtestatuga.

Muudatusettepanek  26

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – Artikkel 99 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 99 a

 

Enne, kui nad asuvad oma kohustusi täitma, ja vajaduse korral ka hiljem saavad kõik välisteenistuse AD-tasandi töötajad ühise koolituse. Selleks asutatakse Euroopa Diplomaatiline akadeemia. Akadeemia teeb tihedat koostööd liikmesriikide asjaomaste organite ning Euroopa Julgeoleku- ja Kaitsekolledžiga, mille ta teatava üleminekuperioodi järel endaga liidab. Akadeemia koolitus põhineb ühtlustatud õppekavadel ning hõlmab vastavalt vajadusele väljaõpet konsulaar- ja esindusmenetlustes, diplomaatias, konfliktide vahendamises ja rahvusvahelistes suhetes, samuti teadmisi Euroopa Liidu ajaloost ja toimimisest. Lisaks koolitab akadeemia ÜJKP missioonide töötajaid ning on vajadusel avatud ka teistele Euroopa Liidu või liikmesriikide töötajatele.

Muudatusettepanek  27

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 5 – alapunkt b

Muude teenistujate teenistustingimused

Artikkel 2 – punkt e

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

'(e) töötajad, kelle on lähetanud liikmesriikide diplomaatilised teenistused ja kes on võetud ajutiselt tööle välisteenistuse alalistele ametikohtadele.”

'(e) töötajad, kes tulevad liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest ja kes on võetud ajutiselt tööle välisteenistuse alalistele ametikohtadele.”

Selgitus

Terminoloogia, mida kasutatakse määruses, millega muudetakse personalieeskirju ja teenistustingimusi, peaks olema kooskõlas terminoloogiaga, mida kasutatakse nõukogu otsuses, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine. Eelkõige terminit „lähetatud” tuleks kasutada üksnes seoses „spetsialiseerunud lähetatud riiklike ekspertidega”, millele on osutatud kõnealuse otsuse põhjenduses 12 ja artikli 6 lõikes 3. Nende arv peaks olema piiratud ning need ei peaks minema arvesse osana ühest kolmandikust töötajate koguarvust, mille liikmesriikidest pärinevad töötajad peaksid moodustama Euroopa välisteenistuse täiskoosseisuni jõudmisel.

Muudatusettepanek  28

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 6

Muude teenistujate teenistustingimused

Artikkel 3a – lõige 1 – lõik 1 a

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

6. Artikli 3a lõikesse 1 lisatakse teine lõik järgmiselt:

välja jäetud

„Euroopa Liidu delegatsioonidesse täis- või osaajalise tööajaga tööle võetud töötajaid võib määrata personalieeskirjade X lisa artiklites 2 ja 3 sätestatud liikuvusmenetluse raames ajutiselt tööle institutsiooni asukohta.”

 

Selgitus

Kokkuleppel õiguskomisjoni raportööriga. Kui lepingulised töötajad määratakse tööle välisteenistuse asukohta, kuigi nad on spetsiaalselt võetud tööle töötamiseks delegatsioonides, on see vastuolus lojaalsuse ja usaldusväärse juhtimise põhimõtetega. Sellega laiendatakse võimalust võtta tööle lepingulisi töötajaid, mis ei sobi kokku Euroopa Liidu avaliku teenistuse sõltumatusega.

Muudatusettepanek  29

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 7

Muude teenistujate teenistustingimused

Artikkel 3a – lõige 1 – lõik 1 a

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

7. Artikli 3b teine lõik asendatakse järgmiselt:

välja jäetud

„Välja arvatud artikli 3a lõike 1 teises lõigus osutatud juhtudel, ei saa abiülesandeid sooritavaid lepingulisi töötajaid artikli 3a kohaldamisel kasutada.”

 

Selgitus

Kokkuleppel õiguskomisjoni raportööriga. Kui lepingulised töötajad määratakse tööle välisteenistuse asukohta, kuigi nad on spetsiaalselt võetud tööle töötamiseks delegatsioonides, on see vastuolus lojaalsuse ja usaldusväärse juhtimise põhimõtetega. Sellega laiendatakse võimalust võtta tööle lepingulisi töötajaid, mis ei sobi kokku Euroopa Liidu avaliku teenistuse sõltumatusega.

Muudatusettepanek  30

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 10

Muude teenistujate teenistustingimused

10. peatükk – artikkel 50b – lõige 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajad, kes on välja valitud personalieeskirjade artikli 98 lõikes 1 sätestatud menetluse raames ja kelle on lähetanud asjaomaste liikmesriikide diplomaatilised teenistused, võetakse artikli 2 punkti e alusel tööle ajutiste töötajatena.

1. Liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest tulevad töötajad, kes on välja valitud personalieeskirjade artikli 98 lõikes 1 sätestatud menetluse raames, võetakse artikli 2 punkti e alusel tööle ajutiste töötajatena. Liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest tulnud ja valiku läbinud kandidaatidele omistatav ametijärk peaks olema järk, millele neile ELi ametnike suhtes kohaldatava edutamiskorra kohaselt annavad õiguse koduliikmesriigi diplomaatilises teenistuses kogutud tööstaaž ja edutamised.

Selgitus

Personalieeskirju ja teenistustingimusi muutvas määruses kasutatavad mõisted peaksid olema kooskõlas nõukogu otsusega Euroopa välisteenistuse moodustamiseks. Lähetamise mõistet tuleks kasutada üksnes liikmesriikide lähetatud eriasjatundjate puhul. Välisteenistuse töötajatel peaksid senisest töökohast sõltumata olema ühesugused karjääriperspektiivid.

Muudatusettepanek  31

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Muude teenistujate teenistustingimused

Artikkel 50b a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 50 b a

 

Alates 2012. aastast esitab kõrge esindaja välisteenistuse puhul ametisse nimetava ametiisikuna igal aastal Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande välisteenistuse ametikohtade täitmise kohta, nõukogu ... otsuse .../... (millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine) artikli 6 lõikes 9 kehtestatud nõude täitmise taseme kohta välisteenistuse töötajate koosseisu osas ning kõnealuste töötajate jaotuse kohta kodakondsuse ja soo alusel tegevusüksustele AD/AST, täidetud palgaastmetele ja ametikohtadele vastavalt.

Selgitus

Euroopa Parlamenti ja nõukogu tuleks kaasseadusandjatena seoses välisteenistuse loomisega personalieeskirjades ja teenistustingimustes vajalikuks osutuvate muudatuste osas hoida kursis selliste muudatuste rakendamise ja tulemuslikkusega, eelkõige seoses nõukogu otsuses sätestatud arvuliste künniste järgimise ning asjakohase geograafilise esindatuse ja soolise tasakaalu eesmärgiga välisteenistuse töötajate osas.

Muudatusettepanek  32

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 10

Muude teenistujate teenistustingimused

10. peatükk – artikkel 50b b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 50 b b

 

Välisteenistuse kõigi töötajate võrdse kohtlemise tagamiseks sõltumata sellest, kas nad tulevad Euroopa Liidu haldusaparaadist või liikmesriikide diplomaatilistest esindustest, eriti seoses võimalusega asuda võrdsetel tingimustel täitma kõiki välisteenistuse ametikohti ja kohustusi, koostab liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning komisjoni asepresident kui ametisse nimetav ametiisik ELi ametijärkude, eriti AD-järkude, ja diplomaatide ametinimetuste vastavustabeli, selleks et omistada liikmesriikidest pärit töötajatele ametisse nimetamisel ametijärgud, mis vastavad ligikaudu nende järkude puhul keskmiselt nõutavale tööstaažile.

Selgitus

Uue AD ametijärkude süsteemi järgi kulub 9 kuni 12 aastat kuni ametnik jõuab ametijärguni AD 8. Komisjonis kasutusel oleva diplomaatilise personali klassifikatsiooni kohaselt vastab AD 8 diplomaatilisele ametinimetusele esimene sekretär. Liikmesriikide diplomaatilistes teenistustes on sellise astme jaoks sageli nõutav vaid 3 kuni 5 aastane töökogemus. Samasugune ajaline erinevus ilmneb ka kõrgematel tasemetel: AD ametnike karjääriredel on oluliselt aeganõudvam kui liikmesriigi diplomaatide oma. Uus tööstaaži võrdleval analüüsil põhinev tabel tagab täieliku võrdõiguslikkuse, samuti võrdsed karjäärivõimalused ja vastutuse kõikidele Euroopa välisteenistuse töötajatele.

