RAPORT Ettepanek võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 377/2004 sisserände kontaktametnike võrgustiku loomise kohta

29.11.2010 - (KOM(2009)0322 – C7‑0055/2009 – 2009/0098(COD)) - ***I

Kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjon
Raportöör: Agustín Díaz de Mera García Consuegra


Menetlus : 2009/0098(COD)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A7-0342/2010

EUROOPA PARLAMENDI ÕIGUSLOOMEGA SEOTUD RESOLUTSIOONI PROJEKT

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 377/2004 sisserände kontaktametnike võrgustiku loomise kohta

(KOM(2009)0322 – C7‑0055/2009 – 2009/0098(COD))

(Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)

Euroopa Parlament,

–   võttes arvesse komisjoni ettepanekut Euroopa Parlamendile ja nõukogule (KOM(2009)0322);

–   võttes arvesse EÜ asutamislepingu artikli 251 lõiget 2, artikli 63 lõike 3 punkti b ja artiklit 66, mille alusel komisjon esitas ettepaneku Euroopa Parlamendile (C7-0055/2009);

–   võttes arvesse komisjoni teatist Euroopa Parlamendile ja nõukogule „Lissaboni lepingu jõustumise mõju käimasolevatele institutsioonidevahelistele otsustamismenetlustele” (KOM(2009)0665);

–   võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõiget 3, artiklit 74 ja artikli 79 lõike 2 punkti c;

–   võttes arvesse kodukorra artiklit 55;

–   võttes arvesse kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjoni raportit (A7‑0342/2010),

1.  võtab vastu allpool toodud esimese lugemise seisukoha;

2.  palub komisjonil ettepaneku uuesti Euroopa Parlamendile saata, kui komisjon kavatseb seda oluliselt muuta või selle teise tekstiga asendada;

3.  teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule, komisjonile ja liikmesriikide parlamentidele.

EUROOPA PARLAMENDI MUUDATUSED[1]*

komisjoni ettepanekule

---------------------------------------------------------

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS,

millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 377/2004 sisserände kontaktametnike võrgustiku loomise kohta

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 79 lõike 2 punkti c ja artiklit 74,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu riikide parlamentidele,

toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt[2]

ning arvestades järgmist:

(1)    Määruses (EÜ) nr 377/2004[3] on sätestatud kohustus kehtestada liikmesriikide sisserände kontaktametnike vahelise koostöö vormid, sellise koostöö eesmärgid, osutatud kontaktametnike ülesanded ja sobiv kvalifikatsioon ning nende kohustused vastuvõtjariigi ja lähetajaliikmesriigi ees.

(2)    Nõukogu otsusega 2005/267/EÜ[4] on liikmesriikide migratsiooniteenistustele loodud turvaline veebipõhine teabe- ja koordineerimisvõrk (ICONet) teabe vahetamiseks ebaseadusliku rände, ebaseadusliku riiki sisenemise ja sisserände ning ebaseaduslikult riigis elavate isikute tagasisaatmise kohta. Teabevahetus hõlmab sisserände kontaktametnike võrgustikku.

(3)    Nõukogu määrusega (EÜ) nr 2007/2004[5] asutati Euroopa Liidu liikmesriikide välispiiril tehtava operatiivkoostöö juhtimise Euroopa agentuur (FRONTEX). FRONTEXi ülesanne on koostada nii üldisi kui ka erivajadustele kohandatud riskianalüüse, mis esitatakse nõukogule ja komisjonile.

(4)    Sisserände kontaktametnikud peavad koguma teavet ebaseadusliku sisserände kohta, mida kasutatakse operatiivtasandil või strateegilisel tasandil või mõlemal. Selline teave võib märkimisväärselt aidata kaasa FRONTEXi riskianalüüsiga seotud tegevusele ning selleks tuleks arendada sisserände kontaktametnike võrgustiku ja FRONTEXi koostööd.

(5)    Kõik liikmesriigid peaksid saama algatada vajaduse korral konkreetsesse kolmandasse riiki või piirkonda nimetatud sisserände kontaktametnike kohtumisi, et tõhustada nende koostööd. Nendel kohtumistel peaksid osalema komisjoni ja FRONTEXi esindajad. Sinna võiks kutsuda ka teiste organite ja ametiasutuste, nt Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti ja Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Pagulaste Ülemvoliniku Ameti (UNHCR) esindajaid.