Muudatusettepanek  33

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Muude teenistujate teenistustingimused

Artikkel 50 b c (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 50 b c

 

Olenemata personalieeskirjade artikli 4 teise ja kolmanda lõigu, artikli 7 lõike 1, artikli 27 teise lõigu ning artikli 29 lõike 1 punktide a, b ja c sätetest, täidetakse 31. detsembrini 2020 vabad ametikohad alaesindatud liikmesriikide kodanike ametissenimetamisega, järgides soovituslikke töölevõtmise sihtmärke vastavalt Kinnocki kontrollväärtusele 1. Ametissenimetamised toimuvad tegevusüksuse AD kõigi palgaastmete puhul pärast personalieeskirjade III lisas määratletud kvalifikatsioonil ja katsetel põhinevaid sise- ja väliskonkursse.

_________________

1Liikmesriigi kohta esitatavad asjakohased soovituslikud töölevõtmise eesmärgid, mis seisnevad kolme järgmise kriteeriumi keskmises suhtelises väärtuses (protsentides):1) elanike arv, 2) kohtade arv Euroopa Parlamendis ja 3) häälte kaal nõukogus (K(2003)0436).

Selgitus

Nagu on täpsustatud Euroopa Parlamendi 8. juuli 2010. aasta õigusloomega seotud resolutsiooni (ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu otsus, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine) lõikes 7, tuleks geograafilise tasakaalustamatuse leevendamiseks luua süsteem, mis oleks analoogne nõukogu määruses (EÜ, Euratom) nr 401/2004 kehtestatuga.

Muudatusettepanek  34

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 10

Muude teenistujate teenistustingimused

Artikkel 50 b d

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 50 b d

 

1. Töötajad, kes on tulnud liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest, võivad kandideerida selle liikmesriigi diplomaatilise teenistuse vabadele töökohtadele, kust nad pärit on, samadel alustel nagu kõnealuse liikmesriigi diplomaatilise teenistuse siseselt kandideerivad töötajad.

 

2. Kui liikmesriigi diplomaatiline teenistus, kust välisteenistuse ajutine teenistuja pärit on, nõuab sisemistel organisatsioonilistel või inimressurssidega seotud põhjustel iga-aastast töötajate hindamisaruannet või hindamist, lepivad kõrge esindaja ja asjaomane liikmesriigi diplomaatiline teenistus kokku kõrge esindaja poolt välisteenistuse kõikide niisugusest diplomaatilisest teenistusest pärit töötajate kohta teostatava hindamisaruande või hindamise automaatse tunnustamise ja kehtivuse korra.

 

3. Mitte mingil juhul ei tohi liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest tulnud välisteenistuse töötajate iga-aastaseid hindamisaruandeid või hindamisi koostada või läbi viia liikmesriigi diplomaatiline teenistus, kust töötaja pärit on.

Selgitus

Välisteenistuses töötavatel liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest tulnud töötajatel peaksid olema samad karjäärivõimalused kui selles liikmesriigi diplomaatilises teenistuses töötavatel isikutel, kust nad pärit on. Välisteenistuse sõltumatuse tagamiseks ei peaks välisteenistuses töötavad liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest pärit töötajad alluma iga-aastaste hindamiste või hindamisaruannete kaudu selle liikmesriigi diplomaatilise teenistuse personaliosakonnale, kust nad pärit on. Üksnes asepresident/kõrge esindaja peaks olema vastutav välisteenistuse töötajate hindamise eest nende päritolust olenemata.

MENETLUS

Pealkiri

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjade ja ühenduste muude teenistujate teenistustingimuste muutmine

Viited

KOM(2010)0309 – C7-0146/2010 – 2010/0171(COD)

Vastutav komisjon

JURI

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

AFET

23.6.2010

 

 

 

Arvamuse koostaja

       nimetamise kuupäev

Jacek Saryusz-Wolski

27.4.2010

 

 

Arutamine parlamendikomisjonis

20.9.2010

 

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

29.9.2010

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

55

4

6

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Gabriele Albertini, Pino Arlacchi, Bastiaan Belder, Franziska Katharina Brantner, Frieda Brepoels, Elmar Brok, Michael Gahler, Ana Gomes, Andrzej Grzyb, Anna Ibrisagic, Anneli Jäätteenmäki, Ioannis Kasoulides, Tunne Kelam, Nicole Kiil-Nielsen, Maria Eleni Koppa, Paweł Robert Kowal, Wolfgang Kreissl-Dörfler, Eduard Kukan, Alexander Graf Lambsdorff, Vytautas Landsbergis, Krzysztof Lisek, Ulrike Lunacek, Mario Mauro, Kyriakos Mavronikolas, Francisco José Millán Mon, Alexander Mirsky, Annemie Neyts-Uyttebroeck, Norica Nicolai, Raimon Obiols, Ria Oomen-Ruijten, Pier Antonio Panzeri, Ioan Mircea Paşcu, Alojz Peterle, Hans-Gert Pöttering, Cristian Dan Preda, Fiorello Provera, Libor Rouček, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Jacek Saryusz-Wolski, Adrian Severin, Ernst Strasser, Hannes Swoboda, Charles Tannock, Zoran Thaler, Inese Vaidere, Kristian Vigenin, Graham Watson

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Laima Liucija Andrikienė, Kader Arif, Elena Băsescu, Malika Benarab-Attou, Véronique De Keyser, Andrew Duff, Evgeni Kirilov, Marietje Schaake, György Schöpflin, Konrad Szymański, Indrek Tarand, Traian Ungureanu, Ivo Vajgl

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed (kodukorra art 187 lg 2)

Zigmantas Balčytis, Olle Ludvigsson, Marek Henryk Migalski, Antigoni Papadopoulou, Pavel Poc

arengukomisjonI ARVAMUS (6.10.2010)

õiguskomisjonile

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirju ja Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimusi
(KOM(2010)0309 – C7‑0146/2010 – 2010/0171(COD))

Arvamuse koostaja: Filip Kaczmarek

LÜHISELGITUS

Arvamuse koostaja toetab õiguskomisjoni raporti projektis esitatud muudatusi, eelkõige neid, mille abil püütakse tagada, et Euroopa välisteenistuse töötajate töölevõtmise aluseks jääb ametnike personalieeskirjades ja muude teenistujate teenistustingimustes kehtestatud objektiivne ja läbipaistev kord.

Lisaks parandavad komisjoni ettepanekut juhtiva raportööri esitatud muudatusettepanekud seoses Euroopa välisteenistuse töötajaid puudutavate sätetega, mis võeti juunis Madridis Euroopa välisteenistuse küsimustes saavutatud poliitilisse kokkuleppesse – eelkõige sätted soolise ja geograafilise tasakaalu ning ELi institutsioonidest ja teisalt liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest pärit töötajate vahelise tasakaalu kohta. Need muudatusettepanekud väärivad toetust, nagu ka muudatusettepanekud, mille eesmärk on avada Euroopa välisteenistuse ametikohad parlamendi ja teiste institutsioonide ametnikele alates 1. jaanuarist 2012.

Arvamuse koostaja tegi kindlaks kaks juhtumit, mis on mõlemad liidu arengupoliitika seisukohast olulised ja mille puhul ta tunneb, et Madridis 21. juunil sõlmitud institutsioonidevaheline poliitiline kokkulepe ei kajastu piisavalt selgesti nõukogu otsuse eelnõus, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine. Seda arvesse võttes peaks määrus, millega muudetakse ametnike personalieeskirju, andma vajaliku selguse.

MUUDATUSETTEPANEKUD

Arengukomisjon palub vastutaval õiguskomisjonil lisada oma raportisse järgmised muudatusettepanekud:

Muudatusettepanek  1

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel -1 (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel -1

 

Mõiste

 

Käesoleva määruse kohaldamisel kasutatakse järgmist mõistet:

 

„diplomaatiline teenistus” – liikmesriigi teenistus, mis tegeleb selle liikmesriigi välistegevuse kõikide aspektidega, mis on olulised Euroopa välisteenistuse töö seisukohalt ja hõlmavad riigi kaitse- ja julgeolekupoliitikat, arengupoliitikat, keskkonnapoliitikat ja muid poliitikavaldkondi.

Selgitus

Euroopa välisteenistuse töörühmades jõuti kokkuleppele, et liikmesriikide ametnikele, kes töötavad kaitse-, arengu-, keskkonna- ja muudes poliitikavaldkondades, mis kuuluvad Euroopa välisteenistuse pädevusse, tuleks luua võimalus töötada selles teenistuses. Kuna paljudes liikmesriikides töötavad ametnikud välistegevuse muudes valdkondades ja ei ole hõlmatud oma „diplomaatilise teenistuse” alla, on vaja laiendada mõiste „diplomaatiline teenistus” määratlust.

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 96 – lõige 2 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Käesolev säte kehtib eelkõige nõukogu 26. juuli 2010. aasta otsuse 2010/427/EÜ (millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine)1 artikli 9 lõigete 3, 4 ja 5 puhul.

 

________________________________

1 ELT L 201, 3.8.2010, lk 30.

Selgitus

Article 9(3) of the Council decision states that the EEAS “shall have responsibility” for preparing Commission decisions on the three first stages of the programming cycle. Articles 9(4) and (5) provide that with regard to the EDF, the DCI and the ENPI, "any proposals (...) shall be prepared jointly by the relevant services in the EEAS and in the Commission under the responsibility of the Commissioner responsible for Development Policy.” Articles 1(3) and 6(4), however, determine that “the EEAS shall be placed under the authority of the High Representative” and that “the staff of the EEAS shall (...) neither seek nor take instructions from any government, authority, organisation or person outside the EEAS or from any body or person other than the High Representative.” The explicit clarification that the EEAS shall take instructions from the relevant Commissioners in the application of Article 9 is therefore absolutely necessary.

MENETLUS

Pealkiri

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjade ja ühenduste muude teenistujate teenistustingimuste muutmine

Viited

KOM(2010)0309 – C7-0146/2010 – 2010/0171(COD)

Vastutav komisjon

JURI

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

DEVE

23.6.2010

 

 

 

Arvamuse koostaja

       nimetamise kuupäev

Filip Kaczmarek

22.6.2010

 

 

Arutamine parlamendikomisjonis

30.8.2010

 

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

5.10.2010

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

28

0

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Thijs Berman, Michael Cashman, Corina Creţu, Leonidas Donskis, Charles Goerens, Catherine Grèze, Enrique Guerrero Salom, András Gyürk, Eva Joly, Gay Mitchell, Norbert Neuser, Bill Newton Dunn, Maurice Ponga, David-Maria Sassoli, Birgit Schnieber-Jastram, Michèle Striffler, Alf Svensson, Eleni Theocharous, Ivo Vajgl, Anna Záborská, Gabriele Zimmer

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Kriton Arsenis, Santiago Fisas Ayxela, Isabella Lövin, Miguel Angel Martínez Martínez, Bart Staes, Patrizia Toia

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed (kodukorra art 187 lg 2)

Róża Gräfin von Thun und Hohenstein

eelarvekomisjonI ARVAMUS (30.9.2010)

õiguskomisjonile

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirju ja Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimusi
(KOM(2010)0309 – C7‑0146/2010 – 2010/0171(COD))

Arvamuse koostaja: Nadezhda Neynsky

LÜHISELGITUS

Euroopa Liidu lepingu artikli 27 lõike 3 kohaselt toimib Euroopa välisteenistus koostöös liikmesriikide diplomaatiliste teenistustega ja koosneb nõukogu peasekretariaadi ja komisjoni asjaomaste osakondade ametnikest ning liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest lähetatud töötajatest.

Nagu kõikide liidu institutsioonide ja asutuste puhul, reguleeritakse ka Euroopa välisteenistuse personalipoliitikat Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjade ja Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimustega. Et Euroopa välisteenistus saaks toimida vastavalt Euroopa Liidu lepingus sätestatule, tuleb personalieeskirjadesse ja teenistustingimustesse viia sisse teatavad muudatused.

Eelarvekomisjoni arvamuse projekti aluseks oli raportööri töödokument, mida arutati eelarvekomisjoni koosolekul 13. juulil 2010 (PE 445.751).

Komisjoni ettepanekul on kaks põhilist eesmärki:

–         Euroopa välisteenistuse asutamiseks ja toimimiseks vajalike muudatuste tegemine;

–         ELi delegatsioonide töötingimuste muutmine tehnilisema iseloomuga (kuid kallimate) muudatuste kaudu, mis puudutavad personalieeskirjade X lisa (mida kohaldatakse kolmandates riikides töötavate teenistujate suhtes) ning lepingulisi töötajaid ja kohalikke töötajaid.

Läbipaistvuse ja eelarve huvides[1] leiab arvamuse koostaja, et muudatused peaksid piirduma Euroopa välisteenistuse asutamiseks ja toimimiseks vajalikuga. Allpool on toodud kaks erandit, mida arvamuse koostaja peab tähtsaks ja mida tuleks toetada:

–         lapsehoolduspuhkuseks või perepuhkuseks X lisas ettenähtud hüvitiste rakendamine, et toetada töö ja eraelu parema ühitamise üldist eesmärki ning eelkõige kaotada takistus naiste jaoks, kes võiksid olla huvitatud ELi delegatsioonides töötamisest;

–         ning Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimustes selliste pensionifondide ja ravikindlustusskeemide ametlik tunnustamine, mis on mõeldud kohalikele töötajatele riikides, kus sotsiaalkindlustus puudub või ei ole nõutaval tasemel.

Seetõttu tuleks samuti rõhutada, et arvamuse koostajale teadaolevalt on ettepanekus esitatud muudatused kooskõlas 21. juunil 2010 Madridis sõlmitud poliitilise kokkuleppega, või võtavad seda arvesse.

Arvamuse koostaja täheldas töödokumendis teatud puudusi seoses määruse mõjuga eelarvele, nagu seda esitatakse komisjoni finantsselgituses ja tõendavates dokumentides (eriti eelnimetatud lapsehoolduspuhkuse küsimuses), mis võib seada ettepaneku väidetava eelarvelise neutraalsuse kahtluse alla. Selles suhtes toob uue liikuvusmenetluse kavandatav tagasilükkamine ning X lisa rakendamine lepinguliste töötajate puhul tõenäoliselt kaasa kokkuhoidu ja kaitseb samas Euroopa avaliku teenistuse sõltumatust.

Kui Euroopa välisteenistus on hakanud täies ulatuses tööle, palutakse kõrgel esindajal esitada eriaruanne määruse rakendamise kohta, eriti seoses soolise ja geograafilise aspekti tasakaaluga Euroopa välisteenistuses ning samuti tegeliku eelarvelise mõju kohta, mida avaldab X lisa laiendamine lapsehoolduspuhkusel olevatele töötajatele (lapsehoolduspuhkuse/perepuhkuse sagedasem kasutamine, töötajate asendamine, mõju delegatsioonide sujuvale toimimisele).

Ülejäänud muudatused puudutavad järgmist:

–         parlamendi eelarvealaste eesõiguste kaitse;

–         liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste juba lähetatud töötajate lähetamise võimaluse välistamine;

–         eelarveprotsessi ülesannete täpsustamine;

–         reisiloa poliitikale ülemineku välistamine delegatsioonides;

–         Euroopa välisteenistuse sooline tasakaal.

MUUDATUSETTEPANEKUD

Eelarvekomisjon palub vastutaval õiguskomisjonil lisada oma raportisse järgmised muudatusettepanekud:

Muudatusettepanek  1

Õigusloomega seotud resolutsiooni projekt

Lõige 2 a (uus)

Õigusloomega seotud resolutsiooni projekt

Muudatusettepanek

 

2 a. rõhutab, et personalieeskirjade ja muude teenistujate teenistustingimuste kavandatud muudatused peaksid olema eelarveliselt neutraalsed ning seega kooskõlas mitmeaastase finantsraamistiku 5. rubriigi ülemmääraga; tuletab siiski meelde, et kõik määruse rakendamiseks vajalikud ettenägematud assigneeringud tuleks otsustada iga-aastases eelarvemenetluses;

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 3 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(3 a) Kõikidel Euroopa välisteenistuse töötajatel, kelle suhtes kohaldatakse personalieeskirju ja muude teenistujate teenistustingimusi, peaks Euroopa välisteenistuses olema ühesugused õigused ja kohustused, olenemata sellest, kas nad on Euroopa Liidu ametnikud või liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajad, kes on tööle võetud ajutiste teenistujatena, ning neid tuleks kohelda võrdselt, eelkõige puudutab see nende õigust asuda igale ametikohale võrdsetel tingimustel. Ajutiste teenistujatena tööle võetud liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate ja Euroopa Liidu ametnike vahel ei tohiks teha vahet ülesannete jagamisel üheski Euroopa välisteenistuse tegevus- ja poliitikavaldkonnas.