(6)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsusega 574/2007/EÜ[6] loodi ajavahemikuks 1. jaanuarist 2007 kuni 31. detsembrini 2013 üldprogrammi „Solidaarsus ja rändevoogude juhtimine” raames Välispiirifond, et aidata kaasa vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneva ala tugevdamisele ning liikmesriikide solidaarsuse põhimõtte kohaldamisele. Fondi olemasolevaid vahendeid võib kasutada kolmandates riikides asuvate konsulaaresinduste ja muude teenistuste tegevuse tõhustamiseks ning sisserände kontaktametnike võrgustiku tegutsemisvõime tugevdamiseks, et osutatud võrgustike kaudu edendada liikmesriikide koostööd.

(7)    Euroopa Parlamenti, nõukogu, ja komisjoni tuleks korrapäraselt teavitada sisserände kontaktametnike võrgustiku tegevusest liidule erilist huvi pakkuvates konkreetsetes piirkondades ja/või riikides ning ebaseadusliku sisserände olukorrast osutatud piirkondades ja/või riikides. Liidule erilist huvi pakkuvate konkreetsete piirkondade ja/või riikide valik peaks tuginema objektiivsetele rännet iseloomustavatele näitajatele, nagu ebaseadusliku rände statistika ja FRONTEXi koostatud riskianalüüsid, ning olema kooskõlas ELi üldise välissuhete poliitikaga.

(8)    Seepärast tuleks määrust (EÜ) nr 377/2004 vastavalt muuta.

(9)    Kuna kavandatud meetme eesmärke, nimelt sisserände kontaktametnike võrgustiku loomist ja toimimist käsitlevate liidu seniste sätete kohandamist eesmärgiga arvestada nii muudatusi liidu õiguses kui ka kõnealuses valdkonnas saadud praktilisi kogemusi, ei ole võimalik piisaval määral saavutada liikmesriikide tasandil, vaid need on paremini saavutatavad liidu tasandil, võib liit võtta meetmeid kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Nimetatud artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev määrus nimetatud eesmärgi saavutamiseks vajalikust kaugemale.

(10)  Käesolevas määruses austatakse põhiõigusi ja järgitakse põhimõtteid, mida tunnustatakse Euroopa Liidu lepingu artikli 6 lõikes 2 ning mis on kajastatud Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsioonis ja Euroopa Liidu põhiõiguste hartas.

(11)  Ühendkuningriik osaleb käesolevas määruses Euroopa Liidu lepingule ja Euroopa Liidu toimimise lepingule lisatud Euroopa Liidu raamistikku integreeritud Schengeni acquis’ käsitleva protokolli (nr 19) artikli 5 lõike 1 ning nõukogu 29. mai 2000. aasta otsuse 2000/365/EÜ (Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi taotluse kohta osaleda teatavates Schengeni acquis’ sätetes)[7] artikli 8 lõike 2 kohaselt.

(12)  Iirimaa osaleb käesolevas määruses Euroopa Liidu lepingule ja Euroopa Liidu toimimise lepingule lisatud Euroopa Liidu raamistikku integreeritud Schengeni acquis’ käsitleva protokolli (nr 19) artikli 5 lõike 1 ning nõukogu 28. veebruari 2002. aasta otsuse 2002/192/EÜ (Iirimaa taotluse kohta osaleda teatavates Schengeni acquis’ sätetes)[8] artikli 6 lõike 2 kohaselt.

(13)  Euroopa Liidu lepingule ja Euroopa Liidu toimimise lepingule lisatud Taani seisukohta käsitleva protokolli (nr 22) artiklite 1 ja 2 kohaselt ei osale Taani käesoleva määruse vastuvõtmisel ning see ei ole tema suhtes siduv ega kohaldatav. Arvestades, et käesolev määrus põhineb Schengeni acquis’l, otsustab Taani kõnealuse protokolli artikli 4 kohaselt kuue kuu jooksul pärast seda, kui nõukogu on teinud otsuse käesoleva määruse kohta, kas ta rakendab seda oma siseriiklikus õiguses.

(14)  Islandi ja Norra puhul kujutab käesolev määrus endast nende Schengeni acquis’ sätete edasiarendamist Euroopa Liidu Nõukogu ning Islandi Vabariigi ja Norra Kuningriigi vahel sõlmitud lepingu (viimase kahe riigi osalemiseks Schengeni acquis’ sätete rakendamises, kohaldamises ja edasiarendamises)[9] tähenduses, mis kuuluvad nimetatud lepingu teatavaid rakenduseeskirju käsitleva nõukogu 17. mai 1999. aasta otsuse 1999/437/EÜ[10] artikli 1 punktides A ja E osutatud valdkondadesse.

(15)  Šveitsi puhul kujutab käesolev määrus endast nende Schengeni acquis’ sätete edasiarendamist Euroopa Liidu, Euroopa Ühenduse ja Šveitsi Konföderatsiooni vahelise lepingu (Šveitsi Konföderatsiooni ühinemise kohta Schengeni acquis’ sätete rakendamise, kohaldamise ja edasiarendamisega)[11] tähenduses, mis kuuluvad otsuse 1999/437/EÜ artikli 1 punktides A ja E osutatud valdkondadesse, kusjuures nimetatud otsuse vastavat punkti tõlgendatakse koostoimes nõukogu otsuse 2008/146/EÜ[12] artikliga 3.

(16)  Liechtensteini puhul kujutab käesolev määrus endast nende Schengeni acquis’ sätete edasiarendamist Euroopa Liidu, Euroopa Ühenduse, Šveitsi Konföderatsiooni ja Liechtensteini Vürstiriigi vahel allakirjutatud protokolli (mis käsitleb Liechtensteini Vürstiriigi ühinemist Euroopa Liidu, Euroopa Ühenduse ja Šveitsi Konföderatsiooni vahelise lepinguga Šveitsi Konföderatsiooni ühinemise kohta Schengeni acquis’ rakendamise, kohaldamise ja edasiarendamisega) tähenduses, mis kuuluvad otsuse 1999/437/EÜ artikli 1 punktides A ja E osutatud valdkondadesse, kusjuures nimetatud otsuse vastavat punkti tõlgendatakse koostoimes nõukogu otsuse 2008/261/EÜ[13] artikliga 3,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Muudatusettepanek

Määrust (EÜ) nr 377/2004 muudetakse järgmiselt:

(1)    artiklit 3 muudetakse järgmiselt:

a)      lõikel 1 teine lause jäetakse välja;

b)     lisatakse järgmine lõige:

"3.    Lõigetes 1 ja 2 osutatud teave tehakse kättesaadavaks nõukogu otsusega 2005/267/EÜ* liikmesriikide migratsiooniteenistustele loodud turvalise veebipõhise teabe- ja koordineerimisvõrgu (edaspidi „ICONet”) selles rubriigis, mis hõlmab sisserände kontaktametnike võrgustikku. Komisjon esitab kõnealuse teabe ka nõukogule.

__________________

* ELT L 83, 1.4.2005, lk 48.";

(2)    artiklit 4 muudetakse järgmiselt:

         a)      lõike 1 teine taane asendatakse järgmisega:

                  "–     vahetama teavet ja praktilisi kogemusi, eriti kohtumistel ja ICONeti kaudu,

                  –      vahetama vajaduse korral teavet kogemuste kohta, kuidas tagada varjupaigataotlejatele kaitse kättesaadavus,”

         b)     lõige 2 asendatakse järgmisega:

                  "2.    Komisjoni ja määrusega (EÜ) nr 2007/2004* asutatud FRONTEXi esindajatel on õigus osaleda sisserände kontaktametnike võrgustiku raames korraldatud kohtumistel, kuigi juhul, kui operatiivkaalutlused seda nõuavad, võib kohtumisi pidada ka nimetatud esindajate puudumise korral. Samuti võib vajaduse korral kohtumistele kutsuda muid organeid ja asutusi.