Selgitus

Õiguste ja kohustuste võrdsus on ühtse ja sõltumatu teenistuse tagamiseks otsustava tähtsusega. Eelöeldu peaks kehtima Euroopa välisteenistuse kohta ning sellest tuleneb erand, mis puudutab liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest lähetatud töötajate lähetamise võimalust.

Muudatusettepanek  3

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 3 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(3 b) Delegatsiooni juht peaks juhtima delegatsiooni kõiki töötajaid olenemata nende staatusest ning juhtima delegatsiooni kogu tegevust. Delegatsiooni juhil peaks olema kõrge esindaja ees aruandekohustus seoses delegatsiooni töö üldise juhtimise ja liidu kõigi meetmete koordineerimise tagamisega.

 

Kui delegatsioonide juhid tegutsevad artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena, siis peaksid nad alluma komisjonile, mis on nende kui edasivolitatud eelarvevahendite käsutajate kohustuste ja vastutuse kindlaksmääramise, täitmise, kontrolli ja hindamise eest vastutav institutsioon.

 

Euroopa Liidu delegatsioonis töötav ametnik peaks Euroopa Liidu eelarve rakendamisega seotud küsimustes järgima delegatsiooni juhilt saadud juhtnööre.

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(4) On asjakohane selgelt sätestada, et need välisteenistuse töötajad, kes täidavad oma kohustuste raames komisjonilt saadud ülesandeid, peaksid järgima komisjoni juhtnööre. Samamoodi peaksid Euroopa Liidu delegatsioonides töötavad komisjoni ametnikud järgima delegatsiooni juhi juhtnööre, eelkõige korralduslikes ja haldusküsimustes ning Euroopa Liidu eelarve rakendamisega seotud küsimustes.

(4) On asjakohane selgelt sätestada, et need välisteenistuse töötajad, kes täidavad oma kohustuste raames komisjonilt saadud ülesandeid, peaksid järgima komisjoni juhtnööre, mida täidetakse delegatsiooni juhi üldisel vastutusel. Samamoodi peaksid Euroopa Liidu delegatsioonides töötavad komisjoni ametnikud järgima delegatsiooni juhi juhtnööre, eelkõige korralduslikes ja haldusküsimustes ning Euroopa Liidu eelarve rakendamisega seotud küsimustes.

Selgitus

Kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 317 peaks ELi tegevuseelarve selgelt jääma komisjoni ja tema personali pädevusse ja vastutusalasse. Ei tundu asjakohane täpsustada, et Euroopa välislähetuse delegatsiooni juht peaks selles küsimuses juhiseid andma. Kuid kõrget esindajat / komisjoni asepresidenti ja delegatsioonide juhte tuleks juhistest teavitada.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 4 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 a) Euroopa halduskorralduse mõiste eeldab põhiprintsiibina asjakohast geograafilist esindatust töötajate osas. Euroopa välisteenistuse ametikohtade täitmine peaks tagama kõigi liikmesriikide kodanike asjakohase esindatuse kõikidel tasanditel ja samal ajal põhinema saavutustel. Kõigil tasanditel tuleks lisaks tagada piisav sooline tasakaal.

Selgitus

Nagu on täpsustatud Euroopa Parlamendi õigusloomega seotud resolutsiooni lõikes 7, peaks olema selge, et Euroopa halduskorralduse mõiste nõuab eeltingimusena vajadust selle järele, et Euroopa välisteenistus esindaks tõeliselt kõiki Euroopa Liidu liikmesriike ja Euroopa Liidu kodanikke ning et seda iseloomustaks asjakohane geograafiline esindatus ja sooline tasakaal.

Muudatusettepanek  6

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 4 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 b) Euroopa Parlamendi 8. juuli 2010. aasta õigusloomega seotud resolutsiooni (ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu otsus, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine) lõikes 7 on esitatud, et nõukogu otsuse artikli 6 lõikes 6 ettenähtud täiendavad erimeetmed geograafilise esindatuse ja soolise tasakaalu suurendamiseks peaksid geograafilise esindatuse osas hõlmama meetmeid, mis on analoogsed nõukogu määruses (EÜ, Euratom) nr 401/2004 sätestatud meetmetega.

Selgitus

Nagu on täpsustatud Euroopa Parlamendi 8. juuli 2010. aasta õigusloomega seotud resolutsiooni (ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu otsus, millega määratakse kindlaks Euroopa välisteenistuse korraldus ja toimimine) lõikes 7, peaks olema selge, et Euroopa halduskorralduse mõiste nõuab eeltingimusena vajadust selle järele, et Euroopa välisteenistus esindaks tõeliselt kõiki Euroopa Liidu liikmesriike ja Euroopa Liidu kodanikke ning et seda iseloomustaks asjakohane geograafiline esindatus ja sooline tasakaal.

Muudatusettepanek  7

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 4 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 c) Võttes arvesse teatavate liikmesriikide kodanike praegust alaesindatust Euroopa Komisjoni välissuhete peadirektoraadis tuleks kehtestada ajutised meetmed, mis jääksid jõusse 31. detsembrini 2020.

Selgitus

Euroopa välisteenistus peab esindama tõeliselt kõiki Euroopa Liidu liikmesriike ja Euroopa Liidu kodanikke ning seda peab iseloomustama asjakohane geograafiline esindatus ja sooline tasakaal. Teatavate liikmesriikide praegune alaesindatus Euroopa Komisjoni välissuhete peadirektoraadis õigustab niisuguste pikaajaliste erimeetmete sätestamist, millega tagatakse asjaolu, et niisugune tasakaalustamatus ei iseloomustaks ka Euroopa välisteenistust.

Muudatusettepanek  8

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 7

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(7) Erandlike asjaolude korral ja selleks et võtta paindlikul viisil arvesse eriolukorda (nt kiire ametikoha täitmise vajadus või nõukogu või komisjoni osutatavate tugiülesannete eelseisev välisteenistusse ülekandmine), tuleks võimaldada nõukogu või komisjoni töötajaid teenistuse huvides ja ilma eelnevat vaba ametikoha kuulutust avaldamata välisteenistusse üle viia. Samamoodi peaks olema võimalik välisteenistuse töötajaid teenistuse huvides üle viia nõukogusse või komisjoni.

(7) Nõuetekohaselt põhjendatud erandlike asjaolude korral ja selleks et võtta paindlikul viisil arvesse eriolukorda (nt kiire ametikoha täitmise vajadus või nõukogu või komisjoni osutatavate tugiülesannete eelseisev välisteenistusse ülekandmine), tuleks võimaldada nõukogu või komisjoni töötajaid teenistuse huvides ja ilma eelnevat vaba ametikoha kuulutust avaldamata välisteenistusse üle viia. Samamoodi peaks olema võimalik välisteenistuse töötajaid teenistuse huvides üle viia nõukogusse või komisjoni.

Selgitus

Erandjuhud Euroopa välisteenistuse töötajate üleviimiseks teenistuse huvides tuleks paremini määratleda, et vältida põhjendamatuid ametissenimetamisi ja tagada läbipaistvus.

Muudatusettepanek  9

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 8

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(8) On oluline tagada, et liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajatel, nõukogu ja komisjoni kandidaatidel ning institutsioonisiseselt kandideerivatel isikutel oleksid välisteenistuse ametikohtadele kandideerimisel võrdsed alusel. Hiljemalt alates 1. juulist 2013 tuleks seda sätet kohaldada ka muude institutsioonide ametnike suhtes. Selleks et tagada liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate asjakohane esindatus välisteenistuses, peaks liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgel esindajal ning Euroopa Komisjoni asepresidendil olema siiski võimalik otsustada, et kuni 30. juunini 2013 peaks olema võimalik võtta samaväärse kvalifikatsiooniga kandidaatide korral tegevusüksuse AD ametikohtadele eelisjärjekorras tööle liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajaid.