__________________

* ELT L 349, 25.11.2004, lk 1.";

         c)      lõikele 3 lisatakse järgmine lause:

                  „Kohtumise võib korraldada ka mõne muu liikmesriigi algatusel.”;

(3)    artikkel 6 asendatakse järgmisega:

         „Artikkel 6

         1.      Euroopa Liidu Nõukogu eesistujaks olev liikmesriik või juhul, kui see liikmesriik ei ole riigis või piirkonnas esindatud, ase-eesistujana tegutsev liikmesriik koostab iga poolaasta lõpuks Euroopa Parlamendile, nõukogule ja komisjonile aruande, mis käsitleb sisserände kontaktametnike võrgustiku tegevust Euroopa Liidule erilist huvi pakkuvates konkreetsetes piirkondades ja/või riikides ning ebaseadusliku sisserände olukorda osutatud piirkondades ja/või riikides, võttes arvesse kõiki asjakohaseid aspekte, sealhulgas inimõigusi. Euroopa Liidule erilist huvi pakkuvate konkreetsete piirkondade ja/või riikide valik tugineb pärast konsultatsioone liikmesriikide ja komisjoniga objektiivsetele rännet iseloomustavatele näitajatele, nagu ebaseadusliku sisserände statistika, FRONTEXi ja Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti koostatud riskianalüüs ja muu asjakohane teave või asjakohased aruanded, ning arvestab ELi üldist välissuhete poliitikat.

         2.      Sellised aruanded koostatakse vastavalt komisjoni 29. septembri 2005. aasta otsusega 2005/687/EÜ (sisserände kontaktametnike võrgustiku tegevust ja vastuvõtjariigis ebaseadusliku sisserände olukorda kajastava aruande vormi kohta)* kehtestatud vormile ja neis märgitakse asjaomased valikukriteeriumid.

         3.      Komisjon esitab nimetatud aruannete alusel ja vajaduse korral inimõiguste aspekte arvesse võttes Euroopa Parlamendile ja nõukogule igal aastal faktilise kokkuvõtte sisserände kontaktametnike võrgustiku arengust ning vajaduse korral vastavad soovitused.”

__________________

* ELT L 264, 8.10.2005, lk 8.";

Artikkel 2

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on aluslepingute kohaselt tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, […]

Euroopa Parlamendi nimel                                                               Nõukogu nimel

President                                                                             eesistuja

  • [1] *       Muudatused: uus või muudetud tekst on märgistatud paksus kaldkirjas, välja jäetud tekst on tähistatud sümboliga ▌.
  • [2]        Euroopa Parlamendi … seisukoht
  • [3]        ELT L 64, 2.3.2004, lk 1.
  • [4]        ELT L 83, 1.4.2005, lk 48.
  • [5]        ELT L 349, 25.11.2004, lk 1.
  • [6]        ELT L 144, 6.6.2007, lk 22.
  • [7]        EÜT L 131, 1.6.2000, lk 43.
  • [8]        ELT L 64, 7.3.2002, lk 20.
  • [9]        EÜT L 176, 10.7.1999, lk 36.
  • [10]        EÜT L 176, 10.7.1999, lk 31.
  • [11]       ELT L 53, 27.2.2008, lk 52.
  • [12]       ELT L 53, 27.2.2008, lk 1.
  • [13]       ELT L 83, 26.3.2008, lk 3.

SELETUSKIRI

Kui 19. veebruaril 2004. aastal võeti vastu määrus, mille muutmist praegu arutletakse, ei olnud FRONTEXit veel ametlikult loodud. Nõukogu võttis määruse Euroopa Liidu liikmesriikide välispiiril tehtava operatiivkoostöö juhtimise Euroopa agentuuri loomise kohta vastu 8 kuud hiljem, täpsemalt 26. oktoobril 2004.

Määruse kohaselt on FRONTEXi pädevuses koostada liikmesriikide pädevate asutuste kogutud informatsiooni põhjal riskianalüüse, hõlbustada liikmesriikide ja kolmandate riikide vahelist operatiivkoostööd, samuti teha koostööd kolmandate riikide pädevate asutuste ja rahvusvaheliste organisatsioonidega, näiteks vahetades kogemusi piirikontrolli küsimuses, koolitades piirivalvureid, vahetades operatiivteavet ja korraldades ühisoperatsioone.

Esialgses määruses, mis võeti vastu 19. veebruaril 2004. aastal, tähendab „sisserände kontaktametnik” liikmesriigi esindajat, kelle sisserändetalitus või muud pädevad asutused on määranud välismaale, looma ja säilitama kontakte vastuvõtjariigi asutustega eesmärgiga aidata kaasa ebaseadusliku sisserände tõkestamisele ja selle vastu võitlemisele, ebaseaduslike sisserändajate tagasisaatmise hõlbustamisele ning seadusliku rände haldamisele.