(8) On oluline tagada, et liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajatel, nõukogu ja komisjoni kandidaatidel ning institutsioonisiseselt kandideerivatel isikutel oleksid välisteenistuse ametikohtadele kandideerimisel võrdsed alused. Hiljemalt alates 1. jaanuarist 2012 tuleks seda sätet kohaldada ka muude institutsioonide ametnike suhtes. Selleks et tagada liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate asjakohane esindatus välisteenistuses, peaks liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgel esindajal ning Euroopa Komisjoni asepresidendil olema siiski võimalik otsustada, et kuni 31. detsembrini 2011 või kuni liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajad moodustavad ühe kolmandiku välisteenistuse AD ametikohtadel töötajatest – sõltuvalt sellest, kumb jõuab kätte varem –, peaks olema võimalik võtta samaväärse kvalifikatsiooniga kandidaatide korral tegevusüksuse AD ametikohtadele eelisjärjekorras tööle liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajaid.

Selgitus

Üks aasta näib olevat piisav selle tagamiseks, et liikmesriikide diplomaatilised teenistused on välisteenistuses asjakohaselt esindatud. Erand peaks lõppema veelgi varem, kui eesmärk saavutatakse enne 31. detsembrit 2011. Selle muudatusettepaneku eesmärk on avada välisteenistuse ametikohad kiiremini ka Euroopa Parlamendi ja teiste institutsioonide ametnikele.

Muudatusettepanek  10

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 9

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(9) Liikmesriikide lähetatud diplomaatiliste teenistuste kandidaadid tuleks nende väljavalimise korral ametisse kinnitada ajutiste töötajatena ja neid tuleks seega kohelda samamoodi nagu ametnikke. Välisteenistuse poolt vastuvõetavate rakendussätetega tuleks ajutistele töötajatele tagada ametnikega võrdsed karjäärivõimalused.

(9) Liikmesriikide lähetatud diplomaatiliste teenistuste kandidaadid tuleks nende väljavalimise korral tööle võtta objektiivse ja läbipaistva menetluse alusel ning ametisse kinnitada ajutiste töötajatena ja neid tuleks seega kohelda samamoodi nagu ametnikke. Välisteenistuse poolt vastuvõetavate rakendussätetega tuleks Euroopa välisteenistuses tagada ajutistele töötajatele ja ametnikele võrdsed karjäärivõimalused.

Selgitus

Esimese lause sisu on selgituseta mõistetav. Teise lause eesmärk on tagada võrdsed karjäärivõimalused ajutistele töötajatele ja ametnikele, kuna algset teksti võis tõlgendada peamiselt ajutiste töötajate karjäärivõimalustele keskendumisena.

Muudatusettepanek  11

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 10

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(10) Selleks et vältida üleliigsete piirangute kehtestamist välisteenistuses töötavate liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate suhtes, tuleks vastu võtta erieeskirjad selliste töötajatega sõlmitavate lepingute kestuse kohta. Kõnealuse konkreetse ajutiste töötajate kategooria suhtes kehtivaid eeskirju, mis käsitlevad lähetamistingimusi, puhkuse võtmist isiklikel põhjustel ja kõrgeimat võimalikku pensioniiga, tuleks ühtlustada ametnike suhtes kohaldatavate eeskirjadega.

(10) Selleks et vältida üleliigsete piirangute kehtestamist välisteenistuses töötavate liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate suhtes, tuleks vastu võtta erieeskirjad selliste töötajatega sõlmitavate lepingute kestuse kohta. Kõnealuse konkreetse ajutiste töötajate kategooria suhtes kehtivaid eeskirju, mis käsitlevad puhkuse võtmist isiklikel põhjustel ja kõrgeimat võimalikku pensioniiga, tuleks ühtlustada ametnike suhtes kohaldatavate eeskirjadega.

Selgitus

Liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest Euroopa välisteenistusse lähetatud töötajatele ei tohiks anda õigust saada kasu lähetamist reguleerivatest sätetest, mis kehtivad ametnike kohta. Selline topeltlähetus annaks neile muudes ELi institutsioonides töökoha saamise võimaluse, mistõttu võivad kaduma minna uuele teenistusele vajalikud pädevused, ning samuti võimaldaks see neil asuda tööle ELi institutsioonidesse ilma tavapärast valikumenetlust läbimata.

Muudatusettepanek  12

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 12

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(12) Välisteenistuse halduskoormuse leevendamiseks peaks komisjoni juures asutatud distsiplinaarnõukogu täitma ka välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid, kui liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning Euroopa Komisjoni asepresident ei otsusta asutada välisteenistuse enda distsiplinaarnõukogu.

(12) Välisteenistuse halduskoormuse leevendamiseks peaks komisjoni juures asutatud distsiplinaarnõukogu täitma ka välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid.

Selgitus

Et vältida asjatut dubleerimist ja tagada sarnaste tegevusalade meetmete omavaheline kooskõlastatus, peaks komisjoni distsiplinaarnõukogu vastavalt personalikomitee soovitusele täitma ka Euroopa välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid. Seepärast ei tohiks selles küsimuses kõrgele esindajale jätta otsustusõigust. Soovitatakse siiski lisada ülevaatamisklausel, et selgitada, kas Euroopa välisteenistusele on sellist eraldi organit vaja.

Muudatusettepanek  13

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 15

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(15) Alates 2004. aastast saadud kogemuste põhjal võib nentida, et praegu kehtiv piirang seoses personalieeskirjade X lisa kohaldamisega lepinguliste töötajate suhtes ei ole õigustatud. Eelkõige tähendab see, et lepingulised töötajad peaksid saama täiel määral osaleda X lisa artiklitega 2 ja 3 ette nähtud liikuvusmenetluses. Selleks on oluline sätestada, et delegatsioonides töötavaid lepingulisi töötajaid, kelle suhtes kohaldatakse teenistustingimuste artiklit 3a, võib ajutiselt määrata tööle institutsiooni asukohta.

välja jäetud

Selgitus

Selliseid sätteid ei ole Euroopa välisteenistuse asutamiseks ja toimimiseks vaja, kuna selle peaks kindlaks määrama komisjoni ettepaneku reguleerimisala (vt komisjoni seletuskiri). Lisaks on lepingulised töötajad tööle võetud nimelt tööks delegatsioonides.

Muudatusettepanek  14

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 17

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(17) Selleks et hõlbustada töötajate reisimist väljapoole Euroopa Liitu töökohustuste täitmise eesmärgil, peaks olema võimalik teenistuse huvides väljastada töötajatele, sealhulgas erinõunikele reisiluba.

välja jäetud

Selgitus

Sellist sätet ei ole Euroopa välisteenistuse asutamiseks ja toimimiseks vaja, kuna selle peaks kindlaks määrama komisjoni ettepaneku reguleerimisala (vt komisjoni seletuskiri). On raske aru saada, miks reisiluba tuleks üldiseks muuta, kuna praegu on see ette nähtud ainult delegatsioonide tippametnikele.

Muudatusettepanek  15

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 7

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

Artikkel 23 – lõik 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

7. Artiklis 23 asendatakse kolmas lõik järgmiselt:

„Privileegide ja immuniteetide protokollis ettenähtud reisiluba väljastatakse üksuste juhatajatele, palgaastmete AD12–AD16 ametnikele, väljaspool Euroopa Liidu territooriumit töötavatele ametnikele ja teistele ametnikele, kellelt nõutakse teenistuse huvides töötamist väljaspool Euroopa Liidu territooriumit.”

välja jäetud

Selgitus

Sellist sätet ei ole Euroopa välisteenistuse asutamiseks ja toimimiseks vaja, kuna selle peaks kindlaks määrama komisjoni ettepaneku reguleerimisala (vt komisjoni seletuskiri). On raske aru saada, miks reisiluba tuleks üldiseks muuta, kuna praegu on see ette nähtud ainult delegatsioonide tippametnikele.

Muudatusettepanek  16

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 96 – lõige 1 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Delegatsiooni juht juhib delegatsiooni kõiki töötajaid olenemata nende staatusest ning juhib delegatsiooni kogu tegevust. Delegatsiooni juhil on kõrge esindaja ees aruandekohustus seoses delegatsiooni töö üldise juhtimise ja liidu kõigi meetmete koordineerimise tagamisega.

 

Kui delegatsioonide juhid tegutsevad artikli 51 teise lõigu kohaselt edasivolitatud eelarvevahendite käsutajatena, siis alluvad nad komisjonile, mis on nende kui edasivolitatud eelarvevahendite käsutajate kohustuste ja vastutuse kindlaksmääramise, täitmise, kontrolli ja hindamise eest vastutav institutsioon.

 

Euroopa Liidu delegatsioonis töötav ametnik järgib Euroopa Liidu eelarve rakendamisega seotud küsimustes delegatsiooni juhilt saadud juhtnööre.

Muudatusettepanek  17

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 96 – lõige 1 ja 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Olenemata artiklist 11, järgib Euroopa Liidu delegatsioonis töötav ametnik delegatsiooni juhilt saadud juhtnööre eelkõige korralduslikes ja haldusküsimustes, aga kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 322 alusel vastu võetud õigusaktidega ka Euroopa Liidu eelarve rakendamisega seotud küsimustes.

Olenemata artiklist 11, järgib Euroopa Liidu delegatsioonis töötav ametnik delegatsiooni juhilt saadud juhtnööre eelkõige korralduslikes ja haldusküsimustes, aga kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 322 alusel vastu võetud õigusaktidega ka Euroopa Liidu eelarve rakendamisega seotud küsimustes.

Oma kohustuste raames komisjonilt saadud ülesandeid täitev välisteenistuse ametnik saab komisjonilt juhtnööre seoses talle usaldatud ülesannetega.

Oma kohustuste raames komisjonilt saadud ülesandeid täitev välisteenistuse ametnik saab komisjonilt juhtnööre seoses talle usaldatud ülesannetega delegatsiooni juhi üldisel vastutusel.

Selgitus

Kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 317, peaks ELi tegevuseelarve selgelt jääma komisjoni ja tema personali pädevusse ja vastutusalasse. Ei tundu asjakohane täpsustada, et Euroopa välislähetuse delegatsiooni juht peaks selles küsimuses juhiseid andma. Kuid kõrget esindajat / komisjoni asepresidenti ja delegatsioonide juhte tuleks juhistest teavitada.

Muudatusettepanek  18

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 97 – lõige 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Artikli 7 lõikes 1 sätestatud tingimustel ning olenemata artiklitest 4 ja 29, võivad asjaomaste institutsioonide ametisse nimetavad asutused erandjuhtudel ja ühisel kokkuleppel ning ainult teenistuse huvides viia nõukogu või komisjoni ametniku pärast tema eelnevat ärakuulamist üle välisteenistusse ilma töötajatele eelnevalt vabast ametikohast teatamata. Samadel tingimustel võib välisteenistuse töötaja üle viia nõukogusse või komisjoni.

Artikli 7 lõikes 1 sätestatud tingimustel ning olenemata artiklitest 4 ja 29, võivad asjaomaste institutsioonide ametisse nimetavad asutused nõuetekohaselt põhjendatud erandjuhtudel ja ühisel kokkuleppel ning ainult teenistuse huvides viia nõukogu või komisjoni ametniku pärast tema eelnevat ärakuulamist üle välisteenistusse ilma töötajatele eelnevalt vabast ametikohast teatamata. Samadel tingimustel võib välisteenistuse töötaja üle viia nõukogusse või komisjoni.

Selgitus

Erandjuhud Euroopa välisteenistuse töötajate üleviimiseks teenistuse huvides tuleks paremini määratleda, et vältida põhjendamatuid ametissenimetamisi ja tagada läbipaistvus.

Muudatusettepanek  19

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 98 – lõige 1 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Artikli 29 lõike 1 punkti a kohaldamisel ja ilma et see piiraks artikli 97 kohaldamist, võtab ametisse nimetav asutus välisteenistuse vaba ametikoha täitmisel võrdselt ja ilma eelisõigusi andmata arvesse nõukogu, komisjoni ja välisteenistuse ametnike taotlusi, samuti nende ajutiste töötajate taotlusi, kelle suhtes kohaldatakse muude teenistujate teenistustingimuste artikli 2 punkti e, ning liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate taotlusi.

Artikli 29 lõike 1 punkti a kohaldamisel ja ilma et see piiraks artikli 97 kohaldamist, võtab ametisse nimetav asutus välisteenistuse vaba ametikoha täitmisel võrdselt ja ilma eelisõigusi andmata arvesse nõukogu, komisjoni ja välisteenistuse ametnike taotlusi, samuti nende ajutiste töötajate taotlusi, kelle suhtes kohaldatakse muude teenistujate teenistustingimuste artikli 2 punkti e, ning liikmesriikide diplomaatiliste teenistuste töötajate taotlusi. Personali ametissenimetamisel Euroopa välisteenistusse pööratakse vajalikul määral tähelepanu piisava geograafilise esindatuse ja soolise tasakaalu tagamisele kõikidel hierarhia- ja organisatsioonilistel tasanditel ning personali eri osade puhul.

Muudatusettepanek  20

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 98 – lõige 1 – lõik 2 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Olenemata personalieeskirjade artikli 4 teise ja kolmanda lõigu, artikli 7 lõike 1, artikli 27 teise lõigu ning artikli 29 lõike 1 punktide a, b ja c sätetest, täidetakse kuni 31. detsembrini 2020 vabad ametikohad alaesindatud liikmesriikide kodanike ametissenimetamisega, järgides soovituslikke töölevõtmise sihtmärke vastavalt Kinnocki kontrollväärtusele [1]. Ametissenimetamised toimuvad tegevusüksuse AD kõigi palgaastmete puhul pärast käesolevate personalieeskirjade III lisas määratletud kvalifikatsioonil ja katsetel põhinevaid sise- ja väliskonkursse.

 

[1] Hr Kinnocki teatis, C(2003)436/4

 

KKV (Kinnocki kontrollväärtus) – liikmesriigi kohta esitatavad asjakohased soovituslikud töölevõtmise sihtmärgid, mis seisnevad kolme järgmise kriteeriumi keskmises suhtelises väärtuses (protsentides): 1) elanike arv, 2) kohtade arv Euroopa Parlamendis ja 3) häälte kaal nõukogus

Selgitus

Nagu on täpsustatud Euroopa Parlamendi õigusloomega seotud resolutsiooni lõikes 7, tuleks geograafilise tasakaalustamatuse leevendamiseks luua süsteem, mis oleks analoogne nõukogu määruses (EÜ, Euratom) nr 401/2004 kehtestatuga.

Muudatusettepanek  21

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad

VIIIa jaotis – artikkel 99 – lõige 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Kui liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning Euroopa Komisjoni asepresident ei otsusta asutada välisteenistuse distsiplinaarnõukogu, täidab komisjoni distsiplinaarnõukogu ka välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid.

1. Komisjoni distsiplinaarnõukogu täidab ka välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid.

Selgitus

Et vältida asjatut dubleerimist ja tagada sarnaste tegevusalade meetmete omavaheline kooskõlastatus, peaks komisjoni distsiplinaarnõukogu vastavalt personalikomitee soovitusele täitma ka Euroopa välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid. Seepärast ei tohiks selles küsimuses kõrgele esindajale jätta otsustusõigust. Soovitatakse siiski lisada ülevaatamisklausel, et selgitada, kas Euroopa välisteenistusele on sellist eraldi organit vaja.

Muudatusettepanek  22

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 6

Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimused

Artikkel 3a – lõige 1 – lõik 1 a

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

6. Artikli 3a lõikesse 1 lisatakse teine lõik järgmiselt:

„Euroopa Liidu delegatsioonidesse täis- või osaajalise tööajaga tööle võetud töötajaid võib määrata personalieeskirjade X lisa artiklites 2 ja 3 sätestatud liikuvusmenetluse raames ajutiselt tööle institutsiooni asukohta.”

välja jäetud

Selgitus

Selliseid sätteid ei ole Euroopa välisteenistuse asutamiseks ja toimimiseks vaja, kuna see peaks määratlema komisjoni ettepaneku ulatuse (vt komisjoni seletuskiri). Lisaks on lepingulised töötajad tööle võetud nimelt tööks delegatsioonides.

Muudatusettepanek  23

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 7

Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimused

Artikkel 3b – lõik 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

7. Artikli 3b teine lõik asendatakse järgmiselt:

„Välja arvatud artikli 3a lõike 1 teises lõigus osutatud juhtudel, ei saa abiülesandeid sooritavaid lepingulisi töötajaid artikli 3a kohaldamisel kasutada.”

välja jäetud

Selgitus

Selliseid sätteid ei ole Euroopa välisteenistuse asutamiseks ja toimimiseks vaja, kuna see peaks määratlema komisjoni ettepaneku ulatuse (vt komisjoni seletuskiri). Lisaks on lepingulised töötajad tööle võetud nimelt tööks delegatsioonides.