Kolmandatesse riikidesse nimetatud sisserände kontaktametnikud saaksid kahtlemata oma asjatundlikkusega aidata FRONTEXit eesmärkide täitmisel, eriti kuna agentuuril endal ei ole esindust väljaspool ELi territooriumi.

Nõukogu määruse (EÜ) nr 377/2004 muutmise ettepaneku eesmärk on aidata FRONTEXil ja sisserände kontaktametnikel üksteise teadmistest ja kogemustest kasu saada, arvestades et esialgne määrus seda ette ei näinud.

Muutmise ettepaneku eesmärgid on järgmised: kasutada sisserände kontaktametnike ja FRONTEXi pädevust vastastikuse kasu saamiseks, saada kasu kontaktametnike võrgustikult pärinevast informatsioonist ja jagada seda läbi ICONeti (liikmesriikide migratsiooniteenistustele mõeldud turvaline veebipõhine teabe- ja koordineerimisvõrk), kasutada Välispiirifondi kontaktametnike võrgustiku loomise toetamiseks ja hõlbustada selle toimimist ning lihtsustada poolaastaaruannete esitamise korda.

Nimetatud eesmärkide saavutamiseks muudetakse määruse nr 377/2004 artikleid 3, 4 ja 6.

Ettepaneku õiguslikuks aluseks on Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 79 lõike 2 punkt c ja artikkel 74. See tähendab muutuva geomeetria süsteemi kasutamist seoses Ühendkuningriigi, Iirimaa ja Taani seisukohaga Schengeni protokolli suhtes. Lisaks uuriti muutmise ettepaneku tagajärgi Islandi, Norra, Šveitsi ja Liechtensteiniga allkirjastatud selleteemalistele protokollidele.

Esildatud muudatused on asjakohased ja vajalikud. Kuna Euroopa Liit on läbimas keerulist perioodi, on sisserändevoogude nõuetekohane juhtimine hädatarvilik. See peaks hõlmama kahte aspekti: seadusliku ja ebaseadusliku sisserändevoo juhtimist.

ELi institutsioonid peaksid võtma kohustuseks kasutada edaspidi semantiliselt ja õiguslikult kohast terminoloogiat, mis on ühitatav õigusaktidega liikmesriikides, kus püütakse mõistet ,,ebaseaduslik sisseränne” asendada mõistega ,,irregulaarne sisseränne”.

MENETLUS

Pealkiri

Sisserände kontaktametnike võrgustiku loomine

Viited

KOM(2009)0322 – C7-0055/2009 – 2009/0098(COD)

EP-le esitamise kuupäev

8.7.2009

Vastutav komisjon

istungil teada andmise kuupäev

LIBE

14.7.2009

Raportöör(id)

nimetamise kuupäev

Agustín Díaz de Mera García Consuegra

29.9.2009

 

 

Arutamine parlamendikomisjonis

29.9.2009

5.11.2009

1.12.2009

7.4.2010

 

26.10.2010

25.11.2010

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

25.11.2010

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

46

3

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Jan Philipp Albrecht, Sonia Alfano, Roberta Angelilli, Rita Borsellino, Simon Busuttil, Philip Claeys, Carlos Coelho, Rosario Crocetta, Cornelis de Jong, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Tanja Fajon, Hélène Flautre, Kinga Göncz, Nathalie Griesbeck, Sylvie Guillaume, Ágnes Hankiss, Anna Hedh, Salvatore Iacolino, Sophia in ‘t Veld, Lívia Járóka, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Juan Fernando López Aguilar, Clemente Mastella, Véronique Mathieu, Louis Michel, Claude Moraes, Jan Mulder, Antigoni Papadopoulou, Georgios Papanikolaou, Carmen Romero López, Birgit Sippel, Renate Sommer, Rui Tavares, Wim van de Camp, Axel Voss, Manfred Weber, Renate Weber, Tatjana Ždanoka

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Edit Bauer, Anna Maria Corazza Bildt, Anne Delvaux, Ioan Enciu, Evelyne Gebhardt, Ana Gomes, Stanimir Ilchev, Ádám Kósa, Petru Constantin Luhan, Marie-Christine Vergiat, Cecilia Wikström