Muudatusettepanek  24

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 10

Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimused

peatükk – artikkel 50b – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Kõnealused töötajad võetakse tööle maksimaalselt neljaks aastaks. Nende lepingut võib pikendada mitu korda ja iga kord maksimaalselt nelja aasta võrra. Lepingu pikendamine kiidetakse heaks tingimusel, et liikmesriigi diplomaatiline teenistus pikendab sama ajavahemiku võrra töötaja lähetust.

2. Kõnealused töötajad võetakse tööle maksimaalselt neljaks aastaks. Nende lepingut võib pikendada mitu korda kuni nelja aasta võrra. Kokku ei tohi töötatud aeg ületada kaheksat aastat. Erandlikel asjaoludel ja teenistuse huvides võib kaheksanda aasta lõpus pikendada lepingut kuni kahe aasta võrra. Lepingu pikendamine kiidetakse heaks tingimusel, et liikmesriigi diplomaatiline teenistus pikendab sama ajavahemiku võrra töötaja lähetust.

Selgitus

Selle muudatusega soovitakse viia komisjoni ettepanek kooskõlla Madridis saavutatud kokkuleppega.

Muudatusettepanek  25

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 10

Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimused

peatükk – artikkel 50c – lõige 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Personalieeskirjade artikleid 37, 38 ja 39 kohaldatakse analoogia põhjal. Lähetus ei saa kesta lepingu kestusest kauem.

välja jäetud

Selgitus

Liikmesriikide diplomaatilistest teenistustest Euroopa välisteenistusse lähetatud töötajatele ei tohiks anda õigust saada kasu lähetamist reguleerivatest sätetest, mis kehtivad ametnike kohta. Selline topeltlähetus annaks neile muudes ELi institutsioonides töökoha saamise võimaluse, mistõttu võivad kaduma minna uuele teenistusele vajalikud pädevused, ning samuti võimaldaks see neil asuda tööle ELi institutsioonidesse ilma tavapärast valikumenetlust läbimata.

Muudatusettepanek  26

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 12

Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimused

Artikkel 118

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

12. Artikkel 118 asendatakse järgmiselt:

„Artikkel 118

Personalieeskirjade X lisa kohaldatakse analoogia põhjal kolmandas riigis teenistuses olevate lepinguliste töötajate suhtes. Kõnealuse lisa artiklit 21 kohaldatakse siiski ainult juhul, kui leping sõlmitakse vähemalt üheks aastaks.”

välja jäetud

Selgitus

Selliseid sätteid ei ole Euroopa välisteenistuse asutamiseks ja toimimiseks vaja, kuna see peaks määratlema komisjoni ettepaneku ulatuse (vt komisjoni seletuskiri). See tähendaks lisakulutusi ning vähendaks mitmeaastase finantsraamistiku 5. rubriigi assigneeringuid ajal, kui Lissaboni lepingu rakendamine nõuab täiendavaid rahalisi vahendeid.

Muudatusettepanek  27

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 3 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 3a

Kahe aasta jooksul pärast käesoleva määruse jõustumist esitab liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning Euroopa Komisjoni asepresident Euroopa Parlamendile, nõukogule ja komisjonile määruse rakendamise kohta aruande, milles pööratakse erilist tähelepanu Euroopa välisteenistuse personali soolisele ja geograafilisele tasakaalule, samuti eelarvelise mõjuga sätete rakendamisele ja rahalistele tagajärgedele, eriti X lisa rakendamisele lapsehoolduspuhkusel olevatele töötajatele. Selles aruandes tuleks samuti hinnata eraldi personalikomitee ja distsiplinaarnõukogu asutamise vajalikkust Euroopa välisteenistuses.

Selgitus

Läbivaatamisklausel suurendaks Euroopa välisteenistuse personalipoliitika läbipaistvust ning võimaldaks hinnata teenistuse soolist ja geograafilist tasakaalu, ning samuti seda, kas Euroopa välisteenistusele on vaja oma personalikomiteed ja distsiplinaarnõukogu.

MENETLUS

Pealkiri

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjade ja ühenduste muude teenistujate teenistustingimuste muutmine

Viited

KOM(2010)0309 – C7-0146/2010 – 2010/0171(COD)

Vastutav komisjon

JURI

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

BUDG

23.6.2010

 

 

 

Arvamuse koostaja

       nimetamise kuupäev

Nadezhda Neynsky

21.6.2010

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

29.9.2010

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

36

2

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Damien Abad, Alexander Alvaro, Marta Andreasen, Francesca Balzani, Reimer Böge, Lajos Bokros, Giovanni Collino, Andrea Cozzolino, Jean-Luc Dehaene, James Elles, Göran Färm, José Manuel Fernandes, Eider Gardiazábal Rubial, Salvador Garriga Polledo, Jens Geier, Ivars Godmanis, Ingeborg Gräßle, Estelle Grelier, Carl Haglund, Lucas Hartong, Jutta Haug, Jiří Havel, Anne E. Jensen, Ivailo Kalfin, Sergej Kozlík, Jan Kozłowski, Alain Lamassoure, Giovanni La Via, Barbara Matera, Nadezhda Neynsky, Dominique Riquet, László Surján, Helga Trüpel, Derek Vaughan, Angelika Werthmann

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Jan Olbrycht, Georgios Stavrakakis

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed (kodukorra art 187 lg 2)

Sabine Verheyen

  • [1]  Ning samuti kooskõlas komisjoni ettepaneku seletuskirjaga, kus on öeldud: (...) Arvestamata muudatusi, mis tehti Lissaboni lepingu jõustumisest tulenevalt uue terminoloogia kohandamiseks, on käesolevas ettepanekus esitatud muudatused piiratud Euroopa välisteenistuse asutamiseks ja toimimiseks vajalikuga.”

eelarvekontrollikomisjonI ARVAMUS (29.9.2010)

õiguskomisjonile

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirju ja Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimusi
(KOM(2010)0309 – C7‑0146/2010 – 2010/0171(COD))

Arvamuse koostaja: Edit Herczog

MUUDATUSETTEPANEKUD

Eelarvekontrollikomisjon palub vastutaval õiguskomisjonil lisada oma raportisse järgmised muudatusettepanekud:

Muudatusettepanek  1

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(4) On asjakohane selgelt sätestada, et need välisteenistuse töötajad, kes täidavad oma kohustuste raames komisjonilt saadud ülesandeid, peaksid järgima komisjoni juhtnööre. Samamoodi peaksid Euroopa Liidu delegatsioonides töötavad komisjoni ametnikud järgima delegatsiooni juhi juhtnööre, eelkõige korralduslikes ja haldusküsimustes ning Euroopa Liidu eelarve rakendamisega seotud küsimustes.

(4) On asjakohane selgelt sätestada, et need välisteenistuse töötajad, kes täidavad oma kohustuste raames komisjonilt saadud ülesandeid, peaksid järgima komisjoni juhtnööre, mida täidetakse delegatsiooni juhi üldisel vastutusel. Samamoodi peaksid Euroopa Liidu delegatsioonides töötavad komisjoni ametnikud järgima delegatsiooni juhi juhtnööre, eelkõige korralduslikes ja haldusküsimustes.

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 4 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(4 a) Tuleb tagada kõikide välisteenistuse töötajate lojaalsus ja sõltumatus, olenemata sellest, kas nad on ELi ametnikud või ajutised töötajad. Neid tuleb võrdselt kohelda, neil peavad olema ühesugused õigused ja ühesugused kohustused.

Muudatusettepanek  3

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 4 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(4 b) Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ja komisjoni asepresident võtab vastu eeskirjad, mis on samaväärsed komisjoni 12. novembri 2008. aasta otsuses K(2006)6866 sätestatud komisjoni talituste juurde lähetatud riiklike ekspertide ja seal erialast koolitust saavate riiklike ekspertide suhtes kohaldatavate eeskirjadega ning nõukogu otsuses 2007/829/EÜ1 sätestatud eeskirjadega, mille kohaselt lähetatud riiklikud eksperdid antakse välisteenistuse käsutusse, et viimane saaks kasutada ekspertide eriteadmisi. Nendes eeskirjades tuleks konkreetselt sätestada, et lähetatud riiklik ekspert täidab oma ülesandeid ja käitub ainult liidu huvisid silmas pidades ja ei võta oma ülesannete täitmisel vastu mingeid juhiseid oma tööandjalt ega ühegi riigi valitsuselt.

__________

Nõukogu 5. detsembri 2007. aasta otsus 2007/829/EÜ, mis käsitleb nõukogu peasekretariaati lähetatud riiklike ekspertide ja sõjaväelaste suhtes kohaldatavaid eeskirju ning millega tunnistatakse kehtetuks otsus 2003/479/EÜ (ELT L 327, 13.12.2007, lk 10).

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 7

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(7) Erandlike asjaolude korral ja selleks et võtta paindlikul viisil arvesse eriolukorda (nt kiire ametikoha täitmise vajadus või nõukogu või komisjoni osutatavate tugiülesannete eelseisev välisteenistusse ülekandmine), tuleks võimaldada nõukogu või komisjoni töötajaid teenistuse huvides ja ilma eelnevat vaba ametikoha kuulutust avaldamata välisteenistusse üle viia. Samamoodi peaks olema võimalik välisteenistuse töötajaid teenistuse huvides üle viia nõukogusse või komisjoni.

(7) Nõuetekohaselt põhjendatud erandlike asjaolude korral ja selleks et võtta paindlikul viisil arvesse eriolukorda (nt kiire ametikoha täitmise vajadus või nõukogu või komisjoni osutatavate tugiülesannete eelseisev välisteenistusse ülekandmine), tuleks võimaldada nõukogu või komisjoni töötajaid teenistuse huvides ja ilma eelnevat vaba ametikoha kuulutust avaldamata välisteenistusse üle viia. Samamoodi peaks olema võimalik välisteenistuse töötajaid teenistuse huvides üle viia nõukogusse või komisjoni.

Selgitus

Meelevaldsete ametisse nimetamiste vältimiseks näib selliste üleviimiste nõuetekohane põhjendamine vajalik olevat.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Põhjendus 12

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(12) Välisteenistuse halduskoormuse leevendamiseks peaks komisjoni juures asutatud distsiplinaarnõukogu täitma ka välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid, kui liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning Euroopa Komisjoni asepresident ei otsusta asutada välisteenistuse enda distsiplinaarnõukogu.

(12) Välisteenistuse halduskoormuse leevendamiseks peaks komisjoni juures asutatud distsiplinaarnõukogu täitma ka välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid.

Selgitus

Tarbetu dubleerimise vältimiseks peaks komisjoni distsiplinaarnõukogu täitma ka välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid.

Muudatusettepanek  6

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad.

VIIIa jaotis – Artikkel 95 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 95 a

Euroopa välisteenistuse töötajate valikumenetlused viiakse läbi läbipaistvate menetlustena, mis põhinevad Euroopa välisteenistuse ülesannete täitmiseks vajalikel oskustel ja teadmistel ja mille eesmärk on kindlustada, et Euroopa välisteenistus saab tööle võtta töötajad, kes vastavad võimekuse, tõhususe ja lojaalsuse kõrgeimale standardile, ning tagada Euroopa välisteenistuses piirkondlik, geograafiline ja sooline tasakaal. Euroopa välisteenistuse isikkoosseis peaks hõlmama kõigi ELi liikmesriikide kodanike märkimisväärset esindatust.

Muudatusettepanek  7

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad.

VIIIa jaotis – Artikkel 98 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 98 a

 

Finantsmääruse sätetest olenemata ei tohi üksi Euroopa välisteenistuse ametnik või töötaja mitte mingitel tingimustel vastu võtta mingit tasu ega täiendavat finants- või muud abi mitte üheltki allikalt väljaspool Euroopa välisteenistust.

Muudatusettepanek  8

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad.

VIIIa jaotis – Artikkel 98 b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 98 b

Kõik Euroopa välisteenistuse töötajad täidavad ja austavad liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ja komisjoni asepresidendi koostatud kutsekäitumise juhendit.

Muudatusettepanek  9

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad.

VIIIa jaotis – artikkel 99 – lõige 1 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Kui liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning Euroopa Komisjoni asepresident ei otsusta asutada välisteenistuse distsiplinaarnõukogu, täidab komisjoni distsiplinaarnõukogu ka välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid.

1. Komisjoni distsiplinaarnõukogu täidab ka välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid.

Selgitus

Tarbetu dubleerimise vältimiseks peaks komisjoni distsiplinaarnõukogu täitma ka välisteenistuse distsiplinaarnõukogu ülesandeid.

Muudatusettepanek  10

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 1 – punkt 9

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad.

VIIIa jaotis – Artikkel 99 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 99 a

Euroopa välisteenistuse ametnikud ja töötajad teevad tihedat koostööd Euroopa Pettustevastase Ametiga, kellel on ainupädevus Euroopa välisteenistusega seotud pettusevastases võitluses.

Muudatusettepanek  11

Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt

Artikkel 2 – punkt 10

Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimused.

Artikkel 50 b – lõige 2 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2 a. Neid saab finantsmääruse artikli 66 kohaselt võtta vastutusele tegevuse eest ajutise töötajana Euroopa välisteenistuses ka pärast oma riigi diplomaatilistesse teenistustesse tagasipöördumist.

MENETLUS

Pealkiri

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjade ja ühenduste muude teenistujate teenistustingimuste muutmine

Viited

KOM(2010)0309 – C7-0146/2010 – 2010/0171(COD)

Vastutav komisjon

JURI

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

CONT

23.6.2010

 

 

 

Arvamuse koostaja

       nimetamise kuupäev

Edit Herczog

23.3.2010

 

 

Arutamine parlamendikomisjonis

26.4.2010

31.5.2010

22.6.2010

12.7.2010

Vastuvõtmise kuupäev

27.9.2010

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

25

2

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Marta Andreasen, Jean-Pierre Audy, Inés Ayala Sender, Zigmantas Balčytis, Andrea Češková, Jorgo Chatzimarkakis, Andrea Cozzolino, Ryszard Czarnecki, Luigi de Magistris, Tamás Deutsch, Martin Ehrenhauser, Jens Geier, Gerben-Jan Gerbrandy, Ingeborg Gräßle, Ville Itälä, Cătălin Sorin Ivan, Iliana Ivanova, Jan Olbrycht, Crescenzio Rivellini, Christel Schaldemose, Theodoros Skylakakis, Bart Staes, Georgios Stavrakakis, Søren Bo Søndergaard

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Christofer Fjellner, Edit Herczog, Véronique Mathieu

MENETLUS

Pealkiri

Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjade ja ühenduste muude teenistujate teenistustingimuste muutmine

Viited

KOM(2010)0309 – C7-0146/2010 – 2010/0171(COD)

EP-le esitamise kuupäev

9.6.2010

Vastutav komisjon

       istungil teada andmise kuupäev

JURI

23.6.2010

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

AFET

23.6.2010

DEVE

23.6.2010

INTA

23.6.2010

BUDG

23.6.2010

 

CONT

23.6.2010

ENVI

23.6.2010

AFCO

23.6.2010

FEMM

23.6.2010

Arvamuse esitamisest loobumine

       otsuse kuupäev

INTA

23.6.2010

ENVI

22.6.2010

AFCO

6.9.2010

FEMM

23.9.2010

Raportöör(id)

       nimetamise kuupäev

Bernhard Rapkay

18.1.2010

 

 

Arutamine parlamendikomisjonis

8.3.2010

29.4.2010

23.6.2010

2.9.2010

Vastuvõtmise kuupäev

18.10.2010

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

18

7

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Alfredo Antoniozzi, Raffaele Baldassarre, Sebastian Valentin Bodu, Françoise Castex, Marielle Gallo, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Klaus-Heiner Lehne, Antonio López-Istúriz White, Antonio Masip Hidalgo, Jiří Maštálka, Bernhard Rapkay, Evelyn Regner, Francesco Enrico Speroni, Dimitar Stoyanov, Alexandra Thein, Diana Wallis, Cecilia Wikström, Zbigniew Ziobro, Tadeusz Zwiefka

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Jan Philipp Albrecht, Paolo Bartolozzi, Luis de Grandes Pascual, Sajjad Karim, Kurt Lechner, Eva Lichtenberger, Arlene McCarthy, Angelika Niebler

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed (kodukorra art 187 lg 2)

Emine Bozkurt, Elmar Brok, Takis Hadjigeorgiou, Metin Kazak, Georgios Koumoutsakos, Baroness Sarah Ludford, Kyriakos Mavronikolas, Antigoni Papadopoulou, Georgios Papastamkos, Kyriacos Triantaphyllides